5 Paaschconfres S. D. A. P. 137 Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Couranf! Scheie hoofdpijn Tegen majoor G. is een. bevel tot gevangen- hending uiigevaareligd. Wij lezen in de haagsche Courant: Het geheimzinnige sterfgeval van den kapi- tein Q. heeft dioor die bekenlenis van dr. G. algeheele ophektering gekregen. Het schijnt 'thans volkomen vast te staan, dat de echtge- t»oote van den overledene onkundig is geweest van den opzet van dr. G. 1 Toen dr. G. den bewusitan Zondagochtend dSen kapitein een kop chocolade aan-reakte, zat diaarin een vergiit, dat evenwel geen dice- dciijke uitwerking bad, doch den kapitein tot waanzin bracht. Dr. G. had in den kop chocolade een dlosis scopolamine gedaan, met het ocgmerk kapi tein Q. te bedweemen, opdat deze in dien toe- stand een verklaring zou teekenen, die er toe zou leiden, dat een echtscheiding tussehen den kapitdin en diens vrouw zou worden uit- gesproken. Dr. G. misrefcende zich bij- het toed'ienen i van de dosis, want in plaats dat Q. tijdelijk suf wefd, werd hdj' krankzinnig. t Mevr. Q., onkundig van den waren aard van het drama, dat zich voor haar cogen af- speelde, smeekte den medicus om aides te doen om haar echtgemoot te helipen. Dr. G., die toon reeds een verschrikkelij ke wroeging had, verzette er zich tegen, dat mevrouw Q. van den afschuwel-ijken to-estand, waarin zich haar man beyond, getuige zou zijn en verwijderde haar uit het vetrrek, waarin de lijdler lag. Zelf tot dollen angst gedlreven, dat zijn noodlottige daad zou uitkomen, diende dr. G dn kapitein twee injecties toe met cyaankali- dis onmiddell'ijk een einde rpaakten aan het lev-en. Het eenige m-otief, dat dr. G. voor zijn daad aanvoert, is, dat hij gek was van liefde voor mcvrouw J., die haar man met won verlaten, om-dat zij daardioor ook haar kind zou moetem missen. Evenmin kon mevrouw Q. het over haar hart verkrijgen, haar kind mee te nemen en daardcor den kapitein, die ddlveel van zijn d'ochtertje hield, te treffen. Door haar weigering, die eenige dagen voor het drama herhaald werd, is dr. G. tot wan-ho-op gebraeht en in dien toes-tand is bij hem het plan gerijp-t, om den man, die hem in den weg stond, te dwingen in een echtschei ding toe te stemmen. Zijn plan mislukte en het bekendte noodlottige einde was het resul- taat. De justitie heeft, nadat omtrent de door den a natoom-bacterio 1 cog R. R. Rochat ver- richte sectie op het stoffelijk overschot van kapitein Queck vo-orloopig rapport over de dbodSoorzaak was uitgebracht, het dlremisch ondierzoek naar de stof, wa-armede de kapitein is vcrgiftigd, opgedragen aan prof. dr. D. H. Wester en den directeur dter gemeente- apotheek A. H. Schirm, welke laatste, gelijk gemeld, tevens aan het sectie-ondcrzoek heeft declgenomen. UIT DE METAALNTJVERHEID De Volkskrant maakt thans melding van het voorstel, dat de Metaalbond heeft gedaan aan de arfoei-dersorga-nisaties in dte metaalnij- verheid om te komen tot een eollectieve ar- beidsovereenkc-mst. Dit voorstel houdt o.m in: Er wordt een minimum uurinkomen vastge- steld, dat in elke onderneming gemiddeld aan jd'e tot een en dezelfde vakgroep behoorendt 'werklieden, van een leeftijd, resp. leeftijds- groep, zal worden betaald, voorzoover die werklieden den 65-jarigen leeftijd nog niet oyersdhrede® hebben. Voor de leeftijden van 25 jaar en jonger geldt daarfodj het volgende: Bedraagt het tot een bepaalde vakgroep behoorende aantal werklieden van een leeftijd minder dan 10, dam zal een eventueel tekort aan gemiddeld uurinkomen voor die werklieden verrekend mogeim worden met een eventueel te veel voor de tot die vakgroep -behoorende werklieden van een anderen leeftijd Naast het minimum gemiddeld uurinkomen is een minimum uurloon vastgesteld, dat in elke onderneming zal worden betaald aan ten minst 86 pet. der werklieden van iedere vak groep, voorzoover die werklieden den 65-jari gen leeftijd nog niet overschreden- hebben. Aan elke onderneming zal een fabrieksraad worden opgericht. Deze fabrieksraad zal bij geheime stem ming rechtstreeks door de meerderjarige werklieden gekozen worden uit de werklieden van 26 jaar en ouder, met dien verstande evenwel, dat het actieve en het passieve kies- recht niet toekom-en aan werklieden, die niet gedurende het half jaar, aan de verkiezing voorafgaande, onafgebroken bij de betrokken onderneming in dienst zijn geweest. De fabrieksraad stelt zich ten doel, in alle fabrieksaamgelegenheden de moreele en de materieele belangen der werklieden te bevorde- renhij zal zoowel adviseerend als onderhan- delend optreden. Gemeenteklasse-indeeling. Gem. Klasse 1. Amsterdam, Rotterdam, Schiedam. Gem. Klasse II: Arnhem, Delft, Dord recht, Enschedie, Haarlem, Hentgelo (O Hilversum, Koog aan de Zaan, Leiden^ Nij- megen Rheden, Utrecht, Velsen, Voorburg, Zaandam. Gem. Klasse III: Alkmaar Amersfoort, 'Apeldoorn, Breda, Culemborg, Deventer, Go- rinchem, Helmond, Nieuw Lekkerland, Mid- delburg, Olst, Oudewater, Teteringen, Tiel, Vlissingen Winschoten, IJlst, Zwolle. Overuren. a. Voor de laatste 2 uren voor den- aanvanig en de eerste 2 uren na het einde van den normalen werkdag wordt per uur 25 pet. van het vaste uurloon extra betaald. b. Voor elk der overige uren wordt 50 pet van het vaste uurloon extra betaald. c. Voor elk uur op Zon- en feestdagen wordt 100 pet. van het vaste uurloon extra betaald. Mf- Als overuren wordt niet beschouwd: 1. De uren die buiten den normalen werk- ijd gewerk worden tengevolge van bed-rijfs- stoornissen in eigen bedrijf, als defect raken van madiines, ovens of anderszins. 2. De uren, die buiten den normalen werk tijd gewei-kt worden door werklieden, wier ar- beid uit den aard buiten de gewone uren moet worden verrieht. 3. De uren, die buiten den normalen werk tijd- worden gew-erkt met het doel, niet-ge- werkte uren in te halen. Aan de werklieden zal worden betaald op N'ieuwjaarsdag, 2den Paaschdag, 2den Pink sterdag, Hemelvaartsdag en len en 2en Kerstdag (voorzoover deze niet op een Zon dag valien) de helft van het vaste uurloon, dat zij zouden hebben verdiend, als die dag geen feestdag geweest was. Aan de werklieden, die tenminste een jaar bij dezelfde onderneming in dienst zijn, zal jaarlijks en vacantie worden gegeven van ten minste drie werkdagen en over dien tijd de helft van het vaste uurloon worden betaald, dat zij1 die dagen zouden hebben verdiend. De Zaterdag geldt als een halve dag. Zoolang geen wettelijke regeling bestaat, zijn de w-erkgevers, zocver zij geen voldoende ziekteverzekering, ter beoordeeling van de centrale commissie, hebben, verplioht een re geling in te voeren, waarbij de kosten gelijke lijk door den werkgever en de werklieden wor den gedragen en waarbij 80 pet. van het uur inkomn gedurende 20 weken per jaar, waar- van ten hoogste 13 weken achtereenvolgens, wcrdt uitge'keerd. VERDRONKEN. Op de Maas bij Reek (N.-Br.) zijn de schip er W. Hassolo en zijn knecht van de Rijnaak "hemar uit Dordrecht, bij het licbten van het achtcranker, met b:hu!p van een r-oeiboot, te water geraakt, doordat de boot water schepte. De heer Kersten Jr., die van den wal het ongeval zag, spx-ong in zijn boot en wist den knecht te redden. Schipper Hasselo cchter verdween met zijn roeiboot in de diepte. De 42-jarige schipper was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen na. Vrouw en kinderen waren denzel'fden mcrgen naar Dordrecht vertrokken. VERGOEDING NA EEN DOODELIJK ONOELUK. Bij een botsing van een toer-auto en een lo- comotief, op '28 Augustus j.l. te Parijs, is een Ned'erlandsche dame, mevrouw Claesen, ge- diood. De bestuurder van den toer-auto is thans tot 2 maianden gevamgenisstraf veroo-r- di.ied en de familie van mevr. Claesen heeft een vergceding gekregen van 4160 en 1420 Fransehe frames voor allerlei kosten, die uit het ongeval zijin voortgevfioeid. JEUGDIG AVONTURIER. Vrijdagavond vonden de marechaussees op het stationsemplacement te Roosendaal in een goederenwagxra een elfjarigen jongen uilt Rot terdam, die op avontuur wilde naar Antwer- pen. Donderdagavond was hij in den wagen gekropen. Hij was verkleumd van kou en flauw van den honger. Een marechaussee heeft den knaap naar het 'ouderlijk huis te- ruggebracht. Zaterdag, Zondag en Maandag werd te Utrecht het eene-ndertigste congres van de S. D. A. P. gehouden. Zaterdagmiddag nam het Congres een aamvang met de openingsrede van den Partij- voorzitter, den heer Henri Polak. Iin zijn rede bracht hij dank aan zijn voor- ganger, den het vorige jaar afgetreden voor- zitter, W. H. Vliegen. Vervolgens herdacht hij een aantal binnen- en buitenlandsche par- tijgenoo-ten, die het afgeloopen jaar zijn over- leden. Hierna sloeg spr. een blik op de voornaam- ste gebeurtenissen, wel'ke gedurende het ver- slagjaar in binnen- en buitenland hebben plaats gegrepen. Daarbij valt de aandacht onmiddellijk op de werkstaking der kolen- mijnwerkers in het Britsche Rijk, die ingeluid werd door eene algemeene werkstaking, welke ten do-el had den strijd der mijnwerkers snel den gewenschten uitslag te fcezorgen. Deze laatste was 'n mislukking en daardoor tevens eem waarsChuwing voor diegenen, die in lan- den, waar de arbeiders veel minder sterk zijn georganiseerd dan in Groot-Brittanmie en er van eemheid, als in dat land bestaat, geen s-prake is, doorgaan de algemeene werksta king aan te bevelen en voor te stellen als het middel tot het verwezenlijken van allerlei verlangens. Noch in ht economische, noc'h in het poli- tieke leven heerscht rust. De legers en vloten zijn er nog steeds, de bewapenimgen zijn niet verminderd en de wetenschap wordt misbruikt tct het uitdenken van steeds geduchter verdel- gimgsmiiddelen, die gruwelen moeten aanrich- tn van een omvang en een ijselij'kheid, waar bij zelfs die van den jongsten oorlog verblee- ken. De oude wedloop in oorlogstoerustingen duurt dus voort, maar er is alom de wil tot vrede, zegt men. Zeker, de Vclken-bond is daar en zijn be- teekenis mag niet onderschat worden. Doch men mag deze ook niet oversehatten. Het is en blijft de taak van het socialistisch denkende en handelende gedeelte der arbei- dersklasse om alles in het werk te stellen, dat tot het afwenden van alle oorlogsgevaar, tot het mogeldjtk maken: van oorlogvoeren, bijdra- gen kan. Spr. herinnerde nu aan de grootsche betoo- ging te's Gravenhage op 19 September 1926 en daarnevens het Ontwapen in-gscongres van den dag tevoren. Hij constateerde, dat de Partij bij de verkie zing van een' gedeelte van de Eerste Kamer, welke in 1926 plaats had, haar positie ver- mocht te handhaven. Over den algemeenen gang van zaken kan men tevreden zijn. Sprekende over de verhouding tussehen het N. V. V. en de S.D.A.P., verklaarde de heer Polak, dat reden bestaat om de verwach- ting uit te spreken, dat het gewenschte resul- taat thans bereikt zal worden, en een vast", georganiseerde samenwerlring tussehen beide hchamen binnen niet zeer langem tijd werke- lijkh-eid zal zijn. Spr. was over den toestand der organisatie optimistisch gestemd, mede in verband met de bij de Provineiale Staten-verkiezimgen be- reikte resultaten. Nadat de voorzitter zijn onder luid ap- plaus beeindigde openingsrede had gehouden, werd naar aanleiding van een mijnramp in de Bor.nage in Belgie een telegram van deel- neming naar de Belgische zusterpartij gezon den. *"x -v J De voorzitter decide nog siieae, aat volgens bei'icht van den executeur-testamentair van de nalatenschap van wijlc-n partijgenoot H. H. van Kol deze aan het partijbestuur 16.000 had gelegateerd, ender voorwaarde, waar van 1 /4 te gd>ruiken voor het in leven rcep-en van een of ander monument of instel- ling ter herinnering aan den erflater volgens eigen idee van het partijbestuur en het overi ge aan te wenden ten behoeve der propagan da voor de internationale sociaaldemocratie. Vervolgens werden de verschillend-e vers!a gen aan de orde gesteld. Met de bespreking daarvan was de geheele middag en deh avond tot half een genioeid; deze liepen voornameiijk over de kwestie van de bijwoning van de opening van .de Staten-Generaal door het meerendeel der Kamerfracties. Zoowel voor- als tegenstanders voerden het woord. Hierom- trent werd o.a. het woord gevoerd door den heer Frank van der Goes. Deze meende in den gedanen stap een verband te m-ogen zien met de heerschende denkbeclden bij1 verschei- dene leden der Kamerfractie, volgens welke men meernt het einddoel in de soc.-dem. poli tick slechts te kunnen b-ereiken dqor zich ver- plichtingen te laten opleggen, door van iets afstamd te doen. Hij wees er verder op, dat in art. 104 der grondwet de mogelijkheid ligt om tot afschaffing van de groote plechtigheid te geraken. Niets dwingt den koning zelf de Kamers te openen. Door been te gaan, had z.i. de Kamerfractie verzuimd een niet-onbe teekenen de v-eranderiug in de beh an deling der openbare zaken teweeg te brengai. Hij achtte het een daad van poldtiek fatsoen, om niet te zeggen der edelmoedigheid, om de per soon der koningin buiten- de kwesties der po- litieke partijen te houden. Hij noemde het een erbarmelijike ho-uding der Kamerfractie om te zwijgen, toen „Leve de Koningin" werd ge- roepeni, temeer, zoo zeide hij, waar het hier geldt een zoo wein-ig offensieve persoonlijk- heid als de huidige draagster der Kroon, ko ningin Wilhelmina, die door hen, die met haar in aanraking komen, niet anders dan geprezen wordt, Spr. achtte ddt heele doen lomp, temeer waar men dit door afwezig blij- ven had kunnen voorkomen. De heer van der Goes stelde tenslotte een motie voor, waarin het congres de kamerfractie verzoekt, terug te keeren tot den tot 1926 gevolgden regel. Dit idee verwierf veel bijval. De heer J. W. Albarda belhandelde even- eens uitvoer'ig het punt van de bijwoning der opening van de Staten-Generaal. Hij meende, dat, als wordt verboden om volgende ope- ningsvergaderingen bij te wonen, de Kamer fractie belemmerd wordt en gevaar zou loo- l>en, de achting van den tegenstander te ver- liezen. Ten slotte de modes be'handelend, wijzigde spr. de ingediende motie van het partijbestuur in dier voege, dat zij ook een uitspraak bevat omtrent het koningschap. Zij luidde toen: Het congres, overwegende, dat de partij het recht der soc'iaal-democratisChe Kamer leden, am zelf te beslissen, of zij bij de ripening der Kamers zullen tegenwoord'ig zijn, nooit door eenig be- sluit heeft beoerkt; overwegende, dat het partijeongres van 1926 te Rotterdam aan de fracties de vrijheid heeft gelaten om daarover zelfstand'ig te be slissen; constateert, dat de fracties derhalve ten voile het recht hadden in September 1926 tot bijwoning van de openingsvergadering te be- sluiten; overtulgd dat uit dat besluit der Kamer fracties en uit de aanwezigheid1 van een aan tal barer leden bij de opening geenszins mag worden afgeleid, dat de fracties of een deei harer leden het standpunt zouden hebben ver laten, dat de partiji onveranderd tegenover het koningschap inneemt; bevestigt het congresbeslu'it van 1926, om aan de fracties de beslisSing over de bijwo ning van de openingsvergadering over te la ten; en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie, afdeelingsgewijze in stemming gebraeht, wordt aamgenomen met 478 stem- men voor en 363 tegen. (Applaus). Te half een's narihts werd de vergadering verdaagd. Zvtting van Zondag. In de zitting van Zondag werden de be- sprekingen over de verslagen voortgezet. De heer Sehaper stond stll bij de opmerkingen aangaande de partijpers, terwijl de heer J. F. Ankersmit, hoofdredacteur van „Het Volk", de critiek op de redactie beantwoordde. De partij-secr., de heer C. Werkhoven, diende van antwoord ter zake van de opmerkingen van organisatorischen aard. De partijivoorzitter, de heer Henri Polak, beantwoordde daarna de overige opmerkin- gen. Hierbij kwam het nog tot een korte woor- denwisseling tussehen de heeren Wibaut en Polak naar aanleiding van wat eerstgenoem- de in de Eerste Kamer sprak over het Belgi- sche verdrag. Het conflict werd bijgelegd toen de heer Wibaut de hoop uitsprak, dat beiden nog lang in de partij zullen zijn en dat het hun mogelijk zal zijn, in de toekomst misschien door betere en ru'ime voorbereiding conflicten als deze te vermijden. Bussum trok de motie in, die de afdeeling inzake de „Sumatra" stelde, in. De heer Boekman diende namens alle af- deelingen van Amsterdam", het grootste aantal afdeelingen van „Rotterdam" en een groot aantal afdeelingen van ,,Friesland" 'n motie in waarbij het congres uitspreekt zijn overtuiging van de wenschelijkheid, dat wor- de nagegaan of en in hoever de organisatie der partiji wijiziging behoeft en waarbij het partijbestuur werd uitgenoodagd, een commis sie te benoemen, waarin zitting hebben de leden- van het partijbestuur, de Kamerfractie en de vertegenwoordigers van stedelijke en gewesfelijke federates, met de opdracht een onderzoek in te stellen en eventueele voorstel- len te doen. Nadat de verslagen- waren- goedgekeurd, verklaarde de voorzitter, dat de leden van het partijbestuur noc^ de wenschelijkheid, n-och de n-oodzakelijkheid inzien van een dergelijke reorganisatie, die slechts tot tijdverlies en ver- wikkel-ingen zal leiden. De resolutie, hierna in stemming gebraeht, werd aamgenomen. Hierna kwam in behandleling het door de vereeniging van soc. dem. gemeenteraadsle- den vastgestelde gemeenteprogram. Na een inleiding van den heer Polak volgde een zeer uitgebreide discussie, die tot in bijzon- derheden afdaalde. Overgenomen werden 3!jiy iii« voorstellen om in punt 3 achter: „openbare parken" te lezen „sp'0'rttei'reinen", en om in de tweedc alinea van punt 9 te lezen ach ter: „schipperskindcren": „kindCren .van woonwagenbewoners". Het congres machtigde de commissie en het partijbestuur am in punt 17 een juiste formule-ering te vindfcn voor landcx-ploitatie door de gemeente. Verder zegde de heer Ed. Polak toe, ddt de commissie en het partijbestuur de nadere formuleering der veel bestred-en agrarische paragraaf nader zullen bezien. Verdere voorstellen tot wijziging werden verworpen, waaraa het ontwerp vastgesteld werd. Het z^l met de wijzigingen later ver- sch-ijnen, voorzien van een schriftelijke toe- lichting. Verkiezing partijbestuur. Medegedeeld werd, dat de partijvoorzitter Henri Polak en de partij-secretaris C. Werk hoven bij enkele candidaatstelling zijn herko- zen. Verder werd medcgede'eld1, dat de heeren mr. G. W. Sannes en J. H. Sehaper geen can- didatuur voor het partijibestu-ur meer aan- vaarden. De heer Sannes deed dit besluit vergezeld gaan van een brief, waarin hij ver- klaard na een tienjarig lidmaatschap van h°t partijbestuur overtuigd te zijn geworden, dat het niet gewenscht is, dat een partijbestuurs- 5id voor zijn leven zitting neemt. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het partij'bestuur werd hierop geko-zen de br. E. Boekman met 836 stem-men, terwijl herko- zen werd de heer A B. Kleerekoper met 413 stemmen. Op den heer S. R. de Miranda wer den 418 stem-men uitgebracht. Vervolgens wordt overgegaan tot de ver kiezing van acht leden van het partijbestuur. Uitgebracht werden 1065 stemmen, waa-rvan 18 van onwaarde. Herkozen wordt mfcj. Suze Groeneweg met 1010 stemmen, a-lsmede de heeren J. W. Albarda met 1-027, F M. Wi baut (die voor het dagelijksch bestu-ur be- d'ankte) met 1002, W. H. Vlicfyn met 881, J. A. Bergmeyer met 730, mr D. A. van Eck met 944 en J. van der Kieft met 751 stemmen. Gekozen wordt de heer W. Drees -met 703 stemmen. Tot hoofdredacteuren van „Het Volk" en de „Voorwaarts" werden res-p. herbenoemd- de heeren Ankersmit en Van der Veen. De heer Albarda hield vervolgens een rede, waarin hij allereerst wees op den econo- mischen vooruitgang waardoor men nu reeds spreken kan van den wereld huishouding waaruit ook ons land voorzien wordt. Men kan thans zeggen, dat alle landen, dus ook ons land, beheerscht worden door de werel-dpolitiek. De gebolgen van den oorlog voelt men nog steeds, de regelmatige vooruit gang is er door verstoord, vooral op het ge- bied van de levensmiddelenvoorziening. De landen in Europa, betoogde spreker, zijn staatkundig ouderwetsch georganiseerd in vergelijiking met Amerika. Er 'is niet aan ie ontkomen-, dat Europa zich al zal moeten herzien, wil het niet ten onder gaan. Bij die herziening zal de sociaal-democratie een groote rol moeten spelen, voor den vrede en de ontwapening. Aan een federatie van de Europeesch staten zijn gevaren verbonden, waa'rvoor wij de oogen niet mogen sluiten. Geen federatie tegen Amerika of tegen de Aziatische landen of een verbond tegen Rus- land mag het worden! In Azie dreigt, ging spr. voort, het groote gevaar van een wereldramp. Ons land staat vrijwel buiten de Chineesche kwes tie, doch wij begroeten die beweging als een sym-ptoom van de opleving van de arbeiders. In Indie staan wij niet buiten de beweging Per slot van rekening zijn de onlusten daar ont'staan als gevolg van ons beleid. De actie zelf komt uit andere oorzaken voort dan uit communisme. Het opleven van het nationaal bewustzijn Indie, door den oorlog nog meer aangeblazen, heeft onze regeering absoluut niet begrepen. Met allerlei dwangmaatrege- len heeft men in Indie getracht die opleving tegen te gaan. Wij eischen een volle-dige ver- andering van beleid en koers ten opzichte van de Indische bevolking. Het ontwikkelingsproces van hed-en is, zei de spr., het ontbindingsproces van het kapi- talisme en het wordingsproces van het socia- lisme. De overmacht van die liberalen is to- taal uit. Een liberate regeering is voortaan onden-kbaar in ons land, en een christelijke regeering zal men evenmin spoedig terugzien. In-dien de coalitie zich voor de verkiezingen herstelt, haalt zij geen meerderheid en her- stelt zij zich na de verldezingen, dan leeft zij zeker niet lang. Een andere politieke constel- latie zal er moeten komen. Achter ons ligt het tijd-perk van de politick onder leiding van de bezittende klasse, in het komfijide tijd- perk zal de politiek staan onder leiding van die arbeidende klasse. De grootste rijkdom van Europa is het bewustzijn in de hoofd-en en harten van het volk, dat er komende is een tijd van vrede en welvaart. Het congres werd hierna verdaagd tot Maandagmorgen. Het onderwijsvraagstuk. In de zitting van Maandag werd door den heer A H. Gerhard een referaat gehouden over het onderwijsvraagstuk, naar aanleiding van he-t in 1925 uitgebrachte rapport, waarin een program was neergel egd. Aan de bes-prekingen hieover na-men ver- s-ch-illende a-fgevaardigden deel. Besloten wordt in de laatste alinea achter de wo-orden: ,,steun aan instellingen voor arbeidersontwikkeling" te voegen: „vrije jeugdvorming". „Groningen" stelt voor, zich thans niet uit te spreien over een zes- of zevenjarige grondschool. De Voorzitter zegt, dat het partijbestuur zich met dit voorstel vereenigt, zooda-t het aan he-t Congres voorstel t, thans over die voorname kwestie geen uitspraak te doen en de zaak te renvoyeeren naar de com-missie, die er te zijner tijd over zal ra-pporteeren. Naar dezelfde commiss-ie wordt teruggezon- den de kwestie van de reorganisatie van het midrielbaar onderwijs en van het nijverheids- onderwijs. Het gewijzigde program wordt hierop goedgekeurd. De Voorzitter sloot daarop het congres. KORTE BERICHTEN. Er is een comite opgericht (bescherm- heer oud-minister de Visser), dat zich ten doel stelt een gedenkplaat aan te brengen in de herv. kerk te Naarden, ter nagedachtenis van den bekenden organist Johan Schoonder- beck. Bij het station te Voorst is de 7-jarigc Johanna Friezekolk onder een autobus ge- raakt en spoedig daarna overlcden. Prins H-endrik heeft het voornemsn Maandag 25 dezer te 's-Gravenhage de aan- b-ied/ing te 4 uur n-amiddag in het gebouw „Pulchri Studio" bij te wonen van het hulde- blijk aan den minister van Staat, mgr. dr. Nolens, lid der Tweede Kamer, ter gelegen- heid van diens 40-jarig priesterjubiilcum. De Rotterdamsche politie heft op aan- wijzing van een paar burgers twee mannen aangehouden. die joist hadden ingebroken m een stoomwasscherij, waar de buit 80 be- droeg nlus een evenhoog bedrag aan postze- gels. Een door hen tevens gepleegde in break bij een autobusmaatschappij had voor hen niets opgeleverd. legen twee bewoners van den Lin-ker- Maasoever te Rotterdam is proces-verbaal op- gemaakt, omdat zij uit de Van Dals-enstraat de bcstr.'.-ting over een oppervlalrte van 6 viet- kant-e M. hadden opengebro-ken. Met de daaruit gestolen Winkers hebben zii de plaats- jes achter hun wonin-gen bestraat. Prins Hendrik is voornemens Vn'jdag te Utrecht tegen wo o-rdig te zijn ter jubileum- verg- d-ering, gewijd aan het 25-iarig be- staan van het Centraal Genootscha-p voor Kinderh-erstellin-gs- en VacantiekoloLics. De bijeen-komst heeft plaats in het jaarbeursge bouw. Frovinciaal nieiaws UIT BERGEN. Vrij-dagmorgen oms-trecki half zes is te Bergen aan Zee ter hoogte van strandpaal 34 een lijk van een onbekend mansper- so-on dat reeds in verren staat van ontbinding verkeerde. Het was gekleed1 in bruine kiel en droeg een blauwe wollen trui, een paar bretelles, een molton hem-d, waarin ter hoogte van de borst met rood sajet de letters A. L. waren geborduurd, een molton onderb-roek en een blauw la-ken pantalon, welke ter hoogte van de lin-kerknie en rechter- dij was hersteld met een lap. In de linker- broekzak bevond zich een blikken doosje met ta-bak, waaro-p stond vermel-d „Pastilles Du Docteur Sadler, De la Gorge et de la Broo ches". Een ongeval dat zich aanvankelijk ern- stig liet aanzien do-ch ten slotte goed afhep, overkwa-m dezer dagen een monteur van Elec- trostroom te Rotterdam, welke Maatschappij in deze gemeente electriciteitswerken uitvoert. Toen deze monteur met werkzaamheden be- zig was in de Iaagspanningsa-fdceling van het trans-formatorgebouw aan de Dorpsstraat alhier, viel zijn duimstok j-u-ist tussehen twee phasen in met het gevolg dat kortsluiting ontstond. Door een vlam, welke onts-tond, werd de monteur in het gezicht getroffen, ge- lukkig zooals naderhand bleek niet ernstig. De monteur was zoo geschrokkeii, dat hij Foste it's Alom vcrkrijgbaar is vaak te wijten aan slcchte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal. werken uiterst zacht en verschaffen ueen gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen A f 0.65 pervflacon. n] j Bjgg<CT fr?r--T"! j-IWi-.Tj gaaa j Fgn/j.-r.-1raaage Tj fraseaaaj JShiST] fnasag fjjaanan 11 lam pVJMA-a] pygvea j jiSsaiiaal IT5a.Saj j De eerste zwaluw, die gezien wordt, is nog geen bewiis dai de zomer er a) is. Wei echter it het een aanduiding dat er ver» andering ten goede in de natuur Zoo is het ook met adverteeren: Daarora moet ook ten stelligste de meening weerlegd worden, die men xoo vele ma!en hoort: wIk heb al eens een advertentie geplaatst, het geeft toch niets, heb nooit succes gehad of vooruitgang bemerkf' Neen, natuurlijk niet, door 66n advertentie maakt gij uw zaak niet bekend, gij moet regel- matig adverteeren, wij geven u de verzekering, dat gij beslist en afdoend succes zult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 10