AJkmaarsche Gourant Wie is Edmand Gray Himleril nagen en nromgsw Jaargang, Donderdag 31 Maart. t-hoekje Stadsni euws IklJILLETON. Binnenland rfe. 78 1927 Vrijdag 1 April. Milversum, 1050 M. 12.Politieberichte-n. 5.6.46 Concert door het H. D. O.-orkest. Lotti Muskens-Sleur, sopraan. 6.467.45 Fransche les vcor beginners en meergevorder- den. 7.46 Pali tieberidi ten. 8.10 Uitzending wan het Belgiisch muziekfeest. Md. Kamer- murjefc j» de cowcertzaal van thet Nutsge-bouw le Rotterdam. Het Coneertgebouw strijkkwar- fa*. Aan den vleugel: Jaap Spaand-erman. pomposities van Joseph Jongen, Godefroid le Vreeze. 10.Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20—12.50 Het Da- •entry-kwartet en- solisten (sopraan ,bariton, lian©). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Lundimuziek. 3.36 Voorlezing: Emma. 3.40 Fransche les. 4.05 Concert D. D'Orsay, con- traralt. F. Woodho-use, bariton. H. Fairhurst Wool. Oude Engelsche muziek. 5.05 Prano- m vioolconcert. 5.20 Uitslag literaire wed- •trijd. 5.35 Kin-deruurtje. 6.20 Orkestconcert. 5.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Or- kesrtronoert. 7.20 Muziek-critiek. 7.35 De so natas van Mozart. 7.45 Lezing: Poetry and Hie plain man. 8.05 Variete. N. Long, humo list. M. Fulton, soubrette. W. Wynne, come dienne. L. Weston, humorist. 9.20 Tijdsein. weerbericht, nieuws. 9.40 Debat over: Is Chivalry dead? 10.20 „H Trovatore (4e acte) (Troubadour). 10.501.50 's naChts Oamsmuziek. Pari/s „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— €'1.20 Concert. 12.502.10 Concert. Orkest en Maie. Daumas, za-ng. 5.05—5.55 Concert. sfMitne. Huberval en M. Lanteau, declamatie. Oe heer Sandrey, zang. Piano- cn» vioolmu- ziek. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten Langenberg, 460 M. 10.20—11.20 Con- eert. 12.50—150 Kam; uuziek (guitaar, viola, fluit). 4.20i5.20 Orkestconcert 8.05 —9.35 Vccaal concert. Kolner dubbelkwartet 1908. 9.5011.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.5011.10 April —April", een vroolij'ke d'ag, met verrassin- gen. Daarna tot 11.10 Dansmuziek in cafe WaOhoff, Hamburg. Hamburg, 394.7 M. 1.26—2.05 Kamermu- ziek. 3.354.20 Zang en declamatie. 5 20 6.10 Vroolijk concert. 7.5011.10 „A?ril— April", Zie K on 1 gswusterh a usen Brussel, 509 M. 4.206.20' Orkestconcert 7.508.20 Orgelbespeling. 8.5010.50 „St Franciscus van Assisis". Oratorium van Faure. Koor, orkest en sr'sten. JAARVERSLAG VAN DE AFDEELING ALKMAAR VAN HET GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VF.RBETERING DER GEVANGENEN (Vervol'g.) Op ons verzcok brach-t de Heer Asyee, be stuurslid1 van onze afdeeling, een rapport uit omtrent dte ervaringen in dte Alkmaarsche ge vangenis betreffende dte bekende in het najaa'- van 1925 imverking getreden ministerieele circulaire, welk rapport a-anleid'ing geeft tot de volgende opmerkingen Omtrent de wijze van Repassing van de afwijkingenin de eersie plaats mag de vraag gesteld word-en, of bij de inwerkimg- tredimg der circulaire de Minister zich vol- doende voor oogen heeft gesteld tot welke potisequenities dit moest leiden voor een ge- vatigenas als die te Alkmaar, waar de gemid- cfeldte strafduur 4 Vi of 5 maanden bedraagt, zoodiat slechts een vierde gedeelde der ge-' stichtsbevolking in aanmerking komt om°te profiteeren van die afwijkingen, die slechts verleend worden na 4 maanden. Bloemen en planten bijv. werden in het afgeloopen jaar dikwijls verstrekt. Dit voorrecht werd voor inwerin-g van de tircui'a-ire door iedreen ge- floten, sedert dien slechts als afwijking na 4 maanden. Bijna door alien wordt na 1 maand de toegang tot lezingen en voordrachien aan- gevraagd1. Voorheen echter kon iedei'e gedeti- neerde hiervan profiteeren en met bet oog op de gmiddelde korte strafduur doet zich 00k hier de vraag voor of niet een ietwat soepeler interpretatie van de ciruclaire mogeMjk zoude zijn, zooals bekend is, d'at door colleges van regenten elders geschiedt. Wat ten aanzien der lezingen is opgemerkt geldt mutatis mu tandis voor het voorrecht om een veiligheids- schteermcs te gebruiken en haar en baard te dragcn naar eigen verkiezing, wat slechts na 4 maanden kan worden ioegestaan. Evenals het vorig jaar meet worden opge merkt dat van alle voorrechten, waar zak- geld (canlinegeld) voor moet worden gebruik; een zeer matig gebyuik wordt gemaakt Voor eenige j'aren geleden toen veel cantine- artikelen in prijs stegen bleef het loon het- zelifde. Veel gebruik werd gemaakt van de rturner gelegenheid tot briefwiseling, dikwijls op andter dan het zjg. gevanigenispapier. Door enkele gevangenen werd een openbaar nieuwsblad gelezen. Geheel vrije briefwisse ling werd1 nog nimmer toegestaan en de ge- stichtsraad te Alkmaar is van oordeel dat daartegen overwegende bezwaren Ixstaan evenals tegen het ontvamgen van bezoek bui- ten tegenwoordighead van een controleeren- dten ambtenaar. Eveneens levert het dragen van eigen bovenkleecfing op Zoo- en feest- cagen te groote bezwaren op, zoodat het nog niet wend toegestaan. Thans zijn 10 celten voorzien van door- zichtige ruiten. Als afwijking na 4 maanden wordt thans in plaats van het celkrokje een stoel verstrekt; een eel met geverfde wanden in nog niet aanwezig; niebtemin brengen de wandversieringen meer vroolijkheid aan; als houtsnijwerlc werden pradhtige voorwerpen vervaardigd, en velen hiekfen zich bezig met legkaarten en puzzles of met het oplos- sen van schaak en damproblemen, waartoe handboekjes en spelen werden verschaft, door bemiddelintg van de eenige jaren geleden door het Genootschap in het leven geroepen com- mlssie. Door tekort aan personeel werd langduri- ger verblijf in de open lucht niet toegestaan. Ten aanzien van het slapen kan het volgen- de worden opgemerkt: In d" Alkmaarsche gevangenis slapen de gedetineerdien van 9 uur n.m. tot 7 uur v.m. (in de zomermaanden 6% uur v.m.) De lich- ten worden gedoofd om 8 3/4 uur n.m. Van het voorrecht om langer cp te blijven (n 1 tot 10 uur n.m.) wordt zeer zelden gebruik gemaakt, hoewel het na 4 maanden kan wor den toegestaan. Verschillende oorza'ken kun- nen hiervoor worden genoemd: Zij, die overdag aan machines hebben ge- werkt of hebben getimmerel zijn 's avonds moe en hebben geen ambitie meer in lezen; daarbij komt, dat op koude dagen de function- neering van de eentrale verwarming te wen- schen overlaat en het opblijven dus niet aan- lokkelijk is. Echter wordt in den zomer 00k bij uit- zondering de afwijking aangevraagd en dik wijls nog omdat toch iets gevraagd moet wor den en men dte overige aifwijkingen al deelach- tig is! In de derde en voornaamste plaats m^oet gedacht worden aan den weinig opwek- kenden invloed, die van het verblijf'en werk in de eel overdag uitgaat, waardoor bij de meesten depressie ontstaat. Het is duidelijk, dat men het euve! van die depressie niet weg- neemt met de invoering van een afwijking, waarvan niemand .gebruik maakt maar alleen door radicale verandtering van het geheele systeem. Dit jaar haddten 3 muziekuitvoeringen in de gevangenis plaats, evenals het vorig jaar georganiseerd door Mej. M. E. J. van Rijn te Alkmaar. De Afdeeling is alien, die tot het welslagen van die uitveeringen medewerk- ten daarvoor bijzonder erkentelijk. Medtege- dceld kan worden, dat de tekst der liedcren bij deze uitvoeringen werd voorgelezen en toegelicht, tei*wijl bij een der u ivoeringen een violist zijn med-ewerldng verleende. Drie lezingen hadd'en dit jaar in de gevan genis plaats. De eerste word gehouden doo den heer Wichers, destijds leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, over mimicry bij die- ren, lichtbetelden werden vertoond en cpgezef- te dieren. De sprelcer oogstte een warm suc- ces, niet in het minst door eenige zeer .ge- slaagde dieren-imitaties, waardoor dte hu mor in deze lezing niet ontbrak en er Geautoriseerde vertallng naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 74^ Mr. Dering ging rechtop zitten en legde zijn hand op de brieven: „Checkley", sprak hij, „ik ben altijd bereid wat door de vingers te zien van menschen, die in wanhoop verkeeren. Maar nu heb ik toch lang genoeg geduld gehad zou ik mee- nrn; kom er nu regelrecht mee te voorschijn: Heb je geld verloren?" „Neen, dat niet. Zoo erg is het nog niet. Zoo'11 verlies zou ik niet kunnen dragen, want daarvoor heb ik niet genoeg gespaard. Maar ik heb een schok gehad, deels door den persoon dien ik ontmoette, deels door degeen, die hij bij zich had." „Wie was dat dan? Zullen we nu wat ver- der komen?" „Dat had ik u nog niet gezegd. Maar de geen, die met hem aan het open venster zat, die meLhem beneden kwam en het plein over ling, was niemand meer of minder dan uw eigen pupille: miss Elsie Arundel!" „En waarom 00k niet? Ze heeft me giste- rm feloof ik nog verteld, dat ze hem <kent." weinig waarvoor woral het Amsterdamsche deel van dit pufcfiek dankbaander is dan daar voor. De tweede lezing werd gehouden door den Heer Grcndsmia en de derde door d*m Heer Keuzekamp, be den te Alkmaar, die proza en poezie voordroegen voor een zeer aandacb tig gehoor. Aan alle sprekers, die spentaan hun tijd voor .dit werk besdhikbaa: stelden, zij hier dank gebradht voor wat zij voor de Alkmaarsche gevangenen hebben ge- daan, evenals aan den Heer Jim-mink, die met de lantnarn voor de lichtbeeldten behulp- zaam was. Nog moet woxden vermeld, d'at in den loop van het jaar csnze afdeeling belast werd met het toezicht over een voorwaardelij'k in vrij heid gestelde, welk toeziiCht tot nog toe reden tot tevredenheid op-levert. Voor de afdeeling Groningen en voor het Consultatieburea-u voor drankzudhti-gen te Winschoten werd door onze afdeeling in 2 gevallen toezicht uifgeoefend. Als bijzondterheid moet worden medege- deeld, dat in het begin van het jaar te Broek op Langendijik een propaganda-avond werd gehouden. De directeur van de Haarlemsche strafgevan-genis hield een causerie over rijr. eevangenis, terwijl lichfbeelden werdten ver- ieond. De heer Haytema sprak na afloop over het reclasseeringswerk. Het li-gt in de be- dc-eling mede in verband met een desbetref- „Als ik haagmet ieman-d anders had samen- g-ezien", zei Checkley weer, ,,dan zou mij dit niets verwonderd hebben. Maar die twee daar samen te zien! Dit was mij iets onoverko- meliiks!" Waarom dan toch? Miss Elsie Arundel heeft mij al verteld, dat zij Edmund Gray kende; ik begrijp waarlijk niet,' Checkley, hoe je daar nu zoo iets bijzonders in ziet. Denk je, dat mijn pupille iets doet, wat het licht niet mag zien? Ze heeft mij verteld, dat die man een volkomen eerwaardig mensch is. Het is nog mogelijk, dat de naam van Ed mund Gray in de kranten verkeerd is ge- bruikt. Enfin, we zullen zien! Wanneer komt dat bevel tot inhechtenisneming voor dien man uit? A propos: Elsie Arundel heeft mij juist dringend verzocht, of ik niet tot dien stap wil overgaan. Wanneer ben je dat van plan?" „Vanochtend was ik het juist® van plan. Alles is klaar,maar!" „Maar, wat?" „Ik kan er nu niet toe overgaan." „De man is stapelgek." „Ik zal het nog tot morgen uitstellen. Tot morgen of tot Maandag. Tegen dien tijd zal er zeker nog wel wat ontdekt worden. O, vast en zeker!" „Er is iets, wat j-e achter houdt, Checkley. Nu, wacht dan tot Maandag. Vandaag is het toch Zaterdag, tusschen nu en Maandag kan hij toch niet veel beginnen. En nu is het fende circulaire van het Hoofdbestuur om in den loop der komende jaren in verschillende plaatsen van het Arrondissement de org#at- satie vain propaganda-avonden it nemen, waarvoor een bijzondere conw lissic het leven werd geroepen. Als besfuurslid trad af de Heer J. de Wit te Alkmaar, die seder-t jaren het voorzittei'- schap van dte afdeeling waarnam met warme toewijding en liefde voor het recl-sseerings- werk. De ziekte, die in het begin van 1927 een einde m'aakte aan dit werfczaam leven, was oorzaak van dit aftreden. Elders is reeds getuigd van alles wat de Heer de Wit voor de afdeeling deed-, als bestuurslid en als voor- zitter, maar niet in het m-inst als onvermoeiri celbezoeker, welke laatste taak hij waarnam totdat zijn krachten het niet meer toelieten. Ook hi-r in dit jaarverslag moet echter van dit alles nog eens worden getuigd, uit warme pieteit voor zijn nagedachtenis, die bij de af deeling en alien, ide hem leer den kennen, steeds in eere zal blijven. Wegens drukke werkzaamiheden trad af als bestuurslid de Heer B. Kuiper, terwijl in zijn plaats wesrd gekozen de Heer A. de Wolff te Alkmaar. In de plaats van den Heer de Wit trad als bestuurslid op dte Heer H: Reitsma te A'likmaar. Tot voorzitter van de afdeeling werd gekozen de Heer Mr. C. A. de Groot te Alkmaar, nadat dit voorzitterschap aanvan- kelijk en tijdelijik was waargenomen door den Heer Mr. Dr. N. Muller. Als afgevaardigden ter algemeene verga- d'ering waren vamwege dte Afdeeling aanwe zig de Heeren Mr. C. A. de Groot en M. Asyee. A. D. VAN REGTE'REN ALTENA, secret a r is KA'MER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. (Vervolg.) De gunstige resultaten, die de schapenfok- kerij in 1925 met het fokken van zesweeksche lammeren behaalde, hebben ertoe geleid, dat in het najaar van 1925 belangrijk meer fok- schapen werden aangehouden, dan in de vijf daaraan voorafgaande jaren. Dit werd nog in de hand gewerkt, d-oordat de handel in slachtschapen in d-en herfst van 1925 eenigs- zins flauw was. Een gevolg van dezen minder goeden af- zet van slachtschapen (in dit geval speciaal slacht-lammeren) in het najaar, was, dat de markten in het vroege voorjaar van 1926 flinke, soms zelfs groote aanvoeren- wolvee te zien gaven. Daar de winter zich door veel sneeuw en ijs kenmerkte, was de bevleeschd- heid van het wolvee erg achteruit gegaan, zoodat de slachtbank weinig van haar gading vond. De ruime aanvoer van minder be- vieeschde schapen veroorzaakte een prijsda- ling van weideschapen. Deze daling was ech ter gelukkig niet al te groot, daar zij spoedig door een levendige vraag naar weidevee, op iets verlaagde basis, onderbroken werd. Grooter was de slag, die begin Mei aan den schapenhandel werd toegebracht, door het invoerverbod voor versch vleesch in Enge- land. Deze maatreg-el, die geheel onverwachts kwam, beteeken-t het verlies van een der be- langrijkste, zoo niet het belangrijkste, afzet- gebied voor schapenvleesch. De lammerenhandel begon in eer. buitenge- woon gedrukte stemming. Daar de aanvoe ren groot waren, viel het niet te verwonderen, dat de prijzen daald-en- tot 50 a 60 pCt. van die van 1925. Ook d-e weideschapen werden belangrijk lager verhandeld. Op sommige markten in Mei, was de prijsd-aling 25 tot 30 pCt., tegen- over Maart en April van dit jaar. Het bedrijf van de vetweiders maakte in het afgeloopen jaar enorme ve'rliezen. Pas in het laatst van het seizoen verscheen Bel- gie op de markt, welke, hoewel op zeer be scheiden wijze, maar leven vertoon-de. Nadat de groote massa verdwenen was, werd de invloed daarvan duidelijk merkbaar, zoodat de handel in slachtschapen en lammeren in 1926 levend'ig sloot. Ook de schapenfokkerij kwam door de ma laise in de vetweiderij in de verdrukking. De afzet van fokmateriaai heeft er zeer onder ge leden. Toch verdient het nog vermelding, dat ver schillende aankoopen- voor Fransche rekening geschieaen, zul-ks ten -bewijze, dat het Texe1- sche schaap ook daar te lande blijikt te zul len slagen. De veehandel heeft ook in 1926 in vrij ern- stige mate den invloed ondervonden van het gebrekkige afzet-gebied in het bu-itenland dat door valuta en andere moeilijkheden niet in staat bleek te zijn, dieren van Holland- schen oorsprong aan te koopen. De in 't be gin des jaars ingezette prijsdaling heeft zich niet meer kunnen herstellen, met het gevolg, dat in den veehandel niet on-belangrijke ver- li-ezen zijn geleden. De sprong-gewijze daling daarna van de prijzen der schapen na het Engelsche vleesch- invoerverbod was van dien aard, dat, voor- al in dit gebied, waar de schapenhouderij een genoeg van Edmund Gray. Er is wel een an- der punt waaromtren-t ik een duidelijk ant- woord van je zou willen hebben. Mijn broer beweert, ik meen op jouw gezag dat Athelstan Arundel ergens in een Londensche voorstad heeft gewoond en dat hij er heel armoedig aan toe was, in het begin van het jaar. Is dit waarlijk op jouw zeggen?" „Wel, ik hoorde hem erkennen of al- thans niet ontkenmen, dat hij in Canterbury had gewoond, in slecht gezelschap. In de Calutation hoorde ik dit. Hij zag mij niet. Ik hield mijn hoofd achter een krant verbor- gen. Hij onfkende het niet." „Nu, er was zeker voor de eene beschuldi- ging al net zoo veel reden als voor de an dere. Drie of vier jaar geleden was hij, zoo als ik weet, in Amerika. Daar vandaan heeft hij mij geschreven. En nu heb ik vernomen, op gezag van zijn zuster, dat hij pas een maand terug is en dat hij was en nog is, in dienst van een Amerikaansch blad. Wat heb je daar tegen in te brengen?" „Niets. 't Ligt alles omver." „Ja, als dat waar is, vriend, valt je heele kundig opgebouwde fheorie omver, wat be- treft Athelstan Arundel. Daar hij in Maart en April niet in Londen was, kon' hij niet de hand hebben gehad in die laafete verval- schingen. En het moet dezelfde hand zijn, die nu en zoo veel jaren vroeger is bezig ge- weest." „0, ja, dezelfde hand, zeker, gewis, die nier ouueiahgi ij-a ueei uit maakt van <fe vee- houderij, de schapenhouders ernstige .Tie zen hebben geleden. Ook de varkenshandel heeft geleden, al was zulks niet in die mate het geval als bij de schapen, d-oordat de invoer van bacon in EIv:-eland bleef toegestaan. De drukte in het slachthuisbedrijf te Alk maar was, in verband met de ongunstige om- stand-igheden, niet onbelangrijk minder. Voor Bel-gie er. Duitschland werd niet ge slacht. Uit het buitenland, voornamelijk uit Argentinie en Nieuw-Zeeland, werden 434.939 K.G. bevroren vleesch ingevoe^d. Bovendien kwamen enkele partijen rundvet uit Belgie en Frankrij-k. De verbetering in de binnenscheepvaart, ontstaan door toename van vervoer, waarvan in het verslag over 1925 werd gesproken, heeft zich niet kunnen handhaven. Vooral de kleine scheepvaart, die in het district der Kamer domineert, leed door een tekort aan lading. Daar het aanbod van scheepsruimte de vraag overtrof, leidde dit ertoe, dat de vrachtprijzen daalden. Als een nieuwe concurrent heeft zich ook de vrachtauto doen -kennen. Deze mededin- ging gold te ernstiger, daar tot heden het autovervoer -langs vrijwel alle wegen en in alle plaatsen zonder heffingen koi. geschie- den, terwijl de schippers, behalve voor sluis- en bruggelden, ook bijna in e - gemeente haven- en kadegelden moeten vc t. Enkele schippers, die voor reizen in he. wnnenland geen lading -konden bemachtigen, hebben het erop gewaagd met hun kleine scheepjes over de Zeeuwsche stroomen, via Vlissin-gen naar Belgie te varen. Hiermede wordt wel bewe- zen. dat expansie noodig is. Het jaar 1926 heeft weinig verandering in den bestaand-en toestand bij de sigarenindus- trie gebracht. De binnenlandsche handel was wel iets levendiger, doch de groote concur rence, de hooge prijzen der grondstoffen, en vooral de steeds toenemende vraag naar goed-koope sigaren, beletten den fabrikant, om daarvan voldoende profijt te kunnen trek- ken. Voor den groothandtel i-n consumptieartik?- len heeft 1926 niet de lang verbeide economi- sche opleving gebracht. Het tegendeel is ge- bleken. De omzetten- zijn achteruit gegaan, als ge volg van de mindere koopkracht van het pu- bliek. Het is een treffend verschij-nsel, dat ook nu weer gebleken is, dat de consumptie in peul- vruchten toch een goed en goedkoop volks- voedsel telkenjare afneemt. In Zuidvruchten kwam ook verledeh jaar de goede kwaliteit van de producten van 't zonneland Californie sterk naar voren. Bos- nie zal zeker met den omzet in Holland ni-rt vooruitgaan. De strijd om het cadeauxstelsel blijft be- staan. Gok in 1926 weerd-en de tegenstandeis zich weer geducht. Het grootwinkeliersbedrijf breidt zich nog wel uit, en bezorgt den kleinen winkelier vee! nieuwe zorgen, maar wanneer de laatste up- to-date zijn zaak drij'ft, zal de concurrence vol te houden zijn. In d-en petroleumhand-el voltooide zich de trust tot een vrijwel onbeperkte heerschappij over den detail-handel. Het artikel suiker was de laatste maanden van het jaar voor vele handelarer. een arti kel, waaraan iets werd verdiend en vormde een uitzondering. De prijzen van s'aaf- en plaatijzer, welke zich in den aanvang van het afgeloopen jaar op een normaal niveau bewogen, daalden tot lull langzamerhand, waarna zij weer geleide- lijk opliepen tot dezelfde hoogte, als waarop zij zich in Januari bevonden. In December volgde opn-ieuw een inzinking. welke in het begin van 1927 nog voortdu-urde. De prijzen van koper, zin-k en 1-ood bleven het grootste gedeelte van het jaar vast, met slechts geringe schomme-ingen. De laatste maanden liepen zij eveneens terug en nog steeds bewegen zij zich in een dalende lijn De omzet wat bouwbeslag betreft, bleef ongeveer gelijk aan di-en van 1925, met slechts geringe afwijkingen in de prijzen. Evenals in 1925 ging in gereedschappen en machinerieen deze artikelen zeer weinig om, terwijl de prijzen, mede door de scherpe con- currentie, gevolg van een te groot aantal handelaren, zeer slecht te noemen waren. Door den inderdaad slechten toestand' in de land- en tuinbouwbedTijven ziet het er voor den handel in ijzerwaren niet rooskleu- rig uit. Het jaar 1926 mag voor het bouwbedrijf een gelukkig jaar worden genoemd. De toename van in uitvoering gegeven werken, welke ruim 20 pCt. hooger is dan in 1925. is vrijwel geheel ontstaan door den m-eerderen bouw voor particulieren rekening, waarvan de bouw voor industrieele doelein- den een zeer belangrijke plaats innam. De particuliere- en speculatiebouw zijn in Alkmaar belangrijk toegenomen, hetgeen wijst op toenemende kooplust. klein:- midden- vait een sterke Vooral in het genire der stands-arbeid-ers-woningen opleving te constateeren. Een voor de bouwnijverheid vermeldens- waardige gebeurtenis is het besluit van den Nederlandschen Aannemersbond en van den Roomsch Kathoiieken Bond van Bouwpa- troons, om ingaande 1927 den borgtocht' af te schaffen voor werken, die voor rekening van parCculieren (waarond-er zijn begrepen woningbouwvereenigingen en schoolbestu- ren) zullen worden aanbesteed. Hoewel de draagwijdte en de beteekenis van dezen in- grijpenden maatregel thans nog niet bij be- nadering is te overzien, mag als vaststaand worden aangenomen, dat het bedrijf hier- door op een gezon-der basis zal komen en er zuiverder verhouding tusschen den handel en het bouwbedrijf uit zullen voortvloeien. De werkloosheid in het bouwbedrijf heeft in 1926 geen zorg gebaard. Ten opzichte van 1925 is het werkloozen- cijfer van de bouwvakken met ongeveer 12.5 pCt. gedaald, en bedroeg 25.8 pCt. van het totaal ingeschreven-en. De kostprijs der bouwmaterialen heeft geen belangrijke wijziging ondergaan, terwijl de arbeidsloonen evenals in 1925 in verhouding tot 1914 staan als 280 100. (Wordt vervolgd.) hand heeft alles gedaan!" „Wat wordt er dan ook van je beschuldi- ging van mijn deelgenoot? En daar hield je nog al streng aan vast. Mijn broer eveneens. Toch had je geen van beiden bewijzen Als dezelfde hand in die tweeerlei vervalschin- gen is bezig geweest, dan kan het niet de hand zijn van George Austin. Wat zeg je hierop?" „Niets! Ik zal mijn levenlang niets meer zeggen." „Maar je hebt het met zoo veel klem be- tuig-d, Checkley. Nu moet je of meer bewij- zen bijbrengen, of je beschuldigingen intrek- „Ja, dat doe ik dan ook. Ik trek alels in." ,,Maar waarom ben je dan met de beschul- aiging te voorschijn getreden. Bovendien heb je op het kantoor tegenover de klerken din- van hem gezegd. Als nu bCjkt, dat hij niets heeft uit te staan met het heele geval, zit je er leelijk in!" Ik trek alles in, alles!" herhaalde de oude klerk, maar niet kleinmoedig: Hij deed het, omdat hij niet anders kon, oindat hij er toe gedrongen werd. „Bedenk wel, dat jij het ook was, die de ArundeflglD^ Ulteprak te^en den jongen hent laatst zelfs zoo ver gegaan, dat je zei, hoe je hem de banknoten in de safe had zien leggen. Wat zeg je nu?," „Ik trek alles in." EEN MER'KWAARDIGE ARRESTATIE. Gisternacht, zoo vertelt de N. Rott. Crt., meendte de dienstbode van den burgemeester van Overschie eenig gerucht te hooren in dte nabijheid van de villa van den burgemees ter, weike in de Schielaan is gelegen. Zij stelde een onderzoek in en ontdekte toen op het terrein tusschen de villa van den burge meester en die van mevrouw H. een man, die zich daar op vrij verdachte wijze ophield. Dadelij'k waarschuwde zij telefonisch de poli tic, welke terstond op onderzoek uitCok. Bij de villa's zelf zag men aanvankelijk niets ver- dadits, maar even later trof men op het in de nabijheid gelegen opslagterrein van de firma De Waaxd een man aan, die op dte korast van de poliCe op de vlucht sloeg. De politie zette den vluchteling na, die op h-et geroep van halt, staan blijven, geen acht sloeg. Zij loste daarop eenige schoten in de lucht, maar ook dit kon den man niet tot stil- staan bewegen. Inmiddels had de vluchte ling de Schie bereikt en zonder zich te beden- ken sprong hij het water in, om naar den overkant te zwemmen. Blijkbaar wilde hij in de richting van Kethel een goed heenkomen zoeken. De politiemannen namen evenwel plaats in een roeiboot van een toevallig in de nabijheid liggend schip en na korten tijd ge- lukte het den vluchteling in te halen. Deze verzette zich echter hevig tegen zijn arresta- tie en eerst na veel moeite is het gelukt cten man in de boot en vervolgens op den wal te krijgen. Men bleek toen te doen te hebben met zekeren F M., een beruchten inbreker, die al tal van vonnissen aether den rug heeft en eeret drie weken geleden uit de gevangenis is outslagen, waar hij een langdurige straf had u-itgezeten. Op het terrein van de firma De W. zijn na de aanhouding van M. nog gevonden: een stel inbrekers-werktuigen, een hoed en een jas; in een plantscenfje in de nabijheid is voorts nog een fiets aangetroffen. Gebleken is dat M. kort te voren op deze fiets in de buurt is ge- zien. Al deze voorwerpen zijn afkomstig van een inbraak, welke in den nacht van 18 op 19 dezer is gepleegd in de woning van den neer A. J. J de G., aan de Tuinfaan te Schiedam. Daar is toen voorts een belangrijke partij ta- fclziilver gestolen. De politie zet het onder zoek naar dit zilver nog voort. M. wordt bo vendien nog verdacht van de inbraak, welke eerigsteren is gepleegd in de woning van me- juffrouw N. aan den Singel te Schiedam. W A ARSCHUWIN'G. N-u de jaarlijksche sch-oonmaak weder in voilen gang is in tal van huishoudingen, achten we het gewenscht weder eens te waar- schuwen tegen de anti-quiteiten-oplichters, die bij voorkeur in dezen tijd hun slag trachten te staan. Op de meest sl-uwe wijze trachten zij binnen te komen, vaak door het noemen van een bekenden naam ais gefingeerde aan- beveling. Zijn ze eenmaai binnen gelaten, dan gaan hun loerende oo-gen overal rond tot ze het yoorwei-p vinden, dat hun het be- geerlij-kst Iijkt Op een ander stuk, waaraan men nimmer eenige waarde van beteekenis hechtte, doen ze dan een buitengewoon, een overbluffend bod. Komt die verlokkelijke koon tot stand, dan volgt de afspraak, dat het stuk den volgenden dag wordt afgehaald en. betaald, maar men wil er dan da- delij'k -het voorwerp, waarom het feitelijik te doen is, bij hebben. Zelfs wordt daarvoor gunstig nog een klein bedragje gegeven. Zoo verdwijnt voor bijna niets iets kostbaars uit het huis want het duur gekochte stuk, dat geen waarde heeft, wordt natuurlijk nocli m-orgen noch later afgehaald. „Maar dit was een verklaring, van een ooggetuige. Was ze waar of niet? Ik ken je waarlijk niet, Checkley: Eerst ben je heele- maal van streek. Dan vertel je dingen, die in het geheel niet waard zijn, om er je zoo zeer over op te winden. En dan trek je een beshuldiging in, die je eigenlijk niet dan met de sterkste bewijzen had mogen uitspreken. En nu wil je zelfs terugfrekken, wat je als een feit hebt uitgesproken Hulpeloos schudde Checkley het hoofd. „Ik erken, dat de zaak even geheimzinnig blijft als te voren. Er is nog niets uitgevon- den. Maar er blijft een bittere vijandschap van jouw kant tegen twee jongelui, achter- eenvolgens. Waarom? Wat hebben ze je dan toch gedaan?" Checkley antwoordde, boud-weg: „Ik trek ook mijn vijandschap in. Alles, alles trek ik in. Wat den jongen Arundel be treft, die was een verwaande kwast. Hij zag op ons neer. De heele wereld behoorde hem. Hij deed mij na en maakte, dat de klerken mij'uitlachten. Ik haatte hem. Ik haat hem nog. Hij kon och zelf wel begrijpen, dat een oude man van zeventig, haast zonder opvoe- ding, niet kan spreken als een jongeman, die had gestudeerd in Oxford en Cambridge! Het was mij dan eok een geweldige voldoe- ning, toen hij boos wegliep. Hij was tusschen u en mij getreden. Ja, ik zag het wel. Heel listig had hij dit aangelega" „Was je dan jaloersch Checkley?" 'Wordt vervolgd). s. is

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5