KiDven en Keniinen. Binaienland Verstopping Mijnhas*dt's Laxeertabletten. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Ingtekomen was o. m. bericht van den In spector dter Dir. Belastingen, dat het aancteel in de kwade posten op de opcenten der rijks in komsten belasting o-Vfer den dienst 1926 150.87 bedraagt, alsmede een kenmisgeving van het hoogheemraadschap Noord-Hoilands Noordterkwartier, betreffende een wijziging van de schatting der wegen in de Starnmeer en Kamerhop. De voorzitter deelde mede, dat de wegen in de Starnmeer onder deze gemeente voorheen kadiastraal op naam stonden van de gemeente Akers-loot en toen ter tijd onbelast waren. Toen het hoogheemraadschap in werking kwam, werden deze wegen belast en daar de gemeente er geen enkel voordeel ooit van ge- noten hceit, bracht de billijkheid mede, dat de polder de Starnmeer de las ten betaalde, om- d'at die ook steeds de voondeelen had genoten. Deze regeling is nu tot stand gekomen en arullen voortaan de wegen van den polder de Starnmeer op hun naam voorkomen, Hetgeen de gemeente heeft betaald, zal terugbetaald wordea Deze stukken werden voor kennis- geving aangenomen. Een schrijven van den directeur der poste rijen en telegrafie, dat wegens het steeds toe- nemen van distribueeren van radiotoestellen de vergunningen worden opgeschort door den Minister van Waterstaat. Vaststelling suppl. begrooting betreffende aankoop brandweermateriaal zooals slangen, gtraal- en standpijpen, benevens het laten maken van een wagentje om deze materialeu ie vervoeren. Met algemeene stemmen beslo ten, Atenu kwam aan de orde het punt waar- voor dieze spoedvergadering was belegd, n.l. het voorstel van B. en W. tot veranderen van een gedeelte van 't bovengrondsch electrisch net in een ondergrondsch net. De voorzitter zeide, dat het bet reft het ge- deelte van het transfomiatorhuisje aan den Raad'huisweg, langs den Julianaweg, tot de R. K. kerk en de Kerklaan tot J. Verd'uin. Het bovengrondsch net aan dte Kerklaan zal toch als de boomen daar goed grceien, verp.aatst moeten worden naar ae overzijde. Daar komt nog bij, dat B. en W. van plan waren aan den raad voor te stel-ten om de palen in de voormalige veenderij in den Oosrwouderpo!- der weg te doen en daar een ondergronosche kabel te leggen vanaf 't transio-rmatorhuisje aldaar naar den StarnmeerdijK, alwaar de kabel uit de Markervaart komt. In de Wou- de zijn steeds vde storm-gen, doordat de grond voor de palen te slap is. Bij een ondergrondsch net zijn de stroom verliezen aanmerkelijk minder a'.s bij een bo vengrondsch net. Het ligt in de bedoehng van B. en W., ate de financien het toeiaten, successievelijik lnermedc door te gaan in de kom van het dorp. Deze verandenng zal on- gevcer 4000 kosten. Hiervoor behoeEt geen leening te warden aangegaan, het kan uit eigen middelen woiden betaald. De te graven gieuf wordt 30 c.M. breed en 60 c.M. oiep en kan langs den kant van den weg ge- graven worden. Het materiaal zooals palen en draad, dat door de verandenng overcom- pleet is, kan voor uitbreiding eleers dienst doen. Waar dit zal geschieden kan later over gesproken worden. De heer Berkhout vroeg of later in de bui- tenwijken het net ook ondergendsch wordt. De voorzitter kon deze toezegging niet geveh. De heer Schut vroeg of het de bed.ruling was om aan die Kerklaan het ondergrondsch net aan de Westzijde te leggtn. De voorzitter antwoordde bevestigend, daar dit het voordeeligst is. Met algemeene stemmen werd besloten deze verandering aan te brengen. Rondvraag. De heer Schut: Het riool bij Kaandorp eischt verbetering. Zal in worden voorzien. De heer Aafjes bracht dank aan B. en W. voor de aanschaffing van leermiddc len in den Kogerpolder. Hierna sluiting. Sinds 29 Maart j.l. wordt alhier ver- mist de heer Duin, die voorgaf naar" familie te gaan en daar niet is aangekomen. Men ver- moedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Opsporing is^verzocht. UIT OTERLEEK. Vrijdag 1 April hield de Tooneelvereeni- ging Kunst naar Kracht haar jaarvergade- ring. Alle leden met enkele gastleden en Sen eerelid waren aanwezig. Voorzitter was de heer G. v. Harskamp. De heer M. Sluis deed als penningmees- ter rekening en verantwoording. Dit verslag was ver van rooskleurig, mede tengevolge van de herfstuitvoering, die een financieel fiasco geworden is, en door het vertrek van donateurs. Naar aanleiding van dit punt ontspon rich een gedachtenwisseling over het vraag- stuk: hoe kunnen wij hier verbetering in -orengen. Onze Kasteiem die gewoonfljk met de kermis een humorist laat optreden, bracht de oplossing, hij stelde de vereeniging in de gelegenheid om met de kermis op te treden, wat dankbaar werd geaccepteerd. Besloten werd als de bezetting het toe- laat, op te voeren het rnooie kermisstuk Broeders-Vrijmetselaars. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen, alsmede mej. A. Vergaay als vice-secretaresse. Als nieuw lid werd toegelaten mej. B. Zijp, terwijl door vertrek mej. T. Wagenaar de T. V. ging verlaten. Na rondvraag en sluiting bleef men nog een poos gezellig bijeen onder 't genot van spel en voordracht. UIT URSEM. Na gehouden stemming is de groslijst der R. K. partij voor den gemeenteraad als volgt samengesteld: A. G. Genefaas; J. Dol; Alb. Groot; J. de Boer; J. Schaap Dzn.; S. Oud; J. Veldboer; P. Komen; J. Schaap Czn., aftr.; J. Schou- ten; J. van Diepen, aftr.; J. A. Groot; G, Bakker; C. Stuyt; P. Dol; G. Seyts; J. Berk hout; L. Kroon; S. Bijman; Chr. de Goede; C. Paauw; G. Oud'.iuis en Jb. Groot. UIT SCHOORL. ■Naar aanleiding van ons bericht over de 25-jarige amMsvervullinig van Ds. Boeke, deelde deze ens mede, d°t hij dit feif slechts in imilemen krlng elders .loopt te gedenken. Dezen winter werd door „het Witte Kruis' alhier, en onder leiding van den heer Dr. H. Herenga een cursus gehouden voor eerste hulp bij ongelukken. Een vijftal cursisten had zich voor een examen opgegeven. Dit is Donderdagavond afgenomen met het gunstig gevolg dat alle candidaten zijn geslaagd. Vrijdagavond had in dte buurtschap Aagt- dorp een drcevig ongeval p.aats. Twee kinderen van den heer de Jong, die dagelijks de school te Bergen bezoekea, ver- lietca de bus van de Jong en Glas, juist ter wijl een auto passeerde, met bet ongelukkig gevolg, dat cen der kinderen, een jongetje, onder de wieien dezer auto geraakte en het met den dood mo-est bekoopen. Het meisje wist nog juist buijen het gie- vaar te komen. G e b o r e n Johanna, d. van Martiiius Praat *n Aaf je Kager. G e t r o u w d Pieter Jacobus Johannes Bio mte Zijpe on Johanna 'Martina 1 am.s, Ov'erleden Maartje Reijne, echtgen. van Cornelis oel, 39 jaar. Grietje Koeten, wed. van Jacob Hemmer, 87 jaar. Pietertje Schouten, echtgen. van Jan Rietveld, 78 jaar. Geertje Catharina Jelgersma, 71 jaar. Grietje van Essen, wed. van Jacob den Das, 74 jaar. SINT PANCRAS.(Maart). G e b o r e n Maartje, d. van Lcurens Breed en Trijntje Houtkooper. Maartje, d. van Jan Vos en Geertje Visser. Jantje, d. van Pie'.ar Schoen en Trijntje Groot Rinze. z. van Lammert van der Werff en Trijntje Smit. Overleden Marijtje Kok, 76 jaar, echtgen. van Dirk St amines. Anne Meine- ma, 30 jaar, echtgen. van Geertruida de Rui- ter. Klaas Bergman, 91 jaar, weduwnaar van D'ieiiwertje Zwetsman. UIT NCORDSCHA'RWOUDE Tot dte U.L.O school alhier zijn gisteren 20 nieuwe leetjiingen toegelaten, waarvan 3 uit deze gemeente, 6 uit Oudkarpsel, 5 uit Zuidseharwoude, 5 uit Broek op Lanigendij'k en 1 uit Kalverdij'k. UIT EGMOND AAN ZEE. De aandeelen van de Maatschappij ,,Zeebad" alhier zijn overgegaan aan eene combinatie, die zich voorstelt do terreinen. groot 60.000 vierk. Meter, zoodra mogelijk in exploitatie te brengen. Blijkens adver- tentie in dit nummer kan men reeds thans aanvragen voor aanbouw richten tot den makelaar L. F. Th. Koelman alhier. In overleg met gegadigden kan de verkaveling dan geschieden. De Maatij. begint binnen- kort zelf met de stichting van enkeU ge- bouwen. WAARAAN IS „DOOD IN DEN DOP" TOE TE SCHRIJVEN. HE In mijn vorige artiled over dit onderwerp betoogde ik, dat we er absoluut voor hebben te zorgen, zoodanige voedenmidde'len aan de fofchoendcrs te verstrekken, dat daaruit de stoffen gevormd en opgenomen kunnen wor den, welke em breedei nu eenmaal noodig heeft, cm daaruit vlotte kuikens te mogen ver- wadilen. Deze in zoo'n broedci voorkomende stoffen, voo»r ziouvar ze ons altnans bekend zijn, gaf ik eveneans op, n.l. wata", stikstof, vet, zouten, A, B, D ai E Vitaminea. Thans hebben we dus na te gaan, wat we moeten doen en ook wat we moeten nalaten, om onze fokhoendeis in staat te stellen die gewaisdite brofldeierai te produceeren. Wat het water betreft, wil ik er nog eens extra op wijzen, dat dit de stof is, welke het grootste percentage van den ei-inhoud uit- maakt. De fokker behoort a* dan ook voor te zorgen, dat z'n hoendters steeds ova volop water 'kunnen bescbikken. Gebeurt dit niet, dan zullen de eieren ongetwijfeld kleiner van stuk worden. Zoo'n proefje is al heel gemak- kelijk te nanen, maar direct waarschuw ik voor de daar aan verbonden kostai, n.l. klel- ner eieren. Stikstof, vet en zouten levemi ook niet zu'lke groote mocilij'k'heden op, omdat de prak- tijk in deze alreeds den weg heeft gewezen Nog steeds onfoekend met de jutete, voor het Pluimvee geldende verteringscoefficienten, heeft men dte voedermengsds toch wel zoo leeren samenstellen, dat deze aan de eischen, welke we voor stikstof en vet moeten stellen, voldoen, d.w.z. dat we er onze hoenders vlot mee kunnen opfokken, ze soms enorme legcij- fas kunnen laten maken, terwijl ze dan ook nog voldoende levenskrachtig blijven. De vraag is editor wel, of we ditzelide op een niet wat goedkoopere wijze 'kunnen baeiken, doch zoo lang de Wetenschap ons nog niet die juiste, voor de Pluimveeteelt geldende, verterings-coeffidenten heeft medegededd, verterings-coefficenten heeft medegededd, gen. Met de verschillende mmaale zouten, wel ke in een d behooren te zitten, met pliospha- ten, magnesia, chlcoVnatrium, fluor, kiezel- zuur, ijzer-mangaan en zwavelverbindingen is het moeilijker gesteldi, cmdat we daar nog lang niet voldoende van weten. wel is bekend, dat in het graan phosphor, zwavel en chloor voorkomt en in het groen- voer magnesium, kalium, natrium en calcium, terwijl ook melk, zoowel de voile als de tapte en de karnemelk een groot percentage mine- rale zouten bevat Zij, die in de gelegenheid zijn hun fokdieren karnemelk te laten drin- ken en tegenwoordig kan eigenlijk een icder dit, daar de ka r ne me 1 k pro pa rate n ook al in kleine verpakkingen worden gdeverd zijn dan ook bepaald in het voordeel. Daarnaast gezend graan en versch groen- voer, hoe jonger des te beter en men zal in de behcefte der benoodigde minerale zouten hebben voorzien. Nu boffen we er bij, dat de benoodigde vitaminen zich eveneens in die stoffen bevin- den, zcodat we daarmede twee vliegen met klap slaan. een MevTouw, tot vertrekkende dienst bode, die een getuig- ichrift vraagt; En Marie, natuurlijk zal ik mevTouw Dopper op de hoogte moeten brengen van je onuitstaan- baar humeur.- Marie: O ja, alstublieft mevrouw. Dat zal er haar hoop ik toe brengen, op haar woorden te letten. (Punch) Met die vitaminen-geschiedenis is het een eigenaardig geval. Hoeveel jaren is het al niet, dat dte Pluimveeschrijvers den lezers voorhielden om hun hoenders toch vooral volop jong versch groenvoer te geven, om ze toch steeds van wat zonlicht te laten profi teered om kuikens, die aan z.g.n. zoldervoe- ten leden in het gras te zetten, dit allemaal omdat de praktijk zulks ails wenschelijk had geieerd. Thans weten we waarom. De weten schap heeft n.d. aangetoonds diat in dat jon- ge, versche groenvoer de vitaminen (A-vita- minen) zaten, die van invloed zijn op den groei van het lichaam, op het voorkomen van een bepaalde oogziekte, de B-vitaminen, wel ke zenuwontaardigen, ate b.v. krampachtig samengetrokken teenen bij de kuikens voor komen en de D-vitaminen, die aanwezig moe ten zijn, wilicn zich geen Engelsche ziekte- verschijnselen voordoen. Met de E-vitaminen, de z.g.n, vruchtbaarheidsvitaminen, is het al ten heel merkwaardig geval. Deze E-vitaminen werd eerst vrij kort ge- leden wetenschappelij'k vastgesteld en toen ik daar melding van maakte, kon ik tegelijk naar een door mij gepubliceerd artikel van 1917, thans dus reeds 10 jaar geleden, ver- wijzen, waarin letterlijk stond: „Alle klaver- soorten, luzerne, serradetle en ook spifrrie zijn een uitstekend groenvoer voor kuikens en kippen. Loopen«deze los, dan zullen ze bij voorkeur de klaver uit het weiland afgrazen, voor zij de jonge grasscheutjes afpikken. Zijn de kippen opgesloten in rennen, dan is het geven van groena klaver, enz. vooral indien gemengd in het zachtvoer, zeer bevorderlijk voor -'t eierleggen. De foktoomen zullen meer vruchtbare eiere n opleveren en de kuikens zullen sneller groeien". Nu weten we, dat in de goedte lcwaliteit levertraan de A-vitamine zit, welke ook in het directe zonlicht en wel in de ultra-violet- te stralen voorkomt, deze zelfs kan vervan- gen, zoodat de Amerikanen spreken van „bottied! sunshine", gebottelde zonneschijn. En we kunnen zelfs tientallen jaren terug gaan, om te verwijzen naar de toen gepu- bliceerde aanbevelingen van het gebruik van levertraan. De Pluimveemenschen zijn ook in deze aan de mannen van de wetenschap grooten dank verschuldigd, omdat dteze ons van blinden, van zoekenden en tastenden langzamerhand tot zienden zijn gaan maken. Als we nu den zonneschijn missen, dan weten we dat we daarvoor een surrogaat kunnen vinden. Opk weten we, dat we direct zonlicht moeten heb ben, d.w.z. dat 't niet voldoende helpt wan- neer de hoenders achter glas moeten loopen, zoodat't zonlicht eerst door't glas moet val- len, omdat daar de ultra-viollette stralen waar het juist om begonnen is daar niet ten voile door heen kunnen dringen. Het schijnt, dat deze stralen beter door een be kend glas-surrogaat, n.l. Vitrex, dringen. Teen ik in 1919 voor een uitgebreid P'luimvee- bedrijf, hetwelk ik in't leven riep, groote stel len liet maken, vermeed ik de gewone klap- ramtn en nam daarvoor schuiframen in de plaats. Zonder dat dit bepaald mijn bedoeling was geweest, kreeg ik daardoor het zonlicht rechtstreeks in de stallen en het was dan ook merkwaardig te zien, met hdeveel genoegen <fe hennen zich in die zonplekken baggerden. Hoeveel is nu ook niet verklaarbaar ge worden? In mijn vorige artikel heb ik gezegd, dat vitaminen niet in het hoenderlichaam ge vormd1 kunnen worden, doch dat de hoenders deze uit het voer moeten opnemen en er een reserve-voorraadje van kunnen vormen. En ziet, thans hebben we al een voorname oor- zaak van „dood in den dop" te pakken! 's Winters krijgen de hennen weinig groen voer en weinig direct zonlicht. Ook al weer door de praktijk geieerd, hebben we altijd door betoogd: Drijf de a.s. fokhoenders toch niet tot bet leggen van wintereieren. Doe je diat wd, dan krijg je later, veel .jdood1 ia den De ongure: Goeien oavend meneer. Ik verZamel plaatjes van het Mauritshuis, maar het kan me geen snars schelen of ze ook bij toeval achterop een briefie van veertig stane. (London Opinion). dop". Ook dat is nu duidelijk geworden. Im- mcrs gingen die hennen in hun eieren hun reserve-voorraad vitaminen afzetten, omdat ze in het gewone rantsoen daar met voldoen de van kregen. Met het resultaat, dat die voorraad was uitgeput, juist wanneer deze het meest noodig was, namelijk in den tijd, dat de eieren v.oor het broeden wer den benut, met het resultaat, te vroeg afge- storven kuikens, of kuikens „dood in den dop", die het dus op't laatste moment, wan neer zoo enorm veei van hun vitaliteit wordt verlangd, moest en opgeven. Nu ook is het duidelijk waarom het percentage ,,dood in den dop" in het begin van het seizoen zoo- veel grooter is dan later, omdat in 't laatste geval Moeder Natuur voor volop vitaminen zorgt, door het opdisschen van jong, versch green en zich nog ontwikkelende insecten. Wil men dus een der oorzaken van „dood in den dop" zooveel mogelijk beperken, zorg dan, dat de fokhoenders steeds volop drink water hebben; terwijl karnemelk en de prepa- raten daarvan, ate drank, naast het noodige vochtgehalte, nog veel grootere voordeefcn bezit. Geef ze gezonde vocdermengsels van een ruime eiwit-verhouding, om ze niet tot het eieren leggen te drijven, dus een vermeer dering van het gewone graan- en een vermin dering van het meelrantsoen. Zorg dat ze zooveel mogelijk groenvoer krijgen, wat winters gekiemde havef en boerekoolbladeren lean zijn, of (en) gemalen roode wortelen Wat hebben we d'aar, in de mobiiisatiejaren niet een pezier van gehad, toen we in't wei nig gezegende tijdperk van erwten- en boo- nenpiksel moesten leven en we toch nog sue- Cv.s hadden door dat' te mengen met vetkanen en gemalen roode wortelen. Thans lazen we cok al weer, dat die roode wortelen de A-vi taurine bevatten. Geef ze zooveel mogelijk direct zonlicht en ge zult er wel bij varen. In een volgend artikel zal ik in enkele de tails gaan afdaien, en ook resultaten van een paar interessante proefnemingen mededeelen. INTERPAR'LEMENTAIRE UNIE. Onder leiding van mr. Th. Heemskerk is in bet gebouw van de Eerste Kam-er de Ne- derlandsche grocp der Interparlementaire Unie in algemeene vergadering bijeen ge weest. In deze vergadering werd allereerst her- dacht het sinds de vorige vergadering overle den bestuurslid, mr. H. C. Drt iselhuys. Daarna gaf de voorzitter ui-tiag aan de dankbaarheid der gi'oep voor de vele goede diensten, welke dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, die zijn ontslag ails lid van hei bestuur heeft genomen, in verschillende func ties en in het bijzonder die laatste jaren als voorzitter, aan de grotp heeft bewezen. Uit het d'oor den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het aantai leden der groep op 1 Januari j.l. 93 bedroeg, van wie 31 tot de Eerste en 57 tot de Tweede Kamer behooren; dte groep heeft 5 oud-Kamerleden onder haar leden. Tot voorzitter werd benoemd de heer Heemskerk. Voorts benoemde de vergadering tot leden van het bestuur de heeren mr. J. Schokking en mr. A. B. G. M. van Rijckevol- sel. HET VRAAGSTUK DER RADIO-DISTRIBUTIE. Aan de Vrijdag j.l. beeindigde driedaag- sche bespreking over bovengemeld onder werp, onder leiding van den directeur-gene- raad der posterijen en telegrafie, hebben, be halve de betrokken hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der P. en T. en van het departe- mem van justitie, deelgenomen: vertegen- v/oordigers van fabrikanten van radiotoestel len; bestuursleden van 5 hier te lande be- staaude zendvereenigingende directeuren van de gemeentelijke tdefoonnetten te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage;'exploitan- ten van z.g. radiocentrales; enkel^ particulie- ren en gemeentelijke aanvragers tot exploita tie van dergelijke centrales, en een bestuurs lid van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de radiio-distributie mits exploitatief en tech- nisch goed verzorgd van sociaal belang is als middel om radio te brengen in de huizen van hen, die niet over een beurs bescbikken, welke dik genoeg is voor de aanschaffing van cen -eigen ontvangtoestel, dan wel de zorg voor de bed'iening van een dergelijk toestel niet op zich willen nemen. Over het eigendomsrecht van uitzendingen werd uitvo-erig van gedachten gewisseld. Voor het grootste deel ligt deze kwestie op het gebied van het departement van justitie. Echter is de indruk verkregen, dat, afgeschei- den van de vraag hoe dte regeling principled ten slotte moet wezem, een practischc oplos sing aan dit deel van het radiodistributie- probleem ten genoegen van het meerendeel der belanghebbenden zeer wel te geven zal zijn. Besproken werd voorts op welke wijze zou kunnen worden tegemoetgekomen an den wensch om den aangeslotene onafhankelijk van den distributeur in staat te stellen, datgene te ontvangen wat hem krachtens zijn polrtieke of godsdienstige overtuiging het meest interesseert. Ook in dit opzicht schijnt een bevredigende oplossing m-ogeliite -J. Breedvoerig werd nog van gedachten ge wisseld omtrent eventueel in de concessies op te nemen technische voorwaarden. De besprekingen, die uitsluitend ten doel hadden om dte verschillende verlangens en in- zichten te leeren kennen van hen, die, meer of in rechtstreeks, bij het vraagstuk betrokken zijn, hebben voor een toekomstige regeling belangrijk materiaal verschaft en hebben ate eindindruk opgeleverd, dat geen onoverkome- lijke moeilijkheden aan een doelmatige rege ling dezer materie in den weg staan. De directeur-generaal zeide ten slotte toe. dat verdere beharid-el ing van de aangelegen- heid zijnerzijds zooveel mogelijk zou wordien bespoedigd. DOOR HET ONGELUK ACHTER- VOLGD. Te Nieuweschans is de metselaar H. Hek- man uit Winscho-ten uit een in bouw zijnden hoogen fabrieksschoorsteen gevallen en in bewusteloozen toesfand opgenomen. H is in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. In 1925 heeft de man een gelijk ongeluk gehad, waarvan de gevolgen hem tot Vrijdag alien arbeid hadden belet. EEN EEUW MACHINE-INDUSTRIE. Het Historisch Museum in de Waag te Amsterdam bevat op het oogenblik een aardige tentoonstelling, welke betrekking heeft op het bestaan gedurende 100 jaar van de machine-industrie op Oostenburg: de voorgeschiedenis van Werkspoor dus, De bijeengebrachte verzameling, waarbij merkwaardige stukken, bevat gegevens en afbeeldingen van de fabriek in haar ver schillende stadia. Een aantai foto's toont de voortbrengse- len van Werkspoor in den loop der jaren; locomotieven, spoorwegwagens, ijzerbouw- werken, ketels, Dieselmotoren en wat er nog meer zij. De belangwekkende tentoonstelling zal tot einde Augustus geopend zijn. LUCHTVERKEER. Kculcn DuisburgRotterdam. Uit Duisburg wortd gemeld: Nu de gemeenteraad van Rotterdam een subsidie heeft verleend tot een bedrag van 8000 voor de nieuwe watervliegtuigroute KeulenDuisburgRotterdam, zal de ex ploitatie door de Lufthansa van twee op den Rijn gestationneerde watervliegtuigen op 18 Mei beginnen. Met de inrichting van lan- dingsplaatsen te Keulen, Duisburg en Rotter dam is reeds een aanvang gemaakt. COoP. VEREENIGINGEN EN HET ZEGELRECHT. Daar hem gebleken is, dat bij de meeste coop, vereenigingen en ook bij enkele amb- tenaren verwarring plaats heeft gehad tus- schen bewijzen van aandeel in een cobp. vereeniging en kennisgevingen van bijschrij- ving op het ledenkapitaal dier vereenigin gen, heeft de minister van financien aan de directeuren der registratie en domeinen ge- schreven, dat dit z.g. ledenkapitaal niets an- ders is dan een reserve die gevormd wordt uit de aan de leden toekomende winst en die in de boeken dan ook ten bate van ieder lid voor het hem toekomende bedrag staat ge- boekt. In vele gevallen wordt van het aan deel in dit ledenkapitaal ook rente vergoed, die op dezelfde rekening wordt bijgeschr;- ven. Bedoelde kennisgevingen zijn als credit- opgaven aan een zegelrecht van 10 cent onderworpen zoodra het bedrag meer dan J 10 bedraagt. Dit geldt ook indien de ken- nisgeving bijsphrijving van rente betreft. De kennisgevingen worden in zeer ver schillende vormen opgemaakt, o. a. worden aan de leden afgegeven jaarverslagen waar in op de laatste bladzijde, onder opgave van het bedrag ontvangen wegens gelever- de goederen, wordt vermeld het bedrag dat op het ledenkapitaal is bijgeschreven of het bedrag, waarvoor bet lid na afloop van het boekjaar in het ledenkapitaal is gerechtigd. Deze vermelding is eveneens zegelplichtig, de laatstgemelde als saldo-opgave. Op grond van de bestaan hebbende ver warring, acht de minister termen aanwezig om het recht slechts te doen invorderen (hoewel het reeds sedert 1 Augustus 1919 is verschuldigd geweest) van het arrest van den Hoogen Raad vermeld in de aanschrij- ving van 1 November 1926. Invordering van recht en boete verschuldigd wegens credil- opgaven en saldo-opgaven afgegeven tot en met 6 Mei 1925, kan daarom achterwege blijven. DORUS RIJKERS. Zaterdag was het de eerste dag van het Haagsche Dorus Rijkersfeest, door het Do lus Rijkersfonds georganiseerd ter gelegen heid van den 80sten verjaardag van den be- roemden menschenredder. Reeds Vrijdagavond waren verschillende bekende redders van Terschelling in de re sidence aangekomen en Zaterdagmiddag arriveerden Dorus Rijkers zelf en Di«>den- hpven. Aan het station werden zij begroet door het bestuur van het Dorus Rijkers fonds. Na een gezamenlijke wandeling door de stad namen dc gasten van het comite hun intrek in hotel Centraal. Des avonds was ot moeilijke en onregelmatige stoeigang regelt men vlug zondor kramp of pijn met

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7