™v yjj^dcO%,^ dfevegzwen? raetfiji? U dat(5 bot Qgrdopl. dat aver (lysava gutistlg lutdt. De fleer P. D e ft k e r sprak namens den Bouwarbeidersbond, afd. Alkmaar, die sinds de oprichting van den A. B. B. daarvan reeds deel uirmaakt (eerst als Alg. Timmerlieden- bond). Spr. releveerde, hoe de vroegere lange werktijden der tiramerlieden van 80 uur met steun van den A. B. B. konden worden bepcrkt en tot heden gehandhaafd op 48 uur. Na te hebben herinnerd aan de zware dagen van 1003 en te hebben gememoreerd, dat in 1914 veel goed werk kon worden ge- daan voor de arbeiders, uitte spr. den wensch dat het bestuur van den A. B. B. nog lang zijn werk mag vdortzetten en dat de Bond voortdurend toeneemt in bloei. De heer J. H. van den To or en, namens den Alg. Ned. Typografenbond, afd. Alkmaar, sprekend, zei, dat deze afdeeling in 1902 wel reeds bestond, maar zich nog niet ibij den A. B. B. aansloot, omdat vele leden een vakcentrale niet noodig vonden. Later, an Febr. 1912, toen een andere geest de over hand kreeg, kwam het pas tot aanslftiting en sinds dien heeft men mogen ervaren, dat de A. B. B. veel voor de arbeidersklasse heeft jkunnen doen. Spr. hoopte, dat de Bond ook in de toekomst altijd weer klaar zal staan als het de belangen der arbeiders geldt. Namens de afd. Alkmaar van den Ned. Metaalbewerkersbond werd het woord ge- voerd door den heer W i e s e. Spr. wilde achterwege laten een antwoord op de vraag of de samenwerking met den A. B. B. altijd fcameraadschappelijk is geweest. Hij hoopte, dat de leiders geen stiefkinderen zouden heb ben en wees er op, dat ook in het vervolg kameraadschap noodig is. Namens het Instituut voor i- wikkeling sprekend, wees de hi i- sen er op, dat nog niet alie doende trachten, zich te oni>. iij hoopte, dat het bestuur het I. v pro- pageeren. De heer Schermer (aid. Alkmaar B. v. pers. in Oveiheidsdienst) memoreerde de op richting dier afd. door wijlen den h£er Uiten- bosch en haalde als bewijs van kracht der moderne organisaties aan, dat in 1907 wijlen de heer Cohen Stuart zich genoodzaakt zag als raadslid af te treden na een groote protest- vergadering van genoemde afdeeling, ge- steund door den A. B. B. Spr. hoopte, dat die macht, die ook na dien telkens aan den dag kwam, ook in de toekomst zich zal ont- plooien.- De heer DeW i t bracht de gelukwenschen der afd. van de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel over en hoopte, dat steeds meerderen door zich aan te sluiten bij den A. B. B. het werk van dien Bond zullen blijken te waardeeren. De vertegenwooa iger van de A. J. C., de heer B u 1 e n s, had als jongere gevraagd, een der laatste sprekers te mogen zijn. Hij uitte zijn dank voor het werk der ouderen ten opzichte van de jongeren, die nu zoo maar den verkorten arbeidsuag hebben en vele andere zaken meer, waarvoor de ouderen soms lang hebben moeten vechten. De jon geren kunnen nu maar het voor hen opge- maakte bed beslapen, maar op hen rust de verplichting te strijden voor het behoud van het veroverde. Namens de jongeren meende spr. de ouderen te mogen feliciteeren met het welslagen van de zich zelve opgelegde taak. Als vertegenwoordiger van het jongste kind van den A. B. B. (de Bouwarbeiders bond afd. Bergen) sprak de heer Den Das, die voornamelijk roemde de stichting van het Bureau voor Arbeidersrecht door den A. B B. en zei, dat de afdeeling Bergen zich had aangesloten uit overtuiging, dat zij alleen niet veel kon doen voor de arbei ders. Hij hoopte, dat vele andere kleine af- deelingen dat /oorbeeid zouden volgen. De heer L o u w s constateerde, dat zijn Bond (sigarenmakers en tabaksbewerkers) vele workers had geleverd voor den A. B. B. (voorzitter en permingmeester zijn beide si garenmakers). Dan herinnerde hij aan den toestand van vroeger, die veel verbeterde sinds men inzag, dat meer ontwikkeling noodig was. Spr. hoopte dat na verloop van nog- maals 25 jaar de socialist en zoover zijn ge- vorderd, dat de arbeiders medezeggingsehap in de bedlrijven hebben. Een serenade. De rij der sprekers werd hier onderbroken, omdat, gelijik de voorzitter zei, velen klaar stonden om tegelijk te spreken. Het waren de leden van het muziekgezel- schap „Excelsior", die onder aanvoering van den directeur, den heer Anderson, het Doe- lenveld waren opgemarcheerd en nu wachtten op de gelegenheid om den jubileerenden Bond e begroeten met muziek. Vroolijk en helder klonken de tonen en den eenige socialistische strijdliederen wer- ien gespeeld, werd in den foyer ludd meege- Zongen. Nog twee sprekers. Mevr. West'erhofKoopal bracht de gelukwenschen over van de Soc.-dem. Vrouwenclub, waama het woord was aan den laatsten spreker, den heer Westerhof. Deze herinnerde aan den tijd toen hij nog typograaf was. Mooie jaren had hij beleefd, toen men nog uitsluitend uit sympathie met de arbeidersklasse zich in de „beweging" wierp, toen er nog zooveel te verbeteren viel ten opzichte van de werktijden en toen men nog de intimiteit kende van kleine organisa ties. Sinds dien tijd is veel veranderd. De ar beiders streefdten niet alleen naar betere le- .vensvoorwaarden, maar ook naar omtwikke- teng en aan de andiere zijde hebben de pa troons dat streven gewaaideerd. Vroeger wer- den de modem georganiseerden beschouwri als opstamdigen, die aires wnkten veranderen, desnoods door geweid' en zij werden als het vare buiten dte maatschappij geplaatst; thans erkenit men, dat ook zij een plaats mogen heb ben onder de zon. Spr. maande tot volhouden, immers de strijd zal ook in de toekomst nog vaak moeilijk zijn, want nog is de macht der bezitters groot, ai zijn ook de werkers sterk door hun aantal. Als de grootste nooden onder de arbeiders zijn bestreden, zal de strijd zich moeten rich- ten naar de vorming van een andere bescha- vimg. Het jonge gesladit, dat het nu zoo veel zonniger heeft dan de oucteren het vroe ger hadden, zulien die moeten brengen en spr. was er stellig van overfcuigd, dat die nieu- we maatschappdj eens zal komen, omdat idea- lisrne, altruisme en algemeene menschenlief- de de arbeiders samen bindt. Om het ledental nog te doen toenemen, be- val spr. huisbezoek aan. De politieke in vited der modemen, wordt zoo groot, dat ver- breeding der fundamenten noodig is. Ten slottc riep spr. alien te wapen voor den strijd voor beterc levensvoorwaarden, voor een nieuwe wereld. Slotwoord van den voorzitter. De voorzitter dankte de versehillende sprekers voor hunne hartelijke woorden, spe- ciaal dien burgemeester. Spr. beloofde dat de gegeven wenken ter harte zullen wor den genomen en legde de belofte af, dat de A. B. B. van geen wijken zal weten, als het gaat cm de arbeidersbelangen. Het bestuur zal blijven strijden, opdat zij die straks zullen komen, in een betere wereld zullen kunnen leven. Met voordat er jongeren zijn, die de taak beter zullen kunnen errichten, zal het bestuur deze neerleggen. Een woord van den secretaris. De heer N. S c h a t s dankte de gevers van de beide geschenken ten behoeve'van het secretaifiaat, hij zag in de aanbieding van die cadeaux een groote mate van kameraadschap. Spr. uitte nog den wensch, dat ook het transportbedirijf nog eens zal profiteeren van dfen 8-urendag, al is het waar, dat dit zich daar niet bijzonder toe leent. De feestavond. In de met planten, vlaggen, vaandels en wimpels versierde Harmoniezaal werd des avonds het feest voortgezet. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Om ruim acht uur werd de bijeenkomst ge- opend door den voorzitter, die er zijn genoe- gen over uitsprak, dat alle aangesloten orga nisaties vertegenwoordigd waren, benevens de afdeelingen Alkmaar van de A. J. C., het Instituut voor arbeidersontwikkeling, de S. D. A. P., de Soc.-Dem. Vrouwenclub, de zangvereeniging „De Stem des Volks", de muziekvereenigina „Excebior", de afd. Ber gen der S. D. A. P. en het Gewest Noord- Holland-Noord der S. D. A. P. door den heer J. Westerhof. Aangezien spr. op de receptie niet alleen 't ontstaau van den A. B. B., doch ook diens 25-jarigen arbeid in den breede had ge- schetst, achtte hij zich thans van de verplich ting daartoe ontslagen en verklaarde hi' den feestavond, na de«aanwezigen bet welkom te hebben toegesproken, voor geopend. Hierna kwam de A. J. C. met hare roode vlaggen de zaal binnen marcheeren onder het zingen van „De Internationale", begeleid door mandoline-muziek. Nadat deze groep zich op het tooneel had opgesteld, werd door den leider, den heer Bulens, aan den A. B. B. harteliik dank gebracht voor dat- gene, wat hij in het belang van de jeugd heeft gedaan De moeilijke strijd, welke de A. B. B. achter den rug heeft, dwingt respect af en onze jeugd zal, wauneer eenmaal de tijd aanbreekt, om de taak der ouderen over te nemen, dit met liefde doen. Het kunstzinnige gedeelte van den avond werd verzorgd door „Het Klein Socialistisch Tooneel" uit Amsterdam. Door Mej. Marie Polak (violiste) werd allereerst gespeeld „Romance" van L. Beet hoven en daarna het 2e deel uit bet vioolcon- "cert van Wieniawsky. Zij werd op uitmuntende wijze begeleid door den heer A. Krelage Jr. (piano). Onder ademlooze stiite werd hun spel gevolgd en beiden hadden een dankhaar applaus in ont- vangst te nemen. De heerP oestkoke vergastte de aan- wezigen op diverse liedjes bij de guitaar en het bed „Weermacht hoe gaat het er mee", benevens een drietal andfere propaganda- liedjes verwierven luiden bijval. Als spreker rad op de heer S. de la BHle Jr., penningmeester van het N. V. V. Wanneer, aldus spr., op een dag als deze de Alkmaarsche Bestuuraersbond zijn 25- jarig jubileum herdenkt, dan is men in de eerste plaats geneigd om allereerst 'n terug bhk te werpen op den strijd, welke achter den rug ligf, doch wij moeten ook in de toekomst kijken. Onze organisatits hebfcen een nieuwerrn strijdvorm moeten aannemen en in het kamp onzer tegenstanders wordt smalend over on- zen strijd gesproken en gezegd, dat er nog met veel bereikt is. Wij zijn evemvel voorloo- pig tevreden, vooral wanneer wij de arbei- derstoestanden vergelijken van 1901 te Amersfoort met die van thans. Toen ver- diende een timmerman 14 cent per uur of 9.80 per week en werkte 70 uur. Thans is het uurloon 62 cent of 29.76 per week te- gen een werktijd van 48 uur. Een sigaren- maker en g-emeen te-arbei der verdienden toen 8 per week, thans 29 en 36 per week. Nadat spreker het in het leven ro -pen van verschillende sociale weften had gememo reerd, gaf hij voorts te kennen, dat de menta- liteit van de werkgevers niet is veranderd. Wanneer de werkgevers dezelfde macht zul len blijven behouden, blijven ook de slechfc toestanden, dwh de vakorganisa+ies beginnen steeds een grootere en hechtere macht te ont- plooien, en die is niet meer te negeeren. Over- ai houdt menr ekening met ons, zoowel na- tionaal als internationaal. Zoowel aan de ontwa-penings- als aan de economisc'he con- feren-ties wordt door ons deel genomen. Meer kennis en wetenschap is door ons opgedaan, hetgeen in cijfers niet is uit e drukken, en een goed stuk werk is terzake gedaan door onze jonge Institute® voor Ar- beidersontwikkel ing. De verdere weg dien wij moeten gaan is een weg met vele moeilijkhedien. Wanneer wij strijden voor loonsverbete- rmg, verkorting van den arbeidistijd, bedrijfs^ organisatie en medezeggingsehap in de be drijven, dan zullen wij de bezitfendte klasse overal ontmoeten. Genoemde eischen fasten het kapitalistische stdsel in haar wezen aan. Jaren acbtereen hebben wij gevochten voor de politieke democratic, vooral voor het alge- meen kiesreebt. Wij moeten, aldus spr., meer macht gaan veroveren op economisch terrein, anders gaan veroverde dinge® verloren. De opstuweiide macht voor medezeggingsehap in de bedrijven kan dtoor de bezittende klasse niet -worden tegengehouden, ondanks de vor ming van trusts en kartels. Een enorme maditsontplooiiog wordt door de bezittende klasse getoond, doch daartegenover moet de arbeidersklasse ook macht formeeren. Zij, die bezittende klasse, gaat steeds door met kapi- taalvorming ten ko6te van het loon en den arbeidstijd van de arbeidersklasse. Door een extra-kapi taalvonning van 700 tniliioen gul dens heeft de bezittende klasse haar positie versterkf Het verheugde spr. ten zeei'sfe, dat ere ontwapeningsgedachte in enzen kring inter- nationaalenorm aanwezig is, doch desniette- genstaande dat vertoonen zich wederom mi- litaire tendenzen; aost nieuwe bewapening komt nieuw geweid. De strijd hiertegen ener- gi-ek ter hand te nemen is ons alter plidit. En wat de taak en de bateekenis van de Bestuurdersfconden verder aangaat, die wordt in het N. V. V. ernstig gevoeld. Lan- delijk hebben deze bonden veel gedaan, voor al met de werkloozenzorg en den distributle- tijd. Bij grooten strijd kan het N. V. V. al- toos rekenen op de flinke en krachtdadige medewerking van bestuurdersbonden. Ook de Alkmaarsche Bestuurdersbond heeft in zijn 25-jarige periode vee! vrucht'baar werk ge daan, waarvoor het N. V. V. dankbaar is. Vooral de oudere en vroegere bestuurders hebben een moeilijke taak achter den rug. Voorts uitte spr. zijn genoegen, dat de ver- standhouding van het N.V.V. uitstekend is gewest mec den besituurdersbond1, doch ook met de politieke partij, met wie het veel op- trekt. Spr. eindiigde zijn betoog met een harte lijke feliciiatie met het 25-jarig jubileum en de mededeeling, dat door het N. V. V. een blijvend geschenk den ATfcmaarschen Be stuurdersbond binnenkort zal worden aange- boaen. (Applaus). Hierna werd onder leiding van den heer E. Smalhout een tableau gegeven, voorstel- lende „Het arbeidersleven voor't ontstaan der arceidersbeweging". Door mej. Marie Polak werd zorg gedra- gen voor het muzikale gedeelte, terwijl mej. jet Bon declameerde. JE>e tooneelverzorging berustte bij den heer A. Hartog. Onder adeni- looze stilte werd het tableau door het publiek gade geslagen, terwijl dit ook geldit voor hei tableau „Arbeidersleven tijdens de Arbeiders- beweging", hetwelk na de pauze werd gege ven. Na de pauze gaf mej. Marie Polak (viool) de „Legende van Wieniawsky", begeleid door den heer A. Krelage Jr. (piano), ter wijl mej. Jet Bon de aanwezigen vergastte op humoristische vcordrachten en de heer Poesikoke op carieaturen en coupletten. Bei den hidden de lachspleren van het publiek geregeld in beweging. Ook voor het laatste gedeelte van het programma konden de da mes Polak en Bon, doch ook de heeren Kre lage en Poestkoke een lu-id en welverdiend applaus in ontvangst nemen. De v o o r z i 11 e r, de heer Alferink, bracht dan ook in zijn sluitingswoord een bijzonder woord van dank aan „Het Klein Socialistisch Tooneel" voor uitmuntende medewerking, die bijzonder heeft bijgedragen tot het slag en van dit 25-jarig jubileum. Een gezellig, goed georganiseerd bal, onder leiding van den heer H. Mantel, be- sloot den avond. IFrovinciaal nieuws UIT OUDORP. Bij de heden gehouden verkiezing voor diaken werd gekozen de heer A. Jonge- bloed. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De Raad vergaderde Donderdagavond vol taMig. De burgemeester was wegens onge- steldheid afwezig, waarom weth-ouder Kroon, die eveneens in niet te besten staat was, dc leiding had. Onder de ingekomen stukken was de goed- keuring op de begrooting en op de geldiee- ning, groot 5400. Uit het verslag over het vervolgonderwijs bleek, dat met 12 leerlingen begonnen en m:t 11 geeindigd is, terwijl het aantal verzuimen ger-uddeld 2 per les was. De heer Groen zou in verband met d'it kleine aantal pogingen willen doen om dit onderwijs tezamen met Noordscharwoude te houden. Het is een bezuiniging, die misschieu nog het onderwijs ten goede komt Van de leden, de heeren du Burck en Dijk huizen was een schrijven ingekomen met ver- zoek de slechte finantieele toestand der tuin- ders te mogen bespreken en eventueel te be- sluiten waf gedaan kan worden om het be- drijf in stand te houden. B. en W. wilden dit punt op de volgende vergadering behandelen, daax het enkele uren voor de vergadering is ingekomen. De heer du Burck zou zich hierbij kunnen neerleggen, als hij wist dat de vergadering binnen een week kwam, waarvoor de voorzit ter geen toezegging kon doen. De heer Zeeman zei, dat deze zaak wel in L. G. C., doch niet in de plaatsel'ij'ke tuin- bouwvereeniging besproken is en hij meende, dat het beter is, besepreking in eigen kring af tc wachten. De provincie zal zich dan vrij zeker niet onttrekken. De heer du Burck meende, dat uit die be- sprekingen wel voorstellea naar voren zulen Staat alles U^tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Siechte spijsvertering en alle vocdingsstoornissen moeten spoedig iwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. komen en vermoedde bij de tuinders wat te veel bescheidenheid. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten het onderwerp in deze vergadering niet te be spreken. Het centraal neutraal ziekenhuis. Ter tafel kwam het schrijven van het ge- meenfebestuur van Alkmaar, waarin mede deeling werd gedaan van het eeniszins klei- nere plan en v/aarin erkentelijkheid betuigd werd voor den toegezegden steun. B. en W. vonden in 'bverkleinde plari am leiding eerst inlichtingen bij Alkmaar m e winnen alvorens besloten wordt het.eciu genomen standpunt te handhaven. De heer Zeeman merkte op, dat hiervoci voor 1929 alien tijd is, doch achtte het over- bodig, daar het besluit genomen is om 15 cent per inwoner beschikbaar te stellen als het tekort 65000 is. Wordt door het klei nere plan het tekort minder, dan wordt ook de bijdrage minder. De heer du Burck dacht, dat het een staal- tje van Alkmaar's plicht geweest was te vra- gen of nu ook dezelfde steun gehandhaafd bdijft. Dit is, aldus de voorzitter, precies wat bij B. en W. voorzit. De heer Dijkhuizen meende, dat bericht kan worden, dat deze raad gaarne met het kleinere plan meegaat. Immers de groote te tegenstand was destijds tegen het groote plan. De heer du Burck merkte op, dat er nu geen zenuwafdeeling bij is. De heer ZeemanAlthans voorloopig niet. Een mededeeling van den heer Zeeman, dat ook bij het verkleinde plan gerekend wordt op 15000 van de buitengemeenk-n, deed den heer Groen overheilen naar B. en W. Vooral daar slechts 8000 a f 9000 is foegezegd, aclitte hij hadere inlichtingen van groot belang. De voorzitter zal het punt de volgende ver gadering verder aan de orde stellen, De tot op den Twuijvenveo B. en W. stelden voor om mee te gaan met het adres dat door Brack aan de Kroon ge- zonden zal worden en adhaesie aaarop te be- tuigen De heer Kramer verheugde zich over den radicalen ommekter van B. en W., daar ze immers hiermee tevens bewijzen wel voor steun te zijn Broek tocli zegt in het adres dat ze wel tot eenigen steun bereid is. Het is dan niet noodig adhaesie te betuigen, daar we dan eenvoudig aan Alkmaar onze medewerking kunnen toezeggen. Ook Noordscharwoude heeft adhaesie betuigd en is dus voor steun. De voorzitter zei, dat het absoluut de be- doening niet is, dat de raad zich met Alk maar in verbinding stelt. De heer du Burck zei, dat in Noordschar woude het adres niet door B. en W. behan- deld is en ze er dus wat licht overheen zijn gegaan. Ook Broek denkt niet aan betalen en mogelijk is daar de toelichting wat gauw sa- mengesteld. Hij wees verder op de circulaire van 19 Juli van minister Kan betreffende noodzakelijke bezuiniging. Spr. wilde wel met het adres van Broek meegaan, doch ecu geheel andere toelichting samenstelleh waar in gewezen wordt op het onvoldoende onder houd door Alkmaar, op de afsluiting zonder overleg met de Langendijker gemeenten en op dte eigenaardige wijze van handeien van Alk maar door de andere gemeenten mede aan- sprakelijk te stellen. Verder wees hij op de wijze van handelen van Alkmaar tegenover het P E. N., waardoor ze bewezen met uit- sluiting van elke eisch van billijkheid het contract te willen zien gehandhaafd. De heer Zeeman vroeg welke schrandere gast de memorie van toelichting in Bro?k heeft samengesteld. Er is geen snars uit wijs te worden. De heer Zeeman wilde een conference met Ged. Staten en alle betrokken gemeentebtstu- ren, zooais de heer Dijkhuizen reeds in de gecombineerde vergadering heeft voorgesteid Ten slotte werd met 6 tegen 1 stem beslo ten om geen adhaesie te betuigen. Dc verdere besprekingen, die nog van lang- durigen aard waren en waarin mededeelin- gen werden gedaan, die er op wijzen, dat met vrij groote zekerheid de tol er zal komen, hadden tot resultaat, dat het adres van Broek zal worden overgemomen, doch een eigen memorie van toelichting deze zal ver- gezellen. Een voorstel van den heer Kramer om Alkmaar te verzoeken welke voorwaarden het aan Zuidscharwoude zal stellen om van den tol af te komen, werd verworpen. Tijdens de discussie deed zich een incident voor, waarbij de heer Groen de pers kwam gezdschap houden. Hij vond het namelijk beleedigend voor den raad, dat de heer Zee- man steeds sprak van slikken in de gecombi neerde vergadering en wensch te op deze wij ze niet te vergaderen. Herhaald verzoeik van den voorzitter bracht hem ten slotte weer naar zijn plaats terug. De heeren Dijkhuizen en du Burck zagen nu hun voorstel inzake wijziging van het reglement van orde, ditmaal aan de orde ge- steld1. Zij wenschten daarin opgenomen te zien, dat voorstellen van B. en W. tijdig door de raadsledten onder de oogen kunnen worden gczien en voorstellen van den raad, voorzien van prae-advies van B. en W., bij de stukken women te liggen. B. en W. achtten het niet noodig, omdat de raad altijd in de gelegenheid is punten aan te houden. Het slot van de zaak was, dat het voor stel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen verworpen en het voorstel van de beide raadsleden met 6 tegen 1 stem werd aange- nomen. Van de afdeeling van d'en Bond voor Staatspensionneering was het verzoek inge komen om teruggave der befcaalde vermake- uikheidsbelasting. Verder werd het oobi}lijk geachf, dat van en avond met bal na twee- maal belasting geheven werd. Ook hierover word een breedvoerige discussie gevoerd, waarvan het resultaat was, dat een 'voorstel om algeheele vrijstelling met 4 tegen 3 stem- men ver\yorpen werd en een voorstel om geen. twee belastingen op een avond te heffen met 6 tegen 1 stem werd aangenomen. Een voorstel-Dijkhuizen om de verordening ie herzien, werd tot de volgende vergadering uitgesteld. lot leden van de schatterscon.missie wer den herkozen de heeren S. de Boer Kz., C. de Jong, M. Zijp en G. Bekker. f Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie werd herkozen mej. N. Vos van Zon. B. en W. dienden daarna een voordracht in voor benoeming van de stembureaux. t Na een gehouden comitezitting, hiervoor door den heer du Burck aangevraagd, werd deze .voordracht ingetrokken en een nieuwe voorgesteid, luidende als volgt: HoofdstembureauVoorzitter de burge meester; leden: Bekker, Dijkhuizen en Zee- man; plaatsvervangende leden: Groen, Kra mer en du Buck. Stembureau: 1 Voorzitter de burgemeester; tden: Bekker en du Buck; plaatsvervangende den: Kramer en Berkhouwer. stembureau 2: Voorzitter wethoudcr roon; leden: Zeeman en Groen; plaatsver- -"■de leden: Dijkhuizen en Kunnen. Nadat een schriftelijk verzoek van de pers om - vergadering wegens het late uur te met was aanvaard, ging de pers vt r. daar het inmiddels over elf uur was et g een drietal punten, n.l. bepaling win het vetgehalte, besprcking zwarte Hist en de wnikelsluiting aan de orde zouden komen. In de voortgezette raadszitting werd be sloten het vetgehalte der melk op 2.75 te bepalen en daarvoor toestemming aan de Kroon te vragen. Coniform het voorstel van B. en W. werd besloten ter beteugeling van drankmisbruik een zwarte lijst aan te leg- gen. De verordening op de winkelsluiting onder- ging de volgende wijzigingen: Zondags zul len in hoofdzaak winkeliers in sigaren en aanverwunte arfikelen open mogen zijn, be nevens winkeliers in fruit. Als St. Nicolaas op Maandag of Dinsdag valt zal 3 Zondaegn daarvoor ontheffing verleend worden. Als St Nicolaas later in fle' week valt dan twee Zondagen. Ook op de drie kermisdagen wordt onthef fing verleend. De dag voor Kerstmis, en Nieuwjaarsdag zal als een gewone Zaterdag beschouwd worden. Inplaats van een kwartier zal men een half uur mogen rekenen om de aanwezige klanten te beaiepen na het sluitingsuur. Bij de rondvraag zei de heer Dijkhuizen een voorstel verwacht te hebben betreffende vertegenwoordiging door B. en W. Dit in verband met het geval te Hoogkerk. B. en W. zullen het voor de volgende vergadering overwegen. Een verzoek van den heer Kramer om aan de raadsleden een en ander van dte verorde- ningen te verstrekken zal worden overge- bracht. De voorzitter sloot de vergadering en zei, dat, wel is waar de besprekingen mooi en minder mooi waren maar in het belang van een goede verstandhouding enkele concessies tegenover elkaar zijn gedaan, die hopelijk hun nut zullen afwerpen. Ik hoop dat men zich voortaan zal weten te beHeersehen en bij versehil van gevoeten zal weten te respeaee- elkoars meening ren. UIT WINKEL. Door de Afdeeling Winkel van het Cen- fradl Genootschap voor kinderhrestel lings- en vacantieko'lonies, w-erden tot bestuursleden gekozen Mevrouw G. KosterEriks en de heer B. Span; terwijl mevrouw Koster-Eriks a's secretaresse zal ontreden. Voor winter verpleging wordt een kind uitgezonden voor twee maanden, terwijl pogingen worden aan- gewend nog twee kinderen uit te zenden voor Zomerverpleging. Door de Afd. Winkel van de Vrijheidsbond is voor de aanstaande raadsverkiezing een grosliist opgemaakt van 6 candidaten in alpbaibetische volgorde luidende: W. Amels, J. Th. Broersmsa, C. Meurs, K. Over, Jb Spaans (aftredend) en J. de Veer. UIT BERGEN. Brand. Hedennaeht ongeveer 2 uur werd brand ontdekt in de boerenhofstede van den heer Vader, welke direct zulk een omvang aan- nam, dat de bewoners zich in allerijl in vei- ligheid m-oesten stellen. Met moeite wist d< eigenaar zijn twee paarden te redden. Dooi de buren werd nog een standaard met klee- ren in veiligheid gebracht. Alles verbranddel waaronder allerlei werktuigen, benevens een partijtje hooi. De brandweer bepaalde zich tot de belen- dende perceelen, waarvan een tamelijke wa- terschade bekwam. De eigenaar was verzekerd bij de „Onder- linge" te Oudkarspel. De R.K. kiesvereenigimg „Dr. Sdhaep- map" alhier hield gisteren een stemming on der haar leden ter bepaling der volgorde. waarin haar candidaten op de voor de as Raadsverkiezing in te dienen candidatenlijst zullen geplaatst worden. Aan de stemming werd door 351 leden deelgenomen. Ruim 20 biljeiten moesten van onwaarde verklaard worden. De stemming gaf tot uitslag dat op de can- didaten-lijst geplaatst zullen worden: 1. J. Apeldoorn met 2962 punten; 2. M Baltus met 2627 punten; 3. H. Blank met 2275 punten; 4, j. E. Martin met 1939 pun ten; 5. C. J. de Wit met 1657 punten; 6. P. Rosikam met 1598 punten; 7. J. N. de Ko- ning, 1483 punten; 8. J. E. Miltenburg, met 1464 punten; 9. Th. Sluijter met 1082 punten; 10. W. Schneiders met 988 punten Onze plaatsgenoote mej. M. Roos, on- derwijzeres, is benoemd tot assistente aan de school te Noord-Sciharwoude. UIT AKERSLOOT. De kiezerslijst dezer gemeente bestaat uit 899 kiezers voor de Tweede Kamer, 891 voor de Prov. Staten en 862 voor den gemeente- raad. Vrijdag j.l. vergaderde de raad dezer gemeente Afwezig wegenw r.iektn ds heer J. van't Hof Sr. Poster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per Bacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6