Alkmaarsche Gourant AMANDELTJES I In en om de Siootdstad. Bultenlandsch gemengd nieuws. De Statenverkiezingen. Vrijdag 7 April. No. 83. t927 donderd Negen en Twintigste Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig a an hot Bureau van politic. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gendte voorwerpen als gevouldlen gedeponeerd op(»4, 5, en 6 April 1927bruine portemon naie, 'damessdhoen-; alpaccaibeursje. Aanwezig en te bevragen bij de niavolgeti- de iwgezetenan, ondterstaandte voorwerpen, als gevondeni aangegeven op: 4, '5 en 6 April <1927. Rijwidbelastinginerk, J. Rietbergen, dBadhuis. halsbiand, A. Sdioo-mhoven, 2e .Lamd'dwarsstra-at 23; broche, Fabian, Wes- terweg 282; papieren rijksdhaldter, Th. Wen- jbink, Stationsstraat lb; huissleutel, H Met- selaar, v. d Woudestraat 23; hamdtaof, P. tHoefc, Westerweg 19; blauwe haarstrik, J Brasser Oudegracht; portemon-naie met in- jh-oudl, J. Soiit, p.a. C. Junker, Ornival 5b; paar gymedhoenen, P. Kuiten, Zuiderhout- da an 17; belastingplaatje, J. Peereboom, 'Noorderkade 9; h-aarsnijmachme, M. Smit, Wil'-dtemainistraat 25; insigne visscherijdub, H. v. d. Wissel, Nloonderkadte 3; portemon naie met inhoud^ Wim Lugti'g, Liefdelaan lb; gevloch-ten riem, J. Spaams, Snaarmanslaati 89grijze herdershoud, K. Bisuis, Verlengde Landstraat 1. Wanneer men weder in het beizit is van het veri-oren voorwerp, wordlt men verz octet hier- van knis te geven aan het Bureau van politie CCXXIX. r Over grachtdempen en doopen van strafen. i Met de beslissing over het al dan met dern- pen van het Rokin gaat het nog niileit hard en onder tusschen smaakt de Amsterdammer hec genoegen, dat hij den vreemdeling in het hart der stad een stuk verkeersweg kan te zien geven, hetwel'k genoemd mag worden „te liggen beneden Amsterdam's perl", waarme- de gezegd! wil zijn, dat het voor een groote stad .schandelijk is en dat dienzelfdten vreem- dteli-ng te aansdhouwen wordt gegeven een onaan'zienlijk, viezig slootje, hetwelk op dit oogenblik nog met fcwalijk riekt, aangezien we nog niet in de hondsdagen leven', doch dat spoedig weder weilriekende geuren zal doer, opstijigen tot „.groot genot" der omwonenden en dergenen, die op hun staddwandelingen om een of andere redien deze gracht niet kun- nen mijden Allies die stfauld van de heeren op het stad- huis," aldus verMaarde mij dtez-er dagen een verwoed voorstander van het Rokin in zijn tegenwocrdiige gedaante. Dat wil zeggen, hij wensdht ook wel spoedige afdoende verbete- ring der bestrating, doch is vast overtuigd, d'at men die ook zonder dampen van de be- staande strook water kan doen gesdiieden Dat het nog niet geb-surd- is, wijt hij aan onze aideeling Publieke Werken. „Ze houdcn daar op het stadhuis met opzet alle verbeteriogen tegen", zeidte hij, „ten einde de Raad tot dempln te dwingen, ofschoon ze zeer goed weten, dat de Rokin-graeht niet be- hoeft te rieken, wanneer men maar degelijk baggeren wil en het groote riool, hetwelk on der Vijlgendam, Dam en Damrak door het Rokin met het nog ongedempte Damrak ver- bindt, schoon wordt gehouden. Deden ze dat er zou nagenoeg holder water in de gracht kunnen staan. Ze willen niet onderzoeken oi 't zou kunnen," verklaarde hij, „maar mis- sdh'ien dat het standje uit Haarlem de demp mianiakkep nu den mond wel zal snoeren en men- de duizenden, die dempen zouden vorde- ren, zal bewaren om te helpen ons aan belas tingverhooging te doen ontkomen. Alles wil ten ze hier tegenwoordig maar dicht smijten, onze voorouders dacbten daar anders over!' Zoo sprak 'n anti-dempinigsman en zoo spre ken er veleo met 'hem of Amsterdam met hen zal spreken in gelijiken geest door een uir spraak van den Raad, zal eerlang moeten bllijken'; lang mag de beslissing niet meer uit- Mijven, gezien den toestand waarin de be- langrijke verkeersweg, waarover het gaat verkeert. Of evenwel het „standje uit Haarlem", waarop mijn vriend doelde, die b^lissing zal beinvloeden waag ik te betwijfelea, aange zicn in dit geval, hetzij men gaat dempen o niet, toch duizenden guldens uitgegeven die nen te worden en bovendien, de Raad van Amster-dam praat steeds veeil over bezuini- gen, doch daarom doet hij het nog niet.altijd. Dat is nog onlangs gebleken. Ik sdtreef u in het eind van het vorig jaar toen de begroo- ting aan de orde was, hoe er gesputterd is tegen het voorstel tot inkomstenbdasting-vei" Ihooging met een „fractie", weike fractie toch in de werkelijkheid neerkwam op lb pet. er boven op, en een motie-Romme-werd aange- nomen om door een commissie te doen na- gaan of er niets gedaan zou kunnen worden om de verhooging af te wenden Dat leek prachtig, doch daarmede haalde de R§ad toch zelf niet de no-odige milllioenen van de be- grooting af en „goochelde" alleen wa-t met net reservefonds. Op een wijize, die nu ten ge- yolge heeft gehad, dat Gedeputeerde Staten 'die manier van een begrooting te doen sluiten niet konden goedkeuren en haar naar Amster dam teruigzonden met het verzoek haar op een andere manier sluitend te maken. Heel beleefd natuurlijik, aliles gezegd in den cor- rect-ambtelijken vorm, maar ondertusschen heeft het gemeentebestuur dan toch het „standje" beet met de aanteekening van Ge- deputeerden, dat naar hun meening de indruk is verkregen, „dat de voorzichtig'heid, die ge- durende een reeks van jaren het financieel be- leid van Amsterdam heeft gekenmerkt, eeni- igermate dreigt te loor te gaan", waarbij ze dan nog schrijven: „dat zij aanleiding vin- den, er kraehtig op aan te dringen, dat het in de laa-tste jaren verbroken evenwicht tusschen tie inkomsten en uifcgaven worde hersteld en daarbij zooved mogelijk geteidelijkheid worde betracht." Dat kregen de vroede mannen der maohtilge stad aan het IJ in den jare 1927 te hooren van de heeren uit Haarlem en dat moet volgens mijn boven aangehaalden zegs- man een aansporing voor hen te meer zijn geen Roikin te dempen en het voorbeeld te vol- gen van de regemlers van Amsterdam van sveleer, die minder roekdoos met dempings- materiaal omsprongen. Of dit laafste nh he'elemaal julst is? O! die vroede vaderen der 17e.eeuw, indien zij Rokin-toestanden gekend hadden, zooals wij ze thans kennen, tegen dempen van het water geweest zouden zijn? Het antwoord op die laatete vraag is natuurlijk niet te geven, maar well is onjuist, dat men in die dagen alles wat dempen van stadswater betrof uit den booze achtte. Een bewijs hiervoor heeft men in een, niet ver van het Rokin gelegen stadsplein, het Ko- ningsplein. Toen ik onlangs met een prbvin- cieman, die geen gelegenheid laat voorbij- gaan hier en daar in het nieuwe Amsterdam te gaan rondfcijken, al's hij deze stad voor enkele dagen bezoekt, aan het praten kwam, maakte hij de opmerking, dat er hier en daar een zonderlinge inconsequence op te merken was in de wijize, waarop men hier nieuwe straten gedoopt had. Dit kwam mij nu in herinnering in verband met de bovengenoem- de deimpingskwesitie en naar aanleiding daar- van zal het allicht den lezers belanig inboeze- men bieromtrent iets te vernemen. Allereerst dan het juist genoemde Konings- plein, hetwelk dien naam reeds -kreeg, toen er dlus van een koningschap in ons land nog geen sprake was. Zulks gesbhiedde bij den nieuwen uitleg der stad in de laatste helft der 17e eeuw De tegenwoordige Singel, de naam duidt het aan, was toen de grens der stad en men breide daar buiten uit met de drie grac'h- ten, die mien, troiseh als men was op de groei- ende stad, Heeren-, Keizers- en Prinsen grachten doopte, terwijil met het stuk Singel tusschen Heilligenweg- en Reguilierspoorten gang noemen Koningsgracht, een naam, die niet lang „gepakt" heeft, weshalve voor het eindd der genoemde eeuw, de naam Singe! reeds weder in eere was hersteld. Maar in dien tijd lag buiten de Heiligenwegspoort een gracht lamgs den Hdligenweg, die is ge- dempt en het buiten die poort cntstane plein werd Koningspilein gedoopt; gelijk men ziet, ook toen deropte men als het verkeer het noo dig maakte en daar ter plaatste vorderde het verkeer langs den Heiligenweg ruimte. Velen meenen altijd ten onrechte, dat het Konings4 plein iets te maken heeft met een herinnering aan ons Koninklijfc Huis, gelijk het geval is met den Konimgimneweg in het nieuwe Am sterdam bij het Wi'llemspark. Na die stadsuitbreidinig, den kamt naar de Leiidsche poort uit, is de andere Singel, de Buiten-Singel, de grens van de stad gewor- den en toen men na 1865 met de stadsuitbrsi ding buiten dien singel begon, is de naam veranderd1 en ikreeg de Buiten-Singel tusschen Haarlemmer- en Muiderpoorten de namen Nassaukade, Stadhouderskade (naar de Stadhouders Will em II en Willem III) en Mauritskade. Een der eerste buurten, welke aan denail deren kant der nieuwe Stadhouderskade out stond, was het schilderskwartier. Alle nieuwe straten jdaar werden naar onze beroemde schildbrs genoemd; een vervuilde sloot, de Zaagmoilensloot, werd in Albert Cuypstraat herdoopt, maar helaas! hoewel naar schilders genoemd is dat stadsdeel steeds een der minst schikteraditige gedeelten der hoofdstad ge bleven en kreeg het kwartier in den volks mond de naam van „De Pijtp" of werd het be titdd als „Buurt IJ IJ" zelfs de Amster- dammers schaamden zich wel een beetje om van zoo'n leelijlk aangelegd stadlsikwartier te spreken als de schildersbuurt. Alieen de grens er van is nog het best t. w. het park, dat er naar den kampioen voor Amsterdam-vergroo ting, als Sarphati-park gedioopt is en de Cein- tuurbaan, die feitelijk nooit een volledige Ceintuurbaan is geworden en het nu zeker niet meer is, nu men bezig is, veel verder weg in het Zuidem, de nieuwe ceintuurbaan-spoor aan te leggen. Maar'beide- laatstgenoemden, park en baan, waren bij die uitbreid'ing weder de grens, waarmede de „zonderlingheid" dier namen aan mijn provindevri-end verklaard is. Ook in het muziek-kwartier aan gene zijde van den Willemparkweg heeft hij inconse- quentie meenen te ontdekken. Hij kon niet ver- klaren hoe men in dfe onmiddellijke nabijheid van het Concertgebouw, waar men een van Breestraat, em Valeriusstraat, een Verhui straat, enz. iheeft, gekomen is aan een Jan Willem Brouwerstraat en -plein; aan een Alexander Boersstraat; aan een Roelof Hart- straat. Ik erken, die namen zeggen niets tot den niet-Aimsterdammers en ik zou durven wed- den, dat zij niets te zeggen hebben tot meni- gen Amserdammer van het huidige geslacht, -doch de ouderen onder ons, die zioh den tijd nog herinneren toen het aangrenzende stads- gedeetlite van Nieuwer-Amstel nog bestond dat jJoeVluchtsocrd" der Amsterdammers, die zich aan sdhuttersplichten en aan hooge stads-inkcmstenbelasting wilden onttrekken kennen die namen wel. Zij zullen u weten te vertdlen, dat Pastoor Brouwers van Boven- kerk een der meest geziene geestelijken van Niieuwer-Amstel was; dat Alexander dier ge- meemte was en dat Dr. Rodof Hart er was een algcracen bekend geneesiheer en philan- throop verklaarbaar, dat het gemeentebe stuur hun namen door verkeerswegen naar hen te noemen voor het nageslacht wilde be waren. Het Concertgebouw stond in die dagen op Nieuwer-Amstelsoh grondgebied en al von- den na de „annexatie" vele Amsterdammers het zonderling, d-at men i-n de onmiddellijke nabijheid van dien muziektempd die namen Brouwersstraat en Boersstraat -had, het Am- serdamsch gemeentebestuur heeft to-ch ge- meend er geen verandtering in te moeten ma ken, maar iik kan mij begrijpen, dat 'n niet- Amsterdammer, wanneer hij dmgelijke afwij- kendfe namen van straten tegenkomt in stads- gedeelten, die men naar schilders, tetterkundi- gen of wa dan ook heeft willen noemen, daar in een zonderlinge „gril" van het stadsbe- stuur meenide te moeten zien. SINI SANA. cllen, dan moest men prevennevr maarregeien nemen. De interpellanten stellen voor die zi- geuners uit die ouderlijke macht te ontzetten en de kinderen in speeiale opvoedingsgestich- ten te plaatsen. Zigeuners, die al eens voor landilooperij gestraft zijn en toch weer hun nomadenleven opvatten, dienen naar werkko- lonies gezonden te worden. De kosten zou den ten deele gedekt kunnen worden uit de opbrengst van den arbeid der zigeuners in de kolonien en verder door een speeiale belas- ting van de bevolking ten plattelande, die dit er gaarne voor over moet hebben om van de lastige zigeuners bevrijd te wordten. Deze be- lasting zou vanzelf verminderen en ophou- den naarmate de maatregelen succes hebben. Buifesiland TSJECHO-SLOWAKIJE. DE ZIGEUNERPLAAG. De nationaal-so'cialisten in de Tsjecho- Slowaksche Kamer hebben een interpellatie gericht tot de ministers van justitie en bin- nenlandsche zaken met de vraag welke maat regelen de regeering denkt te nemen tegen de zigeunerplaag, of ten deze reeds genomen heeft. Zij wijzen er op-, dat de beteugeling van de landlooperij der zigeuners de taak is van de gendarmerie, doch dat deze het kwaad niet voldoende aan kan. Zou men met succes tegen de zigeunertroepen willen optre- VERDWENE'N. De bewaker van een hotel te Glion bij Mon- treux, dat 1980 M. boven den zeespiegel is gelegen, is met zijn vrouw en zijn docbtertje en nog een jongen man onder tot nu toe niet opgehelderde omstandigheden verdwenen. Men vermoedt, dat de vier personen ?ich naar het dal hebben willen begeven en toen onder een lawine bedolven zijn. DRAMA IN EEN HOTEL. Drie dagen geleden namen in een hotel in de buurf van het station Friedrichsstrasse te Berlijn een 27-jarige oorlogsinvalide en een 29-jarige vrouw, die beiden te Essen hebben gewoond, hun intrek. Daar men geruimen tijd niets van hen hoorde en ook op het kloppen aan de deur geen antwoord o-ntving, ver- schafte men zich gisteren toegang ot de ka mer en von-d -de vrouw met afgesneden hals liggen en den man met een wond aan het hoofd. Uit een achtergelaten briefkaart bleek, dat het paar sedert geruimen tijd tevergeefs naar werk heeft gezocht en, daar het' geen uitweg uit den nood zag, besloten had zich van het leven te berooven. „ONGEHUWDE POLITICI DEUGEN NIET." De bekende Kroaten-leider Raditsj, heeft in een interview eenige zonderlinge zienswijzeti kenbaar gem-aakt over het politieke leven. Hij heeft o.a. met nadruk verklaard, dat on- gehuwde politici weinig aanbeveienswaardi- ge pcrsoonlijkhcden zijn, die voor een gezond politick leven onder alle omstandigheden ongeschikt zijn. Wie zich met politiek wil inlaten, moet' trouwen, zegt hij. Op de vraag, of hij dan van zijn partijge- ncoten de overlegging van een trouwakte verlangde, antwoordde Raditsj met 'n kraeh tig: „ja zeker!" Een partijlid, dat nog niet gehuwd is, krijgt uitstel. Als hij, na afloop van den ge- stelden termijn, nog niet in het huwelijks- bootje gestapt is, vliegt hij onverbiddelijk de, partij uit. EEN DOELE KOE ALS SMUL- PARTIJ. Uit Sofia wordt gemeld: Dezer dagen hebben in de nabijheid van Boergas, Zigeuners het lijk van een koe op- gegraven, die wegens dolheid op bevel der cverheden was doodgeschoten. De Zigeuners, die niet wist en, dat de koe dol was geweest, richten daarop een" groot feestmaal aan, waaraan mannen, vrouwen en kinderen deel- namen. Terwijl heel de bende ondter gezang en dans zat te smullen, kwam de overhead het gebeurde ter oore. Onmiddellijk werd toen een sterke afdeeling politie uitgezonden, die het Zigeunerkamp omsingelde; 123 Zigeu ners die zich aan het vleesch te goed hebben gedaan, werden naar het ziekenhuis ver- voerd, terwijl 70 bonden, die eveneens hadden meegesmuld, ten plaatse werden doodgescho ten. Intusschen zijn reeds 70 Zigeuners over- leden, terwijl van vele anderen de toestand bopeloos is. NA 23 JAAR HIEREENIGD. Wcensdag is te New-York een paartje ge- trouwd1, waarvan de man 58 en de vrouw 48 jaar was. Dat is niets bijzonders. Wel bij zon der is,, dat hun, beider d'oohter hen bij etkaar geb-racht had en dat hun beide k'leinkinderen bij het huwelijk tegenwoordig waren. Het paar was namelijk al eens getrouwd geweest in 1899, doch in 1904 gescheiden. Ten hiuize van hun docihter hadden zij etkaar weer ont- moet„en al stoeiende met die beide kleinderen, waren zij weer tot elka-nder gekomen. „Ge burnt gaan zoover als ge wilt", heeft de man gezegd, ,maar de liefde voor de eerste vrouw kunt ge nooit ontloopen; hoe dikwijls je ook nog trouwen moogt het slaagt nooit." GEEN WOLFS KIND. Het verhaal van het kind, dat in een wolfs- hol te Maiwani gevonden is en door wolven groofigdaracht zou zijn, noemt dr. Nicholls, de difecteur van het instituu-t Pasteur op Ceylon een- fabeltje. Een kind lean niet door wolven grootgebracht worden, omdat het de wolven, die' een nomadenileven leidlen en zi-ch snel verplaatsen, niet zou kunnen volgen en omdiait het ook niet zijn voedsel aan de ja- loersche jonge wolven zou kunnen ontwors-te- len-. Er zijn echter in Butah-Ind'ie verschei- dene stammien, die -geen idiote kinderen in hun midden dullden en deze in de wildemis achter laten. Als blanken ze dan vi-ndfen, ver- zin-nen de inlanders faniiastische verhalen van „wblfskindieren" om niet door de over- iheid op dte vingers getikt te worden. DE „KONINGIN DER DRANK- SMOKKELAARS". Mevrouw Gloria de Casares, die in Ameri- •ka den bijnaam van ,,konin(gin der d-rank- simofckdaars" -heeft gekregen, is te Liverpool door dte immigratie-overheid aamgehouden. Zij' heeft bevel gekregen naar Amerilka terug te gaan vanwaar zij aamgekomen was. In dien er geen tegen-instructies van het minis te rie van binnenlandsche zaken zaken komen, zal zij Zaterdag vertrekken-. Mevrouw de Casares, die van ziehizelf Glo ria dte Vera beet, is een Engelsdhe van ge- bo-orte, maar een Argentijnsche door haar huwelijk gewordien. Zij boudt „op parool" verbl'ijf in een hotel te Liverpool dat zij niet mag verlaten. In September 1925 heeft ziji veel van zich doen spreken, toen bleek dat zij medte-eigena- res was van dtem scfaoener General Serret die op dte Theems met 7500 kisten whisky lag. Het schip was door eea syndicaat gecharterd dm die whiskey van 'Antvverpen na«r icinrar, in Nieuw-Schotland, te brengen. Men arg- waande dat de whiskey ten slotte voor Ame- rika bestemd was. Er ontetond een geschil, met het gevolg dat dte bevraditers besloten de whiskey te lossen en in entrepot op te slaan. Het schip werd toen verkocht. AANSLAG IN EEN TREIN. Dinsdagavond is in den trein van Parijs n'aar Versailles een aanslag gepleegd. In een coupe zaten een dame en de heer del Campo, secretaris der Chdleensehe legatie te Parijs Eensklaps ging onder het rijden het portier open en versdheen er een man met een pet op, die een revolver op den heer del Campo richt- te en zijn geld eischte. De legatiesecretaris beantwoordde dezen eisch met een slag met zijn wandelstok op den arm van den binnen- dringer. Er klonk een knal en het projectiel kwam terecht in den knop van den stok. Do revolver viel op den vloer en de eigenaar er van haastte zich uit den in beweging zij-nden trein te springen. Zoodra de aanvaller was binnengekomen, ha ade in dten coupe zittende dame het andere portier geopend en had zij langs de tree- plank het aangrenzende compartiment be reikt. Een dame', die daar zat, trok aan de noodrem. De trein hield stil en het personeel en eenige reizigers vervolgden den dader, die evenwel wist te yerdw'ijnen. Een reiziger vond een pet op de baan, venmoedelijk het hoofd- deksel van den gezoehte. KORTE BERICHTEN. Duitsche reizigers vertelden gisteren te iNieuwe Scha-ns, dat nabij het station Melle eergi-steravond een bedelaar was aangehou- den, die bleek -de gesignaleerde mo-ordenaar te zijn van een jongen, die in October 1925 bij Rienslok was doodgeschoten. De aan-ge- houdene zou deze week over de grens geko men zijn. De uitslu-iting in de porceleinindustrie va-n Beneden Silezie is gisteren geeindigd, nadat de rij'ksminister van arbeid -de scheld-s- rechterlij'ke uitspraak betreffende het collec- tief verdra-g bindend heeft verklaard. Bij de tweede stemming onder de a-rbei- ders aan de Hamburgsche werven is de scheidsrechterlijk-e uitspraak van den rijksmi- nister van arbeid in tegenstelling met het re- sul'taat van de eerste stemming aangenomen, echter onder voorwaarde, dat met i-ngang van 1 October de arbeidstijd van 54 tot 52 uren per week zal worden teruggebracht. In de petroleumstad Elisabeth (Am heeft een hevige brand in het belangrijkste petroleum-depot der s-ta-d gewoed. Da havenarbeiders van Ludwigshafen en Mannheim hebben de uitspraak der be- middelingscommissie verworpen. Een staking liij'kt onvermdjddijlk. Een voorstel der Duitsche democraten, om g-een rijfcsconcordaat te sluiten, werd door den Duitschen rijksdag verwoi"pen. Tusschen Italie en Joego-Slavie zijn rechtstreeksche on-derhandelingen begonnen tot oplossiog van het conflict inzake Albanie. Lord Inch-cape heeft namens de En- gelsche regeering acht te Buenos Ayres op-ge- legde schepen gekocht, die vroeger aan de vijanden der geallieerden toebeh-oorden. In verband met den leeftij-d en den toestand der schepen werden er zeer lagen prijzen voor be ta-aid. De vierde Noord-Afri-kaansche co-nf-e- rentie zal op 8 Mei te Algiers gehouden wor den. De paus heeft aan de echtgenoote en de beide -dochters van maarschaik Pilsoedski drie 'kostbare gouden met edelgesteeriten ver- sierde rozenkransen geschonken. Naar gemeld wordt, is aan de mond-ing van d-e Oranj-e-rivier in Zuid-Afrika een groot-e hoeveelheid diamant gevon-den, wel- ker ontginning echter door de Zuid-Airi- kaansch-e regeering is verboden, teneinde te voorkomen, dat er overproductie van diamant zou ontstaan. Te Kremnitz in Tsjecho-Slowakije is een rijke goudad-er ontdekt. Op een ton steen be- vat dte ader 450 gram goud. Het W. B. meldt uit Belgrado, d'at in den gemeenteraad ald-aar een hevig ha-ndge- meen heeft p-laats gehad tusschen d-e regee- ringsmeerderh-eid en de radicale minderheid. Uit een bericht van het Italiaansche nieuwsagentschap Stefani blijlct, dat de Ita lian-en op het laatst der vorige maand een tegenslag hebben te boeken gehad in Lybie. Een Italiaansche colonne was genoopt vo-or een overmacht van opstan-delingen terug te trekken. Mussolini heeft op het Kapitool een di ner gegeven ter eere van Bethlen. Al'le minis ters namen er aan deel. Er werden zeer harte- lijke toasten gewisseld. Ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van de Canadeesche confe derate in Juli a.s. zullen historische postze gels worden uitgegeven. In het Duitsch-Boheemsche district Ga- blonz-Tannwald is eergisteren een staking van gla-sslijpers uitgebroken, die ontevreden zijn over den export van onbewerkt glas, waardoor hun kansen op ruime verdiensten ontgaan en een groot aan-tal werkloos zijn geworden. Ui-t Athene is te Lonclen bericht ont- vanigen dat de onderhandielingen over de wijze van betaling van. de Grieksche oorlogs scihuldten aan Engeland nagenoeg voltooid zijn en de dtefinitieve reigeling binnen een paar dagen- hia-ar besllag zal krijgen. Noord-- Holland. De uitslaig van de Woensda-g 6 April ge houden stemming ter verkiezin-g van leden van d-e Provinciate Staten, zooals wij die gis- teravo-nd en hedenmo-r-gen vroeg reeds buille- tineerden is als volgt: Totaal zijn uitgebracht 581659 geldige stemmen. (Kiesdecler 7554). Hiervan kregen: 1-ijst den Hartogh 8768, S. D. A. P. 1-61505, Vrijheidsbond 56592, Communistisdie Partij Wijnkoop 17863, Soc. Econom-ische Bond 635, Vrij heidsbond 9873, Chr.-Dem. Partij 4319, Communistische Partij Holland 12633, A. R. Partij 42799, Anti-Stemdwangpartij 5948, M i ddenstan-dspa r tij 12926, Vrijz.- Dem. Bond 42006, Herv. Gere-f, Staatspartij 3355, R. K. Volkspartij 3427, Chr. Hist. Unie 56879 Arb. Comite Syndical. Vakbe- weging 1635, R. K. Staatspartij 78243, Vrijz. Dem. Plattela-nders 13050, Staatk. Geref. Partij 3123, R. K. Staatspartij MET GRATIS ~GRENA DINES A US 45634. Voor het eerst moest het stelsel d'Hon-t worden toegepast. Gekozen zijn: 24 S. D. A. P., 17 R. K. Staatspartij, 9 Vrijheidsbond, 8 Chr. Hist. Unie, 6 Vrijiz. Dem. 2 Vrijz. Dem. Platte la-nders, 6 A. R., 2 Comm. groep Wijnkoop, 1 Comm. gro-ep Holland, 1 Mi-ddenstandSr partij, 1 Vrijiheidsbo-nd lijst dten Harto-gh. De S. D. A. P. wint 5 zetels, de Vrijheids bond met lijst Den Hartogh wint 2 zetels, de Middenstandspartij 1 zetel, de R.-K. Staats partij verliest 2 zetels, de Chr.-riist. eveneens 2 zetels; de Vrijz. Dem. Bond, de Plattelan- ders, de Anti-Rev. en de Chr. Dem. Partij ver- liezen elk 1 zetei. Gekozen zijn: Van de Soc.-Dem. Arb. Partij: A. H. Gerhard, E. Polak, Dr. Th. v. d. Waerden, S. Rodriguez de Miranda, Mevr. L. J. v. Kuijkhof geb. Koedijk, J. A. van Zut- phen, A. B. Kleerekoper, S. J. Pothuis, Mr. M. Mendels, L. van der Wal, J. F. Ankersmit, P. Hooglar.d, S» de Wolff, E. Kupers, A W. Michels, J. Westerhof, P. Zeeman, A. de Vries, K. Prins, M. A. Reinalda, W. van de Vail, Mevr. M. H. MiedemaZondervan, W. Fr. Visser, C. Thomassen. Van den Vrijheidsbond: A. Asscher, W. Boissevain, Dr. I. H. J. Vosf J. J. Korff, Mr. C. H. Guepin, R. Kaan, P. Stapel Czn., Mevr. M. B. Boissevain Pijnappel, Mr. A. S. Miedema, Dr. M. den Hartogh (afz. lijst). Van de groep Wijnkoop (Communisten): D. Wijnkoop, G. A. Vader. Van de Communistische Partij (Holland): H. v. d. Glas. Van de Anti-Revolutionnairen: J. F. H. Spier, J. Douwes Jr., A. Graven- stein, Mr. A. Bruch, A. Colijn, mr. P. J. Dam Van de Middenstandspartij: A. Weiss. Van den Vrijzinnig Democratischen Bond1. Th. M. Ketelaar, E. J. Abrahams, Mej. Mr. Ada Goudsmit, D. Kooiman, Mevr. Aukes-^ Timmers, Kl. de Vries Szn. Van de Christ. Hist. Unie: J. ter Haar, Mevr. L. A. Ringeling geb Verhoeff, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Mr. L. M. de Jcng Schouwenburg, W. j. Kernkamp, Jhr. Mr. D. E. van Lennep (2 maal gekozen), E. Luden. Van de R.-K Staatspartij: J. N. Hendrix, L. H. van Rooijen, Dr. N. van Spanje, P. J. M. Verschure, M. Bonnike, H. A. Vulik, J. Burger, A. Cbmmandeur, N, Dekker, J. Valkering Tzn., J. J. de Vries, Mr. J. B Bomans, Th. G. C. Hooij, H. Bergkamp, Dr. E. A. M. Droog, H. Brouwer, J. J. Klaa- renbeek. Van de V, D. Plattelanders: P. Kostelijk, j. Koster. De Provincale Staten van Noord-Holland (77 leden) waren tot dusver als volgt sa- mengesteld: Vrijzinnig-democratenE. J. Abrahams, A. Aukes-Timmers, A. C. v. d. Bergh, J. Best Nzn., Th. M. Ketela-ar, D. Kooima-n, H. van Leeuwen, P. Trap-man, K'laas de Vries Szn. Klaas de Vries Szn. Vrijheidsbonder-s: A. Asscher, M. B. Bois sevainPijnappel, mr. W. C. Bosman, M. van Crevel'd, Dr. M. de Hartogh, J. 'J. Korff, P. Otto, C. Rees geb. Van Inge-n. Plattelandspartij: W. Balk. Rcomsch-Katholieken: H. Bergkamp, mr. J. B. Bomans, M. Bonnike, W. Boon, H Brouwer, J. Burger, A. Command-cur, N. Dekker, mr. A. j. F. M. N. Dorbeck (heeft bedankt), Dr. E. A. M. Droog, J. N. Hen drix, Th G. C. Hooij, J. F. Luijcx, C. Rood Dzen., L. H. van Rooijen, Dr. N. van Spam je, C. F. J. Verbeek, F. J. M. Verschu-re, Mr. Dr. P. J. Wittemari. Sociaal-democraten: .B. W. Binnendijlk, A:. H. Gerhard, A. B. Kleerekoper, L. J. van Kuykho-f, Mr. M. Mendels, A. W, Michels, M. H. Miedema geb. Zondervan, E. Polak, S. J. Pothois, M. A. Reinalda, S. Ro-drigues de Miranda, C. Thomass-e-n, W. v. d. Vail, A. de Vries Dr. Th. van der Wa-erden, G. L. A. Wagenfeld, L. van der Wal, J. Westerh-of, (J. A. va-n Zutphen. Communistische partij: H. van der Glas, G. A. Vader, H. van Zelm geb. v. d. Berg. Christelijk-histonschen: J. ter Haar, C. Th. Id-enburg geb. Hoedemaker, mr. L. M, de Jong S-chouweniburg, W. J. Kernkamp, A. J. Lafeber, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, E. Luden, C. Maarschaik, A. R. Ophorst, J. iH. v. Riemens. Anti-revolutionnairen: W. J. Bossenbroek, Mr. A. Bruch, A. Colijn, Mr. P. J. Dam, J. Douwes Jr., A. Gravestein, J. F. H. Spier. Christen-democraten: J. H. Staalman. De Staten van Noord-Holland telden tol dusver d-us 9 vrijz.-democraten, 8 vrijheids- bonders, 1 lid van de plattelandspartij, 19 roomsch-katholieken, 19 sociaa-1-democrateH, 3 communisten, 10 christelijik-iliistorischen7 anti-revolutionnairen en 1 christen-demo- craat. Berekening van den uitslag: Lijst 1, Lijst den Hartogh 9214 1 zetel 1660 1 zetel; Lijst 2 S. D. A. P. 161505 21 zetels 2871 24 zetels; Lijst 3 Vrijheidsbond 56592 7 zetels -f 3714 8 zetels; Lijst 4 Comm. Wijnkoop 17863 2 zetels 2755 2 zetels; Lijst 5 Soc. Econ. Bond 635 0 zetels 635 0 zetels; Lijst 5 Vrijheidsbond 9873 1 zetel 2319 1 zetel; Lijst 6 Chr. Dem. Partij 4319 0 zetels 4319 0 zetels; Lijst 7 Comm. Partij Holland 12633 1 zetel -f 5079 1 zetel; Lijst 8 Anti Rev. Partij 42799 5 zetels -f 5029 6 zetels; Lijst 9 Anti Stemdw. Partij 5948 0 zetels -f- 5948 0 zetels; Lijst 10 Middenstandsp. 12926 1 zetel 5372 1 zetel; Lijst 11 Vrijz. Dem. Bond 42006 5 zetels -J- 4235 6 zetels; Lijst 12 Herv. Ger. Staatspj puddingfab«»ek' AJ.POLAK-GROHlrtGEfll

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9