DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. norss floitderd nccren en twintigste Jaar^flmi* 1927 VJRIJDAG Dagelijksch oveczicht. Buiteniand Hit het ParBement 8 APRIL DTr nummer besfaaf off 3 blades- Deze Conrant word! ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagenttifgtegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maandeo voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rljk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVCRTENTlfiNi Per rege! 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters oaar plaafsrofmfe, Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrnkkcrQ r/b H£RA& C08T8M KHffia Voordam C9. Directeurt G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* De inval in de Sovjet-legafie Rusland en Frankrijk. Het amnestie-voorstel in Belgie. Roemenie's Koning. De inval dloor Tsjang Tso Lin's troepen in dte Russische legatie te Peking heeft gansoh E'uropa in rep en; roer geboradhit, met alleen omdat het hi-er een daad betreft, die gezien Idte ansdhendlbaarheid der gezantsch a psgebo u - wen1 gelijk staat met een grove inbreuk op het volkenrecht, maar bovenal omdat de meest ernstige gevelgen uit dezen stap kunnen yoortvlOeien. Al wordt tlhans gemdd1, dait de madhtigimg, door het corps-diplomatique verleend, sleChts die toestemming inthield1 an een huiszoekmg te Idloen in de Russische bank, welke gevestigd is in de ltegatiewijk; al beweert men, d'ait daar de Sovjet-regeerinig al -haar voorredhten in China heeft prijsgegevemt, het diplomatieke corps zich niet tegen een huiszoeking in het bankgebouw ken verziettenen al betoogt men met nog zoo veel klem, d-at de Russische Am- bassadle een wijkplaats is voor saoienzweer- Jters, de Russen hebben ten slotte dezelfde ;echten a-ls andere vreemde natieS en dus is het zeer waarschijtwlijk, dat zij dezie daad van apenlijtke vijandschap niet zonder meer over bun kant zullen laten g-aaa Algemeen h-oud't men rekening m'et de mo- gelijikheid!, dlat uit dlit incident een oorlog tus- sdhen Rusland en NOord-China ontstaan kan, en er zijn schrijvers, die betuigen, dat er voor de Sovjets zelfs niet andters opzit. Intusschen kan men1, wanneer het geoor- loofd is geloof te hechten aan een verklaring van Tsjang Tso Lin, den stap der Ohineezen todi wel e-enigszins begrijpen* Zooals men weet, gesdnedde de Rival, om dat verrooed1 werd1, dat in de Sovjet-amhassa- de belangrijke hoeveelheden anti-Chineescli propagandamateriaal en een groote partii munitie waren geborgen. Wetou: Tsjang verklaart, dat er 'inderdaad tallooze documenten van1 dten aard1 en kisten vol munitie in besl'ag zijn genomen. Verder beweert hiji, dat tijdens den invail die Sovjet- vlag niet boven de legatie, doch boven de bij- gebouwen woei en in dat geval zou de daad minder ernstig zijn. limners: arrestat'ites en huiszoekingen, uit gevoerd in dte gezantenwijlk, doch niet in de gezantedhapsgebouwen zelf zijn niets onge woons. Veeil goedls blijikt Tsfang met zijn gevan- genien (22 Russen en 75 Ohineezen) echter niet in dten zin te hebben. Hij! meent, dlat dleze „opstand)ige onrustzaaiers, die verantwoor (Mij'k zijn voor d!e verspreiding van het bols- jewisme" geen recht hebben op pardon. Met spanning mag men- het verder verl-oop van dit incident tegemoet zi-en-. ministers het ook diitmaal niet eens konden j warden met hun liberale en katlholielk-oon&er- vatileve collega's werd! besloten dat iedere mi nister in deze kwestie zijn persoonlijke vrij- heid van bandelen zou behouden. Jaspard heeft aangedrongen op een onbepaaide ver- dagimg van de behandei'ing door de Kamer van bet wetsvoorstel, terwijl een paar andere ministers meendteni, dbt de amnestic slechts door een ruime toepassing van het koninklijk recht van grat'ie zou kunnen word'en vervan- gen. In dit laatste geval zou dr. Bonms wel in vrijlheid kunnen warden gesteld1, maar en dit zou ook het geval zijn met de andere Vlaamsche politieke veroordeeldten niet meer in het bezit van zijin politieke en burger- lijfce rechten worden gesteld1. In ieder geva1 wenscht dte regeering haar lot niet te verbin- den aan die goedkeuring of de verwerping van dit amnestievoorstel. Cte bericbten omitrent den toestand van Ko ning Ferdinand van Roemenie vormen al evenizeer als die omtrent die situatie in China een dagelijksch terugkeerendte bron van ver rassingen. Vollgens dte eene mededteeling zou de vorst met maxitnuan-snelheid zijn laatste uren op dit ondenmaansiche door-vliegen, volgens an dere kan men iedler oogenblik verwadhten dat hij „voor herstel van gezondheid" eenige da -geni op zijn buitenverblijf zal doorbrengen. Dat er intusschen in verband met den bin nenllandlsch pofitieken toestand een vrij1 scher- pe censuur heerscht, blijikt wel uit een berieht van den Londensdien correspondtent van het „Berl. Tag.", meldtendte, dat de correspondent van dte „Daily Express" uit het land is gezet. De correspondtent had n.l. een telegram aan zijn blad gezonden, waarin hij verklaarde, datt de Roemeensche pbtemier gezegd had eventueel dictatoriale maatregelen te zullen nemen om tnogelijke trotebelen bij dten dood vain den Koning tegen te gaan. Dit telegram werd door dte censuur in beslag genomen, ter- wijll die correspondent van de politic bevel kreeig binnen 24 uur het land te ver laten. Htet geincrimineerdte telegram had d'e cor respondent ontleemd aan het Roemeensche blad Universe!" welk ber'icht volger.s dte1 poli'tie echter sledh'ts voor binnenlandsch gebrui'k bestemd was geweesi. Het va'lt niet mee, om zich over den toe stand in Roemenie een juist denkbeeld te vor men: het berieht dat men vreest voor politieke onllusten wordt tegengesproken en toch past men een strenige censuur toeOp#het eene oogenblik is de koning op sterven na doodl, op het andere is hij „bijna;' zoo gezond als ieder normaal mensdh Weet men in Roemenie zellf wel', hoe de zaak eigenlijk in elkaar zit? nachtelijik uur sloeg, had zij deze nog niet jchter aen rug. De sprekers waren dan ook wd lang van stof diitmaal! Het gewich- tigste punt van bespreking is geweest de toe- passing van de Vreemdelingenwet. ,Uit wat de heeren Mendels (S.D.A.P.) en Van Emb- den (V. D.) medtedeelden, bleek, dat er van die toepassing maar wat' gemaakt wordt en dat fteitelijk de politic dte niacht in handen heeft in Z)a;ke dte uitzetting van vreemdelingen en met die niacht tamelijk willekeurig omspringt. De staaltjes welke de sprekers mededeelden, waren verbazingwekkend en het exuus, (kit de wet, dagteekenend van 1849, niet meer voor onze maatscliappij deugt, zou tot die lo- gische condusie moeten leiden, dat de regee ring zich bereid verklaarde met een nieuwe Vreemdelingenwet bij het Parlement te ko- men. Maar minister Donner wil daar niet aan! Hij wil nog wel eens overwegen, in hoeverre hij kan bevorderen dat men zich aan de wet houdt en dlat de politic maar niet willekeurig, zij het dan ook gedckt door het toezicht van dten minister, tegenover vreemde lingen optreedt, maar een nieuwe wet is hem toch Wijkbaar te machtig. Ook het gestrande wetsontwerp tot ophef- fing van 33 kantongerechten is ter sprake ge- komen. Dte minister lieeft verldaard dat hij voornemens is de kantongerechten die hij wil- de opheffen, te lat^p voortbestaan, maar ze te laten bod'ienen door de rechters van aan- grenzende kaotons. Doch een eigen griffier meet toch elk kantongerecht hebbra en daar- om zal hij tot de benoeming van een achttal nieuwe griffiers moeten overgaan. Een goede tijdlng voor onze jonge juristen, die sollicitee- ren naar een positie bij de recliterlijke macht Na goedkeuring van dte Begrooting van Justtitie, heeft de Kamer die van Binnenland sche Zaken aangenomen. Van veel beteekenis zijn dte beraadslagingen niet geweest. Zij lie- pen goeddeds over enkele landbouwbelan- gen, over dten moeilijl j financieelen toestand1 van vele gemeenten en over de zorg voor werkeloozen, maar minister Kan heeft zich over het algemeen „op de vlakte" gehouden, ik een zoo alledaagschie uitdrukkiniof mag gfebiurken, hij zal het een en ander overwe gen, maar aan vaste beloften waagdb hij zich met. Met de begrooting van Onderwijs is ver- volgens nog een aanvang gemaalct, doch de eerste spreker, dte heer Ossendbrp (S D A P was zoo uitvoerig in het bijzondter over het dcoa- hem zeer gesmade instituut van het as- s is tents chap, dat hij na een uur praten nog met gerced was. Toen verd&agde dte vooa-- zitter de vergadering maar tot Vrijdlag. Terwijl Rusl#id met de Chinieezen dus aard'ig aan t bakkeleien begint te raken, stlhijnt dte verhouding met Frankrijlk met der' dag beter te worden. Er gaan zelfs geruchten, dat mien het bij' de Russiscih-Fransche onderhandelingen reeds in beginsel eens is gewordlen. Rusland zou zich verbinden tot betaling aan Franikrijik van een ainnuiteit van jaarlijks 70 milllioen gouden fraofcen, die voor rente en aflosstng der Russische schuld van voor dten oortog zouden dienen. Als tegenprestatie zoudten de Russen waar- borgen van Frankrijk vragen voor nieuwe, zeer aanrienlijke credieten. De Fransche dele gatie zou ziidh hiertoe in beginsel bereid heb ben verldaardl, miaar die onderhandelingen h'.erover zijn nog niet geeindigd'. Het sohijnt op het oogenblik zoo te staan, dat Franikrijik bereid is aan Rusland een reeks nieuwe leeningen toe te staan, waarvan de eerste een bedrag van een milliard papieren franken zal bedragen. Hoe deze leeningen d'oor de Russische re geering zullen worden gewaarhorgd, is nog biet bekend. De Fransche dtelegatie zou heb ben voorgesteldi, dat Rusland d'e buitenge- ftmon rijke petrol'eumbronnen van Grosni in den Kaukasus als onderpand zou geven .aan de Fransche regeering; Fransche maatschap pijen zoudra dan een raonopolie krijgen voor de ontginning en exploitatie er van. Jndicn cieze geruchten waarheid bevatten, zou ook in dlit opzidht Rusland;'s verhouding tot de ar.dtere staten dus belangrijk worden gewijlzigd. De Amnestie-kwestie voert de Belgische re geering voor de zooveelste maal op" een weg die met voetangels en klemmen bezaaid is. 'tog alltijd' is men bij onze Zuidter-buren hut leteg van gratie-verlteening aan oorlogsmis- iadigers Van liberale zij dte meent men, dat het hiter een politieke kwestie betreft, die als zoodanig buiten het regeerin|gsprogram valt. Van ka- tholieke en sodaKstiecihe zijde verzet men zitfi echter tegen deee cpvatting en dringt men aan cp een zoo spoed'ig mo,gelijke b^'lissing. Langdurig heeft inmidldtels de regeering Over het voorstel van Cauwdaart beraad"- sl-aa.gt. Waar echter de Vlaamsdhe en1 socTaiEsfiscli5J Den Haag, 7 April 1927. •D,e Tweede Kamer is hedenmiddag reeds vroegtijdig tot 10 Mei op reces gegaan. Vermoedelijk zou haar dat niet mogelijk geweest zijn, als het ontwerp op dte besmet- telijke ziekten niet gestrand ware. Men her- innert zich, dat Kamer en minister't met el- kander niet eens kondten worden over de vraag, of de kosten verbond'en aan het afzon- deren en genezen van zoogenaamde badllen- dlragers door de gemeente dan wel dbor het rijk zouden moeten worden gedragen. De mi nister van Arbeid had voorgesteld dte ge meenten diaarmee te be last en, doch de Kamer vond1, dat de billijkheid meebracht, dlat de kosten van dergelijke veiligheidsmaatregeleo in't algemeen belang ook door de algemeene kas werden gedragen en toen zij nu een uit- spraak in dien geest deed, verzocht de minis ter schorsing van dte beraadslaging over dit ontwerp hij wilde zich er nog eens over be- denken. Maar het gevo-ig hiervan is geweest. dat de agenda van heden het wetsontwerp niet meer vermelddie, zoodiat het nu of omge- werkt dan wel teruggenomen zal worden, Daardoor was de agenda voor vandaag schaars en daar die spreeklust bij dte leden ook niet groot was, stonden de heeren even over drieen al weer op straat met het aange- name vacantiegevoel, dat zij voor 10 Mei zach niet om de landszaken behoeven te bekomme- ren. Nu, een beetje vacantie hebben de leden wel verdiendi. zij hebben in dten laatsten tijd hard gewerkt! Tot de heden goedgekeurdie voorstellen be- hoort een suppletoire Indlsche begrooting ten bedrage van zes ton, daar de bij dte Dornier- fabriek bestelde oorlogsvliegtuigen voor Indie dit bedrag meer gekost hebben dan men ge- dlacht had. In dte tweedle plaats is goedge- keurd een verhooging van dte begrooting van Arbeid voor 1926 tot herstel van krotwooin- gen in Drente en het Land van Maas en Waal. En verder een paar kleinere ontwerpen De Eerste Kamer is heden met haar werk n'iet gereed gekomen. Zij moet de Staaisbe- grooting nog afdoen, en als zij diaarmee mar- gen niet gereed komt, wat niet waarschijnlijk is, zal zij na dte Paaschdagen weer bijeen moeten komen. De avondzitting van gister is ~eheel in beslag genomen geweest door de Twang van ea toen het midder- CHINA. De inval in de Sovjet-Ambassade. Volgens een draadlloos berieht uit Peking deelt het Chineesche diepartement van Bu£ tenlandsche Zaken mede, dat Tsjang Tso Lin van de zijde van het diplomatieke corps geen schriftelijke toestemming heeft gekre- gen voor zijn actie tegen de Sovj'et-Russische iegatie. Men zal in dit berieht den nadruk wel on het woo-rd ,,schriftelijlk" moeten llggen. De mededeeling van de Chineesche regeering in -dezen negatieven vorrn wettigt het vermoe- den, dat men Tsjang Tso Lin- wel m on deling toestemming heef t gegeven om tegen de sov- jet-legatie op te tredtem Een bevestiging van het berieht van het ,,Berl. Tagebl.", da-t onze gezant te Peking de heer Oudendijk, d-eze toestemming zou hebben verleend, is op het oogenblik te Ber- lijn nog niet ontvangen. Men verwacht te Pe- kmg, dat Rusland militaire delnonstraties aan de grens van Mandsjoerije zaLhouden Ook in Japan heeft het Chineesche optre- den tegen die Sovjet-legatie een uiterst on- gunstigen indruk gemaakt. Uit Peking wordt aan de „Times" nog het volgende geseind: Daar de „Ankoeo Tsjoen" de verautwoordelijkheid heeft op zich geno men voor de orde in de stad heeft het corps diplomatique het verzoek om een onderzoek te mogen instellen in verband met ontvan gen bericbten dat tallooze agitators te Po king waren aangekomen en in eigen do-moron der Sovjets werden- ondergtebracht, ingewil ligd. Tsjernikh, dte za-afcgelastigdle der Sovjet, heeft bij bet diepartement van Buitenlan-dsche Zaken te Peking can kracbtig protest inge- diend. In totaal zijn thans 22 Russen1 en 75 Chi- neezon gearresteerd. Een dreigement der Russen in Sjanghai. De Russische consul-generaal te Sjanghai, Lin-de, heeft een bezoek gebracht aan den Noorschen consul-generaal, die de dteken is van het consulaire korps aldaar. Dte Russi sche consul verklaarde dat indien te Sjanghai in het sovjet-consulaat een huiszoelcing mocht worden gedaan, Rusland daarvoor het con sulaire korps zal aasnprakelijlk stdlen, even- als Rusl-and1 het diptomatkke korps in Pe king aanaprakelifk stelt voor wat daar is ge. sdiied. Protesten der mogendheden. Op den inval is een regen van protesten gevolgd. Het eerste in de nota van maar- schalk Tsjang Tso Lin aan M-oskou, waarin hiji zich beklaagt, dat de leden der Russische ambassadte te Peking hun diplonia-tieke voor- rechten hebben misbruikt, door hum mede- wer'king te verleenen aan een samenzwering, die ten doel had zijn regeering omver te wer- pen. De Russische zaagelastigde protesteer- de op zijn beurt tegen het feit dat de exterri- torialiteit van de ambassade is geschonden de Nederlandsche gezant protesteert er tegen dat bij den- inval de Chineesche overheid- de bevoegdlheden te buiten is gegaan, welke het diplomatieke corps, hetwelk haar een onder zoek had toegestaan, had verleend. Tenslotte eisclit de legatie der Vareenigde Staten, dat zonder verwijl de acte van beschuldiging zal worden opgemaaikt tegen de beide Ameri'ka- n-en, welker arrestatie aan dten inval was voorafgegaan, of dat zij- nog heden zullen worden vrijgelaten. Wellington Koo treedl af. Wellington Koo heeft zijn ontslag als pre mier der NoordLChineesche regeering te Pe- kign aan Tsjang Tso Lin overhandigd. Tsjang Tso Lin's voornaamste adlviseur, Yang Yoen Ting, zou hem opvolgen. Breuk tusschen Rusland en China? De Raad van Volkscommissarissen is te Moskou in dte grootste opwinding bijeen ge komen en is voornemens -de diplomatieke be- trekkingen met China af te breken. Politiechef vtrmoord. Gemeld wordt, dat de politiechef van Shanghai, toen hij zich op straat bevon-d, door werkloozen is vermoord. VOLKENBOND. DE ONTWAPENTNGSCONFERENTIE. De voorbereidende ontwa-peningsconferen- tie begon gistermorgen met dfe bespreking van dte beperking der bewapening door de in- directe methode, de beperking der militaire u-itgaven. .oowiol het Fransche als het Britsche ont- werp-overeenkomst verlangen mededteeling aan den secretaris-generaal van den Volken- bond van de lijst der geraamde uitgaven, doch terwijl het Fransche ontwerp behelst, dat deze mededteeling moet geschi-eden binnen dlrie maanden na het van krach t worden dter wettelijke bepalin-gen betreffendte de machti- ging tot bet doen der uitgaven, stelt het Britsche ontwerp een vasten datum voor, Na een discussie van dlrie uren nam de voorbereidende ontwapeningsoonferentie het beginsel van de publioiteit (ter militaire u-itga ven aan, doch bestoot op voorstel van de Ma- rinis, die het in de ontwerpen voor een con- ventie voor de mededeeling der militaire uit- gaven opgenomen model te samengesteld en tot onju-iste vergelijkingen aanleiding gevend vond, aan een comite van deskundigen op te dlragen een zoo eenvoudig en du-idelijk moge lijk model te ontwerpen, dat die kenmerken-ie gegevens van elk wapen bevat. DUITSCHLAND. UIT DEN PRUI-SISCHEN LANDDAO. In de desbetreffende commissie uit den Pruisischen landdag werd goedkeuring ge- hecht aan de sfrafvervolging van den com- munistischen afgevaardigde Grube, terzake van beleediging van den Rijkspresident. UIT DEN RIJKSDAO. De Rijksdag nam het Duitsch-Fransche handelsprovisorium met 189 tegen 163 stem- men en 20 onthoudingen aan. Verder werd een voorstel der democraten en sorialiste-n, om tot den 30en Juni folvrijheid voor rogge, mais en voedergerst te vericrij- gen, verworpen. HET CONCORDAAT. De Berlijnsche correspondent van de Frank furter Zeitung" vi-ndt Stresemann's herroe- ping van zijn concordiaait-rede weinig eervol en vestigt er de aandacht op, dat van de fan fare van Zondag niets is overgebleven dan een resolutie, die thans vrijwel in de lucht hangt. Inderdaad, die na Stresemann's rede aangenomen resolutie is er ook nog en ds volkspartij zal er nu wel danig mee in haar maag zitten. E>e correspo-ndient betoogt dlan, dat het stemmen tegen de demokratische motie de volkspartij het recht heeft ontnomen als libe rale paartij te gelden-. Hij merkt veder op, dat d'e overijldie capitu- latie van Stresemann de machspositie van het centrum nog heeft versterkt en de stellingen van de tegenstanders der confessioneele school heeft ondermij-ndl. De Rijksdag heeft gister al gesttemd over de democratische motie, om de rijksregeering te verzoeken, „geen corcordiaat aan te gaan, hetwelk de vrijheid dter cultuur-palitieke wet- geving bteprfct" en op de regeeringen der bondsstaten in gelijken zin invloed te oefe- nen Nadat graaf Wesfarp uit naam van a lie coal'itiepartijen (dus ook van de volkspartij) een verklaring tegen de motie had' afgelegd, is deze met 226 tegen 185 stemmen verwor pen. FRANKRIJK. TEGEN DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De afgevaardigde van het nationaal bM Desjardins heeft aangekondigd in een dter vol gende Kamerzittingen een interpellatie te zul len richten tot den minister van oorlog, waar in geeischt wordt dte streegst mogelijke maat regelen te nemen ter ond-erdrukking van de communistische propaganda in het Fradsche leger. ENGELAND. HET VROUWENKIESRECHT. De dloor den premier toegezegdte verkl ai ring inzake de uitbreiding van het vrouwen- kiesrecht, j heeft gisteren opnieuw onderwerp van discussie uitgemaakt in het Kabinet, doch een besluit werd niet genomen, zoodiat niet voor de volgende week een verklaring ir het Lagerhuis zal worden afgelegd. De Ar- beidspartij heeft zich uitgesproken tegen dteel- neming aan een conferentie der dlrie partijen over de kwestie terwijl de „Times" zegt, dat thans wordt verwacht diat besloten zal wor-. den of het kiesrecht te verleenen aan alls vro-uwen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, of het ontwerp te verwijzen naar de commissie van het Lagerhuis. EEN VASTE DATUM VOOR PASCHEN? Een lid van het Lagerhuis heeft een initia- tiefvo-orstel ingediend tot het vaststellen vac een vasten datum voor Paschen. De premtel echter heeft de verleening van dte faciliteiten voor de verdere behandeling van het voorstel afhankelijk gesteld van krachtigen steun er van uit het publiek. Thans hebben 186 La- gerhuisleden zich in beginsel voor het voor stel verklaard, 117 hebben den wensch tot spoedige bespreking ervan kenbaar gemaakt. In d-eze omstandigheden zal dte regeering worden verzocht, het voorstel in tweede le- zing te doen behandelen. ITALIe. DE WRIJVI NG TUSSCH E'N I T ALK EN ZUID-SLAVIe. Benesj heeft in de commissie voor buiten- landsche zaken uit het parlement bij de be anhvoord-ing van eenige vragen verklaard, dat de stand van het Zuid Slavisch-Itali- aansche conflict gunstiger is dan veertien da- gen geleden. Er v/ordt thans reeds practiseh tusschen beide staten onderhandeld. Binnen een maan-d zijn er waarschijnliiik concrete re. sulta-ten te verwachten. Mem moet echter het conflict met wortel en al uit de wereld helpen Uit Beigrado wordt berieht, dat de directe omderhatidelingen tusschen Italie en Zuid- Slavie reeds zijn begonnen. In verband" met het bezoek van graaf Bethl-en aan Rome is er een korte onde-rbreking ingetred-en, doch de ze is gebruikt om een basis die beide state© ibevredigt, te vinden. De Italiaausche gezant te Beigrado b-evestigt het begin der directe onderhandelingen. Ofs-choon hij zich over den grondslag, waarop deze gevoerd wor den, niet wenschte uit te laten, gaf hij blijik van op-timisme ten aanzien van de resultaten. RUSLAND. RYKOF OVER HET BINNENLANDSCH BESTUUR. In een op het gouvernementeel sovjet- congi'es te Moskou geh-ouden redevoering deeldte Rykof met betrekking tot den binnen- andschen toestand der sovjet-unie o. m. mede dat men op industrieel-, transport- en land- bo-uwgebicd thans voor een geheei nieuwe taak staat. Op industrieel gebied doet zich in de eerste plaats de vraag voor op welke wijze het prpductieproces zal moeten worden ijerationaliseerd; want dat zulk een ratioma- .isatie zal moeten geschieden is duidtelijk. Verder moeten middelen worden ge vond en voor een algemeen kapitaalsherstel der in- dustrie. Op landbouwgebied zal niet alleen moeten worden gestreefd naar uitbreiding van d'e oppervlakte bebouwden grand, maar voorail ook naar betere productie-methoden, want de opbrengst van het landbouwbedrijf is than®, in verhouding tot dte oppervlakte der cultures te gerin-g. Met nadruk betoogde Rykof de nood'zake- liijkheid van een krachtige bestrijding van het bureaucratisme, dat in vrijwel alle takken van openbaar en oeconomisch leven zoo sterk heerseht \MERIKA. SACOO EN VANZETTI. Htet Hooggerechtshof van Massachusetts heeft hot verzoek van Sacco en Vanzetti, de Italiaansche anarchisten, die bijna zes jaax geleden wegens roofmoord ter dOod werden veroordeeld, om hun zaak opnieuw in behan deling te nemen, afgewezen. Zooals men zich herinnert heeft een ter dood veroordeelde misdadiger het vorig jaar verklaard, dat hij dten moord bedlreven had, waarvan Sacco en Vanzetti beschuldigd werden, en dat zij niets met den moord uit- staandte haddten. Het doodvonnis wordt beschouwd als eea pqlitiek vermis tegen twee revolutionnairen, die het der regeering lastig maakten en die daaroni door dte justitie werden gezocht. LKMAARSCHE COURANT. BTaV

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1