DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bulfenlandsch semengd nleuws. MAANDAG 11 APRIL Dagelijksch overzicht. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fcestflagen, aiigegevcn. Ibonnementsprijs bij vooraiibetaling per 3 maanden roor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. AfzonderlUke en bewijsmimmers 5 cents. PRIJS OER OEWONE ADVERIENTlENi Per regel ft.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsralmtft. Brieven franco aan de N. V. Boelc* en HandelsdrukkerQ r/b HfiRMs* COSTSB ft fcOOR* Voordam C9. Directeuri O. H. KRAK. Telef.nr. Admfnistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060. De Ontwapeningsconferentie. China voor de Chineezen! Rid- derlijkheid in de Bureaucrats. Een grappenmaker beweerdle eens, dat er seen beter middel was am stevig ruzie met (aemiaod te krijgen, dan met die persoon te j gaan beraadslagen !hoe die ruzie op de beste Tjwijtse voorkomen zou kunnen worden Wanneer men de besprekingen in de com missie ter voorbereiding van de ontwape ningsconferentie geregeid volgt, is men jgrootelijlks geneigd bovengenoemden grap- (jpenmaker gelijk te geven. Want feitelijlk is nhet toch be'iaebelijk, dat a lie gedelegeerden, zonder uitzondering, voorgeven bezield te zijn met een beiligen w,i!l tot bewapeningsbeper- (king, maiar dat, als puntje bij paaltje komt:, men wel uren, ja dagen lang, kibbelt over al- Jerlei nietige details, doch er met geen stok [toe te krijgen is iets aan bet eigen standpunt /ite veranderen. f Men Metst en kibbelt, maar besluiten neemt •men niet en ieder is koppiger dan de koppig- ste Fries. En in de kwestie van- de beperklng van dte landmacht, en in die van de zeemacbt en eindelijik in die van de luchtmacbt zijn de iegenstellingen tusschen de verschillende mo gendheden dan ook blijven bestaan. Het resultaat van de besprekingen tot mi toe is niet alleen nihil, doch integendtedi bijna negatief Immers: met al het gefoijif en met al die groote woorden is bet t'hans reeds zoover gekomen, dat men algemeen verwacht, dat i jndien men ten slotte nog tot een ove/een- stemming zou geraken, welke tot het bijeen- roepen van een ontwapeningsconferentie zou leiden, men het in bet gunsrigste geval tocSi niet verder zou brengen, dan tot stabilisee- riag der huidige bewapening. Er zou alleen dus paal en perk worden gesteld aan den bewapeningswedstrijd, maar van een zoo gewenschte vermiindering van den militairen last, die op de land'en en in (het bijzonder op de Europeesche Ian den rust, zou niets terec'ht komen. •En met dat al teekent zicb de verwijdering tusschen de mogendheden al scherper en sc'herper af! Werkelijk: men zou geneigd zijn, den grap penmaker gelijk te geven Hoewel direct verband1 tusschen' het! boven- fitaande en wat thans volgt niet aanwezig is, flijfkt 'het ons todi dienstig juist op deze plants ite wijzen op de groeiende eendrachtigheid on der de Cantonneezen, beter gezegd in de Koe omintang of fijfcsvolfcspartij, the momenteel in China meer en meer de macht in handen beginnen te krijgen en, inderdaad een goeden stoot aan de opneffing van het C'hineescfte volk schijnen te zullen geven. Dit laatste helaas! echter slechts dank zij RussiSche hulp. Deze volkspartij dan is voortgekomen uit een der vele geheime patriotische genoot- sdhappen, die een goede kwarteeuw geleden onder de Chineesche studtenten in Japan wa- ren ontstaan. Het doei was, de berwinning ■fvan China voor de Chineezen en de ver'bel- ifing van het Chineesche volk. Een revolu- 'tioiinaire partij dus! •Na de revolutie van 1911 was de rol der Koeomintang schijnbaar goeddeels uitge- speeld. Zij bleef bestaan, werd sterker en sterker, doch tot daden kwam het niet meer. Eerst in 1917, toen China tot deelneming aan den wereldoorlog besloot, had men weer suc- ces, daar onder Soen Yat Sen in die dagen een afzonderlijlk repub'likeinsche regeering te JCanton1 werd ingesteld. Toen kreeg de partij haar grootste ontwik- (keling. De Russen bemoeiden er zich mee, •voerden een handige propaganda en de mac'ht en invloed der Koeomintang nam in het Zuiden toe op opzienbarende wijze. Het spreekwoord: ,,'t Zijn sterke beenen, (die de weelde kunnen dragen" bleek echter .ook hier levenswaarheid te bevatten. De za- ■ken gingen t e goed: naijver ontstond en .spoedig nami met het optreden. van de Rus* sen ooik de partijverdeeldheid toe. De groeien de bols'jewiseering schrikte vooral de gema- tigden, wien het uitsluitend om een politieike (revblutie te doen was, af en het begon er aar- diig naar uit te zien, dat van dte hooggeroem- dd eendracht en vastberadenheid der Kanton- neezen w^inig zou overblijven. Op het juiste oogeublik heeft men echter krachtig ingegrepen en zeer oordeelkundig een modus vivendi tot stand gcbracht tus schen de communisten en nationalisten, waar- tusschen hoofd!zakelijk de oneenig'heid ont staan was. Of deze maatregel afdoend is, voor goed? Zooveel is zeker, dat de geest van samen- ■werking krachtig versiterkt is, en dat het, me de door dit besluit den Kantonneezen wel gelukken zal Noord-China te veroveren. -Doc'h het zou niets bijzondbrs zijn, wan neer, zoodra dit geschied' zou wezen, eT een Ifieuwen burgeroorlog ontbrandde, thans tus schen de communisten en de gematigden ele- menten in den Koeomintaog. En die burger oorlog zou dan een strijd zijn op leven en •dood, een strijd, waarbij de toekomst van het geheele Chineesche vo-lik zou zijn betrokken! Hoffelijk zijn de Duitschers en in't bi- zonder de Pruisen nooit geweest. Maar on der de republiek Jieeft die onwellevendheid, vooral onder de ambtenaren, dusdanige afme- tingen aangenomen, dat het tot de taak der over'heid begint te hehooren om den bureau- ridders wellevendheid te leeren. Eenigen tijd geleden reeds wees de chef der Pruisische politie in een rondschrijven er op, dat het de pldcbt van politie en ambtena ren is, het publiek welwillend en beleefd te be'handelen, zulks vooral om de overtuiging te doen doordringen, dat de politie en Ce ambtenaren er zijn voor het publiek en niet omgekeerd. Thans heeft de Pruisische minister van jus- titie (het is niet voor niets, dat juist steeds in Pruisen op de wonde plek wordt gewezen op grond van talrijike ontvangen kiachten, een aanschrijving gericht tot het deel van het ambtenaarskorps, hetwelk door zijn bureau- tadk geregeid in aanraking met het publiek komt. In die aanschrijving wordt met nadruk cr op gewezen, dat in het dienstverkeer met het publiek elke onwelwillendheid en ruwbeid ver- meden moet worden en dat door medewer- king en hulpvaardigheid het publiek de at- wikkding van zijn zaken gemakkelijk ge- maa'kt behoort te worden. Hoffelijkheid, al- dus heet het, hoffelijkheid in sdtriftelijk en mondeling verkeer is vooral geschikt om het vertrouwen van het publiek in de overheid te versterken. Verder heeft de minister voorgeschreven, dat niet meer gerookt mag worden in bu reaux, gedurende den tijd, dat het publleK hier toegang heeft. Schitterende maatregelen, niet waar? Ja! Maar als het niet zoo diep-treurig was, dat nog in de 20e eeuw een minisier zijn on- derdanen ridderlijkheid moet leeren, zoudten wij het toch werkeflijik b e 1 a c h e 1 ij k noemen CHINA. Rusland's protest. Litwinof heeft den Chineeschen zaakgelas- tigde te Moskou een nota doen toekomen, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de huiszoeking in de Sovjet-gebouwen te Peking. De nota eischt de onverwijlde terugtrek- •king van de Chineesche detachementen uit de gebouwen van den militairen attache en van de handelsvertegenwoordiging en uit de woningen van de gezantschapSemploye's. Voorts wordt geeischt, dat alle employe's van het gezantschap en van de handelsverte genwoordiging, die in hechtenis zijn geno- nomen, in vrijheid worden gesteld1; dat on- middellijk alle documenten, die in de bureelen van den militairen attache in beslag werden genomen, worden teruggegeven; en dat alle goederen, geldswaarden, voorwerpen van huiselijk gebruik, boeken en papieren, door de politie en de militairen in beslag geno men, aan de eigenaars worden terugge geven. De Russische zaakgelastigde en zijn per- soneel zijn teruggeroepen, totdat aan deze eischen zal zijn voldaan. De Sovjet-regeering verklaart vervolgens, dat zij over voldoenae middeeln beschikt om tot repressie-maatregelen over te gaan, maar zij ziet daar ten eenenmale van af, daar zij er zich zeer wel rekenschap van geeft, dat de werkelijke verantwoordelijkheid rust op de buitenlandsche imperialisten, die de Sov- jet-Unie tot een oorlog willen verlokken. Men verwacht in Russische kringen, dat de Chineesche zaakgelastigde in den loop van den dag de Sovjetregeering om zijn pas zal verzoeken. De mogendheden en Nanking. Het feit, dat de Fransche regeering zich heeft aangesloteii bij het protest, dat door de vijf mogendheden aan de Kantonneesche re geering zal worden gezonden, naar aanlei- ding van de incidenten te Nanking, levert het bewijs van de solidariteit, die door deze ern- stige gebeurtenissen is ontstaan, doch sluit niet in, dat een algemeene overeenkomst be- treffende de toekomstige politick tot stand is gekomen. Van de Kantonneesche regeering zullen, •zooals reeds eenige dagen geleden gemeld, verontschuldigingen worden geeischt, als- mede bestraffing der schuldigen en schade- vergoeding aan de slachtoffers of hun be- trekkingen. De „Temps" wijst er op, dat de protest-nota door niemand beschouwd kan worden als bet begin van een interventie in de binnenlandsche aangelegenheden in China. Er wordt namelijk geen tijdgrens voor de vervulling der eischen genoemd' en niet ge- dreigcl met speciale njaatregdea, zoodat d« nota geen uJumatuffi is. Ernstige nederlaag der Zuidelij- ken. Soen Tsjcean-fang, van wien men sedtert zijn troepen Sjanghai hadden verlaten, niets meer had gehoord, is op de meest onver- wachte wijze wei/er op den voorgrond van het strijdtooneel getreden. Zijn troepen had den, naar werd aangenomen, opdracht ge- kregen zich naar het Noorden van de provin- cie Kiangsoe terug te trekken, nadat zij het oude front bij Tsjinkiang hadden prijsgege- ven. Hoe Soen er in geslaagd is zijn leger weder te reorganiseeren, is echter onbekend. Het bericht, dat Soen Jangtsjau heeft her- overd, wordt bevestigd door het feit, dat groote troepen Zuidelijken de Jangtse over- trekken in de richting van Tsjin-kiang. Gemeld wordt, dat de voqrposten van Soen reeds Kwatsjau, aan den tegenoverge- stelden oever van Tsjinkiang, aan de Jangtse gelegen, hebben bereikt. Tegelijkertijd trek ken de Noordel'ijken, gesteund door Witte Russen, op naar Poekau en trekken de Zui delijken zich terug op Nanking. Drie Kanton-generaals met 4 a 5000 man zijn Zaterdagochtend over de Jangtse getrok- ken en zijn naar het Noordelijke leger gede- serteerd. Uit Sjanghai wordt nog gemeld: De Noordelijken zijn de Jangtse in Zuide- lijke richting overgetrokken. In verband hier- mede is Tsjang Kai-sjek onverwijld naar het front vertrokken. Het sovjet-consulaat te Sjanghai. De Amerikaansche voorzitter van den Ge- meenteraad van Sianghai heeft mededeelm- gen gedaan betreffende de politiemaatrege- len, die ten aanzien van het Sovjet-consulaat genomen zijn. Zoodra de commissaris van politie bericht ontving van den raid der troe pen van Tsjang-tso-Lin op de Sovjet-ambas- sade te Peking heeft hij, daar hij tevens in het bezit was van belangrijke inlichtingen betreffende de zeer vijandige houding tegen- over het Sovjet-Consulaat te Shanghai en de activiteit welke dit instituut ontwikkelt, ter plaatse stappen ondernomen om het ondter bewaking te stellen. De Commissie zette rohdom het gebouw posten uit. Ingevolge het vermoedien van den Consul, d'at een aanval op het Consulaat zou worden ondernomen heeft de voorzitter van den Gemeenteraad den commissaris instructie gegeven deze wachtposten te versterken en alle binnenko- mende en uitgaande personen op bezit van wapens te visiteeren. De geschiedenis van de vergunning. De vergunning voor den inval in het Rus sische gezantschap werd door de buitenland sche autoriteiten slechts voor een kort tijds- bestek verleend, dat tweemaal werd verlerigd, om de,huiszoeking voort te zetten. Besloten werd de vergunning te verleenen in een bij- eenkomst van de gezanten der protoeolmo- gendheden, wat niet precies hetzelfde is als het corps diplomatique. De vertegenwoordig- de mogendheden waren Groot-Brittannie, de Vereenigde Stat®, Frankrijk, Italie, Japan, Spanje en Nederland. In dergelijke bijeen- komsten kan niets worden gedaan, tenzij haar besluiten eenstemmig zijn. De ontruiming. De Japanners hebben Tsjangsja ontruimd. De ontruiming door die Britten van de plaat- sen stroom opwaarts van Hankau is volledig. De Italianen beginnen gok met ontruiming. Alle Britsche kanonneerbooten van den bo- venloop van den Jangtse zijn te Hankau aangekomen. Vele Britten uit Sjansi en Ho- nan trekken via Peking naar Tientsin. Vele Amerikanen verlaten nog steeds Peking. Een Britsche Destroyer onder vuur. Forten, gelegen op 15 mijl stroomafwaarts van Tsjinkiang, hebben gevuurd op den Britschen destroyer „Veteran", die het vuur beantwoordde en aanzienlijke schacle aan- richtte. De „Veteran" werd getroffen, doch van de bemanning werd niemand gewond. VOLKENBOND. DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Als eerste punt der agenda behandelde de voorbereidende commissie voor die ontwape ningsconferentie het eenige dagen geleden dloor dte Duitsche delegatie ingediende voor- stel om de hoofdwapens der landmacht en de beschikbare hoeveelheden munitie volgens aan te leggen lijsten te beperken. Het voorstel werd, zooals te verwachten was, niet aangenomen, ondanfes de verded'i- ging door Zweden, Finland, de Vereenigde Sta'ten en Nederland. Belgie en Japan ver- klaarden zich er tegen. Aangezien er gieen leans bestond op eenstemmigheid, moest het worden afgewezen. DUITSCHLAND. HET PROCES TE PLAUEN. In het proces tegen den naitionalistischen advocaat Muller wegens beleediiging van Stresemann heeft voor die lechtbank te Plauea de offiaer van justitie, zooals werd gemeld, 6 maanden, geeischt Hij constateerde 4n zijn requisitoir, dat het den beklaagde niet was gelukt het bewijs van de waarheid der beschuldiging te leveren. De verdediger trachtte het zoo voor te stel len, alsof de beweringen van den beklahgde niet zoo ernstig bedoeld waren, als men ze had opgevat. Muller, zoo verklaarde hij, had nimmer het doel Stresemann van corruptie te beschuldigen. Hij wilde alleen de aaudacht vestigen op het bestaan van al te intieme re- latles, hetgeen gevaar Icon opleveren. Dit vloeide voort uit zijn karakter: hij is n.l. ui- terst nauwgezet. FRANKRIJK. NA DOROIT, VAILLANT-COUTURIER. De minister van justitie heeft, naar de „Hu- manite' meldt, thans ook machtiging ge- vraagd1 tot vervolging van den hoofdredac- teur van dat blad, "het communistische Ka- merlid Vaillant-Couturier. Volgens een V.D1- bericht betreft deze vervolging dte beschuldi ging van aanzetting tot muiterij van soldaten cn matrozen. DE RUSSISCHE SCHULDEN. De „Quai d'Orsay" had het ook door ons vermelde bericht van den Parijschen corres pondent van de „Vossische Zeitung" tegen- gesproken, dat de subcommissies" voor de Fransch-Russische onderhandelingen inzake de Russische schulden een protocol hadden geteekend, waarbij een grondslag voor over- eenstemming was vastgesteld. Thans geeft volgens denzelfden correspon dent het Fransche ministerie van buiten landsche zaken in een verklaring aan de pers toe, dat er inderdaad tusschen beide de legates een protocol geteekend is. ENGELAND. WEDER'OM BRAND IN HET WOOLWICH ARSENAAL. Voor dte tweede maal binnen tien dagen is een geheimzinnige brand uitgebroken in het Woolwich Arsenaal te Woolwich. Vrijdag- avond werd de brandweer gealarmeerd, waarna onmiddellijk de poorten gesloten wer den. Er werden omtrent den brand geen in lichtingen verstrekt. ALBANIe. DE ENQUeTE-COMMISSIE. Naar men van bevo'egde zijde verneemt is de kwestie der Albaneesche commissie van onderzoek geregeid. Zij zal worden samen- gcsreld uit den Engelschen en den Franschen militairen attache en een lid der Duitsche le- gatie te Belgrade. Men is het eens geworden over een algemeene modus procedendi. De ge zanten te Belgrade der drie- betrokken landen zullen eventueel dte commissie bijeenroepen wanneer haar optreden noodzakelijk mocht worden. D'e Duitsche gezant te Belgrade zou alls doyen van het diplomat'ieke corps de tech- nische werkzaam'heden der bijteenroeping op zich nemen. Note's zijn niet gewisseld, alles is mondelirig besproken. TS JECHO-SLOW AKIJE. HET ZIGEUNERWEZEN. Dezer dagen vermeldden wij hoe men in Slowakije door het stichten van een Zigeuner- school wilde trachten dit volkje van zwervers geleidelijk wat meer beschaving bij te bren gen, zoddat deze nomaden een minder ge- vaarlijk en lastig element in het land zou- den wordien. Ook op andere minder zachtzinnige, wijze wordt echter tegen het zigeunerwezen ge- ageerd. Onlangs heeft n.l. de nationaal-soc. fractie in het parlement in een interpellatie scherpe maatregelen bepleit tegen de Zigeu- ners. Eveneens van de republikeinsche partij gaat een dtergelijke actie uit. In een partij- vergadering is betoogd, dat het tijd wordt, in het parlement het republikeinsche initia- tiiefvoorstel tot bestrijdin'g van het Zigeuner wezen, in aanwezigheid van dte ministers van justitie en binnenlandsche zaken te be- handtelen. Aanbevolen werd een radicaat op treden tegen de z.g. Zigeunerplaag met mede- werking van de gendarmerie, die daartoe voorzien moet worden van de noodige strijd- middelen en voldoende volmachten. GRIEKENLAND.. DRiEIGENDE KABINETSCRISIS. Daar de minister van binnenilandsche za ken Tstaldaris een nieuwen bevelhebber der gendarmerie had benoemd zonder dten minis- terraad te raadplegen. hebben dte republikein sche leden van het kabinet het ongedaan ma- ken Tsaldaris een nieuwen bevelhebber dier vraagd1. Tsaldaris is de leider dter volkspartij, dile de rechterzijde der Kamer vormt. Men vreest, dat dit bet eind zal beteekenen van het ministerie van nationale eenheid. DENEMARKEN. DE CRISIS. In het Deensehe Folketing is een pro tie door de crisis heen te helpen en verlichting te brengen in dte werkloosheid, welke motie na- mens de soc.-dem. partij was ingediend -door den ex-premier Stauning, verworpen met 73 tegen 53 stemmen. Daarna werd eveneens verworpen een mo tie van de radicale partij ten gunste van de benoeming eener commissie ter overweging v ;n mogelijke maatregelen ter beperklng van dte gevolgen van de crisis. OOSTENRIJK. HET PROCES-MAREK. De schepenrechtbank te Weenen heefi Emil Marelc en zijn vrouw vrijgesproken van de tenlastegelegde oplichting' eener verzeke- ringsmaatschappij. Wegens tester en het uit- lokken van valsche getuigenverklaringer werd Marek veroordeeld tot vier maanden zware kerkerstraf, zijn vrouw tot drie maan den. Paula Lovenstein werd wegens tester en het uitlokken eener valsche getuigenverkla- ring tot drie maanden streng arrest veroor deeld. De hcspitaalbediende Mraz kreeg we gens tester en het afleggen eener valsche ge- tuigenverklaring zes weken zware kerker straf. Zijn vrouw werd vrijgesproken. Zooals men zich herinneren zal, werd Ma rek er van beticht, dat hij zijn eigen been zou hebben afgehakt ten einde in het bezit van de verzekeringspremie te komen. ARRESTATIE VAN EEN „BAGNARD." De politie te Marseille heeft een Zwitser, Francois Colland geheeten gearresteerd, op het oogeublik, dat hij een inbraak poogde te plegen. Hij bleek een oude bekende der justitie te zijn, die in 1906 door het hof van assisen te Tours tot zes jaar dwangarbeid was veroor deeld wegens diefstal. Naar de „bagne" van Fransch Guijana overgebracht, wist hij, twee jaar latter te ont- snappen doch drie maanden daarna werd hi; weer gepakt. In 1925 opnieuw veroordeeld, werd hij an- dermaal naar de beruchte strafkolonie gezon den, vanwaar hij weer ontsnapte en de wijk nam naar Brazilie. Daar bleef hij eeniger, tijd wonen, doch zijn hart trok hem naar Europa. Hij landde te Genua en begaf zich vandaar naar Frankrijk, waar hij thans ein de! ijk weer „geknipt" is. Op een vraag, wat hij van den met hem in Guyana vertoefd hebbenden veroordeelde Dieudonne wist, van wiens ontsnapping en ongelukkig einde wij onlangs melding hebben gemaakt, verklaarde hij, dat hij dezen goed gekend had en er zeker van was, dat hij hef slachtoffer is geweest van gereclitelijke dwa- ling. EEN GEVECHT MET EEN LU1PAARD. In het gebied van Messina heeft e'en jonge boer een gevecht geleverd tegen oen lui- paard. Hij meende, (iat zijn honden bezig wa ren met een wild zwijn op te jagen en snelde met een geweer toe, dat slechts met een ko- geladen was. Hij werd echter besprongen door een luipaard, die hem op verscheidene plaat- sen verwondde. De boer scnoot, doch mlste. waarop' de luipaard hem ophieuw besprong De honden namen aan den strijd deel. Twe« hunner werden gedood. De luipaard nan. ten slotte echter de vlucht. De boer werd in kritieken toestand opgenomen. WEGENS OBSCEEN TOONEELSPF.L GESTRAFT. Mr. James Timoney, mr. Clarence Mor- ganstern, miss Mac West en mr. Barry O'Neill, benevens 19 andere leden van eee toonedgezdschap te New York zijn verocr deeld wegens het geven van een „obscerj; voorsteWing, die er op gericht is, de moral!- teit der jeugd te bederven". Op het dtelict is een straf geste'd1 van If ddg-.n tot een jaar gevangenisstraf, of een boete van 120 tot 2400 gulden. Miss Mac West heeft verklaard, dat zij tot in hoogste instantie recht zal zoeken. Zl] zegt, dat het stuk een kunstwerk is, d'at ver keerd.is uitgelegd door, de rechterlijlke auto riteiten. HET DEBUUT DER KORTE BROEK. Men weet dat de publicist de Waleffe se dert geruimen tijd een luidruchtige acti« voert voor verfraaiing der mannenkleeding, in Let bijzonder voor de wederinvoering der kuitbroek. Donoierdagmiddag, toen die Parijsche beurs in vollen gang was, betrad eensklaps een jon ge man de treden van het gebouw en stapte naar binnen. Hij was gekleed in een blauw pak, een blauwe kuitbroek met gespen en wit- tic bousen. Hij bleek de zoon van een effectenmakelaar te zijn, die een weddingschap had aangegaan dte door die Waleffe aangegeven miode te lan- ceeren. De beursleden waren er stii van en vormi den een kring rondom den pionier. :.v. ALKMAARSCHE CQURAN BBMSBMaa

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1