DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a asast a i Ho. 76 Honderd negen ©n twmtfisfste Jaarsrans Abomementsprijs MJ voornltbetaUng per S mnanden r2.-, fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 ct. Adrcrtentlepr. 25 ct p. regcl rrootere letter, neer - Brieyen franco H.V. Boek- en Handelsdr. v*. Hcrms. Costa Zoon, Voordam 09, leL Admintstr. Bo. 3. n„.WflT So. S3. J BONDERBAG 31 MA ART. UH het Paplement Buitenland Dit nnmmer besfaaf uit 3 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 30 Maart 1927. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de Staatsbe- grooting voor dit jaar. Zij doet d'at zonder zich te haastenvan hcdenmiddag van twee uur tot half vijf vergaderend heeft zij slecbts twee sprekers behoeven aan te hooren. Nade- maal de derde ingeschreven spreker niet ter vergadering aanwezig was, vend de voorzit- ter het 't verstandigst de iheeren maar weer tot .den volgenden dag, naar huis te laten gaan. Ik vennoed, dat' de voortvarende voor- zitter der Tweede Kamer wel andlers zou ge- handeld hebben De eerste spreker, de 'heer Van Lanschot (R.-K.) heeft in een uitvoerig betoog de wen scheliijlkiheid uiteenigezet van een herlevin van de Coalitie en daarbiji gezinspeeld op de niogelij'kheiddaarvan ferj die stemfous van 1929. De gedadhte van een samengaan van de Katholieke partij met b.v. de S.D.A.P adhtte hij ten eenmale onmogelijk te verwe- zenllijlken, omdat die partijen vierkant tegen over elkaar staan wat bun beginselen beireft De tweede spreker van den dag was de an- tirevolutkmnaire boogleeraar Diepenhorst die. in beginsel vrijihandeiaar, op praktisch' reddnen aandrong op krachtige protectonisti- seihe maatregelen tot besdherai'ing van onze ndjiveriheid en vooral nad'ruk legde op de in voering van differentieele reehten, waardoor wiji een wapen zoudlen hebben tegenover het buitenland, dat ons door zijn beschermende reehten zoo ernstig benadeelt. In de Tweedte Kamer is naar aanleiding van een aanvulling op de Indische Begroo- ting uitvoerig gedebatteerd over de doodstraf in Indie. De woordvoerd'er der S.D.A.P* in Indische zaken, de ingenieur Cramer, hield een pleidOoi voor de afschaffing van die straf, welike wij voor ons moedeirland niet.ge- handhaafd hebben en dlie hij voor Indie on noodig adhtte. De heer Kleerekooper (S. D A. P.) en de heer Joekes (V.-D.) viden hem bij, dodi van rechts werd hij heftig bestreden eerst door den heer Van Boetzelaer (C.-H.) daarna door den heer Beumer (A.-R.), den beer Van Rijckevorsd (R.-K.) en den heer Heemskerk (A.-R.). De minister van Kolo nien adhtte het niet gewenscht op dit oogen blik de afschaffing van de doodstraf in over weging te nemen. En daarmee was het afge loopem De heer Cramer toch had reeds voor- uit gezegdi, dat hij niet zou tradhten een stem ming over de kwestie uit te lofcken. Ook over enikde andere punten in verband met de sup- pletoire begrooting is wat van gedadhten ge- wisseldi, eveneens zonder praktisch resultaat. en het slot is geweest dat de voordracht zon der stemming is goedigekeurdi, waarna de ver gadering verdaagd werd tot morgen. DE TOESTAND IN CHINA. Te Sjanghat. De Matin" meldt: In den ministerraaJ. heeft Briand gisteren den feitelijken toestanc in de Fransche concessie te Sjangbai uiteen gezet. Hij rekende af met afile alarmeerende geruchten en verklaarde, dat zich geen onge regeldbeden hebben voorgedaan. Tot dus ver is er geen einkel feit voorgevallen> hetwelk Framkrijk en toe zou kunnen brengen zijn po litick van afwachtende neutraliteit prijs te ge- ven. Noch de Kantonneesche troepen, noch de nationalistische regeering hebben eischen gesteld, die onvereenigbaar zijn met de exter- ritoriale reehten der concessies. Het comimunisme breidt zich uit. In welin- gelichte kringen twijfelt men zeer, of Tsjaog Kai-sijek's loopbaan nog wel van lamgen duur zal zijn. Qnder de arbetders ha ;"sCht onrust; de riksjakoelies en de gemeeni e "-mploye's hebben bonden gevormd. Dinsdagavond vonmde zic'h menigte voor de pcorten van de Fransdie concessie. Van ztv, der ingangen werden de ijzeren deu- ren gestolen. De autoriteiten der nederzetting hebben beveij gegeven tot het opridhten van een prikkeldraadversperring in de Avenue Edward VII, waardoor de'internationale ne derzetting wordt gescheiden van de FransChe concessie. Hoewel verklaard wordt, dat het hier slecbts een eenvoudigen voorzorgsmaat- regel geldt, vertrekken er steeds meer^Ameri- kanen uit de concessie naar de nederzetting De verdediging van Kanton. Een detachement van tien man van het Britsche oorlogssdiip „Tarantula,' en de Amerikaansche kanonneerboot „Helana" heb ben een goed verdekt bolwerk van mitraiileurs gebouwd1 op een belamgrij'k punt van Sjamien. De Fransche verdedigingslinies zijn geheel gereed. De plannen van Tsjang Tso Lin. Tsjang Tso Lin, de Moekdensdie geoeraal, die voor het oogenblik het pleit tegen de Zuidelijken verloren heeft, schijnt niet van plan zich al gewonnen te geven. Volgens een telegram uit Peking aan de „Daiiy Tele graph", zou hij hebben verklaard, dat naar zijn meening de oorlogspositie zich voor hem gunstig ontwikkelt. In Honan n.l. bevond zich Kaifeng weer in handen zijmer troepen, ferwijl de verbinding tussohem de bondigenoo- ten uit Sjantoeng en Sjilhli nagenoeg tot stand was gebracht iangs den spoorweg van Loeriglhai. Voorts had hij in Mandsfoerije nog 140.000 man troepen, die nog niet waren gemobiliseerd. In hoeverre deze verkiaringen op juistheid berusten, valt moeilijik na te gaan, d'oah het heeft er alien schijn van, dlat Tsjang Tso Lin met deze verklaringen de bedoeling heeft, de mogendlieden alsnog voor hem tegen het Zui- den te winnen. Dezer dagen heeft hij reeds te kennen gegeven, dat hij het voomemen koes- terde, hen nog deze week te raadple^n om- trent het verbreken van de betrekkingen tus- schen1 China en de Sovjetrepubliek. Dat wil dus zeggen, dat hij daartoe zou overgaan, in dieni de mogendheden het hem aanraadden niet alleeo, dodh ook bun steun toezegden Te verwachten valt dit stellig niet, omdat de mogendheden er geen enkel belang bij hebben, den sovjets een nieuw, doeltreffend voor- weindsel te geven om bij de Zuidelijken de agi- tatie tegen de vreemdelingen tot het uiterste aan te wakkeren. Maar Tsjang Tso Lin spe- culeert er wel op. Daarop wijst ook een ver- tolaring van een zijner diplomatieke agenfen tegenover een vert^genwoord iger der „Daily Telegraph", n.l. dat de kosten van de verdedi- gingsmacht te Sjanghai voor Groot-Brittan- j niie grooter waren dan de kosten^, waarmede zij, op andere wijze, n.l. het verleenen van steun aan dte Noordelijkeni, hetzelfde resultaat zouden hehben bereikt met minder kwaad voor Groot-Brittannie. Tsjang Tso Lin heeft intusschen verklaard, dat vredesonderhandelingen tusschen de Noordtelijken en Zuidelijken tot niets zouden leiden, zoolang de Russen de baas bleven in het Zuiden". Tsjen moet zijn leed^ezen betuigen 'De Amerikaansche consul-generaal Lock- hart heeft een telegram gezonden aan den CantonneesChen minister van Buitenlandsche Zaken Tsjen, waarin hij verlangt dat deze aan de regeering te Washington zijn ernstig leedwezen zal betuigen in verband met den dood van Amerikaansche onderdanen te Nan- king, onverschillig of deze dood veroorzaakt is door het optreden der Noordelijike of der nationalistische troepen. Met gebeurde te Nanking. Tsjang Kai Sjek heeft zijn Chef van den staf en zijn secretaris naar het Japansche ad- miraalsschip gezonden om leedwezen te be tuigen over het gebeurde te Nanking. De ver- tegenwoordiger van dten adhiiraal gaf te kennen, dat de Japansche marine voortaan Voorstellen van Chamberlain De BritsChe minister van buitenlandsche zaken, Chamberlain, heeft bepaalde voorstel len gedaan aan Parijs en Rome ter regeling van dte Albaneesche kwestie. Hij d'ringt aan op diirecte onderliandelingen tusschen Italic en Joegoslavie op basis van een voorloopig accoord. Hij heeft verder Joego-Slavie gead- viseerd het verdratg van Ntettuno te ratificee ren en aan Italie den raad te geven het duide- 15jk te maken, d'at het verdrag van Tirana niet verplidht tot onvoorwaardelijken steun aan dte huidige Albaneesche regeering. Onthultingen van den Times-cor respondent te Tirana De ,,Jimes"-correspondtent te Tirana seini aan zijn blad: „F.en lid' der oppositie-partij deeld'e mij mede, d'at in Podigoritza bevel is ontvangen alle voorhereidingen voor een ge- wapenden inval in Albanie te staken. De ontkemningen van Btelgrado betreffende Joe^oslavie's milifaire voorbereidingen zijn grcotendeels juist, doch ik heb iniichtingen vebkregen, waaruit blijfet, dat de gehetele be- weging uitgevoerd1 zou worden door komi- tadji's en gewapende burgers, die bevel had- den gekregen het vechten aan de grens te yer- miijden en daarmede te wac'bten totdat zij goal1 en wel in Albanie waren, ten einde den indruk te wekken, dat het zuiver binnenland- sdhe onlusten betroP. DE ONRUST IN MAROKKO. In Marokko heeft weer een bloedig treffen plants gehad tusschen Spanjaardten en op- standelingen. De Marokkanen zouden drie Spaansche posten hebben veroverd. Twee Spaansche vliegtuigen, die deel uit- maakten van een bombardementseskader in Marokko, waren gedwongen een noodlanding •te maken. De vliegers werden door de inboor- lingen gevangen genomen. De Franschen en Spanjaardten treffen ge- zainenl'ijk een regeling voor het onderdruk- ken van den opstand der Zuidelijken Rifstam- men. of zonder red'en op Japansche sfoomschepen zoudlen schieten. Gister werden de Britsche onderdanen uit Nanking geevacueerd door het Amerikaan- sche s.s. „Hulbert". De Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir Austen Chamberlain deeldte in het Lagerhuis mede, dat hij thans in staat was, dte dtezer dagen gedane mededeelingen over de incidenten te Nanking aan te vullen met feiten, deels rechtsfeeks door den Britschen gezant te Peking verkregen van dte Ameri kaansche en Japansche vertegenwoordigers. Het plunderen geschiedde door soldaten In uniform. De pTunderaars hadden kleine groe- pen gevormd, aan wie fluitseinen werden ge geven en nadat het schieten der oorlogs- schepen begem, werden zij door trompetsigna- len weggeroepen. Buitenlandsche vrouwen, waarondter de vrouw van den Britschen con sul-generaal, werden gefouilleerd en op ruwe wijize beroofd' van haar kostbaarheden. Aan tal van vrouwen werden die kleeren van het getrokken en twee Amerikaansche vrou wen werden nog juist intijds voor een poging tot geweldplegimg belhoed. De minister had vernomen, dat de buiten- landers niet waren gemolesteerd door de Noordtelijlke troepen en ook niet door de in woners, maar dat de laatsten voortdurend vriendschappelij'k gezind1 waren en de buiten- landere hielpen ontsnappen. Het plunderen en de vermieling waren erger dan men eerst besefte. De aanvallen op de buitenlanders waren zorgvuldig georganiseerd. Het Brit sche consulaat-generaal was in het bijzonder het doelwi't. De consul en dte zijnen hadden alles verloren. Ten aanzien van de behandteling, welke de Amerikanen te Nanking ondervondtem, bleek uit dte beriohten, dat na den moord op een Amerikaansch zendelimg en poging tot moord op tal van anderen door nationalistische so'- datcn, die Chineesohe politic en Amerikaan- schen consul waarschuwdte, dat hij en de zij nen zouden worden omgebracht ails zij niet wisten te ontkomen. DE MOBILISATIE IN ALBANIE. Volgens de „Politica" wordt in de nieuwe nota van Joego-Slavie aan de mogendheden verklaard, dat, indien de Albaneesche mobili- satie niet wordt gestaa'kt, Zuid-Slavie zich genoodzaakt zal zien aan de Albaneesche grens voorzorgsmaatregelen te nemen. De Turksdhe gezant te Bdgrado is naar Angora vertrokken. Volgens de „Prawda' wordt aan deze reis een bijizondere beteekenis toegeschreven. ■De Petit Parisien" zegt dat de actie van Parijs en Londen er thans vooral op schijnt geridht te zijn een rechtstreeksche bespreking tusschen Rome en Belgrad'o te bewerkstelli- gen over het getheel der Albaneesche kwesties Het denkbedd eener intemationale enquete schijnt thans naar het tweede plan te zijn overgegaan, ongetwijfdd ten gevolge van den wensch van Bdgrado om de enquete uit- gehreid te zien tot de voorbereidsden., welke aan de Servisch-Albameesche grens zou vec- blijven totdat er een volledige onstpanning in de betrekkingen der beirokkea landen Is fn- getredca DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Na verschillende opmerkingen van de .vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Italie, Belgie, Japan en Duitschland, is in zake d>e beperking der eflectieven overeen- het totaal aantal troepen in moederland en kolo- nien moet worden beperkt, het totaal aantal in het moederland moet beperkt; daaren- tegen behoeven de over verschillende deelen der wereld verspreide koloniale troepen niet te worden beperkt. Ten slotte moet onder- scheiden worden tusschen tot het leger in het moederland behoorende troepen en troe pen die behooren tot de formaties der kolo niale legers. VOOR GROOTE GEZINNEN. Aan de Hongaarsche regeering wordt het voornemen toegeschreven een wetsontwerp in te dienen, dat gericht is tegen het een- kinderstelsel. Ouders met een kind zullen een gdeelte van bun vermogen aan den staat moeten offeren. De uit deze belasting voort- vloeiende gelden zullen tezamen met die uit de jonggezellenbelasting ten goede komen aan kinderrijke gezinnen. GEHEIMZINNIGE TEEKENS. De democratisdie bladen te Berlijn melden, dat er den laatsten tijd aan de huizen, waarin communisten en leden van de orga- nisatie Zwart-rood-goud wonen, geheimzin- nige teekens zijn aangebracht. In democrati- sche kringen brengt men dit in verband met den Stahlhelmdag, die op 8 Mei a.s. te Berlijn zal worden gehouden. Men vreest, dat er d< een of andiere toeleg van de rechtsradicalen achter steekt. Het hoofdbureau van politite te Berlijn heeft een streng onderzoek gelast. De hoofd- commissaris van politic acht het niet onmo gelijk, dat deze teekens zijn aangebracht door provocateurs van links, die verwarring wib len stichten, teneinde op deze wijze den Stahlhelmdag te doen verbieden. DIEFSTAL IN EEN FRANSCH MINISTERIE. Uit het Parijsche minsterie van financien zijn twee vazen van Sevres-porseldn ont- vreemd. De vazen hebben gestaan in een sa lon, grenzend aan het wcrkvertrek van minis ter Poincare. De „directeur du materiel' en de kamerbewaarders hebben geen flauwe no- tie, hoe de diefstal der omvangrijke kunst- vodrwerpen lean zijn geschiedi. TWE'E MIJNRAMPEN IN AMERIKA. Tengevolge van een ontploffing in een mijn bij Eberfeld (Penmsylvanie) moeten vijf tot zeslhonderd mijnwerkers bedolven zijn. De ontploffing had zutk een kracht, dat een steenen gebouw van twee verdiepingen aan dien ingaog der mijn een vijftigtal meters ver werd weggeslingerd, Van alle kanten komt hulp opdagen. Men heeft weinig hoop de honderden bedolven mijnwerkers te red den, hoewel de galerijen zidi over een afstand van 12 K.M. in dien berg uitstrekken Tot dusver zijn tien lijken gwonden. Door een ontploffing in een kolenimija te Fasline (eveneens in Pennsylvanie) zijn acht mijwerkers gedood. LANOE AFSTAN'DVLUCHTEN. Een Amerikaansch vlieger, Leigih Wade, beroemd in verband met zijn vliegtocbt om de wereld, schijnt meementeel in het gebeim toe- bereidsden te malcen voor een vliegtocht New York—Parijs; het vertrek zal waarschijnlijk nog voor het einde van deze week plaats heb ben. Op deze wijze zou hiij dan vooruitloopen op de plannen van Byrd, Fonck, Davis en Lindbergh, die eveneens bezig zijn een d'erge- lijike onderneming op touw te zetten. Vanuit Nieuw-Orleans wil De Pinedo over Texas, Nieuw Mexnco, Arizona en Ca lifornia vliegen; vervolgens langs de kust van den Grooten Goeaan tot de grens van Canada; dan dwars over Ntaord-Amerika langs Ohicago en Quebec naar New York. EEN NAAKTE MAN IN EEN KELDER. Metselaars, die werk moesten verriehten in den kelder van een huis op het Alboniplein te Parijs, vonden daar een spiemaakt jong- mensch, dat op hun ironische vragen met een scbouderophalen antwoordde; naar later bleek, omdat hij geen Fransch verstond. Toen de metstelaars hun spotlust bot gevierd had den, trokken zij den man een overjas aan en brachten hem naar het politiebureau. Daar bleek men met een Engelseh cadet te doen te hebben, die al 10 dagen in Parijs moet heb ben vertoefd. Wat hij die tien dagen heeft uit gevoerd wist hij niet te vertellen. Hij scheen aan yerlies van gelheugen te lijden en is naar dte ziekenafdeeling van het huis van bewa ring overgebracht. JUWEELEN GESTOLEN. Mevrouw Dahlberg de echtgenoote van den president der Celoted Cy. te Chicago, heeft de politic er van in keunis gesteld, dat van de toilettafel in haar slaapkamer in het Ritz-Carlton hotel, terwijl zij siiep, voor 60.000 dollar juweelen is gestolen. Hierbij bevond zich o.m. een plaque met 65 diaman- ten, ter waarde van 22.000 dollar. De juwee- leni waren verzekerd. SLECHT WEER. In tal van deelpn van Frankrijk is het weer allerbedroevendst. Voor de Bretonsche en Normandische kust staat een hooge zee en tal van schepen hebben het geducht te kwaaJ. Voor Douarnenez en bij Cherbourg moesten de visscherschuiten haastig een schuilpiaats zoeken. In het Marne-gebied heeft een orkaan ge- woed, die het dorpje Poilly ernstig heeft ge- teisterd, de daken van de huizen heeft afge- rukt, schuren heeft vernield en boomen ont- worteld. In het Maurienne-dal heeft de sneeuw het verkeer stopgezet. HET GEVAL-SCHNOOR. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Frankf. Z." zou de Berlijnsche Kerke- raad zich met den strijd bemoeien, welke tus schen de Berlijnsche politie en ds Debelius is uitgebroken. De raad zal zich op de hoogte stellen van het standpunt der politie en ver volgens van ds. Debelius een rappcrt vragen over het geval-Schnoor. Ds. Webelius heeft medegedeeld, dat de mededeelingen in de pers niet geheel juist 'en niet geheel van hem afkomstig zijn. EEN BOYCOT TEGEN FORD. Toen Ford eenigen tijd geleden in zijn fa- brieken het loon voov zijn werklieden op 5 dollar per dag bracht, volgden zijrr concur- renten hem na. Om toch den trek van de werklieden naar zijn fabrieken te behouden richtte Ford winkels voor zijn personeel op waar zij levensmiddelen en kleeren konden koopen. Door zijn goede organisatie slaagde hij er spoedig in zijn artikelen goedkooper te leveren dan andere winkels. Verleden' jaar zetten zijn winkels voor een waarde van 30 millioen gulden om en maakten daarbij nog twee ton winst. Vijf maanden geleden stelde Ford zijn winkels ook open voor anderen dan zijn personeel, zeer ten ongenoegen van de winkeliers in de betrokken plaatsen. Deze staken de hoofden bij elkaar en besloten Ford s auto's te boycotten. De beweging be- gon te Detroit en heeft zich thans ook ver- spreid tot St. Louis en andere plaatser in Missouri. De \ereeniging van kruideniers en slagers in Missouri heeft thans aan den auto- koning geschreven, dat hij hun oneerlijke con- currentie aandoet. De vereeniging herinnert er Ford aan, dat dp kleine kooplieden en win keliers zijn voornaamste afnemers van vracht- auto s zijn en verzoekt hem daarom zijn krui deniers- en stagerswinkels te sluiten. DE FILM ALS PR'OPAGANDA- MIDDEL. Hugenberg, de Duitsch-nationale pers- magnaat, schijnt nu ook de U. F. A., de Duitsche filmonderneming, die o.a Metropo lis vervaard'igde, te hebben gekocht. Het schijnt, dat de banksc'hulden, die meer dan 40 millioen moeten hebben beloopen, de onderneming_ over het hoofd zijn gegroeid. Het gevaar is niet denktoeeldig, d'at nu ook de film voor de rechtsche propaganda zal worden gebruikt. EEN HONGAARSCHE ACADEMIE IN ROME. ..Men kent de toenadering tusschen Honga- rije en Italie, waarvan de beschikbaarstelling door Italie van Fiume als uitvoerhoven voor Hongarije en de aanvaarding door d'it land van dat aanbod, een der uitingen is. Thans lezen we van een nieuwe aanwijzing in die richting, n.l. dat de Hongaarsche minister van onderwijs graaf Klebelsberg, die (ter voorbereiding van graaf Bethlen's bezoek in April) naar Rome is vertrokken, met de Ita- liaansche regeering een overeenkomst ge- troffen heeft voor den aankoop van het Pa lazzo Falconieri, waarin na verbouwing in het najaar een Hongaarsche academic zal worden geopend. VERKEERSSLACHTOFFERS IN LONDEN. Meer dan duizend personen werden in 1926 gedood door het verkeer in de straten van Londen en bijna 50.000 beliepen er kwetsuren. Het aantal ongevallen neemi nog sneller toe dan het aantal door motoren voortbewogen wagens. De bus is betrekkelijk nog dte on- schuldigste onder de verkeersmiddelen. De meeste slachtoffers werden overredten, als zif aarzelden bij het oversteken, of terug gin- gen. GEVECHT TUSSCHEN CO'NCUR'REE- RENDE SLAG'ERS. In d'e Warschausdie voorstad Praga heeft in verband met een concurrentiestrijd tus schen twee groepen slagers een gevecht plaats gehad, waaraan ten slotte messen en revolvers te pas kwamen. Een arbeider, die niets met de zaak te maken had, werd daar bij doodgeschoten. De politie arresteerde eenige personen en herstelde de rust. DE KU KLUX KLAN ALS CENSOR. 1 De Ku Klux Klan heeft aan twee biosco- pen te Richmond (Long Island) verboden door te gaan met de vertooning van Charlie Chaplin's film De Pelgrim. Hoewel de poli tie aan de directies alien mogelijken steun toezegde, vonden deze het maar beter aan het verbod van de machtige geheime organi satie gevolg te geven. Zij vertoonen nu Car men, een oude film van Chaplin. De bezwaren van de Klan schenen te zijn, dat Chaplin in de Pelgrim een geestelijke bespottelij'k maakt en dat er in de film een man voorkomt, die echtsdieiding heeft aan- gevraagd. WREEDE GEBI^UIKEN. Uit een missitpost in Congo schrijft de missionaris Augustus het volgende aan de Stein van St. Antonius: Er is hier in den omtrek een chef gestor* ven, en zijn begrafenis gaat gepaard met een heele ceremonle. r zijn verschillende stammen van negers, er iedere stam heeft zijn chef of koning die andere chefs onder zich heeft, die hem jaar- lijks belasting moeten betalen: geiten, var- keiis, k'eeren, enz. Nu, als er een van die groote chefs sterft, dan moet hij begraven wordten, niet in den grond, maar in een hut. Samen met hem moe ten 12 menschen levend begraven wbrdeft. Voor dozen chef zou dat ook gebeurd zijn. Gelukkig is de overheid het te weten gelco- nien en heeft het verhinderd. Maar de 12 slachtoffers waren reeds aangewezen en ge vangen. Een er van heb ik gezien. Gewoonlijk breekt men dien cngelukkigen arm en en beenen, men legt zc dan in de hut, rond het lijk; dan wordt de hut aangevuld met slijk, en de arme menschen moeten ver- stikken. Dti doen ze eigenlijk niet uit wreedheid; wel uit bijgeioof. Als ze dat niet doen, mee- nen ze, dan zal heel de stam sterven; is het dan niet beter dat er 12 sterven? Zooveel ze kunnen, zullen ze altijd de twaalf slachtoffers gaan vangen bij andere Jammcn. n opvolger is r«ds benoemd. Indien ze het kunnen gedaan krijgen z nder dat de blanken het weten, moet de nieuwe chef icmand dooden, en zijn bleed drinken uit den schedel van den vermoorde. Daardooa- wordt hij chef. KORTE BERICHTEN. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de huidige Braziliaansche regeering de po litick volgt van haar voorgangsters en wei- gert toe te tredfen tot den Volkenbond zoo lang niet ook d'e andere Amerikaansche lan den toetreden. Volgens een. bericht uit Boekarest heb- ben de studenten aan de universiteit te Jassy een proteststaking afgekondigd, omdat men hun belet heeft, zich naar Kisjinef te bege- ven, ten einde aan een anti-semietische be- tooging aldaar te kunnen deelnemen. De „Prager Presse" verneemt uit Boe- dapest, dat in Hongaarsche economdsche en handelskringen een streven tot uiting komf tot invoering in Hcngarije van den zomertijd, zooals dat in de West-Europeesehe landen de laatste jaren geregeld ^escbiedt. Men hoopt, dat de regeering nog dit jaar tot de invoering zal besluiten. In de centrale commissie uit den Duit schen rijksdag heeft dte staatssecretaris van financien dr. Popitz medegedeeld, dat het be- drag aan achterstaUige belastingen op 1 Jan. 1927 ruim 600 millioen mark bedlroeg. Zooals men weet is de Belgische regee ring gedurende een groot gedeelte der oor- logsjaren in Havre gevestigd geweest. Al» herinnering aan dit feit heeft de Belgische koning toestemming gegeven dat de Belgi sche Leeuw in bet wapen van Havre zal worden opgenomen. Volgens een bericht uit Buenos Aire# heeft men den Argenfijnsdien afgevaardigde Martdli en zijn echtgenoote op hun land- goed Mercedes door faamerslagen vermoord gevonden. De Russisehe handelsvertegenwoordi- ging te Berlijn is te Leipzig een groote hoe- veelneid pelswaren orutstofcn, ter waarde van 30.000 M. De van werkgeverszijde voorgesteldie >indendverklaxing der arbitrate uitspraak nopens de loonregeling voor de Duitsche scheepswerven is door den rijksminister van arbeid yerworpea. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1