DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Paschen In de bloemen. Voor het lleutrale Gentrale Ziekenhuis. Ds. N. J. C. SGHERMERHORN No. 90 Honderd ncgen en twintigste Jaargans ZAXEKDA 16 APRIL Dagelijkscii overzicht. Buitenland 0>lt nnmmer besfaaf uii 3 bfadetu Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagennttgegeven. ibonnementspnjs bij vooruifbetaling per 3 maanden roor Alkmaar 2.franco door bet geheele Rijis /2.50. Afzonderlijke en bewnjsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVCRTENTlfiNt Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar pfaatsrafafa Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkcrfl r/b UERMs, C08TSR6 lOOH Voordam C9. Directeurt O. H. KRAK. I V t Tejef.nr. Admfnistratie 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri TJ. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende bij- dragen voor de 3e en laatste inzameling, ten bate van het Neutrale Centrale Ziekenhuis: Van Annie2. Mevr. N. N. te Hoorn 2.50 Restant club „Onder Ons" te Heiloo 3.71 Verloting op de bruiloft van Kees en Grietje 10.25 W. S. onder motto „Voor contant nieuwe fiets" Totaal 21.46^ Bij den penningmeester van het Hoofd- eomite Mr. Moens is ingekomen N. N. 50.— 10 - io.- 2.50 S. de K. 250.— Totaal 322.50 De vorige week was bijeen f 1976.35 Bijgevoegd van beide 343.96 H In totaal dus thans 2320.31 y? Dank zij voornamelijk een bijzonder royale bijdrage van den heer S. de K., heeft het hocfdcomite ditmaal een flink bedrag te boeken. Het is niet veel, dat wij zelf deze week kunnen verantwoorden, maar dat onze in zameling steeds grooter wordt, doet ons ver wachten, dat wij ten slotte het beoogde doel nog wel zullen bereiken. Elke eb wordt door een vloed gevolgd en onverwachts de volgende week misschien al komt er weer eens een bijdrage, die ons een {link eind vooruit zal brengen. Wie in de Paaschdagen de bloemententoon- stelling in de Cadettenschool bezoekt, moet dit prachtige gebouw met zijn grooten, zon- nigen tuin maar eens goed in zich opnemen en zich voorstellen, dat dit de plaats zal wor- den, waar in de toekomst onze zieken een (iefderijke verpleging zullen vinden^ Wie dan even nagaat, hoe lang en hoe krachtig er gestreden is, om dat doel te be reiken ep daarbij bedenkt, dat het benoodigde geld thans op enkele duizenden guldens na bij elkaar is, zal ongetwijfeld nog wel een kleine bijdrage voor onze laatste inzameling willen geven. Elke gepubliceerde gift, hoe klein ook, spoort anderen aan, om ook nog een steentje bij te dragen. Op bruiloften en partijen, op feestavonden van vereenigingen en besloten gezelschappen, overal, waar men collecten houdt, verlotin- tingen organiseert, of aan den inhoud van een winstpot een goede bestemming wil ge ven, gedenke men onze laatste inzameling voor het neutrale ziekenhuis. Niemand mag ons later kunnen verwijten, dan deze zoo breed opgezette actie niet ten voile tot het beoogde doel geleid heeft. Hatlf April is het bloementijd en de Paaschdagen staan in het teekien van de kleu- rige velden. In rood, wit, blauw, geel en oranje-kleuren laggen akkers in kcesterend zorJicht, als bree- de banen van vlaggedloek feestelijk uitgespreid over de zwarfce aarde. t Is bollentijd^en lamgs Limnren en Castri- cum, in Haarlem's omgeving, maar vooral in de streek tusschcn Lisse en HilCegom, genie- ten duizenden van dat edit HoUandsche voorjaarsbeeld, tulpen, narcissen en hyacin- then in alierlei vorm en kleur, die bij duizen den de velden overdekken, die de lucht met hun geuren doordringen, die het levend be- wijs zijn, dat de natuur ontwaakt is, dat het weer lente is geworden. Naar het bollenland trekken lionderden a-uto's, trams vol zintgende jonge menschen, fieteen in einddooze rijen. H'et vcorjaar is gekomen, de natuur is ont waakt, dit deel van ons vadterland staat in het teekcn van den bloembbl en bdj dhizenden worden de Ideurige lenteboden. langs den weg yerkoclib om triomphanteliik mee naar huis gedragen te worden. Fietsers hebben kleurige bloemslingers om hun sturen gewonden, auto's zijn met tulpen en hyacinthen versierd, a lies staat in het tee- ken van het jonge ieveo, dat in schoonheid van kleuren en vormen gesymboliseerd is. Niet ied'ereen heeft gelegenheid een grooten Paaschtochit te maken, maar desondanks zul len alien uit stad en omgeving dit jaar van de rijke bloemen weelde dezer voorjaarsdagen kunnen genieten. Als de Alkmaarders niet naar de bloemen komen, -welnu, dan zullen de bloemen naar Alkmaar komen. Wie nu van de schoonste van Flora's kin- deren wil genieten, behoeft geen tocht naar Lisse of Hillegom te maken. Hij wandelt maar eens den Hout in en al van verre wordt zijn oog gestreold door dui zenden narcissen, die hun keurige kop jes in den v66r-Hout omhoog steken, vroo- l'ijke kleurplekjes in frisch-groeire grastapij- ten. Nu is de bloemententoonstelling, die dit voorjasr op het Cadtettenschool-complex wordt gehouden, in haar beste kleedje gestoken. Geen beter gebouw was daarvoor te vin- dba, dan't breede pand1 aan de Wiilhcltnina- laan, omgeven door een terrein, dat zich bij uitstek leent voor een bloemen-expositic, alles omlijst door het groen van den Hout, dat openspringt aan alllte takken, waarover de zon hare levenwekkende stralen laat schijnein. Er is aan de eerste expositie in de Cadetten- schocil over het algemeen niet genoeg aan- dacht geschonken. Was bet nog te vroeg, kretg men nog te veel den indruk, dat wat daar bijeen gebracht werd, eigenlijk zorgvuldig in kassen gekweekt was, dat het geforceerde gewassen waren, niet met den tijd van hun bloiei in overeen- stemming Het is mogelijk, dat de voorjaarsstemming cr nog niet geweest is. Wie bloemen in hun voile schoonheid wil bewonderen, moet ze zien zooals de natuur ze tot bloei gebracht heeft. Nu gaat de warme voorjaarszon over den vele hcctaren grooten schooltuin, nu duizen den met zorg geplante bollen tot voile ont- kieming zijn gekomen en het geheele smaakvol i ng{decide terrein brengt een weelde van kleuren en geuren, die een tocht naar de blcemenvelden volkomen overbodig maken. Het is te verwachten, dat het tentoonstel- lingsbestuur voor deze tweede expositie *d-e belangstelilinig van duizenden liefhebbers zal trekkem Hier ziet men bijeen, wat na jaren van ge- duldig zoeken, na het kweeken van steeds weer nieuwe varieteiten aan onderling ver- schillende bloemsoorten tot ontwikkeling is gekomen. Tulpen en hyacinthen staan hier naast een verscheidenheid van narcis-soorten, waarvan sommige bollen in den handel met meer dan vijftig gulden per stuk betaald worden. De expositiezaal in de Cadettenschool toont vijf-cn-zeventig soorten afgesneden en met name aangeduide bloemen, alle van den bol gesneden, alle verschillend in kleur, vorm en grootte en wie dat overziet, begrijpt eerst gocd van welken omvang en beteekenis de beroemd geworden Hoiiandsche bollenteelt'is gewordien. In kunstig aangolegde vijvers, waar t hel- dere water boven een bed van kiezel staat, waar hier en daar een fonteintje uit een kleine rotspartij vloeibare diamantjes dket wegspatten, zwemmen de siervischjes, die er dezer dlagen in vrijgdaten zijn. Kleine karpertjes houden zich schuil tus- schen de steenen, maar de goudvischjes voe- len er zich al thuis en oranje-roode vischjts spelen krijgertje in het kristallieldere water en jachten met wrikkende staartjes voort, om tusschen de rotsjes van een fonteintje een vei- l'ige schuilplaats te kunnen vinden. Maar in de serre's, waar tijdens de eerste expositie de fraaie stands en groepen bijeen- gebracht waren, is nu ook weer het voornaam- ste dezer tentoonstelling te bezichtigen. De natuur mag een weelde van groen en bloemen' scheppen, wat hier binnen verzameld is, draa^t het stemipel van den schoonheidszin van den mensch. Hier spreiden reusachtige palmen hun waaierachtige bladeren uit en tegen dezsn fcestclijl^ aand'oenden achtergrond vail levend groen zijn de fraa-ie bloemstukkcn geexpo- seerd, waaraan onze bloemisten hun beste krachten gewijd hebben. Hoe kan men bloemen tot een passenden grafkrans bijeenbrenigen Er ligt er een, uit honderden kleine bloempjes gevloc'hten, ge- lcroond met de witte bloemen van den arons- kel'k en omstri'kt met het zwart moiree, dat de stemming van den dood brengt. Daar ligt een andere krans, gevlochten I-uuricrbiaden en daarbovemui de vergulde harp, de krans waarmee men levende kunste- naiars cert. En daarnaast het symbool van het huwe- lijk, een volledig bruidsgarnitudr. Boven fijne takjes oranjeblioesem ligt de kostbare witte bouquet in een kleedje van zij en tule met rag- fijne linten en strikken. Overal zijn reusachtige bloemenmanden opgestefld. Rozen, open en in knoppen in alle denkbare kleuren, van teer wit tot d'onker rood, liortensia's, seringen, azalto's en andere bloemsoorten bloeien in overvloed uit wijde manden en vazen, die met kleurig lint in groote strikken een extra feestelijiken aanbli'k bieden. Hier en daar is de PaaschgedaChte tot uiting gekomen. In een kunstig bloemstukje kruipen kleine kuikentjes uit tussdhen groen verbo-rgen eier- schalen. Bekende kweekers hebben hortensia-groe- pen' gezonden, waarvan de bloemen door zorgvuldige en deskundige teelt tot levende vaste kleurballen zijn geworden. Belgische iuzenders brachten erica en andere potpian- ten in de meest verschiliende soorten en wie de lange scire door loopt, staat telkens even stil om dit kunstig en fraai geheel te bewon deren, dat geworden is tot een breeden band van levend groen en bloemen, die de Cadet tenschool geheel van het tuincomplex heeft afgescheiden. In de groote caetine, waar een buffet elck wat wils biedt, waar een kok met zijn perso- neel in een oogenblik tijds alle culinaire puzzle's tot oplossing weet te brengen, waar meestal een vroolijk strijkje wat afwisseling biedt en Zondagmiddag het Stedelijk muziek- korps zich zal doen hooren, vindt men ten slotte een aangename rustplaats. De leden van het teekengenootschap ,,Kunst zij ons doel" hebben de beste hunner stillevens en in het bijzonder natuurlijk de bloem- stulcken hier ter expositie en verkooo opge hangen en er is menig schilderijtje bij, dat van talent en liefdevolle studie getuigt. Zoo is dit alles tot een expositie van bijzon- dere beteekenis geworden. Wat is er mooier dan de bloem die gescha- pen is am door vorm en lijn, door kleur en geur een natuurlijk stukje schoonheid te zijn. Er is niets mooiers dan voorjaarsbloemen en er is daarom ook geen aantrekkelijker ten toonstelling dan die waarop de kunstzinnige mensch uit de voorjaarsweelde zorgvuldig een keus deed en het mooiste dat hij vond in smaa'kvolle rangschikking bijeenbracht. Wij hopen van harte, dat deze tweede expo sitie tijdens de Paaschdagen zeer druk be- zocht zal worden. Het tentoonstellingsbestuur, dat kosten noch moeite gespaard heeft om het beste te bieden, dat er te vinden is, moet door een alge- meene belangstelling de zeker'heid krijgen, dat men in stad en omgeving zijn zoo geluk- kig geslaagden arbeid in alle opzichten wee+ te waardeeren. spreek t. REV. SOC. MEICOMITE. De toestancl in Roemenie. De aardbeving in Zuid-Amerika. De opstand in Marokko. Zooals wij reeds verschiliende malen heb ben med&gedeeld, baarde, in verband met den critieken gezondheidstoestand van koning Ferdinand van Roemenie ook de poiitieke situ- atie ernstige zorgen. Vooral in verband met de troonopvo'lging vreesde men moeiiijkhe- den, voornamelijk vanwege de kwestie of de vroegere kroonprins Carol, die na zijn ge- ruchtmakende avonturen eenigen tijd geledien afstand van den troon had gedaan, toch nog in aanmerking zou kunnen komen. De correspondent van de „Times" verzekert echter, dat hitrop geen kans bestaat Prins Carol heeft gaandeweg alien aanhang wer- beurdi. In het leger heeft hij weinig mede- standers meer overgehoudten en de Nationale Boerenpartij moet zich nu ook van hem afge- wend hebben. Hij heeft het verkorven door voor zijn terugkeer uit Parijs naar Roemenie als vo< rnaamste voorwaarde te stcllen, dat het huwelijk tuschen hem en de Kroonprinses, die hij verlaten heeft, ontbon- den zou worden. De Kroonprinses, die thans „prinses van Roemenie" heet, is, gelijk bekend is,, prinses Helene van Griekenland en uit het huwelijk is het thans vijfjarig zoontje prins Michael geboren. Prins Michael is op 31 December 1925, teen zijn vader af stand deed1 van zijn opvolgingsrechten, tot tro'onopvolger verklaard. Terwijl de vroegere kroonprins, nu zich Carol Caraiman noemen- de, hoe langer hoe meer de sympathie van de Roemeniers van zich vervreemdde, heeft prin ses Helene door haar waardige en geduldige houding steeds meer de geneflmheid van de natie gewonnen. Vooral door de wijze waar op zij voor haar zoontje zorgde, heeft zij zich de algemeene sympathie en bewondering ver- worven Indien koning Ferdinand komt te overlij- den, zal dus prins Michael hem volgcns de nieuwe wet van 4 Januari 1926 opvQlgen. Er zijn geen aanwijzingen dat bij 'skonings overlijden groote schokken te verwachten zijn. Generaal Averescu, de tegenwoordige minis ter-president, heeft nog onlangs ten stellig- ste verklaard, dat hij zich tegen elke avon- tuurlijke politiek zou verzetten en hij heeft daarbij den mact'higen steun van de partij van Bratianu. Roemenie heeft om oeconomische redenen trouwens behoefte aan rust. Een raadsel blijft alleen, waarom de regee- ring tijdens de jongste ernstige ziekte van den Koning met haar censuur-mahtregelen naar buiten toe een indruk van zenuwachtig- heid gewekt heeft, waatrvoor geen reden aan- wezig seheen te zijn. De aardbeving in Zuid-Amerika blijkt ach- teraf gezien van ernstiger aard te zijn ge weest, dan oorspronkelijk het geval leek. Meende men aanvankelijk dat slechts Chili en dan nog niet eens in buitengewone mate was geteisterd, de jongste berichten melden, dat de geheele Chileensche kust- strook tot over de Andes heen in Argentinie toe zwaar heeft geleden. In Chili zelf hebben, behalve Santiago, ook de steden Valparaiso en Concepcion zwaar geleden. In Valparaiso zijn verscheidene huizen ge heel vernield. De electrische centrale werd verwoest, zoodat de stad in het donker lag, wat de paniek nog vergrootte. In Argentinie is de provincie Mendoza met de gelijknamige hoofastad het zwaarst ge- troffen, Hier zijn 3 personen gedood en meer dan 50 gewond. De materieele schade is eveneens zeer groot. De aardschok werd te Buenos Ayres en andere Argentijnsche steden ook gevoeld, doch slachtoffers zijn daar niet te betreuren. Latere berichten uit de provincie Mendoza melden, dat er waarschijnlijk meer dan honderd dooden en tal van gewonden te be treuren zijn. Met recht mag dus weer van een ramp worden gesproken! De toestand in Marokko is thans weer van dien aard geworden, dat de Spaansche Mussolini Primo de Rivera het noodig oor- deelde persoonlijk zich naar het operatieter- rein te begeven. Weliswaar wordt deze reis slechts gezegd ten doel te hebben een zich op de hoogte stellen van de positie, waarin tengevolge van den jongsten orkaan zich de troepen be- vinden, die zich niet meer met de hoofdmacht in verbinding kunnen stellen, doch de maat- regelen die Primo van zin is in Marokko te nemen, zijn van zoodanigen aard, dat het zelfs den buitenstaander niet al te moelijk zal vallen conclusie's te trekken. Aan alle infanterie-regimenten in Spanje is namelijk order gegeven onmiddellijk een expeditie-afdeeling klaar te maken, benevens transportsecties, waardoor eventueel ver- zwakte Marokkaansche contingenten zullen kunnen worden vervangen. Wel meent men, dat versterkingen uit Spanje niet noodig zijn, maar voorzichtig- heidshalve handhaaft de regeering toch haar bevel tot het gereedhouden der troepen. Dit laatste is een o.i. veeg teeken CHINA. DE TOESTAND Weer een oproep der sovjets. De communistische internationale heeft een oproep gericht tot de arbeiders en de onderdrukte volken, om te protesteeren te gen de voorbereiding van een nieuwen we- reldoorlog, te eischen de terugtrekking van buiteniandsche troepen uit China en zich te verzetten met alle middelen tegen het vervoer naar China van wapenen en manschappen. Het antwoord van Tsjen aan de mogendlieden. Tsjen, de minister van Buiteniandsche Zaken der Kantonneezen, heeft geantwoord op de nota, die de vijf mogendheden onlangs aanboden met betrekking tot de gewelddaden te Nanking. Hij stelt voor, dat cen interna tionale commissie een onderzoek naar het in cident instelt. In de antwoorden aan Groot- Britannie en de Vereenigde Staten zegt Tsjen, dat de oorlogsschepen van deze lan- den het „weerlooze Nanking hebben gebom- bardeerd". In de antwoorden aan Groot- Britannie en Frankrijk verwijst Tsjen naar het „bombardement van het weerlooze „Sjamien", waarmede hij blijkbaar de schiet- partij bedoelt, die daar in 1925 heeft plaats gehad. Overigens zijn de antwoorden gelijk- luidend en zeggen zij, dat dergelijke inciden- ten zullen voorkomen zoolang de ongelijke verdragen bliiven bestaan. Tsjen zegt verder, Bloementent. v.m. Cadettenschool, Alkmaar Scliitterena bindwerk, bloemeiigroepein Binnen- en buitententoonst.perken. Concert Sted. korps. Hesiaurant geopend van 'smor- gens 10 tot 's av. 10 uur. Enlree 30 ct., bel. inbegrepen. dat hij geen aansprakelijkheid voor het ge- beurde te Nanking erkent. Tsjen verklaart in zijn nota aan de Ver eenigde Staten, dat de nationalistische re geering bereid is, alle schade, aan het Ame- rikaansche consulaat te Nanking toege- bracht, goed te maken en eveneens, een rede- lijk-e schadeloosstelling te betalen voor de persoonlijke schade, aan onderdanen der Vereenigde Staten berokkend, doch daarvan is uitgezonderd de schade, waarvan defini- tief wordt bewezen, dat zij is veroorzaakt door het Britsch-Amerikaansch bombarde- ment dan wel de Noordelijke rebellen. De nota geeft ook in overweging dat een com missie van onderzoek eveneens een onderzoek instelt naar de omstandigheden, waaronder het bombardement op de „onversterkte" stad Nanking heeft plaats gehad. Bolsjewisme in Hoenan. De boerenbond is bezig met de geweldda- dige verdeeling van het land in de provincie Hoenan. De tegenwoordige eigenaars wor den vermoord. Er worden verschrikkeiijke misdaden in alle steden van Hoenan bedreven, waar een monsteracntige vorm van bolsjewisme nu de macht in handen heeft. De strijd in de Koeomintang. Een definitieve scheuring? De centrale controlecommissie van de Koeomintang, waarvan de meerderheid een vergadering te Nanking bijwoonde, nam een resolutie aan, waarin zij het bewind te Han- kau in staat van beschuldiging stelt en de arrestatie eischt van verscheidene extremis- tische leiders te Hankau als verstoorders van de openbare orde in China, o.a. Borodin, Hsoe Tsjien, den minister van Justitie, en Tsjan toe Hsoe, den leider der communisti sche partij. Eugene Tsjen wordt niet ge- noemd, omdat gemeend wordt, dat hij in wer- kelijkheid geen communist is, doch een werk- tuig van Borodin. De resolutie doet mede- deeiing van een definitieve scheuring in de Koeomintang. Het offensief der Zuidelijken. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn thans de Noordelijke troepen tot staan ge bracht; het is n.l. den Cantonneezen onder leiding van Tsjang-kai-Sjek gelukt, het ter rein te heroveren; zoo is ook de stad Poegau wederom in de macht der Cantonneezen. In zijn opmarsch naar het noorden wordt Tsjang Kai-sjek gehandicapt door gebrek aan munitie, daar de arsenalen te Canton en Hankau door communisten worden be- waakt, die Tsjang Kai-sjek geen munitie willen verschaffen omdat hij zich tegen de rooden verzet. Thans betrekt Tsjang Kai- sjek zijn munitie van het arsenaal te Sjanghai. DUITSCHLAND. EEN GEALLIEERD PROTEST. Daar de "geallieerde militaire deskundigen, belast met de controle over de uitvoering de: laatste bepalingen inzake Duitschlands ont wapening, moeilijkiheden ontmoetten bij hel ter plaatse controleeren der slechting van vestingwerken, hebben de geallieerde ambas- sadeurs 'n protest tot de Duitsche regeering gericht. Men verwacht, dat de questie spoedig zal zijn geregeld. HET DAWES-PLAN. De bladen melden, dat de minister van bui teniandsche zaken, Stresemann tegenspreekt. dat hij onderhandelingen heeft gevoerd met den bankier Otto Kahn over wijziging van de uitvoering van het Dawes-plan en met na me over de instelling van een tabaks- en sui kermonopolie. GRIEKENLAND. MICHALAKOPOELOS VRAAGT ONTSLAG. De Grieksche minister van Buiteniandsche Zaken, Michalakopoelos, heeft zijn ontslag ingediend in verband met het voorbarig pu bliceeren door eeniga zijner coliega's van eer door den ministerraao genomen besluit me' betrekking tot de herziening van het Grieksci Turksche handelsverdrag. De Grielfsche re geering wenscht namelijk de diplomatieke voorrechten aan een aantal Sovjet-agenter te ontnemen, die hun door den oud-dictato Pangaios zijn verleend, doch waarvan zi misbruik hebben gemaakt. Men hoopt den minister alsnog te kunnei bewegen zijn ontslagaanvrage in te trekken AMERIKA. OPENING DER COOLIDGE- CONFERENTIE. i Na een gedachtenwisseling met de regee ringen te Londen en TokiQ is de datum voo: de opening der driemogendheden-conferentit tot beperking der maritieme bewapening yoorloopig bepaald op 12 Juni a s, ALRMAARSCHE COURANT. 3.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1