Alkmaarsciie Csurant FEUILLETON. Wie is Edmund Gray Yrijdag 15 April. Radio«hoekje Honderd nsgen en twlntigsti Jaargang. Zaterdag 16 April. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberichten. 4.306.Concert door het H. D. O.-orkest 5.'5.30 Duitsche les. 5.30—6.— Fransche les voor beginners. 6.6.45 Concert door het H. D. O.-orkest. V.A.R.A.-avond. 7.10.— Concert van „De Kleine Stem", te Rotterdam. Dir. J. Maas. Mevr. Loes Flipse-Snel, so- oraan. Mej. Ans Bierman, mezzo-sopraan. Mej. Marie Albers, alt. Ed. rlipse, piano Koor A. la. Die kleine, kleine Babbie b. Poes is ziek, c. Een April. Alle van J Mad«nzie. Klein groepje meisjes. 2. Slaap- •liedje, Wierts. Kleine Corrie: 3. IJdeltuitje, Koop. Koor A: 4a. Van kippetjes en eitjes, v Setten. b. Gltjbaantje, v. Setten. c. Verstop- pertje, Lam'brecht-Vos. Koor C: 5a. Wiegen- ,iied, Schubert (mezzo-sopraan). b. Wiegen liedje, Weeren (alt). Koor A: 6a. Katrijntje Sloddervos, v. d. Linden, b. Sterretjes, Flipse. c. Kattesprong, Flipse. Koor C: Marietje in Sneeuwland, Flipse (sopraan). Pauze. Koor B: 8a. b. c. Drie vacantie. Kinderfeest. Lie- deren van WithSmth. Koor B. en C. Droomland Car-tate voor kinderen en soli met pianobegeleiding), Lamibrachts-Vos. Koor B en C.: 10. Woudcantate, Fjn. Hullebroeck. Pl.m. 10.15 Persberichten. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam, voor een uurtje illastratieve filmmuziek. Orkest wider leiding van Hugo de Groot. Daventry, 1600 M. 2.20 Orkestconcert. S. 'Maden, contra-alt. J. Armstrong, tenor. B Davidson, viool. Orkest. 4.20 Kinderuurtje 5.05 Causerie. 5.20 Bekende composities in ouden en modernen stijl, door de Elliott-band. Om 5.50 onderbroken door Tijdsein, veerbe- rkht, nieuws. 6.20i Causerie. 6.35 De sonates van Mozart. 6.45 Lezing: The finer points of cycle racing. 7.05 „Advanced Sparks", een radio-revue voor motorrijder L. du G. (van Punch). 8.05 Liederen van Sanderson van T. Kiimiburgh, has. 8.20 Tijdsein, weerb«* richt, nieuws. 8.40 Korte vertelling door Mr. FI. de Vere Stacpole. 8.55 Variete. Hatch en Carpenter, syncop. duettisten. E. Lowry, hu morist. T. Clare, humorist. M. Daintori, imi- taties. B. Williams, in Dickens karakters 0.5014.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 9.50 10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. Radio Symphonic Jazz. 7.5010.Galaconcert. Orkest, jazzband en artisten. Langertberg, 469 M. 10.2011.20 Con cert. 12.251.25 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.50—9.35 Concert in de Rei noldi'kerk Dortmund. Juan Manen, viool. E Suihrman, sopraan. G. Bunk, orgel. 9.35 9.50' Klokkengelui van de Reinoldikerk. Konigwuslerhausen, 1250 M. en Berlijn 184 en 566 M. 2.207.05 Lezingen en les sen. 7.50 Concert door de „I<oslecksdhen B1aserbundes". Klassieke muziek. 9.50 Her- uitzending van buitenlandsche stations. 10 50 11.50 Uit „Faust", van Goethe. Voorlezing Hamburg, 294.7 M. 11 501.20 Orkest concert. 1.252.10 Orkestconcert. 3.35 4 20 Paaschliederen. 4.205.15 Dansmuziek. 6.2011.10 „Faust", van Goethe. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek. 7.20 Orkestconcert. 8.359.50 Dansmuziek. De V.A.R.A. verzoeht ons te melden dat de volledige teksten van alle te zingen liederen zijn opgenomen in een tekslboekje, dat na ont- vangst van 30 cent wordt toegezonden door den seer, van het Rotterdamsche Vacantie Kinderfeest, J. J. Vink, Versijdenstraat 13b., Rotterdam. De opbrengst komt ten bate van het Vacantie Kinderfeest. Binnenland DE VLAGGENKWESTIE TE GOOR. Op 30 Augustus 1926 heeft, naar men zich herinneren zal, de raad der gemeente Goor met 6 tegen 4 stemmen aangenomen het voor- stel van het s.-d. raadslid H. Boswinkel Bzn. om op 31 Augustus, den verjaardag van de Koningin, niet meer te vlaggen. In de gister- avond gehouden vergadering van den raad dier gemeente is nu met 5 tegen 4 stemmen verworpen het voi rstel van het r -k. lid T. G. G. Moormann om op 30 April, den verjaar- Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besanl, door Mej. E. Hoogewerf. Mr. Dering verschoot van kleur. Zijn oogen drukten verbazing uit. Hij antwoordde niet. „U weet, dat Edmund Gray deze kamer verlaat, iederen avond, op weg naar Gray's Inn, dat herinnert u zich. En dat hij hier iederen ochtend komt, maar niet voor elven of twaahen, twee uren na den tijd, dat u telve placht te komen. Zijn hoofd is altijd zoo vervuld van zijn leer, dat hij den tijd tus- schen twaalven en vieren vergeet, net als u den avond en den morgen. U is beiden zoo zeer in eigen gedachten verdiept, dat u zich elkaar niet r. eer herinnert." Mr. Dering zat rechtop, met de vingertop- per tegen elkaar aan. Hij luisterde met groo te aandacht en eveneens in angstige span ning. „Edmund Gray," vroeg hij langzaam sprekende: „Ja, ik herinner mij mijn client Edmund Gray. Ik moet een brief voor hem schrijven. Wat ook weer? Neem mij niet kwa'qk, ik zal even dien brief voor hem schrijven." Hij nam pen en papier en schreef haastig sen brief, dien Elsie van hem aannam, las, en aan sir Samuel gaf. „U wilt den bankier meedeelen, dat Ed mund Gray u de overdrachten heeft terugge- stuurd. Dank u. Ik daeht wel dat, zoo ooit een u dien client niet zoudt kun- uS^^fr^^nse^jufiana^venais voorheen van de openbare gebouwen te vlaggen. Er te gen stemden de leden A. J. Gies, J. H. Bos winkel, H. Boswinkel Bzn., F. Krebbers en jhr. F. W. W. H. van Coeverden. De heeren A. Lobstein en B. J. Peddemors onthieJ 'en zich van stemming. KoPENJCKIAD'fL In Februari bewoog zich in de straten van Apeldoorn een luitenant van de grenadiers, die door zijn kranig uiterlijk de harten van menige schoone der zomer-residentie sneller deed kloppen. Op zekeren dag kreeg de poli tic echter argwaan en arresteerde den lui tenant, die toen bleek geen officier te zijn, maar een 28-jarige chauffeur uit Den Haag. Voor den politierechter te Zutphen werd te gen hern 10 das/en gevangenisstraf geeischt. Het vonais luiTde diwovereenj<onistig. DE NACHTELI IKE 'KXiHT NAAR ROOSTEREN. De beridhtgever van het Hbl. te Brussel meldt: Naar ik uit goede bron veraeem zouden de jongelieden, die in Ntderiandsch Limburg annexionistische biljetten hebben aangeplakt, leerlinigen zifn van een Brussc's-He ka'holieke onderwijsirichting, waar Pier e Nothomb een wit voetje heeft. Opmerkelijk is het dat de Belgische bladen van die „Gaminerie nationaliste" weinig of niets zeggen," buiten de ,.Vin)grieme Siecle" en zijn afkooksel, de „Dc«nieres Nouvellcs". Bij de bevolking vindt dit nationali^ische grapje geen sympathie. Ook de „Nation Beige" zwijgt over het geval en de „Libre Belgique" keurt het scherp af. RIJWIELDJEFSTALLEN TE ZWOLLE OPGEHELDERD. Sedert Januari werden te Zwolle voortdu- rend rijwielen vermist. 's Avonds, voorname- lijk Zaterdagsavonds, werden rijwielen, welks onbeheerd stonden op den openbaren weg, gestolen. De politie heeft zich veel moeite ge- geven om een spoor van de daders te vinden Het gelukte een damesrijwiel na te gaan Het was gestolen even voor het vertrek van een trein naar het Noorden, in een straat vlak bij het station. De dief had de fiets bevracht naar Meppel; daar was ze ontladen, maar toen waren dief en rijwiel spoorloos verdwenen. Men wist nu dat de dader in de buurt van Meppel zat en eergisteren is het gelukt, in samenwerking met de Meppeler politie, A van O., 25 jaar, rijwielmonteur, wonende te Zwollerkerspel bij het Lichtmiskanaal, aan te houden. Na een langdurig verhoor heeft hij bekend, zes rijwielen gestolen te Ihebben Vier daarvan zijn in Meppel aan particulie- ren verkocht, een te Zwolle aan den rijwiel- handelaar T. Tegen dezen is proces-verbaa" qpgemaakt wegens het niet inschrijven van gekochte goederen in het register. In. het ge- heel zijn in Zwolle tien fietsen en in Meppel 2 fietsen gestolen; men vermoedt, dat Van O. ze alle twaalf heeft ontvreem^. O. liep als chauffeur gekleed te Zwolle rond en wanneer hij1 's avonds naar huis ging, nam hij en pas sant een fiets mee. EEN JEUGDIGE OPLICHTER. Gisterochtend kwam bij een rijwielhande- laar te Zwolle een boerenjongetje met een briefje, waarin stond: „Wilt u aan mijn zoontje meeigeven een electrisdhe lantaarn van 6.75? ik kotn morgen betalen. Klaas Bruinintg, Lutteketraat 29, Zwolle." Naam en perceel waren in Zwolle onbekend. De po litie werd gewaarschuwd; de jongen trachtte te ontvluchten, maar werd gegrepen. Hij bleek te zijn de 13-jarige G. S. uit Oldebroek, die zoo gaarne een electrische lantaarn had willen hefoiben en daarom dat briefje ge- schreven had. DOKTER EN APOTHEEK. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren behandeld de zaak tegen den arts P. J. Sluy- ter te Westermeer bij Joure, dien de kanton- rechter te Heerenveen had ontslagen van rechtsvervolging. Deri heer Sluyter was ten laste gelegd, dat hij in zijn woonplaats en apotheek had bij zijn dokterswoning, ofschoon de wet voor- sdhrijft, dat in plaatsen waar apotheken ge- vestigd zijn de dokter er geen apotheek mag op na houden. De vraag was nu of Wester meer een' plaats is in den zin der wet, of dat het een onderdeel is van Joure. De burgemeester en secretaris van Has- kerland verklaarden als getuigen, dat Wes termeer een afzonderlijk dorp is. Het O. M. vroeg bevestiging van het von- nis, daar vaststaat, dat Westenneer een af zonderlijk dorp is. De verdediger, mr. M. E. Hep'kema, wees er op, dat er vele dorpen in Friesland zijn waar zich dezelfde toestand nen vergeten." Hij leunde achterover, glimlachend, nu niet langer met angstige, maar met gelukki- ge uitdrukking in de oogen. De verandering maakte hem tot een heel ander mensch. „Ga voort, kind." „Op de kamers in Gray's Inn is het stil, heel den dag. Men kan er zoo heerlijk, vreed- zaam stu-deeren, niet waar? U zit daar, met uw boeken voor u, heel de wereld om u heen vergetend." „Ja, vergetend!" herhaalde mr. Dering. „Neen, neen!" riep Checkley, opspringend. Ik wil niet, dat „Ga zitten," George duwde hem terug op zijn stoel. „Nog een woord en je verlaat het vertrek." „Een vreedzame dag is het," ging Elsie voort, „dien u, voor het grootste deel alleen, met uw boeken doorbrengt. Sorns komt u hi«r uw ouden vriend en zaakwaamemermr. De- ring, opzoeken." „Soms," antwoordde hij. „Wij zijn heel oude vrienden. Ofschoon hij bekrompen van opvatting is. Waar is hij?" Hij keek het ver trek rond. ,,U vvacht alien op hem? Hij zal heir dadelijk zijn. Hij is er altijd om dezen tijd," „Ja! dadelijk. U herinnert zich, wat ik op Zondag heb gezegd betreffende enkele over drachten? Ik heb u verteld van hoe groot belang het was, het juiste daarvan te weten." „Zeker. Dat herinner ik mij. Ik heb er een lijst voor je van gemaakt." „Zijn dit de papieren, die u schreef?" Hij keek er een oogenblik naar. „Ja, dit zijn de papieren, die ik op je ver- langen heb geschreven. Ze bevatten een vol- ledig verslag van hetgeen er gebeurd is." „En, eer u gaat, zoudt u het niet onaan- genaam vinden. want de*e menschen hier, voordoet ais te Joure, zcoals Gorredijk, Kor- teziwaag, Heerenveen, Nyehaske en tot op ze- kere hoogte ook Schrans en I.eeuwarden. Daar de dagvaarding absoluut niet deugt, ccncludeerde plelter tot niet-ontvankelijk verklaring van het O. M. in zijn vordering. KONINKLIJK BEZOEK 7 vT AMSTERDAM. De Koninklijke familie zal van 17 tot 23 Met in Amsterdam verblijven. VERZAKKINGEN IN DE MIJN- STREEK. Men schrijft aar. de N. R. Crt.: Tal van inwoners in de mijnstreek klagen over grondverzakkingen, tengevolge waarvan hun landerijen in waarde achteruitgaan en hun woningen scheuren krijgen. Menigeen meent, dat dit kan worden voorkomen door den mijnbouw te verbieden of door bij de ont- ginning afdoende maatregelen te nemen, ten- einde het optreden van verzakkingen onmoge- lijk te maken. Noch het een, noch het ander is mogelijk. De Mijnwet van 1810 laat de de verkrijging van mijnconcessies en dus ook van mijnontginning toe, natuurlijk onder be- paalde voorwaarden, waaraan de concessie- onaris moet voldoen. Een van deze voorwaarden is, dat de tengevolge van de mijnontginning aangerichte schade moet worden vergoed. Verder ontstaan er, bij de beste steen-opvul- ling van de ontkoolde ruimten, d.w.z. als ze tot boven toe met goede harde steen worden gevuld, nog samendrukkingen van die cp- vulling tot 50 pCt. Indien de allerbeste wijze van opvulling wordt toegepast, namelijk de spoelende opvulling met zand wordt toch deze opvulling nog 10 pCt. ineengedrukt Deze wijze van opvulling is echter niet overal uit- voerbaar, b.v. niet op te ver afgelegen pun- ten. Op heel ver gelegen pun ten moet soms zelfs wel van den afbouw zonder steenopvul- ling gebruik gemaakt worden, om den af bouw zonder steenopvulling gebruik gemaakt worden, om den afbouw econcmisch mogelijk te maken. Men werkt dan van de concessie- grens terug naar de schacht en laat het ge- steentedak achter zich, waar men toch nooit meer komt, eenvoudig instorten. Deze werk- wijze wordt in vele groote, buitenlandsche miinen toegepast. In verschillende plaatsen in Zuid-Limburg hebben zich thans de huiseigenaars vereenigd in een bond van huiseigenaren, om in geval van mijnschade zoo noodig bij de rechtbank voor hun belangen te kunnen opkomen, in dien de kwestie niet, zooals gewoonlijk ge- beurt, in der minne kan worden geschikt. HERDENKING VAN GOEDEN VRIJDAG. Het Comite Goeden-Vrijdag Herdenkings- dag verspreiFt een omzendbrief waaraan het volgende is ontleend: Voor enkele jaren heeft zich in den lande een Comite gevormd, ten doel hebbende de noodige stappen te doen om den „Goeden- Vrijdqg" als Officieelen Herdenkingsdag er- kent te zienreeds van den aanvang af mocht het Comite zich in een groote belangstelling verheugen en van vele duizenden landgeno- ten blijken van instemming ontvangen; reeds een aantal jaren wordt in de praktijk, vooral in de groote steden, de Goede-Vrijdag als Zondag gevierd en staan allerlei bedrijven op dien dag geheel stil; ook in het niet te verwonderen, dat velen met kracht opkomen tegen het materialisme van den tegenwoordi- gen tijd, waarin de stoffelijke belangen als de hoogst'e gelden en daarom hun sympathie be- tuigen met het streven van genoemd Comite; dat iets aan de orde heeft willen stellen van dieper gevoel en hooger beteekenis. Het Comite dat daartoe beroep op de regee- ring om den Goeden-Vrijdag met den Zondag gelijk te stellen. GIFTEN VAN DEN INTER- NATIONALEN VROUWENRAAD. Het hoofdbestuur van den Internationalen Vrouwenraad heeft besloten, uit erkentelijk- heid voor al hetgeen het Nederlandsche co mite voor de intemationale fancy fair ten bate van den Internationalen Vrouwenraad gedaan heeft, een gift te schenken aan enkele nationale vereenigingen in Nederland. Dien- tengevolge heeft mej. L. C. A. van Eeghen, secrefaresse van den Internationalen Vrou wenraad, de opdracht van Laby Aberdeen ontvangen om 1000 te sturen aan den Nederl. Bonud tot Kinderbescherming, met verzoek dit bedrag te voegen bij de opbrengst van de weldadigheidspostzegeis, zood'at het geld aan alle bij den bond aangesloten ver eenigingen ten goede zal komen; voorts 500 te zenden aan het nationale comite tot be- strijding van den handel in vrouwen en kin- weten niet, dat u Edmund Gray is, dat ik enkele personen vraag om te getuigen, dat u waarlijk mr. Edmund Gray is?" „Lieve kind, vraag gerust wat je wilt, ofschoon ik niet begrijp, waarom zijn iden- titeit in twijfel zou getrokken worden," „Mr. Carstone, wilt u ons den naam zeg gen van dien heer?" „Het is mr. Edmund Gray, mijn buurman op nummero 22, South Square, Gray's Inn." Mr. Edmund Gray boog het hoofd en glim- lachte. George verliet weer het vertrek en keerde terug met een klein groepje menschen, die op verlangen van Elsie, een voor een naderbij traden en antwoord gaven. De een zei: ..Ik ben de huisheer van de kamers op South Square, nummero 22, die verhuurd zijn aan mr. Edmund Gray. Ik heb hem al gekend, laat eens zien, een goede tien jaren. Die heer is mr. Edmund Gray." De tweede zei: „Ik ben advocaat, en de huurder van de kamers boven die van mr. Edmund Gray. Ik heb hem ongeveer een tien jaar gekend. Die heer is mr. Edmund Gray." De derde zei: „Ik ben commissionnair. Ik herinner mij dezen heer zeer goed, ofschoon het acht jaar geleden is, sinds hij mij, en en- kel voor dien eenen keer, gebruikte. Ik ging van een hotel in Arundel street, Strand, naar een bank, met een cheque, die ik voor hem innen moest, in banknoten van tien pond. Hij gaf mij een halven sovereign." „Zoo was het," zei mr..Edmund Gray. „Ik herinner me u ook. Het was een cheque van zeven-honderd-twintig pond, waarvan je de bijzonderheden in mijn verslag vindt aan- geteekend. Ik herinner mij goed den een- armigen commissionnair." En de vierde: „Ik ben de werkster, die het schoon houdt voor mr. Edmund Gray. Ik deren. Bij deze beide organisaties zijn Protes- tantsche, Katholieke en Israelietische vereeni gingen aangesloten, die alle samenwerken ge heel in den geest van den Internationalen Vrouwenraad. Fen derde nationale vereeniging, eveneens werkende in de lijn van den Internationalen Vrouwenraad, het Nationale Bureau voor Vrouwenarbeid, heeft ook een gift van 500 ontvangen. DE KROTWONTN0EN TE EMM EN. Teneinde de opruiming van krotten in de hand te werken, werd door B. en W van Emmen aan den Raad voorgesteld, tegenover huiseigenaren een gemeenielij'ke garantie te verleenen in gevallen, waar zij huur moeten derven, wanneer de bewoners van afgebroken keeten en krotten naar particuliere huizen worden overgebracht. In voorkomende geval len zal de gemeente 10 pet. en het Rijk 90 pet. suppleeren. De Raad heeft deze regeling voorloopig voor een jaar aangenomen. WORDT DE GEMEENTE EMMEN GESPLITST? In de gister gehouden raadsvergadering kwam aan de orde een voorstel van heeren Haasken en Wiersema, om in beginsel te be- sluiten tot splitsing der gemeente in 3 of 4 gedeelten. De voorstellers zagen hierin een middel om uit de impasse te raken. De meer- derheid van den Raad wenschte geen uit- spraak te doen. Verschillende sorekers waren van meening dat ook bij splitsing het Rijk aanmerkelijke bedragen zal moeten voteeren om de bestuurskosten te dekken. Wel zouden bij een afdoende behandeling van het ont- werp uitstekende perspectieven zich voor Em- men openen. Tenslotte werd met 16 tegen 10 stemmen een motie-Horch aangenomen, waar in de Raad Ged. Staten uitnoodigt de plan- nen spoedig uit te werken, opdat men weet, waar men aan toe is en zich als nog nader kan uitspreken. HOOG WATER. Wegens hoogen waterstand kunnen de slui- zen te Ter Apel (Z.-O. hoek van Groningen) diet schutten, wat een groote stagnatie in de scheepvaart oplevert. De straatweg Ter Apel Munnekemoer naar Emmer-Compascuum staat op enkele plaatsen blank. DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE. Zooals bekend, heeft de minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid gister een bezoek gebracht aan Maastricht. Daarbij heeft hij ook de outillige van de fabrieken „De Sphinx" in oogenschouw genomen, mede in verband met de daaromtrent verschenen pers- berichten. In aansliuting daarop heeft de heer Regout, een der directieleden van ge- moemde fabriek, een onderhoud gehad met den minister. De heer Regout heeft later verklaard, dat dit^onderhoud hem wel optimistisch heeft ge- steld, en dat hij den ind'ruk heeft gekregen, dat de regeering al het mogeliijke zal doen, om Maastricht uit de impasse te helpen. HET BEROEPSGEHEIM VAN DEN MEDICUS. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft het vonnis van de rechtbank te Maastricht be- vestigd, waarin beslist werd, dat een medi- cus, die als getuige wordt opgeroepen, kan weigeren getuigenis voor den burgerlijken l-echter af te teggen, ook indien de patient hem van de verplichting tot geheimhouding ontslaat. Mr. J. D. Onland1 te Heerlen, die advocaat was van de eischende partij, zal van dat ar rest in cassatie gaan. DE STAKINGEN IN DE VENEN. Te Vaitermond heeft de staking in het veenbedrijt geen resulitaat gehad. Hot loon blijft gelijk aan dat van verleden jaar. Een ieder is aan het werk gegaan, eveneens in het naburig Weerdingerveen. Overal wordt gc- werkt en zelfs in het Roswinkelschevecn wordt hier en daar turf gegraven, als gevolg van het feit, dat eenige verveiners het ge- vragade loon (met 15 ct. verhoogiflg) heb ben ingewilligd. Naar het schijnt zijn de sta- kingen aan het verloopen. INLIJVING. Op 7 Juni a.s. zal eene inlijving van aienst- plichtiigen der lichting 1927 plaats hebben voor: de compagnieen hospitaalsoldaten, de onbereden-artillerie, de compagnie inten- dancetroepen, de luchtvaartafdeeling, en de ca valeric. DE HELERSBENDE TE ROTTERDAM. Zooals men weet, heeft de politie in Jan aan het Reigerpad te Rotterdam in ziin wo- ning aangehouden den inmiddels ontslagen agent van politie A. Br. In zijn woning werd aangetroffen een groote partij gouden en zil- heb tien jaar voor hem gewerkt. Die heer is mr. Edmund Gray." En de vijfde: „Ik ben krantenlooper in Gray's Inn. Deze heer is mr. Edmund Gray van South Square, nummero 22. Ik heb hem al tien jaar in the Inn gekend." Mr. Dering knikte ieder, om beurten, vrien- delijk toe. „Athelstan," zei Elsie, „wil je ons nu eens vertellen, waar en wanneer je mr. Edmund Gray ontmoette?" „Verleden week, op de kamer bij Carstone, op hetzelfde portaal. Hij heeft meer dan een uur bij ons gezeten." „Zoo is het," zei mr. Dering. „Ik heb het genoegen gehad, mr. Arundel bij die gelegen- heid te ontmoeten." „Ik heb hem ook ge zien," ging Athelstan voort, „in een zaaltje, in Kentish Town, op Zondag gisteren." „En ter aanvulling van al die getuigenis- sen, diene nog," zei Elsie, „dat ik zelve bijna dagelijks vele uren bij mr. Gray heb doorge- bracht, nu al veertien dagen lang. Is dat niet zoo, waarde meester.?" „Zoo is het, mijn leerlinge." „Broeder! Broeder!sir Samuel tikte hem op den arm,„ik bid je kom toch tot je zelven! Zet die fictie van je af „Laat hem met rust, sir Samuel!" drong George. „Laat hem met rust! We zijn nog niet met hem klaar!" „Ja," riep mrs. Arundel, die nu van haar stoel was opgestaan en over tafel leunde, in ademlooze belangstelling, „laat er een eind komen aan deze comedie of tragedie, zoo als je wilt; laat niemand ons daarin storen!" „Ik heb ook u ontmoet, sir," mr. Dering richtte het woord tot Checkley, die enkel kreunde en trilde. „Buiten een cafe. U nood- de mij binnen en bood mij wat te drinken veren sieraden, welke alle van moraken, ge- pleegd te Hillegersberg, Vlaardingen en Bloemendaal, afkomstig bleken te zijn. Toen zijn ook aangehouden de ontslagen agent van politie C. v. W. en juffrouw H. Later is in verband met deze zaak nog aangehouden W. T. Alle vier zijn in het huis van bewaring ingesloten. De instructie in de zaak is nu gesloten en zij zal binnenkort voor de rechtbank dienen Ten laste wordt gelegd schuldheling, subsi- dair opzettelijke heling, subsidair medeplich- tigheid aan heling, en meer subsidiair het uitlokken van diefsta^met braak. Niet onmo- gelijk is, dat juffrouw H. buiten vervolging zal worden gesteld. Een groot aantal getui gen zal worden gedagvaard. Bij het voor- onderzoek zijn niet minder dan 50 getuigen gehoord. BETER LAAT DAN NOOIT. In de gemeente Voorburg zijn in onder- trouw opgenomen een man van 70 en een vrouw van 90 jaar. MOND- EN KLAUWZEER. Eenige weken geleden werden mededeelin- gen gedaan over een uitvinding van een voorbehcedraiddel tegen mond- en kiauw- zeer onder koeien. Thans heeft naar de N R. Crt. meldt de uitvinder, dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem, octrooi op dit middel aangevraagd Dr. van der Sleen was nu bereid nog eeni ge nadere mededeelingen te doen. De verzorging van de koe is zoo zei hij onyoldoende. Vergelijk eens een koe met een wilden buffel. De geweldige kracht, oer- kracht werkelijk, die de groote wilde runder- soorten ons toonen, waar is die bij ons vee gebleven. Bovendien kent men onder de buf- fels geen mond- en klauwzeer. Laten wij niet trachten van ons vee weer wilde bisons te maken, dat zou ik onze melkmeisjes niet wil len aan doen, maar laten wij ons wel afvra- gen: Geven wij dit dier, ons kostbaar bezit alles wat het toekomt? Zijn voedsel en an- dere omstandigheden vergelijkbaar met de levenseiscben van oeros, buffel en bison, of van de prachtigt. wilde antilopensoorten in de Afrikaansche steppen? En dan valt de vergelijking voor ons vee slecht uit. Natuurlijk is de vraag een of twee koeien per hectare van overwegend belang voor onze veeteelt; v/ij hebben nu eenmaat met de onmetehjke prairie, het niemandsland tot onze beschikking. Met de oppervlakte moet worden gewoekerd. Maar hoe staat het met het voedsel? Krijgt ons vee die stoffen die voor zijn leven noodzakelijk zijn en ont- vangt het die in voldoende mate? Het antwoord op deze vraag kan op ver schillende wijzen gezocht worden, maar ledereen zal begrijpen, dat hiier dierkunde en plantkunae hun rol spelen, maar ook de aardkunde, daar de planten, die het voedsel van het vee vormen, zich zelf uit de bestand- deelen van aarde en lucht opbouwen. Nu is de laatste tientallen jaren voor ver- betermg van onze landbouwproducten heel wat gedaan en iedereen weet, dat dit naast meer zorg bij de keuze van het zaaizaad ook vcor een zeer groot deel te dar.ken is aan de besmettingsleer. En nu is er niets, dat den reiziger in verre streken zoo sterk opvalt als de enorme plantengroei, die wij gewend zijn met den naam oerwoud, maar ook steppe ol prairie te bestempeien. De reden, dat deze maagdelijke gronden nooit uitgeput raken hgt voor de hand. Het gras, dat er groeit sterft er en vergaat er en de bestanddeelen. die voor den opbouw aan den bodem zijn onttrokken lceeren weer in dien bodem terug. ben geweidig dierenleven verbergjt zich h den weelderigen plantengroei, niet alleen de reuzen als olifanten en bisons, maar ook de in gewicht veel belangrijker honderden kleine zoogdieren, duizenden vogels en tienduizen- den insecten. Maar dat alles keert weer to! de aarde terug. Alles sterft waar het geleefc heeft en bevrucht daardoor weer den bodem, die het voedde. En nu bij ons. De landbouwer heeft het al geleerd Die weet welk gewas chilisalpetei en wrike grond superphosphaat noodig heeft En het berooide arme Drenthe is bezig zien te ontwikkelen tot een onzer belanpriike land'bouwprovincies. Maar de veeteelt is nog met o ver Het gras wordt als hooi of als groen vper door het vee naar binnen Ge werkt een beetje mest, dus voor het vee onb»- langrijke bestanddeelen en wat kalk worden wel r - toegevoegd, maar daar houdt he' gewoonlijk ook mee op. En de koe gaat ge. Ceeltel.v naar den slager, gedeeltelijk naar lijm- en gelatine-, of beendermeelfabriek, misschien maakt men uit de ingewandef no» varkensvoer en vergeet dan niet, wat' aar melk- boter- en kaasproducten van het koeien- aan." Cneckley schudde het hoofd, en antwoord de met. Maar bij de gedachte, dat hij mr. De- ring wat te drinken zou hebben aangeboden, !vv een t een uitkomst was „Waarde meester," sprak Elsie toen weer met haar zachte stem. „Ik ben zoo blij, dat u zich al die dingen herinnert. Het maakt onze taak zooveel makkelijker. Uw geheugen is nog net zoo sterk als altijd, ondariks al uw werken. Nu zal ik de beide verklaringen voorlezen, die u geschreven heeft. Dan kunt u zich nog van allerlei te binnen brenfen dat u er bijgevoegd wilde hebben. Bedenk, dat de eerste zaak betreft: den wissel van ze ven-honderd-twintig pond; enkel maar op ver- denkmg, werd mijn broer er van beschuldigd, dien vervalscht te hebben. Luister maar" Ze las het korte verslag van het bedrijf van den eersten wissel. „Zoo is uw verklaring van het geval." „Juist. Dering inde den wissel op mijr verzoek. Ik had de banknoten echter niet noodig en stuurde ze terug. Dat is heel een- voudigj ,,Het is alles z66 eenvoudig, dat niemand anders het te voren heeft veimoed. Nu ko men wij aan de overdrachten, die in het voor- jaar plaats hadden. U schreef daar een tweede verslag van. Dat zal ik ook iezen. Luistert u aandachtig." Ze las nu het andere verslag, heel langzaam, zoodat er geen mis- vatting mogelijk was. Onder het lezen van deze documenten gaf het ge laat van sir Samuel blijk van iedere schakeering van ver- rassing. Mrs. Arundel volgde elk woord, el- ken regel, in gespannen aandacht. Hilda weende, met het hoofdje bevallig over haar zakdoek gebogen, of dit een urn was. (Wordt vervolgd). IF27 671

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5