men dio Aaald q (joor vii?d[ voor dte vertdezingeu gebracnt, ooordat de zijn vow het stofMijke, het materialisme, ten zeerste weid gevorderd. Onder de algemeene iauwheid voor de ver- kiezingen lijden vooral die voor de Staten. Spr. ging na hoe bij de fastening van het college van Prov. Staten afgedaan was met 't tot dien bestaande provincialisme. Centrali- satie, regeeren van bovenaf en streven naar gelijkvormigheid waren dte leidende beginse- len voor de regelingen van de Prov. Staten. Uitvoerig ging spr hierop in, daarbij wijr zende op het fait, dat de verrichtingcn djer Staten onder toezicht staan van den Commis- saris der Koningun, een koninklijke dwarskij- ker alzoo. Spr wilde niet beweren, dat het jregeeren van bovenaf in alle opzichten te iyeroordeden is, inaar zeker is, d'at het gebrek 'laan- autonomie der province mee oorzaak is wan de gertoge belangstdling voor de Sta- jfenvmddezfagen. En toch zijn zij wel van belang, al is dit 4>ij lange na niet zoo gorot al® voor de Ka- jmer. De Staten toch nemen mieermalen beslui- iten, die van groot belang zijn voor de Kamer en den gemeenteraad. Zij kunnen den arbeid an die beide colleges ten zeerste bei'nvloe- ien. Vooral dte samenstelling van de Eerste amer, d'ie door de Prov Staten geschiedt, n van grooten invloed zijn en nu is het met e wet op de Evenredige Vertegenwoordi ing mogelijk geworden, dat Noord-Holland eni rechts lid naar de Eerste Kamer afva-ar- digt, wat vroeger nooit kon gebeuren. Spr. wees hierbij op het groote belang ipogi" onze provincie om zooveel mogelijk irechtsche leden voor de Staten te hebben, ook jal omdat dit gewest voor de verkiezing van de Eerste Kamer samengevoegd is met de provincie Friesland. Over hetbelang van dte Eerste Kamer meen- 5}e spr. niet veel te moeten zeggen, omdat de laatste jaren dat voldoende hebben aange- toond. Ook voor wat betreft de samenstelling van Ged. Staten, het dagelijkseh bestuur der pro- •yincie, is de samenstelling van de Prov. Sta- Kn van grooten invloed. Een anti-rev. ont- ■eekt nog steeds in de Ged. Staten van ons 'gewest. Spr. wees op dte macht van Ged. Staten ,4en aanzien van het werk der gemeenteraden. Zij hebben dlaarop grooten invloed doordat zij geregeld controle uitoefenen. Vooral bij iVle gemeentebegrootingen komt dit uit, nu toed. Staten zich den laatsten tijd meer dan "vroeger bemoeien met den geest, die uit de ifcegrootingen spreekt. Spr. wees hierbij op't .niet-goedkeuren der Haarlemsche begrooting (wegens het daarop voorkomen van een post voor vacantietoeslagen. Hieruit blijkt wel, dat de invloed van Ged1. Staten zeer groot kan zijn en daarom, meende spr., moet er naar gestreefd worden ook dte anti-rev. dteell te doen uitmaken van dat college. Ten behoeve van het onderwijs is dit ten zeerste nood'ig, omdat immers Gedeputeerden wcer beslissen over besluiten der gemeente raden, waarvan die ten opzichte van onder- wijskwesties zeer. belangrij'k kunnen zijn. Niet alleen indirect echter zijn de Prov. Staten van belang, zij hebben ook directen invloed, mede als gevolg van de Evenredi, Vertegen woordig ing, waardoor zij meer po1 tieke beteekenis kregen. Het terrein der provincial bemoeii'ngen is fen zeerste uitgebreid. Dit kan leidten tot over- d'rijving, maar in de rechtsche provincie Zuid-Holland bemoeien dte Staten zich met vrijiwel dezelfde zaken als die to dte linksche pi ovincie Noord-Holland. Het verschil in dte bemoeii'ngen ligt dan ook niet zoozeer in het rechts of links, maar aan die wijze waarop de bemoeii'ngen plaats hebben. Sp<r. noemde vele punten, waarop dte pro vincie zich beweegt (allerlei vereenigingen en instellingen. enz.) In de meeste gevallen van sociale zorg en voorzorg trecdt dte provincie steunend op. De vraag is altijd of het parti- culier initiatief vooraaa moet gaan of dat ge- etrefed moet worden naar overheidszorg. Slechts noodie moet de overheid zich volgens spr. begeven op het terrein der barm'hartig- heidi (geesteskranken e. d), omdat de Christe- lijke leer voorschrijft dit over te laten aan particulieren. Spr. prees Zuid-Holland gelukkig, dat dloor den wil der rechtsche meerderheid! geen provinciate ziekenhuizen kreeg. Ook finan- cieel is dit voor de provincie voordeeliger. Dank zij den hieer A. Colijn, konden de provinciate uitgaven voor de ziekenhuizen in deze provincie zeer worden iogekrompen, waarbij noch dte verpleging noch de arbeidS- voorwaarden veel in het gedrang kwamtn. Overheidsbemoeiing buiten het terrein, waarop zij zich speciaal heeft te bewegen, is alitijd dtiur. Daarom is het wensdielij'k om op foezutoiging aan te d-rtogen. Omdat het leven bij den dag leidt tot ver- wildtering, is kapitaalvorming noodiig en daar- voor dienen de belastingen in de eerste plaats naar beneden te worden gebracht. En dat is in Nederland ten zeerste noodig, wat onze belastingen zijn per hoofd nog aanmerkelijk hooger dan in Duitschland of Belgie (resp. 4 85, 60 en 63), terwijl dan bovendlen in Noord-Holland de provinciale heffingem nog weer booger zijn dian in het rechtsche ZuidLHolland. Spr. was voor inkrimpimg van het aantal ambtenaren (met een goede wachtgeldrege- Eng), omdat dit leidt tot intensief werken van ed overblijvenden. Uit een en ander concludeerdie spr., dat niemand mag acliterblijven bij de Statenver- Idezingen, omdat deze voor dte provincie en het land van het grootste belang zijn. De kieskring Zaandam, waarondter ook Alkmaar behoort, ging bij dte vorige Staten- vierkiezing in anti-rev. stemmental vooruit en spr hoopte, dat dit ook dit jaar weder ge- zegd' kon worden, opdat de stem der anti-rev. ock kan gehoord wordten in het college van Ged. Staten. (Applaus). Naar aanleid'ing van een paar gesteldte vra- gten, wees de heer B r u c h er op, dat de soc - dztn., als zij beweren, dat Noord-Holland op belastinggebied No. 3 van onder is, slechts rekening nouden met opcenten. Men dient echter het heele samenstel der belastingen te nemeii. Ten aanzien van de verlenging van den arbeidsduur in de provinciale gestichten zei spr., dit geen beslist rechts standpunt is; in de Staten was de stemming daarover ver- detld. Spr. had van een dokter gehoord, dat 55 u.ren werken per week in de Noord-Hol- landsche gestichten best mogelijk was, dank zlij dc goede inrichting dier gestichten. KOFFIt THEE De heer D ij k e r s bracht den heer Bruch danik vcor zijn woord, dat gekloniken had als een echt anti-rev geluid en beval den kiezers ten zeerste aan om straiks bij de verkiezingen No. 1 van de anti-rev. lijst te stemmen. De heer Bruch sloot hierna de vergade- ring met dankzegging. DE STATENVERKIEZING EN DE S. D. A. P. In de groote zaai van de „Harmonie" be- legde de afd. Alkmaar der S. D. A. P. en die van de Soc. Dem. Vrouwenclub gisteravond een openbare vergader-ing waar het woord werd gevoerd1 door mevrouw Bakbuis—Wol- cers en de beer A. de Vries. De vergadering werd afgewisseld door mandoHnemuziek van „Sempre Giesendo". Ue voorzitter, de heer P. Dekker, betoogdte in Zijn openiingswoord dat de vergadtermg bdegd was om de kiezers in te lichten hoe tie volgende week Woensdag gestemd moet wor den. Het is noodig er voor te werken, dat ook deze verkiezing een afspiegeling zal zijn van de democratic en niet van de zwarte reactie. Na bet opemngswoord voerdte de mandoli- neciub een d'rietal nuinmers uit, onder leiding van den heer Koch. Deze nummers werden zeer muzikaal uit- gevoerd en getuigden van een goede opvat- ting van den dingent. Vooral met de Mei-Fantasie door Joh. Kok werd veel sucees geoogst. Dit was een nunnmer van mooie volks- kunst. Het woord1 was hierna aan den heer de Vries, die aanving met zich aan te sluiten bij dte opvatting van den voorzitter, dat het te betreuren valt, dat dte belangstelling van de kiezers voor de Statenverkiezingen minder gi'oot is als voor die van Kamer en dte Ge meenteraden. Toch was diit wel te verklaren. De Kamer is het centrum van de grootere po- iitiek, terwijl de raden meer de plaatselijke belang'stelling trekken. Bovendiien zijn de statenvergaderingen pas de laatste jarcn meer belangrijk geworden. Spr. ging dte historic van het statenwexik na. Met de bdangstelling zal het anders loo pen gezien het werk door de Staten in oe laatste jarcn> aangopakt, welk werk wel meer de belangen van de provincie raakt. De ar- beiders vertegenwoordigers hebben, als ver tegen woordigers van dt_ opkomende klasse gezien, dat er ook in de Staten voor die klas se beiangrijk werk is te doen. Het werk van de Prov. Staten, die in de le plaats de leden van de Eerste Kamer kiezen, wat toch van groote beteekenis is, gezien de groote plants, die de Eerste Kamer in onze Staatsinric'hting inneemt. Spr. zette uiteen, dat die Soc. Dem. mee- nen, dat het wetgevend werk alleen door de Tweedte Kamer moet geschieden, aangezieu deze uit de rechtstreeksche vertegenwoordi gers van het volk bestaat. Het is verkeerd, dat een Eerste Kamer, het werk der Tweede nog eens good moet keuren. Spr. wees in dit venband over lief verwer pen van het verdrag met Belgie door de Eer ste Kamer. Buiten feesebouwing liet spr. of het goed was, dat de wet er kwam doch hij haalde dit voorbeeld slechts aan om de macht van de Eerste Kamer te toonen. Het is dus van groote beteekenis op welke wijze dte Eerste Kamer wordt samengesteld, en al'leen met het oog daarop is dte Provinci ale Statenverkiezing reed® van groote betee kenis. In de 2e plaats kiezen Prov. Staten het college van Ged. Staten het dagelijkseh be stuur van dte provincie. De beteekenis van dit college werd' door spr. uitvoerig besproken. In diit verband wees spr. op de ingevoerde loonsverlagingen bij bet overheidspersoneel, onder den invloed van Colijn's veilig stel- ling van den gulden, die in ons land niet ge- red behoefde te wordten. De groote beteekenis van vacantie en va cantietoeslagen voor de arbeidters deed spre- ker mede uit komen. Wij zagen in N. EI. dat en Ged. S't. en Prov. Staten meendten, dat de vacantietoesla gen behouden moesten blijven, doch men kon zich niet teg-en de regeeringsmacht verzietten. De vacantietoeslagen moesten van het Prov. personeel verdwijnen en nu merkte het col lege van Ged. St. op dat er nog gemeenten waren die ze uitkeerdten en dit college, dat ze zelf noodig oordteelde, zond een schrijveni aan dte gemeenteraden dat dte goedkeuring van de begrooting niet in uitzicht kon wor den gestela, als vacantietoesiageni op de be- grootingen voorkwamen. Spr. noemde dit onbegrijpelijk. Ged. St. gingen daarmede hun boekje verre te buiten. Het was zelfs in strijd met dte geest van de wet en toch gebeurde dit in N.-H., waar nog 10 gemeenten waren die vacantie - toesl agen verleenden, met het gevolg, dat er reeds 5 da- del ijk vlak vielen. Er waren er echter ook die er niet naar wilden luisteren, als Haarlem, Koog Zaan- dijk en Zaandam. Deze dienden hun begroo- tingen in met hand'having van deze post. De Prov. St. spraken dlaarop met het col lege van Ged. St. ook eens een hartig woord- je en de soc. dem. fractie, die begreep, dat het hier een zaak van democratic gold, om dat Ged. St op de stad van den raad wilde gaan zitten, maakten diiidelijk dat het colle ge op een rich tig bestuur had te letten en niet op de richting van het gemeentebestuur. Spr. heeft het vertrouwen, dat na dte dnterpel- latie van Mr. Mendels en na de goedkeuring van de begrootingeo, ondanks het verzet van Ged. St., dat dit college, die grappen niet meer zal uithaleo. Spr. stelde in hef licht dat de dtemoefaten Gerhard, Michels en Kooijman er niets van moesien hefbben en dat de Roomsche Pieter Jelles Mr. Bomans er wel mee was gegaan. Het allerbcste nriddel voor de R. K. arbei dters is om te stemmem op de Soc. Dem. dan leert men dergelijke democraten wel mores. Spr. besprak hierop het Prov. Waterlei- dingsbedrijf. Dit becfrijf is een zegen voor de bevolking van N. H. N. H. heef t vaak last gehad van besmette- lijke ziekten, voor een groot gededte toe te schrijiven aan verkeerd water. Op het oogenblik is het zoo dat 80 pet. van de bevolking in het verzorgingsgebied is aangesloten bij het bedrijf. Vroeger liet men dit aan het particulier initiatief over, maar de democratic heeft doorgezet, met het gevolg, dat het bedrij'f, on der ongunstige omstandigheden begonnen, thans een zeer so lied bedrijf is. De tarieven zijn niet goedkoop en een particuilier kan het goedkooper doen omdat, die het alleen exploiteert in die gebieden waar met het oog op een gunstige exploitatie gele- verd kan worden. Wanneer wij dte gezondheidstoestand van bet volk willen bevorderen, dan moeten wij het water aan de geheele bevolking beschik- baar stellen. Onze taalc is pas afgeloopen als wij kun nen zeggen, dat ook bet laatste gezin water heeft gekregen, Spr. meent, dat overwogen moet worden of het bedrijf voor dte voorzle- niug van de overige 20 pet. niet uit dte pro vinciate kas gesteund moet worden. Biij ons staat vast, dat 100 pet. in N.' H. het water moet hebben, Spr. deed nog uitko- men, dat de V. D.-ers in deze prachtig sieu- nen. Komende tot het electriciteitsbedrijf betoog dte spr. dat ook dit bedrijf er goed voorstaat en dat binnenkort 15 pet. tariefsverlagmg verwacht mag worden. Door door te zetten met deze btedrijven de- den de S'oc. dem. goed' werk en spr. overtui- ging is, dat dte V. D.-ers een politick slaatje wilde slaan door moties voor tariefverlaging in te dienen, hoewel die al in de stukken in uitzicht was gesteld, bovendien waren die moties niet uitvoerbaar. Oc'k het belang van de gemeensehap bij het hebben van provinciale ziekenhuizen stelde spr. in het licht. De gemeensehap heeft ook hier een sociale taak te vervullen. Met medewerking van de soc. dem. werd dte 45-urige werkweek in een 48-urige work week veranderd, omdat dte bedrijven door de hooge kostgp niet ten gronde mochten gaan. De soc. deni. streefden naar bezuinigingen zonder de verpleging te verslechten of de ar- beidsvoorwaarden van het personeel aan te ran den. Toen Ged. St. het voorstel dtedten om voor het verplegend personeel een 54-urige werk week in te voeren, verzetten dte soc. dem. zich tegen deze aanslag van dte reactie met a'lle kracht en Gerhard stelde in het licht, dat de reeds ingevoerde bezuinigingea beter resul- taten hadden gehad, dan men uit dte stukken kon verwachten. Toen werd het een Poolsche landdag, om dat de reactie, met dte Vrijheidsbomd aan het hoofd, voor allies de aanslag op de arbeids- voorwaarden wilden. Toch gelukte het ook deze aanslag op utu- liteitsgronden af te slaan. Het groote belang van het wegenplan en het kanalenplan deed spr. ook uit komen. Ook voor subsidies als het cultureele be langen geldt,. staan de soc. dem. vooraan. Zij stuiten dan steeds op het verzet van de reac tie, die dan steeds allerlei argument'en heb ben. Zij vonden het mooi, maar steeds geen taak voor het college waaiin het aan de orde wordt gesteld. Spr. eindigde met een woord van opwek- king om de eigen pers te lezen. De burger- bladen staan steeds vijandig tegenover de arbeidersklasse, al moest hij hulate brengen aan de Alkmaarsche Courant voor de steeds objectieve verslagen. Dit blad kenmertte zich niet door een streven om speciaal de arbei- ders dwars te zitten, zooals elders wel het geval is. Voor de arbeiders was het echter ook nood- zakelijk om „Het' Volk" te lezen. (Applaus). Het woord was hierop aan mevrouw Bak- huisWo Iters, die het onderwerp „moeder en kind" behandelde. Ziet men de toestanden en wanhoop in tal van arbeidersgezinnen, dan is het de plicht voor hen die het iets ruimer hebben, om te strijden, daarin verandering te brengen. De vrouw heeft in deze een heilige taak te ver vullen. De moeder is de opvoedister van het toe- komstig geslacht. Het mooie van taoeder te kunnen zijn dient meer naar voren gebracht fe worden Steeds is voor de arbeiders het loon te kort om bet kind het noodzakelijke te kunnen geven. In de gezinnen van de werkloozen is daarvan zeker geen spraken en daarom is het ook voor de arbeiders van het grootste be lang, zic'h met de verkiezingen te bemoeien, opdat dte overheid steeds meer doordrongen wordt van de sociale taak die er tegenover de gemeensehap heeft te vervullen. Ook de moeders, die voor ontwapening zijn, doch uit wanhoop er niet voor strijden, omdat zij meenen, dat strijd niet geeft, moe ten strijdsters voor een betere samenleving worden, tot behoud van het kind, dat anders voor het behoud van de kapitalistische klasse voor het vuur gezet wordt. Het kind, dat de nieuwe mensch zal geven vordert, dat ook de vrouw zich met de poli- tiek bemoeit, omdat de politick zich wel met haar bemoeit. De vrouw moet ook het wapen van het stembiljet gebruiken. Uit onwetend- heid, worden de vrouwen terug gehouden van den strijd voor haar kind. Op gevcelige wijze' deed spreekster uitko- men het verdervelijke, dat het militairisme van een moeder vordert. 35 millioen menschen bleven in den we- reld oorlog. Het is onze plicht er voor te strijden dit voor goed onmogelijk te maken. Het kapitalisme heeft het militairisme noo dig en daarom moeten de moeders strijden voor het socialisme, de productie voor de ge meensehap, die het militairisme niet noodig heeft. De vrouw moet zich de vraag stellen „waartoe heb ik mijn kind groot gebracht" en zich bewust worden dat dit zeker niet ge beurde om het te offeren in den oorlog. Het vredesleger dat trouwens zal moeten groeien op den weg naar nooit meer oorlog. Nog was men er voor het ontwapeningsontwerp in de Kamer geen meerderheid. Zij die zingen „Vrede op aarde" vechten alle dagen voor bev/apening. Wij vrouwen dienen voor ons kind te veehten om de zeker- heid te hebben. dat ze het kind rooit op dit slachtveld hebben te offeien. Ruim 80 millioen vordert in ons land het mi'itairisme, de vrouwen moeten begrijpen dat dit nuttiger voor al onze kinderen beter gebruikt kan worden. Spr. wees op moederschapszorg en een betere sociale voorzoening. Als vrouwen moe ten wij als eisch aan de gemeensehap stellen dat er moederschapszorg komt. Zoolang het Rrk hierin nalatig blijft moet de provincie dit ter hand nemen, evenals de zorg voor het zieke en zwakke kind. Voor dit alles is noodig dat ook in de Prov Staten de macht van de soc. dem. versterkt wordt. Gebruik het machtige van het kies- recht in het belang van uw kind, men be- vordert daardoor ook de vredesgedachten. De soc. dem. gaan in den strijd voor ontwape ning niet terug. De strijd gaat niet tusschen geloof of on- gelcof, maar tusschen het kapitalisme en het socialisme. Huide bracht spr. aan de huis- vrouwen van de soc. dem. Vrouwenclub die met elkaar de sloppen en stegen bezochten, om bewustwording aldaar te bevorderen. De moeders die nu vechten en klagen, mogen het wapen dat zij op het kiesrecht be- zitfen, niet ongebruikt laten.' Strijden voor onze medemenschen is onze plicht en spr. wekte daarom alien op, zich aan te sluiten bij de soc. dem. Arbeiderspartij. (Applaus.) De heer K1 o m p oordeeide, dat de heer de Vries het Prov. Waterleidingbedrijf te sterk gekleurd als een sociaal beheerd bedrijf had voorgesteld. Spr. zag het bedrijf meer als een econo- misch monopolistisch bedrijf en laakte liet, dat Amsterdam en Haarlem niet bijdragen in de lasten, om het water in afgei-egen ge meenten te brengen. De hygiene en de democratic vorderden z. i. om het water zeer goedkoop te verschaf- fen, opdat in alle arbeiderswoningen closets konden worden aangebracht. Nu moet men in dat geval vcor zoo'n wo- ning voor water 25.— per jaar betalen. Spr. deed een beroep op de Soc -Dem. Statenleden, om in deze de staten te door- dringen van de sociale taak. De heer W e s t e r h o f beantwoordde d'en heer Klomp, omdat de heer de Vries reeds was vertrokken. Hij steldte in het licht, dat onder den invloed van de tekorten van het electriciteitsbedrijf, het waterleidingbedrijf commercieel moest worden opgezet om er een meerderheid in de Staten voor te krijgen. Voorop staat echter, dat het bedrijf niet is opgezet om winst te maken, doch om in de behoeften te voorzien. Spr. was bet met den heer Klomp eens, dat Amsterdam en Haarlem mede de lasten van het bedrijf dienden te dragen en gaf zijn be- vreemdmg te kennen over het ieit, dat daar wonende statenleden, van wie men het niet zou verwachten, een stedenpolitiek voeren, om dit tegen te gaan. Meer kan van de thans aangeslotenen in geen geval gevraagd worden en daarom wil de Soc.-Dem. Fractie in ieder geval, dat de nog ontbrekende 20 pCt. het water desnoods ontvangf met steuh uit de Provinciale kas. In een meer democratisch'tijdperk zal zeker het water in het belang van de volksgezond- heid aan all-en gratis worden verstrekt. Spr. .-erzekerde, dat het beroep van den heer Klomp om er naar te streven, zoo spoe- dig mogelijk het bedrijf tot een in de geheele provincie werkend bedrijf te maken en een be- reikbaarstelling van het water voor arbei derswoningen t-egen een lageren prijs, op hem niet vergeefs was gedaan. (Applaus). De mandolineclub gaf hierna nog een num- mer ten beste, waama de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. HET SPEELTUINWERK. Op uitnoodiging van dte Vereeniging D. S., onderafdeeling Volksbuisvesting, hicld1 gisteravond in het cafe „Central" voor een gering aantal aanwezigen de heer T. A. van der Zoest van Zaandam een inlei- ding over „Het speeltuinwerk in het belang dter gemeensehap". De voorzitter, de heer T. A. Schouten, opendte de bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. drukte er zijn spijt over uit dat het gemeentebestuur, dat was uitgenoodigd, niet aanwezig was en betreurde het dat de op- komst met grooter was, hoewel en genoeg- zame publiciteit was gegeven. Doel vaa sanjenkomtn was om te komen tot oprfchtfng van een speeffuln fa samenwer- king met Volkshuisvesting. Reeds is door eeni- ge artikeilcn het doel en werken uiteengezet De secretaris deed mededeeling, dat mej. Cards en de heer Van Drunen bericht had den gezonden dat zij tot hun spijt niet aan wezig konden zijn. De laatste verzekerde het bestuur echter, dat de zaak zijn voile aan- dacht heeft. De heer van Zoest, 't woord verkrijgende, begon met't doel der fastening: „Speeltuin" uiteen te zetten en wees er op, dat er nog maar zeer weinig in die riehting was be- reikt. Dat streven, aldus spr., is niet nieuw. Spr. wees fa dit verband op het gesprokene van den heer Klare op een ruim 27 jaar gele- den gehouden Vakvereenigingsvergadering te Amsterdam. Dit heeft aanleiding gegeven tot het oprichteh van een speeltuin. Hieronder zijn er die een oppervlakte van pl.m. 620 vierk. M. hebben. Allengs breidde dit aantal zich uit, thans bedraagt dit 22 a 23, terwijl nog niet minder dan 20 vereenigingen op een terrein wachten. Per jaar wordt voor dit werk meer dian 200.000 uitgegeven, terwijl de vereenigin gen zich in den steun van gemeentelijke sub sidies mogen verheugen. Hieruit blijkt dhs, dat door het gemeentebestuur het nut van deze instelling wordt ingezien. Het streven wordt door andere gemeenten als Wormeryeer en Velsen nagevolgd. Ook fa Zaandam is men tot oprichtfag gekomen. Vervolgens schetste spr. de wordingsge- schiedenis van den speeltuin aldaar, waar- voor het initiatief werd genomen door eenige jongens. Ook daar werd de steun van het ge meentebestuur verkregen, zeker in het belang der jeugdvorming. Zoo kwam spr. tot het doel van een Speel tuin. Een kieine tuin bestaat hier reeds, doch d'eze voorziet niet in de groote behoefte. Spr. betoogdte de noodzakelijkheid om een grooten tuin te stichten, waar de jeugd, behalve ge- nieten, ook wat kan leeren. Spr. haalde daar bij aan de straatschenderij die de spes patriae buiten in haar vrijen tijd bedrijft. Spr. noemde vervolgens wait in Zaandam, dat 3 vereenigingen rijtk is, was gedaan, zoo als het organiseeren van wandel- en fietstoch- ten met grootere en kleinere groepen kinde ren, waarbij dan wedstrijden worden gehou- dn. Ook wordt getrach-t de traditioneele jeugdfeesten, als Sint Maarten te bewa- ren daarin leiding te geven en een ordelijken geest aankweeken. Dit brengt natuurijk kos- ten medte, welke dan wel weer uit de liefda- digheid worden bestreden. Er worden uitvoeringen gegeven door on- der-afdeelingen, zooals tooneel- of operette- elubs, terwijl tevens er naar gestreefd wordt door het vetroonen van nuttige en leerzame films dte kennis on 't inzicht der jeugd te verrijken. Tegen een matigc entree werd dan aan be- langistellenden toegang verleend. In het voorjaar wordt dan een tentoon- s telling georganiseerd van in den winter ver- vaardiga-e artikelen (huisvlijt). Daarna gaf spr. een schema van het club- werk, waarbij hij n-cemde de door de cudere jongens gevormde accordeonclub. De jongelui verrichten daarbuiten ook goed werk in het beiang van hun club, door zeif te concerteeren en daarbij te collecteeren, terwijl de opbrengst dan weer dient voor het aan- k-o-open van nieuwe fastrumenten. Ueze club was in aile opzichten een succes geweest. Bovendien wordt nu een fonds ge- sticht om te komen tot oprichtfag van een muziekcorps. De huisvlijt wordt zeer bevorderd als b.v. fiiligrainwerkhet ma-ken van kunstbloemen, etc. Eenige prceven had spr. op die vergadering teutoongesteld. Voor dit werk worden kinde ren tot 16 jaar toegelaten, terwijl voor de ouderen gelegenheid bestaat zich aan te slui ten bij toon-eelclubjes. rinancieel mogen deze clubjes wel niet uit- kunnen, doch moreel wordt veel bereikt. Ook bestaat een vertelciubje, waar een on- derwijzer ieaere week de allerjcngsten een avoiid bezig houdt. Fraaie teekeningen wor den door de ledten gemaakt, meestal naar model, terwijl den jongens het in onbruik ge- rakende figuurzagen wordt geleexd. Een handwerkciub geeft den jongeren meis- jes gelegenheid hun kunstzin te verrijken. Bovendien bestaan een zang-, een raffia- en natuurkcnnisclub, terwijl in plan is een dam- club. De zangclub verheugt zich in een groote belangsttelUng. De leiding berust bij commis- sies, dit de meest m-o'gelijke vrijheid toelaat. De leden daarvan hebben desondanks een zware taak, die zij op de meest loffelijke wijze en geheel belangrioos vervullen. Ook heeft d« Zaandamsche vereeniging een eigen courant, een maandbCad, waar in alle wetenswaardige bericliteti over te houden club-avonden cntspanningislectuur worden opgenomen. De kvsten van uitgave worden gedekt door de ge- plaatsle advertenties. Ten slotte gaf spr. nog een uiteenzetting over de materieele inrichting van den tuin, waarfa ook de bergplaatsen e. a. onmisbare gebouwtjes niet mogen ontbreken. Zooals het fa Zaandam is ingericht, is dat zeer primitief en doeltreffend. Toezicht wordt daar gehouden door een bezoldigden opzich- ter. Door het gemeentebestuur werd hiervoor een subsidie verleend van 4000, dat, gezien de hooge kosten van den vloer 2000) en gebouwtjes (J 1000) niet te hoog is. Spr. wees er echter met klem op, dat zoo veel mogelijk de geldelijke lasten door de le den moeten worden gedragen, terwijl de in richting door de leden kan worden uitgevoerd. De gemeentelijke subside vermindert jaarlijks. Deze bedraagt thans f 450, terwijl bovendien een bedrag van 783 als grondhuur van de vereeniging wordt ontvangen. Spr. achtte het speeltuinwerk zeer inge- wikkeld. Zoo hebben in Zaandam een bestuur van 9 en een toezichtcommissie van 3 leden de leiding. Daarnaast staat een raad van be- heer, gevormd uit clubleiders etc., die onder- ling van tijd tot tijd vergaderen. Na een korte opwekking besloot spr. rijn rede. Na het bezichtigen van het door de Zaan damsche jeugdleden gemaakte, werd de ver gadering voortgezet. De voorzitter z^tte tenslotte urteen wat het doel van deze vergadering was, waarbij hij deed uitkomen, dat D. E. S. een commissie uit Volkshuisvesting is, die reeds in het bezit van een tuin, waar ook anderen toegang heb ben. Het doel was meerdere speeltuinen te

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6