DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenlandsch gemengd nieuws. No. 86 H.onder<f ncgen en twiiitigsfc Jaargangr 1927 DINSDAG 12 APRIL Dit nnmmer besiaat ait 2 bladen. Deze CouranJ word! ELKEN AVOND, befialve Zon- en Peestdagen, nitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijfe /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONB ADVERt ENTlENi Per regel 6.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaafsntfrnfe, Brieven franco aan de N.V. Boefc en HandelsdrnkkerQ r/h HJJRMs, COSTBRft J0ORa Voordam C9. Dlrecieuri G. H. KRAK. mm—it'Tiinnifwi'mr w Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA* Dagelijksch overziclif De toestand in China. Frank rijk en de Russische schulden. De Vrouw en de Fransche Poiitiek De gebeurtendssen in China vormen een re- Taas, dlait hoev-eel rnoeite men ook moge doen om zidb een dtenfobeeld te -verschaffen omtrent den juisten toestand nooit over zien word'en kan. Tel'kens denkt men met vrij groote zekerheid den loop der gebeurtenissen voor de eerst-komiend'e dagen te kunnen voor- spellen en telkens loopt het anders uit, dan men verwadht had. Inderdaad: het gaat er Chineesch toe! Lefik het nog weinige dagen geleden, alsof de Kantooneezen sledhts tijd nocdig hadden can een besliissende overwinning te be'halen op Tsjang Tso Lin, thans staat het er in de toe komst voor hen heel wat minder gunstig voor, doordat de Zuidelijken een ernstige neder- laag leden en zelfs genoodzaakt werden over groote lenigte terug te trekken in de rich-ting van Nanking. Wanneer deze ovenvinming der Noordelij ken onder Tsjang Tso Lin inderdaad zoo be Iangrijk blijkt als de berichten doen veronde stellen, znu er zich een toestand kunnen ont wik'kelen, die in vele opzie-hten versdhilt van de tot nu toe bestaande situatie. Imrners: gellijktijdig met de berichten over Tsjanig's overwinning wordt oificieel gemeld, dat de mogendheden een nrotestnota verzon- den hebben aan de regeering der Kantonnee- zen en de Russen een gelijknamig document aan die te Peking. Vooral de wij-ze waarop die nota's gesteld zijn, rechtvaardigt het ver mo-eden, dat, boewel no-ch Rusland, nooh d: mogendheden cpenlijlk partij kiezen voor, of stelling nemen tegeh, een der beide Chinee- sdhe strijdhiadhten -in de t-oekomst toch za! geeproken ;bunnen worden van 'n groepeering, bestaande nit Tsjang Tso Lin, wiens optreden de welwiilende aandacht zal hebben der Buropeesche belan-ghebbenden, een-erzijds en de zich in Rusland's sympathie verheugende Russen and-erzijds. Want al is de nota der mogendheden in verband met het gebeurde te Nanking ook nog zoo gematigd van redacti-e, met repres sai-lle-miaa-tregeien wordt zelfs n-iet gedrei-gd het vallt niet te loo-cihenen en wordt alge- me-en toegegeven, dat men do-or zich solidair te toonen hoopt, een zoodanigen indruk bij de Zuiderlingen te weer te brengen, dat men zich vo-orloopi-g voor ieuwe iacidenten niet langer ongerust behoeft te ma-ken. En schadevergoe- ding moet er betaald worden. Natuurlijik! De Sovjet-nota is wat krasser in haar be- woording-en. Al houdt ook zij niet meer in dan eischen tot teruggave der in beslag ge n-omen documenten, vrijla-ting der gearres ieerden en terugroepinig van den ambassa- d-eur, zij is toch in meerdere mate een kleur bekennen in de Chinieesche kwestie dan die der m-ogendhedten. En voornamelijk wel do-or de lidhteilijik ironisch-e opmerki-ng der Sovjets, dat Rusland volkcmen in staat is om maatre gelen van gew-eld toe te passen, doch dit na- laat omda-t zij begrijpt, dat het optreden der Ghineezen sledhts een gevolg geweest is van db pogingen der „buit-enlandsche imperialis- ten" om Rusland tot een opemlijiken oorlog te verlokk-en. Do-or deze opmerking wordt aan i-eder, die tusschen de regeis t-e lezen verma-g,. dluidelijk dat Rusland niet a-lleen ronduit erkent te sympathiiseer-en met de Zuiderlingen, ddch te vens haar groei-ende verbittering tegen de Europeesiche mogen-dheid en -haar wantrou- wen i-mzake hu-n houding ten- opzicihte van China niet langer onder stoelen of banken steekt. China zou op den duur wel eens een mlfcaan kunnen blijiken-, die voor Europa een meer acuut gevaar oplevert dan wel-k ander conflict-spook dan ook In vervolg op wat wij: dezer dagen meldden wmtrent de Franscih-R-ussische schuldrege- I'iing kunnen wij thans nadere bijizonderheden anededeelen. De Sovjet-gezant te Parijs, Ra- kowsky, iheeft nam-elijk in een o-nderhoud met de „Oeuvre" verklaard-, dat er definitief over- eenstemminig is bereiik-t over het gemi-ddelde jaa-rlijiksche bedrag, dat m-oet word'en betaald en over het aanta! ja-ren gedhrende welke het gestort moet worden. De door d-e Russen voorgestelde jaarlijk- eche annui'teit bedro-eg 60 m-illioen gouden francs. Wat den duur dezer betalingen be- treft, werd het vol-gende overwo-gen: De con tracten d-er oude leeningen li-epen op versrfiil- 1-ende tijdstippen af en de Russische accoun tants hebben ber-ekend dat de contracten ge- middeld in 1070 z-oud-en af-loopen, d.i. ^52 jaar ma 1010, het tijdstip, waarop de dienst der Russische s-ch-uld o-phield. Van-daar dat de Russen hebben vo-orgesteld dit gemiddelde van 52 jaar te hand-haven en het onmiddellijk na de ratificatie der overeenlkomst te laten ih- gaan. Op een vraag of Duitsc'hland ni-et 40 pet. der Russische markt beheerseht, antwo-ordde Ra-kowsky dat Duitsdhland een aanzienlij'ke rol in de Russische economisehe constellat-ie speelt. Na het verd-rag van Rapallo, dat de spons over de weder2ij:<teche aafi^praken ha-al- -de, heeft' Rusland zijn econ-omisdhe betrekkin- gen met Duitschland kunnen ontwikkelen. Ten slotte noemde Raikowsky het Russisdhe voorstel voor beide partij-en voordeelig. Als het tsarisme nog bestond hadden de Franschen vast niet meer gekregen, aldus Ra-kowsky. In het overigens nog a-1 m-oderne Franlk- rijik n-oemt men Parijs niet de meest ver- liidhte stad der wereld? en Paris cdest la France hebben nog steeds de vrouwen geen kiesrecht. Er wordt echter hard aan ge- werkt voor de verkiezi-ngen van 't vo-l-gend jaar. Maa-r de ka-nsen staan er slecht voor. Een wetsontwerp dat in d-e Kamer een meer- d-erheid g-ehaaid had-, is door de commissie voor de tiviele wetgeving uit den Senaat ver- w-orpen en al is dit in theorie niet voldoende voor de verwei'pinig bij de openbare behande- linig zelf, het is toch een „veeg teeken". Voor de zooveelste maal zullen d-e oude hee- ren in den Senaat wel weer weigeren zulk een gevaarlij-ke nieuwigh-eid in te voeren. En de Senaat heet nog wel vooruitstrevend, heeft tenminste een radicale meerderheid. Maar mu heeft de Kamer onlangs een wet aangenomen-, vol-gens welke in oorlo-gstijd ook de vro-uwen gemobiliseerd zullen worden, niet om te v-echten natuurl-ijk, maar om op 'haar wijze het in gevaar ver-keerende vader- land te dienen. Die wet zal wel door den Se naat worden aan-geno-men. En dan doet zich de moeilijke kwestie voor: wien m-oet in tij'd van oorlog een gehuwdte vrouw geihoorzamen, a-ls ze te doen heeft met tegenstrijdige bevelen van haar superieur en van haar echtgenoot? -Ja, ja, een gdc kan meer vragen, dan tien wijizeSematoren beantwoordien kunnen. Alsof we ni-et wisten hoe't in werkelijkheid gaan zal: aan geen van beiden zal ze gehoorza- men; ze dc-et als in vredestijd, haar eigen zin! iuifenland CHINA. De mogendheden en China. 'Naar verlu-idt, werd-en in db nota's der mo gendheden, welke door de consuls der betrok- ken 1-a-nden aan Tsjen-, den minister van bui- tenilan-dlstdhe zaken der Kanton-regeering te Hanikau en aan den ver tegen wo-ordiger van Tsjang Kai Sje'k te Sjaogha-i zQud-en worden overhand'igd, die d'rie volgende eischen ge steld1: 1. Behoorlijke bestraffing van den verant- wcordelijken p-ers-oon, die die leid-in-g heeft ge- had bij db wanordelijkheden te Nanldng en bestraffing van alien, die aan db buitenspo- righe-dlen hebben deelgen-om-en. 2. E-en sdhriftelij'ke verontschuldi-ging van den nationalistisch-en oppei-bevelhebber, waar- in ook de verzekering mo-et worden gegeven, dat in db toekomst a lie gewelddadlige aanval- lten op buitenl-anders verhinderd zullen wor den. 3. Volledige schadevergoed'ing. Verd'er wordt in db nota's d-e e-isch gesteld, dat de n-ationalisten den betro-kken regeerin- gen waarb-orgen m-oeten geven, dat zij spo-edig de'voor een en and'er n-oodige miaatregelen zullen treffen. De huiszoeking bij de Russen In politieke kringen te Lond'en wordt ver klaard, dat de bewering in de Russische nota, volgcns wel-ke het onderzoe'k in de gezanten- wijk te Peking zou hebben plaats gehad on aanstichting van een buitenlandsCh-e m-o-gend- h-eid, geih-eel o-nwaar is. Dit on-d-erzoek heeft uitsluiten-d plaats gehad op l-a-st van de Chi n-eesche o-verlheid, die redenen meendle te heb ben om aan te n-emen, dat er van Russische zijlde een complot tegen haar werd ges-m-eed. Tsjang Tso Lin optimistisch. Maarscha-tk Tsjang Tso Lin heeft de Brit- sefh-e en Amerika-ansche m-ilitaire attache's uit- genoodigd, dte fronten in Ho-man- e-n bij Poe- kau te bezi-chtiigen, om te zien hoe goed de Noordelijken er voor staan. Witte Russen, die in het Sj-antoengsche leger strijden, he'b-b-en Sjoetsjau, op 35 mij-t ten Noorden va-n Poe- kau, ingenom-en. VOLKENBOND. DE A.S. O'NTWAPE'NI NG-SCONFE-R EN- TIE. 'Nadat reed-s Zat-erdag een Duitseh b-ewa- penings-beperkin-gsvoorstel was verworpen, ondergin-g Maandag het Fran-se'he compro- mis-voorstel ingediend door Bonco-ur, nog wel op aandrang van- Engela-nd c.s., een even s-ma-dblijk lot. De som-bere stemming der laa-ts+e dagen werd d'anig geacce-ntue-erd toen lord Cecil, in tegensteffin-g met zijn Zaterdag uitgesp-ro- ken verwachting, verk'laarde, dat de Engel- sc'he regeering het Fra-ns-che voorstel ona-an- nemelijk aeht, omdat db veilig'heid der zee- mogendlheden er niet voldoende in gewaar- borgd wordt en den weg voor den bewape- ningswedloop ter zee niet a-fsluit. Wat in het begin der vorige webk no-g heel onwaarsc'hijnlijk srhecn, doch de laafsfe Cra- gen d'ier week reeds als mogelijkheid bespro- ken werd1, is thans 'helaas zekerheid aewA*- den: De voorbereidingscom-missie der ont- wapeningseonferentie zal binne-nkort m-oeten uiteengaao, zonder haar taak te hebben ten eidb gebracht. •De reditstreeksdie aanleidin-g tot de shcors-in-g van het wer'k is gebleken te zijn het onoverbrugbare meeningsversc'hil tus schen Ita-lie, Franikiijk en Engela-nd de me- thod-e der vlootbeperking. De in-druk dbr voorbere id-ingscommi? sie is algemeen ongunstig voor Engeland. Van alle zijdbn fauldiigde men de tegemoetkemendheid aan het Fransche voorstel, terwijl Engeland geen woord van waardeering ontving. Behal- ve Engeland1 hdbben allleen Gibson, die zijn standpunt van sto-mmetje-spelen handhaafde hi wederom verklaarde zidh van een oordeel over het Fransche co-mpro-niis-voorstel te ont- ho-uden en generaail De M-arinds, die die Fran-, sdhe concessies aan Engeland veel te groot vind't, het voorstel van Boncour niet aan- vaard'. Zelfs Japan, Argentinie en Chili, die tot dusverre te dezer zalke steeds met Engeland voor een beperking van den tonneninhoud van categorieen va-n sch-epen stredbn, hebben zich hedlemo-rgen aan de Fransche zijde ge- plaatst. Engeland' bleef echter atwijzen en ook db -aandrang van mr. "Rutgers, om voor- lo:p-ig in eerste lbzing het Fransch-e compro- piis -te aa-nvaardlen, overeenkomsti-g de steeds aangenomen houding, dat de commissie, in dien over het verstgaande voorstel geen een- stemmiigh-eid verkrijgbaar is, dlan het minder ver-gaande in d ontwerp-conwntie opneemt, werd door lord Oedl slechts m-et ijzig stil- zwijigen beantwoord. Onder deze omstandighedbn besloot de commissie Dondierdlag de eerste lizng te be- eindigen en dan de volgende week Dinsdag het rapport aan den raad vast te stellen en diaarna uiteen te gaan voor onbestemden tijd, wiaarschijnlijk zelfs tot October of November Lord Cecil, die heden ben de o-n-tvangst der jou-raallisten een zeer teleu-rgestelden indruk rnaakte, verkliaarde te hopen, dat in den tus- schentijd de openbare meen-ing zich duchtig roeren zal en dat ook de volkenbondisvergade- ring in September een nicuwen stoot tot krachtigen arbeid zal geven. DUITSCHLAND. EEN OORLOGSFILM. Evenals onlangs in Engeland, zal thans ook in Duitschland binnen-kort een oorlogs- film word-en v-ertoo-nd vol-gens de med-ed-ee- li-ngen een objectieve film, volkomen histo- risch, en samen-gesteld volgens mate-riaal u-it d-e rijks-archieven. Het eerste deel van d-e film bedoelt een beeld t-e geven van den bewapeningswed- 1-oop onder de Europeesche staten; van d-en moord t-e Serajewo, de mobilisati-e, d-e eerste botsing-en in het Oosten en Westen-: d-en slag bij Tannenberg, den strijd aan de Mame en d-en wed-loop naar de kust. H-et tw-eed-e behandelt den loopgrav enoor- log en het leven in Duitschland; h-et derd-e de laatste phase van den oorlog en de ineen- stortinig. DRIE SPIONNEN GEVONNISD. Voor den Franschen krijigsraad te Mainz hebben terzake van spionnage ten gunste van Du-i'tschland terechtgestaan zekere Grou- lard, voormalig employe bij het Fransche ar- tilleriepark, afkomstig uit Verviers (Belgie), Kurz. koopman van beroep, en db' bo-ekhoud- ster Nengelken, beiden uit Wiesbaden afkom stig. Grculard en Kurz werden terzake van spionnage ied-er tot 5 j-aar gevangenisstraf vero-ord'eled en de boekhoudster we-gens m-ede- p'lichtigheid tot 2 jaar gevangenisstraf. De zaa-k werd met geslot-en deuren behan- dteld. HET PROCES TE PLAUEN. In het proces tegen d-'en adVocaat di*. Mid ler te Pla-uen wegens beleedigieg van den mi nister van buitenland'sche zaken, dr. Strese- mann, werd gis-termiddag het volgende von- mis g-eveld': Beklaagdie dr. Miiler wordt we gens open-bare bekediging veroiordeefd tot een geldbo-ete van 10.000 Mark, subsid'iair 100 dagen hechtenis. De kosten van het ged-ing zu'H-en' door bekl'aagde wordbn gedfagen, ter wijl h-ij oo-k db proceskosten zal m-oeten beta- lea voor d-e overige beklaagdbn-. RUSSISCH CONSUL MISHAND-ELD. Zaterda-gavond hebben een a-antal natio- naiai-socialisten n-a afloop van een vergade- rin-g den Russischcn consul te Koningsber- gen, Kanter, aangevaillen en mishandeld. De mishandeling schijn-t echter ni-et van ernsti- gen aard te zijn-. Gister heeft een verteg-enwoordiger van het ministerie van buitenlandsehe zaken den Sov- jet-Russischen ambas-sadeur Krestinski een bezoek gebracht en h-em het leedwezen dler Duitsiche regeering over dit incidbn-t betuigd. KLOPPARTIJ TE KEULEN. Ma-andla-gavond laat ontstond in die Seve- rinstrasse een politieke woo-rdenwiss-eling tus schen communisten en aanhangers van Hit- welke ontaardde in een haydgemeen. Er ^'-erd-ne ettelijke personen do-or houw- en steekwbndten gekwetst, ondei" wie velen zwaar. EEN STAATSSECRETARIS GE- SCHO'RST. De soc.-dbm. staatssecretaris Heinrich Sch-ulz is met goedkeuring van het kabiaet voorloopi'g van zijn functie ontheven. BED'ROG OP GROOTE SCHAAL. Naar de „Voss. Ztg." verneemt h-oudten de justitie en de d'ouan-e-autoriteiten te Berlijn, Keulen en Hamburg zich bezi-g met nas-porin- gen in verband met bedlrog o-p groote schaal van de dlouane-aut-oriteiten. ENGELAND. DE SCHULDREGELING MET GRIEKENLAND. Omtrent de on-d-erteekening t-e Lond'en van de Britsch-Grieksche overeenkomst inzake de r-egeling der schulden, waarover wij onde-r d-e korte b-erichten reeds een en ander meld den, wordt nog het volgende medegedeeld: De sch-uld bedraagt 21 millioen .500.000 pd. sterling. De overeenkomst voorziet in de te- rugbetaling in 62 annui'teiten, welke de be- palirigen in overeenstemming brengen met die van d-e B-ritsch-Amerikaansche, de Britsch- Fransch-e en de Britsch-Italiaansche oorlogs- schulden-overeenkomst-en. In een interview na de onderteekening uitte Churchill zijn voldoening .over d-e regeling, en voegde er aa-n toe dat d-e Britsche regee ring bereid is haar vollen steun te v-erleenen aan een goed voorbereid plan tot financieel herstel van Griekentand en de stabilisatie van de Grieksche munt. Caclaman-os, de Grieksche gezant te Lon- den, beschouwde deze v-erklari ig als van het grootste gewicht, welke, -te zamen met de on derteekening van de overeenkomst, een nieuw tijd-perk in de betrekkingen tusschen de naties inluid-t. EEN MILLIOENENREDE VAN CHURCHILL. Churchill, de kans-elier van de schatkist, heeft in het Lagerhuis d-e b-egrooting voor het dienstjaar 19271928 ingediend. De daarbij uitgesproken millioenenrede vond bij de parlementsled-en een allesbehalve gunstig onth-aal, en velen kwalificeerden de gooch-eltoeren van den minister om het deficit te dekken, als niet anders dan opportunisme. Alleen het feit, dat d-e inkomstenbelasting niet is verhoogd, heeft eenige tevredenheid verwekt. In d-e lobby werd de b-egrooting als een „dobbelschatti-ng" g-e-kenschetst en werd Churchill een echte opportunist genoemd, wiens gebaar, om royaalweg een bedrag van 5 a 6 millioen Pond in het amortisatiefonds te storten en het dit jaar op 65 millioen Pond te "brengen, beschouwd wordt als een blijk van -ongewettigd optimism-e. Suiker en thee blijven vrij, maar op ingevoerde motorban- den, films, lucifers, wijn en ruwe tabak wor den de invoerrechten verhoogd. Dat all-es wer-d verwacht. Als rechtvaardig wordt het beschouwd, dat de bezitt-ers van aut-eursrech- ten op hier gespeeld-e stukken, die in het bui- tenland wonen, van hun procenten m-eer be- lasting moeten betalen. Dit i§ in Amerika ook zoo en dus een wederkeerige maatregel. De nieu-we belasting op ingevoerd aardewerk is geen protectie, daar het fijne E-ngelsche aarde werk toch niet t-egen het goedkoopere Duit- sche en Tsj-echische kan concurreeren, z-el-fs niet als het nieuwe invoerrecht er op drukt. Merkwaardig is, wat de minister zeid-e, n.l. dat de koopkracht van het publi-ek alleen geleden had voor bier en spiritu-alien, niet- tegenstaande de crisis, die het land had door- gemaakt. Het credi-et van den siaat was ge- h-eel ong-eschokt gebl-even. Een beslist-e bezui- niging is de opheffing van het ministeri-e van transportwezen, van mij-nw-ezen en van over- zeeschen hand-el. Voorts zullen er minder nieuwe burgerlijke am-btenaren in dienst wor den genomen, wat eveneens een bezuiniging beteekent. RUSLAND. RUSLAND EN PERZIe. Te Moskou worden naar aan het Hbld. ge meld wordt, fenderhandelingen gevoerd tus schen de sovjet-regeerin-g en vertegenwoordi- gers van Perzie over het sluiten van een ga- rantie-verdrag en een handelsovereenkomst. H-et was de bedoeling van de sovjet-diploma- ten om aan deze onderhand-elingen een veel grootere strekking te geven en tot de stich- ting van zoo iets als een Aziatischen Volke- renbond o-n-der leidi-ng van de Sovjet-Uni-e te g-eraken, maar Turkije weigerd-e aan derge- lij'ke besprekingen deel'te nemen en Moskou mo-est zich vergenoegen met meer bescheid-en doelpunten. De hoofdschotel wordt nu de vastst-elling van de voorwaarden voor het ga- ranti-e-verdrag en een handelsovereenkomst. ITALIe. HET PROCES-ZANIBONI. Voor een bijzondere rechibank te Rome is het proces begonnen tegen Zaniboai en ande- - ren wegens poging tot mo-ard op Mussolini in 1925. TROUWEN VOOR JEUGDIGE VLIEGERS VERBODEN. De Italiaansche ministerraad besloot, het huwelijk voo-r militaire vliegers beneden den leeftijd zan dertig jaar, met het oog op de gevarcn waaraan vooral de van ervaring yerstoken jeugdige vliegers zijn blootgesteld, te verbieden. Als motief wordt opgegeven, dat het gezinsleven met h-et bero-ep van vl-ieger niet vereenigbaar is. OOSTENRIJK. DE ZAAK-MAREK. Uit Ween-en wordt gemeld, dat die officier van justitie verzet heeft aangeteekend tegen het vonnis, waarbij Marek en zijn vrouw kwerdten vrijgesproken /an de hun ten laste gelegde poging tot oplichting eener verzeke- ringmaatschappij. De za-ak van het afgehakte been za-1 dus in h-o-oger beroep nog eens voor- komen. De directeur van dte betrokken verzeke- ringmaatschappij heeft aan een journalist verzek-erd, dat zijn maatschappij er niet aan denkt, de verzekeringssom uit te betalen, ook al zou Marek in tweede instantie weer wor den vrijgesproken. Marek is intusschen een civie'e procedure tegen dte maatschappij be- gonnen. Van verschillende kanten heeft Marek, die op het oogen-blik geheel on-bemiddeld is, aan- tUdingen g-ekregen, om met zijn vrouw in films op te tredten, terwijl een impresario hun de av.nbicding heeft gediaan een voor- dlrachtstournee te houden. GRIEKENLAND, DE CRISIS VERMEDEN. De crisis in het Grieksche kabinet is verme- den ten-gevolge van een compromis, waarbij de ministerraad generaal Pets-as in plaats van Karambelas tot chef van den gen-eralen staf heeft benoemdl DE STAATSVORM IN GRIEKEN LAND. Naar uit Saloniki aan de „Reichspost" wordt gemeld, zijn de Grieksche partijen overeengekomen, een plebisciet te doen plaats vinden ever de kwestie van den staatsvorm, opdat eind'elijk blijkt, of de meerderheid dtes vo-lks monarchis-tisch dan wel republikeinsch gezind is.- Men h-oopt aldus aan de voortdiu-rende po litieke wo-elingen e-en eindte te maken. ROEMENIe RO-EMENIe EN HET HONG AARSCH-IT ALIAANSCH VERD-RAG. Naar dte correspondent van het „Berl. Tag..' te Boekarest meldt, heers-cht in politieke krin gen en in de oers groote o-nrust over het Ita- liaansch-H'onigaarsche verdrag. In dte Kamer is de minister van bui-tenlandsche zaken reedis er over geinterpe-l-leerd. eD in-terpellant achtte de bij de on-tvangst van den Hongaar- schen premier door Mussolini geho-udten re- Ovoering voor Roem-enie allerminst aange- n-aam, aan-gezien Hongarije ongetwijfeld wil aansturen -op revisie van het vredesverdrag. Hij rag in het Italiaansch-Hongaarsch ver drag een poging om de politick der K-leine Entente te voorkomen. SCHOONHEIDSWEDSTRIJD MET HINDERNIS5EN. In het Berlij-nsch sportpaleis is het Zon- dagavond zeer rumoerig geweest. In bet enorme g-ebouw is namelijk voor d-e zoo veelste maal de Berlijnsche koningin gekozen en wel de „zomerkoningin 1927". De be- roemde parfumfabriek Coty had een ;!rijs van 1500 mark uitg-eloofd. In badcostuurn'de- fileerd-en de vrouwelijke pretendenten over h-et podium. Er waren er 100 en deze wa.ren reeds gekozen uit 600 med-edingsters. D-e keus vi-el op de 16-jarige Inge Grahl, de doch- ter van een politieagent, die de agent n.l. niet minder dan 9 tal-en schijnt te spreken. Het publiek was het niet met deze keus eens, er werd gescholden en gefloten, de ontevre- denen riepen, dat er g-eknoeid was, dat alles een doorgestoken kaart was, dat de koningin reeds lang van te voren was u-itverkoren, enz. Het ergste was nog, dat een lid van de jtery zich bij d-e protesten aansloot, die be- weerde, dat men met zijn stem geen rekening had gehouden en eischte dat de politic op den prijs beslag zou leggen. Het duurde lang eer de men-igte weer tot bedaren kwarn. DE KORTE ROKKEN. Een pred'ikant te Manchester heeft van een van zijn parochianen het verzoek gekre gen, om een bidstond te houden „ten einde te bewerken dat de vrouwenrokken langer zouden worden." v Hij heeft daarop verklaard dat hij aan dit verzoek niet zou voldoen, aangezien de vrou wen zelven het beste weten wat zij willen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1