WOUDA's Bms*an!aifgl Zelfrilisnd Sakmeel Voor winkeliers by Gross, v,h. M. DE HAAS,Alkmaar. Hiet als verdacht behoeven to bcschouwen. Immers het O. M. en de inspecteur hadden afgcsproken de zaak zoo kalm mcgelijk te behandelen, omdat ze hun inlichtingen had den van iemand, die zelf kort te voren, ver dacht van fraude had terecht gestaan. Verdachtes heele houdrng wijst op schuld. Kwade trouw blijkt ook uit's mans handel- wijze van 29 December en 15 Juni Hij heeft ioen zijn ambtenaar laten teekenen voor een niet-onivangen bedrag. Hij beweert nu wel rijdens de inspectie het geld, dat hij- kwijt was, nog te hebben gevonden, maar is daar eenig bewijs voor. Ook den tweeden keer, op 15 rjuni, heeft Hij van een valschen post ge- kruik gemaakt. Als hij die gelden had ge had, zou hij dan den schijn zoo tegen zich hebben' gemaakt. Het zijn alls slechts vertel- selijes van verdaohte, als hij beweert dat gc- daan te hebben om het kleine geld uit het geldmandje niet tehoeven na te tellen, omdat de inspeeteur alleen veelvouden van duizend narekende. Ook op den 2en Juni is iets derge- felijks geschied. De conclusie van het O. M. is, dat ver dachte doorloopend een tekort heeft gehad, waarschijnkijk heeft 'hij elkens gelden uit de kas gen omen, als hij' die noodig had. Er is doorloopend ongeveer 4000 te wfcinig in kas geweest, en in December en in Augustus. Verdiachte heeft dikwijts tekorten gehad, zelfs eenmaal 13,000. 'Het O. M kan niet anders aannemen, dan dat verdachte te kwader trouw is geweest. Voor beide feiten zal hij moeten worden veroordeeld. Zijn voorschriften leefde hij al- lesbchalve gocd na. Hij d'oet alsof hij niet wist, dat betaling met postzegels niet geoor- loofd was. Dat gaat toch niet aan voor ee>. postdirecteur. Verdachte is^zijn onlslag reeds zoo goed als aangezegd; de administratie rekent hem dus zulke acfministratieve fouten ernstig aan. Voor een hooggeplaatste ambtenaar zijn er feiten gebeurd, die zeer ernstig zijn. Er is te Vlaardingrn wel gebeurd, voor de goede ambtenaren is het een zegen, dat dit is aan- gebracht. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf. i De verdediging. De verdedi'ger, mr. L W, v. d. Chijs con- clueerdc vrijspraak. Uitspraak 12 April. DE B.U.M.A. VEROORDEELD. Gister heeft de zesde kamer der Amster- damsche rechtbank vonnis geveld. inzake het hooger beroep in 22 processen, waarvan in 20 gevallen de vordering den eischer, in casu den heer Loman, directeur van het bureau voor muziekauteursrecht, was cntzegd. De heer Loman had als directeur van de B.U.M.A. betaling geeischt van de auteurs- rechten, door 22 cafehouders verschuldigd voor de uitvoering van het werk van compo- nisten, die hun belangen aan de B.U.M.A. hadden toevertrouwd. De cafehouders hadden echter geweigerd deze bedragen te betalen, op grond dat de Italiaansche en de Oosten- rijksche componister., wier werken juist voor amusement van ovenvegend belang zijn, zich in Januari 1925 en 1926 van de Buma hadden losgemaakt cn naar de Societe des Auteurs waren overgegaan, zoodat de cafe houders dubbel zouden moeten betalen. De heer Loman, er op wijzend, dat nadien' Duit- 6che en andere componisten zich bij de B.U.M.A. hadden aangesloten, wilde wel eenige reductie geven, maar ont'kende de rechtmatigheid van het verweer der cafehou ders. In 20 gevallen had de kantonrechtey de cafehouders in het gelijk gesteld: 2 vonnis- sen kwamen ten gunste van den heer. Loman. Eischer was van deze 20 uitspraken in hoo ger beroep gegaanin. de twee andere zaken waren de veroordeelde cafehouders appelant. De zesde. kamer bekrachtigde wat dte eerste 20 gevallen betreft de uitspraak van den kan- tonrechter, overwegende, dat de B.U.M.A. als zoodanig geen rechtspersoon'ijkheid heeft en de heer Loman niet als vertegenwoordiger van het bureau optreedt, en veroordeelde ap pelant tot de betaling der kosten, zijnde 100 aan ieder der 20 cafehouders. In de twee za ken, waarin de cafehouders door den kanton- rechter war/n veroordeeld, vernietigde de zesde kamer het vonnis en veroordeelde zij de B.U.M.A. tot betaling van de kosten, zijnde 100, aan ieder der twee appelanten. ZEDENMISDRIJF De 26-jarige P. v. H. kermis' ziger, wo- aende te Maastricht, thans gedetir"crd, was tijdens de Maastrichtsche kermis, toen hij als knecht in dienst was bij zekeren D., eigenaar van een „luchtschommel", met diens 14-ja- rige dochter op stap gegaan. Te Bochum brachfen beiden een paar dagen door, waama zij zich cenigen tijd te Brussel ophielden om tenslotte te Valenciennes (Fr.) te belanden. Gister had de man zich voor de Maas trichtsche Rechtbank te verantwoorden. De subst.-Off. van Justitie Mr. Koderitsch- eischte terzake van artikel 245 W. v. Str. een gevangenisstraf van 6 maanden, en daarna wegens het voortgezette misdrijf, omschreven in he'tzelfde artikel, nog 1 jaar gevangenisstraf. De zaak werd met gesloten deuren behan- deld. f nis in verzer geicomen, we!k verzet heden i door den politierechter wercl behandeld. Verdachte heeft op 21 December den vrachtrijder Laan listiglijk en bedriegelijk be- wogen tot afgifte van f 2.50. Hij ga? voor in dienst van de firma Huber, ovenbouwer Amsterdam te zijn en momenteel in geldver- legenheid te verkeeren. Verdachte was ech ter niet meer bij de firma Huber in betrek- king. Verdachte was een goed werkman en verdiende f 60 per week. Het spijt den heer Huber, dat hij zich zoo misdraagt. Hij is te Amsterdam veroordeeld tot 2 jaar en 2 maanden gevangenisstraf. De officier achtte de opgelegde straf niet te hoog en vroeg bekrachtiging van het ge wezen vonnis. Op grond van de hooge straf verdachte door de rechtbank te Amsterdam opgelegd, reduceert de politierechter de straf tot 3 maanden gevangenisstraf. WISSELGELD. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft gister twee Spanjaarden, resp. 18 en 21 jaar oud, die in verschillende winkels, ferwijl ze den winkelier een bankbiljet ter wisseling aanboden, bankbiljetten van 10 hebben weggenomen, tot een gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeld. Het O.M., waarge- nomen door mr. Wolfson, had tegen den jongsten 4 maanden, tegen den oudsten 6 maanden geeischt. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van 28 Maart. VERZET VONNIS TER ZAKE OPLICHTING. De 32-jarige metselaar A. J. de R,, gebo- ren te Alkmaar, laatstelijk zwervend'en thaus uit anderen hoofde gedetineerd in de straf- gevangenis, is door den politierechter op 24 Januari veroordeeld wegens oplichting tot 6 maanden gevangenisstraf, is tegen dit von- ROOMSCH-KATHOLIEKE VOLKS- PARTIJ. Te Utrecht is Zondag de vierde algemeene vergadering van afgevaardigden van afdee- linigen van de op ?0 December 1922 te Am sterdam gesticihte R.K. Volkspartij gehouden Nadat te voren een: bijeenkomst van het hoofdbestuur had plaats gehad, werd het con- gres te 1 uur geopend door den partijvoorzit- ter, dbn heer W. G. Setteur. Aanwezig waren 234 afgevaardigden uit a He oorden dds lands. In bet jaarverslag van den partijsecretaris, den heer Felix Donders, wordt gezegd, dat vocral het laatste halfjaar het aantal afdee- liugen was toegenomen en dat overal een in tensieve actie en propaganda worden gevoerd voor de Staten- en gemeenferaadsverkiezin- gen, zoodat de venvachting kon worden uitge- sproken, dat over het geheele land acht Sta- tenizetels zouden worden bezet en in vele plaatsen gemeemteraadSzetels zullen worden veroverd. Met betrekking tot de gevoerde onderhan- ddingen met de R.K. Staatspartij en de daa''- op gevotgde en door de ,R K. Staatspartij, zonder daarin de R.K. Vollrspartij te kenneri, gepubliceerde briefwisseling werd veront- waard'iging uitgesproken over de wijze waarop de R.K. Staatspartij dit overleg op- vat en telkens voor een plaats hebbende ver- kiezing daarmee te voorschijn komt. Bij velen vestigde deze manier van overleg den iodtrivk, alsof dit met bijbedoelingen zou geschiedcn om de katholieke kiezers op een dwaalspoor te breugen. E>e plaats gehad hebfcende rfeorganisatie in de R. K. Staatspartij kon geen bevrediging schenken. Besloten werd, bet rapport "van 1923 nog steeds als grondslag te houden en met alle kracht voort te gaan om zooveel mo- gelijk zetels bij de a.s. verkiezingen te bezet- ten in de openbare colleges. Het veertien-daagsche crgaan de Room- sche Democraat zal met ingang van 2 April in gewijzigden vorm als weekblad gaan ver- schijnen. Den penmngmeester, den heer A. E. J Tyndall, werd dedrairge verleend voor het fi- nancieele beheer over 1926, zoomede den waaroamenden ad'ministrateur van het partij - orgaan over 1925. Bij enkele candidaatstelling werd de heer W. C. Setteur herkozen als partij-voorzitter, en de heer A. E. J. Tyndall als penningmees- ter. De contritniiie-afdracht aan het partij-bc- stuur werd bepaald op 1.50 per lid en per jaar, waaronder dan begrepen is een gratis abonnemenf op het weekblad De Roomsche Democraat. Besloten werd tot uitgifte van een propa ganda-jaarboekje, mede als handleiding voor de afdeelinigen. Een voorstel van den afgevaardigde van Maastricht, den heer J. Gregroire, lid van den gemeenteraad aldaar, om in bespreking te brengen de Nederlandsche economische en handelspolitiek, kon niet in behandeling wor den genomep wegens te late, indiening. Bij acdamatie werd besloten, namens het congres een telegrafischen gelukwensch te zenden aan mgr. prof. dr. Nolens, bij gele- genheid van zijn veertigjarig priesterjubi- leu-m op gisteren. De afgevaardigde van de R. K. Volkspar tij in de Tweede Kamer, de heer mr. P. M Artz, hield vervolgens een rede. Hij begon met een waarschuwende stem te laten hooren. In elke jonge partij, zoo zeide hij, moeten l&ngzamerhand geschikte kra'chten voor de ver tegen woordigende1 lichamcn worden ge- vormd, en zulks is voor de R.K. Volkspartij in het bijz-crater het geval, daar aan deze partij stelselmatig de intellectueele krachter. wordeu oilthouden. Doch men wake er tegen. dat ieder ruiter zich als kapitein gaat bc schouwen. Alle oneenigheden in de partij worden spe- ciaal door de R. K. pers breed uitgemeten' ze hebben inderdaad niets om het lijf. De on- eenigheden is -maar al te vaak onderlinge na- ijver. In weerwil van de reorganisatie zijn, zoo zeide hij verder, overal in den lande de kies- vereenigingen der R.-K. Staatspartij een tconbeeld van oneenigheid en wanorde, het- geen zich spcciaal in de laatste weken demon- streert. De groei der R. K. Partij gaat snel; slechts ontibreken financien en goede propagandisten. Hoewel n.et in alle provindes en kieskringen candidaten konden Worden gesteld, en zulks ook vaak om bepaalde rscfenen opzettelijk werd nagelaten, vertrcuwde spr. dat het aan tal Statenzetels verviervoudigd zal worden. Spreker wenschte de meening van het con gres te vernemen, of de R. K. Volkspartij doelbewust moet aansturen cp het vorrnen van een democratisch blok uit alle partij en, in den zin als indertijd door mr. Marchamt gepoogd. Spreker geloofde, dat de tijd daar- voor spoediger zal aanbreken, dan men wel- licht den'kt. Zijn persoonlijke meening is, dat die en in het belang van de democratische ge- daohte en in het belang van de principled ka tholieke desiderata de meest gewenschte for matie zou zijn. Gnrier langdurige toejuichingen werd den heer Arts mandaat verstrekt, eventueel in die richting te gaan. Betreffende de eenheid op politick gebied onder de katholieken van Nederland mag naar spr.'s meening de Volkspartij niet wei geren, eerlijk bed'oelde onderhandelingen met de Staatspartij te voeren. Als zijn pefsoonllj- ke meening gaf hij te kennen, dat die eenheid niet te bereiken is en men dwaalde door te \'ercnderstellen, dat terugkeer van de leidei* der Volkspartij de eenheid in de Staatspartij zal tot stand brengen. Waar steeds meer personen uit de r.-k. vak- beweging tot de Volkspartij toetreden, geloof' de spr., dat het juist de drang is van de pok- tieke leiders der r.-k. werklieden-organisaties, dat op herstel van de eenheid wordt aange stuurd. Men koppele echter de politick niet vast aan de belangen der vakorganisatie, zoo- als ook onjuist is den godsdienst dienstbaar te maken aan de politick en omgekeerd. Nadat hij alsnog het rapport der r.-k werklieden-organisaties had ter sprake ge bracht, spoorde de heer Artz aan, eenparig en met opgewektheid de Staten- en gem cent; raadsverkiezingen in te gaan. Nadat biji dte rondvraag nog eenige zaken van organisatorischen aard waren besproken en van gedachten was gewisseld over de wijze, waarop de propaganda voor de verkie zingen moest worden gevoerd, ging das ayonds 8 uur het congres uiteen onder het zingen van: Aan U o Koning der eeuwen. INBREKERS GESNAPT. Zondagnacht heeft de gemeentepolitie te Oss twee inhrekers, terwijl zij zich in een kei der ondier den winkel der fa.' Wagenmakers aan den Heerckeweg te goed deden aan si- naasappelen, op heeterdaad betrapt. Eenige fijne vleeschwaren en.kaas lagen'gereed om te worden meegenomen. De inbrekers, Br. en BL, geen onbekenden van de politic, bleken beidien in het bezit te zijn van een breekijzer en een met scherp goladen revolver. In den- zelfd'en nacht was een bezoek gebracht aan den winkelkelder van de fa. Jansen in de Flo Hastraat; daar hadden ze zich, getuige de leege deppen, te goed' gedaan aan eieren. Bij cen huiszoekimg bij een der gearresteer- den zijn nog dingen gevonden, die getuigen van vroeger gepleegde inbraken. SQHIP GESTRAND. Van Terschelling wordt gemeld: Op den Engelsch-enhoek is een stoomschip, vermoedelijk een stoomtreiler, gestrand. De bergingsfeooten Volharding en Texel en de reddingboot Brandaris, zijn derwaarts ver- trokken. BESCHERMING VAN DE ARBEIDSMARKT. De hoofdbesturen van den Nederlandschen Tconkunstenaarsbond en van de Nederland sche Artisfen-Organ isatie hebben aan den minister van binneniandschc zaken er. land- bonw geschreven: dat blijkens een vanwege het ministerie van buitenlandsche zaken in de dagbladen geplaatste kennisgeving de Fransche"' rcgee- ring het plan heeft weder e#n pasvioum vei'- plicht te stellen voor alle reizigers die zich naar Fxankrijk wenschen te begeven; dat in die kennisgeving werd medegedeeld, dvt deze maafregel door de Fransche regee- ring wordt genomen „met het cog op den huidigen economischen toestand "in 'Frank- rijk"; dat ook blijkens nadere publicaties het uit gesproken doel van den maatregel is, de be- schcnnixig van de Fransche arbeidsr :arkt d<it in deze omstandigheden des te scher- per de aandacht valt op de passieve houding, ten aonzien van de beschcnning der arbeids- nxarkt aangenomen door de Nederlandsche regeering; dat van het samentreffen van deze facto- ren eenerzijds de talrijke maatregelen, dorr uiienlandsche regeeringen getroffen tot bescherming van de arbeidsmarkt in hun land; anderzijds de afwijzing door de Neder landsche regeering van dergelijke maatrege len ten opzichte van de inheemsche arbeids markt ig het bijzonder zij het slachtoffer worden die, als de musici en variete-artisten, beroepen met sterk internationaal karakter uitoefenen; redenen waarom adressanten zich tot den minster wenden met het dringend verzoek wel te willen bevorderen, dat door de Ne derlandsche regeering krachtige maatregelen worden genomen tot bescherming van de al ipeds overvoerde arbeidsmarkt der Neder landsche musici en variete-artisten tegen een ongeb. eidelden toevoer van buitenlandsche arbcidskrachten. HET NOODLOTTIGE SCHOT TE LEIDEN. De officier van justitie te 's-Gravenhage is tot het besluit gekomen, niet te moeten over gaan tot het vervolgen van den rechercheur R., die te Leiden het noodlottige schot op den A nis terd amschen rechercheur Kok heeft gelost, bij de bekende achtervolging van opiumsmokkelaars. De officier van justitie heeft zich op het standpunt gesteld, dat het tragische einde van den rechercheur aan een no'cdlottig toeval is te wijten geweest, doov- dat dc in de lucht afgeschoten kogel tegen den bovenkant van den auto terugkaatste. - TE WATER GEREDEN. Maandag is een autochassis, toebehoorende aan de firma S. te.Haarlem en bestuurd1 door den heer van K. uit Haarlem, van de pont te Velzen in het Noordzeekanaal gereden, dcor- dat de bestuurder per abuis op het gaspedaal trapte. De heer van K. werd op het laatste oogenblik door een der omstanders van het chassis getrokken zoodat hij met den schrik vrij kwam. -Het voertuig verdween in de diep- te. Een handkar, die er voor stond, werd in den val meegesleurd. Met bchrip van een duiker zal men trach- ten de voertuigen op het droge te brengen. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Men schrijft aan de N. R. Crt. Op last van den aartsbisschop van Utrecht is door den heer W. R. de Jong, aigemeen inspeeteur van het R.-K. bijzonder onderwijs de volgende omzendbrief verzonden: Aan hoofden en personen der R.-K. bijzon- dere scholen voor 1. o. en u. 1. o. in het aaris- bisdom Utrecht: 1. Het is den Katholieken enderwijzers en ondenviizeressen verboden, lid te zijn van zoogenaamde „lnspectiever- eenigingen" daar, dergelijke vereenigingen als neutrale zijn aan te merken. 2. Het"is on- gewenscht dat Katholieke onderwijzers en onderwijzeressen de vergaderingen dezer ver eenigingen, of ook z.g. inspectievergaderin- gen, welke gehouden worden, zonder eenig vereenigingsverband, bijwonen. 3. De Katho lieke leerkrachten worden nog eens gewezen op de noodzakelijkheid om door lidmaatschap en trouw vergaderbezoek het eigen Katholie ke vereenigingsleven zooveel mogelijk tot bloei te helpen brengen. 4. De inhoud van dezen omzendbrief zal door de hoofden van scholen ten spoedigste ter kennis gebracht worden van het personeel aan hun scholen verbonden. Voor degenen die met belangstelling en soms met leedwezen de gestie van onze Katholieke medeburgers op onderwijsgebied volgen, past dit feit in een steeds duidelijker wordende lijn van exclusivisme. Wanneer op paedagogisch gebied samenwerking van alle cvertuigingen gezocht wordt, houden de Katholieken zich stelselmatig apart. Wij her- inneren slechts aan hun weigeriflg om mede te werken aan het Eerste Nederlandsch Pae dagogisch Congres en hun meer recente af- wezigheid bij de algemeene Pestalozzi-her- denking te Amsterdam. Het is al meermalen gezegd, maar het kan geen kwaad dit te her- halen: door een dergelijke houding worden tegenstellingen in het leven geroepen, die niet noodig zijn. JAARVERSLAG DER NOORD-HOLLANDSCFIE LANDBOUW- ONDERLINGE. Maandag werd in de Industrieele Club ta Amsterdam onder voorzittersehap van den li€€r H. Jb. Avis te M idwoud de jaarlijlcsche algemeene leden-vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Landbouw-Oaderlin- ge, afdeeling van de Kedrijfs-vereeniging „de Centrale I.andbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, ioopende over hei bcekjaar 1 November 1925—31 Octobei 1926 blijkt, dat de Noord-Hollandsche Land- iiouw-Ondcrlinge bij het einde van het boek- jaar 4350 leden had met een jaarloon van 6.820.521.—. Het ledental van de geheele Centrale Land- bouw-Onderlinge beloopt 34608 met een jaarloon van ruim 63 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aangegc- ven 586 ongevallen, waarvan er 46 aanlei ding gaven tot het verleenen van sohadeloos- stelling over een langer termijn dan 6 Vveken Er kwam een ongeval met doodelijken afloop voor. Het aantal onigevallen voer het boekjaar voor rekening van de Centrale Landbouw- Onderlinge kwam bedroeg 5929. Van deze onigevallen hadden er 18 een doodelijken af loop. In 433 van deze gevallen moest een voorloopige rente worden vastgesteld, terwijl in 3 gevallen rent en werden toegekend we gens blijvende invaliditeit. Van de 18 onge vallen met doodelijken aflcop gaven er 9 aan leiding tot het toekennen eener rente aan na gelaten betrekkingen. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge over het verslagjaar /1.40 per J 100 jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de voorschot- pranie 1.50 per 100 loon bedraagt, terug- betaald kunnen worden 10 cents per 100 loon. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwilligd verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekte- regeiingen. BEETHOVEN. Men meldt uit Weenen aan de N. R. Crt. Gisterochtend heeft de heer Van Beresteyn bij het standbeeld van Beethoven tegenover het Weensche „Konzerthaus" een lauwer- krans neergelegd uit naam van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIe. In de Maandagavond gehouden tweede al gemeene vergadering der vereeniging tot be vordering der wetenschappelijke grapholo- gie, heeft Dr. Herman de Lerie, zenuwarts te Amsterdam,gesproken over het ondeizoek van het schrift bij het jonge kind voor het aanleeren van een schiiltsysteem. Daarbij toonde hij aan, dat uit de kracht en regel- maat van de geproduceerde „schrijfproauc- ten" reeds aardige gegevens waren ie ver- krijgen omtrent den aanleg en den aard van kleine kinderen. Uitgaande van graphologische gezichts- punten, pleitte hij voor een schrift-methode. waarbij aan het kind meer speling in den schrijfvorm zou worden gegeven. Het blok- schrift, dat niet strookt met de natuurlijke geaardheid van het kind, mag niet aigemeen worden doorgevoerd, daar het in vele opzich- ten een rem zou vormen voor het kind bij het op schrift brengen zijner gedachten. Het schrift moet zoo zijn, aldus spr., dat het auto- matisch verloopt en geen verdere aandacttt vereischt en dit is alleen het geval bij een uit het kaiakter zelf opgekomen schrift. Aan de hand van velerlei materiaal werd voorts gedemonsireerd de rol, die de grapho- logie kan spelen bij de beoordeeling en de leiding van het kind. Vertoond werd o.a. het handschrift van een jongen knaap, door dee onderwijzer niet als ziekeiijk herkend, maat bij wien sterke angstgevoelens en neerslach- tigheid uit het van remming getuigende schrift konden wooden afgelezen. Spr. was op het groote belang. dat de paedagoog heeft bij graphologische beoordeehngen en wekte omgekeerd op om den grapholoog het materiaal te leveren voor de bestudeerins van strijdpunten, die deze jong tak der psy chologic evenals de psychologie zelve in groote mate heeft aan te wijzen. Eenige debaters uit paedagogische krin- gen werden door den inleider beantwoord waarop dte voorzitter, de heer Dr. J. Schrij- ver, de vergadering sloot, die kon boogen op een groote opkomst. KORTE BERICHTEN. Maandagavond is te 's Gravenhage vanwege het comite tot steun voor den op- bouw van Drente een propaganda-avond gehouden, waarbij als sprekers optraden mr. J. Th. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Drente, en A. Jongbloed, burgemeester van Sleen, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Drente. Onder voorzittersehap van mevrouw E. Bosman—Ouds heeft Maandagavond de al gemeene vergadering plaats gehad van den Joodschen Vrouwenraad te Rotterdam. Gisternacht is ingebroken in de R. K hulpkerk aan den Soheveningschenweg in Den Haag. De inbrekers zijn binnengekomen door verbreking van een deur. Vier offerblot- ken werden gefedigd. beschrijvingsbrief behandeld, waarbij di verse voorstellen van afdeelingen inzake loonschaalindecling, dienstkleedmg, welkc naar het hoofdbestuur zullen worden gczon- den. Aan het einde der vergadering hield de bondsvoorzitter Cramer nog een kortc rede over voor de vakgroep actueele pun- ten. Maandac? hield de vakgroep V, Tractie- en W. W. personeel van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht hare jaarvergaderinj, welke druk bezocht was. De jaarverslagen van secretaris en pen- ningmeester werden onder dankzegging aan beide functionnarissen goedgekeurd. Even- eens de begrooting 1927. De aftredende bestuursleden F. J. H. Gie- sen en W. Velthove werden herkozen en in een vacature voorzien door de verkiezing van R. v. 't Hof van Rotterdam. Voor het hoofdbestuur bleef aangewezen de aftre dende F. de Ridder, eveneens voor den Bondsraad de aftredende, F. J. H. Giesen. Als plaats voor de volgende vergadering werd wederom Utrecht aangewezen. Daar-- €n (jc voorstellen van den HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Aan het verslag van een onder leiding van den heer D. de Boer Dzn., to Stompe- toren, gehouden vergadering van het hoofd bestuur van de HoTlandsche Maatschappij van Landbouw is het volgende ontleend: Het Noord-Hollandsch Groot Yorkshire- varkensstamboek heeft zich tot het hoofd bestuur gewend met het verzoek, regee- ringssteun te bevorderen door de tubercu- losebestrijding onder de varkens. Na eenige bespreking wordt besloten, een onderhoud aan te vragen bij den directeur van den vec- artsenijkundigen dienst, waarbij het hoofd bestuur zal zijn vertegenwoordigu door den voorzitter, den secretaris, ir. T. P. Huis- man, en den heer D. Appel, voorzitter van het stamboek. Naar aanleiding van een verzoek van het Kon. Nederl. Landbouw-Comit6, om gocd omschreven klachten over te hooge taricven bij het inenten tegen mond- en kiauwzeer kenbaar te maken, wordt opgemcrkt, dat het noemen van klachten hier niet de hoofd- zaak dient te zijn. De hoofdzaak is, dat zoo- lang alleen de veeartsen de bevoegdhcid tot inenting hebben, zonder dat zij aan bepaal de taricven zijn gebonden, steeds de moge- lijkheid bestaat, dat van deze bevocgdheid misbruik wordt gemaakt. Enkele voorbecl- den betreffende sterk uitec. loopende tarie- ven worden cenoemd. Het Kon. Nederl. Landbouw-Comite vraagt verder het oordeel over een voorstel de landarbeidersbonden inzake het wetsontwerp tot bescherming van landar- beiders. Hierin wordt gezegd, dat bij de wet het maximum aantal uren vastgesteld dient te worden, dat per jaar mag worden ge- werkt. Bij de bespreking over dit onderwerp blijkt, dat het hoofdbestuur een zoodanige wettelijke regeling overbodig acht. Boven- dien acht het een regeling van den arbeids- tijd in den landbouw, indien men met zoo'n regeling inderdaad iets regelen wil, onuit- voerbaar. Eenerzijds, doordat de werktijden zeer sterk verband houden en moeten hou den met de weersgesteldheid, anderzijds doordat voor het personeel met de verzor- ging en verpleging van het vee belast, een regeling weer andere onoverkomenlijke be- zwaren met zich zal brengen Het eenige, dat met een wettelijke regeling bereikt kan .worden, is een uitvoerige administratieve omslag, zoowel voor deri boer, vcor zijn or- ganisatie, als voor het lichaam met de con- trole op een goede uitvoering belast. Aan het Kon. Nederl. LandbouW-Comite zal deze zienswijze worden medegedeeld. De afdeeling M.oordrecht vraagt, het in- voeren van een verplicht 7de leerjaar voor het platteland tegen te gaan. De afdeeling acht deze verplichtstelling niet iri het be lang van het platteland. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat, indien in dit 7de leerjaar goed onderwijs wordt gegeven, de invoering gesteund dient te worden. Doch het meeni in zeer vele gevallen het nut van dit 7de leerjaar te mogen betwijfelen. Op zeer vele scholen ten platteiande zal het les geven in dit 7de leerjaar waargenomen werden door hec hoofd der school, dat reeds aan enkele leerjaren tegelijk onderwijs maet geven. In deze omstandigheden zal het 7de leerjaar voor het platteland niet veel nut afwerpen. Besloten wordt, dit punt bij het Kon. Ne derl. Landbouw-Comite aanhangig te maken en te verzoeken na te gaan, of het voor het platteland niet beter zal zijn, tijd en geld, dat voor het 7de leerjaar beschikbaar zal zijn, te besteden voor verplichte vervolg- cursussen. Met algemeene stemmen wordt besloten, aan de algemeene vergadering voor te stel len, het salaris van den secretaris-per.ning- meester met ingang van 1928 vast te stellen op 5000. VERDEELDHEID. De correspondent der N, R. Crt. te Brus- sel meldt: In de onder voorzittersehap van den mi nister-president Jaspar gehouden minister- raad, welke door den minister van buiten landsche zaken, Vandervelde, die nog niet uit Weenen is teruggekeerd, niet kon wor den bijgewoond, is de diplomatiekee toe- stand, in het leven geroepen door de ver- werping van het Nederlandsch-Belgische verdrag, uitvoerig besproken. Na afloop werd het volgende communique aan de pers verstrekt: De ministerraad heeft zich bezig- gelmudcn met den toestand, geschapen ten gewblge van de verwerping door de Staten- Generaal van het Nederlandsch-Belgische verdrag van 3 April 1925. Hij werd er pijn- lijk door getroffen, te meer, waar Belgie blijk had gegeven van grooten bezadigings- zin, met het inzicht tusschen beide landen een oprechte en duurzame verstandhouding te scheppen, deze laatste trouwens in hun wcderzijdsch belang, evenals in dat van Europa zijnde, zooals blijkt uit de reeds in 1920 door de mogendheden aan de grond- slagen der overcenkomst verleende be krachtiging. De regeering, 'zich sterk voe- lend door den eensgezinden steun der natie, is vast besloten voort te ijveren voor her- ziening der tractaten van 1839, ten einde de verwezenlijking te verzekeren der essenti- eele eischen van Belgie, namclijk voor wat betreft ziine verbindingswegen met de zee en den Rijn. HET SCITRIFT BIJ HET JONGE KIND.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7