u(q( do Tremmol die rneumatiek! Kiptten en Konifnen. t In en om de hoofdstad. do TrsTs vdt7 dor? ILYSMA Ett bohtdcSL Krachtvoeder Varkans Pluimvee. SWIFF COMPANY, Ootferdam. Rechfsiakei? Verwaarloos nimmer de geringsie aanval (yan rheumatidk. Die kan u maandenlang .jpijn en ongomak kosten. Ofschoon weinig jpenscheni Siji vochtig of ko-ud weer geheel ,vam rheuimatiek bevrijd blijven, behoeft deze jikwaal niet die kwelling te zip als bet gevaii jp. De oorzaak is gewoonlijik urinezuur, en i?ooals bekendi, is h»et de taak der nieren om BjJit urinezuur en andere schadelijke bestand- peelen uit het bleed1 te filtreeren. Men kan Jderhalve in bet algemeen zeggen, dat men jbevrij'd 'kan bidjiven van rheuimatiek, als de 'oieren gezond1 en geregeld werkcn. Bij slecht weer en na een gevatte koude, pi als ongewone inspanning de .nieren ver- eiwakt heeft, is der'halve de eenige veilige |,veg om de werking dozer aHertbelangrdjlcste prganen te vefsterken. Daarvoor wordt geen /middel sterker aanbevoleni d'an Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren ge- izond ziin en goed werken, hebt gij kans niet kvan rheurrtatiek verschoondi te blijven. Ver- kuim geen kostbaren tijd. Neem Foster's Pil- flen zoodra gij de minste rbeumatische pijn jvoeltwek de trage nieren op en versterk ze, pn,' bevrijd u zoodoende van nierversehijnse- iJen als rugpijn, spit, ischias, rheuimatiek en '(doe ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met gee! etiket let hier vooral op) bij1 apotheken en iidrogisten a 1.75 per flacon. J ccxxx. fHet gemeentebestuur en de Stadsschouwburg. Overheid en winkeliersstand. Ik dien toch nog een en ander neer te schrijven met bet'rekking tot de geschiedenis, 'die rich in onzen Gemeenteraad heeft afge- speeld over de bespeling van den Stads- fschouwburg in de komende drie jaren. Zulks, omdat het geval werkelijk leerzaam is voor falle openbare lichamen, die er ooit over zou den denken een eigen schouwburg of eenigen kunsttempel van anderen aard te moeten ver- Ipachten of op „cahier des charges"-voor- waarden in gebruik af te staan aan dit of dat gezelschap voor langeren of korteren ftijd. Want het is in het onderhavige geval 1 wel heel duidelijk gebleken, dat de minister ;i— het was de groote Thorbecke nog wel :die eens de woorden sprak „dat kunst geen Regeeringszaak is", nog zoo dwaas niet ge- redeneerd heeft. Zooals ik u reeds een paar weken geleden schreef, hebben de directeuren van het „Ver- .eenigd Tooneel", de heeren Verkade en Ver- <beek, gevaarlijk spel gespeeld, toen zij in een ionbewaakt oogenblik aan de Katholieke frac- i tie in onzen Raad schriftelijk toezegden, dat zij er in een nieuwe spel-periode voor zou- den zorgen, dat geen stukken ten tooneele zouden worden gebracht, die voor de Katho- Jieken kwetsend zouden kunnen wezen. Ze hebben daarmede kans geloopen hun recht in de komende drie-jaarlijksche periode den Stadsschouwburg te bespelen, te verliezen. Een der edelachtbaren, die, toen de zaak voor de tweede maal in den Raad kwam, zei- de; ,,dat hij langzamerhand onpasselijk ge- worden was over alles wat hij er van had hooren zeggen", had1 het lang niet bij het verkeerde eind, 't Is werkelijk een akelige ge;, schiedenis-geweestaan den eenen kant een tooneel-directie, die, vermoedelijk in de ver- waehting daarmede Katholieke stemnien te winnen, zoo nai'ef is geweest niet te begrij- pen, dat zij zich niet onder censuur kon stel- 1 en van welke politieke partij ook want daar kwam het feitelijk op neer aan den anderen kant de mannen eener politieke par tij, die van menschen, welke voor een goed deel van hun stem afhankelijk zouden zijn, een soortgelijke verklaring als degene, die zij verkregen, hebben willen aanvaarden, Het is dus hoogst begrijpelijk, dat er stem- men in den Raad opgingen, die verlangden aan het „Vereenigd Tooneel" zeker geen ver- dere concessie te gevendat anderen verlang den een bespelingsrecht toe ,te staan voor een jaar slechts en niet weder voor drie jaren; dat weer anderen wenschten, dat gebroken zou worden met het systeem van een vasten bespeler van den Stadsschouwburg. Dat ten slotte de heeren Verkade en Verbyek den schouwburg weder voor drie jaren zullen hebben, danken zij aan wethouder Wibaut, die hun zulk een verklaring liet teekenen, waaruit men lezen kan, dat zij nu vrij staan van elke censuur en die te kennen gaf dat zij, heewel hij, hetgeen gebeurd was, ook niet goedkeurde, toch volkomen vertrouwen stelde in die tooneeldirectie. En toen daama alle sociaal-democraten en Katholieken <lus voor het „Vereenigd Tooneel" stemden, waren de- ze er weer voor drie jaar ze zullen wel rcoit meer dergelijke beloften aan eenige Ra'adsfratie doen. Daarmede is deze zaak als zoodanig uit, doch bestaan blijft de vraag: moet een ge meenteraad zich met kunstzaken, tooneel of wat dan ook bemoeien op zulk een wijze, dat Icunstgezelschappen eigenlijk van dien Raad afhankelijk worden? Vroeger ging men ver- moedelijk veel te ver toen men kunst heele- maal niet als regeeringszaak beschouwde, thans is men vervallen in het andere uiterste. Aan den eenen kant heeft men den zonder- lingen toestand, dat men belasting op verma- kelijkheden legt met de bedoeling uit derge lijke belastingheffingen meerdere kunstinstel- lingen te kunnen subsidieeren een geven met de eene hand, terwijl men met de andere eerst nam aan den anderen kant ziet men, dat men onder zekere voorwaarden een ge- izelschap het speelrecht in een stedelijk ge- bouw geeft met hooge subsidie op den koop toe. Dat men vermakelijkheidsbelasting heft is nog tot daar aan toe, een dergelijke belas- tingbron is even goed te verdedigen als af te keuren, af blijft er toch altijd onbillijkheid bestaan, omdat men lang niet aan alle instel- lingen, die de belasting opbrengen, subsidie grcft, maar waarom men een stedelijk ge- kouw niet' eenvoudig verhuurt, doch aan een bepaald gezelschap voorkeur geeft, schijnt op zijn minst zonderling en geeft aanleiding tot onverkwikkelijke gebeurtenissen als die, welke wij nu juist in den Raad beleefd heb ben; het zou nog begrijpelijker zijn, indien een stadsbestuur er een eigen tboneelgezel- schap, of een eigen opera, of een eigen stede lijk orchest op nahield,.al zou dit vermoede- ?ijk in onzen „demokratisehen" tijd weder hnet.zich brengen aiiaild besiommeringen over arfieiGsvoorwaaraen, sfakingsrechten, pensioenregeling, en wat niet al. Maar nog eens, zulk volledig eigen beheer zou te ver- dc dig en zijn, wanneer de bedoeling er mede voorzat iets schitterends op kunstgebied te „bezitten", dat landgenoot en vreemdeling trekken ken. Het gebeurde echter heeft m. i. wel getoond hoe het niet moet zijn en het' zal niet te verwonderen zijn, wanneer men, als de nieuwe drie jaar van het „Vereenigd Too neel" weder om zijn, een nieuwen koers zal volgen, want al heet dat gezelschap thans officieel vrij te staan van politieke-partijen- censuur, in werkelijkheid heeft het al die par- tijen naar de oogen te zien omdat kunst thans wgl Regeeringszaak is, althans te Am sterdam, maar vermoedelijk niet in het be- lang der kunst. Er is nog een belangrijke aangelegenheid, waaraan het stedelijk hestuur zich vroeger niet, of al heel weinig gelegen liet liggen, ter wijl daarmede thans wel degelijk rekening wordt gehouden. Hierbij is geen sprake van gemeentelijke medezeggenschap, noch van ■gemeentelijke subsidie ik bedoel den win keliersstand. Wij hebben te Amst. de dagen gekend toen de winkeliersstand ten onrechte dunk mij wel een de middenstand werd genoemd, aangezien die middenstand nog vele anderen dan uitsluitend winkeliers omvat ik wil niet zeggen, niet in tel was, want dat zou te sterk zijn gezegd, maar toch wel wat erg achter op werd geschoven. Men had gaarne den mond vol over de belangen van den ar- beidersstand en de verbet'eringen, die in zijn belang noodzakelijk waren, niet geheel ten onrechte, doch de winkeliersstand werd toch veronachtzaamd. Het had er veel van of die goed genoeg v/as om een lang niet onbelang- rijk deel van de stedelijke belastingen op te brengen, maar cverigens nam men van zijn belangen weinig nota. Toen Heeft men, in het begin dezer eeuw, zien opkomen een krachtige winkeliersveree- niging. Mannen uit de rijen der groote win- kelbedrijven vereenigden zich in het begin van 1900 tot een „Amsterdamsche Winke- liersvereeniging", die zich hoe langer hoe meer gelden deed en die er ook op uit was zich in den Raad te doen gelden. Een krach tige eigen parten kon men nog niet vormen het was nog in de dagen toen er geen evenred'ige vertegenwoordiging bestond zoodat de eerste candidaat uit den winkeliers stand, dien men in den Raad wilde hebben, moest ondergebracht worden bij de Christe- lijk-Historische Partij en dan ook onder die vlag gekczen werd, alhoeAvel hij feitelijk geen politieke kleur bekende. Later zijn er nog een paar winkeliers in den Raad gekozen en in onze dagen heeft men de middenstandspartij, die eigenlijk de partij der winkeliers is en die in tfen Raad nu een fractie, zij het dan ook een zeer bescheidene, slechts uit drie leden bestaande, heeft. Maar in elk geval, men is allengs met den winkeliersstand, niet ten on- rechtse, rekening gaan houden en het beste bewijs van de groote beteekenis, welke hij in de hoofdstad in de afgeloopen kwart-eeuw gekregen heeft, is dezer dagen bewezen toen men den heer Eduard Gerzon gehuldigd heeft. Deze bekende groot-winikelier herdacht eerst zijn 25-jarig lidmaatschap van onze Kamer van Koophandel teen hij voor de eerste maal als zoodanig gekozen werd, wa ren er die niet begrepen „wat 'n winkelier nu eigenlijk noodig had onder de vertegen-. woordigers van den Amsterdamschen han- del", alsof de winkelhandel iets „minder- waardigs" was. Maar het is wel bewezen van hoeveel beteekenis de keuze geweest is de heer Gerzon heeft een schitterende loopbaan in de/Kamer van Koophandel achter zich en men heeft hem onlangs onomwonden ge toond, dat men zijn arbeid. in dat college verricht, hoogelijk gewaardeerd heeft. Maar nog sprekender bewijs van de wijzi- ging, die in den loop der jaren in de begrip- pen over het belang van een krachtigen win keliersstand gekomen is. werd getoond bij de opening der nieuwe gebouwen, die de ge- noemde heer Gerzon en diens broeder, als directeuren der vennootschap, die hun naam draagt, dezer dagen in gebruik konden stel- len. Schier elke stad van beteekenis in ons land weet thans wel, welke belangrijke plaats de firma Gerzon in het zakenleven inneemt, maar een kwart-eeuw geeden zou het, geloof ik, niet denkbaar geweest zijn, dat bij het in gebruik nemen van magazijnen, zooals de genoemden exploiteeren, ook al waren die dan nog zoo groot geweest, de eerste magis- straat der hoofdstad, wethouders der ge- meente, een voorzitter der Kamer van Koop handel, aanwezig geweest zouden zijn. Dat is nu het geval geweest en we mogen het een gelukkig teeken des tijds noemen, dat het zoo is; er ons over verheugen, dat de vooraan- staanden in het stadsbestuur en in den han- del officieel deden blijken hoe zeer zij de be teekenis van een bloeiend winkelbedrijf voor de stad „beseffen", dat de dagen, toen de winkeliersstand eigenlijk nog niet voor „vol" werd aangezien, voor goed voorbij zijn en dat ook de handelsmannen, die niet hun za- ken doen in koopmans- of effectenbeurs, doch in hun winkel-magazijnen, samen een belang- rijken factor vormen voor den bloei dezer handelsstad. SINI SANA. VOOR DEN KANTONREGHTER. Zitting van 8 April. Voor den aanvang dicr openbare zitting deed ntr. Hoogstra, griffier, mededeeling dat mr. Cduvee, werteaaim op het bureau van den amhtenaar van het openbaar Ministerie, was beeedigd als klerk ten d'ienste van alle Kan- tongerechten in dit arrondissement. Door ontstentenis van mr. v. d. Feen de Lille, (fie zooals reeds is gereleveerd, werd benoeand tot Suibstituut off. v. Justitie alhier, werd heden door mr. Couvee het O. M. waai'- genomen. OVERTRED1NG VISSCHERIJWET. (De openbare zitting werd) d'aarop vervolgd met de vocrzet'ting van een zaakje contra den binnenvisscher J. K. te Z. en N. Schermer, die door de veldwaehters Zijlstra en Water- drinker was geealanceerd, omdat hij zich op 26Januari met een bootje, waarin eenige schakelnetten, op een water bevond, waarin hij niet geredhtigd was te visschen. Hij kon althans geen bewijs van den eigenaar of rechtheWjeodc vertoonen, Voorts kon hij niet voldoende aantoonen, dat hij op weg was naar een vischwater, waarin hij wel gerech- tigd was te visschen, wijl hem geen andcrei) weg open stond. De voortgezette behandeiing leverde niet veel nieuwe gezichtsipumten op. Althans de aimbtenaar had geen aanleiding tot een an dere conclusie te komen dan tot veroordeeling, zoodat werd gevorderd /.lb boete of 7 da gen hechtenis met verbeurdlverklaring dec niet in beslag genomen twee schakelnetten, bij niet inlevering van den verdaChte te ver- van'gen door 2 maail /8: boete of 2 maal 4 dagen hechtenis. De Kantonrechter wensch'te zich echter nog eens te beraden en heeft de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. IN BRIJIKBAARHEID VERMIN'DERDE MELK. We kregen vervolgens ook voortzetting van de verdundemelk-zaak tegen den veehou- der E. B te Uitgeest, wiens af te leveren koemclk na gehouden onderzoek was geble ken niet minder dan 38 procent water te be- vatten. De verd'achte beweerde bij de eerste behandeiing dat zijn 12-jarig zoontje buiten zijn weten die vervalsching had gepleegd. Heden werd dan gebcord de heer Dijkstra, keurmeester te Haarlem, die verklaarde, dat verdachte tegen hem ovgr dat zoontje niet had gerept, ook niet toen hij eenige dagen na de inbeslagname verdachte nog eens had1 be- zocht. In de door dien afnemer van verdachte af- geleverde melik werd een vermenging met water geconstateerd. Toen werden alle leve- ranciers nagegaan en in de melk door ver dachte ter aflevering in voorraad werd' de vervalsching aangetoond. Verdachte B. beweerde, dat zijn zoontje eerst later door den mand is gevallen. Hij ontkende voorts aan den keurmeester .te heb ben opgegeven dat hij emmerspoelsel bij d:e mel'k had gevoegd. De ambtenaar achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en vorderde niet minder dan f 380 boete of 60 d'agen hechtenis.. Uitspraak over 14 dagen. OVERTR'EDING ART. 15 DER MOTOR- EN RIJWIELWET. De voormalige chauffeur G. L., te Hei'loo woonachtig, reed op 28 Januari op den Rijks- straatweg aldaar een zwaar beladen meelkar acliterop. Hij wilde die kar links passeeren, doch daar hij eensklaps een uit de andere richting aankomende auto opmerkte, was hij verplicht achter de meelkar te blijven rijden. Door de fliinke vaart die hij had, kon hij zijn vrachtauto niet tijdig tot stilstand brengen, vooral niet, omdat een losse plank de werking van de rem belemmerdie. Hij kwam nu met den neus van den1 auto tegen de meelkar aan, terwijl het niet veel scheelde of een fktsrijder, zekere Schekkerman, uit Alkmaar, die, am den flinken tegenwind te ontgaan, achter de meelkar aan peddelde, werd overredten Ge lukkig tuimelde de man nog ter juister tijd links met zijn rijwiel buiten de vuurlinie, an- ders had hij vermoedtelijik een gxoot ongeluk bekomen. De al te driftige chauffeur stond heden te- recht en daar Week dat zijn rem niet voldoen de had kunnen werken waarvoor h ij ver an 1- woordfelijk was, werd hij tot 15 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeldi. „U staat bekend als een woest rijder", merkte de kantonrechter hem nog op. ,,Nu, als een wocste rijder niet, wel flink op, maar dat kwam door de werkzaamheden", repliceerde de veroordeelde. EEN BIJTLUSTIGE HOND. De heer J. C. D., gedomicilieeid te Castri- cum, was op 1 Februari nog in het bezit van c:n herdershond, die, zooals men het noemt, niet lekker was. De eigenaar had d'an ook ai aanzegging gehad, dat hij het gevaarlijlce dier moest muilkorven of vastleggen. E>e bond werd toen aan de ketting gelegd, maar wist op gemelden datum te ontsnappen en van d'e gelegenheid gebruik te maken een op de fiets voorbij rijdende plcegzuster aan te vliegen, zoodat zij met haar rijwiel omver werd geke- geld. Deze escapade beteekende echter voor het jolige dier zijn doodvonnis. De eigenaar toch wiide den last niet langer dragen en liet de hond op staande voct afmaken. Ni'ettemih moest hij nu toch nog voor d'e desbctreffende overtreding van het Wetboek van Strafrecht terecht staan en werd hij ver- oorcfeeld tot /2.50 boete subsidiair 2 dagen hechtenis. ZON'DER NAAM EN ZONDER REGLEMENT. De steenenschipper Corn. M. te Alkmaar, een hardhoorend man, moest zich verant- woorden, omdat hij in de eerste plaats had verzuimd op de zijde van zijn schip den naam van den sehipper en diens woonplaats aan te doen brengen. Voorts sou hij niet in fast hezit ain geweest van een reglement voor de tniinenvaarf, zoo als is vcorgeschreven. Een en ander was gcconstaieerd' door de rijksveldwaehters de Koekcek van Limmen en Gorter van Akersloot. De verdachte, met de hand aan het oor, gaf 't feit toe, wat betrof den naam en de woon plaats. Daarin was nu voorzien. Maar hij ontkende niet in het bezit van een reglement te zijn geweest. Dat had hij gekocht bij den sluiswachter Schot. Ook was de dagvaardimg fout, wat betrof d'e hoedanigheid van het schip. Dat was een zeilschip en geen motor- boot. Ten einde al die bezwaren eens nader on der de loupe te brengen, heeft de kantonrech ter besloten de verderc behandeiing te bepa- len op 22 Anril. VERZUIMDE MEDE DEE LING. De autobus-ondernemer Jan K. uit Zuid- en Noord-Schermer onderhoudt ook nog een ongeregelden diensr op Purmerend geduren- dc de marktdagen. Wie daar van wil profitee- ren moet zich echter vooraf opgeven. De au- tobushcuder, meenend'e dat zufks onnoodig was, had verzuimd van dien dienst mededee- ling te dcen aan het gemeentebestuur van de Rijp. Ook had hij daarvan geen melding ge- maalct in de dagbladen, voor die publicatie aangewezen. Het gemeentebstuur was echter van oordeel, dat Jan K. wel tot die aangifte was verplicht en werd tegen hem door den veldwachter Van Twuijver proces-verbaal op- gemaakt. De kantonrechter stond heden, toen Jan K. ta'cdnt stond, aan de zijde van het gemeente bestuur en een einde willende maken aan de tegenwerking van den verdachte, gaf hij vriend Jan een boete van 25 of 15 dagen hecht. aan zijn pantalon. De veroordeelde toonde zich niet content en deed toezegging in hooger beroep te zullen gaan. De bond moest dat maar eens uitzoe- ken, meend'e hij,. ONDERM A AT SCHE VISCH IN VOORRAAD. De 18-jarigte A. V. te Noordscharwoude, die zeide pluimveehouder en geen visscher te zijn, stond terecht ter zake dat door de rijks veldwaehters Geluk en-Rood is geconstateerd, dat hij ond'ermaajsche visch in voorraad had. De verdachte erkende zulks grit, doch beweer de, dat hij die vischjes noodig had tot nood- zafcelijke voeding van 1C0O piepkuikens. Hij is van meening, dat die visch, daarvoor gebe- zigd, nuttiger gebruikt was, dan dat zij om- komt in het door fabrieken bedorven slootwa- ter. De kantonrechter wenschte over deze vis- scherij-pzz'le zijn licht eens nad'er op te ste- ken bij de visscherij-inspectie en heeft de zaak 14 d'agen aangehouden. OM EEN BOUWCREDIET. De rechtbank te Arnbem heeft bij ver- vroeging uitspraak gedaan in de zaak van de gemeente Arnhem contra de R.K. wor.ing- bouwvereeniging „De Eenvoud" terzake van deri eisch tot teruv betaling van een aan die vereeniging betaald bouwerediet van f 150,408, welk crediet werd teruggevor- derd, daar de vereeniging geweigerd had, de statuten in overeenstemming te brengen met de eischen, door den raad gesteld. De rechtbank achtte zich in ver'band met een verzoek van de bouwvereeniging, die het met uitg.eslo,ten achtte, dat bij een comipari- tie van partij en voor den redder overeen- stemming zal worden bereikf, verplicht, een verscliijning van partijen voor den rechter te gelasten om een dergelijke overeenstemming te hevorderen, wat de rechtbank speciaal in dit geval noodig achtte, omdat mag worden aanigenomen, dat beide partijen de beharti- ging van het algemeen belang beoogen bo- ven 'het eigen belang en zij slechts een ver- schil hebben over enkele voorWerpen. De rechtbank gelastte, dat deze comparitie zal plaats hebben op 30 April. WAARVAN VALT „DOOD IN DEN DOP" TOE TE SCHRIJVEN. IV. Het 3e artikel over bovenstaand onder- werp besloot ik met de mededeeling, in en kele details der verschillende punten welke in had aangeroerd, te zullen afdalen. Laat ik dan eerst nog wat over die vita- minengeschiedenis schrijven. Merkwaardig is het, dat sommige rassen er een grooter behoefte aan hebben dan andere. Wilde hoenders, Yokahama's hebben er al 'n beele portie van noodig, met de Leghorns en Wyandottes is dat weer minder het geval, terwijl de Mechelsche hoenders het blijk- baar al met heel weinig kunnen stellen. Men kan n.l. kuikens van de Mechelsche hoenders's winters veel gemakkelijker op- fokken dan b.v. van Leghorns en Minorca's. Op de boerderij welke ik leidde, liepen een 200 Leghorns en evenveel Barnevelders op het zelfde terrein, een weidegrond van uitstekende kwaliteit. Ze waren, in even groote toomen, in even groote rennen ondergebracht, eerst een toom Barnevel ders, dan Leghorns, dan weer Barnevelders, en zoo om en om, over een lengte van pl.m. 200 meter. Merkwaardig was het, dat de Barnevelders de rennen altijd kort hielden en in d e Leghornrennen af en toe een schaap gezet, moest worden, om als maaier dienst te doen. De Barnevelders hadden blijkbaar meer behoefte aan klaver en gras (vitaminen en minerale zouten), dan de Leg horns, Vitaminen, 's winters in den vorm van ge- kiemde haver en groenvoer toegediend, zul len in het kippenliphaam niet zoo goed tot hun recht komen, als dit in het voorjaar en 's zomers het geval is, omdat alleen onder invloed van het voile zonlicht het lichaam in staat is de in het groenvoer voorkomende vitaminen zoo volledig mogelijk op te ne men. Een sterke winterleg en en opsluiting in de weinig zonrijke wintermaanden in hok- ken, waar de zon vrijwel geen toegang heeft, vermindert de vitaliteit der hoenders zoodanig, dat een volledige vertering van het voedsel niet mogelijk is, er minder vita minen uit worden vrij gemaakt en dus ook minder vitaminen het lichaam ten goede komen. Door een onderzoek van de laatste jaren is ook nog de waarschijnlijkheid aange toond dat een tekort aan vitaminen ter- stond te merken is aan een lager gehalte van die stoffen in het lichaam, die de Kool- hydnten Ivo.oraaaieiijk io jJranenJ ver- HET BEKENDE SUPER1EURE voor M INUCHTINGEN. MONSTERS, etc. branden tot voor het lichaam opneembare stoffen. Er treedt dan een met suikerziekte te vergelijken toestand op. Hoe meer nu de voorraad aan vitaminen, door een onvoldoende aanvoer daarvan, uitgeput raakt, des te slechter kan het dier de koolhydraten van het hardvoer benutten, hetgeen uiteraard eenige storing in de functie van verschillende weefsels en orga- nen teweeg brengt. Voert men op dat sta- dium, denkende z n kippen goed te doen, rnCrx" ^raan' ^us nol> meer onverteerbare stoffen, dan verergert de kwaal, inplaats dat er een verbetering optreedt. Zeer verklaarbaar is het nu ook, dat er meestal eenige voorloopers zijn, bij wie de avitaminose spoediger optreedt dan bij de rest van den koppel, omdat zulke dieren, door de een of andere oorzaak (ziekle, on voldoende spijsvertering) een minderen vi- taminenvoorraad .hadden dan de overige koppelgenooten. Nu is er den laatsten tijd van levertraan te veel goed en te veel kwaad verteld. Van beide kanten is overdreven, het laatste was trouwen- ook een gevolg van het eerste. Maar met de wetenschap, dat levertraan in zulke gevallen uitstekend dienst kan doen, omdat het de A-vitaminen bevat waaraan het kippenlichaam dan een tekort heeft, raad ik rustig aan: Geef ze gedurende de maanden September tot en met Februari een prima kwaliteit levertraan. Slechts een paar maal per week en 1 eetlepel per 10 kippen, gemengd door het hardvoer, in een lange trog, 's avonds voor het op stok gaan. In de praktijk heb ik gezien, dat dit perfect werkt. Voorts is uit proeven opvallend dui delijk gebleken, dat men onder de zoo juist genoemde voorwaarden, aan klaver en ge- kiemde haver, die toch ook vitaminen be- vatten welke in de levertraan voorkomt, lang niet zooveel had als aan laatstgenoem- de stof. In no. 2 van deze artikelenserie heb ik gezegd, dat de hoenders zelf geen vitaminen kunnen vormen, dat ze deze uit het voer moeten opnemen doch dat ze er wel een reserve-voorraad van kunnen aanleggen wanneer de aanvoer er van n.l. grooter is, dan de directe behoefte. Toch schijnt niet de geheele voorraad te kunnen worden vastgehouden, althans heeft men vastgesteld, dat in de urine en in de maag- en darmsappen van dieren, die ol- doende vitaminen konden opnemen even- eens van die stof voorkwam, 't geen niet het geval was bij dieren die een vitaminen-armc voedering verkregen. De B-vitamine schijnt het minst gemakkelijk vastgehouden te kunnen worden. Ten slotte wil ik nog even op de fele kleur van pooten en snavel wijzen, alchans van die hoenders waarvan dat een rasken- merk is. Men heeft wel eens gemeend, dat dit op een aanwezigheid van vitaminen duidde en dit verklaard, door de redenee- ring, dat bij een hoogen leg, dus ook een hoogen afzet van vitaminen, die gele kleur gedeeltelijk of geheel verdween. Proeven hebben alweer aangetoond, dat zulks niet het geval is, dat die gele kleur te danken is aan xantophyll, een stof welke uit groen voer en gele mais wordt opgenomen en dus wel naast de vitamine A voorkomt. Na deze detailleering van verschillende dingen welke ik in mijn vorig artikel be- handelde, ga ik naar andere oorzaken van ,,dood in den dop" over. Pr'CBwiifcSaal nicuws UIT KOEDIJK, Donderdagavond werd in onze Ned. Nerv. Kerk een gemeente-avond gehouden, onder leiding van Ds. A. J. P. Boeke, van Schoorl onzen consulent, waarbij aanwezig was de afd. Schoorl van den V.C.J.B. Doel was te trachten in onze gemeente een afdeeling op riohten. Met de projectie-lantaarn werd het werk en het leven van den V.C.J.B. verduide- duidelijk naar voren kwarn het mooie werk diuidlijik naar voren kwaai. Het mooie werk en de opvoedende kracht van den Jeugdbond Nadat uit de gemeente een bespreking werd uitgelokt en vragen waren gedaan, werdee door den voorzitter der afdeeling Schoorl eenige dnliehtingem gegeven. H ierna werd door onzen predikant een over- zidht gegeven van het wer'k der Zondags- school, waarbij naar voren kwam, dat spreek- ster het werk met 80 leerlingen haast niet af kan en gaarne uit de gemeente eenige mede- werking zou willen cntvanigen. Enkele toe- zeggingen werden gedaan, en gezien de aan- wezige jongeren is het vermoeden .gewettigd dat er ook een afd van de V. C. J. B. kan ko men. Bij het Sluiten sprak Ds. Boeke de hoop uit dat het zaad van dozen avond vrucht mag dragen. UIT AKERSLOOT. Bij de gehouden stemming voor de Prov. Staten zijn in deze gemeente uitgebracht: 806 stemmen, waarvan 10 van onwaarde. Op lijst 2 waren uitgebracht 47 stemmen,, op lijst drie 50 st., op lijst vier 7 st., op lijst acht 5 St.. op lijst tien 2 st., op lijst elf 200 st., op lijst dertien 1 st., op lijst veertien 27 st., op lijst vijftien 446 st., en op lijst zesbtien 11 st. UIT WIER1NGERWAARD. De rijksveldwacbter s. Voskuil, alhier, wordt met ingang van 21 April overgeplaatst naar Amsterdam, terwijl'de rijksveldwacht"'" E. van der Welle van Amsterdam naar hier gaau i-pV V" f 50 KILOS NET I'.Vj'i/ GUARANTEED MINIMUM ANALYSIS® PROTEIN w, FAT5 PH05PHATE5 NOUSTRJA ARGENTINA (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6