Aikmaarsotie Gourant Indische Eremek. -s Vrijdag 15 April. M Sport BinnenBand 8Tb. 89. 027 ^•ndgrd Negen en Twfngsw /oaigang, XXVII. Over Macasser naar de oliestad Balik-Papan. Aan iiet oerwoud ontwoekerd. Onze Paketboot kHieft cngeveer een dag de kalme waterea der Java-zee en als wij den anderen ochtend uit onze patrijspoort de si-, tuatie opnemen, ontwaren wij op het water- vlak roncvom ons schip een ongewo-ne bedlrij- vig'heid van prauwenwij zijn op de reede yan Macasser. Met de aigeheele minachting voor conventie en de instinotmatige behoefte om het ons nu en voortaan zoo makkelijk mo- gielijk te maken, die al spoediig den Indischen toerist, en zeer te recht, eigen wordt, aaizelen wij geen oogenbiik om na een vluchtig kam- metje door onze haard'ossera in pyjama het dek te betreden en over de reeling leunend ons niets van den aanblik bij het binnenvaren te laten ontgaan. De haven Macasst r bicdt een Europeeschen aanblik, althans mist zij het karakteristieke Indische aspect, dat onze opvolgende pleister- plaatsen bij de vcorizctiirag der reis zullen toonen. Een mod erne havenaanlegplaats met kademuren en sLigtrs dcemt op uit de och- tendnevelen en terwijl ons schip allengs raa- 'der glijdt ondersc'heiaeri wij daarachter een aaaea^esloten rij Europeesche gebouwen, kantoren, pakhuizeni, havenbureelen. Inder- daad, Macasser de hoofdstad van Zuid-Ce^ bes, is in' nog geen twaalf jaar tijds van een' klein onbeteekenend bavenplaatsje geworden een belangrijke mod'erne haven, een knoop punt op de groote handelswegem van Oost naar West en vice en versa, waar alle groote leederijen, alle groote Indische handelshui- zen en banken hun filiafen gevestigd hebben. Hier treft het den reiziger voor het eerst uit eigen aanschouwing, wait de zoogenaamde buitenbezittingen hedten ten dage eigenlijk voor enorme beteekenis hebben gekregen voor Indie's en Nedtrland's groel en bloei, dank zij de vooruitziende blikktn van mannen als Heutsz en zijn medewerkers. En er is alle reden om aan te nemen, dat de ontluikendf, bloei dier buitengeweeten is van een ontwik- keling, welke die van Java naar de kroon zal sicken en wellicht eens zal overvleugelen. De zon brandt fel onddnks het vroege uur en na een nauwelij'ks verfrisSchend oclitend- bad en een haastig ontbijt gaan wij van boord om met de stad' Macasser raader kennis te maken. Hier als overal elders die onvermij- dielijike Chineesche „kamp", de wijik waar de nij'vere hamdeldrijvends Chineezen wonen. Nauwe straten en stegen, krioelende men- schen en kinderen, drukbezochte pasars, dui- zend geurtjes, die alle dit gemeen hebben, dat zij Westersche reukorganen allesbehalve streelen, vervallen huizen en verweerde pak- huizen, waaruit men aan talrijke kenmerken den cuden Hollaradsthen oorsprong en stijl herkent, al ware Ihet slechts aan de kleirie ruitjes in de cpschuiframen en aan cle deuren, die zoowaar in een onder-en een bovenstuk Eijin verdteeld. Het Europeesche stadsdeel biedt aangena- mer aanblik. Hier is alles ruim en groot, met die bewonderenswaardige Indische royaliteit van ruimte-indeeling, die van elk niet al te modern huis een koel paleisje in een klein plantsoentje maakte, al wordt ook hier In den laatsten tijd bij het duurder wordten van den grond helaas dit beginsel bij nreuwere behuizingen ook lang niet altijd nog doorgt- voerd. Het centrum van de stad is een enorm plein, d.w.z. een Indisch plein, derhalve een uitgestrekte grasvlakte, waarombeen aan drie zijden .groote, meerendeals officieele ge bouwen liggen, zooals het gouvernementshuis het paleis van den gouverneur, maar ook een kerk en de sccieteit. Aan de vierde zijde van het plein liggen de kazernes en het kazernt kerkje, omringd door de Irc-oge steenen wallen van een oud fort. Langs dit plein loopen sdhoone en breede schaduwrijike tamarinds- lanen, waar men de huizen der gezeten Euro- peanen vindt. Ondanks zijn groeiende belangrijikheid als haven en handescentrum is er te Macasser behalve in de handelswijk en aan den haven- kant weinig vertier. Wie er behalve de ge- bruikelijke societeitgeneugten. af en toe een militair concert of een voetbalwedstrijd mon- daiu vermaak of levendigheid zou zoeken. komt bedrogen uit. Als op zoovele Indisclie piaatsen nioet men de afwisseling des levens ook hier voornamelijk zoeken in den onder- lingen omgang. De omstreken bieden den in- woners weini-g attractie. Daar is de beroemae waterval van Maros, op 40 paal afstand van d'e stad, die natuurlijk elke tosrist bezichtigt dloch lang niet elke Europeaan, die in Macas ser woont van uit Maros kan men de zooge naamde piek van ongeveer vijftienhonderd meter hoogte, in de verre verte aanschouv/en, dcoh daarbij blijft dan ook vrijwel het prak- tische bereikbare doelpunt voor uitstapjes' en tochten. Vacantie-oorden in d'e bergen, om de x Macassersche hiitte te ontvluchten kent men er vooralsnog niet, daartoe zijn dte verbin- dingen op Zuid-Celebes nog te gebrekkig en het land nog te weinig geciviliseerd. Dat alles is voor een misschien nabije toekomst. In den middag keeren wij terug naar ons schip en't duurt daarna niet lang of de tros- sen word'en losgegooid en wiji glijden zachtjes weer de open ruimte tegemoet. Wanneer Ma casser met zijn huizen en kadlen al reeds lang met de kustlijn verdoezeld is, zijn het allcen nog Celebes bergen met die ruim d'rie- d'uizend meter hooge piek van Bonthain, die nog la-ngen tijd1 ziehtbaar blijven, totdiaf de .vallende schemering alles omhult. Terwijl wij aan het avondmaal versche kracWen op- dcen voor de komende vermoeienissen, is het inmiddels geheel d'onker geworden en koerst ons schip voile kracht naar het land' der toe komst, Borneo. Op dit onlzagil'ijike eitand1 met zijn nog ge heel onbekendte binnenlanden zijn matuurlijk verbazendfe ontdekklngstochten mogelijk, waarvan de wonderlijlke relazen- boekdeelen zouden vullten, maar zulke avonftunen zij-n voor eenvoudlige toeristen, izooails wij, niet weggeiegd en d'aarom moet de lezer van mij dan ook geen sensationeele beschrijr'ingen verwach'ten van- zulk soprt ondbraemingen,. TBOHfrW tewsjeiTSteM fflgt" IPH vldchtige impressie en dlan nog niet eens van Borneos cerwouden en willde stammen, maar een/voudig van wat binnen ihielt nu eenmaal vooropgesMide kader past, een indruk van earn dfer Europeesche nederzettimgen en dat dian wel van de allerbelangrijkste, de olie stad Bald'k-Papani. Ja, in waaameid, een1 oliestad, en dat wel een oliestad. ontwoekerd aan het oerwoud! Want md'erdaad heeft Borneo's Oostkust, waarlanigs wij sinds uren varen, ons totnog- toe niets anders gebodlen dan het beeld van een bergachtijge wildlem'is van ongelooflijke vegeiiatie. Het oerwoud grenst -hier over een lengte van honderden kilometers aan de zee- straaft zonder eenigen sidhijn of schaddw van stranid spoelt die zee, zooals overal in dezen troipilsidhien archipel, tegen den ondoordrin^- baxen muur van eeuwig groen. Maar uit de verte reeds ontwaren wiji in dteze groene wil- dernis een piek ails een open wonidie in het oerwoud'^ eeni kleiwe lidhte piek met vreemde ronde witte viekiken. Dfeze vliek is Balik-Papan en de vreemde ronde witte viekiken zijn de die taries. De indruk van een leek na een bezoek aan dit kontolkrijk van de o'iie is samen te vatten in drie woorden: piijiplHeidihlgen, tanks, machi nes. En wiji zijn dian bovendien dte verbijSite- rende ervaring rljlker dat op dit open'gekapt stdk land aan ailfe ziijden omringd' door on- dooTdringtear oerwoud een grootbedrijf wercf aangetroffen-, waarvan ook in Europa moeilijlk de w-edterga rail zijn te vhwfen. Maar ons schip ligt aan die kade en wij' haasten ons aan dten wal. Oe oliestad ligt voor ons, amp'hitheatersgewijs gebouwid tegen dte Ihboge heuvelS. Ja:, zoo weinig ruiimte was hier, dial die we]g ldnigs dte zee imoest word'en uitgeihouwen in dten heuvel. Ons eerste doel zijn de instal'llatites van dte Bataafsdhe Petro leum Miaatschappijt en nu beginnen wij' ond'er dieSkundig .geleide onzen zwerftoch't door het reu'sachtig complex van fabrieken, iostalla- ties en gebouwen van allerlei soort, waar de ruwe aard-olie, die van soms wel honderd' en vijftlg kilbmeter ver in ihet binnenland door het bosch in .pijlplteidinigen wordt aangevoerd1, gezuiverd word't en beneid tot benzine, stook- olie en 'het halve of iheele dozijn andere pro- duoten, die die witte steenk'ool toit het meest begeerde product in de wereld maken. Voor 'n deslcundige, een ingenleur b.v., is het hier een terrein cm van te watertanden, een beeld uit een zeer stouten dirooim, voor een leek is d'eze zwerftccht hoogst belangwekkend, maar d'ik- w'ijls ook vol van ondoorgrondel'ijke techni- scihe gdhteirmen en dharenboven buitengemeen vermioeieilid'. Men kan over deze terreinen, door deze fabrieken en inStallaties, de eene al verbazingwekkender en technisch volkome- ner dian die andere, uren dwal'en, maar ook eeni halvenj, imaar ooik een heelten dag. Wat mlijn eigen bezoek indertijd aan- dit dlie-centrum betreft, ik heb het toen onder deslciinddge leiding vij'f voile uren volgehou- dlen. Nimmer in mdjin leven heb ik over zoo- vee'l1 pijipen en buizen moet-en springen en ,heb ik deze voorwerpen in zooveeil versdhiillende formaten en afmetinigen gezien, nimmer tevo- ren had i'k zo-oved machines, zooveel ovens, ketels en kranen aanschouwd, ik ben nimmer zooveel trapj-es en trappen op en af geklom- men, nimmer ben ik zoo moe en dorstig ge- weest. De lezer diient, alvorens mij van over- drijVen te beschuld'igem, te bed-enken', dat de gioeiende tropenzon boven Balik-Papan brandt zooals misschien nergens in dezen ar chipel era dat bovenstaande verrichtingen plaats hadden in een temperatuur van ver bo ven dte honderd graden, die hier en daar in een half dozijn keteliiuizen door d'e monster- achtige ovens nog wat werd aangedikt. Na 5 voile uren waren mijn hersens dan ook gelijk gesme'lten lood, het weinlge denkvermogen, dat mij was overgbblcven, was gericht op een gtaasje koud bier en toen wij op on-zen rond- gang t'oeval'l'ilg dte societeit passeerden, was ik met geen stok meer. vcorbij deze inrichting te krijigen, tct teleurstelling van mijn begeleider, die nog een viertal fabrieken voor mij in petto had, Dit bleken bovendien de gewibhtigste van alien te zijn, want men diende alvorens ze te kunnen betreden een schri'ftelijke belofte van gehsimlhoud'ing af te leggen op straffe van duizemi pond sterling boete. Daar ik mij n'iet kapitaalkrachtig geno-ag gevoelde om even- tueeile losliippiglheid te riskeeren, besloot ik obk melt 'het oog op het bier in de societeit er de rest aan te geven en nimmer heb ik zoo ontzaglij'k heerlijk gedronken. Ik zal over de verdere reslauratie van mijn inwendigen mensch niets verder mededeelen dan d'at ze mij in staat steldte om eenige uren later het niet technische dee-1 van Balik-Pa pan te bezichtigen. Tussciien de ontelbare olietanks, die overal als k-cepels van pantser- forten uit den grond1 rijzen, vonden wij onzen weg naar dte woonwijk der Europeanen, die in op palen gebouwde huizen tegen de hellin- gen wonen in een agglomeratie, die mien een villapark zou kunnen noemen. Aan den ande- ren kant van-destad waren de kampongs voor de inland'sche kcli'es. Maar Europeaan of koelie, ze hadden alien dit gemeen, het waren alien olie-mensclhen. Daar is op Balik-Pap'an niemand, behalve een enkele bestuursambte- niaar en de maniscfaappen van het kleine gar- nizoen, die niet beboort tot de Olie. Van hoog tot liaag, van den lioofd-admi nistrateur, den ongelcroond'en kon-ing van Bali'k-Papan, tot den nederigsten koelie staat iedereen in di-enst van het maditig wereldconcern, dat de Ba- taafsche is, is ieders denkvermogen en dr- beiidsilcracht van vroeg tot laat gericht op het cpvangeni, verwerken- en verse hep en van wat d'e aarde in zul'k een overdaad uit haren sdio-ot werpt. En. ook weer ieder, van hoog tot laag, is er door gemeidct, dlraagt olievlekken in zijn 'kleeren, in het vuile jasje, maar ook in het pais gtestev-en en gestre'ken pakje. Alles ademt olie, is besmet met ole, de atmosfeer is bezw'angerd' met petroleumgeuren, die ons binnenvarenidte schip 'in- d'e haven reeds tege moet woeien. Een avondije op dte societeit, een' muziek- clubje, een zwempartij, daar moeten de blan- ke mannen en vrouwen in Balik-Papan het van hebben, em dan vender alleen nog van het lied! Van de arbeidi, waarin zij hun stem pa- ren. Want Balik-Papan, oliestad, koninkllijk vara de petroleum, is het eind van de wereld, een muizenval met als eenigeo ui'hveg de Ooeaan. De blanke mannen en vrouwen, die daar's avonds na gedanen arbeid hum avond- wand'el'inJg zouden willen uitstrekken een eind- je buiten de stad., zij kunnen niet verder, in welke ridding zij1 het ook zouden beproeven. Want njet 00 eenigep afstand. maar ter- M~ stond da^WIat 0e de <m gelkapte terreinen voor die huizen der men- sdhen eindigera, is aan alle Ikanten het oer woud! ;als een zwijgemde, ondoordriragbare groene muur. En achter dial muur ligt dui- zeradlen kilometers diep de even ondoordring- bane wiMterniis van1 Borneo. D. B. Burgerlijke Stand. SCHERMER'HORN (Maart). GiEBOKEN: Jan, zoon van Gerrit Ens en Maartie Edel. Grietje, dochter vara Wijbel Mandemaker en Walradina Kleistra. Tine, dochter van Pieter de Geus en Hendrina Niaop. OVER'LE'DEN: Levenloos aangegeven kind van Adam de Vrjes en Frederiika KonijD. Pieter Burger, SO jaar, weduwnaar vara Marijtje de Vries. VOETBAL. Nederland—Tsjecho Slowakije. Naar wiji vernemen is van Heel (Feyen- oord) wegens eeni blessure verhinderd Maan- dag a.s. voor Nederland uit te komen in dea wedstrijd tegen Tsjecho Slowakije. Zijn plaats zal worden ingenomen door Sohetters (Ajax). Invaller in diens plaats wordt Vara Nus (Voorwaarts). Het eliftal van Tsjecho-Slowakije zal als volgt zijln samengesteld Doel: Zernara (Slaivia). Adhter: Burger (Sparta), Novak (Sparta Kosire). Midden: Papp (Victoria Z'izkov), Svoboda (Pardubice), Volf (INUselsky). Voor: Fleischmann (Sparta), Smolka, No vak, Lastovicka (alien Zidenice), Sedivy (Union Ziskov). If QLYMPISCHE SPELEN 1928, f I' AMSTERDAM. ?j HET VO'ETBALTOURNOOI. In verband1 met dte moeil'ijkheden, wtelke ontsitaan zijn door het besluit van het Inter- nationaal Olympisch Congres te Praag, vol- gens hetwelk deelnemers aan. de G.ympische Spclen zijn uitgesloten, die vergoediirag voor loonderving ontvangera, heeft het Ned'er- lamdsch Olympisch Comite een schrijven ge richt aan den voorzitter vara het Comite Inter national Olympique. E>aarin word't gewezera op dte tegenstrijdigheid tusschen hft besluit vara het Congres van Praag en de amateur- bepaliragen van de F. I. F. A. Aangezien het bijeenroepen van een buiten- gewoon Olympisch Congres op groote be- zwaren zal stuiten, richt het N. O. C. tot het C. I. O. het verzoek, aan dte ledten van het Iraternationaal Olympisch Conrges, zijnd'e behalve d'e leden van het C. I. O., de Interna tionale Federaties era dte NationaKe Olympi- sche Comte's, bij rondschrijven voor te stei- len de Olympische amateursbepaling betref- fende dte loonderving, althans voor zoover be- trcft het voetbaltournooi, op te schorten tot het in 1929 te liouclen Internationale Olympi sche Congres. DE INDISCHE VOLKSRAAD. De gouverneur-generaal van Nedl Oost- Indie heeft in een onderhoud met dr. Soe- tonio, voorzitter van de Soerabajasche Stu- diedub, med'egedeeld, d'at een onfwerp tot wijziging d'er Indische Staatsinrich-ting, strek- kendte dUs tot het cloen verdwijnen van d'e Eu ropeesche meerderheid uit d'en Volksraad, Li beliandteling is. Hij zei daarbij, dat hij zich vDorstelt nog in d'e a.s. voorjaarszitting van den Volksraad d'it wijzigiragsvoorstel in te a'ie- nen. EEN VAAK VOORKOMENDE ONVOORZICHTIGHiEID. Woensdag heeft te Amsterdam de 19-jarige d'ochter van een schipper, met zijn vaartuig liggende in bet Y bij Obelt, getracht een brand-end petroleumtoestel met olie bij te vullen. De vlam sloeg in de bus, waardoor de vrouw in brand geraakte. De vader, die tracbtte het vuur te blusschen door zijn doch ter tegen zich aan te d'rukken, bekwam ernsti- ge brandw-ond'en. De dochter is gisteren in een der ziekenhui- zen aan de gevolgen overleden. ART. 4 DER ZONDAGSWET. MINISTER KAN STELT EEN ENQUeTE IN. De minister v^n justitie heeft de aandaclit van den minister van binnenlandsche zaken en landbo-uv/ gevestigd' op het feit, dat in een gemeente op den eersten Pinksterd'ag van het vorige jaar gedurende godsdienstoefeningen, welke na het middaguur werden gehouden. muzick op straat is gemaa'kt. Naar aanleiding daarvan heeft minister Kan dloor tusscheri- komst van de commissarissen der koningin aan de burg-emeesters verzocht te mogen ver- msmen, welke uitlegging in htfh gemeenten aan artikel 4 d'er Zond'agswet wordt gegeven. DOODGEDRUKT. Op Oog in Al te Utrecht heeft een ernstig ongeluk pliaats gehad. Op de Everhard Meysterlaan reed in de richting van de brug naar den Kanaalweg ieen groentenwagen. Deze wagen werd, vlak voor ae brug, van achteren aangereden door een auto. D!e wa gen kreeg daardtoor een plotselinge uitwijkir.g naar rechts. Op dat moment liep aan de rech- tcrzijdte van d'en wagen een 5-jarig jongetje uit dte J. S. Bachlaan. Hij kwam terecht tus schen de brugleuning en den groentenwagen era werd doodgedrukt. AUTOBUS VAN D'EN DIJK. Bij dte eerste rit van dten atuobusdienst Gies- sendam—Go rinch em reed gisteroehtend' de Chauffeur vermoedelij'k bij het uitwijken te dicht aan het talud- van den- hoogen Merwe- dlijk nabij Gorinchem, dW d'oor de velc reigens zeer zacht was. Het voerhiilg zalcte weg, stortte omlaag en kwam terecht aan den karat van het Steenenhoeksclhe kanaal. De twee in- zittendten en dte chauffeui" werden gewond; een1 van hen moesit in het ziekenhuis te Oo- riinchem verbondtera worden. De bus is dleer- lijk gehavend. AVONTU'RTER. De HaagSche chauffeur C. P. van Eibergien, die pas Woensd'aig door den politierecbter te Zutphen is veroordeeld tot 10 dagera gevan- gehisStraT, oSi'dat hij zich ifl FebMafi j.T. Apeldoorn had uitgegeven voor luitenant d'er grenadiers, is nu te Gorsel en Deventer opge- doken in de uniform van len luitenant der in- famterie. Hij noemdte zich jhr. van N'ispen tot Seveaaer en bezocht als zoodanig~te Deven ter en in den omtrek cafe's en dansgelegenhe- dten. Daarbij bleef het echter niet, want hij zag in zijn vermeende hoedanighteid kans een motorrijwiel „op den kop te tikken", hetwelk hij te Zutphen verkocht. De Gorselsclie poll- tie heeft hem aangehouden en proces-verbaal opgemaakt, terwijl dte Deventer recherche een ondterzoek irastelt in verband met de verduis- tcring van de motorfiets en van een gewoon LUCHTVERKEE'R IN NED.-INDIe. Ten einde de totstandkom'ing van het bur- geriijlk ludhtverkeer in NederlandsCh-Indie te bevorderen en daardoor tevens te bereiken, dat eerlang in den internationalen luchtdienst het traject over de Nederlandsche kolonieen mede door een nationalen dienst verzorgd wordt, hebben de Ntederlandsbhe Handel- Maatschappij en de Del i- M a a tsch a pp i j het initlabef genomen tot een bespreking over de mogelijkheid vara opridhting eener burgerlijke Nlederlandsdh-Indische luchtvaartmaatschap- pij. iHet bedoeldte luohtverkeer, waarbij aan Sa- bang als eerste beginpunt is gedacht, zal te vens aan een snellere verfoinding tusschen Nederland en NederlandsCh- Indie ten goede komen, alsmede vluggere verbindingen tus schen dte eilanden mogelijk maken. Bedoelde bespreking is op 14 dezer gehouden. In begin sel werd daarbij besloten de oprichtirag van een burgerlijke Nederlandsch-Ind'ische lucht- vaartmaatsdiappij' tot stand te brengen. Te dien einde werd een comite van voorbe- rdding benoemd, waarin zitting namen de heeren Dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel-Mij., E. Enthoven, gedelegeerd commissaris d'er Deli-Mij., Mr. J. H. van Hasselt te's Graverahage, P. van Leeuwen Boomkamp, direeteur der Rubber Cultuur Mij. „Billiton", P. E. Tegelberg, direeteur der Stoomvaart Mij, „Nederland", en N. H ter Kuile, direeteur der Handelsvereeniging Amsterdam". Aan dit comite werd toegevoegd als secre- taris de heer J. Steenbeek, Heerengradit 586, Amsterdam. HET GEHEIMZINNIG'E G'EVAL IN DEN HAAG. Htet ptotselihg overilijden van den kaipiteia dei' militaire administratie, M. F. S. R. Queck, had in de militaire kringen aldaar nogal opzien gebaard, schrijft de Haagsche corres pondent van de Tel.: Het gerucht wilde zelfs, dat hij geweldda dig om het leven zou zijn gebracht en men noemdte daarbij roraduit den naam van een ira- tiem vriend zijner vrouw, den officier van gezondheid derde klasse, J. C. G., die er wel meer van zou weten. De geriiehten bleven hardinekkiig rondgaan en ten slotte bereikten zif ook dte politic en j'usti'tie, die voldoende ternien aanwezig acht- ten om het lijk van kapitein Queck nog voor de crematie te WesteiVeld gerechtelijk te scliouwen. Zooals gemeld, werd hierbij een sterke dbsis sublimaat aangetroffen, gevolg van en sublimaat-injectie door dr. G. toege- diend. en dit leidde tot dte aarihouding van den officier van gezondheid, dr. J. C. G.. die na verhoor voor mr. Engers, den subsituut- officier van justitie, in het Huis van Bewa ring werd opgesloten. Het slachtoffer, kapi tein Queck, was sinds een jaar in de residen ce wo-onachtig en was voor een vijftal jaren in Indie gedetacheerd geweest. Tusschen de families Q. en G. bestond groote vriendschap. Dtkwijils kwamen de kinderen bij elkaar spe- len. Dr. G., die een zeer drukke praktijk heeft, staat onder zijn collega's go-ed aangeschreven. Men kon zich dan ook haast niet indenken, dat hij tot een dergelijke daad in staat zou zijn. Van bevcegde zijde vernamen wij echter, d'at het vast meet staan, dat liefdes-motieven deze affaire hebben beheerscht. Het is te be- grijpen, dat mevrouw Queck onder deze droe- vige omstandigheden nauwelijiks in staat was, een geregeld relaas te geven van de afgeloo- pen gebeurtenissen. Van zijn onderhoud met roevr. Queck ver- telt bovengenoemde correspondent het vol- gende Wij troffen haar in haar woning in de Van Slingelandtstraat, in geztlschap van haar ouders, die al evenzeer onder den in druk waren. Allereerst kwam zij op tegen het bericht, alsof zij aan een verhoor door de justitie zou zijn onderwerpen. Men had haar slechts inlichtingen gevraagd Bij een huiszceking te haren huize ingesteld, had men niets bezwarends kunnen ontdekken. Het moet een noo-dlottige vergissing ge weest zijn van dr. G., verklaarde zij ons na- drukkelijk: Wij waren veel te goede vrienden met elkaar .en zijn kinderen kwamen steeds bij ons thuis spelen. Zaterdagavond waren wij nog uit geweest, en toen's nachts is mijn man niet goed geworden. Zijn gev/one dok- ter, de officier van gezondheid, dr. Blom, heeft hem toen behandeld Hij klaagde o.a. over pijn in zijn buik. Hij vroeg nog om een kop koffie om op te knappen, maar op mijn advies nam hij een kop chocolade, omdat ik dit beter voor hem dacht. Zondagmorgen kwam dr. G. zijn kinderen bij ons "brengen om te spelen. Mijn man was toen nog zeer ziek. Dr. G. heeft hem toen nog even behan deld', waarbij ik niet k^enwoordig was. Al leen weet ik, dat hij latV" plotseling bijna achterover sloeg en zeide, dat hij een beroerte had gehad. Daarop is hij bewusteloos ge- raakt en zoo overleden.* Er wordt mij thans een vervviit van ge- maakt, .vertelde mevrouw Queck verder, dat er geen advertenties van het sterfgeval in de bladien verschenen waren. Maar vindt u dat zoo vreemd? Ik moest alleen zelf alles in orde maken; alle familie van mijn man woont in het buitenland en mijn eigen ouders, zijn te zenuwachtig om iets te doen. Aan advertenties plaatsen heb ik in het eerst geen moment gedacht. Wel liet ik bij den begrafenisondernemer rouwkaarten drukken en bij onze kennissen rondbrengen. Dinsdag kwam mijn zwager uit het buiten land over en met dezen besprak ik toen het plaatsen van annonces. Hij zou dit in orde maken, doch vergat het; Woensdag was de begrafenis al. Na Dinsdag had het dus geen zin meer. Bij ons afscheid verklaarde me vrouw Queck nog eens zeer nadrukkelijk, dat feTzij geen moffient Icon gelobven, dat mSr opisdl in het spel kon zijn. Bij een deskundige hebben wij nog eens ge- informeerd, of het geven van sublimaat-in- jecties nu zoo buitengewoon opvallend is. Hij zelf als geneesheer, had zelfs meermalen bij zuigelingen van 6 a 7 weken sublimaat-in- jecties toegepast voor erfelijke ziektegeval- len. Het gevaar hangt geheel van de dosis af. Een sublimaat-inspuiting is dus in het geheel niet opzienbarend, al lijkt het dit voor den leek ook. Het kan mogelijk zijn, dat de dosis bij vergissing te groot is geweest en dit kan in-derdaad een doodelijk gevolg heJ> ben. MOORDAANSLAG OP EEN f - MAREOHAUSSEE. Het O. M. bij de rechtbank te's Hertogea- bosch heeft twee jaar gevangenisstraf ge- eisffht tegen den 42-jarigen visscher C. V. te Woudrichem, die terecht storad ter zake dat' ■hij, met de bedoeliog een wachtmeester der marechaussee aldaar van het leven te beroo- ven, aan die kazerne heeft aangebeld en toen de deur geopend was, met een- mes naar den marechaussee Blokland heeft gestoken. Dezs sprorag echter opzij, zoodat hij ongedeerd bleef. VerdaChte herinnerde er zich niets meer van, zoo drenken was hij, naar hij beweerde, doch de opperwachtmeester Den Toom en de marechaussee Blokland getuigden, dat hij niet dronken was. Verdachte heeft trouwens indertijd zijm misdrijf bekend aan den opper- wachtmeester. Toen het O. M. zijn eisch go- steld had, vroeg verdachte sraikkend, om me- delijden. De uitspraak werd bepaald op 2? April. ZIJN BROER MET EEN BROODMES BED'REIGD. - De gebroeders H. en J. N., die op een woonsdhip nabij Groningen woonden, werden in den vroegen morgen van 17 Januari j.!. door een buurvrouw gewekt. Gezamenlijk zouden zij' zich naar hun werk begeven. H. vroeg zijn breeder evenwel aan den baas te zeggen, dat hij: ziek was en niet kon komen. J. weigerde dit, waarop H. uit bed stapte, een broodimes greep en onder de bedreiging: „Ik zal je dood steken", zijn broeder achtervolg- de. De man stond deswege gister te Gronin gen voor de rechtbank terecht, besdhuldiga van poging tot doodslag. Tevens was hem wederspannigheid ten laste gelegd bij zijn arrestatie. De deskundige, dr. Van Mesdag, wees er op, dat verdachte lijdende is aan een zeer gebrekkige ontwikkeling van zijn ver- standelijke vermogens. De deskundige conclu- deerde tot plaatsing in een gesticht. De rechtbank, onmiddellijik uitspraak doen- de, sloot zich aan bij het rapport en ontsloeg verdachte van zijn reditsvervolging met als voorwaarde zijn plaatsing in een gestich* voor den tijd van een jaar. BOND VAN' SOCIA AL -D'E MOOR1 AT I - SCHE VROUWENCLUBS. Gistermiddag is te Utrecht de jaajlij'ksche vergadering van den Bond van sociaal-dtemo- cratische vrouwenclubs begonnen. De voorzitster, mevr. Wibaut te Amster dam, noemdte in haar openingswoord, een te- rugblik Slaande op hetgeen in het afgeloo- pen jaar ten aarazien van den Bond was voorgevallen, de ontwapeningsdemonstratie, waaraan vrouwen zooveel stuwkracht heb ben gegeven, het hoogtepunt daarvan. Met demionstraties alleen komt men, zeide spr., er echter niet; men moet aantasten de grondoor- zaken van het oorlogskwaad. Het internatio- naal saamhoorigheidsgevoel moet wordec aangekweekt door den strijd tegeni het kapita- lisme. In het Oosten gaat de reus ontwaken, en wij' weten niet wat daaruit kan voort- vloeien. De internationale sociaal-dteemocra- tie zal in dten chaos, die misschien ontstaan zal, den weg moeten vind'en. Voorts wees spr. op het feit, dat in Rus- land zoowel als in Polen de dienstplicht voor de vrouwen is ingevoerd, terwijl ait ook In Frankrijk staat te gebeuren. Is dit niet bitter teleurstellend? Hoe hebben dte vrouwen niet geagiteerd tegen den oorlog era nu zien we haar zich laten inlijven in het leger. Hoewel dte vrouw in ons land' het kiesrecht, heeft, beschouwt men haar, zoo betoogde spr. verder, Gch nog altijd als quantite neglige- able. Hoe lang ijveren wij niet voor het recht van arbeid voor de vrouw? En thans wor den overal gehuwdte vrouwen uit het maat- schappelijk leven gebannen, getuigende vara een reationnaire gezindheid jegens de vrouw. Vervolgens sprak de heer A. B. Kleerekoo- per een woord van begroeting namens het partijbestuur der S. D. A. P. De secretaresse decide daarna medte, dat aanwezig waren 96 afgevaardigden, verte- genwoord'igende 62 plaatsen. Blij'kens het jaarverslag vara dte secretares se, mej. mr. E. Ribbius Peletier, bedroeg op 31 December 1925 het aaratal vrouwelijke partijled'en 10,338 en op 31 December 1926 12,415, georganiseerd in 76 clubs. N'a be spreking werd' het verslag goedgekeurd. De secretaresse, mej. Ribbius Peletier, hield, in aansluiting op het jaarverslag, een inleiding over de vooruitzichten der vrou- wenpropaganda. Zij wees er daarin o.a. op, dat men niet moet dtenken, dat de arbeid der vrouwenclubs, geeindigd is, nu het vrouwera- kiesrecht is veroverd, doch d'at dteze juist den vrouwen moeten geven datgene wat in de afdeelingen dter partij niet te vinden is, om dat daarop de mannen te veel hun stempte! drukken. Bovendien zullen de clubs de pro paganda naar buiten moeten gaan voeren. Het zal daarbij noodza'kelijk zijn, om eera gezond1 evenwieht te vinden tusschen <Je pro- pagan cfe en dte ontwik'keling der leden geen' van beide dteeleo der taak mag worden vesr- waarloosd. Verder werden verschillendte huishoudelil ke zaken afgedaan. Heden wordt de vergadering voortgezet. KORTE BE'RICHTE'N. Te Zweeloo (Drente) is overleden ds T dden Masman, em. predikanf der Ned. Herv. gemeente. Ds. Uden was van 1890 tot 1904 predi'kant der Ned. Herv. gemeente aldaar. De rijksmiddelen hebben in Maart 40.059.000 opgeleverd, of 66.366 minder dan verleden jaar. Sedert 1 Januari leverdea zij f 124.656.000 op, zijnde 5.707.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1926. Een anderhalfjarig knaapje heeft itt een onbewaakt oogenbiik een theepot met thee omgetrokken tea huize van zajra moeder, in 'riT'iih.ji

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9