DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mr. W. G. Bosun. <9 Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 MAANDAG A APRIL nagelijksch overzicht. Buitenland Vrijheidsbond S LSJST 3, Dit nammer Desfaaf nil 2 bladeB; Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagen, nitgegeven. Ibonnementsprijs blj vooruitbetaltag per 3 maanden voor Alkmaar /2.—, franco door bet geheele Rijk /2.5G. Afzonderiiii; hcwnjsnuinmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERf ENTlfiNt Per regel 0.25, bij groote contracten rabai Qroote letters natu plaatsrnfmfe. Brieveo franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerQ r/b H^RMs. COSI8RA AdOK* Voordam C 9. Directeuri O. H. KRAK* Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri tj. N. ADE.A/LA* wemmmmmrnmrn De a.s. ontwapeningsconjeren- tie. Sovjet-Rusland en China Japan en China. Hergt over de Deutsche Coalitie Weer een mislukt Sovjet-experi- ment! Frankrijks positie in China. De beraadsilagingen in de voorbereidend'e commissie der ontwapemi ngscon feremtie bren- gen opnieuw de eeuwige Franscih-Engelsehe en Franscih-Italiaansdhe tegenstell'ingen dui- delijlk aan bet licbt. Reeds in ons blad van Zaterdag wezen wij er op hoe bij de debatten over die beperking van het luchtmateriaal er tussdben den Franschen afgevaardi-gdte Paul Boncour en den Enigdsdhen Lord Cecil on- eenigheid ontstond over de vraag of al dan niet volgens het Engelsehe voorstel uitslui- tend de militaire vliegtuigen en luchtschepen in aantal dienen beperkt te wordten. Zaterdag," nadlat Engeland in deze kwestie het pleit in zijn voordeel besleoht had, deed' echter bij de voortzetting der debatten opnieuw onimiddel- Mjk de scherpe tegenstellinig zidh gelden, voornamelijik bij de vraag of vliegtuigen, die opstijgen van moederschepen al dan niet in de beperking begrepen dienen te worden. Uit- eluiting wordt door Emgelandl, de V.S. en Ja pan verdedigd op grond dat deze ludhtstrija- jwiddelen indirect beperkt worden door de be perking dfer marinebewapening. Het tegen- overgestelde standpunt werd achtereenvo! - gens verdedigd door Frankrijk, Belgie, Roe- jnenie, Servie, Zweden en Nederland. De Brouckere voerde aan dat er wezenlijk geen reden is venschil te maken tussdheij een vlieg- tui'g, dat opstijigt van een Nederlandsch oor logsschip op de Schelde en een Belgisch, dat vanaf de kust het luchtru-im kiest. Mr Rut gers sloot zidh hierbij aan en wees op het groote gevaar der Engelsehe stelling, waar- door Vliegtuigen, die vervoerd worden door een groot eskader mo-edterschepen, welke ware bijenkorven zijn, gelheel vrij blijven, alsook die welke kleinere schepen tot basis hebben en waarop de vlootbeperking van betrekkelijk 'ceinig invloed is. De vrijlating dezer vlieg tuigen zou een al te gemakkelijk middel zijn om aan de beperking te ontkoinen. Dit punt is voorloopig opemgdaten op verzoek van Cecil die nieuwe instructies heeft gevraagd. Verder kw-aim bij de beperking van het ma- teriaal dier luchtstrijdimadit de oude Fransch- Italiiaansche contrcverse weer naar voren, Vaarbij Italic vasthoudt aan een globale be- peteking en Frankrijk aan een afzonderlijke beperking van vliegtuigen van het moeder- land en die der kolonien. H'oewel ook met betrekkinig tot dit laatste punt dte commissie nog geen beslissing he£ft genomen-, blij-kt uit het bovenstaande eens te meer, dat van de vroegere eens.gezindheid der voormailige geallieerd® sledhte bedroevend weinig over is gebleven. Dat het tusschen Sovjet-Rusland en de overige mogendihedten al evenniin botertje aan den boom is, was al bekend. En het stand punt inzake China, zooals dat door de Rus- sen iugenomen wordt is dan ook wel zeer ver- schiWtend van dat dter Europeesche staten Ontkend kan niet worden, dat de Sovjets met onverholen welgevallen de troebelen gade- si aan en intusschen op de meest practisedi wijze bun voordeel tradhten te doen. Interessant is in dit verband wat de Mos- ko-usdhe correspondent van de „Voss. Ztg." omtrent het Russisehe standpunt aan zijn blad1 seinde. In Moslkou is men van oordeel, aldus de eorr., dat door het bombardement van- Nanking de interventie dter mogendhedten in China reeds in feite is begonnen,. Ook nieuwe nota's kunnen daaraan niets verande- ren. Een ultimatum zou natuurlijk door de nationalistisdhe re.geering worden afgewezen Indien de Engelsdhen den oorlog willen, zul- len zij dlen natuurlijk niet met eigen troepen voeren, maar evenals ze bij de interventie in Rusland gebruik hebben gemaakt van het le- ger van Kcltsjak, zullen ze thans Noord- Chineesche en „Witte" Russisehe tro'epen la- ten opmarcheeren. De Engelsehe soldaten amtlhen in die s-tedten blijven. Over de houding van Japan maakt men rich in Rusland geen zorg, zelfs bij een bezet- ting van Peking zou Japan geen reden tot interventie hebben, daar de Japansche belan- igen uitsluitend in Mandtejderije liggen. Mos- kou gel oof t dlaaom aan de mogelijkheid van een overeenkomst tusschen1 Kanton en Tokio op den grondslag van autonomic voor Mandsjoerije. Dat Rusland1 goeidl geraden heeft wat be- treft de vermoedelijike ho-uding van Japan ten opzhbte van China blijkt gl-ashelder uit de Zaterdag afgelegde verlclaring van het Ja- pansch ministerie van Buitenlarodische Zaken, dat Japan fcereid is deel te metmen aan een gemeensdhap-pelijk endterzoek naar de gruwe- len te Nanking, maar weigert mee te doen aan eenig gemeenscha-ppelijk machtevertoon of vijandelijke acties tegen China. Het zal alleen met andere moigendheden 2<»«a3eckaiJJ3«liik«i eisch tgt schadeyer- goeding indlienen. Overeenstemm-ing daarom- trent is reeds bereiikt en een gemeenschappe- lij'ke nota van Groot-Brittannie, de Vereenig- de Staten en Japan wordt thans opgesteld Zooals reeds eerder wend gemeld zal geen ultimatum worden gesteld. Op Jaipansdhe faulp bij een eventueele inter ventie behoeven de mogendheden dus voor loopig niet te rekenen! Een redacteur van de „Lokal Anzeiger" heeft den Diii isch- N ationalen minister van Justitie Hergt geinterviewd. Het onderhoud liep voomamelijk over de nieuwe coalitie, waarvan's ministers partij deel uitmaakt en die hij de „coalitie van staatshurgerlijike par- tijien" noemde. Her,gt steldle op den voorigrond dat hij bij het verleden d.i. bij den tijd toen de Duitsch nati on a len in de oppositie waren niet beihoef- dte stil te staan. Het was thans zaak vooruit, niet adhterwaarts te zien. Voor de naaste toekomst was het de taak van het nieuwe bewind een rustige zekere ont- wiklkeling van h^t rijksbestuur te waaiborgen. Op de vraag van den journalist of diat met een coalitie niet moeilijik zal zijn, erkende de Minister dlat het regeeren met een coalitie bezwaren meebrengt maar men moet nu een- mal roeien met de riemen die men heeft. Aan een regeering uit een partiji, zooals in Enge land, valt in Duitsdhland niet te denken Daarom is het in de eerste plaats noodig dat de coalitiepartijen zidh het „gemieenschapsbe- sef boven partij-verdeeld'heid1" in hooge mate eigen maken. Zij behoeven daartoe geenszins eigen beginselen prijs te geven. Dat zal nie- mand van een andter verlangen; integendeel zal elke coalitiepartij de beginselen van de andere partij en moeten erkennen en ontzien, om zoodoeede tot een gemeensdhappelijk pro gram te geraken. Het is dlwa-asheid, te beweren, dat de jeug dige Sovjet-Repuhliek niets goed;s tot stand gebra-dht heeft. Dodh minstens even dwaas zou het zijin te ontkennen, dat veel pogingen om bestaande toestanden naar haar inzichten ten goedie te wijzigen volkomen mislukt zijn. Ook hier werd bewaarheid dat haastige spoed zelden goed is. Een frappamt staaltje daarvan geeft 't vol- gende: Om proletaris'che intellectueelen te vormen en daarbij binnen een korten tijd, werden in geheel Rusland arbeiders-faeulteiten (rab- faifcs genaamd) opgericht waar de arbeiders in een paar jaar klaar gestoomd moesten worden voor het volgen van de colleges aan die hoogescholen. Het is niet moeilijk te be- grijpen, dat dit op een mislukking moest uit- loopen. De „studenten" van de rabfaks waren eenvoudig niet in staat de colleges te volgen en verlieten bij de eerste de beste gelegenheid de hoogeschool. Den laatsten tijd1 begou men in Rusland te spreken over de noodzakelijk- heid de rabfaks op te doeken. Ofschoon net plan op veel verziet van de starre communis- ten stiet, werd' toch besloten het door te voe ren. Naar de „Wetsjernjaja Moskwa" med'e- deelt, zal een begin gemaakt worden met de liqui'datie van de rabfalcs. Bij wijze van be gin zullen twee rabfaks te Moskou en vier te Petersburg gesloten worden Brian'dTs verklaring over Frankrijlds posi tie in China, Vrijidag j.l. voor de Kamercom missie afgelegd, heeft bij1 de verschillende le- den een allesbehalve gunstig onthaal gevon- den. Zooals men weet heeft Briand zich zteer te- vredten verkiaard over de positie van Frank rijk in China op grond van het feit, dat de oolitiek van neutraliteit het mogelijk maakt voor Franikrijlks vertegenwoordigers in China om met alle partijen ondethandelingen aan te knoopen. Verder wordlt gezegd, dat hij verkiaard zou hebben, dat dte Franscbe regeering de uitnoo- diging van de Engelsdhe regeering, o-m deel te nemen aan een gemeenschap'pelijike actie dter mcgeradlbeden in China, heeft afgewezen en diat hij er zijn voldoening over heeft uitge- sproken, dat de Franschen niet betrokken zijn geweest bij het boxnbardememt van Nanking. De rechts-che pers heeft groote spijt uitge sproken over die zwakheid van Franlkrijks po sitie in China. De „E'dho de Paris", dc „Avenir" en die Action Fran^aise" betreuren allle dat Frapfcrijk bHijft afwachten. Wait dte pers van de linlrerzijde betreft, ook hier zijn teekenen aanwezig, dat velen een kraebfiger toon van Briand gewenseht zou- dten hebben. Lautier, die als toonaangevend voor den radical en- vleugel wordt besc'houwd, schrijft in de „Hcrnime Libre". „Ik ben van meening, dat eeh nederlaag van Groot-Brittannie een nederlaag voor de geheele 'beschaving en voor ons zelf zou zijn. Men kan wel zegigen, dat dte zaak voor Frankrijk in Qhin-a er goed voor staat en dat enze positie onaangetast is; op het ooigenblik worden wij- gespaard, dtech oo-k onze beurt komt. Vcor dte edhte Chineezen ziin wij even weerzinwdtkendie bu-itenlandters als de Eogel schen", DE TOE STAND IN CHINA. Tsjang Kai Sjek ontslagen. De opperbevellhebber van het nationalisti- sche leger, Tsjang Kai Sjek, is door de na- tionalistische regeering te Hankau ontslagen. Hij heeft een grooten aanhang en sdhijnt de autocraten te Hartkau te willen tarten door een staatsgreep op touw te zetten, teneinde zich tot dictator van Zuid-China op te wet pen. Nader wordt bericht, dlat Tsjang wel op- perbevelhebber zail blijven, doclh voortaan de regeerinigszalken aan de partijleiders zal over later). Versterking der buitenlandschc troepenmachten. De Engelsehe regeeing heeft besloten om een infanterie-brigadte (die ongeveer 3500 man telt) en hulpeenhedten uit te zenden t-er versterking van de troepen te Sjanghai, ter- wijll het Amerikaansche dtepartem-ent van ma rine de mobilisatie bekend maakt van 1500 marinematrozen te San Diego met bestem- ming naar Sjanghai. Het Britsche besluit is een vera-ssing zelfs vooir dtegenen-, die dsn loop der gebeurtenissen van didhtbij volgen. Verno-men word-t, dat de militaire adviseurs der regeering er. op gewe- zen hebben, dat het nood'zakelijk is om wan- n-eer er eischien. zijn gesteld tot sehadevergoe- ding voor de wandaden te Nanking, er een voldoend sterke troepenmacht ter pl-aatse is om aan de bedreilgingen met een mogelijke actie kracht bij te zetten. Plunderaars ter dood gebracht. Uit Nanking wordt gemeld, dat er totdus- ver geen soldaten zijn gestraft voor de aldaar -bedreven wandaden Wel zijn een aantal bur gers, die geplunderd hadden, ter dood ge bracht. Het is thans rustig in dte stad. Amerikaanschen destroyer be- schoten. Verno-men wordt, dat een Amerikaansche destroyer bij het verlaten van Kiangjin (aan den Jangtse, beneden Nanking) levendig is besdhoten door metrai'lleurs der Kamtonnee- zen en verp-licht was te antwoorden om zidh uit een gevaarlijtke positie te bevrijdten. Blokkade van de Zuidkust? Te Peking geloo-ft men, dat bij niet-inwi1- ligihg van dte eischen dter mogendheden in- zake Nanking een blokkade van dte Zuidkust van China en den Jangtse waarschijnlijk is Kanton en Sjanghai zouden daardoor van dte zee afgesloten worden. Onlusten in de Japansche con- cessie te Hankau. Een dra-adloos telegram van de Japansche marine meldt, dat na een twist tusschen een Japansdh matroos en een arbeider in de Ja pansche concessie, te Hankau een menigte Chineezen dte Japansche concessie binnenviel, welke de winkels begon te plundteren en de Japansche inwoners van de concessie op straat molest-eerdte. In aillerijl werd een deta dhement Japansche soldaten van de oorlogs- schepen geland, die uit machinegeweren het vuur openden op dte menigte en deze zoodoen- dte wisten te verspreiden. Het meerendeel der Japanners, die ten ge- tale van 2O0O buiten dte concessie wonen, heeft zich aan boord van dte oorlogsscfaepen begeven, terwijl anderen een toevlucht hebben gezodht in dte buitenlandsche conoessies, on der besdherming van Chineesdhe soldaten. Japansche matrozen bewaken thans de concessie. Vier Japansche oorlogsschepen zijn naar Hankau gediri'geerd ter versterking van het daar reeds gestationoeerde eskader. De opmarsch der Zuidelijken Nu Sjanghai en Nanking vast in handen der Zuidelijken zijn, baant de nationa-iistische vaan zich een weg naar het Noordten, naar dte Gele Rivier. De voorhoede dier Zuidelijken heeft reeds Fengjang bereikt, dat slechts 25 mijlen verwijderd is van het voornaamste con- centratitekamp der troepen van Sjantoeng te i Pengpoe aan den spoorweg Tientsin-Poe- kau, terwijl afdeelingen, die een guerilla vo? ren, reeds tot het gebited voorbij Pengpoe doorgedrongen zijn. E>e buitenlandsche militaire dleskundigen meenen, dat de opmarsch dter Zuidelijken op ernstig verzet zal stuiten aan d-ezen kan-t van Hsoedsjoufoe, dat een kruispunt is van den spoorweg TientsinPoekow en Tientsin Loen-ghai en een strategisch punt vomit van zoodanig belang, dlat Tsjang Tso Lin het of tot elken prijs moet verdedigen of zijn over- heerschendte positie in Noord-China moet op- geven. Schier de helft der Noordelijke troe pen zijn bezig zich bij Hso:djonfoe in te gra v-en. De toestand te Sjanghai. Te Sjanghai verwacht men in verband met den hoogen waterstand der Jangtse midden April een Engelsehe vlootca-tie stroomcp- waarts. Men is, naar aan de Tel. geaieid wordt, van oordeel, dat de blokkade door de Engelsehe, Amerikaansche en Japansche oorlogsschepen langs do Zuidkusi au d handcl stil staat, den buitenlanc'- rs meer zal schaden dan den Chineezen Onder de Chinee zen treedt een krachtig streven aan den dag, buitenlandsche gocderen te boycotten. Ernstige kerkplunderingen. Uit Kweilinfoe wordt gemeld, dat ten ge- volge van de geruchten, dat de mogendheden China den oorlo-g zouden verkiaard hebben, alle kerken en missie-gebouwen geplunderd en vernield zijn. Generaal Li Tsjadsoem is uit Kanton en generaal Wang Sjo-hoeng uit Kiangsi naar het Noorden vertrokken ten eindc met Tsjang ai-sjek besprekingen te voe ren over plannen tot onderdlrukking van den rooden invloed in de steden langs die kust. De vlucht der Amerikanen i De massavlucht der Amerikancjn uit China heeft en zcodanigen omvang aangenomen, dat alle Pacific-schepen met inbegrip van de tuss-chendeksruimte reeds tot en met Juli ovexvol zijn. Wie waren de schuldigen te Nan king? In antwoord op de verklaring van den Kanto-nn-eeschen minister van buitenlandsche zaken, Tsjen, dat de jongste aanvallen op bui- tenladers te Nanking het werk waren van re- actionnairen en niet van nationalistische troe pen, herhaalde de Amerikaansche consul Da vis gister nadrukkelijk in een rapport aan 't departement van buitenlandsche zaken, dat de natfonalistische soldaten opzettelijk en met d-e bed-oeling om te dooden gevuurd hebben op de Britsche, Japansche en Amerikaansche consuls, die zij als zoodanig hadden herkend. Davis voegde er aan toe, dat uit alle be- schikbare bewijzen blijkt, dat de geweldda- digheden tevoren beraamd waren en onmoge- lijk kunnen worden toegeschreven aan het on- gedisciplineerd optreden van een klei-nen tro-^j soldaten. DE COMMUNISTEN IN BEIEREN. Naar uit Miinchen wordt gemeld, is in d'e grondwetsoommissie van den Beierschen landdag een commuinistisch voorstel behan- deld, waarin de regeering wordt verzocht ook den communisten, die naar men weet tot nog toe in o-penbare vergaderingen het woord niet mochlxai voeren, vrijheid van spreken te verleenen. In verband hiermge werd melding gemaakt van de schandelijke behandeling, welke de communistis-che landdagafgevaardigde mevr. Aschenbrenner in een Beneden-Beiersch dorp heeft o-ndergaa-n. Zij had in een vergadering van den Boerenbond het woo-rd gevoerd en was daarop door den dorpsveldwachter gear- restcerd en gekneveld. Alle partijen in dte commissie waren het er over eens, dat hier een ernstig vergrijp tegen de parl-ementaire immun-iteit heeft plaats gehad. De minister van binnenlandsche za ken stelde een gematigder optreden van de politic in het vooruitzicht. LITAUEN EN POLEN. Er valt nu toch een begin van toenadtering tusschen Polen en Litauen waar te nemen, wcliswaar nog niet op politiek, maar wat ze- ker even bt-lan-grijk is, op economisch gebied. De Litausche minister-president Woldemaras ontving gisteren vertegenwoordigers van ver schillende Engelsehe firma's, die in een lang- durig onderhoud de m-ogelijkhedd van het houttransitoverkeer op de Memel met hem be- spraken. Het resultant van deze besprekingen is, dat de Engelche firma's toestemmino- heb ben gekreigen voor houtvlotten uit Polen de vaart over de Memel te bezigen. Men gelooft, dat daarmee de kwestie van het houttransi toverkeer uit Polen naar de stad Memel is op-gelost. De rivier de Mem-el was namelijk sinds ruim zes jaar voor alle transporter uit Polen gesloten. POLITIEKE TERREUR IN LITAUEN? In verband met het feit, dat onlangs in Li tauen 50 leden dter linksche partijen, grooten- dee-ls sociaal-democraten, gearresteenl zijq ondter beschuldiging van samenzwerihg te gen den staat, hebben in de Vrijdag gehou- dten Sejm-zitting de sociaal-democraten, dte volkssocialisten, de Joden, de Polen, de Duitschers en de Memellanders als protest demonstratief dte zaal verlaten. De zitting moest worden geschorst. DE BERECHTING DER REVOLU- TIONNAIRE COMPLOTTEN IN SPANJ-E. In het proces tegen de medeplichtigen aan de poging tot den opstand van 24 Juni 1926 eischte de procureur-generaal acht jaar ge- vangenisstraf en ontslag uit den dienst tegen de generaals Aguileria en Batet; zes jaar ge- vanigenisstraf en ontslag uit den dienst tegen twee kolonels. een kapitein en een luitenant, en lichtere straffen tegen een aantal andere officicren. BEPERKING VAN DEN WERKTIJD IN HET RUHRGEB1ED. Niet alleen de mijnen van de Harpener, ook vele ander in Set Ruhrgebicd ondervin- den thana de gevoigea van de veujundisrde Sfemt bij de Statenverkiezingen op WOENSDAG 6 APRIL op een der candidaten van No. I vraag naar kolen. Naar het Hbld. verneemt zal in vele mijnen den geheelen dag niet wor den gewerkt en ook de volgende week zal de werktijd worden verkort. De voorraden bij de mijnen, die gedurende de Engelsehe staking voikomen waren opgeruimd, beginnen weer langzamerhand toe te nemen. HET ONGELUK VAN FORD. Volgens een bericht uit New-York zijn de detectives van oordeel, dat het ongeluk, dat Henri Ford heeft getroffen, niet aan kwaad- willigibeid te wij ten is. De politie stelt editer nog steeds een onderzoek in naar den auto, welke den auto van Ford heeft aangereden. Naar uit Detroit wordt gemeld, heeft Henri Ford het ziekemhuis, waar hij ter verpleging opgenom-en was, verlaten en wordt hij thans thuis verder verpleegd. Het schijnt, dat Ford spoedig geheel her- steld zal zijn en de berichten, die van een ver- wonding van het ru-ggemerg spraken, zijn sterk overdreven geweest. De s-ensatiezucht der Amerikaansche bla- den heeft het geval veel ernstiger voor gesteld dan het in werkelijkiheid was. Blijkens een nader draadloos N. T. A.-be- richt zou het ongeluk, aan Henry Ford over- komen, niet te wijten zijn aan concurrentie- nijd, maar aan liefde of drank. Het hoofd van den particulieren politiedienst van Ford heeft n.l. verkiaard overtuigd te sijn dat het autotje van Ford van den weg is afgeraakt door een botsin-g met een anderen auto, waar van de bestuurder zijn een-en arm om een meisjc heen had geslagen of lichtelijk aange- schoten was. HONGARIJE's ONTWAPENING. De Quai d'Orsay heeft de nota gepubli- ceerd, die Briand als voorzitter van den Gezantenraad gezonden heeft aan den Hon- gaarschen gezant te Parijs en waarin mede- deeling wordt gedaan van de voorwaarden, waarop dfc geallieerden besloten hebben de controle over Hongarije's ontwapening aan den Volkenbond over te dragen. De nota maakt melding van den ongunsti- gen indruk, gewekt door den langen tijd, welken de Hongaarsche regeering heeft noodig gehad om de voorwaarden van het Vredesverdrag uit te voeren, in het bijzon- der die betreffende de recruteering dei nieuwe manschappen. Medegedeeld wordt, dat de Gezantenraad de aandacht van den Volkenbond op dit feit heeft gevestigd. Te- vens wordt de Hongaarsche regeerin'g ervan in kennis gesteld, dat wanneer dc reorgani- satie van de eenige staatsfabriek van muni- tie, die Hongarije mag hebben, voor 15 Mei, den datum waarop de controle-commissie Hongarije zal verlaten, niet voltooid Is, de- commissie zal toezicht blijven houden op de wijze van reorganisatie, die zij wensche- lijk acht. HET DUITSCHE RIJK, DE LANDEN EN DE GEMEENTEN. De Rijksdag nam definitief de voorloopi- ge financieele vereffening aan, ingevolgr welke het Rijk den landen en gemeenten voortaan 2.6 milliard uit de opbrengst def belastingen moet uitkeeren, in plaats van 2.4 milliard, zooals tot dusver. DE MIJNWERKERSSTAKING IN DE VEREENIGDE STATEN. Ongeveer 150.000 mijnwerkers zijn in sta king gegaan. Het juiste aantal is nog onbe- kend. LUDENDORFF ALS DOORDRAVER. Ter gelegenheid van het feit, dat het tien jaar geleden is, dat Amerika den oorlog aan Duitschland heeft verkiaard, heeft de „World" een rondvraag gericht tot vooraan- staande personen op politiek en militair ge bied, die in den wereldoorlog een rol speel- den. Aan Duitsche zijde werden vragen ge richt tot den ex-keizer, Ludendorff en Mackensen. De ex-keizer onthield zich van een posi- tief antwoord. Ludendorff verklaart evenwel in een lang betoog, dat Amerika's toetreding tot den oorlog en de interventie van Wilson op be vel der Joden, Vrijmetselaars en Jezufeten geschiedde. Het gevolg van deze interventie is, dat deze drie machten thans de wereld beheerschen, de volken uitzuigen en den oorlog permanent doen zijn. Amerika's toe treding tot den oorlog is een misdaad tegen wereldvrei^e^ t,egeS he t ALRMAARSCHE GOURANT. i -"'"f-v. 5SS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1