m( KM braptl dat ju6l cpt? Udtjo ^raPC^-T7aar^ U 6 do (Jitka^f war 0017 fLY5A\A r^kor StadggiietLiws ProvinciaaS nleuws Staat alles U tegen? Gtebrek aan eetlust Verstopping Poster's Maagpillen Uit het evangelisatiel-okaal Bethel aan Be Oranjeboomstr. te Rotterdam zijn enkele colectebussen gestolen. In de boring te Hupsel in den Gel der - schen Achterhoek is de tiende steenkoollaag -aangeboord op ongeveer 1300 meter diepte. BAZAR EXCELSIOR. Zaterdagmiddag 4 uur had1 in de Harmo pie de opening plaats van de Bazar, welke door die muziekvereeniging Excelsior georga- 'niseerd is tot versterking van haar fin-an- cieelen toestand. De heer Arts, voorzitter der vereeniging, iherinnerde er aan, dat het thans juist vijf -jaar geieden is, dat het muziefcgezalschap werd op-gerklht door den bestuurdersbo-n-d. Gedurenidle al dien tijd heeft Excelsior zidh .tgoed in stand kunnen Louden-, aldus spr., 'doch ruim in haar contanten heeft zij nooit gezeten. Tcch is er geld noodig. Veel zelfs, want iediere muziekvereeniging komt van tijd1 tot tijdi bij het aanschaffen van instrumenten, muziek, enz. vc-or betrekkel-ijk zware fasten te staan. Waar nu het gemeentebestuur van Alk- inaar tellkens weer blijk geeft weinig voor kunst in't algemeen, en voor voTkslkumst in't bijzonder, te -gevoelen, en dus bij het toeken- nen van subsidies uiterst spaarzaam te werk gaat, daar heeft de vereeniging gemeend zelf de hand aan de ploeg te moeten slaan. 'Als gevolg hiervan word,: thans deze bazar ^gehouden. Hopelijk zal daardoor Excelsior op betere wijize in haar behoeften kunnen voor- zien. De vereeniging moet groeien, aldus spr. En oni dien groei te bevorderen houdt zij de- zen fancy-fair. De heer J. Westerhof, wethouder, hierna het woord nernend, verklaarde, dat bij met veel genoegen 'gevolg gegeven had aan het verzoek van Excelsior om, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Eereccmite, de bazar met een enkel woord te o-penen. Vooral, zoo zeide de beer Westerhof omdat deze muziekvereeniging van zooveel belamg is voor de partij-propaganda Het groote versc'hil tusschen Excelsior en de ge- wone muziekgezelschappen is, dat de laatsten alleen dte kunst naarstig beoefenen, do-ch dat Excelsior een tweel-edige taak vervult: kunst aan het vol'k brengen en daarnaast medewer- ken aan het welzijn der partij. De vereeniging moet daarom groeien, tot- Hat zij in staat is aan dte stcuiste verwachtin- gen te voldoen. Maarzooalls het met iedere arbeiders- vereeniginig gaat: men is rijlk aan idealen, dlodh arm aan geld. En van verwezenlijlking dier idealen komt dus zondter steun gemeen- lijlk weinig. Ook wanneer het over kunst gaat De gemeenteraad van Alkmaar, aldus 6pr., beseft nog .maar al te weinig, dat voor een bloeiende volfeskunst geld noodig is Spr dringt er daarom op aan, dat bij de a.s. nieuwe samenstelling van dit bestuurs-colle- ige igestreefd zal wordlen naar een eenigszins andere groepeering, een groepeering die de kunstfechngen beter dan thans het geval is zal befeartigen. Zoolang de Raad ds kunst met steunt verricht zij baar oultureele taak niet ten voile! Verdter wenscihte de heer Westerhof het be- stuur alle succes met zijn pogingen en sprak bij de hoop uit, dat deze bazar niet door een evenfueel tekort voor de vereeniging een bitte- ren nasmaak na zal laten. Zelf geloofde spreker wel, dat het slagen boven alien twijfel was verheven, doch noch- tans dhong hij er bij alle aanwezigen op aati Excelsior krarfitdadig te steunen in het vol- brengen van haar mooie muzikale taak tegen- over het prcletariaat. Hierna knipte de heer Westerhof het roode lint dat dte leden en genoodigden scheidde van dte eigenlijke bazar middendoor en verklaar de bij de fancy-fair voor geo-pend. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdkg j.l. vermeldden zijn dte versdh'illende stands uitstekend verzorgd', terwiji voor oud en jong He nood'ilge attracties ruimschoots aanwezig zijn. Velen waa.gden dan ook in dte werptent, op het rad van avontuur, in de loterij tenz. enz. een kansje. Dat de dancing mede een groote aantrek- kingskracht uitoefende behoeft wel geen be topg. In hoeverre de bazar voor dte vereeniging een succes is, kunnen wij naituurlijk niet be- oordeelen. Doch wel kunnen wij mededeelen, Hat het aantal bezoekers groot was. Wij' vestigen er de aandaoht op, dat heden- avond, dte laatste avond dus, de verloting der kunstvoorwerpen plants heeft en dat daarbij ?ls extra-attractie een ultraphocm-conicert al worden gegeven. OP'E'N'BARE LEESZAAL EN' BOEKERIJ. ALKMAAR. Jaarverslag 1926. Sj ^Algemeen overzicht. Dte voornaamste gtebeurtenis van het afge- foopen jaar, welke hier te vermelden valt, is Wel dte overbrenging van dte Leeszaal en haar bibliotheek naar het panel Langestraat €5, teen dter schoonste gebouwen die Alkmaar nog bezit, dateerend uit begin 18e eeuw, en wat medte een belangrijke factor is, voor het doel meest gunstrg gdegen. Nadat dte met de genieente overeengekomen verbouwing en herstellingen omstreeks Fe- bruari voltooid waren, kwam de inrichtin-g in -'April gereed en kon dte offi'cieele opening vastgesteld worden op Woensdag 28 April. Deze plechtigheid had en voor de Openbare Leeszaal en voor het Gemeente-archief en de Museu-mbibliotheek, die in de bovenvertrekleen werden ondergebracht, plaats in dte Raads- zaai door den burgemeester, in tegenwoor- digheid van wethouders, rSadsleden en vele genoodigden. De ourgemtetesrer ze«e in zSjn fnleidend woord uiteen't doel, dlat bij het Gemeentebe stuur heeft voorgezeten om d!e beide dien- sten in een gebo-uw te huisvesten. Spr. ge loofde, dat het 't Gemeentebestuur een ge- luikwensch waard is, dat het 'bestuur der Leeszaal, welke inrichting er in dit gebouw zeer belangrijk op vooruitgaat, op een feest- dag als vand'aag toch niet geheel tevreden is. Dit zal voor het bestuur een aansporlng zijn, zijn taak met energie te bkijven vervu:- -lcn. De voorzitter der Openbare Leeszaal, dte heer Mr. A. P. H. dte Lange, gaf daarna m een glcedvolle redtevoering een uiteenzetting van het doel der Openbare Leeszalen in't al gemeen en sc'hetste den levensloop van gc Alk-maarsche Gpenbare Leeszaal va-na'f haar oprichting in 1908. D-e archivaris der gemeen-te, dte heer N. J. M. Dresch, hield vervolgen-s een rede, waarin spr. de gesdhiedtenis naging van het gemeente-archief en de museum-bib'liotheek en zijn voldoening -uitsprak over het feit, dat ten stadsbibl. en Openbare Leeszaal in een ge bouw zijn ondergebracht, waar door samen- werking mogelijk is in het belang der ge- meenschap. Na het ronddienen van ververschingen had beziehtiging van- het gebouw plaats, da-t voor deze gelegenheid met plan-ten- en bloemen was versierd en er recht feeste'iijik uitza-g. Ni-et weinig droeg hierto-e bij de wandversie- ring, bestaa-nde uit schilderijen- van de hand van de schil-ders Arthur Verbeeck en Hms- m-ans, voor de opening belangeloos d'oor hen afges-taan, waarvoor het bestuur hen zeer er- kentelijk is. De turn, die den toegan-g vormt tot de uitleening en tot de fietsenbergplaats, was door de bemoeiingen van den directeur -der -gem-eente-plan-tsoenen in en'kele flager, tijds van een woestenij in een keurig aange- legden stadstuin hers-cha-pen. De vo-lgende dagen werden b-ela-n-gsteHen- dten in dte gelegenheid gestteld het gebouw te bezichtigen, waarna de L-eeszaal op Maau- dag 3 Mei hare localiteiten voor het publiek o-penstelde. Bestuur. De voorzitter, die oorspronkelijk het plan- had opgevat na verwez-enlljking van zijn wensch huisvesting van de L-e-eszaali in dit gebouw af te tred-en, kwam op algemeen. verzoek op zijn besluit terug. In de samenstelling van net bestuur ont- stond- slechis een wijzigin-g in zooverre, dat de heer Mr. C. A. de Gro-ot, na gedurendte acbt jaren het penningmeesterschap te heb- ben waargenomen, zich tot zijn leedwezen ge- noodzaakt zag deze functie wegens dr-ukke werkzaamh-eden neer te leggen. Het bestuur zag Mr. de Groot ongaarne als penning- mees-ter heenga-an, doch vond het meCe-fce- stuursl'id, den heer Koopal, gelukikig bereid diens plaats in te nemen. In de a':gem. ledenvergadering van 29 December werden de bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, dit jaar vier in aantal, te weten Mej. van Rijn en dte hee- r-en Grondsma, Mr. de Groot en Koopal, al ien herkozen. Als gevolg van de door de gemeent-e ge- stelde voorwaarden in verband met dte ver- hooging van het gemeentelijk suhsidie, was statutenwijziging noo-dzakelij-k. De in de le- denvergad-eringen van 30 December 1925 en 3 Ma-art 1926 vastgesteldte wij-zigingen wer den goedgekeurd bij Kcninklijk Besluit van 30 Juni 1926 Nr. 102. Een atezer voorwaar den was de benoeming van een gedelegeerde der g-emeente in ons bestuur, waartoe werd aangewezen dte gemeente-archivaris. Fersoneel. In den aanvang van dit jaar kwam tot het bestuur een verzoek van Mej. S. J. Tholen, volontaire aan de O L. B. te Doetinchem en opgeleid aan de School voor Ma-atschappelijk Werk te Amsterdam, om werkzaam te m-ogen zijn aan onze Leeszaal. Haar kom-st viel toe- valligerwijze samen met het vertrtek van Mej. Zaadnoordijk, die m-et ingang van 1 Mei wegens huwelijik on-ts'Iag vroeg, h-etwelk haar op de meest eervolle wijze werd verleend. In de vacature, hierdoor ontstaan, werd met 1 Juli voorzien door de benoeming van Mej. Tholen tot assistente. Mej. Verwa-al werd toegelaten tot dten di- -recteurscursus, reden, waarom haar een ver- lof van negen maanden werd toegestaan om haar studie te voltooien. Tot alter genoegen werd Mej. Formijne ook dit jaar gaarne be- r-eid gevond'en haar plaats gedurende dien tijd in te nemen. De heer Vis werd toegela ten tot den cursus voor opleiding tot assis- tent in Utrecht. Gebouw en Meubehen. Het bestuur heeft blijk gegeven van een goed-en kijk met de voor leeszaal en bo-ekerij besdhikbare ruimte zoo in te dteelen als dat thans is geschied. Hoewel Dr. Greve, secre- taris der C. V. en Dr. Molhuijsen, inspecteur der O. L. B., die het bestuur inzake d-e in richting van advies dienden, de uitleening van het allergroots-te belang achtten en dien- overeenkomstig een andere meening waren toegedaan omtrent de aan de vertrekken te geven bestemming, meende het bestuur, niet- tegenstaande meer behoefte aan person-eel hiervan het gevolg zou zijn, den zoolang ge- koesterden wensch van een aparte studiezaal toch niet te moeten prijsgeven. Door de beide groote kamers uitsluite-nd in te richten voor net lezen-d en stud-eerend publiek en de uit leening onder te brengen in een vertr-ek aan d-e overzijde van de gang gelegen, is een mooi en- vooral rustig geheel verkregen; wij kunnen nu reeds constateeren, dat de studie zaal in een groote behoefte voorziet. Veel overleg is er toe noodig geweest de bibliotheek onder te brengen. De weten- schappelijk-e werken hebben voor het meeren- deel een plaats gevonden in de studiezaal, zoodat voor deze rubrieken „free access" kon gehandhaafd blijven; de bell-etrie, de kinder- bibliotheek, de Nutsbi-bliotheek en de tijd- schriften zijn in d-e uitleening geplaatst en staan dus onder het bereik van het personeel. De wachtkamer voor het leenend publiek, die door de gemeente in den tuin was aange- bouwd, bleek in de practij-k niet t-e vol-doen, zoodat het bestuur besloot, voor eigen re- kening opnieuw een verbouwing te doen plaats hebben. Hiermede is een groote ver- betering verkregen en voor publiek en voor personeel, waardoor de bezwaren tegen de uitleening naar voren gebracht, voor een deel zijn opgeheven. De bibliothecaresse heeft de beschikftfng gitartg-eo wej wo werktowr tegelijkartfM -bestuurskamer, waar ook de bestuursverga- deringen gehoud-en worden; hiermede is een einde gekoinen aan de zoo langen tijd ge noten en zoo zeer gewaardeerde gastvrijheid door den voorzitter in verband met deze vergadteringen steeds betoond. Voor de inrichting is zooveel mogelijk gebrui-k gemaakt van den reeds aanwezigen inventaris; alleeri zijn voor d-e tijdschriften en couranten een kast en rekken aang-eschaft, waarop zij op meer overzichtelijke wijze zijn gerangschikt. Van het plan in het nieuwe gebouw een kinderleeszaal in te richten, moest het be stuur tot zijn spijt wegens plaatsgebrek af- zien; wij vertrouw-en echt-er, dat mettertijd op een of andere wijze deze wensch in ver- vulling zal kunnen gaan. Boekerij. Het boekenbezit v-ermeerderde met 526 banden, waarvan verscheidene door sch-en- king w-erden verkregen; de kinderbi-bliotheek werd aang-evuld met 70 banden. De biblio theek bevatte op 31 December in totaal circa 10.500 -banden, tijdschriften, statistieken, vers!, en rapp. niet medegerekend; hiervan be- booren 796 banden tot de kindterbibl-iotheek en 1730 banden tot het Nut. Door den archivaris w-erden de vol-gend-e puhlicaties en tijdschriften voor de leestafel afgestaan: Bij-dr. v. d. gesch. van het bisdom van Haarlem. M-eded. Kunst en Wetenschappen. Meded. v. h. Ned. Historisch Instituut te Rome. Oudbeidkundig jaarboek. Mndbl. v. h. genealogisch-heraldisch ge- nootschap „De Nederl. Leeuw". De Navorscher. Tij-ds-cthr. v. h. Kon Ned. Aardrijksk. G-en. Tijdschr. voor ges-chiedenis. De vrije Fries. Noord-Holland in Woord en Beeld. De omw-erking van de bibliotheek vond1 ge- regeld voortgang, zoodat wij mogen ver- wacht-e-n, dat zij in 1927 gereed zal kom-en. Hierna is aan de orde de vernieuwing van de systematische en alphab-etische k-aart-catalo- gus volgens d-e „Reg-els voor de Titelbesch-rij- ving", vastgesteld door de Rijkscommissie van advies inzake het bi-bliothee'kwezen Het nieuw ingevoerd-e uitleensysteem voldoet in hoog-e mate en geeft een enorme besparing aan tijd, wat de ov-erige werkzaamheden zeer ten goede komt. Zooals voorheen, zorgde de Alkmaarsche Courant geregeld voor opname van d-e aan- winsten-lijsten- en droeg er op deze wijze veel toe bij, d-e boeken onder de aandacht te brengen van het publiek. Een woord van dank daarvoor is hier dus w-el op zijn plaats. (Word-t vervolgd.) UIT SINT PANCRAS. 'De wedstrijd S. D. W. IVrone I, waar van de netto opbrenigsit 17.50) ten goede kwam aan den Vrone-speler dte Koning, ein- digd'e met 21 in het voordeel van S. D. W. UIT BEEMSTER. Bij dten heer K. Stekelbos in die Noordein- dermeer bracht een va-ars drie kalveren ter wereld, waarvan 1 nog een poosje in leven is geweest. UIT BERGEN. Het provinciaal Noord-Hollandsch zen- dingsfeest zal worden gehouden op Woens dag 22 Juni op het landgoed „Kranenburg" ailhier UIT EGMOND AAN Z£-E. In dte lunchroom van dten heer Clausing had Vrijdagavond1 een bijeenkomst plaats van Protestanten in verband met de candidaat- stelling voor den gemeenteraad. De heer Pluimgraaff open-de met een korte toespraak de vergadering en gaf daarna het woord aan dten heer J. G. Bosschaart. Ui'tvoerig werd1 medegedeeld, wat door dten voorzitter gediaan was om alle Protestanten, van welke rfchting ook, bij elkaar te houden, nu andere groepen zich tot zijn spijt reeds door eigen lijsten baddten afgezonaerd. Hier- bij maakte spr. de woorden van dte Anti-Rev. kiescourant tot de zijne,: luidendte „De zeker-i weg, lei'dende tot versterking zoowel van het socialisme als van die Rooinsch-Katholieken, is het voortdurend zich verdter verdeelen dier Protestantsch-Christel-ijke groepen. Welke ge- schillen geestelijk of kerkeliijk mogen verdee len, in de behartiging der publieke zaken is eenheid1 geboden". Aan ae hand der cijfers van die vorige raadsverkiezing t-oonde spr. aan, dlat de Anti- Rev groep door haar wei-gerimg om mede te werken, baar zetel een Protestantsche te.- te? dus flnvraafldeljjk bij dte huidisfc Mes- terwiji het streven van anderen voor een apart lijst bedenkel-ijk leidde tot verlies van een tweeden Protestantschen zetel ten bate van de S. D. A. P.. Van dte 4 zetels, die men hij sam-enwerking had kunnen bezetten, gin- gen er 2 verloren ten bate van partij en, die men nii-et aan'hing. Natuurlijk moest ieder, die daaraan meewerkte, dit voor zichzelf verant- woorden, doch wie op deze vergadering aan wezig waren, gaven daardoor blijk noch Roomsch noch rood te verlangen. In verband met dte besprekingen onder de kerkelijke Hervormden had spr. gewacht tot- dat deze met voorstellen zouden komen. Hem was echter ten slotte medegedeeld, dat men niet tot een resultaat kon komen. Daarna wa ren andere pogingen in het werk gesteld, welke nauwkeurig werden beschreven, ter wiji het resultaat van al die werkzaamheden werd neergelegd in een omtwerp-candidaat- lijst, luidende1W. v. Eenennaam2. J. v. d. Plas Mz.3. Jac. de Groot Dzn.4. C. Pluim graaff; 5. mevr. J. M. Bosschaart-Dieleman 6. mej. A. Zelvelder. Niemand had aanmerking op dlie lijst of wist andere candidaten te nioemen, waaraa de lijst volgens het ontwerp werd aangeno- men. Vervolgens kwam de lijst P. de Graaff in bespreking. De heer Zwaan wildte daar niet van weten. De beer Bosschaart stelde voorop. dat men nu een Protestantsche lijst had en dat ieder verplicht was op de personen van die lijst te stemmen. In geen geval kon men nu op den heer de Graaff stemmen. Er deed- zich echter het bijz-ondere geval voor, dat op de Oud-Katholieke lijst alle be- schikbare nummers bezet waren. Er was geen plaats voor een ander op. Werd n-u een lijst- de Graaff ingediend, dan gingen er in elk ge val Oud-Katholieke ^emmen verloren, of de heer de Graaff een zetel won of niet. Waar nu zelfs Protestanten meehielpen om de Roomsch-KathO'liek-en en Sociaal-Democrateii aan zetels te help-en, door niet samen te wer ken met deze lijst, daar zou het do-m zijn oni een aantal stemmen van Oud-Kath-olieken, die toch zeker niet bedteeld waren voor de Roomsch-Katholielcen of dte Sociaal-Democra- teni, niet zelf binnen te hafen. Wanneer de heer dte Graaff onder aan de lijst geplaatst hem worden uitgebracht, daar er dan min- stens 600 op de lijst moesten worden uitge bracht, veel meer dan er Protestantsche lae- zers zijn. Daarentegen zou elke Oud-Katho lieke stem die anders verloren was nu ten goede komen aan dte Protestantsche candida ten en volgens de opvatting der Oud-Katho- ileken in veilige haven zijn. De heer van Eenennnaam schetste het ont staan dter scheuring in de Oud-Katholieke partij, welke z. i. de zaken niet practisch be- handeld1 had. De heer Bosschaart merkte hierbij op, hoe duidelijk bleek, dat hij van geen enkele can- didlaat eenige toezegging gevraagd had, wat betrcft de behartiging der algemeene belan- gten. Want de heer van Eenennaam be-keek de zaak weer anders. Niettemin bleek de con-olu- 9ie dezelfde te zijn. Voo-r spreker was het een rekensom, anders niet. Niemand maakte verder bezwaar om op deze wijze dten heer P. de Graaff op die lijst te plaatsen. De heer Bosschaart steldle echter voor, dit niet te doen na den midda-g dter candidaatstel- ling. Kwam men dan toch met een lijst, dan was het ailtijd nog tijd genoeg. Voor dien tijd moesten de Oud-Katholieken liet onder el kaar maar uitzoeken. Het plaatsen op de lijst diende eenv-oudig om geen stemmen verloren te doen gaan. Aldus werd besloten. De aanwezige candidaten verktaarden met deze candidaatlijst accoord te gaan, waaraa tot ondterteekening werd overgegaau. UIT ZUIDSCHARWOUD'E. Zaterdagavond werd alhier een vergade ring gehouden van de afdeeling „Vrijheids bond". De hoofdschotel was wel de candi- daatstelling vo-or de a.s. gemeenteraadsverkie- zing. Algemeen was men van oordeel, dat het nimmer een geme-entebelang kan genoemd worden, indien ra-adsledten veelal bezig zijn, elkaar in dte raadszaal te troeven, waar per- soonlijke antipathieen niet vreemd aan zijn. Het is daarom goed1, n-u dte gelegenheid daar- to-e aanstaande is, mannen te kiezen die trach- ten willen persoonlij'khed-en op zijde te zetten en al-leen op het o-og hebben de behartiging der gemeentebelangen in alle opzichten. Nadat ongeveer in deze gedachtengang de vergadering zich unaniem verklaarde, ging men over tot het stellen der candidaten-, waar van wij hieronder den uitslag geven: 1. Jan Kroon (aftr), 2. Simon de Boer Kz, 3. Jb. Kroon, 4. Jb. Verkroost, 5. G. Kooij Pz 6. C. Wagenaar, 7. J. J. Reine, 8. P. Tuin. Ter aanbeveling dezer lijst werd besloten een krachtige propaganda te voeren. UIT SCHOORL. (Vervolg gemeenteraad.) Het yolgende punt bUrof af- en overschrij- vingen op den dienst 1926. Een hoogere kosten van druk- en bonds- w-erken gaf den heer K a a g 't idee in den mond, om eene aanbesteding te houden. De heer Schermer zi-et alleen dan hier- in een besparing, wanneer dit evenals in Schagen e. o. d-oor eenige gemeenten t-e samen geschiedt. De Voorzitter voelt voor 't id-ee- Schermer en zou dit deze week nog bespre- ken van eene doorvoor goed geschikte bijeen komst. D-e heer Schermer heeft aanmerking op t overschrijden van de post wegens onder- houd. Vorig jaar is d-eze post maar even met 100 pCt. overschred-en en heeft spr. gezegd: ik zal 't nu nog lat-en gaan, maar 't gebeure nooit meer, dat zonder voorkennis aan den raad B. en W. zoo maar bun gang gaan, en nu zien de waarachtig de post van f 5(X)0 weer met f 820 oversch-reden, zonder dat den Raad hier ooit voor is gewaarschuwd Spr. denkt er niet aan, om aan zulk een handelswijze ooit zijn stem te g-even. De heer B ij 1 zegt, dat hij als wethouder van wegen, dit pas gewaar werd in't laatste van het jaar. Het ontstond door de nota's van rijloonen in hoofdzaak. Ook de secret-aris d-oet mededeeling, waardoor de verhooging was ontstaan, ter- wijl de voorzitter zegt, dat het B. en W. zelf had bevreemd, dat er een owrechreiding van deze pest was «fltetahJtr. ge- als de niet ook heer vaa ge- hooger-e uitgaven altijd nog zijn ontstaan door een of andere betaling. Deze redenee- ring neemt zijn bezwaar niet weg. En dat't college van B. en W. verwonderd was, toen het de ding-en onder oogen kreeg, verwondert spreker, daar Burg, en Weth. toch de menschen zijn, welke dienen te we ten, hoe de zak-en er bij staan. Steeds terug- k-eerende posten als rijloonen, enz. mogen niet aan de aandacht van B. en W. ontgaas en dragen zij de verantwoordeiijkheid voor deze dingen. Spreker is nog evenmin bevre- digd en zal zeer zeker zijn stem aan dit punt onthouden De kosten van vergaderingen zijn lager uitgeyallen dan de begrooting. Waar er ge- ruchten gaan, dat deze post wel f 1000 zou bedragen, d-eelt d-e V o o i z i 11 e r op ver zoek van den h-eer Schermer mede, dat dteze post slechts 186.80 heeft gevord-erd. Er wordt ook door de Raad zeer zuinig 1-eefd. De af- en overschrijvingen worden voorgesteld werd, vastgesteld. Alleen heer Schefnftr stemt tegen met het oog op de overschreden wegenpost. Een suppletoire begrooting 1926 ad 4775, werd t-evens vastgesteld. Een voordracht van B en W. tot vaststel- ling eener verordening op de rooilijnen voor d-e bebouwing langs d-e wegen in Schocrl, werd zonder hoofdeldjke stemming aange- nomen. Minder gelu-kkig was ;t college met de volgende voordracht, welke inhield eene aan- vulling van de plaatselijke politieverordening, daarin bepalende het b-ezoek van jeugdige kin-deren (tot 17 jaar) op bals te beperken, alsmed-e tot regeling van het badl-even te Kamperduin. Mevr. H e r i n g a heeft al dadelijk bezwa ren teg-en de belemmeringen voor bals, vraagt of gem-eentelijke regeling in deze noodzake- lij-k was. Ze had den indruk gekregen, d-at hi-er een zed-el ij k he idsp ol i ti e m't uitzicht is, doch vond absoluut niet noodzakelijk, dat door middel eener politieverordening hier moest worden opgetred-en. De heer D u i n deeld-e dit idee. We zullea eindelijk ee-n-s moeten vragen, wat we wel mogen doen, vele politiemaatr-eg-elen als er hier komen. Hij zou vast niet meew-erken aan deze voordracht. Ook de heer Schermer, alsmede de heer Gutter, uitt-en zich in denzelfden geest De h-eer B ij 1 meent, dat't eerst wel zoo krap zou worden aangehaald. De heer Van Lien en: Dan is 't niet noodig! Een geheel ander geluid la-at de Kaag ho-oren. Spr. vind het weren jongeren op bals heel erg noooig. De heele wereld is thans er een van uitgaan en pleizier Well voordeel geeft h-et? Hij ziet een groote verwildering op zedelijk gebied. In krasse bewoordingen veroordeelt hij's we- r-elds zedelijk pijl. Ook de Voorzitter v-erdedigt het ont werp en meent, dat hier een plicht op de over- heid rust. N-a nog eenig been en weer praten, de voorzitter tot stemming over. Het voorstel word-t verworpen m-et tegen 1 stem bianco (van Lienen) en 2 (Kaag en Bijl). Thans komt aan d-e orde een voorg-estelde aanvulling van de politieverordening, rege- lend-e h-et badleven. De heer Schermer voelt niets voor po- litioneel toezicht op het strand, 't Is nog eea van die enkel-e puntjes in ons land, waar 't vrije strand-leven nog den b-oventoon voert, wat vo-or Ka'mp de beste reclame is. Het strand wordt bezocht door stedelingen, wel ke steeds de knellende last van a-llerhande politiemaatregelen ondervinden. Laten die aan den zelfkant van o-ns vaderland nu toch eens vrij zijn. Spr. is overtuigd, hoe meer po litic, ho-e meer misdad-en. Als geboren Schoorlaar waardteert hij nog de gemoedelijkh-eid van de menschen hier, en verwacht hij geen kwaad van hun Hij zal dan ook beslist tegen stemmen. Kamperduin heeft op zijn strand geen politic, doch een deskundige badma-n noodig. Dien kant wil spr. uit. Ook mevr H e r i n g a, den heer D u i n en Gutter spreken hunne afkeer uit, om Kamp aan zulke banden te leggen. Uitvoerig hunne stem motiv-eerende in den geest als vorige spreker, zeggen ze te zullen tegenstemmen. De heer Kaag vindt het feit, dat haasi alleen Schoorl nog geen regeling op hei strandleven heeft, een b-ewijs, dat het hie# noodig is en dat we achteraan komen. Denkt Schoorl, dat ze alleen de wijsh-eid in pachl heeft? Ook de Voorzitter verd-edigt het voor stel van B. en W. en zal tot stemming over- gaan. De heer S c h e r m e r wil vooraf nog zeg gen, dat de heer Kaag, wanneer hij bij stemming uitgemaakt wil zien, wie in dea Schoorlsch-en raad de zed-elijkheid will-en te- genwerken (zulks naar aanleiding van een uitdrukking van Kaag) ni-et moet demken, dat de tegenstemmers minder belang stellen in het zedelijk welzijn dan de Katholieken. De heer Kaag heeft zich niet voor te doen als de beschermer van onze geestelijke b-elangen. De voordracht werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de h-eeren Kaag en Bijl. Hierna werd het hoofdstembureau als volgt geformeerd: De Burgemeester, ambtshaive voorzitter. A. v. Lienen, A. Bijl, Fl. Schermer en de se- crctaris. Zonder hoofd-elijke stemming werden de p-eriodiek-aftredende leden van d-e Schattings- commissie voor de Inkomstenbelasting her- benoemd. De heer Gutter zou in deze commissie gaarne een arbeider zien. Hiervoor zal een vacature word-en afgewacht. Verder vroeg d-e heer Gutter, of het niet mogelijk was, om in den zomer eens extra de vuilniskar ro-nd te doen gaan. De Voorzitter nam in overweging, of het mogelijk was. De h-eer D u i n meende, dat het adres ter wering van het vastrecht bij el-ectriciteit, ia d-e vorige vergadering behandeld, niet uit de ledenvergadering van d-en Groeter V. V. V. was "voortgekom-en. Het bestuur had eigen- machtig geadresseerd. Zulke adressen ko# men wel tor zijde leggen. Van aad'erc zlide meent men echter, lit gaat 4 st. voor Slechtc spijsvcrtering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig iwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. Alom verkrijgbaar a 0.65 per flacon. WCl lUCVUCIUTc Clcm viw

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6