Wekellgkscb 0v«rzlcbt Stadsnieuws t*lg«zeiicS«n stukktn Voor de hufsvrouw. TJIT T ZAND. De tneMabrick Hollandia te Purmerend feetaalde Donderdag voor de me k nit Hol- tenctedi Noorden f 8.54 per ICO K.G. uit. UIT SCHAGENBRUG. •Met inigang Van 1 Mei a.s. wordt de tom mies, Iste klas, A. F. van der Droog, alihier, overgeplaatst naar Zwanenburg terwijl, de tommies C. Van Oort van Rotterdam naar frier is verpkatst. UIT SCITAGE'N. In het Iste Jew. 1027 werden op de eieren- Riarkt geveild 5433'4!2 eieren tegen 365727 in 192)6. De ontvangsten bedroegen 32027, in 1926 waren die 23961.115. UIT BEVERWIJK. T>e politieredhter te Haarlem 'heeft den heer E., wethouder alihier, tot 14 dagen gevan- van een ambtenaar in funetie. Verd'acMe had 2 poli tie-agen t en beleedigd', die in hotel de ZZon te Reverwijk controleerden of de hand werdi gehcuden a an het bepaalde met betrek- Idng tot waditpenmissie. UIT HE I LOO. iDe heeren P. Vaal en J. M. Zonneveld d>ee- len ons med'e, dat zij rich in strijd met een /Mis topgezonden beneht niet beschikbaar Bjebben gesteld als candidaten voor de gros- lijst dter R. K. Vol'kspartij bij de a.s. raads- verkiezing. een enkele contra-prestatie, vT hetgeen hun wordt aangeboden. Tal van brieven bereilaen ons van ver- schillende zijden, waarin de voortreffelijke regeling der reizen en de uitstekende verzor- ging der deelnemers werden geprezen, brie- na een kiein ]aar de boekhandelaar een an- nomoe deed opnemen, waarin hij boekeni, door de exploitate van het weekblad uitgeigeven, aanbood voor vrij wat minder dan dien gewo- nen boekhandeiliprijs, onder bijvoeginig, dat zij gloednieuw en van den laatsten druk waxen ven, die ons verheugden, omdat wij daaruit Mtet deze aanbieding voor haar prcducten be STEMMING PROVINCIALE STATEN. Bij de j.l. Woensdag gehouden stemming ler verkiezing der leden van de Provinciale Staten werden in deze gemeente uitgebracht 1301 stemmen, waarvan 606 van onwaar- de, blijft 12405 geldige stemmen, die over de verschillende lijsten als volgt waren verdeeld: Lijst 2 S. D. A. P. 3412; lijst 3 Vrijh. bond 1628lijst 4 Comm. groep Wijnkoop 113; Sijst 6 Chr. Dem. partij 43; lijst 7 Comm. partij Holland 31lijst 8 Ant. Rev. partij 469; lijst 9 Anti-Stemdwang partij 65; lijst 10 Middenstandspartij 35; lijst 11 Vrijz. Dem. partij 1493; lijst 13 R. Kath. Volkspar- (tij 207; lijst 14 Chr. Hist, partij 976; lijst 15 R Kath. Staafspartij 3788; lijst 16 Vrijz. Dem. plattelanders 127 en lijst 17 Staatsk. Geref: partij 18 stemmen, j BINNENBRANDJE. Gistermiddag om pl.m. 5 uur ontstond een binnenbrandje in den kunsthandel van den heer P. Pieterse naast Wisbrun en Liffmann, aan het Verdronkenoord. De politie wist met behulp van. een Total-blgsch-apparaat het vuurtje te dooven. REGELING VAN DEN 'ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1927. Op 10 April zal geopend zijn de apotheek van mevrouw de Wed. P. A. F. Sehouten, Verdronkenoord 121. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van dfes avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den voi- gendtn morgen 8 uur. In de apotheek, wejke Zondags geopend is, wordt gedurende ife daarop volgende week den 'hachtdienst waargenomen. GEMEEN.TELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werloiemers. Voor vrouwelijk personeel ingang deur administratie. Geopend van 9 1 en. van 2—5 uur. Des Zaterdags van 91 uur." Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdagavond van 7.8 tj nr. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werk- zoekenden zijn ingeschreven1 banketbakker, 1 bankwerker, 1 bedrijfsleider, 1 betonwerker, 1 boekbinder, 1 boerenarbeider, 1 broodbak- ker, 2 chauffeurs, 1 electricien, 1 fundeering- •werker 12 grondwerkers, 1 hotelbediende, 5 kantoorbedienden, 1 (1) kleermaker, 1 kok, 1 kuiper, 1 letterzettfer, 1 loodgieter, 1 ma- ebinezetter, 1 machine drijver, 3 (1) maga- zijnbedienden, 7 metselaars, 3 (3) meubelma- kers, 1 monteur, 10 (3opperlicden, 8 (1) pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 2 reizigers, 1 scbeepstimmerman, 4 schilders, 2 (1) schip- pers, 60 (4) sigarenmakers, 4 sigarensorteer- ders, 3 (1) smeden, 3 stokers, 1 straatmaker, 3 (2)'timmerlieden, 2 (1) tuinlieden, 1 win- kelbediende, 1 wissellooper, I zadelmaker, 64 (20) losse arbeiders, 2 werksters. De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb- ben betrekking op de tewerkgestelden in de werkverschaffing. Geplaatst: 1 loodgieter, 1 meubelmaker, 1 opperman, 1 sigarenmaker, 3 timmerlieden, 7 losse arbeiders, 1 huishoudster, 2 werk sters. Alkmaar, 9 April 1927. De ambtenaar voornoemd, A. KLEIJMEER. GEMEENTEBUREAU VOOR ADVIES i BIT BEROEPSKEUZE. DOELENSTRAAT. Geopend op Maandag- en Donderdag avond van 78.30 en op Woensdagmiddag van 24 uur. Advies kosteloos. Het Hoofd van den Dienst, J. C. HAREMAKER. mochten opmaken, dat ons werk, dat de jeugd tengoede komt, algemeen wordt gewaar- deerd. Het is ons verder een voorrecht U te kun- nen m'ededeelen, dat de heeren Dr. G. H. "Coops, Inspecteur Van het Middelbaar onder- wijs, FI. J. De Groot, Inspecteur-Generaal van het Nijverheidsonderwijs, A. Rienks, Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs en Dr. C. J. Vinkesteijn, Inspecteur der Gym nasia, zieh wederom bereid hebben ver- klaard zitting te nemen in een Commissie van Advies, teneinde ons met hun voorlichting te steunen. Nadrukkejijik willen wij nog eens vaststel- len,- dat geen bons of iets dergelijks behoeven te worden verzameld. Alleen is noodig de in- zending van een aanmeldingsformulier, zoo- als dit in het Blue Band-tijdschrift voorkomt, volledig ingevuld en van de handteekening van het Hoofd der OnderwijsinricMing voor- zien. De voorwaarden tot deelneming voegen wij afzonderlijk hierbij. In verband met de groote voorbereidingen hebben wij op aanraden van de Commissie van Advies besloten, dat de aanmeldingsfor- mulieren uitrelijk 1 Juni in ons bezit moeten zijn en dat daarop moeten worden ingevuld de vorderingencijfers van het eindrapport van het vorige studiejaar (19251926) bene- vens van de reeds verschenen rapporten van den loopenden cursus (19261927). Van deze cijfers wordt het gemiddelde ge- nomen en degenen met het hoogste gemiddel de cijfer komen voor de reizen in aanmerking Wij stellen echter 00k prijs op het oordeel van den'Directeur of Hoofdonderwijzer om- trent de eventueel in aanmerking komende leerling(e) en hebben dezen daarom ver- zocht, "behalve hun handteekening op het aan meldingsformulier, ons een rechtstreeksch schrijven te willen doen toekomen met hun oordeel omtrent den vlijt van de(n) aanmel- der(sier) en andere opmerkingen welke zij gewenscht achten te onzer kennis te brengen. Wij hopen 00k op Uw sympathie en mede- werking te mogen rekenen in het belang van de leerlingen en verzoeken U beleefd in Uw blad wel de aandacht op onze vacantiereizen te willen vestigen. U bij voorbaat dankend voor de te nemen moeite, Hoogachbend, N. V. VAN DEN BERGH'S FABSIEKEN. neden dien cfFci-eelen prijs ging de uitgeef- ster begrijpelijkerwijae niet accoor-d en toen de advertentie opnieuw ter plaatsing werd op- geigeven, weigei'de zij- die en voihardde daarin 00k bij hebhalinig. Van mieeniing zijnde, dat de boekhandelaar hiu maar lets anders moest ad'verteeren, eischte zij van hem wel betaling voor de beseh'ikbaire ruiinte, maar deze wensdite niets dan de de bewuste annonce op- genomen te zien. Tenslctte dagvaardde de uitgeefster hem voor.den prijs der niet ge plaatste advertenities, welke vordering de b'Obkihanddlaar beantwoordde met een eisch tot sdhadevergoed'ing wegens het niet plaat sen der annonce, voor de berekening waarvan hij' als basis nam de bestellingen na de ge- wraakte aanbieding ingekomen. Bovendien verlangden beide partij en van den redder cntbindin'g der misluikte cvereenkomst. .De rechtbank overwoog, dat het argument d'er uitgeefster, dat zij de advertentie niet zou behoeven te plaatsen, cmdat dit zou indrui- schen tegen haar redelijk belang, niet op- ging, omdat zij bij het sluiten van het con tract had moeten begrijpen, dat de boekhan delaar juist zou adverteeren met boekwer- ken op het terrein van het vaiktijdschrift, ter wijl het algemeen bekend is, dat hij er zijn gewoonte van maakt 01m te verkoopen tegen lagere prijzen dan in den georganiseerden boekihandel gelden. De uitgeefster had het lechts zich zelf te verwijten, dat zij ald'us het Bredasche turischip binnenhaalde. De tegen vordering werd eveneens afgewezen, op grond, d'gt het verband tusschen het niet plaatsen der advertentie en het beweerdena- deel niet bewezen was. De overeenkoimst werd1 echter ontbonden verklaard; in zoover- re kregen beide partij en haar zin. VACANTIEREIZEN VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. De groote belangstelling, die er de vorige jaren voor onze vacantiereizen bestond, heeft ons doen besluiten 00k dit jaar weer leerlin- ?en van Middelbare scholen een reis naar witserland aan te bieden en meisjes en jon- gens uit de hoogste klasse der Lagere Scho- kn een week in de bosschen of aan zee te laten doorbrengen. De eersten gaan naar Fliielen in Zwitser- land, de anderen naar Berg en Dal of Kat- wiflc aan Zee. Zooals U zich wellicht uit onze vorige cir culates zult herinneren, vragen wij den deel nemers noch voorat, noch tiidens de reizen (Nadruk verboden). XXXVII. Adverteerders en uitgever. Onder de vennissen in den laatste i tijd ge- publiceerd'., zijn er twee, die handelen over de rechten en verpKchtimgiett van adverteer ders c-ri van uitgevers van bladen en daarom voor de lezers, die dagelijks de advertenties biji-hcndwdtal'len voor. hun oogen krijigen niet cnintcressant. In bade gevall'en kwam de uitgqver er het slechtst afin het eerste, omdat hij di oplaag van zijrt blad grooter had voorge- steld, dan die werkelijlk was; in het andere omdat hij weigerde' advertenties op te ne men, die zijn eigen fciedrijf konden schaden, ofschoon bij brj- 'het sluiten van het adVerten- tieccmtract anncnces van dergelijken inhoud had' -kunmsn verwachten. De toedrarht van de eerste zaak was a' dius: Het zocgenaarcde advertentie-contract, tc't stand gekomen tusschen een dagblad en i-emand', die als diirecteur eener naamlooze vennootschap optrad, bdhelsdle, dat deze in den loop van een jaar 3000 regels advertentiee zou doen opnemen, tegen dadelij'ke betaling van 0.18 per regel. Had hij niet ten voile van die bevoegdhe'id gebruik gemaakt, dan moest 'hij dte regels, waarover niet beschikt was, binnen 30 dagen na afloop van het jaar tagen d'enzelfden prijs betalen. Toen het jaar om was, waren slechts ruim 1000 regels ter plaatsing opigegeven, waarvoor het versehul digde bedrag was vcldaan. Maar toen de cou rant 00k betaling der overige eischte, verweer- de dte adverteerder zich daartegen. In 'Jo eerste plaafs voerdfe hij eenig weifflg zeggen de arguuienten' aan, die de rechtbamk ter zij d'e school, verd'er beriep hij zioli 00 de om standilgheid, dat de vertegenwoordi'ger van het blad, die hem tot het aangaan der over eenkomst had bewegen, hem had medege- deeld, dat de oplaag van dte krant 36O0C excmplaren per dag bedroeg, terwijl deze in wedkeiijikheia slechts ongeveer 9000 groot is. Dit zou bedrog opleveren, zoodat hij niet gebonden was. Hieromtrent overwoog het college, dat. aangezien het blad dte bewering van een op laag van slechts 9000 exemplaren maar vaag tegensprak, aangencmen moest worden, dat die juist was, maar dat dan 00k de voorspie geling door den vertegenwoordiger van een viermaal grootere cp'laag dan de werkelijke niets anders dan een bewust uitgesproken on waarheid was, een „kunstgreep" zooals voo het wettelijk begrip bedrog .is vereisdit. Voort: gaat een zoo grove onwaanheid kennelijk ver re te buiten "de gebruike'lijke aanprijzing en opvijzeling, waarop, naar de rechtbank mcnschkundig aannam, 'n voorzichtig zaiken man bij zijn tegenpartij verdacht moet zijn ei waarmee hij in den regel 00k wel rekening zal houden. De balans toonde dus reeds.neigin om in het nadeel van den dagbladexplo-itant door te slaan. Als laatste poging om haar tegen te houden, beweerde deze, dat dte tegen partij nog door was gegaan met bet doen plaatsen van advertenties, ock nadat hij van den werkelijken cmvang van de oplaag had gehoord1, zoodat hij' aan de onwaarheid niet de beteekenis had toegekend, die hij i'hans daar- aan beweerde te hechten. Her bevolen getui- genbewijs meet hieromtrent klaarheid bren gen hoe de zaak afgeloopen is vertelf de pu blicat'ie niet. Het tweedte geval, waarop gedoeld werd, was nog iets pikanter. De uitgeefster van een bekend vaktijdsdirift, die cok wetenschappe- Uit enze Staatsniackine. lijfce boekwerken uitgeeft op hetzelfde terrein, sloot met een boekhandelaar een adVertentie- overeenkoms't om in het blad in twee jaar 52 advertenties van 1/4 paglna tegen 15 per advertenties te plaatsen. Alles ging goed, toe DE VOGELWET. Handwerkm und kein Endel Een lezeres vraagf om het patroon van een geforeide buffetlooper. Daar neb ik nog nooit van gehoord, en, wat meer zegt: ik was in vei'scheidene hand'werkwinkels en daar kon men mij er ook niet aan helpen. Is er soms iemand, die dit leest en een patroon kent, dan zou ik graag van haar ontvangen en be- sdhrijf ik het in een van d'e volgende brieven. Ik moet nu eerst de volgende maal over dc heerlijke sdhoonmaak se'hrijvenWaarom wilt u eigemTij'k den ganschen locper breien? Het is veel practischer om effen stofwit lin- nen, gekleurd laken of vilt te nemen en daar een kant 001 heen te zetten. Want een buffet is gebruiksmeubel en ik zou niet graag op telien, hoeveel keer het pootje van een olie- en azijnstel, of een vork- of messenlegger in zoo'n gebreid, kleed b'leef haken! Dat geeft broken en morsen en.een massa tijdverlies! Een andere lezeres vraagt of mijn oud< dame, die zulke probaie huismiddeitjes kent, misschien ook raad weet tegen zomersproeten. Ik*heb haar opgezocht en natuurlijk wist zij raad. Zij noemde eerst een voorbehocdmiddel loop zoo weinig mogelijk in de zon, moet u in de zon werken, zorg dan voor 'n goede hreeJ- gerande 'hoed. Het is vooral niet goed om met een nat gezicht in de zon te loo pen; dat bc- vordert sproetcn. Een middeltje om ze weg te krijgen is: 10 gram borax op te lossen in 15C gram rozenwater en hiermee de sproeten in wrijven; een ander inwrijvertje is een alcohc- lische salicy.plossimg, of 10 gram borax, 5 gram koolzure kali en 5 gram rozenwater, vermengd met 25 gram eau de cologne, waar bij nog 5 gram geprepareerde talk wordt ge- voegd. Met dit mengsel wrijft u's avonds bij hiet naar bed gaan de sproeten in en wasdht het's morgens weer af. Veel dames bevinden zich het beste bij een behandeling met citrcensap, waarna men n- een mengsel van gelijke deelen eiwit en rozen water op wrijft. Er zijn legio middeltjes tegen: vermeng 1 ons eihxensap, 1 draebme boraxpoeier en It/-, drachma poeiensuiker, en laat ze een paar daigen in een glazen flesdije staan: daarna kunt u ei" mu en dan de sproeten mee bestrijken, waardoor ze verdwijnen. Prol>eer ze nu maar eens; wanneer het eene niet helpt, lukt het andere misschien beter. In alle ge val: geluk er mee! Vcorts wil die dame het patroon voor een kindermanteltje hebben; zij geeft den leeftijd op, doch helaas zoo onduidelijk, dat ik niet weet of het voor een 4-, 7- of 9-jarige is be- sternd'! Hier heeft u een breipatroon voor een jasje voor kinders van 3 h 4 jaar in turtschen stek. Deze maakt u door om te slaan, een steek afhalen, een steek breien en den afge- haalden steek over den gebreiden been te ha- len. Men begimt iedere toer met afhalen. Om te voorkomen, dat het patroon bij het meerde- ren of minderen verspringt, moeten er steeds twee steken tegelijk gemeerderd of geminderd wordten. U heeft voor dit werk 4 knotten wol noo dig. Zet eerst 40 steken op voor het linkervoor- pand; brei dan de eersten toer: een steek af halen, een steek breien. Bij den tweeden toer begint het patroon van den turkschen steek: als ik in dit artikel van cen patroon spreekt. dan is dat: omslaan, een steek afhalen, een steek breien en den afgehaalden steek over den gebreiden heen halen. Dat vormt samen een patroon. Bij den tweeden toer begint u dus met het patroon. Kijk goed uit, dat het niet ver springt, maar recht onder elkander komt. Met den elfden toer moet u beginnen met het vermeerderen voor de halsopening, waar door in vijf patronen het aantal steken op vijftig worden gebracht. Brei nu acht patro nen leant er tien voor de armsgaten af, brei op de overblijvende dertig steken vier patro nen voor het gedeelte onder het armsgat en zet weer twintig steken op voor het armsgat aan de rugzijdie. De eerste toer op deze twin- tig steken wordt weer gebreid als de eerste toer na het opzetsel. Vervolgens moet u voor het scihoudertje acht patronen breien, daarna drie patronen, waarin voor de halsopening zes steken worden gemmd'ercf en tot het mid den van den rug vier patronen van 44 steken. De andere helft van het buisje wordt nu in omgekeerde volgorde gebreid De mouwen wordten bovenaan op een opzet sel van dertig steken begonnen; d'e eerste toer breit u als de eerste toer van het jakje. In de nu volgende tien patronen wordt nu eens aaa den eenen, dan aan den anderen kant van het werk een steek gemeerderd, zoodat de grooU ste wijdte vijf-en-twintig patronen zal bedra- gen. Na vijf patronen word! eenmaal, daarna na tien patronen eenmaal en na nogmaals tien patronen nog eenmaai aan het begin en het erode van twee tceren twee steken gemiu derd, waarna nog tien patronen op de over- blijvendte aioh-en-dertig steken worden ge breid, afgekant en de tnouw in het jasje ge- naaid. Om het gelheel af te werken moet u het manteltje rondom met een toer stokjes ver- sieren en daarom been een toer schulpjes vhn vijf stokjes. Dit randje komt ondter langs den mantel, langs het boordje en de omgeslagen manchetjes en voor langs de sluiting. Zet er twise rijen parelmoeren knoopen langs, waar van drie door knoopsgaten het jasje sluiten, naai aan het boordje een smal lint en u heeft een aMfcrliefst, lekkei- wann en toch hichtig mantelje. van ter Amsterdamsche Senrze genoteerde foidsea, verztrekt door NoerdhollaHisch*'La9dbouwerediet. ftUUim rtnatuiww ueujkkttM tut,. <£t He Ktt*. De opmae tot dtee rairrek bmvifst del 9t -e&nttit tr m*de r/tsfimtt.) en en. van Door de publicatie van een ministrieele missive inzake het yerleenen va"n vergunnin gen krachtens artikel 9 der Vogelwet tot het dooden, vangen en daarna vervoeren van z.g.n. beschermde vogels of de bij algemee nen maatregel van bestuur als schadelijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij aangewezen vogels, werd weer de aandacht gevestigd op deze wet. We ge- ven van deze wet en de bedoelde missive hier de hoofdzaken weer. De bedoeling van deze wet is: voorschrif ten vast te stellen tot bescherming der in het wild levende vogels. Er wordt onder scheid gemaakt tusschen nuttige en schade lijke vogels. De schadelijke vogels zijn „vo- gelvrij" verklaard. Door toetreding tot de Conventie van Parijs, bedoelende de be scherming van voor den landbouw nuttig vogels, is de lijst dezer nuttige en die der schadelijke nog uitgebreid. Art. 2 verbiedt kort en bondig het vangen, dooden, ten ver koop voorhandea hebben, te koop aanbie- den, het verkoopen, afleveren of vervoeren van fyeschermde vogels. In art. 3 wordt dit verbod 00k uitgebreid tot de eieren dezer vogels, waarbij ethic r een uitzondering ge maakt wordt voor de kjtvitseieren geduren de het seizoen van 1 Februari tot en met 28 April1 Mei en voor de feieren van meeuw vogels van 15 April tot 15 Juni—21 Juni. Ook hun nesten worden in bescherming ge- nomen. Wel mag krachtens de opgenoemde Conventie van Parijs de eigenaar of de ge- bruiker van een gebouw deze nesten versto- ren, verkoopen enz. De gebruikers van tui- nen of kweekerijen, die schade of overlast ondervinden van vogels en die vogels niet door geraas of door het schieten met los kruit kunnen verjagen, kunnen een vergun- ning krijgen van den burgemeester om deze vogels te dooden, te vangen enz. Ook mogen zij dan de nesten dezer vogels verstoren. Maar vast moet staan, dat schade geleden wordt. Van de eventueele weigering eener vergunning door den burgemeester kan men in hooger beroep gaan bij den Commissaris der Koningin. De circulaire, waarvan we boven gewaag- den, geeft nu aan de burgemeesters den dringenden raad niet al te grif deze vergun- ningen uit te reiken, ook niet met betrek king tot niet door deze wet beschermde '"O- gels en deze vergunningen dan ook alleen maar uit te reiken voor de verdrijving van met name te noemen vogels, en dan nog voor een tepaald tijdvak, waarin deze vo gels een zoodanige schade aanrichten, dat er tegen moet worden opgetreden en voor be- paald omschreven terreinen, waar zulks het geval is. Het is toch komen vast te staan, dat de land- en tuinbouw schade geleden hebben, doord-at tegen de roofvogels met kracht geageerd werd, waardoor andere schadelijke dieren zeer in aantal toenamen. De missive spreekt van de torenvalken, buizerden en uilen, welke in den winter in ons land sterk voorkomen. Dit verschijnsel bewijst, dat deze dieren hier veedselbronnen vinden. Hun voedsel bestaat voor een groot deel uit muizen en musschen, dus van zulke dieren, waarvan een groot aantal schadelijk is voor land- en tuinbouw. Uit een onder- zoek ten opzichte van kerkuilen bleek, dat deze zich hadden gevoed met 9084 spring- muizen, 7764 veldmuizen, 1575 musschen, 41 spreeuwen, 72 ratten, 70 kleine vogels en andere dieren. Uit Sen en ander volgt, dat men zeef voorzichtig moet wezen met de uitroeiing dezer dieren en de uitreiking der vergunningen alleen mag geschieden aan betrouwbare personen en in geen geval voor een langeren tijd dan een jaar. Ook dient dan in oogenschouw genomen te wor den, het nut, dat dezelfde soort, zij het wel licht in een andere jaargetijde of voor ande re grondgebruikers of voor #naburige ge- meenten, voor land-, tuin- of boschbouw heeft. Inzonderheid geldt dat voor de bui zerden, de uilen en de torenvalken. Het is natuurlijk mogelijk, dat niet een particulier persoon, maar het Rifle, de pro- vincic of de gemeente degene is, die schade lijdt door vogels. In dat geval wijst de mi nister van Landbouw, de Commissaris der Koningin of de burgemeester de personen aan, die bevoegd zijn de schadelijke vogels te dooden, te vangen enz. Het kan wezen, dat het bezit van be schermde vogels noodig is voor een weten- schappelijk doel of voor den vogelstand zelf, zoodat die vogels gedood of of hunne eieren geraapt moeten wor Daartoe kan dan wederom de Min. Landbouw vergunning verleenen. De we- tenschappelijke inrichtingen, welke zulk een vergunning verkregen hebben, werden bij K. B. van 6 Januari 1914 aangewezen en later nog vermeerderd. Wat het belang van den vogelstand zelf betreft, het kan gebeuren, dat een bepaalde nuttige soort in de eene streek overvloedig voorkomt en in een andere streek zeer spo- radisch. De mogelijkheid wordt nu geopend om ze in eerste plaats weg te vangen om ze te importeeren in de andere plaats. Artikel 19 stelt de mogelijkheid open om volieres enz. te bevolken, want toegestaan wordt om van 15 September tot en met den laatsten Februari bepaalde vogels te van gen. De lijst dezer exemplaren bevat niet minder dan 60 soorten. Maar deze vangst mag niet geschieden door middel van kunstlicht, lijm, strikken, beugels, vallen, klemmen, kanongeweren, slagkooien, vang- of treknet-ten van meer dan een bepaalde lengte, giftige of verdoovende middelen en lokvogels. Ook mag deze vangst niet ge schieden op Zondag, niet bij nacht, niet als de grond met sneeuw bedekt is, terwijl per sonen beneden de achttien jaar uitge'sloten zijn van het verkrijgen van zulk een vergun ning, ook zij, die te voren onherrocpelijk veroordeeld werden wegens overtreding dezer wet of van bepaalde artikelen der Jachtwet. Ook het vangen in het wildt weg, ongeacht het terrein, is verboden. Heeft iemand een vergunning om die vogels te vangen, dan moet hij in het gezelschap we zen van den eigenaar van het terrain, waar op hij de vangst uitoefent of hij moet diens schriftelijke toestemming hebben. Art. 34 noemt de ambtenaren, die be voegd zijn de overtredingen dezer wet op te sporen, die bovendien het recht hebben om besloten lokalen en terreinen, waar be schermde vogels ten verkoop voorhanden zijn, binnen te treden, om te zien, of de be- palingen dezer wet nageleefd worden. Ver der worden de straffen genoemd, waarmede overtreding bedreigd wordt, alsmede de wijze aangegeven, waarop gehandeld moet worden met in beslag genomen doode en levende vogels en die volgens welke een eigenaar schadeloos gesteld wordt voor ge leden verlies, bijaldien de inbeslagname on- regelmatig was. Een overgangsbepaling be- vatte de wet voor het vangen van lijsters door m(ddel van strikken, dat in sommige streken een zeer gewilde liefhebberij was, die velen een broodje bezorgde. Dit bleef nog eenigen tijd na het in werking treden van de wet geoorloofd. if-B.fca FOND SEN. April 4 April 5 April 6 April 7 April 8 April 6 obi. N.VY.S. 1000 1922 6 idem 1000 1923 5 idem 1000 "18 4J4 ,dem f 1000 "17 4 idem f 1000 '16 41/j 0/0 O.-Ind. t 1000 '2b A 6 V, idem 1000 "22 6 idem 100 '23 534 idem 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank 1 1 Ned. Handel Maatij Philip Gloeilamp Anaconda Comm. Studcbaker Comm. Steel Cult Mij Vorstenl. Handelsver. A'darn .Tavasche Cult. Dordtsche Petr. eew. Gecons. Holl. Olie Koninklijke f 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn .Tava China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nedcrland Deli Tatavia Tab. Deli Maatij Senembah 5 obi. Holl. Spoor T5/'25 5 obi Staatsspoor '15/'2j South. Pacific Union Pacific 1 Prolonaatie Exdividend. 106 102 101 991 95%. 957, 1025/4 104s/« IOCS/, 249 1737% 1 8s/* 37/V* 94V* 52iA 1/1 181V* 7291/, 3^0 3561/, 375*4 350 35IV* 3531/, 90 130 1911/2 190 V* 479»/* 4431/, 4 ;6V, 10IV, 101%, 1/2 3 106 102 101 99 95V* 951'/], 1027/, 104l/i, 101';, 100 24951* 1731/, 1595/* 330 55 171 1785.* 726 382 354 3727/, 3521;, 3481/, 3481/, 89 128 191 190 456V, 4461/, 437 V, 101V* IOI1/5 172 V, 3s/, 106 102 101 991/, 951/* 95i'/]i 1023/* IO41/1, 10ln/]{ 101 2461/* 1721/, 159s/* 380 94 541/, 172 1781/* 721 385 354 250 3735/* 353 353'/, 3531/, 89 V* 128 1917/, 192 4891/, 448 435 ft lOH/, 1011/, 115* 175 3'/* 106 1017/, IM.1/1, 99 V, 95»/, 95a/* 102% 104% 1015/* lOui/, 246 171 1591/, 3721/* 94%, 551/, 1701/** 1771/, 721 380 354% 245 3721/, 353v* 347 3531h 93 1271/, 191 192 491V, 449V, 438 101V, 101V* 172* 3!/* 106 102 1011/, 93 V, 95%, 95*;, 1027i, 104S/ic 100% 245% 171 159% 3721/* 9371, 553/* 172 177 730 380 353 242 3775/, 356 3471/* 350 90 125% 190 190 491% 447% 437% 1011/, 101% 115 V, 171% 3% 106 101 Ik 101V* 99t/. 957/,* 951%, 02i%, 104,;, 1011%, 10011, 246 171% 159% 372% 95 171% 176% 721% 380 3561/* 2401/* 378% 3f 0 345% 349% 89% 125 190 187 4881/, 445 V, 435% 101%, 101%, 116 171% 3%

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7