t\ dafzpdo Keppors, fLYSAA sbcbfe begoerep, t\22pirat?/dl0 rtTQI? IICL speculocra^^r-/ CAT2 SZQOnv^aPEKiklA^ROnmOEH Zeefajdincfen Hecfotszaken M&ar weimg mensehen hebben geen last van aambeien, dodi velen bevrijdden zich spoedig van deze kwaal door het gebruik van Foster's Zalf. Deze zalf gaat d'e ontsteking tegen, en wordt ook met het grootste succes gebruikt tegen bloedende en uitwendige aam beien. Foster's Zalf is atom verkrijgbaar a /1.75 per doos, 1.per tube. barer prima kwaliteit tegen 1.72 H, en het eerste gedeelte harer eerste kwaliteit tegen 1.63. Beide partijen gingen naar de Ooste- lijke naburen. Ook de Texelsche wolprodu- centen, die de beste partijen bijeen brengen, combineeren zich, met het resultaat, dat door hen 5 cents boven den prijs van de ongeorga- niseerde N. Hollandsche partijen werd bedon- gen, niettegenstaande de Texelsche wol altijd eendge prooenten minder rendement geeft. De wolproductie in Holland's Noorder- kwartier, was dit jaar ongeveer 20 pCt. groo- ter dan in de beide vorige jaren, terwijl de ■kwaliteit te roemen viel. In toenemende mate heeft het Texelsche ras het terrein veroverd, met het resultaat, dat het meerendeel van de doorsneepartijen onder prima- en eerste kwa liteit gerangschikt kan worden. (Wordt vervolgd). Frowinciaai nieaiws Bij Kon. besluit van 25 Maart is, in ver- band met de Landarbeiderswet een voorschot uit's Rijks kas verleend, tot een maximum van 10.637.50 aan de gemeente Groote- broek. VAN TEXEL. De Raad dezer gemeente vergaderde Zater- cteg voltallig. De heer de Graaf vroeg of de concessie, ver- tend aan den heer H. Bruin, doorging of diet, waarop de voorzitter antwoordde, dat men nog moet afwachten, aangezien bij de autoriterten bezwaren gemaakt worden. Ingekomen stukken: a. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. b Verslag zeevaartschool. Voor kennisgeving aangenomen. c. Medegedeeld werd, dat tot voorzitier van het Armbestuur was herbcnoemd de heer J. C. Visser. Voor kennisgeving aangenomen. d. Ingekomen was de begrooting d. Begrooting van het Algemeen Wees- •huis. Werd voor onderzoek in iianden gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Keesom, Epe en J. Boon. e. Omirent den aanleg van het electrici- teitsbedrijf werd medegedeeld, dat naar den Hocrn reeds 3600 M. was aangdegd. Is men in deze richting klaar, dan wordt de kabel naar On d esc hi Id gelegd. Het kohier hcndenbelasting werd vastge- ste Id op 1152.50 voor 383 iionden. Salarisregeling armvader en armmoeder. B. en W. stelden voor, dat bij benoeming f 800 salaris gegeveir zal worden, met twee jaarlijksche verhoogingen van 10O en daarna 4 jaarlijksche van 50. Maximum f 1200. Voorts om aan het echtpaar Moens 100 gratificatie te verleenen en het salaris tegen 17 April a.s. te stellen op 1000 en te gen dien datum een vaste aanstelling te go vern De heer J. Moens en echtgenoote werden met aigemeene stemmen voor vast benoemd. Het geheele voorstel werd aangenomen. Tot ouderwijzer aan de openbare lagere school te De Coeksdorp werd benoemd de heer C. v. d. Zee te Franeker met 10 stem- men, terwijl op den heer Roep te Schagen 3 stemmen werden uitgebracht. Tot onderwijzeres te Den H-com werd be noemd mej. W. J. Kortus, thans reeds tijde- lijk in die betrekking werkzaam. De heer F. Keidel werd herbenoemd als ge- neesheer voor Eierland. De pensiocngrond- slag werd vastgesteld op 1825. Het geheele bedrag, wat aan voorschot ten aan 't bijzcnder onderwija toekomt bedraagt voor 1924 8186.89. Hierop werd 80 pet. voorschot verleend en 1f%l voor de R. K. school te Den Burg 1394.68, voor de school met den Bijbel te Oosterend 636.40 plus het reeds ontvangen schcolgeld ad 275 en voor de school voor Chr. Volksonderwijs te Deu Burg 578.34. Voor wegverbreeding te Oosterend was nocdig 5 vierk. M. grond van den heer J. C Eelman en V2 vierk. M. van den heer J. Re- zel, die een en ander gratis afstonden, als de gemeente voor de heining zorg droeg. Kosten ongeveer 50. Goedgekeurd. B. en W. wenschten in 't publiek 8800 vierk M. grond te Dost, waaronder 3800 vierk. M. wetland, te verhuren en wel zoo, d'at ailes verkaveld wordt in bouwakkertjes, voor der. tijd van 3 jaar. De machtiging hiertoe werd verleend. Nu het Gem. Electr. Bedrijf zal worden op- geheven, zcodra de T. E. M. stroom kan leve- ren, is de chef-machinist overbodig gewor- den, daar dan het personeel benoemd wordt door de T. E. M.. In verband hiermede werd den heer L. Klein Klouwenburg eervol ontslagen tegen 1 September a.s. of zooveel later als B. en W. het noodig zullen achten. Nu het tijdstip nadert, waarop/ het ge- meentelijk elec trici te itsbedr ijf zal kunnen worden opgeheven, achten B. en W. het ge- wenscht aan den Raad voorstel len aan te bie- den nopens de bestemming, welke gegeven zal worden aan het batig saldo, waarmede de rekening van het bedrijf bij liquidatie zal sluiten. De gemeente za! beioudena. een bedrag van 3700 als vergoeding voor de tot dus- verer betaalde rente op de geleende gelden voor het afkoopen in 1918 van de concessie, verleend aan de N.V. Aerogeengasfabriek en b. de gebouwen, ressorteerende onder het gemeentelijk etecriciteitsbedrijf. Het restee- rendc gedeelte wordt aangeboden aan de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.), onder eenige voorwaarden. Bij dfe rondvraag wees de heer J. Boon op de rioolputjes te Den Hoorn, verzoekende deze van betondeksels te voorzien en W. Duin- ker als putjesreiuiger een vaste aanstelling te geven. De voorzitter zei er aandacht aan te zul len schenken. De heer Pisart vroeg of het waar was, diat de provincie in 1926 twee ton beschikbaar ge steld heeft voor werkverruiming voor ver- schillende plaatsen, waarop de voorzitter be- vestigend antwoordde. De heer Pisart zou het dan verstandig gevonden hebben, als Texel daarvan ook iets gevraagd had. De mededee- ling, dat de heer Michels heeft, gezegd, dat Texel hiervan een bedrag heeft kunnen krij- gen, werd door den heer A. Boon in twijfel getrokken. De voorzitter betwijfelde het mede, daar het bedrag is gegeven voor meer armlastige gc- meenten, waaronder Texel niet kan gei'ekend worden. De heer Pisart zeide, dat de heer Michels het hem niet persoonlijk heeft gezegd. Hierop werd de vergaderipg gesloten. UIT CASTRICUM. De dienstplichtigfe K. H. van Welt, uit deze gemeente, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. UIT OUDE NIEDORP. Dat het gevaarlijk is om een rijwiel onbe- heerd neer te zetten, al is is op een erf, ondei vond de heer K. B. uit Noordscharwoude Zondagavond te Verlaat. Deze had zijn rijwiel bij kennissen, waar hij op bezoek was, op het erf gezet en toen hij huiswarts wilde keeren was het verdwe nen. Een minderwaardig rijwiel vond hij op de plaats terug. UIT SCHERMERHORN. Maandag 28 deizer vergaderde de Raad voltallig. Na opening werd overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van het niaxw benoemde lid, den heer P. Vendel. De ze werden in orde bevonden, waarna tot toe- lating werd besloten. De heer Vendel legdie vervolgens de ver- eischte eeden af, waarna de voorzittef hem gelukwenschte en den wenscih uitsprak, dat hij met verstand en hart de belangen van de gemeente Schermerhorn zal dienen. De voorzitter deeldfe mede eene bespreking te hebben g-chad met dten heer A. Kluft over de huur van den gemeentegrond. Deze vond het een te ver gaandte bepafmg dat elke ingc- zetene dezen grond mag gebruiken. Werd besloten bet terrein aan den heer A Kluft te verhuren voor 5 gulden per jaar on der voorwaarde, dat ieder die voor zijn be drijf daar noodig moet zijn, zulks cngtetoord kan. Van den heer Th. J. Westerhof was inge komen een sdhrijven, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Werd voor kennisgeving aungenomen. Door Ged. Staten waren goedgekeurd: de wijzigingen van de begrootingen over 1926 en 1927, alsmede het besluit tot aankoop van eene inschrijving in het Grootboek. Van de Commissie tot Wering van Sehool- verzuim was ingekomen het verslag over 1926 en de mededeeling dat was benoemd tot voorzitter dier Commissie de heer J. Los en tot secretaris, de heer W. C. van Setten van der Meer. Van B. en W. van Alkmaar was ingeko mien een schrijven met mededeeling dat de verbouwing van de Cadettenschool tot Zie kenhuis* met aigemeene stemmen is aangeno meo»door den Raad. De subsidie zal voor 1928 nog niet op de begrooting geplaatst be- hoeven te worden. De heer Groot bleef tegen subsidieering van kleine gemeenten voor groote planneh der groote gemeenten. De heer Vendel meende, dat Schermerhorn. nu Alkmaar de plannen ldeiner heeft opgezeb zich ook niet heeft te houden aan het geno- men besluit. De voorzitter meende van wel. Wanneer de subsidie op de begrooting moet worden ge plaatst, zal hier verder over kunnen worder. gesproken. Door B. en W. werden ingediend eene sup pletoire begrooting, benevens af- en over- sChrijvingen van eenige posten, alsmede eeni ge af- en overscihrijvingen van het G. ,E- B betreffende. Werden z. h. st. goedgekeurd. De voorzitter decide mede, dat volgens op- gave van den adtainistrateur van het G. E B. de toestand van het bedrijf guns-tig is en dat de stroomprijs met 2 ct. per K.WIJ. kan worden verlaagd. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van een wethouder in de vacature-Westerhof. Met aigemeene stemmen werd benoemd de heer C. Groot. De voorzitter wenschte den benoemde geluk en hcopte dat hij op aangename wijze de be langen van de gemeente zou behartigen. De heer Groot dankte voor het vertrouwen en hoopte nuttig werkzaam te zullen zijn. Tot lid van het stembureau in de vacature- Westerhof werd eveneens benoemd de heer C. Groot. Tot leden van de schattingscommissie wer den herbenoemd de heeren P. Mantel, B. Meindersma en D. Rus, terwijl in de vacatu- re-Westerhof werd benoemd de heer C. Voort- huizen. Tot ambtenaar van den Burgerlijiken Stand werd benoemd de heer J. Klin-pel. Verder werd besloten tot aankoop van 2 stormlantaams ten behoeve van de brand weer. De voorzitter beloofde liandhaving. De heer de Goede wenschte liever geen ve."- gadering op een marktdag te zien vastge steld. De voorzitter zou hierin zooveel mogelijk tegemoetkomen. De heer Oostwouder zeide, dat de bewoners van de Schermer drimgend behoefte hebben aan waterleiding. De voorzitter wildte met een aanvraag wachten tot 1 Mei. Hij had de bewoners, die hunne perceelen nog niet hadden aangeslo- ten, aangeschreven dit voor 1 Mei te doen Daama zal hij zijn maatregelen nemer. Wanneer het verlangde percentage is be- reikt, zal door het P. W- N- ook de Sdiermer worden aamgesloten. De heer Oostwouder vroeg nog waar ver- kiezi n gsreciamebi 1 jetten konden worden aan- geplakt. De voorzitter zeide, dat dit op de aanplak borden kon gebeuren. De heer Groot zou de besturen van de kies vereenigingen in overweging wilien geven on) te verbieaen dat particuliere eigendommen hiervoor worden gebruikt en de straten wor den besmeerd. De voorzitter vroeg nog of de gemeente eve na Is met vori ge verkiezingen de ouden en gebrekkigen van Stompetoren per auto in de gelegenheid moet stellen zich van hun stem- plidit te kunnen kwijten. Algemeen was men hiervoor. De voorzitter zou hierover een bespreking houden met den expediteur Slot. De voorzitter deelde mede dat door B. en W. de stemming voor den gemeenteraad is vastgesteld op 25 Mei. Rondvraag. De heer Mantel zou gaame zien dat uitbetaling van het uurloon aan wer- keloozen niet hooger werd gesteld dan in particuliere bedrijven wordt betaald De voorzitter beloofde hiermede rekening te houden. Verder zeide de heer Mantel, dat door en ktle mensehen den geheelen Zondag werd ge- werkt in den Eilandspolder. Spr. vroeg een betere uitvoering van de Zondagswet. UIT OUDKARSPEL. In de zaal van den heer Vis had Zondag avond een gemaskerd bal plaats, waarvoor na afloop de volgende prijzen werden toege- kend: le priis groepen: De lOOOOOste inwoner van Groningen, waarvoor tevens de publieks- prijs werd toegekend aan J. Deutekom en echtgenoote en G. Zeeman en echtgenoote. 2e prijs: Premievrij staatspensioen aan J. Bruin en G. ValconetStam. le prijs, voor de duivelin aan: L Kostelijk- Pranger, aan wie tevens een prijs werd toe gekend voor het mooiste ge-heel. le prijs heeren, de gelaarsde kat aan L. Tromp. Origineel le prijs „Odol" aan S. Kist— IJff. 2de prijs dames: Correspondentie, C. BakkerMossingHolstein. 2e prijs heeren: Indiaan, P. Kostelijk. 3e prijs dames: Vraagt-eeken, G. Rootjes— Kostelijk. UIT NOORD-SCHARWOUDE. In de zaal van den heer J. de Bakker trad gistera"ond voor de afdeeling S. D. A. P op Mevr. BakhuisWolters uit Zeist met het onderwerp: „Moecer en Kind". Met was een boeiende vlotte rede, welkc door de ruim 90 aanwezigen, waaronder een zestigtal vrouwen met belangstelling werd aangehoord. De vergadering kan dan ook goed ge- slaagd heeten. UIT BERGEN. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereeni- ging „Dr. Schaepman" een aigemeene leden- vergadering in het Vereenigingsgebouw. Ongeveer 70 a 80 leden waren opgekomen. Na van den heer Vink, die geen nieuwe candida- tuur wenschte Ae aanvaarden. Deze candicia- ten zijn de heeren: (alphabetiseh) J. Apel- doom, M. Balius, H. Blank, J. N. de Koning, J. E. Martin, Th. Sluijter en C. J. de Wit. Medegedeeld werd, dat van de zijde der leden nog candidaai gesteld zijn de heer Mil- tenburg, Schneiders en P. Roskam, zoodat de katholieken in totaal zulien uitkomen met 10 candidaten. De voorzitter stelde de vraag, hoe men denkt ov-ei d-e katholieke raadsleden, die ge- durende de loopende periode zitting als raadslid hebben. Zou men op den een of an der wat aan te merk-er. hebben, dan zou men dit aldus de voorzitter gaame direct vernemen, opdat de persoon in kwestie zich eventueel zou kunnen rechtvaardigen of ver- dedigen. Geen eokele stem ging evenwel uit de vergadering op. Herinnerd werd. dat de stemming over de volgorde der candidaten op de candidaten- lijst Zondag e. k. in het Vereenigingsgebouw zal plaats hebben tot's middags 4 uur. De vergadering k-eurde goed het bestuursvoor- stel, waarbij de navolgende heeren worden aangewezen tot het houden van zitting op genoemden dag. Van uit de vroegmis tot aan de hoogmis de heeren J. C. Leijen (architect), P. Bakker Cz. en Th. Vink. Van na de Hoogmis tot 2 uur de heeren P. Hopman, W. Spierings en A. van der Velde Van 24 uur de heeren Bouchette. J. Weijers en R. de Moor. Voorts werden toegevoegd tot het mede- opnemen der stemmen na 4 uur de heeren P. N. Baltus en N. J. Punt. Om het opnemen der stemmen wat te bekorten, zullen ditmaal 2 commissies daartoe zitting houden, aange zien ddt voor een commissie bijna ondoenlijk is. De vorige keer duurde dit opnemen tot 's nachts 12 uur. De ZeerEerw. Deken wees er op, dat bet voor velen zoo moeilijk is, een tiental candi daten met cijfers aan te geven. Z. Eerw stelde de vraag of het niet mogelijk was. dat het bestuur een z.g. poiitiek advies geeft. Daar- mede zou het stemmen worden vergemakke- lijkt en worden voorkomen, dat inisschien vele biljetten ongeldig zulien moeten worden verklaard. Uit het antwoord van den voorzitter en van den heer Apeldoorn bleek, dat het twij- felachtig is, of dit regkmentair mogelijk zou zijn, doch afgescheiden daarvan. zou zulks voor deze stemming niet meer mogelijk zijn Over het al of niet wenschelijke van een poli tick advies zullen overigens de meeningen wel verdeeld blijven. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt eerstens door den voorzitter, die er zijn spijt over uitdrukte, dat van de ongeveer 1000 katholieke kiezers er ongeveer 400 lid van de kiesvereenigdng zijn. Wanneer bijna alien lid waren. dan zou men ook eens een spreker als de heei Bomans kunnen laten komen. Spr. hoopte, dat dit nog eens zou verandcen. want het is zeer te bejammeren. dat wij niet kunnen doen, wat anderen wel kunnen. Spr. wees op Schagen, ahvaar de heer Bomans dezer dag-en een schitterende rede heeft gehouden. Ds HoogEerw. Deken wees op het groote belang, dat men zich behalve bij and ere ver- eenlgingen. ook aansiuit bij zuiver godsdien- stige vereenigingen, als b.v. de H Familie enz A'ieCn hierin vindt men een geneesmid del tegen den kanker. die de eenheid ook bij de katholieken dre-gt te verscheuren. De heer Schneiders, de Winder en OMam bepleitten het voeren van propaganda, ten- einde bet Iedental uit te breiden. De heer Baltu-s. die de vergadering als steeds op keurige wijze kidde. sloot ten slotte op de gebruikelijke wijze de vergade ring. KON. NED. STB. MIJ. Perseus 29 Maart v. Kopenhagen te Amst. Vulcanus 29 Maart v. Bremen te Amst. Agamemnon 28 Maart v. Smyrna te Limni. Bennekom (uitr.) 27 Maart v. Arica. Notos 28 Maart v. Oran n. Algiers. Oberon (uitr.) 27 Maart te San Juan de Por to Rico. Theseus 27 Maart v. Musel te Oporto. Zeus 28 Maart v. Tarragona n. Huelva. Neptunus 29 Maart v. Venetie te Triest. Nero 29 Maart v. Amst. te Gothenburg. Vesta 29 Maart v. Messina te Palermo. KON. HOLL. LLOYD. Orania (uitr.) 28 Maart v. Santos. Zeelandia (thuisr.) 28 Maart v. Santos Gelria (uitr.) 28 Maart v. Lissabon. Fiandda thuisr.) 27 Maart v. Las Palmas. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Waalwijik 28 Maart v. Rott. te Hamburg. Zijldijik (uitr.) 28 Maart v. Rio Janeiro. adat de voorzitter, de heer Baltus, de vergadering met den christelijken groet ge- opend had, werd door den secretaris een keurig jaarverslag uitgebracht. De voorzitter bracht den heer Vink dank voor het vele, dat hij reeds voor de kiesver- eeraiging heeft gedaan. De penningmeester, de heer Apeldoorn, bracht het kasverslag over 1926 uit. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 177.30 en de uitgaven 128.39. zoodat ruim 48.in kas was. De heer Roskam rapporteerde namens de financieek commissie tot goedkeuring der rekening, aangezien alks in orde was bevon den. Deze rekening werd daarna onder applaus goedgekeurd. De penningmeester wees er op, dat de fi nancieek toestand evenwel niet rooskl-eurig is, aangezien, wanneer alle betalingen zijn gedaan, er een tekort van ongeveer f 55. zal zijn. Ook aan den penningmeester werd een woord van welverdienden dank gebracht voor zijn richtig beheer. De heeren Milten-burg en Obdam werden benoemd tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1927. Aan de orde was daama de candidaatstel- linp- voor den gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur tfemeend heeft. dezelfde candidaten te moeten stellen van de vorige keer, met uitzpndering STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. N'EDERLAND. Bintang 29 Maart v. Batavia l.v. Londen te Rotterdam. Kon in gin der Nederlanden 29 Mrt. v. Amst n. Batavia. Moena (thuisr.) 29 Maart v. Coioutivr. P. C. Hooft (uitr.) 29 Maari te Port Said. Vondel (thuisr.) 28 Maart v. Sabang. ROTTERD. LLOYD. Medan (uitr.) 28 Maart v. Sabang. Menado (uitr.) 29 Maart v. Suez'. Sitoebondo 27 Maart v. Rott. te Hamburg. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Eurymedon v. Batavia n. Amst., 29 Maart k Suez. Ixion v. Japan n. Rott., 29 Maart te Suez Jason 29 Maart v. Amst n. Londen Telemacbus 29 Mrt. v. Batavia n. Amst. JAVA CHINA JAPAN LIJN Tjitaroem 28 Mrt. v. Chinwangtao n. Dairen HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Schiekerk (uitr.) 28 Maart te Rangoon HOLLAND AUSTRAL IE LIJN. Abbekerk (thuisr.) 29 Maart v. Svdney. HOLLAND OOSr AZIE I IJN. Salabang'ka (uitr.) 29 Maart v. Penang Oostkerk (thuisr.) 29 Maart v. Manila Ouderkerk (thuisr.) 29 Maart v. Vladivo- st<x:k. Zosma (thuisr.) 28 Maart te Suez. HOLLAND AFRIKA LIJN. Nias (uitr.) 28 Maart te Algoabaai. Bilderdijk 28 Maart v. Lorenzo Marquez te Beira. Nijkerk (uitr.) 29 Maart te Beira. Randfonteim 29 Maart v. Amst. n. O.-Afrika via Antwerpen. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Albireo (uitr.) 28 Maart te Teneriffe. Ceres (uitr.) 26 Maart Calabar. Delfland (thuisr.) 27 Maart te Cabo San Juan. Eemstroom (thuisr.) 28 Maart te Cotonou Kilstroom (thuisr.) 26 Maart v. Cotonou Texel (uitr.) 28 Maart v. Dakar. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 26 Maart v. Hamburg n La Plata. HOLLAND AMERIKA LIJN. Dinteldijk 24 Maart v. Rott. te Los Angeles Burgerdijik 26 Maart v. Rott. te Boston. Kinderdijik Rott. n.d. Pacifickust 24 Maart v Cristobal. Montgomeryshire, v. Vancouver n. Rott., 26 Maart v. Los Angeles. Rotterdam (toeristenvaart) 29 Maart v. La Condamine. Spaardam 29 Maart v Rott. n. N.-Orleans Volendam 29 Maart v. New York te Rott. FRAUD-E OP MET POSTKANTOOR TE VLAARDINGEN. Voor de rechtfcank te Rotterdam heeft gis- ter terecht gestaan H. v. d. M., directem- van het post- en tekgraafkantoor te Vlaardingen, wien ten laste was gelegd, dat hij, als amb tenaar to. in Augustus 1926 opzettelijk geld- waardig papier, nl. postzegels van 10 cent tot een bedrag van 400 of 200, van 15 cents tot een bedrag van 270 of 120 heeft verduisterd. Subsidair wordt verduistering van de voor de postzegels ontvangen gelden ten laste ge legd ten nadeely van het Nederlandsche Staatsbedrij'f der posterijen en telegrafie; 2o. in diezelfde maand Augustus 1926 gelden ten bedrage van 2670, of 3000, althans van 1670 of 1000, in elk geval gelden ten nadeele van het staatsbedrijf der posterijen en telegraphie heeft verduisterd. Er waren 12 getuigen gedagvaard, wie 2 a decharge. Verhoor van verdachte. Verdachte had in Augustus twee telcorten gc-liad. Begin Augustus ten van 2500. Dit heeft Jiij gedekt met 1800 van zichzelr en een bedrag voor postzegels ontvangen van 670. Op 7 Augustus had verdac.hte's kas nog volkomen geklopt, op 10 of 11 Augustus had hij dat tekort van 2500 geconstateerd. Het geld voor de zegels is begin Augustus ontvangen, de zegels zijn later-sgeleverd. De president: Waarom hebt u dat niet aangeteekend? Verdachte: Dat heb ik verzuimd. De 670 hebben in de-kluis op't kantoor geiegen, geen seconde heeft verdachte ze in zijn particulier bezit gehad. Zoo'n soort transactie, waarbij de zegels later geleverd werden, had dikwijls met den heer van der Loo plaats, deze stuurde altijd het geld op denzclfden tijd en als de voorraad uit Haar lem dan arriveerde kverde verdachte de ze gels. Op 27 Augustus was de inspecteur geko- imen en toen had verdachte gezegd, dat hij den vorigen dag een tekort van 3000 het tweede in die maand had geconsta teerd. Eenig vermoed-en, vanwaar de 2 tekorten kwamen, heeft verdachte niet. Verdachte was in Augustus nerveus ge- weest, hij maakte toen vee! fouten. Maar toe- geeigend heeft hij zich geen cent. Den mid- Vtrg van de ontdekking was hij heekmaal weg geweest.' Wat er met. hem is gvebeurd weet hij niet. Hij moet.u de Muas zijn geS-prongen, maar weet zich eerst wat te herinneren van het oogenblik, dat hij in het kantoortje varr den havenmeester weer bijkwam. Hij had het plan ook het tweede tekort aan te zuiveren. Dat is des middags trouweus door famiiiekden gebeurd. Voor hij in Vlaar dingen kwam, heeft hij nooit eenig tekort ge had. Niemand van zijn personeel heeft hij kunnen verdenken, ook niet den ambtenaar, die voordkn wegens fraude is veroordeeld. Het O.M.: U zegt op dien middag van 27 Augustus geheel weg te zijn geweest, maar u hebt toch eerst uw horloge gegeven aan iemand op een bankje om het aan uw vrouw te geven. Dat doet tpch niet iemand, die in de war is. Het requisitoir. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Hoisteyn, zeide dat de verduistering van de 670 absoiuut vast staat. Deze zaak is doodeenvoudig. De postzegels hadden in een daarvoor bestemd register moeten wor den verantwoord, maar verdachte heeft het geld, daarvoor ontvangeh ten eigen bate aan- gewend, n.l. om er een tekort in zijn kas weg te werken. Men zal het O. M. tegenwerpen, dat de di- recteur de postzegels mocht verkoopen, waar de gelden daarvoor ontvangen zijn verduis terd. Er is jurisprudentie zelfs zeer oude ter staving van deze opvatting: een vonnis van 1898 van de rechtbank te Almelo, en een von nis van 1921 van de rechtbank te Roermond. Dit laatste betrof een postambtenaar. Het tweede punt te bewijzen is lastiger. Verdachte maakt in zijn verklaring hierom- trent gebruik van een siechte memorie. Op 27 Augustus is een tekort geconstateerd1 van 3000, eigenlijk 3670. Een verklaring van dat tekort geeft ver dachte niet. Een administratieve fout, dief- stal, verdachte gelooft niet dat ze er ge weest zijn. Gemeld heeft hij het tekort niet zooals zijn plicht was geweest, hij had daar tijd genoeg voor gehad. Verdachte was direc- teur van een belangrijk postkantoor, hij had al een tekort gehad in die maand, is het aanneemlijk dat hij zich over dat tweede niet geuit heeft. Daarin zit reeds de kwade trouw. De zelfmoordpoging doet nog de deur dicht. Toen die geschiedde had verdachte zich UIT OUDORP. De heer C. Hoogzaad herdacht heden den dag, dat hij voor 12H jaar zijn betrekking van gemeente-ontvanger aanvaardde. In een buitengewone gemeenteraadsver- gadering, op Dinsdagavond gehouden, werd de jubilaris door den burgemeester gehul- digd. De burgemeester bracht den jubilaris den dank der gemeentenaren voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting in het be- heer der gemeente-financien en voor alle diensten, buiten het ambt van gemeente- ontvanger de gemeente bewezen als op het gebied der arbeidsbemiddeling, gemeente- reiniging, brandweer en woningtoezicht. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den jubilaris eemfraaie pendule met coupes aangeboden. UIT GROOTEBROEK. iBiemaBiafliiii.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6