Alkmaarsche Caurant FEU1LLET0N. Wis Is Edmnnd Gray 1 EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Maandag 4 April. Radio-hoekje De 25Jarige Alkmaarsche Bestuurdersbend. Vo. 79 1927 Htftderd negen en twintigsu Jaargang, Dinsdag 5 April Hitversum, 1050 M. 12 PoTitieberichten. ■12.302.Lundhmuziek door het Hall- rprfcest. Terminus-hotel Utrecht. Dir. M. bfoyer. 3.4.Knipcursus. 4.306.15 Con cert door het H. D. O.-orkest. So'list: Lion Cootran, piano. 6.15—-6.45 Po put aire voor drariht over ,,'t Giroverkeer", door den heer de Bpubo, chef van. een bank te Amsterdam (Afd. Giro). 6.45—7.45 Vervolgles en con- vemautiefes Eugdsch. 7.45 Polittebenchten. 30.30 Ptersberidhten. 8.10 R. K. Omroep. Het (B8»nenza«gkoor der St. Ignatiuskerk te Amsterdam, ondter lddling van Joh. Ndiesen. fob. J. Huider, organist. Mej. Tosca v. d. Burg, alt. F- Verhorst, violist. Evert Haak, ermdlbegHeiding. le gedeelte. 1. Adore Te devote, Neliissen. 2. Miserere: Ps. 50 1-4 Gloria Paitri, Gregoriaansdi. 3. Meditatic trm Ihet Kjden dbs Heexen (le ged.), onder- werp-. Vdlbraciht. Door Pastoor v. Noord. 4. fMiserere: Ps. 50, overige verzen, Grego- Haansch. 7a. O Salutaris Hostia (4st.), Ne- jxssoi. fe. Stabat Maiter 05 Strophem), Cho ra«l. e. O vos omnes, Wit. 8. Tristis est anima mea, Roest (bariton). 9. Ave Maria Btella (4st.), 4 strophen, Kothe. 10. Popule tneus, Vkttoda. 11. Tantum ergo (Volks- irang), Gregoriaansch. Pauze. 9.50 2e ged. Preghiera, Durante (alt). 2. Largo, Han- M viool).3. Stabat Mater, Pergolese (alt) it Ronde, op. 6, Beethoven (viool). 5. Sym phonic (le ged.) op. 14, Vtente (orgel). Davenfry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- bwartet en solisten sopraan, bariton, viool. humorist). 1.20—2.20 Victor Olof Sextet Browns Quintet en Unwin, bas bariton. 3 15 Voorlezjng: The Bible in Spain. 3.20 Muziek- iigg 4— Muztek. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5 "te Kiwdteruurtje. 6.20 Dansmu- pidk 650 Tijdsein, weerberioht, nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: On April 7.35 De werken van Liapounov. E. Mitchell, ca rillon, 7.46 Lezing: The growth of Industry. 8 05 De werken van Sir Hamilton Harty. B. Bai'llh, scpraan. A. Catteratl, viool. Versterid orkest. 9.20 Weerbericht, nieuws. 10.— Re vue met wuziek en zang. Orkest en koor. H0.5O12.20 Dansmuziek. Parih Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.50—2.10 Concert. Orkest en de Iheer Duparc, zang. 5.065.56 Concert (piano, viool, cello). 9.05—11— Fragmen ts wit de opperette „De Dollarprinses", van Fall. Orkest, koor solisten. Langenberg, 469 M. 10.20L1.20 Con- eert. 12.501.50 Orkestconcert 4.20- 5.20 Opera-aria's. Orkest en soli (sopraan, alt, bariton). 7.36—9.30 Concert (Mannenkoor en solisten strijikkwartet, sopraan, orgel.. 3 hotyi i is) K 6 nigs waster hausert1250 M 3.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Vroolijke avond. Orkest en A. Strauss, tenor. E. Schumann, sopraan. 8.'50 Owtvangst van andere stations met causerie. Hamburg394.7 M. 11.50—1.20 Ohkest concert. 1.26—2.05 Kan ermuziek. 3.35— 4 20 Noorsch concert. 5.205.35 Onkesteon cert. 7.20—11.10 Liederen en aria's. Dans- omzlek. Brussel, 509 M. 4.20 Orkestconcert 506 —6.20 Dansmuziek. 7.50 Orkestconcert 9.50 —10.50 Dansmuziek. Uittreksel uit liet verslag van het verhandelde in de verga- deringen van de dienstrege- ling-commissie uit den spoor- wegraad,gehouden op Dinsdag 28 en Woensdag 29 September 1926. 182. Het verdient aanbevdling den over- fang te Amsterdam tusscheo die treinen 2126/2228 van Alkmaar—Haarlem, A 3.40, op trein 177 naar Twente, V. 3.45, te ver- grooten. Ten eindle thans van de aansluiting verzekerd te zijn, moet men van Haarlem reeds te 2.58 (trein 1044) aankomen. (D trein 20 niet in aammerking genomen). „Trein 2126 komt te Uitgeest aan te 2.26 Si heeft aldaar aansluiting op trein 2228, e 2.38 naar Haariem en Amsterdam ver- trekt en 3.40 te Amsterdam aankomt. Trein 177 vertrekt van daar te 3.45. I>e overgang te Amsterdam tusschen twee treinen moet ten minste 8 minuten bedkagen om theore- tisch van een aansluiting verzekerd te zijn. Qeautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. ♦7) „Maar ik heb hem in dien toestand ge- •ten," zei Elsie. „Dit was, toen hij overging van den eenen toestand in den anderen. Hij cat in een houding, of hij luisterde. Ik denk, dat hij Edmund Gray al hoorde spreken. Ik geloo4, dat ik hem een brief zou kunnen laten •chriiven, hem door Edmund Gray ingege- ven. Dat hij zou meenen, voor een client aan den makelaar te schrijven, is niets meer ver- wonderlijk, dan dat hij zich over het geheel •en ander zou wanen. „Laat mij den ouden man eens zien, als hij In zijn verbeelding voor een client handelt! Intusschenals je tegenover mr. Dering zel- ven en tegenover de anderen die in de zaak betrokken zijn, bewijst, dat hij Edmund Gray is, dan is daarmee alles bewezen! En dit kun nen wij immers bewijzen met een leger van fetuigen?" „Ik wil meer dan dit, Athelstan," zei El sie. „Vijandig-gezinden zouden dan nog vrij •pel hebben, om te verklaren, dat George of 14 of ik, gebruik hadcten gemaakt van zijn waanzinnigheid ten behoeve van onszelven. Daarom zou ik een verhaal verlangen, van het heele geval, opgesteld door Edmund Gray zelven, iets, wat wij aan mr. Dering De overgang fusscnen de treinen ZZ2& en 177 zou derhalve, minstens 3 minuten, maar zoo mogelijk nog wat meer vergroot moeten worden tcncinde te voorkomtn, dat deze aan sluiting dikwijls word't gemist. De Commit sie stelt derhalve voor het maken' van deze aansluitinng bij de invoering dter electrische ex.ploitatie op het baanvak RotterdamAm sterdam in overweging te nemen". 184. Verzocht wordt te licatlem, een aau- sludting tot stand te bren&eu van trein 2104/2204, die te van aan komt, op trein 3, d« iv47 V98sMgm~ vertrekt. Trein 2204, Uitgeest V 6.14, heeft aldaar aansluiting- van trein 2104 van Alkmaar, die te 6.10 aankomt en van trein 2103 van Am sterdam^ A 6.10 en te Velsen van trein 2302. Ter verkrijging van aansluiting op trein 3 te Haarlem zal het nood'ig zijn de treinen 2104/2204 plto. 10 minuten vroeger te stel- len. Treim 2104 heeft een gfroot arbeidsver- voer naar Amsterdam; evenals bij punt 219 van: het verslag 1925 werd betoogd, komt vroegerstelling met 'het oog daarop niet ge- wenscht voor. De vraag rijst echter, of in- dien het mogelijk blijkt den bij punt 183 be- doeldeo trein 1902 van Uitgeest af te doen loopen, trein 2104 niet zoodandg zal worden ontrast, dat tegen vroegerstelling minder be zwaar bestaat. Het verdient aan'beveling te ondterzoekeri, of, bij mogelijken aanvang van trein 1 02 te Uitgeest, trein 2104 zooved kan worden ver- vroegd, dat de gewenschte aansluiting te Haarlem wordt verkregen. 186. Verzocht wordt de aansluiting te Am sterdam C.S. te hersteKen van trein 2146, die van Alkmaar te 9 28 aankomt, op trelo 1679, die 9.22 naar Amersfoort vertrekt. Aangezien laatstgenoemde trein in den wrn- terdienst eerst te 9.36 vertrok, bestond deze verbind'ing voorheen wel. Tengevolge van de vroegerstelling van trein 1679 naar Amersfoort is wel is waar de aansluiting van trein 2146 verforen ge- gaan, doch werd het voordeel verkregen, dat de aansluitingen te Amsterdam van de trei nen 10 van Haarlem en 456 van Enkhuizen en te Amersfoort van de treinen' 118 en 1333 op trein 1679 gimstiger zijn ge worden. De aandacht wordt voorts gevestigd op de gui de verbindingen, die A'lkmaar met Amens foort heeft met d'e treinen 2144/139 (over- gang te Amsterdam 10 minuten) en 2150/ 375 (overgang te Amsterdam 11 minuten). De Comnnssie acht het derhalve niet ge- wenscht op wijziging in den loop van de be- treffende treinen aan te dringen. 186. Ter verbetering van de avondsneTver- bindimg van Rotterdam, dten Haag, Haar- dem met Alkmaar wordt op verdere versnel- ling van trein 2243/465, Haarlem V 9.06 aangedromgen. Onder verwijziging naar het vellntelde bij punt 221 van het verslag der in 1925 gehou den' Comimissie-vergadenng wordt opge- merlct, dat meerdere versnelling van' trein 2243/465 niet mogelijk wordt geacht. De invoering van electrische exploitatie op het baanvak RotterdamAmsterdam kan in tusschen aan'leiding zijn, dat wijziging van de dienstregeiing van dezen trein mogelijk wordt. Imwilliging van het verzoek wordt niet mo gelijk geacht. 187 Verzocht wordt verbetering te bren- gen in de onvoIdOende en dikwijls zeer slech- te verbindingen van dte te Haarlem en Am sterdam aankomende intemationate treinen met de stations benoorden Uitgeest en in bet bijzonder naar Alkmaar. Erkend moet worden, dat van en- naar Alk maar d'e aansluitingen naar en van Belgie niet op able treinen goed' zijn, doch er zijn zoowel in den morgen als in den avond bruikbare verbindingen. In de riching naar en van Duischland zijn de verbindingen in den winer anders dan in den zomer, hetgeen een noodzakelijk gevolg is van den zomert'ijd. Naar het oordeel der Commi^sie dltent in aammerking te wordten genomen, dat uit den aard der zaak het verkeer van en naar Alk maar meer gericht is op de binnenlandisdie verbindingen en op de groote stedeo dan op het buitenland. 187a. Inzonderheid op marktdagen doet zich het bezwaar gevoelen, dat er tusschen de treinen 782 en 786, die te 8.04 en 9.52 te Alkmaar aankomen, geen verbiodimg van Heerhugowaard naar Alkmaar bestaat, zoo- dat men dan op vervoer per autobus is aan- gewezen, terwij: velen ongetwijfeld de voor keur zouden geven aan een trein, wel'ke onge- veer 9 uur te Alkmaar aankomt. Betwijfeld wordt, of er op marktdagen wel behoffte bestaat aan een trein naar A'lkmaar tusschen de treinen 782 en 786, waarbij wordt opgemerkt, dat men tegeowocrrdig veel van autobussem gebruik maakt. De Gom- missie acht het gewenscht, dat naar de be- kunnen laten zien en aan ieder ander. Maar ik zie onbeschrijflijk op tegen dat oogenblik van ontdekking. Hij is al wat achterdochtig. Soms denk ik, dat hij zich zoo half-en-half zijn toestand bewust is. We moeten het hem meedeelen, zoo voorzichtig als we maar kun- flen. En dit kan hem een doodelijken schok bezorgen. Toch is er geen ontkomen aan. Als het feit van de vervalschingen enkel aan ons bekend was, dan zouden wij de ontdekking geheim kunnen houden, en zoo noodig maar dit zou wel met noodig zijn hem alleen wat bewaken en de bank waarschuwen. Maar Checkley heeft het den klerken vejiek en het personeel aan de bank, en dan moeten we aan onszelven denken en aan mijn moe- der en Hilda. Neen, we moeten het alien la ten weten." „En, als een raensch even van zichzelven mag spreken," zei Athelstan, „heb ik nog al belang bij een snelle ontwikkeling van het geval. Want, zie je, ik weet niet, hoe lang ik hier nog blijven kan. Misschien, dat ik mor gen aan den dag al naar St. Petersburg of naar Peking moet. En als ik ging Elsie, zou ik wel willen, dat moeder erkende, hoe zij nu: een beetje overijld was geweest!" „Je gaat niet naar St. Petersburg of Pe king, broer Athelstan!" En Elsie vatte zijn hand. „Je gaat in het geheel niet meer weg. Je blijft bij ons. Ik heb een andere ontdek king gedaan." „Mag ik ook vragen „Zeker mag je vragen. Ik rag vandaag een brief, mr. 'Tering liet hem mij zien die een drie of vier jaar geleden uit de Ver- eenigde Staten kwam. Daar uit Week, waar je hoefte aan een nieuwen trek op marktdagen een onderzoek wordte ingesteld. 223. Verzocht wordt stoomitram 117, die 4.18 van Hoorn naar Schagen vertrekt, Schagen A 5.40, in laatstgneoemde plaats te doen aaneluiten op trein 2129 naar Hel- d'er, V 5.35. Than® moet bijna twee uur op een verbinding in die riditing worden ge- wacht. De tram heeft te Hoom aansluiting van trein 544 van Enkhuizen, A. 4.09. Het schijnt niet onmogelijk met behoud van deze aan sluiting db tram 10 minuten vroeger te Schagen aan te voeren, waardoor de ver- laa gde overgang op trein 2129 naar Helder verkregen wordt. De Commissie spreekt ds verwaditing uit, dat de gevraagcfe aansluiting te Schagen wordt verkregen. Het geheele verslag ligt op de Kamer van Koophandel ter inzage. Stadsnieuws if De receptie. 't Was Zaterdag feest voor de modern ge- organiseerde ver^emgingen in Alkmaar, een feest waarvoor alle leden was. De Alkmaar sche Bestuurdersbond toch vierde zijn 25- iaxig bestaan en waar na alle ups en downs in dat tijdperk sinds meer dan een jaar weer gestadige vooruitgang is te boeken, was er reden te meer tot viering van het zilveren feest. Deze viering had plaats in de Harmonie. Des middags was er receptie in den foyer, waar achter een groote tafel, aan welke het bestuur had plaats genomen, vele groote groene planten waren neergezet, die een feestelijk aanzien gaven. Dit werd nog ver- hoogd door een drietal vlaggen (Bestuurders- dersbond' en A. J. C.) en zes vaandels langs bond, Alg. Ned. Typ. Bond en A. J. C.) en zes vaandels lang® den wand (van den Alg. Ned. Bouwv. arb. bond, Centr. Bond v. Transport- arbeiders, Ned. Schildersgezellenb., Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, Alg. Bond van perso neel in Overheidsdienst en Alg. Ned. Bond van arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkersbedrijf, alle afd. Alkmaar) Voegt men daar bij den schat van bloemen, waarmee de jarige werd gehuldigd, dan blijkt duidelijk, welk een belangrijke plaats de A. B. B. in het vereenigingsleven te dezer plaatse inneemt. Deze bloemen waren afkom- stig van de volgende aangesloten organisa- ties: Alg. Ned. Typografen Bond, Ned. Schildersgezellenbond, Muziekvereeniging „Excelsior", Soc.-Dem. Vrouwendub, Ned. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewer- lcers, Ned- Bond' van arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkersbedrijf, S. D. A. P., Ned. Bond v. Pers. in Overheidsdienst, Instituut van Arbeidersontwikkeling, Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, Ned. Vereeni- ging v. Spoor- en tramwegpersoneel, Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, A. J. C., Centr. Ned. Ambtenaren Bond (alle afd. Alkmaar), S. D. A. P. Koedijk en Directie Harmonie, terwijl voorts nog een bloemstuk werd gezonden door een onbekende. De meeste van de genoemde vereenigingen hadden vertegenwoordigers gezonden, ter wijl bovendien nog afgevaardigden aanwezig waren van den Alg. Ned. Fabrieksarbeiders- bond, afd. Alkmaar, den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorpersoneel afd. Alkmaar, den Centralen Bond van Transportarb eiders, afd. Alkmaar en van de afd. Bergen van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Als vertegenwoordiger van het gemeente- bestuur was aanwezig de burgemeester, ver- gezel-d van den heer Faber, chef van de afd. Financien ter gemeente-secretarie. Het was voor het bestuur van den A. B. B. ongetwijfeld een groote voldoening, zooveel belangstelling te mogen zien bij het jubile, omdat hierin mede ligt opgesloten een er- kenning van den arbeid der bestuursleden in den Bond. Rede van den voorzitter. Nadat de heeren Boulonois (piano) en Severijn (viool) zeer verdienstelijk een paar muziekstukken hadden ten beste gegeven, nam de voorzitter van den A. B. B., de heer J. A1 f e r i n k, het woord. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de heeren Wendelaar en Faber en gaf ver- volgens een kort historisch overzicht van de geschiedenis van den Bond. Hij ging diaar- voor terug tot pl.m. 1890, toen in de arbei- dersklasse de zucht opleefde naar organisa- tie als gevolg van een snakken naar betere 1 evensvoorwaardenDaaruit ontstond aan sluiting bij het Ned. Arbeidsscretariaat. kortweg net N. A. S. genoemd, dat toenmaals de eenige vakcentrale was, die toen was, en er bleek mij nog meer uit Athel stan, namelijk: hoe je dat geld verlooi van de ziilvermijnen!" Hij antwoordde niet. „0, maar denk je, dat ik die zelf-opoffe- ring aanvaarden wil? George, dat weet je nog niet: De gever van die groote som gelds, die mr. Dering tot mijn meerderjarigheid voor mij bewaarde, was Athelstan! Hij gaf mij al wat hij had, al wat hij op da wereld bezat! En dat enkel, omdat ik tech, natuur- lijk, ook niet gelooven wilde dat hij zoo lee- lijk zou hebben gehandeld. Hij zei, dat hij het geld weer net zoo gauw verloren had, maar dat was niet waar, hij had het mij ge zonden! George, wat zullen we doen?" „Is dat wertelijk waar Athelstan? Heb jij al dat geld gegeven aan Elsie?" „Dat zegf ze tenminste." „Het is werkelijk waar George. Ik zag den brief. Mr. Dering heeft hem mij laten lezen. Hij kan het niet ontkennen. Kijk maar eens, hoe hij bloost van schaamte En hij praat er van, om naar St. Petersburg te gaan! Hoe vind je nu zoo iets, George? Athelstan, er zijn geen woorden voor! Maar je moet het terughebben. Daar moet niet meer over gesproken worden. Er is toch al geen tweede man op de wereld, die zo6 iets zou gedaan hebben!" „Onzin! Ik zou het toen maar verloren hebben, dat gaat eemnaal zoo in Amerika." „Je hoort het Athelstan: Het is van jou. Daarvalt nu niet meer over te redeneeren. Het is van joujij zult het ook terug hebben, en dan blijf je thins bij ons, altijd en altijd!" Dit zeggende legde te hem de hand op den STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLh CITEIT VAN EEN ZEER VEEL QELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. stond op bet standpunt van den klassenstrijd. Door onderlinge twisten en onvaste leiding werd de opmarsch naar het doel ten zeerste gehinderd, eenige jaren gingen zelfs voorbij, zonder dat iets kon worden bereikt. In 1902 werd de Bestuurdersbond opge- r-icht, waarbij zich verschillende organisaties aansloten. Er was ook toen echier nog niet terstond een bepaald systeem oi vaste leiding, waarlangs de orgauisatie moest voortschrij- den en toen in 1903 de gevolgen van de spoorwegstaking kwamen, deea wankelmoe- digheid hare intrede in de onvaste gelederen en deze bleef geruimen tijd, zoodat weder eenige jaren verloren gingen. Spr. schetste dan hoe mannen als H. Polak, Brums, P. Verdorst e. a. besloten tot de op richting van een nieuwe vakcentrale, het N. V. V., dat zich afscheidde van het N. A. S., hetwelk geheel in anarchistische richting was gegaan. Toen de Allan. Bestuurdersbond zich bij het N. V. V. aansloot, berkreeg hij zijn levenskracht en werd door stelselmatigen groei een macht van betaekenis. Gedurende de oorlogsjaren vooral nam het ledental snel toe, zoo zelfs, dat er in 1921 pl.m. 1200 aangeslotenen waren Echter, dit waren niet alien leden uit overtuiging, velen waren louter uit materialistische overweging tot aansluiting gekomen en torn de laag- conjunctuur met loonsverlaging enz. hare intrede deed, verlieten zij de organisatie weer. In 1924 waren er nog slechts pl.m. 900 overgebleven, maar sinds dien is er weer gestadige bloei. Op't oogenblik heeft de A. B. B. een duizendtal leaen en verwacht mag worden, dat de crisis voorbij is. Veel is er in het arbeidersleven veranderd in de laatste kwarteeuw Het archief van den ABB. zegt daarvan niet zooveel, want het is ju'esbehalve volledig (gevolg van onge- schooldheid der eerste secretarissen en de te lange werkdagen, die den lust tot bijhouden van een archief doofden), maar spr. wist nog wel uit eigen waarneming, hoe het vroeger was: alle dagen van vroeg tot laat wet ken en d'an des Zondags tot eenige ontspanning kroeg m alcohol. Spr. stelde daartegenover het arbeidersleven van thans: kortere werk dagen, muziek en zang tot ontspanning en instituten voor arbeidersontwikkeling, waar- van een groote moreele invloed uitgaat Veel strijd moeten worden gevoerd en veel heb ben de mannen, die dien hebben aangedurfd moeten riskeeren, want destijds stonden zij al gauw bloot aan rancune-maatregelen van de zijde der werkgevers en als er wat slapte kwam, werd hen direct het werk opgezegd. Heel gauw werd een strijder voor lotsverbe- tering op de zwarte lijst geplaatst, nog mak- kelijker dan tegenwoordig op de groslijst voor de verkiezingen. (Gelach). Dank bracht spr. aan alien, die, ondanks alle tegenwerking, niet hebben versaagd en hun beste krachten gaven aan den Bestuur dersbond en de arbeidersbeweging in het al- gemeen om het arbeidersleven op hooger peil te brengen. Voorts betuigde spr. zijn erkentelijkheid aan de aangesloten organisaties voor de wijze, waarop de discussies geregeld ge voerd worden, die een goede waarborg is voor het bereiken van succes bij het strijden voor behoud en uitbreiding van wat ver kregen is. Dank bracht hii ook an zijne medebestuurders, in de eerste plaats aan den secretaris, den heer Schats, die menig vrij Zondagsuurtie offert voor dt belangen van den Bestuurdersbond. Niet vergeten wilde spr. ook den heer Bakker, die als penning meester den Bond nu sinds 12% jaar op voorbeeldige wijze dient. Met dat jubile wenschte spr. hem geluk (Applaus). Van de aanwezigen vroeg spr. d'e belofte schouder en den arm om zijn hals en lief- koosde hem, zooals hem dit in geen acht jaar meer was te beurt gevallen. „Dit alles behoort tot een volgend hoofd- stuk." zed hij. „Dat zullen we later eens be- spreken, als nu die eerst zaak in orde is!" „Goed dat is dus zoo afgesproken. Jij krijgt je geld terug, moeder haar verdenkin- gen; mr. Dering zijn papieren ra zijn divi- denten; Checkley zijn leugens; sir Samuel zijn leugens; sir Samuel zijn beschuldigin- gen en George en ik onze gemoedsrust. En alien zullen we gelukkig leven hierna." „Wat den Woensdag nu betreft," zei George, dat is geen onbelangrijke dag voor ons, zooals je weet/' „Alles is in orde. Op Zondagochtend is moeder altijd thuis. eer ze naar de kerk gaat. E>an ga ik naar haar toe en zal haar de tij- ding meedeelen, dat het huwelijk, gelijk dit oorspronkelijk het plan was, zal plaats heb ben van uit haar huis. Dit zal haar wel zeer verbazen en ze zal boos en sarcastisch worden Maar dan zal ik er haar bijvertellen, dat ze zich niet alleen moet voorbereiden op het hu welijk, maar ook op een nog heel groote ver- rassing er bij. En dan zal moeder wel verder zwijgen, daar ken ik haar genoeg voor. Ga jij dan, in den avond voor de getuigen zoigen, George, en ik zal met je zusters, als bruidsmeisjes, alles afspreken, en dan zullen we of hier komen of we gaan naar Richmond en zullen een gezelia dinertje en een pretti- gen avcmd hebben Vind je aat zoo goed?" „Hee goed. Ga voort, Elsie." „Zondagmiddag heb ik beloofd door te brengen met mijn meester: Edmund Gray; van trouw aan de modeme arbeidersbewe ging in den strijd tegen het stelsel, dat in den arbeider uitsluitend een winstobject ziet. Wij zullen blijven strijden tegen een stelsel, da- druipt van bloed voor 'n maatschappij, waaj-in de productiemiddelen in handen aer gemeen- schap zijn. Met een „Leve de Bestuurders bond, leve de socialistische arbeidersbewe ging!" besloot spr. zijn toespraak. Schriftelijke felicitaties. Na een korte pauze, gedurende welke thee werd gepresenteerd, deed de secretaris mede- deeling van eenigs schriftelijke felicitaties. Het bestuur van het N. V. V. berichtte, dat ii^ den- loop van den avond .een zijner leden zou overkomen, maar sprak reeds schriftelijk zijn waardeering uit voor het werk van den A. B. B. met de hoop op sterken groei. Voorts kwamen gelukwenschen in van den Haarlemschen Bestuurdersbond, de afd. Heilpo van de S. D. A. P., de muziek vereeniging „Excelsior" en twee organisaties, die later nog gelegenheid hadden gevonden, afgevaardigden te zenden. De secretaris constateerde, dat alle aange sloten organisaties van hunne belangstelling hadden doen bhjken. Versehillende sprekers. Hierna verleende dt voorzitter aa.t ver- schillenden der aanwezigen het woord. Allereerst sprak de burgemeester. mr. Wendelaar, die begon met zijn dank uit te spreken voor de uitnoodiging om aanwezig te willen zijn. De genaeentesecreta- ris en de wethouder Thomsen waren wegens uitstedigheid verhinderd geweest te komen. Spr. gaf den voorzitter toe, dat er in d« laatste 25 jaren wel veel veranderd is voor de werknemers. Maar ook aan het gezag zijn zij niet ongemerkt voorbij gegaan. Spr.'s ambtsvoorganger van die dagen zal zeker heel anders hebben gestaan tegenover den Bestuurdersbond dan spr. thans. Het kost hem heelemaal geen moeite, om hier tegen woordig te zijn. Het gezag ziet de arbeiders beweging met voldoening, in dezen zin dat zij den arbeiders leert hun vrijen tijd beter te besteden dan voor 25 jaren, toen men. in de vrije uren genieting zocht in den alcohol, ter wijl de arbeiders van thans andere ontspan ning hebben in hun meerderen vrijen tijd. Spr. verzekerde, dat het gemeentebestuur aller- minst eliende van de arbeiders wenscht, noch hun misbruik van den tijd, maar daartegen over gaarne ziet het streven naar geestelijke en zedelijke verheffing en het opwaarts klim- men door eigen kracht. Het was spr. een groote voldoening te kunnen constateeren, dat in dit opzicht de Bestuurdersbond in de afgeloopen 25 jaren veel heeft bereikt en hij knoopte daaraan den wensch vast, dat de voorzitter en zijn wakkere medebestuurders ook in de toekomst nog veel mogen tot stand brengen. Volgende spreker was de heer H. van D r u n e n, die gawaagde van een vergade- ring met de „spoorjongens", w'aarop de vraag was gesteld of men den A. B. B. niet een blijvQnd geschenk moest aanbieden. Men had ,,-botje bij botje" gedaan en had besloten, daarvoor een archieficist aan te koo- pen, waarvan spr. hoopte, dat zij goede dien- sten zal bewijzen. (De kast. een mooi eiken stuk, werd hierop binnen gebracht). De heer L. R o e t betuigde namens de afd. S. D. A. P. dank voor den steun, steeds van den A. B. B. ondervonden. De verschillende betoogingen en Meifeesten e. d. zijn het be- wiis, dat de modern georganiseerden steeds achter de S. D. A. P. staan. Uit dank daar voor bood spr. namens deze een vermenig vuldigingsmachine aan, die een groote butp zal kunnen zijn voor den secretaris. hij zal mij een nicuw artikel uit een blad voorlezen, waari nhij uiteengezet, dat in min der dan een jaar de Eigendom kan vernietigd worden door een pijnlocs proces, en daarmee alle vormen van misdaadNeen, Athel stan, hij is niet gek. Als hij over dit stuk re- deneert, is hij zoo welsprekend, als maar immer mogelijk. Hij overtuigt een ieder. Ik zal hem uithooren en dan zal ik er hem toe zien te bewegen, dat hij alles opschrijft, wat er gebeurd is. Als we hem tot zoo'n bekente- nis konden brengen, zou dit beter zijn, dan iets anders. Maar het kan wel moeilijk we- zen: Hij wordt niet graag over zichzelven ondervraagd. Als het mij lukt, dan weet ik niet goed, wat ik daarna zal doen Het moet hem dan zeker meegedeeld worden. Hij moet toch de waarheid :e hooren krijgen. Ik "heb er al over gedacht, om al degenen, die ik nu genoemd heb, te vragen, M aandagochtene tegen twaalven op ziin bureau te komen, als mr. Dering altijd zichzelve is. Zondag maar liever niet. Dan moet hij op den avond zijn geestverwanten toespreken. Laat hem hiernu nog maar eens ongestoord van genieten. Maar jullie beide zult toch erg verlangend zijn. Kom dan Zondagavond - tusschen achten en negenen in het Zaaltje. Dan zal je hem hooren en mij zien. En dan zal ik je wel kenbaar maken in hoeverre ik soms al geslaagd mocht zijn." „Zoudagavond." zei George. „Dan volgt Maandag, dan Dinsdag, en op Woensdag moeten deze twee verdachten van alle schuld zijn vrijgesproken, zelfs tot voldoening van Hilda. Komen we al niet mooi nader?" •'""ordi vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5