Stadsnieuws SBSH Sport Marktberichten Ingezontien stukken Binneniand ■1BSSSSH ^ewecst, welks overwinning den internatio- nalen vrede gegarandeerd zou hebben. Ten slotte zegt Ludendorff, dat de betee- j'kenis van zijn betoog in Amerika toch niet begrcpen zal worden. NIEUWE OPSTAND IN SPAANSCH 1 MAROKKO. sr. De geruchten over een nieuwe opstand m 8paansch Marokko worden bevestigd. v Vooral in het Rif-gebied is de toestand \,Verontrustend: verschillende Spaansche troepen-afdeelingen zijn geisoleerd. Men .yerwacht eohter, dat de Spanjaarden in staat zullen zijn o-m den opstand te onder- drukken, daar de opstandige stammen grpotendeels ontwapend zijn en slecht geor- ganiseerd. it De Fransche en Spaansche autoriteiten te Rabat en Tetoean hebben besprekingen met elkaar gehouden. De Fransche posten zijn eveneens versterkt. EEN REUZEN-KIPPENEI. Onfangs heeft een kip in het gehucht Dan- gteau, in de buurt van Parijs, heel Frankrijk |verraat met een ei, dat 11 c.M. lang was, 19 c.M. omvang had en 130 gram woog. Thans heeft een Gasconsche kip dit jf ransch record op verdienstelijke wijze ge ld opt. Een hen tot Lapouyade (Giron-de) heeft een ei ter wereld gebracht van 12 c.M. fjkngte, en 18 c.M. omvang en em gewicht Van meer dan 170 gram. f; JUBILe DE HEER DIJKERS. Vancbag herdacht de hcer A. Dijkexs het feit, dat hij 25 jaar de functie van hooid der Cliristelijke school alhier had vervuld. Na eerst het onderwijs te hebben gediend ?4n Zuid-Afrika, werkte de heer Dijkers ais ondcrwijzer a an een M.(J .L.O.-school te 'B-Gravenhage. De jubilaris werd per auto door 2 bestuurs- ,leden dler Schoolvereeniging van huts ge- Jtiaald en naar het gebouw „Waakt en Bidt" -gebracht, waar vncndelijke handen van leer- fcrachten en leerltogen een prettig milieu had den geschapen. 4 Het zevental togeKomen bloemstukken en eenige planten waren zoo opgesteld, dat de Jubilaris en feestoommissie ais het ware in een tuin waren gezeten. De heer Dijkers werd door zijn leerlingen yerwelkorad door het ziingen van het feest- lded, voor deze gelegenheid door den heer S. Enting gedicht. Een der oudste leerlingen, Annie Bruin, gprak vervolgens namens haar vrienden en vricndinoen het jubileerende hooid toe en bod hem en zijn vrouw namens alle leerlin gen een fraai bouquet aan. Namens de onderwijzers complimenteerd'e idle heer C. H. Knaap den jubilaris en gaf daarbij een overzicht over den groei en bloei der school. Spreker wees er op hoe bij de komst van Hen heer Dijkers er slecbts drie leslokalen met pl.m. 125 leerlingen waren en 2 onder wijzers van bijstand en hoe thans, sedert 1905 een nieuwe school is verrezen op de plaats der oude, met 7 leslokalen. Sprek. r wees op de uitbreiding, die de scrool in de teatste tijden had ondergaan, zoodat momen- tee lin 9 lokalen wordt les gegeven. door 10 onderwijzers ,aan pl.m. 235 leerlingen. Nog zij vermeld, dat hedenavond van 7 tot genheid is, om den jubilaris Nog zn ve 9 uur wlege buis, Kabeljaustraat 1, te felicifceeren Daarna volgden toespraken van den voor- zitter van het Schoolbestuur, ds. A. Ver- waal en den heer A. Wit'haar. Namens het Schoolbestuur werd den heer Dijkers een divan met kleed aangeboden en namens het onderwijzcndp ersoneel een kope ren kroon. Ook de kinderen gaven van hun groote er- Icenitdijkheid jegens den heer Dijkers uiting door hem een bureau-ministre mat stoel aan te bieden. Diep bewpgen dankte de jubifltris voor de hulde hem gebracht. Daarna mem-oieerde hij de voorgeschiedenis van zijn benoeming, waarna de kinderen nog eenige liederen zon- gea Ten slotte ging de secretaris van't School bestuur, ds. H. Meijer, voor in een dankge- bed. Na afloop van de offi-cieele huldiging bega- ven alien zich naar school, waar de kinderen, 'die haast alien in hun beste kleeren waren gestoken, werden onthaald. V GESLAAGD. Zaterdag slaagcte te Amsterdam voor het voorbereidend examen analyst de heer P. Schortinighuis, vroeger alhier. X- ALKM. HULPZENDIN'GS MEREEN „HiET MOSTER'DZAADJE". i Donderdag 7 April, des avonds 8 uur, zal In de Kapelkerk een Openbare Zendings- bdjeenkomst gehouden worden waar in Ds. H. 'J. Hak zal spreken over „Geestdrift" en ere aenxMing L. M. van Noppen over den arbeid fa Garoet en Tasikmalaja mededeelingen zal doen, Voor bij'zo-nderheden- wordt naar de adver- fentie to dit Wad verwezen. aan ANTI-REVOLUTION'NAIRE KIES- VER'EENIGING. 1. De candidatenlijst voor de a.s. verkiezing Van den' Gemeen-teraad is a!s volgt samenge- 'steid: M. Mr. D. Sluiis. 2. G. H. Hoijtiuk. 3. Mr. A. Schenkeveld. 14. H. Bulthuis. •5. P. Kieft. VEREENIGING VOOR HANDENARBEID. De Vereeniging voor Handenarbeid afd. Alkmaar heeft dezen winter weer een cursus gehouden voor kinderen. In vier groepen namen ongeveer vijftig kinderen' diaaraan deel. Nil het werk is afgeloopen, wordt er een tentoonstelling van het gemaakte werk gehou den in cafe „CentraI". Het afdieelingsbestuur heeft getracht daaraan een overzicht te ver- bindfen van wat de lagere school in onze ge- meente op dit gebied doet. Het heeft alle la gere scholen alhier uitgenoodigd wat werk te willen inzenden uit klassen, in welike het vak handenarbeid beroefend wordt. Een vijftal inrichtingen zegden medewer- toe, openbare zoowel als biizondere. Voor belangsOelenden is het werk te be- zichtigen Woensdag 6 April, des middags te half vier voor kinderen, dies avonds te acht uur voor volwassenen. R. K. KIESVEREENieiNG. Giateren had door die leden dter kiesveremi- ging to 't Gezel'lengebouw de stemming plaats over het Politick Advies, waarvan de candidatem waretm: 1. Mr. Leesberg; 2. Van Sltogerland; 3. Mr. Kusters; 4. Woldenddrp en Geels en over de alphabetisehe lijst. Door dezen uits'lag dezet stemming is> de of ficieele candidaten lijst als volgt sameng3- steld: 1. Mr. A. J. M. Leesiberg; 2. G. van Slfagedand; 3. Mr. H. A. J. M. Kusters; 4. S. J. A. Keesom; 5. H. Klaver; 6. F. Bak; 7. D. J. Woldendorp; 8. D. Geels; 9. C. Venneker; 10. J. Baart en verder L. D. Boom, D. C. J. van Dijk, P. J. van Kessel; M. D. C. W'eel geb. Besteman'. ALKMAAiRSCHE EXPORTVEILING. In het eerste kwartaal 1927 heeft de om- zet bedragen 29379.11 tegen 22200.54 to hetzelfde tijdvak 1926. NUTS-SPAARBANK. Maandoverzicht Maart 1927. In den loop der maand' werd op de spaar- bankboekjes ingelegd 74879.10 en terugbe- taaid 72790.26, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald1 2088.84. In het tijdvak 1 Januari1 April 1927 werd meer ingelegd dan terugbetaald een be- drag van 23.23f.34, terwjjil op 1 April 1927 totaal aan de inleggers was verschuldigd een bed rag van 1.539.379.22. Het aantal in den loop der maand1 nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 70, het aantal to- getrokken boekjes 25. In het tijdVak 1 januari—1 April 1927 klom het aantal in omloop zijnde boekjes van 3936 met 153 tot 4089. LIGHT OP! Hed'eniavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 7.25 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. N. B. A. S. CHOPIN—BEETHOVEN-AVOND. Zaterdag gaf de N. B, A. S. in het gebouw de Unie een muziek-avond, waarop door den pianist Frits Pfeiffer pianowerken van Chopin en Beethoven werden uitgevoerd, terwijl de dichter Martien Beversluis uit Blaricum daarbij een overzicht gaf van de levensgeschiedenis der beide den laatsten tijd zoo druk' besproken componisten en voor de jeugd!ge N. B. A. S.'ers de op het programma voorkomende compositie's met een enkel woord verduidelijkte. In vele opzichten gaf deze avond, bedoeld als een klein en persoonlijk deel aan de grootsche hulde, die Chopin en Beethoven dit jaar gebracht wordt bedoeld ook als uiting van bewondering en eerbied voor de ze componisten te genieten. De korte en overzichtelijke inleiding door Martien Beversluis droeg de sporen van degelijke voorbereiding en bepaalde zich niet slechts tot het geven van de belang- rijkste levensfeiten, doch omvatte tevens een parallel tusschen Chopin en Beethoven, waarbij de eerste voornamelijk geschetst werd als poetisch, als lyrisch componist, de laatste als vertolker van menschelijken strijd en menschelijke triomfen; Chopin, door zijn aangeboren aristocratischen wee- moed als verklanker van een universeel menschelijk heimwee, Beethoven door zijn heroi'schen geest als de groote trooster en krachtgever te midden der worstelende en wanhopende menschheid. Hoofdzaak op dezen avond was echter de vertolking door Frits Pfeiffer vail een pro gramma, dat weliswaar door zijn samenstel- hng slechts een klein bewijs was van hun geweldige en veelzijdige compositietalenten, doch tevens uit groote voordeel bood, "-"at het een aantal der meest karakteristieke stukken inhield. Zoo omvatte het Chopin's Sonate op. 58 benevens enkele kleinere stukken w. o. Nocturne en de Fantaisie op, 49, terwijl voor Beethoven de keuze geval- len was op Sonate op. 90 en de Mondschein- Sonate. Hoewel wij de technische vaardigheid van den heer Pfeiffer en de opvatting, die hij van verscheidene der werken toonde te bezitten, bewonderen, willen wij ons niet in een beredeneerde critische beschouwing van zijn spel verdiepen. Immers: de zeer slechte piano (waarom voor een derge- lijken avond geen vleugel gehuurd?) deed van het schoone in de uitgevoerde werken slechts weinig tot uiting komen. Het hieip den pianist niets, dat hij zijn beste krachten inspande, het geluid was en bleef mat en dof, Uitdrukkelijk wijzeh wij er op, dat wij hiermede niets ten nadeele van den heer Pfeiffer bedoelen te zeggen: den pianist treft in dezen geen blaam, want zijn ver- tolkingen waren, de omstandigheden in aan- merking genomen, zeer zeker bewonderens- waardig en het pleit voor zijn kunnen dat er herhaaldelijk iets goeds te genieten viel. Nogmaals: slechts de piano was oorzaak dat deze avond niet werd wat hij had kun nen worden. De uitvoerenden deden ai wat in hun vermogen was en de aanwtzigen waardeerden dit pogen, zooals herhaaldelijk bieek uit een dankbaar applaus. KRACHTSPORT. Men- schrijft ons: Zatcrdagavond hield de Alkmaarsche Krachtsportvereeniging „S-port Staait Spie- ren" haar jaarlijiksche uitvo-ering in 'het Liehtpakis Concordia. De voorzitter opende den avond met een hartelijk woord van wel- kom, en deeld'e mede dat deze avond speciaal gdio'udan werd voor propaganda der kracht- sport. Daarna overhandigde hij aan de voor zitter van Achilles (Wormerveer) een bloem- stu'k als blijik van de goede verstandhouding ondterling. Hierna werd een demonstratie getgeven to het gewichthef fen volgens d'e reglementen der N. K. S. B. waarin uitblon'ken de beide lichtgewiehten K. Baliog (Achilles) en N. Lengers (S. S. S.) waarvan eerstgeooemde het zelfs bracht tot 100 Kg. twee handig stooten wat een sch-itterende prestatie is voor dezen 18-jarige. Daarna werd aangevangen met het wor- stelen om een door de heer Wanner uitgeloof- de Wisselbeker. De partijlen stonSeni onder leiding van de heer G. Petersen' (ex-kampi- oen van Nederiand 1924). Gedurende de pauze werd door twee adspi- rantleden van S. S. S. een partij worstelen gedemonstreerd, ondter leiding van den- to- structeur P. Koreman. Ook dit viel zeer to den stnaalk van het publiek. De uits'lag- der wedstrijd is als volgt: AUkmaar. Wormerveer. H. Groot w-int van H. Langenberg 20. K. Groot verlies't van D. Vloon 02. C. Groot wtot van G. Juriaans 20. H. Boersen onbeslist tegen Boomstra 11. D. Oostcrling verliest van K. Vloon 0—2. Boendermaker verliest van J. Kan 02. j. Batter wtot van Deurmans 20. J. Zij'k wtot van Goedhart 20. C. Mol verliest van W. Duits 02 A. Kranenimrg wtot van Boot 20. P. Koreman wtot van Jb. Vloon 20. J. C. v. ZwanenibuTg wtot van W. Vloon 2-0. C. Punt verliest van J. Nielen 0—2. Alzoo won S. S. S. van Achilles met 15 punten tegen 11 punfem, wat voor S. S. S. een kranige prestatie. is. Na afloop der worstel wecfetrijd gaf die heer Petersen een aantal acrobatische toeren te zien, en bracht het publiek tot verbazlng door zijn buitengewone lenigheid. De avond werd besloten met een geziellig bal. ALKMAAR, 4 April. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 25 Vette Koeien 175—/ 400; 7 Vette kalveren 60 120; Vette kalveren p. ned- pond 1.30 1.50; 202 Nuchtere kalv. (slacht) 8 20; 788 Vette Varkens zware p. ned. pond 0.58—/ 0.60; Zouters per ned. pond 0.60. Opgave van de directie van het markt- wezen der kleine markten te Alkmaar betref- fende de hoo>gste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 28 Maart tot en met 2 April 1927. Kippen 0.70—/ 2.50; Kuikens '0.75— 2.25; Eenden j 0.75—/ 1.75; Konijnen 0.30f 4; Eenden-eieren per 100 stuks 4.50; Kippeneieren (grooth.) 55.50; idem (kleinh.) per 100 stuks 4 755.50; Boter le s. per 54 K G. 0.901Boter 2e s. per K K.G. 0 800.85 Slachtduiven 0.150.25. N.V EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 2 April 1927. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal aan gevoerd 182000 stuks Kipeieren. Prijzen: 56/58 5.10-/ 5.20; 58/60 5.20—/ 5.40; 60/62 5 30—/ 5.70; 62/64 5.60—/ 5.90; Bruin 5 40—/ 6.20. 60000 stuks Eendeieren 5. NOORD-SCHARWOUDE, 2 April 1927. 21600 K.G. Uien f 3.904.80; Drielingen f 2.30f 2.50; Grove uien f 3.704 30; 1100 K.G. Peen 1.60; 225200 K.G. Roode kool 2.20—6.20; Doorschot roode kool 0.80— f 5.40; 55000 K.G. Gele kool f 2.90 tot 5.60; Doorschot gele kool f 1.70 f 4.60; 149200 K G. Deensche witte kool f 2—f 4.10; Doorschot Deensche witte 1.50—/ 3.20, alles p. 100 K.G. WARMENHUIZEN, 2 April 1927. Roo de Kool le s. 2.20—/ 6.70; Roode Kool 2e s. 1.403.80; Gele Kool le s. 3.60 5.40; Gele Kool 2e s. 1.703.70; Deensche Witte Kool le s. 2.304.10; Deensche Witte Kool 2e s. 1 402.10; Bieten 3.10; Drielingen 1.90—/ 2.40; Uien 3.70—/ 4.40; Grove Uien 3.50— 3.90. Aanvoer: 90900 K.G. Roode Kool; 13600 K.G. Gele Kool; 67900 K.G. Deensche Witte Kool; 9200 K.G. Uien; 500 K.G. Bie- ien. BROEK OP LANGENDIJK, 2 April. Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s. 2—/ 5.80; Roode Kool 2e s. 2.70 5.70; Gele Kool le s. 2.20—/ 4.90; Gele Kool 2e s. 1.70—/ 4.40; Witte Koo! 2.203.80; Deensche Witte Kool 1.80 3.70; Uien 4.20—/ 4.80; Drielingen 0.901.50; alles per 100 K G. Aanvoer: 78000 K-G- Roode Kool; 117000 K.G. Gele Kool; 87500 K.G. Witte Kool; 8500 K.G. Uien. VOETBAL. Blijkens aditerstaande advertentie bestaan er plannen tot het oprichten van een voetbal- yereeniging. Er heeft zich reeds een comite van promo- tors en belangstellend'en gevormd, terwijl reeds over een terrein aan den Westerweg en de noodige materialen wordt beschikt. In bovengenoemde adVertentie vindt men de namen vermeld van.' hen, bij wie men zich kan opgeven als lid of donateur. Alcmaria speelde gisteren in Enkhuizen tegen West-Frisia voor den Rauch-Beker en won met 82. W.-Frisia gaf niet veel tegenspel en Alc maria was verre de meerdere, Het Alcm.-elftal speelde goed in deze opstelling: Erdsieck; Jansen en Hartland; Schuit, Porssius en Klinkhamer; Elfring, Homan, Ooms, Mulders en Bos. De wedstrijd AlkmaarSchagen voor de le klas N. H. V. B. werd met 21 door Schagen gewonnen. De beide kampioenswedstrijden hadden een wel eenigszins verrassend resultaat- Velocitas was op bezoek bij Feijenoord, maar de Rotterdamsche club kon de fana- tieke club uit Groningen met de hechtc ver- dediging niet verslaan en een puntloos gelijk spel was het resultaat. Ajax verloor met 31 van N. A. C, De Jredasche club toont zich in deze kampi- oens-competitie een sterke tegenstander. Haarlem won met 42 van D. E. C. v.n.l. door falen der Amst. achterhoede, wat ons eenigszins vreemd voorkomt, want de verdediging van D. E. C. was hier heel sterk. Hercules uit Almelo werd oostelijk kam- xioen door den beslissingswedstrijd tegen inschede met 20 te winnen. In afd. II zal Ado met D. H. C. en A. S. C. de promotiecompetitie uitvechten. Promotie GoudaV. S. V. 00. In r't oosten won ook A. G. O. V. V. haar tweeden promotiewedstrijd. Afd. I. StormvogelsExcelsior 71. SpartaR. C. H. 01. Afd. IV. N. O. A. D.Roermond 40. Afd. V. FrisiaBe Quick 35. VeendamG. V. V. 31. De oefenwedstrijd te Utrecht werd door de Witten met 51 gewonnen. De elftallen waren als volgt samengesteld: Rood: v. Rhijn (Hilversum); v. d. Zalm V.U.C.) en Boeree (E-D.O.); Delsen 't Gooi), Vis (H.V.V.) en den Dolder 'tGooiji Sigmond (H.F.C.) Wentink 'tGooi); Buitenweg (Hercules), Kuchlin H.B.S.) en Gielens (Hercules). Wit: Thijssen (Stormvogels); van Run Nus en (Roermond); Lommen (Roer mond), Meinsma ('t Gooi), van Reenen U.V.V.), Scheeffer (U. D.) en v. d. Berg H.F.C.) OEFENWEDSTRIJD VAN HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Op a.s. Woensdag zal, naar wij vernemen, het Nederlandsche elftal een oefenwedstrijd spelen tegen ee nNoord-Hollandsche combi- natie, wel'ke als volgt is samengesteld Doel: De Boer (Ajax). Achter: v. d. Zalm (VUC) en Krom (R C. H.). Midden: Geutkes (Edo), Huizinga (Hilversum) en Schctters (Ajax). Voor: Gerritsen (Blauw- Wit), Hoogmoed (Z F. C.), Steffens (Edo), Houtkamp (Stormvogels) en v. d. Berg (H. F. C.) De wedtetrijd wordt gespeeld op het H.F.C.- terrein te Haarlem en vangt om 3 uur nam. aan. Internationaal. BelgieZweden 21. De kampioensclub van Uragnay, Pena- rol, verloor haar eersten wedstrijd in Euro- pa te Weenen met 31, Hockey. De Internationale wedstrijd tegen Duitsch- land te Dusseldorf gespeeld werd door ons elftal met 31 verloren. Dammen. De vierkamp te Amsterdam is geeir.digd met den volgenden uitslag: 1. Keller 10 p. Springer en Damme 9 p. Hage 8 p. Wel een wedstrijd van vier even sterke krachten. BURGERLIJKE STAND. GEB'OREN Cornells, z. van Idanus Gerritdinus Mari- nus Gezimus Lemmers en Elisabeth Stam. Jan Gerard, z. van Jan Visser en Tintsje Bos. Maria Elisabeth, d. van Johannes Antonius de Lange en Avia Dekker. Pan lus Jan, z. van Arie Antonie Roman en Ma ria Johanna van S'tuijvenberg. Maria Elisabeth, d. van Johann Heinrich Hahn en Maria Frosch. Aagje, d. van Klaas Sant en Hester Stnit. Willem, z. van Wigle dc Vrics en Grietje Barneveld. (ifuiten verantwoordelukheid van cU Redac lie. De opname in deze rubnek bewijst geens zins dat de redactie er mede instemi.) Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een kiein plaatsje in uw blac naar aanleiding van uw ziekenhuiscollecte. Mijnheer de Redacteur, eenigszins pijnlijk doet het aan als u aandring top het penning- ske der wed. Waar er zooveel rijken to Alk maar en omgevtog zijn, die beter een briefje van duizend kunnen missen dan een wed haar penningske, geef ik u to overweging eens op hun gemoed te werken, en op dat van de ambtenaren met vijf of zes duizend gul den tokomen. Misschien dat het dan beter lukt. Mijnheer de Redacteur, u dankend voor dte p'laatsfuimte, Uw abonnee J. B., Heiloo. (Ook de door den heer J. B. genoemde categorieen hebben in verloop van tijd1 al heel wat voor het ziekenhuis geofferd en laten zic'h nog niet onbetuigd. Het viel ons op, dat tot dusver bij de 3e inzameling de kleine be dragen achterwege bleven. Het was ete bedoe- ling te laten uitkomen, dat elk bedrag, hoe gering ook, dankbaar in ontvanigst zal wor den genomen-. Red. Alikm. Crt HYGIeNE. EN VEILIGHEIDSHOEKJE VAN KIESP1JN EN KUNST- TANDEN. Wie dan alleen tandheelkundige hulp inroept, als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn tanden vroegtlj- dig te verliezen. Wie zijn tangen regelmatig laat onderzoeken en zoo noodig vullen, behoudt deze en blijji verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor het kauwen veel meer waard dan kunsttanden. QEZONDHE1DSRAAD. HI JUBILEUM ROODE KRUIS. Het Nederlandsche Roode Kruis bereidt een eenigszins feestelij'ke viering van zijn, 60ste jubileum voor op 16, 17 en 18 Jun-i a.s. Ze begint met een receptie in het gebouw van het hoofdbestuur op de Prinsessegraeht te 's-Gravenhage, gevolgd door een gemeen- schappelijken maa.tijd to het Kurhaus en des avonds een vuurwerk te Scheveningen. Op 17 Juni, des morgens, wordt een Roode Kruis-tentoonstelling in den Dierentuin in Den Haag geopend, waar eveneens de jaar- lijksche algemeene vergadering der vereeni ging gehouden wordt. Op den 18den Juhi zullen in den Dieren tuin een nationale wedstrijd voor de trans- portcolonneploegen en enkele demonstraties, ook met eenige Roode-Kruishonden, worden gehouden. NA DE VERWERPING VAN HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De Antwerpsche Neptune van Zaterdag- ochtend puibliceert een kort interview van een barer medewerkers met minister jhr. Bee- la'erts van Blokland. Deze zou aan den Bel- gisohen journalist het volgen'de hebben ver- klaard: U zult begrijpen, dat ik al tnijn krachten wil inspannen om den geestestoestand, die aan weerszijden door het verwerpen van het verdrag ontstaan is, tot bedaren te brengen. Ik ben er van overtuigd, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Vandervelde, van zijn kant eveneens alles zal doen wat hij kan om in Belgie hetzelfde te bereiken. Men spreefct van een evenfueele tus- schenkomst van zekere mogendheden of ook van een toterventie van den Volkenbond Ik geloof niet aan het succes van een- dergelijke tusschenkomst. Wat mij betreft, ik ben er ten voile van overtuigd, dat nieuwe onderhande- - ltogen tusschen onze beide landen betexe ge- volgen zullen he'bben en binnen twee a drif weken zullen worden geopend. De minister zou yerder nog tot den journa list gczegd hebben: De Schelde mag geen oorlogsterreta wor den. Inzake het Moerdijkkanaal is het mij moeilijk, ex abrupto een verklaring te-doen. Even moeilijk is het te zeggen, dat dit ka- naal een deftoitieve hinderpaal zou zijn voor een blijvendc overeenko-mst. Uit diit interview hlijkt, zoo zegt de man van de.Neptuge, dat de nieuw^ minister het voorttoestaan wensdit van nauwe betrekking van goede verstandhouding en hartelijkheid tusschen dte beide buurstaten en deze helang- rijlke kwestie onder elkaar wenscht te zien ge regeld. Ook vestigt de journalist de aandachto-^ het feit, dat de Nederlandsche openbare mee- ning niet zoo vij'andig gestemd is tegenover Belgie, als men in Belgie wel meent, ,en hij is van oordeel, dat een overeenkomst zonder veel wrijving met zekere concessies van wereskanten best mogelijk moet worden ge- acht. DE EX-KO'NING VAN SAKSEN IN DE HOOFDSTAD. Ex-koning Friedrich August van Saksen vergezeld dor prinses Margarete von Hohen zoliedn en generaal baron O'Bui'n, vertoef- den Zondag in de hoofdstad. De prinses had Zondagmorgen een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, terwijl de ex- koning met den genoemden generaal Zondag- middag een wandeling in het1 Vondelpark maakte. IN DEN TREIN BEROOFD- De heer A. D. S., handelsreiziger te Am sterdam, heeft aan dte politie te Tilburg me- dcgedeeld, dat hij in den trein van Amster dam naar Tilburg door een onbekende is be- roofd. In Utrecht was een heer in zijn coupe binuen-g-ekomen, die in 's-Hertogenbosch we- der uitstapte. De heer S. had zijn overjas tegenover zich opgehangen en was in een lichten slaap gevallen. Bij aankomst in Til burg bemerkte hij, dat zijn portefeuille, welke zich in den binnenzak van zijn colbert moest bovinden, daaruit verdwenen was en nu in zijn overjas stak. Een bedrag van ;325 was er uit genomen; slechts een bankbiljet van 10 was er nog in. Het dutje kwam den heer S. dus duur te staan. DE VERMISTE 21 MILLE. Van de Duitsche postdirectie is te Win- terswijk bericht gekomen, dat de indertijd vermiste 21000 van de Geldersche Crediet- vereeniging in een zending naar Berlijn, op Duitsch grondgebied is verloren geraakt. BEVORDERING TUINBOUW-EXPORT. Da vakgroep tuindters van den R. K. Dioc Land, en Tuinbouwbond, omvattende 300C r.-k. georganiseerde tuinbouwers, heeft als haar overtuiging uitgesproken, dat door het toepassen van retorsiemaatregelen d< tuinbpuwexport aanzienlijk kan worden bevor- derd. Een differentieele bchandeling van de buitenlandsche staten bij de regeling van den in- en uitvoer, draagt h i. geenszins een pro tectionis'tisch karakter. Bij het nemen van re- torsiemadtregelen is het h-i. drin-gend nood- zakelijk, dat er ernsti'g naar gestreefd Word-;, dat deze maatregelen een prevent!eve werking hebben. SUBSIDIE AAN PARALLELAF- DEELINGEN H.B.S. De minister van onderwijs heeft aan de be- trokken gemeentebesturen bericht, dat hij met toepassing van art 6 van het K. B. van 28 Dec. 1'922 (St. No. 744) bepaalt dat ook ge durende den cursus 1927/'28 parallelafdee- ltogen van de laagste-drie klassen van ge- meente ho-ogere burgerscho-len en van de laagste vier klassen van openbare gymnasia slecbts dan voor subsidie in aanmerking ko men, todien zij gevormd zijn om te voorko- men, dat het getail leerlingen voor volledig onderwijs in eenige afdeeling 30 zou over- sdirijden. Voor parallelafdeelin-gen van de hoogste twee klassen van deze scholen zal gedurende dien cursus de -in art. 5 aange- geven grens van 26 gel-den. Ook aan de rijks hoogere burgersch-olen zulen deze grenzen wordten in acht genomen. Zij zullen krachtens het bepaalde to art. 45ter, 14e lid, der MO.- wet en in at. 168 quinquies, 2e lid, der H O.- wet tevens gelden voor van rijkswege gesub- sidieerde bijzond-ere hoogere burgerscholen en gymnasia (lycea). OPLICHTSTERS. In d'en zomer van 1926 vestigden zich te 's Gravenhage twee Duitsche dames, 32 en 28 jaar oud, die voor dien geruimen tijd te Kiel, Berlijn, Wiesbaden en andere groote Duitsche steden verblijf hadden gehouden. Zij lieten eenig-e vertrekken in een der voor- naamste Haagsche hotels reserveeren en leefden op zeer grooten voet. Bij h-un vertrek betaalden zij de rekening wel'ke de hoteleigenaar presenteerde, zonder eenige opmerking. Zij beriehtten, dat hun nieuw adres was: Sdheveningsche weg. Inderdaad hadden de beide dames daar een riante villa gehuurd en wilden deze nu geheel naar d-e eischen des tijds laten inrichten. Zij bestelden bij de grootste zaken in Den Haag ameublementen, gordijnen, kleeden en wai voorts bij de inrichting van een nieuwe, del- i tige villa behoort.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2