DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Buitenlandsch gemengd nieuws. ftonflerd nesfen en twfnflgsfe Jiiar^aiig 1927. IDonnementsprljs bij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewjjsn. 5 et Adrertentiepr. 25 ct p. regol, grootere letters naar DlnAtiiuIinli Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Kedactie No, 83. DONDERBAG 7 APRIL. OageBijksch overzicht. Stadsnieuws U0752 Dirt nnmmef besfaaf hit 2 bladen- Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. ■Treurige toestanden in Ameri- ka. Polen's financieele toe- stand. Een nieuw expose van Chamberlain. Dat oak in Ameri-ka voor velen het idleale toekomstland toestanden heerschen, die met redht treurig en schandelijk mogen worden genoem-d, dat het daarin absoluut Diet ©ndterdoet voor Europa, ja de Oude We- ^eld zelfs dlkwerf overtreft ihet ble-ek weer eens duidelijik uit het dezer diagen verschenen laarlijfcsch rapiport over den toestand d'er ne pers, waarvan wiji in 'het HM-. een samenvat- fjjig aan-troffea Immers: in dat rapport wordlt niets meer pi minder cezegri, dan dat het zwarte deal iter toewW ig, dat rutin tien millioen zielen telt en zich tegen dlen dlru-k in gestadig uit- hreidt, and-anks alles nog ih een staat van temi-slavernij verkeert. Zeker, de pol'itieke -gelijkstelling is er, doch die rassen-tegenstelling nog alles hehalve uit den weg gerui-md. In d;e blanke snaatschappij blijft de neger een paria, so- tiaal blijft hij die mindiere, en naar gelang Bijih ras zich numeri-ek sterker voelt, of onge veer even talrijk ails dte Man-ken en dus ronstitiriioneel ook poMek in macht behoor- die toe te nemen, versciherpt het anitaigomiisme tusschen zwarten en blanken, hetgeen zich doorgaans uit in agress-ieve en vaak crimi- neele daden door blanke bevolkingsgroepen Wdiswaar poagt men dit euvel zooveri tnogelijk "largs gereehtelijken weg te bestrij den, maar over't aligemeen is de afkeer der "Amerikanen van het zwarte ras zoo sterk, da onrechtmalige behandtelinig der negers nog aan dte ordc van dten dag is. Of is het rechtmatig, dat negers door blan ke ben-den uit hun woningen worden verdre- veni, amdlat zij het gewaagd- hebben neer t strijiken in wat die blanken als „blanke wijken" ha-dti-en bestempeld. Dat gemeeotebesturen hun zwarte bevolfcing onreohtmati'g dwingen oim binn-en bepaa-ldte stadskwa-rtieren te blij ven, vaak onder dlen dru-k van een White people's protective league", maar vaker nog van dte berudhte ,Ku Klux Klan". Dat enkele aitaten- dte fedterale grondivet ontduiken door negers van dte „pri«mairies", dte voor-verkiezin gen waarbij partij-candidaten gesteld wor- dten uit te sfaiten, zoodat de zwarten bij de eindelij-ke stemiminig h-oogstens een keus mo- gen doen uit blanken door blanken aangewe- zeo. Jaar in jaar uit leest men van gruwel daden, lynichpartijen, vernederingen, waarbij de Am-erikaansche overheid wijkt vo-or of zich laat intimideeren door, en niet zelden heult met redelooze, bl-oeddorstige benden blanken, die ondter het mom van blanke suprematie dte laagste wreedhedten begaan. Zijn zulke toestanden treurig en scihande lijk, ja of neen Ni-emand zal het ontkennen. Maar nog treuriiger is het, dat in het „ver- l'idite" Amerika de situatie wel form'eel, docli practisch in geen enkel opzicht verandert en dat zellfs dte overheid machteloos staat tegen- over dten inistinctieven rassenhaat. Dte men- 6cihen^verbroeder-ing schrijd't niet snel voort. Helaas Nog steeds liggen de Poolsehe finanden danig in de war en opnieuw worden thans pogi-nigen in het werk gesteld tot een hoog- noodige reorganisatie der valuta-waardeh, waarbij men dan van buitenlandsche circula- 'ie-banken hoopt ge-bruik te kunnen maken. Dit is dte tweedte keer sinds het best aan der Poolsehe repnhliek, dat tot een reorganisatie /an de valuta moet wordten overgegaan. Den tersten keer geschieddte dit in April 1924, ioen de Poolsehe Mark aan die tirculatie werd onttrokken en- dte Zloty werd ingevoerd1 Toen echiter de staat in ruirne mate een beroep op de billjettenipers bleef doen, k-on de koers dezer mieuwe valuta niet gehaindhaafd blijven. Van £li tot December 1925 is de Zloty dan ook 60 pet. van haar pairiteit tenuggeigaan; in 1926 daalde zij verder tot ca. 47 pet dter pa iriteit; daarna is zij aanigezien de Staat zijn eisehen beperkte weer gestegen en thans staat de Zloty op ca. 58 pet. van haar pariteit Aanvamkelijk hebben in Polen plannen be- staani, om tte trachten, een revalorisatie dto-or te voeren, maar in verb-and met den economi- schen toestand iheeft men dit voornem-en laten varen en wordt naar een stabilisatie op htet huid'ige niveau getraeht. De haast, waarmede thans naar verhoo- gjinig der geldswaarde gestreefd wordt, sdhijnt yioornamelijfc veroorzaakt te worden door het feit, dat bet verstrekken van een Amerikaan Kibe leeninig afhanikelijk wordlt gesteld van een stabilisatie dter valuta. ^Chamberlain heeft in het Lagerhuis op nieuw mededteel'ingen omtrent China gedaan. Hij zeidie, dat dte Engelschen in China alleen jtreven naar dte nailevimig dter verdragen en pereid zijn, als de omstandigheden dit moge- lijik maken, tegemoiet to fcomen aan dte naflo- nale aspiraities der Chtoeezen. Voortgaandle zeidte Chamberlain, dat En- geland in China geen andere belangen had dan in vredte en vriendSchap met het Chinee- sche volfc te leven, terwiil ook de groote •a van het Ohineesdhe volk geen ander belang wad dan in vrede en vriend's-chap met het Chi- neesche volk te leven, terwijl ook dte groote 13450a Van- het Chineesche volk geen ander oelaog had dan in vredte qj vrtodstihap met de E ngelschen te leven. Tegeniover een regeering edhter, die haar troepen niet in bedwang kan of wil houden, die die vreemdteiingen niet kan of will bescher- men, moeten wij voorzorgsmaatregelen ne- men, om on-ze eigen onderdaoen te bescher- rnen, die op wetti'ge wijize hun bedrijf uitoefe- nem. Dit is de eerste plicht, waarvan een regee ring zich meet kwijten en ten einde aan dezen plicht te voldoen, heeft de Engelsehe regee ring het noodlzaikelijik geacht, verdere verster- kingen te zenden. Chamberlain geloofdte dat al de betrokken mogendhedten in hoofdzaak het er over eens zijn, dat voldlcening moet worden gevraagd Hij ken echter geen niadcre mededeelingen omtrent dat punt doen, zooilang deze overeen stemminig niet definitief uitgedrukt is en zoo- lanig de publicatie der nota's in dte verschillen- de betrokken landten niet mo-gel ij'k is. Tusschen dte buitenlandsche gezanten te Peking is overeenstemiming berafct omtrent het ad1 vies, dodh hij kon niiet met absolute ze- kerlh-eiid' zeggeni, hoeveej mogendheden daar- mede op het oogei.WiW geheel acooord gaan. Het Lagerhuis heeft dlaarna de verklariug dter regeering met 277 tegen 117 stemmed goedgekeurd. CHINA. Frankrijk en Engeland vragen schadel ooss telling Volgens de „Oeuvre" heeft Briand, Frank- rijks minister van Buitenlandsche Zaken, aan den Franschen gezant te Peking opgedragen bij de Chineesche regeering te protesteeren en schadeloosstellinig te eisehen wegens den moord op twee zenidelingen te Nanking. De Fransche consul te Sjanghai heeft opdracht gekregen, een soortgelijken stap te doen bij den commandant der Zuidtelijke troepen. Dit dubbele protest is gedaan button en be- halVe de gemeenschapptelijke demarche, waartoe de regeerin-gen te Londen, Tokio en Washington besloten hebben. De Times verneemt dat de door dte Britsche autoriteiten verzonden nota een categorische verklaring behelst van de verantwoordelijk- heid der Kant-onneesche regeering voor de gewelddadten en voorts drie eisehen, te weten een officieele verontschuldiging; dte gercchte- lijike vervolging en bestraffing van de bedrij- vers van de gewelddadenen een schadeloos- steliling aan de slachtoffers van- de geweld dad-en. Een luchtbombardement. Volgens een- draadloos berich-t uit Nan king heeft een vliegmachine der Noordtelijken drie bommien op Nanking en twee op steden in dte nabijheid van Poe^a-u la-ten vallen. Admiraal Pi geexeeuteerd. De bl-aden meld en, dat a-dmiaal Pi Shoe Tsjen, dte commandant van het ach-tste leger- corp-s van Shantoeng en van het Tsjingtao esfcader, op beval van Tsjanig Tsjoen-g Tsja-ng wegens verra-ad is gefusilleerd. Zooals m-en weet is het Pi Shoe Tsjen, die met de Zuidtelijken onderhandteld heeft over de overgave van Shanghai. Geen Duitsche wapens Naar uit Hamburg wordt gemeld, heeft de Bond van Duitsche Reedters besloten geen wapenen of munitie, die voor China bestemd zijn, in Duitsche haven of in Duitsche sche- pen- toe te laten. Rassisch geld voor de Koeomin- tang. De correspondent van de „Times" te Kon- s-tanitinopel verneemt uit betrouwbare bron, dat de Derdie Internationale te Mosko-u ver- schei-dlene malen groote sommen gelds aan de Koeomintang heeft verzonden via Konstanti- nop-el, en dla-t zij- daarbij a-ls voligt is te werk gegaan: De banilrimsMling te Kontsanitin-opel, die met de opera-tie belast is, maakt in n-aam va neen Turkscih -koopman het geld over aan verschiillende koopl-iedten in China en wel in den vorm van befalingen van goederen, door den Turk in China gekocht. De correspondent deel-t verder mede, dat in den tijd van vijf of zes weken een bedrag van m-instens 100.000 dollar is overgemaakt. Inval in het Sovjetgezantschap. Nlaar uit Peking gemeld wordlt hebben gis- termorgen de troepen- van Tsjang Tso Lin een inval gedaan iln het gezan-tsohapsgebouw der Sovjets en zonder veel omslag de daar aamvezige ambtenaren gearrestecrd. Beweerd wordt, dat dte Chineezen optradten met een- machtiging, die door het corps-diplo matique was geteekend, dloch dit neemt niet weg, dat die inval een formeele oorlogsdaad is, waarvan dte gevotgen wel-liidht niet te overzien zullen zijn. VOLKENEOND. DE ONTWEPENINGS CONFERENTIE. In de och-tendzitting van gisfcer werd het dbor dte Miarinis (Ita-fie) ingediende amendte- mcnt met betrekkin-g tot die publiciteit der vlootprogramma's krachtig door lord Cecil >estreden. Hij verlangde uitstei der bespre- dng tot het gisteren door Bouro-ur gedlane voorstel nopens de opneming der publiciteit van dte vlootprogramma's in de conventie schriftelijk ter beschikkin-g is. B-oncour preciseerde daarop dten toestand. Grondslag der bespreking is alleen d'e tekst van een samenvattmg der bepailingen van bride omtwerpen-overeen-komst. Spr. had gis- teen Jo vwbaod met dea grondslag der lje- ginselen, welke uit de verklaring van lord Ce cil bkek, een niet-bind-end denkbeeld geop- perd om uit dte moeilijkheden te geraken. H-ij had sleqhts voor zich persoonlijk gesproken. Thans srond het aan lord Cecil om te verkla- ren of het gisteren geopperde d-enkbeeld door de Britsche regeering kan worden aanvaard en of dit in een formed concreet voorstel moet word-en omge2et. Om aan partij-en den n-o-odigen tijd te la ten hun standpun-ten in particuliere b-espre- kingen nadter ui-teen te zetten, werd de zit- ting tot's middags uitgesteld. Onmiddellijk na de zitting kwamen Cecil en Boneour voor een on-d-eiiinge besprekinu samen. Deze besprekin-gen over een ccmpromis in- zake de vlootbeperking had'den een bevredi- gend verloop, ofschoon een vclledige over- eenstemming nog niet'werd bereikt. Fransche en Britsche dd-egaties verklaar- den echter beidte, dat de uitzichten op over- eenstemmin-g groo-t zijn geworden. Bij de bespreking der militaire uitgaven maakten zich twee stroomingen geldend, die een gevaar met zich brengen, dla-t in het ge heel niets op dit gebied zal tot stand komen. Duttschland en Amerika wenschen recht- streeksche beperking van het oodogsmate- naa-1 der landmacht doo-r vaststelling van het maximum aantal kan-onnen, geweren, tanlcs, enz. Frankrijk wenscht indirecte beperking van het oortogsmateriaal dor landmacht door be perking van het maximumcij-fer der begroo- tingsuitgaven voor aankoop en de vervaard'i- ging van oortogsmateriaal. Heden is nog"" geen compro-mis-m/vr-dijkheid gebleken. AMERIKA. DE POSITIE DER NEGERS. Omtrent d-e positie d-er negers in Amerika ontleenen wij aan het Handelsblad (men zie ons overzich-t van h-eden) de volgen-d-e bij-zon- derhed-en Een trieste statistiek vermeldt v-oor het jaar 1926 niet minder dan 34 gelynch-te ne gers (waaron-d-er twee vrouwen). De statis tiek werpt een schel li-cht op den aard der lynchmethod-en. Negentien negers werd-en overhoop geschoten, zeven w-erd-en opg-ehan- gen,, drie w-erd-en opgehangen en dood-ge- schoten (hetgeen op bijzond-ere razernij bij de vervolgers Wijst), twee w-erden levend verbrand als 1-eet-de Am-erika nog in de mid- d-eleeuwen, en- van drie slachtofierc was niet meer na te gaan op welk-e wijze zij precies in den d-ood waren gezond-en. -De overheid staat machteloos, of d-oet alsof. Slechts in vier g-evallen werd-en de d-ad-ers gestraft! Herhaaldelijk worden oud-e negervrouwen afgerost met de zweep, omdat een paar blan ken haar verden-k-en van clandesti en-en ver koop van whiskey. Er is een gruwel-ijk ver- haal van een negerfamilie die onder beschul- diging van cran-kbereiding door twee poli- tie-agenten word-t over vallen, waarbij jonge negerkinderen in bet gelaat worden g-esla- gen en n-eergeschoten, terwijl naderhand een jonge zoon uit de gevangenis wordt ge- haal-d, achter een auto gebonden en g-e-, lyncht. Zoo bedenkelij-k is dikwijls zelfs de toe stand, dat de negers bang zijn om des avonds op eenzame wegen een blanke vrouw t-eg-en te komen. Want als die schrikt en wegloopt en 1-oos alarm skat, dan rust op hen de tradi- tioneele beschuldiging die het voorspel is van zoovele lynch-partijen, en waarbij een iana- tieke vol-ksmenigt-e niet naar bewijzen vraagt. DUITSCHLAND. BEGROOTING AANGENOMEN. De Rijksdag heeft, naar uit B-erlijn wcxrdt gemeldl, gisteren de geheele begroo-ting vo-or 1927 met 238 tegen 166 stemmen en zes ont- houdingen aangenom-en. Tegen stemden de soc.-dem., de communisten, een ged-eelfe der Econ. partij en d-e nat.-soc. Het Huis verwierp met 226 tegen 158 stem men de democratische resolutie tot verwer- pin-g van het rijiksconcordaa-t, nadat graaf Westarp uit naam der regeeringspartijeo de verwerping had bepleit. Vei'der verwierp de Rijksdag de communis- tische motie van wantrouwen tegen den rijksminister van arbeid. GRZESINSKI. Dc Pruische landda-g heeft met 207 tegen 38 stemmen de communistiscfae motie van wantrouwen tegen den Pruisischen minister van binn-enlandsche zaken G-rzesinski ver- worpen. Tegen stemden en bloc de regee- ringspartijen, voor alleen de communisten. De Duitsch-nation-akn en de Duiteche Volks- partij-, die anders altijd tegen de ministers stemmen, stemden thans bianco-. DE ARBEIDSCONFLICTEN. De ondterhandelingen over dte 1-ooneischen van het spoorwegpersoneel, die reeds sedert weken door de spo-orwegdirectie op de lange baan waren-geschoven, zijn afgebroken. FRANKRIJK. DE HANDELSOVE'REEN'KOMST TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Gister is in den Rijksraad het wetsootwerp betreffende de anvul'lende overeenkomst van den 31 Maart 1927 op het voorloopige han- delsveuxiag en de andere economische over een koms ten tusschen Duitschland en Frank- rijk met 44 tegen 23 stemmen aangenomen. y6or stcfflde bet Pruilische staatsministe- rie, de vertegenwoordigers van al-le Pruisi- sche provincies, die staten Saksen, Hamburg, Mecklenburg-Schwerin, Mecklenburg-Strelitz, Oldenburg, Braunschweig-Anhalt, Lippe, Lii beck. Waldeck en Schaumburg-Lippe. Tegen stemden B-eieren, Wiirthem-berg, Bad.n, Thuiiringen, H-essen en Bremen. ENGELAND. PARLEMENTSLEDEN VERGIFTIGD. Maandagavond werd-en plotseling verschei- d-ene 1-eden van. het Engelsehe par- lement onwel, eenigen hunner zoozeer, dat zij in elkaar zakten en naar het ziekenhuis moesten worden ov-ergebracht. Een m-edisch onderzoek stride vergiftigingsv-eischijnsrien vast. De vergiftigi-ng moest word-en toege- schreven aan ondeugdelijk voedsel, dat de slachtoffers ge-durende d-e lunch in d-e bar van het Hoogerhuis had-d-en gebruikt. Snelle me- dische behan-driing voorkwam, dat de ver- giftiging een ernstig karakter aannam. Nad-er word-t gemeld, dat naar v-ermoed wordt de vergiftiging het gevolg was van het eten van appels, waarin zich arsenicum bevond. HET ViROUWENK IESRECHT. Men verwacht, dat het kabin-et vand-aag tot een beslissiing in za-ke het vrouwenkies- recht zal komen. De vereeniging van suffragettes, die, zoo als zij verklaart, drie millioen vrouwen zon der kiesrec'h-t verteg-enwoordigt, heeft gis-te- renavond een telegram aan Baldwin gezon- -d-en, waarin zij protesteert tegen de uitdruk- king „s-temrecht vo-or ba-kvisschen", we-lke de tegenstand-ers van het vrouwenkiesrecht ge- bruiken en een beroep doet op den zin vo-or rechtvaardigheid van het Engelsehe volk. ALBANIe. HET CONFLICT. Naar de bladen verzekeren, is Duitschland gevraagd deel te nemen aan een commissie, die d-e gebeurtenissen in v-erband met het Zuidslavisch-Italiaansche conflict zal onder- zoeken. De rij-k-sregeering antwoord-de prin- cipieel bereid- te zijn, onder voorwaarde, dat betrokken partij-en een en an-der goedkeuren en de taak van de commissie duidriijk om- schreven wordt. BELGl®. WAPENEN VOOR OPSTAN- DELINGEN? Naar aanleiding van een bericht in een Fransch blad, dat de Belgische regeering zich tot dte medeplichtige van de Rifiijnsche of Syrische opstandelingen zou maken door toe te la-ten dat men hun van Belgie uit wa penen en munitie toezendt, wordt er in be- voegdja kringen aan herinnerd, dat d-e conven tie van Saint Germain inzake de regeling van den handel in wapenen niet werd gerati- ficeerd, evenmin als de conventie van Geneve van 17 Jun-i 1925. Noch-tans verbond de Belgische regeering zich, tezamen met een aantal mogendheden, om de bepalin-gen van de conventie van Saint Germain, welke den uitvoer van wapenen n-aar bepaalde streken in Azie en Afrika, o. a. Marokko, verbieden, toe te passen. Belgie komt deze verblntemis stipt na, do-ch het is helaas maar al te gemakkriijk deze bep-alngen te ontduiken door de wape nen via een land te verzenden, dat een ver- bintenis van dien aard niet aanging. Belgie kan b.v. het zenden van wapenen naar Rot- ferdam of Hamburg niet verbieden, en van deze havens uit kan een b-emiddelaar ze ge- ma-kkelij'k naar we-lke bestemming ook d-irigee- ren. ZWEDEN. OORLO-GSSCHIP GETORPED-EERD* Bij manoeuvres der Zweedsehe vloot voor Karlskrona werd een torpedoja-ger door een torpedo getro-ffen, waardoor een lek on-tstond op een pla-ats, welke slechts enkele centime ters- van de munitie-bewaarp-laais verwijderd was. De oorzaak was een afwijking van de torpedo van haar baan tengevolge van een tout in- het materia-al. PORTUGAL. EfN NATIO'NALE VERGADERING. De minister van otnderwijs heeft in den loop van een onderhoud verklaard, dat hij de rappo-rten der ministers va-n financien en kolonien afwacht om een manifest der regee ring op te stellen, he-twelk aan het land het denkbeeld zal voorleggen om een Nationale Verga-dering te vormen, bes-taande uit gedele- geerden van alle gemeemtebesturen, met een uifsluite-nd consultatieve bevoegdheid. DENEMARKEN. DE ONTWAPENING. In het Folketing heeft de oud-minist-er van landsverdediging dr. Munch namens de ra- dicale partij een wetsvoorstel ingediend tot het h-oudten van een pl-ebisciet, voor 1 Juli, nopens het rentwap-eningsontwerp, door de vorige, soc.-dem., regeering ingediend, dat in de vorige zitting door het Folketing Werd aangenomen maar in het Landsting nog niet was afgehand-eld, toen de regeering in De- cember haar ontslag nam. JUWEELENDIEFSTAL. Maandagavond omstreeks acht u-ur hebben in de rue d°Amsterdam te Parijs twee dieven, na de winkelruit met een in tompen gewik- kelden hamer te hebben stu-kgesla-gen, een groot aantal kostbaarheden gestokn uit een mwel-Ierswinkai aldaar. De winielier green zijn revolver en schoot door de ruit oip de da- ders, waaroa hij hen op straat nog eenige schoten nazond. Zij wisten evenwel t-e ont- vluchten. Blijkbaar waren zij niet ernstig getroffen. Het gestolene vertegenwoordig-, een waar-de van 130.000 francs. EEN „MILD" VONN'IS. Te Leeds heeft onlangs een 21-jarig stuca- door een aanslag gepleegd op een meisje waarmede hij sedert eenige jareh verloo-fr was, omdat hij verbolgen was over het feit dat zij had geweigerd te voldoen aan een uit noodiging o-m-een wan-deling met hem te ma- 'iac'> achter haar 1-oopen-d, een s-Cheermes voor den da-g gehaald en het meis je daarmede een sne-d-e in d-en hals g-egeven, zoodat haar luchtpijp werd doorges-nedten. Het meisje verkeerde enkele da-gen in doods- gevaar, doch herstelde. De s-tucad'oor had in zijn eerste verbijstering ui-tgeroepen, d'at hit zij-n meisje vermoord had, do-ch verklaaroe tha-ns voor d-en rec'hter, dat h-ij het scheermes had opg-en-omen en tot zijn meisje gezegd1: „Kom h-ier, l-aat m-ij je n-ek scheren", en toen zij aan kwam loo-pen, had- hij haar bij ouge- luk de luchtpijp doorgesnedte-n. De jury aan- vaardde laa-fstgenoemde verklaring van den bek'aagde niet, d'och was zeer m-il-d in haar cordedzij nam nl. aan, dat hij zijn meisje had gewon-d met de b-edoeling haar zwaar li- chamelijk lets-el te bezorgen. De maximum- straf voor dit vergrij-p is levenslange dwang- arbeid, doch de rechter hield re-kendng met ve-rzachtende omstandigheden en veroordeel- de het jo-ngmensch tot vijf jaar dwanga-rbeid. O'NTPLOFFING IN EEN' VUURWERKFABRIEK. In een vuurwerkfahriek te Malchow bij Weissensee heeft een ernstig ongeval pl-aats geh-ad-. Een arb-eider was met het mengen van kruit bezig, toen er plotseling een hevige ont- pl-offing ge-hoord1 werd. Het lo-kaal, waarin de arbe-ider zich be vond en een aangrenzendte fabrieksafdteeling werden vernield. De arbeid-er werd op een-igen afstand van het gebouw d-ood terug gevonden. De door dte explosie ontstane brand kon door de fabrieks-brandweer in korten tijd ge- bluscht worden. Volgens een ingesteld onderzoek is de ont- ploffing te wijteu aan de nalatigheid van den ongelukkigen arbeider. CNTF'TEDFN HAVFNARBEIDTRS. Nabij het gebouw van de havewoeidersre- serve aan de Javakade te Amsterdam hebben zich gistermorgen rumoerige tooneelen afge- speeld. De talrijke bootwerkers, die elken morgen voor het m-eerendeel met de gemeentelijke veerboot naar genoemd gebouw gaan, om zich daar voor eventueelen arbeid in d-e haven aan te melden, meenden grieven te hebben tegen de in het gebouw van de havenarbeids- reserve zetelende directie. Deze had den wensch te kennen gegeven, met drie afge- vaardigden de geschilpunten te bespreken, doch de bootwerkers namen daarmee geen genoegen en wilden alien tegelijk naar "bin- nen. De politie heeft toen revolverschoten in de lucht gelost, waarop de bootwerkers zich ver- spreidden. Een arrestant werd naar het post- huis op de Erfskade getransporteerd, van waar hij later op -den dag met de politieauto naar het bureau Kattenburg w-erd overge- bracht. De conferentie van de directie van de ha- venarbeidsreserve met drie afgevaardigder van de bootwerkers heeft gistermorgen plaats gehad. A L GE M EE-N AFD E E LINOS ZIE K EN- FONDS. De a-fdeeling Alkmaar van het algemeen afderiingsziekenfonds van de Nederlandschc Mij. tot bevor-dering der Geneesk-unst ver- gaderde gisteravoud in hotel Proof, Lange- straat, alhier. De Voorzitter, de heer R. G. C Schroder, verwrikomde de talrijke aanwezi-gen met een ko-rt woord, waarna de S-ecretaris de heer B. H. J. S'chouten de vrij uitvoerige notulen van 2 vergaderingen voorlas. Deze werden onder dank gearresteerd. Daarna werd aan de ord-e gesteld- de be- stuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren: Dr. v. Dam, Kansen en Schouten. Na gehouden stemming werden voor dt drie groepen vertegenwoordigers dOktoren en apothekers res-pectievelijk geko-zen -de heeren Kansen, Dr. van Dam, B. H. J. Schouten. Vervolgens was aan de orde verkiezing plaatsvervanger voor den heer Bouman; de ze werd met b-ijna al-gemeen-e stemmen he-r- kozen en nam zijn benoemin-g aan. Uit't jaarverslag, -daarna uitgebrach-t door den secretaris-pe-nningmeester vermelden wij: dat "d-en- 23sten September 1926, het fonds 1214 jaar bes-tond. In een aparte bestuursvergaderioig is het 12%-jarig bestaan feestriij-k herdacht en werd het bes-tuur aangenaam verrast met een bloemen-hulde van de Aikmaarsche deelne- mers. Als 2de belangrijk feit meer van prac tisch belang is te memoreeren de herzie- ning van het reglement der verzekerden, waardoor is voorzien in- een lan-g gevoeld' behoefte. Goedgekeurd in de algemeene vergaderin- ALEMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1