DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bultenlandsch gemengd nieuws. No. 89 Honderd ncgen en twintigste Jaargang 1927 VBIJDAG 15 APRIL Dif nmtimcr besfaaf oif 3 bladec. Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- eo Feestflagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaax /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE AUVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters oaar plaafertrfmfa. Brieven franco aan de N.V. Boek- cn HandelsdrukkerQ r/b HERMs. G0STKR6 iOOW, Voordam C 9. Dlrectenrs G. H. KRAK. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37960. Hoofdredacteuri Tj. N, AOCMA* Dagelijksch overzichi. Studenten-anarchie in Roemenie. Uit den Sovjet-keilstaat. Finland en zijn buurstaten. Wat er in Chili gebeurt. 'Het is met de studenten in Roemenie eigenaardig gesteld. Niet alleera doordat er zoo onnocmelij'k veel zijn, dat het land als het ware bedreigd worat met een intellecto- eel proletariaat, meer nog doordat ook de verhouding tusschen regeering en studenten op zijn minst „vreemdsoortig" mag worden genoemd. De regeering heeft de studentenweretd tot haar lijfgarde gemaakt, schreef nog diezer dagen Paul Sc'heffer in een studie in het „Berl. Tag." over de toestanden in het land van koraing Ferdinand, zij geeft de studenten te eten, gebruikt ze in de administratie, houdt ze geheel in de hand en benut ze voor alier- lei doeleinden. Meer en meer gaat het er dan ook naar uit zien, dat de studenten boven de wet staan en als het ware een staat in den staat vor- men. En het is reeds zoover gekomen, dat men zelfs met aandrang den minister van on- derwijs tot afdoende maatregelen tracht te nopen: het Roemeensch college van hoogleer- aren vraagt dringend om bepalingen waar- door de talrijike incidenten van allerlei aard aan de universiteiten tot het verleden zullen gaan behooren. „De verhouding tusschen studenten en hoogleeraren, aldus de professoren, Is oramo- gelij.k geworden. De studentenwereld leelt m de overtoiging, dat haar in diit land alles veroorloofd is en dat zij geen straf behoeft te vreezen. De professoren noemen de toe standen aan de hoogescholen anarchistisch. De studeerende jeugd gelooft, dat de hooge- school er slechts is om diploma's uit te reifcen en dat de professoren verplicht zijn de can- didaten door de examfens te laten zoncier te tetten op hun kennis. Anderzijds wordt er naar gestreefd allerlei politie'ke en soclale problemen. met gewe'ld op te lossen. De stu denten mogen op hun dwaalwegen n!et ge- steund worden door de overheid noch door de openbare meening; de autoriteiten behoo ren de allerstrengste maatregelen te nemen, maar niet een houding aan te nemen, welke uitgelegd kan worden als een bemoediging van de anarchistische beweging". Het meet met de studenten in Roemenie wel eigenaardig gesteld zijn, als dergelijke protesten noodig b'lijken! Maar ook in dfen Sowjet-heilstaat leeft men niet in een aardsch paradijs. Ten rninste dien indruk krijgt men bij het lezera van een brief, die door een jongen com munist dezer dagen aan een der Moskousche bladen gezonden werd1. „Het tegenwoordige leven in Rusland is ontzettend", zoo schrijft hij en vervolgt dan: „Er was een revolutiewij vochten aan de frcnten, wij vergoten bloed en dachten, dat wij mi beter zouden leven, en wat zien wij nu? Er heerscht een vreeselij'ke werkloosheid, er zijn duizenden hongerigen, die bereid zijn voor een stole brood een misdaad te begaan, zich aan de prpstitutie over te leveren. Aan de arbeidsbeurzen ziet ge steeds drommen werkloozen. En wie leidt nu een makkelijk le- ventje? De bourgeoisie, specialisten, partij- loozen, zij die in het uur van gevaar, toen de kogels om onze hoof den floten, zich in hun huiijsen- heb'ben verstopt; nu zijn zij on ze chefs. Nu kunnen zij ons op straat zet- ten, ons werk'loos maken. Vroeger ston- den wij onder de heerschappij van de bour geoisie en nu moeten wij de spetsen gehoor- zamen. Welk verschil is er? En wat zal ver- der gebeuren? Wij hebben duizenden dakloo- zen, die kaders leveren voor de prostitotie. Mijn eigen zuster is prostituee geworden, om- dat zij van bonger omkwam. Onder den tsaar verdiende zij steeds wat, al was het een stuiver. U zit te Moskou en ziet niets. Maar wanneer je ziet, hoe in de socialisti- scbe republiek menschen van honger en Son de omkomen, dan begin je onwillekeurig te twijfelen. Op bet platteland is de kozak de baas en de landarbeider lijdt honger. In de steden heeft de spets het goed en de werkloo zen hebben honger. Waar zijn dan de resul- taten van de revolutie? Waar is de beloofde gelijkheid?" Van commentaar op dit relaas zullen wij ens ont'houden. Maar weet U welk antwoord het Russl- sche blad1 gaf op dezen noodkreet? „Lees de werken van Lenin I 'Reed's herhaaldelijjk wezen wij' er in ons overzich't op, dat verschillende staten meer en meer de vriendschap der Sowjets fcegin- nen te zoe'ken. Thans kan ook Finland aan dit Sta ten-reeks je worden toegevoegd, maar onmiddellijk vestigen wij er de aandacht op, dat Finland ook met zijn andere buren e>en^ goede verhouding ten zeerste op prijs ste'lt. De Finsche minister van buitenl. zaken heeft namelij'k in een interview met het te Stockholm verschijnende Aftonblad ver- Jdaard dat Finland bereid1 is onder bepaalde vcorwaarden een vriendsdiaps- en waar- borgverdrag met Sovjet-Rusland te sluiten. De Finnen zouden daamaast echter. een- militair bondgenootschap met Zweden met vreugde begroeten. Ook een nauwe aaneen- sluiting der land en Tondom de Bothnische Golf een soort Bothnisch Locarno d'us, zou in Finland "niet op moeilijikheden stuifen. De buidige soc.-dem. regeering van Fin land zoo vertekte de minister verder, staat boven die verdenking militaire plannen te koeSteren, Het tegendeel bewijst reeds het streven naar beper'king van den militairen diensttijd. De regeering wil echter trachten de grootst mogelijke zekerheid1 met de ge- ringste materieele offers te berei'ken. Dat wiillen meer regeeringen in Europa! Maar't lu'kt niet vaak Als slot van dit overzicht nog iets over Chili. In vroeger jaren was naast Oentraal-Ame- ri'ka ook Zuid-Ameri'ka het land der rewlu- ties. Sedert is er van deze booze reputatie wel iets afgegaan era wat Europa in de jaren na den oorlog te zien heeft gegeven en nog voortdurend te zien geeft thans vememen we immers weer van een dreigende militaire dictatuur in Li'tauen geeft ons zeker geen reden om ons boven de „Latijnsche Amerlka- nen" verheven te gevoelen. In Zuid-Ameri'ka gaat het in de laatste jaren betrekke'ij'k zeer betrekkelijk rus- tig toe. Maar opmerkelij'k is het nu zeker web d'at juist in het Zuid-Amerikaansche land, waar de toestanden het meest geconso' lideerd schenen, er onlangs een „revolutie' 'heeft plaats gehad, die aan de na-oorlogsche toestanden in Zuid-Europa doet dfenken. Het rustige Chili scbijnt thans in de rlj getreden van de dictatoriaal bestouide lan- den. Eenigen tijd geleden heeft hier dte minister van oorlog, ketone! I'banez, met ondersteu- ning van het leger zich van het gezag mees- ter gemaakt. Hij heeft zich aan het hoofd van de regeering gesteld en heeft thans vol- komen vrijheid van handelen verkregen, daar de president van de republiek „tijdelijlk" zijn functie heeft neergelegd. Van die vrijheid van handelen sdiijnf hijt in- tusschen een uitstekend gebrui'k te maken van tal van verbeteringsplannen voor de zeer ongunstige economisebe toestandten wordt reeds melding gemaakt. En per slot van re- kening zal er dus voor de Chileenen weinig reden zijn om zich te beklagen over de nieu- we dictatuur. Maar in elk geval is het dan toch een feit, dat de heer Ibanez, die door een staats- greep zich aan het hoofd der regeering plaat- sfe, nu ook waamemend president van de re publiek is. En daar kolonel Ibanez het parlement naar huis heeft gestuurd en ce op- positie uit den weg ruimt, door zijn regen- standers te verbannen, is hij op het oogen- bli'k de eenige, die het in Chili heeft te zeg- gennaar het illuster voorbeeld van Mussolini in Italie. Buif enland CHINA. DE TOESTAND De apmarsch der noordelijken gestaakt. Volgens een bericht uit Peking zijn de mili taire operaties bij Poekow en Tsjinkiang tot stilstand gekomen. In tegenstelling met hetgeen gisteren werd gemeld, sch'ijnt Poekow tot nu toe niet door de Noordelij'ke troepen te zijn bezet, hoe- wel de stad door de Zuidelijke troepen reeds ontruimd is. De Noordelijke troepen zijn nog niet over de rivier getrokken. Naar het beet wachten zij versterking af, -om dan den aanval op Nanking te onder- nemen. Het protest der mogendheden. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" hebben de 5 protp- colmogendheden haar admiraals te Sjanghai opdracht gegeven, een plan uit te werken voor sancties, die getroffen zullen worden, als de Kantonregeering de eischen, die in de nota's zijn gesteld niet wil inwilligen. De algemeene staking mislukt De algemeene staking te Sjanghai is een volkomen fiasco geworden. Slechts de arbei- ders in enkele^pinnerijen staakten. Het suc- ces van de staking in het scheepvaartbedrijf is twijfelachtig. De vakvereenigingen van het tram- en omnibuspersoneel weigerden te sta- ken, en het blij'kt duidelijk dat de macht van den arbeidersbond zeer verminderd is sinds de leden door Chineesche troepen zijn ontwa- pend. Weer een destroyer beschoten. De Britsche torpedopager „Verity" is van den Zuidelijken oever van den Jangtse af even boven Tsjingkiang beschoten. Hij beani- woordde dezen aanval met zijn zwaar ge- schut. Dit is de derde maal van deze week, dat een Britsche kanonneerboot door de Chi- neezen beschoten is. China en Rusland Volgens een bericht uit Moskou heeft het Chineesche mihisterie van buitenlandsche za ken een verklaring in het licht gegeven, vol gens welke het Chineesche kabinet de Russi- sche nota niet zoodanig opvat, dat daardoor de betrebkingen tussdhen beide landen wor den verbro'ken. China wil echter in geen onderhandelingen met de sovjet-unie treden, zoolang de sovjet- regeering geen waarborgen voor het staicen der communistisdie proipaganda in China heeft gegeven. Verder verklaart de regeering te Peking, dat zij1 zich niet bekommert om de bedreiging van Rusland, dat dit land de Cantonregeering zal erkennen. Voor het geval Rusland tot de erkenning van de Cantonregeering zou over- gaan, zal de regeering van Peking alle con- sulaire ambtenareij van Rusland uit Noorde- lij'k en Centraal China zetten, terwijl alle ver- dragen, die tussdhen China en Rusland geslo- ten zijn, nietig zullen worden verklaard. De Amerikanen eischen betere bescherming. Een telegram uit Hankau zegt, dat de Am«- rikaanche Kamer van Koophandel heeft ge- protesteerd tegen de mededeeling van den Amerikaansdien consul-generaal, dat de ma- rin-autoriteiten ingeval er ongeregeldheden mochten uitforeken onder geen voorwendsel zouden pogen eenig punt van Hankau te ver- dedigen met uitzondering van bet consulaat, het eenige punt, dat kan worden verdedigd gedurende de ontruiming, daar de marine- autoriteiten geen voldoende strijdkrachten hebben. De Kamer van Koophandel vraagt volledige besdherming van de Ameri'kaansche bezittingen. VOLKENBOND. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE MISLUKT? Sommige delegaties doen alle moeite, om den noodlottigen indruk teweeggebracht door Engeiands weigering terzake van het Fransche voorstei- ten aanrien der vlootbe- perking, weg te nemen. Te dien einde dron- gen zij er op aan, dat de ontwapeningscon- ferentie voort zal gaan met de discussie over het Fransche ontwerp, alsof de conferentie zich al niet sinds drie dagen voor een on- overkomelijken muur bevond. Lord Cecil verklaarde op een ontvangst der buitenlandsche journalisten, dat het ojver- dreven is, te beweren, dat, wijl Engeland niet onmiddellijk instemde met de voorge- stelde clausules inzake vlootbeperking, de conferentie mislukt is.. Reeds is gemeld, dat ook inzake de con- trole, zonder welke naar Fransche opvatting geen ontwapeningsconventie doeltreffend kan zijn, overeenstemmiing onmogelijk bleek. Immers Italie wil geen enkele internationale controle toelaten, wijl het in zoodanige con- trole een aanslag op zijn nationale souverei- niteit ziet. Frankrijk verklaa'rde zich bereid, elken vorm van controle te aanvaarden, mits ook de andere landen, de Vereenigde Staten, die geen lid van den volkenbond zijn, uitge- zonderd, er in pnincipe mee instemden. Italie bleef afzijdig. Onder die omstandigheden meende Bon- cour te moeten wijzen op de nutteloosheid van een voortzetting der besprekingen. Lord Cecil en eenige andere delegatie- leiders drongen echter aan op voortzetting der discussie en morgen zal dus verder be- raadslaagd worden. In ieder geval zal de conferentie, zooals voorzien was, in verband met het Paaschfeest, tot na Donderdag uit- een gaan. DUITSCHLAND. G RON D'ZWE N'DE L Uit Keulen wordt gemeldi, diait daar de laatste weken een vijftiental personen in hechtenis ie genomen wegens georganiseerd bedrog in terrein'handel. De bedriegers had- d'en drie dteskundigien weten over te halen stukken grond zonder bezicbiging op hun voorgelegde taxaties te schatten en zoo wis- ten ze voor terreinen die slechts drie- of vier- honderd mark waard Waren, hypotheken los te krijgen overeenkomstig een terreinwaarde van dertig- tot vijftigduizend mark. DE ARBEIDSCONFLICTEN. De minister van arbeid heeft het arbitrale besluit inzake het loonconflict bij de rijks- spoorwegen, dat door de arbeid'ers-organisa- ties aangenomen, maar door de d'irectie dfer rijksspoorwegen verworpen was, bindend verklaard De loonen worden dus in verschil lende loonklassen met resp. 3 en 4 pfennig per uur verhoogd. DE WONINGNOOD. De Vereeniging van Duitsche Bisachoppen te Fuld'au heeft in een resototie stellinig geno men inzake het probleem van den woning- nood. Hij verklaart, dat goede woningtoestan den de voornaamste factoren zijn ter bevorde ring van een gezond familieleven en dat juist de treurige wonangtoestanden in vele opzich- ten oorzaak zijn van het verval van het zede- lijk en religieus bewustzijn, weshalve zij aandringen op den bouw van eenvoudige en goede burgerwoningen. De proclamatie eind'igt met een beroep op al'le kafholieke geestelijken en organisatiies om steun te verieenen aan het streven ter be- vord'ering van den woningbouw. FRANKRIJK. HET COMMUNISTEN-COMPLOT. De contraspionnagedienst bij de surete-ge- nerale heeft bij de voortzetting van het on- derzoek naar de medeplichtigen der comtnu- nisten, die wegens spionnage gearresteerd zijn, een huiszoeking gedaan bij den adjunct- burgemeester en een raadslid van Saint-Cyr, die in hechtenis zijn genomen, ANTI-FASCISTISCHE DEMO'N- STRATIES. Te Roselange bij Metz hebben de commu- nististen anti-fascistische demonstraties ge- houden. Hierbij werden woningen van-fas- cisten met steenen gebombardeerd. Uit een der huizen werd met revolverschoten geant- woord, waardoor een voorbijganger ernstig werd gewond. ENGELAND. HET VROUWENKIESRECHT. In conservatieve kringen groeit de tegen- stand tegen de door de regeering voorgestel- de uitbreiding van het kiesrecht tot de vrou- wen van 21 jaar. Lagerhuisleden van de Tory-partij vragen zich af, hoe de regeering zich verplicht kan voelen tot dezen maatregel over te gaan, daar er, vergeleken met den kiesrechtstrijd van de vorige eeuw, of zelfs met het optreden van de suffragettes vOor den oorlog, bijna geen vraag naar is. De „Evening Standard" oppert de onderstelling dat, als deze uitbreidingsmaatregel in het Lagerhuis eens aan een vrije en geheime stemming zou worden onderworpen, het ontwerp met een overweldigende meerderheid tegen zou worden afgewezen. Het blad twij- felt er zelfs aan, of er dan in een der drie partijen wel een meerderheid voor te vinden zou zijn. De conservatieven zijn door hun loyaliteit aan de regeering gebonden, de li- beralen en Arbeiders worden beheerscht door de vrees voor de gevolgen van een openlijk tegenstemmen. Een ander vreemd verschijn- sel is, dat de regeering niet voornemens schijnt te'zijn om, zooals dat bij andere kies- wethervormingen altijd is gebeurd, een nieu- we indeeling van de kiesdistricten te maken. HONGARIJE. HET COMMUNISTENPROCES. In een mediedeeling van het verloop van het commundstenproces te Boedapest meldt de correspondent van de „Voss. Ztg.", dat atle bekldaagden hun voor de politic afgeleg- de bekentenissen introkken en verl-flaarden dat men hen gedwongen had de door die po- litie voorgelegd'e vragen te onderteekenen Behalve d'e twee leidiers Szanto en Vagi, be- wcerden aide communisten, dat zij door de poliFe ernstig mishandeid waren. De beide leiders verklaarden het maar niet zoo ver te hebben laten komen, daar zij toch wisten te moeten toegeven, en tevens, dat zulke verkla- rinigm voor de rechtbank niet beslissend zou- d'er zijn. Tenslotte deelt de correspondent noig mede, dat alle beklaagden rondjuit verklaarden com munist te zijn. POLEN. EEN BURGEMEESTER VERMOORD. Gistermorgen heeft in Lods, het centrum van de textiel-ind'ustrie, een moord plaats ge had. De president van den gemeenteraad Cy- narski werd. toen hij zijn particuliere wo ning verliet, in het trappenhuis door een on- bekende aangevallcn en met een mes dood'ge- stoken. De moordenaar vluchtte, voordat die politic arriveerde. De politic stelt een ernstig onderzoek in. ROEMENIe, EEN STAD IN BRAND. Uit Boekarest wordt aan het „Berl Ta- gebl." gemeld, dat de stad Boehoesi in het Moldaudal geheel in brand staat. Ruim 150 huizen zijn reeds een proo: der vlammen ge worden en 100 andere zijn niet ir eer te red den. De brandweer staat geheel machteloos tegencver deze vuurzee. Honderden gezinnen zijn dakloos, de paniek die er heerscht ison- beschrijf 1 ijk. De materieele schade is enorm en wordt op 40 millioen lei geschat. SPANJE. EEN ORKAAN. De orkaan, die op de Marokkaansche kust heeft gewoed, heeft, volgens een B. T. A.-be- richt uit Madrid ook Spanje bezocht. Hij heeft te Malaga, Almeira, Carthagena, Ali cante, Valencia groote schade aangericht. Melding wordt gemaakt van verscheidene schipbreuken. In de steden in het Zuid'en, in het bizonder te Grenada en Murcia, heeft de orkaan minder groote schade aangericht. BULGARIJE. COMMU'NISTI'SCHE ACTIE IN BULGARIJE. De politie heeft in de aabijiheid yap het sladjc Zlud'ika vier begraven petroleumblikken gievonden, gevuld niet ongeveer 88 Kg. ont- plofbare steffen van eenzelfde kracht als in- dertijd bij den aanslag op de kathedraal -te Sofia. Het depot schijnt door communisten aan- gelegd te zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE PASVISA. De Tsjecho-S'lowaaksche gezant te Weencn heeft mediegededd, dat' binnenkort onderhan delingen zullen worden geopend omtrent de opheffing van het vigum tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije Waarschijnlijk zal het nog voor het eind van dit jaar worden afge- schaft. EEN KERKELIJKE STAKING. In Tsjecho-Slowakije dreigt een eigenaar- dige staking. Het kerkelijk personcel, t.w. de koordirigenten, de koorzangers, de organisten en de kerkdienaars, dreigen met staking, als zij niet voor Paschen hun salaris uitbetaald krijgen. Dit is echter onmogelijk, omdat het kerkelijk fonds, waaruit deze salarissen wor den best re den, is uitgeput. ALBANIe. HET CONFLICT. In verband met het communique van het Joego-Siavisch agentschap „Avala" te Bel grade, waarin melding wordt gemaakt van rechtstreeksche onderhandelingen, welke deze week tusschen Rome en Belgrado zouden be- ginnen, acht de Italiaansche regeering" hct- opportuun, mede te deelen, dat nog geen con tact tusschen den Joego-Slavischen gezant te Rome en den Italiaanschen minister van bui- tcnlandteche zaken, Mussolini, heeft plaats gehad; dat die datum voor een eventueel on- derhoud nog niet is bepaaiden dat er in geen geval sprake is van een openen van on derhandelingen over een of ander verdrag, b.v. dat van Tirana, waarmee Joego-Slavie miets uitstaande heeft. Er is eenvoudig sprake van onderhandelin gen, om de algemeene betrekkingen der beide staten op te helderen. In politieke kringen wordlt, in verband met bovenstaand Italiaansch communique, ge- vreesd, dat noch Italie noch Joego-Slavie tot concessies bereid zijn en dat het conflict toch nog voor den Volkenbond zal moeten komen. Het bericht. omtrent een algemeene mobili- satie in Joego-Slavie, dat van Italiaansche zijde is verspreid', wordt door het Joego-Sla- vische gezantschap te Parijs beslist tegenge- spro'ken. BELGIe. AUTODIEVEN. De speurbrigade van het Brusselsche par- ket heeft in verband met talrijike diefstaller. van auto's, den laatsten tijd in Frankrijk en Belgie gepleegd, inspecteurs naar Parijs en Amsterdam gezonden, ten einde het .onder zoek verder voort te zetten. Thans blijkt reeds vast te staan, dat vele dezer auto's in Belgie aan te goeder trouw zijnde Nederlanders werden verkocht. Verscheidene gestolen wa- gens zouden door de Nederlandsehe recher che te's Gravemhage, Scheveningen, Amster dam en elders zijn gesignaleerd. Van de in Frankrijik gestolen auto's heeft de Belgischc recherche er in Belgie reeds een vijftig terug- gevonden. Al deze auto's zijn in beslag geno men en naar Brussl gebracht, waar twee le den der dievenbende, v. K. en P., gevangen zitten. Thans worden nog 125 verdwenen wa- gens opgesi'poord. CHILI. DE AARDBEVING. Gistermorgen vroeg is te Santiago dfe Chill een aardschok gevoeld, waardoor verschei dene gebouwen gedeeltelijk veraield werden. Nader wordt gemeld, dat er door de aard- beving zes personen zijn gedood en velen ge wond, De materieele schade is gering. In het centrum der stad vielen brokken steen van tal van gebouwen in de straten, die aldtis met steenen bezaaid waren. Tal van menschen vluchtten dfe straat op. ALS DOOR EEN WONDER GERED. Een electricien, Grace geheeten, kwam in New-Jersey in aanraking met een electrische krachtleiding, die onder een spanning stond van 10.000 volt. Hij viel daarna 30 voet diep en kwam nu terecht op een draad, die onder een 33.000 volt hooge spanning stond. Mel brandende kleeren viel hij vervolgens op een snel ronddraaiende geneiator. Een moedig kameraad trok hem daarvan weg en doofde zijn kleeren. Veertig minuten later kwam Grace bij en vroeg verwonderd, wat er gebeurd was. DE HOOGE HOED. De predikant Macassey heeft pas in de kerk te Brompton een preek gehouden, waarin hij een pleidooi hield voor den terugkeer van deh hoogen hded. Naar aanleiding van deze fenjgszins zonderlinge opwekking van den ALRMAARSCHE GODRANT. Mlii aaeisat f i -liui-im

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1