DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 87 Honderd negen en twintigste Jaatgang 192v WOENSDAG IB APRIL Dageflijksch overzicht Buitenland D» nuramer oesfaai uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nffgegeven. lbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet gebeele Rijk /2.50. Aizonderlfjke en bewyannmmers 5 cents. Dlrecteuri Q. H. KRAK. STaVB Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. PRUS OER OEWONE ADVERi ENTlfiNi Per regel 0.25. bij groote contracten rabat Groote tetters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N.V. Boek* en HandefedrukkcrQ r/b HERAU, C087AR A 100$ Voordam C9. Hoofdredacteuri Tj. ML ADEJAA* Loucheur. en de Menschheidsver- broedering. Nieuwe Crisis in DidtscMand? Churchill's Mil- lioenen rede. Loucheur, de Fransche cud-minister, heeft te Berlijin een serie lezinigen gehouden over zijn ontwerp voor een werel dconferente, die ten dcxjl zou hebben de op eikander zoo na- ijverige staten en bun respectievelijke onder- danen verdraagzamer en broedertijker tegen- over eikaar te brengen. Loucheur is optimist, Loucheur begon al met te verklaren, dat een economische we reldconferentie sliagen in o e s t. Loucheur verklaard'e verder, dat het met de Locarno- politiefc Mi de mensc'hen-verbroedering hare de goede riehting in gaat. De quaestie, zeide hi]", is slechts een zaak van geduld, een ge duld, dat d'oor beide partijen geoefend moet wordten. Het Fransche volk wi'l steedis verzoe ning. Maar dcDuitschcrsmoe ten geduld1 hebben! Vooral dat geduld, zoo zei Loucheur, is van belang! Fn Duitschiand dient dan ook rustig a! te wac'hten of het Frankrijk be'h'agen zal de be- zette gebieden spoed'ig te ontruimen. Lou cheur zelf kon zich daarover niet uiflaten heel hand'ig ontwee'k hij die vraag, door te verklaren, dat dit een kwestie was, die al'een de verantwoordc'lijke ministers Briand en Poincare aangaat. Erg minzaam en verbroed'erend, niet waar, zoo'n antwoord! Loucheur is optimist. Maar ook hij kon, na wat zirfi momenteel te Geneve heeft a'fge-. speeld, zijn optimisme niet handhaven. Van daar zijn waarschuwing, dat men van een eventueele economische wereldconferentie geen all te hooge verwachtingefi koiesteren moet. Duitschiand gaat voor de zooveelste maal belangrijke dagen te gemoet. Na het Paaschreces van dten Rijksdag zul len namelijk twee zeer gewiditige kwesties aan de o-rde komen: de schoolwet en het concord'a-ats-vraagstuk. Zoo belangrijlk zijn deze kwesties, dat men in verband met de schoolwet zellfs een „Kulturka<mpf" verwaeht. Het centrums-orgaan „Germania" schrijtft ten minste, dat .wanneer de aanhangers van de absolute heerschappij van den staat (o.a de Duitsche Volkspartij) het ero'p voorzlen zouden hebben hun st-elstel aan de tegenpar- tij op te dringen, zoo'n cultuur-strijd onver mijdelijk zal zijn. De Duitsch-nationale Graaf Westarp Is het echter allesbehalve met de Germania eens. In een rede, gehouden voor den Duitsch Nationallen leeraarsbond, ver'klaarde hij na melijk dat het een eerste plicht was te zor- gen voor een rijks-schoolwet, waaraan hij de opmer'king vastknoopte, dat de D.-Natlona- len natuurlijk de gewetensvrijheid' zullen eer- biedigen. Verder, veiklaarde graaf Westarp, dat het in het belang van de school evenzcer als van de algemeene pollitiek is, dat in de verschil- lende landen, vooral in Pruisen, een stevige nieerderheid, waaronder de D.-nationale volkspartij', wordt gevormd. Dit pleidooi voor herstei van een regee- ring der rechterzijde in Pruisen, vindt eenigszins een weerklank in de „Tagl. Runc- schau", het orgaan van de D. Volkspartij. Het blad1 vraagt nJl. hoe lang nog de grofes' ke toestand zal duren, dat het centrum in het rijk met rechts, in Pruisen met links gaat en hoe lang die dubfcelzinnige centruimspoll- tiek nog zal voortduren. Uit een en ander blijkt, dat het voorspel voor den strijd om de cultuurpolitiek van het regeeringsbloc is begonnen; na het Paaschreces zal nu wel spoedig de elgen •lijke wors'teling aanvangen. Een periode, die hooge eischen zal stellen aan de bekwaam- hedten van den leider der D. volkspartij Stre- semann, wiens politiek leven den laatsten tijd niet meer zoo over rozen voortschriid't, sinds de glorie van Geneve en Thoiry door het vastloopen van de ontruimingspoHi'tiek in de oogen van velen van zijn land'genooten aan het tanen gaat. Daarnaast zal de coneordaatskwestie Stre- semann heel onaangename oogenblikken bezorgen. vooral omdat Stresemann als lei der der Duitsche volkspartij en minister van buitenlandsche zaken deze beide functies wel eens tegenover el'kaar ziet geplaatst. Voor Stresemann persoonlijk zijn de ko- mende dagen in het bijzonder van .belang. Immers: wanneer hij deze moeilijkfteden veet op te losseft, zonder in beide rollen aan aanzien op beslissbnde wijze in te boeten, dan zullen- ook zijn meest onverzoenlijke vij- anden hem n-iet langer de huldh kunnen ont- houden een werkelijk S'taatsman te zijn. Gaat Stresemann mo-eilijke dagen tege- moet, de Engclsche kansclier varf de scha-t- kist, lord Churchill, zal na zijn millioenen- eede, waarover wij gister reeds het een en ander me'dden, evenmin op zijn lauweren rusten. Want al zal men den heer Churchill niet verantwoordelijk kunnen stellen voor de fi- nancieele tegenslagen van het afgeloopen begrootingsjaar, tijdens hetwelk' het land door het zoo kost'bare kolenmijinconfliet werd geteisterd, met de wijze, waarop de kanselier van de schatkist het geweldige tekort op de vorige begrooting wegwerkt, zal de instem- ihing wel verre van allgemeen zijn. Als afdoend wordt zijn methode tenmin- ste 'niet besc'houwd. Churchill neeimt het afzondter-lijk bestaan- de wegenfonds, dat z.i. overbod'ig is gewor- den en stort het in de schatkist, onder be- lofte deze nu verder voor den aanleg van we- gen en bruggen te zullen laten zorgen. Hij beperkt het credi-et, dat den brouwers wordt gelaten voor dte betaling bunner accijnzen van twee maanden tot een maand en wint aH' dus voor zijn begrootingsjaar 'n extra maand brouwerijaccijns. Hij maakt een einde aan de bevoegdheid om dfe inkomstenbelasting voor uit landeigend'om verkregen inkomsten in twee termijnen te hetalen, zoodat bij in het nieuwe begrootingsjaar dus niet over een jaar, maar over anderhalf ja-ar deze belas- ting zal innen. Zoo krijgt hij de noodige millioen-en bij el- kaar, maar wat hij aldu-s d'it jaar meer zal ontvangen, zal hij dan toch een volgend jaar missen-. De minister heeft echter, om hem alle recht te do en wedervaren, toch ook wel naar eenige bezuiniging gestreefd. Er zullen eeni- ge ministerieele departementem worden opge- heven, n.l. dat van transport, van mijnen en overzceschen handel. Maar de besparing wel'ke lu'erdoor zal kunnen worden verkre gen, die ook nog maar zeer betrekkelijk zah zijn, zal, zooals de minister erkende, toch eerst op den duur zich doen gevoelen. Zi] zet vooreerst geen zoden aan den dljlk. Op de groote uitgaven wordt aldhs niet bezuinigd. Nogmaals: Churchill zal het, gezie-n wat er thans reeds aan heftige critiek op zijn be- leid losbreekt, in de „zonnige dagen ha Pa- schen" heusdi niet gemakkelijk hebben. CHINA. T sjen zendt Moskou zijn excuses Het volkseomimiissariaat voor buitenland- sdhe zaken te Moskou heeft een telegram van Tsjen, d'en minister van buiteniaud'sche zaken der mationalistisdhe regeering van China, ontvangen, waariin deze zijn leedwezen be tu'ilgt over de gebeurten-issen te Peking en vehklaart, diait de nationalstisc'he regeering strenge maatregelen zal nemen tegen de be- leediging, door Tsjang Tso Lin de souvereini- teit en waardigheid der sovjet-unie aange- daan. Karadhan heeft daarop een telegram van antwoord gezonden, waarin hij verklaart, dat de sovjet-regeering er niet aan gttwijfeld heeft, of de gewelddlaad van de politic te Pe king zou de veronitwaardiging van de natio- nalistische regeering wekken. De Sovjet-actie in China. Vollgens een telegram uit Tokio aan de „Daily Mail" melden de Japansche corres- pondenten uit Cbarbin, dat aan de Siiberisdhe grens groote Russische en Chin-eesdhe troe- penmassa's worden saroenigetrokken. Tsjang Tso' Lin heeft, naar aan de Mor ning Post" uit Peking wordlt gemeld, ver- klaard, dat uit de docuim-enten, bij de huiszoe- kingen te Peking gevonden, blijkt, dta-t de vi ce-consul van sovjet-Rusland te Moekden aan het hootci 3er geheime agenten in Noordelij'i China%taat. De Noordelijken steken den Jang- tse over. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Sjanghiai m-eldt, diat de Noordelij ken dten Jangtse zouden ziin overgestoken en Kianigyiin, op slechts *70 Eng. mijlen van Sjang'hai zouden hebben bezet. Alles wijst op een volledige ineenstorting van het offensief dler Kantonneezen. Hoe de noia der consuls in China overhandigd werd. Gel'ijk gemeld, hebben dfe vertegenwoord'.- gers der vijf mogend'heden, gisterenmiddag aan gen era a 1 Pei, als plaatsvervanger van Tsjang Kai Sjek, de nota overhandigd in za- ke Nanking. De consuls trokken door de con- eessie, voorafgegaan door een politie-auto, die dte Fransche vlag droeg, terwiji de Fran dhe tro-epen bij het passeeren -de eerfcewijzen brachten. De consuls begaven zich via de ver- laten Chlneesche zone, naar *t commissariaat van buitenlandsche zaken, waar de Zuidelijke troepen haagsgewijze opgesteld stonden..- De gebeele plechtigheid duurde tien minuten en de terugtoclht had met hetztelfde ceremonieel plaats. De nota werd, zooails gemeld, te Hankaw. aan Tsjen ovedhandigd. Deze wei-gerde echter d'e vijf consuls gezamenlijk te ontvangen, daar volgens zijn verfclaring dte Zuidelijken niet dte eenheid van het corps diplomatique er- kenren. Bijgevolg overhandigd'e een consul de nota, die dte handteekenjng droeg van alle viif consuls. De Japansche bladen achten den toestand zeer ernstig Alle Japansche bladen zijn van oordteel, dat de betrelekingen met jje Russen te Peking een zeer ernstigen toestand hebben in het le ven geroapen, waarbij Japan wellicht zai worden betrokken hoewel de bladen de mee- ning sc'bijnen te buldigen dat Moskou niet zijn toevlucht tot de wapens zal nemen. Noord- en Zuid-China Uit Shanghai wordt gemeld, dat de mill taire -gebeurtenissen in de bu-urt van Nanking de mogetijfchedd1 aantoonen, dat Sjanghai spoed'ig weer in de handen der Noordelijken zal zijn. De desorganisatie onder de nationalisti- sche strijdfcrachten n-eemt voortdurend 'toe, zoodat Soen Tsjoeang Fang en Tsjang Tsjoen Tsjang op geen georganiseerden tegenstand bij hun opmarsch naar Sjanghai meer stui- ten. De Anti-Communislen-actie. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de leider der vakvereenigingen door anti-communisten is gearresteerd. Ged'u-rende den nacht hebben vijfduizend anti-communisten het station bezet. Er werd hevig gevochten, waarbij1 de coimmunisten ernstige verliezen leden. Verder heeft in Tsjapei en te Nantao, de Chlneesche voorstcder., die aan Sjanghai grenzen, een aanval plaats gehad op de roo- de vakvereenigingen., zooals niet het geval is geweest, sedert heit comrounisme te Sjanghai zijn intrede deed. De aanval werd uitgevoerd door aanhangers van TspangiKai Sjek, die ■met miachinegewerens, revolvers en bomtnen gewapend waren en alle punten, die als cen tra der \akvereenigingea bekend waren, be- zetten. Bij de gevedhfen zijn 15 communisteri gedood, terwiji er ruim 100 gewond wc-rden. Bovendien zijn er 600 ontwapend en in hech tenis genomen, waaronder Tsjen Tsoe Shoe, de leider der commcmislten te Sjanghai. Er werden 7 machinegeweren, 300 geweren, tal- rijlke revolvers en boinmen en een groote hoeveelheid munitie buit gemaakt. Een menigte van 360 communisten bood in een gefoouw krac'htigen weerstand, waarop dit gebouw omsingeld werd1 en veldkanonnen aangevoerd werden. Voordat de kanonnen hun werk begonnen, gaven de communisten zich echter over. Het hoofdkwartier van den algemeenen vakvereenigingsbond wordt thans door de Qhineesche troepen bezet gehouden. Getijktijdig werd met evenv-eel succes te Hankau een aanval ondernomen, waar tal van personen ontwapend en gevanigen geno men1 werden. De Kantonnelzen eischen. De nationalistische commlssaris voor bui tenlandsche aangelegenheden, heeft, naar door de Daily Telegraph uit Sjangihai wordt gemeld, geprotesteerd tegen het feit, dat Brit- sche vliegers over Chineesdh gebied vliegen; hij eisohte onmiddellijike stopzetting van deze onwettige handelingen en 'n volledige veront- schuldiging, diaar anders de* Cantonneesche troepen tot een offensief tegen dteze vliegers zullen moeten overgaan. VOLKENBOND. DE A.S. ONTWAPENINGSCONFE- RENTIE. De voorbereidingscommissie der ontwape- ningsconferentie heeft ondanks d'e catastro-fe van Maand'ag dte besprteking der verd'ere pun- ten van de ontwerp-conventie rustig voortge- zet. Menigeen, vooral in de wandelgangen van het voiken'bondspaleis, hoonde de commissie wegens haar bureaucratisc'he opvatting om met het werk voort te gaan, ondanks de mis- lukking Bij een rustige beoord'eeling zal men echter moeten toegeven, dat het voor dten lateren voortgang van het ontwapenings- wer'k nuttig is, dat de commissie de geheele ontwerpconventie btehandelt en den ttekst l-n eerste lezing vaststelt, daarbij voortgaandc te streven naar een zoo sterk inogelijke ver- mindtering der geschilpunten. Men moet J'hr. Loudon en zijn medteleden dus prijzen, dat zij niet in vertwijfeling overhaast zijn uit- eenigegaan. De belangrijkste discussie van heden was de insluiting van het personeel van vloot en luchtvaartd'ienst onder dte begrenzingen der conventie met betrekking tot" het personeel. Zooals Cecil gisteren reeds aankondigdte, heeft dte Engelsche regeering op dit punt toegegeven, d'och Sato vertelde nu, dat dte Japansche regeering ond'anks de veranderde houd'ing van Engeland bij haar verzet tegen een beperking van het personeel der vloot volhard't Eenstemmigheid was dus wed'erom niet berei'kbaar, d'och Sato schijnt tevreden, wanneer van zijn oppositie wordt melding gemaakt en gedoogt, dat bij dte eerste lezing dte door alle andere d'elegaties gewenschte begrenizing van het vlooipersonee! in de ont werpconventie wordt opgenomen. Overigens werden tal van ondtergeschikte mo-eilijkhedten inzake de maritieme en lucht- vloot uit den weg gernimd1, wat wel geen grooten, doch toch wel eenigen nieuwen vooruitgaog beteekent, ---- DUITSCHLAND. DE VERVAL SCH INOE'N Het onderzoek nopens het gister gemeldte bedrog en de vervalschingen in dte cigaret- tenindustrie heeft zulk een omvang aangeno- men, dat bij een der rechtbanken te Berlijin daarvoor een speciale afdeeling is ingericht. De voornaamste schuld'ige is de koopman Krakauer, eigenaar der fabriek Dilia Voort- vluchtig is o.a. de groothandelaar in tabak Karl Bing uit Hamburg, die zich te Kowno bevindt. Te Hamburg zijn groote hoeveelhe- den valsche banderoles gevonden. Te Dus- seldorf is de koopman Kohn uit Berlijn aan- gehouden, bij wien een heele koffer vol ver- valscht materiaal werd' gevonden. Naar het buiten'land1 zijn verder nog ge- vlucht de fabrikanten Bring, Briill en Katz- ki. Zij kunnen, zoolang zij zich buiten het Rijk bevi-nden niet worden vervolgd. DUITSCH-POOLSCHE ARBITRAGE. In 't Duitsch-Poolsche verdrag van arbi trage, op 16 October 1925 te Locarno ge- sloten, is o.a. bepaald, dat een permanente commissie van verzoening zal v/orden inge- steld, bestaande uit een lid, onderdaan van de betrokken landen, en drie leden, die bij on- derling overleg uit onderdanen van neutrale staten zullen worden gekozen. De samenstelling van de commissie is thans bekend gemaakt. Voorzitter is jhr. dr. Lou don, Nederlandsch gezant te Parils, terwiji tot leden zijn benoemd Aloys de Moren, ad- vocaat te Lausanne; Erik Sjoeborg, secreta- ris van het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken, von Simson, oud-onderstaats- secretaris van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en Josef Wielowieyski, oud-gezamt van Polen te Boekarest. FRANKRIJK. HET PROCES TE COLMAR. De recfacteur van.de Journal" Helsey, die door abbe Haegy, aangeklaagd was wegens laster, wijll hij den abbe en diens pers beschul- digd had de auto-nomistische en separatisti- scihe beweging in den Elzas op Duitsche in- stigatie te bevorderen, is door de jury vrij- gesproken. De beide tegenstanders drukten elkaar har- teldjk de hand en riepen „Leve- Frankrijk" De talrijlke aanwezigen hieven daarop de Marseillaise aan. ENGELAND. VROUWENKIESRECHT OP 21-JARI- GE'N LEEFTIJD? Het Kabinet heeft wederom zijn aand'acht gewijd aan de kwestie van het verleenen van stemrecht aan vrouwen van 21 jaar, waar- door dezen op dezelfde basis als d'e mannen geplaatst zouden worden. Op het oogenb'lik bezitten d'e vrouwen onder bepaalde omstan- dighedlen op 30-jarigen leeftijd het stemrecht. De idee van universeel kiesrecht voor vrou wen van 21 jaar doet opgeild als gevolg van de bemoeiingen van een deel dter Co-nserva- tieve Partij, doch door andere Conservatieve groepen wordt hiertegen ten sterkste geopo neerd. In laatstgenoerndte kringen wordt er den nadruk op gelegd, d'at ind'ien genoemd voorstel van kracht zou worden, er- in het meerendeel der kiesdistricten meer vrouwelij- ke dan mannelijke kiezers zouden zijn. Het is waarschijnijlk, dat de regeering, alvorens ■een beslissing te nemen, met dte vertegen- woord'igers van alle partijen een conference zal' beleggen teneinde deze kwestie te ties to dteeren. ITALIe. HET ZANIBONI-PROCES. Zooals gemeld, is het proces begonnen te gen Zaniboni, voormalig socialistisch Ka- merlid, generaal Luigi Capello, en drie an- deren, beschuldigd van de poging Mussolini te vermoorden, op 4 November 1925, en het fascistisch regiem omver te wetpen. Generaal Capello, ontkende dat hij een on- verzoenlijk viiand van het fascisme is. Hij ontkende voorts dat hij een militairen opstand op touw had gezet. Hoe zou hij met zijn vijf- tigjarige ondervinding van het leger ooit heb ben kunnen denken dat het leger zulk een po ging zou ondersteunen? Zaniboni had hem in 1925 verteld, dat hij een complot voorbe- reidde; hij vroeg hem 100.000 lire om hem in staat te stellen twee honderd man naar Rome te d'irigeeren. Zaniboni had echter nooit gezegd het plan te hebben Mussolini te vermoorden. Na Capello werd Zaniboni zelf gehoord. Hij verklaardde, dat het zijn bedoeling is ge weest, den leider van het fascisme op 4 No vember 1925 uit den weg te ruimen en zeide, dat als de politic in plaats van half 10 hem eerst om half 1 zou hebben gevonden, hij zijn voornemen ook ten uitvoer zou hebben o-e- bracht. Vervolgens zette hij uiteen, waarom hij een tegenstander van het fascisme is en voex daarbij zoo heftig tegen het fascisme uit, dat de voorzitter hem een scherp standje toe- voegde. Tenslotte beschreef hij uitvoerig, welke voorbereidingen hij getroffen had om zijn voornemen te volvoeren. aangewezenDemeuron (Zwifser), voorzitter, Unden (Zweed), Van Eysinga (Nederlan- der), von Simson (Duitseher), dte Brouckere (Belg). HONGARIJE. HET PROCES TEGEN ZOLTAN SZANTO. Te Boediapest is het proces begonnen tegen den bolsjewistischen volkscommissaris Zalton Szamto, die na den val van de radendietatuur was gevlucht, docih onlangs onder een val- schen naam naar Boedapest was terugge keerd en toen gearresteerd is. Bovendien staan nog 29 beklaagden te- redht, o.a. de leider der extreme soeialisten Stephan Vagi. Het O. M. stelt zich in de da'gvaarding op het standpunt, dat de communisten niet als politieke partij kunnen worden beschouwd De Moskousche internationale stelt zich ter doel de staatsorde in dte landen met Wester- sche beschaving met geweld van wapenen omver te werpen. Als politieke partijen kun nen slechlts die partijen worden beschouwd, die niet tegen den staat zelf strijden. De com munisten zijn echter een bond van opruiers. Ook in het buitenland worden maatregeler tegen de communistische partij getroffen, zoo- dra deze zich naar de instructies van Moskou richt. OOSTENRIJK. SPOOR WE GONGELUK BIJ BRUNN. Omtrent het plaats ge'had hebbende spoor- wegongelu'k bij Brum meidt onze Weensche correspondent nog het volgendte: De botsing tusschen de beide arbeiders treinen was verschrikkelijk; twee wagons vie- len om, terwiji! dte overige wagons ontspoor- den. Vijf personen werden daarbij gewond en 13 personen zoo zwaar gewond, dat de cloc- toren kans op herstei slechts gering achtten. Er heerschte een onbesehrijflijke paniek; 120 gewonden zijn naar het station overgebrac'ht BELGIe. EEN VERZOENINGSOOMMISSIE. Als uitvl">eisel van de overeenkomsten van Locarno, htebben Duitschiand. en Belgie een verzoeningscommissie ingesteld', aan welke de geschtllen tusschen beidte landen onderwor- pen kunnen worden, voor de twee landen tot arbitrage-procedure of 'n proces voor 't hof van internationale justitie overgaan. Tot le den dier commissie zijn door beide partijen BULGARIJE. EEN GRENSINCIDENT. Een Servisch soldaat, die in de buurt van Trau de Servisch-Bulgaarsche demarcatielijn had overschreden doodde, toen hi; naar zijn post op Ser-'.-ebied terugkeerde, den Bul- gaarschen soldaat, die hem vergezelde en nam daarop dte Er is reden om te ver- onderstellen, da+ de moordtenaar in staat van dronkenschap heeft gehandeld. Hetincident zal waarschijnl'ijk geen ver- dfere geyolgen hebben. LITAUEN. s N A M ERONTBINDING In de gister gehouden zitting van den Li- tauschcn sc-jm werd de arrestatie van/lr. Pa- jamjis ter sprake gebracht. De nieerderheid' van de commissie, welke het geval onderzocht had, stond op het standpunt, dat de arresta tie ten onrechte had plaats gehad. Minister- president Woldejnaras verdedigde het tegen- overgestelde standpunt. Een door de volkssoeialisten ingediende motie van wantrouwen werd met 4'5 tegen 30 aangenomen. De minister-president liet daarop een door den staatspresident onderteekend decreet voor- lezen, waarbij de sejm ontbondten werd. DENEMARFEN. HET ONTWAPENINGSPLAN. Naar uit Kopenhagen aan het „Berl. Tag." wordt gemeld, heeft het Folketing het sociaal- democratische ontwapeningsvoorstel verwor- pen. In het vorige Folketing, waarin de so- ciaal-democraten samen met de radicalen de meerderheid hadden, werd het voorstel telken jare aangenomen maar ook strijk en zet door de anders samengestelde Eerste Kamer weer verworpen. Dit jaar was het geen eigemlijk ontwapeningsvoorstel maar een voorstel tot het uitschrijven van een plebisciet omtrent ontwapening. POLEN. RUSSISCHE ONDERSTEUNING GEWEIGERD. Het bestuur van den textielarbeidersbond te Lodz heeft in antwoord op een mededee- ling van den Moskouschen textielarbeiders bond, dat Moskou voor de stakers 10.000 roebel beschikbaar stelt, een brief naar Mos kou gezonden, waarin de toegezegde hulp van de hand wordt gewezen en er voorts op wordt gewezen, dat de Bond tot de Amster- damsche Internationale behoort. Het bestuur doet tevens opmerken, dat de communistische agitatie in Polen het "eenheidsfront der ar-' beidersbeweging uiteen slaat; te AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1