BOEKHANDEL ADVERTEBTIE-BDBEAD. DRUK BE BIX Bij zwaktefoestanden Bultenlandsch gemengd nieuws. Buifenland Van Recht en Onrecht. Brieven nit Weenen. voor til el. eene bezwij-ming nabij was. Speed ig waren twee doktoren ter plaatse aanwezig, en. Week dat het ongeval niet van ernstlgen aard was. De monteur kon den vblgenden dag zijne werkzaamheden weder voortzetten. GEVONDEN VOORWE'RPEN. Een donkergrijze dameshandschoen, een grijs portemonnaietje met eenig geld, een Ihuissleu'tel, een klein nikkelen sleuteltje, een leesboek, getiteld „De val van Napoleon", een sleuteltje van een actetasch, een zakmes met burkentrekker, een zilveren heerenliorio- gieketting, een double kettinkje. I PERSON'ENTARIEF DE'R NOORD- HOELANDSCHE TRAM. S 'Het Personentarief der Noord-Holianc- sche Tram, zal met ingang van '27 April a.s. wooden verlaagd, doordat de prijzen voor en- kele kringkaanen en retours zullen worden vermiinderd en bovendien een uitbreiding aan de retourkaarten wordt gegeven. Tevens wordt vanaf 1 Mei a.s. het abonnementsta- rief uitgebreid1 door de instelling van rnaand- abonnementen. Afdrukken dezer tarieven zijn tegen beta- ling van 2 cent, resp. gratis aan ce stations te verkrijgen. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. In de gemeente Zuid- en Noord-Shermer zijn op 12 April j.l. .voor den gemeenteraad ingedlend de navolgendfe candidateulijsten (nog ongenummerd) Vcor d':n Vrijheidsbond': F. Posch, P. de Beer, Jn. Smit Jansz., M. C. v. d. Laau, Jb. Bo eke1. Czn.. D. Schermerhorn Dzn., W. Zee, R. E. Schermerhorn, Jb. Dekker Azn., C. Maddferom. Voor de S. D. A. P.: Neeltje Slooten geb. Smit, Jacob Heinis Mzn., Dirk Pascha, Trijn- tje Vlaanderen geb. Boot, Teede Slooten, Maartje Broertjes geb. Koning, Simon Kriek, Gcrret Hartog, Pieter HoogLand. Voor de Wilde Partij: C. Mofeniaar, J. Kluft, Wijbr. Ouweltjes. j UIT BEEMSTER. Voor de a.s. gemeenteraadverkiezing war den de volgende viji lijsten ingediend: R. K. lijst: 1. J. N. van Baar (aftr.), 2. H. van Diepen, 3. Jac. P. Peel, 4. J. J. 1 Oudejans, 5. Th. E. Stadegaard, 6. J. Ko- nijn Pz., 7. J. Stam Jz., S. P. Smit Kz. De heeren Groat en Kramer wenschten zich niet herkiesbaar te stellen-. Vrijz.-Dem. lijst: 1. Jb. IJff, 2. J. Edel Kz., 3. J. A. Woelders, 4. L). 'Kohne, 5. H. Wage- maker (alien aftred.), 6. A. Molenaar-Kooij, 7. T. Mantel, S. Joh. van der Molen, 9. D. Zeekant, 10. Ps. Stolp, 11. D. Beets, 12. P. Waal Gz. Vrijheidsbond 1. H. Zijp, 2. P. Knip Sz. (aftr.), 3. C. P. Hartog (aftr.), 4. D. No bel Jz., 5. J. Kwad'ijk-Bakker, 6. P. Hoek Spaans, 7. J. Koopman, 8. D. Scheringa Dz., 9. F. Schmidt, 10. P. Otjes Mz., 11. J. Sloo ten. De heer Jon-gens wenscbte zich niet he#- kiesbaar te stellen. Anti-Rev. lijst „Nederland en Oranje": 1. P. Hide, 2. H. Strietman, 3. P. En- sting Jz., 4. W. Eernsting Sr. - Arbeiderspartij-lijst1. A. de Haan, 2. P. Groot, 3. D. Rogter, 4. Jb. Slot, 5. W/Edam. UIT HEILOO. Zondagmiddag ontstond tier door onbe- kende oorzaak brand bij den heer Th. Leek. Hoewel men geen zekerh-eid heeft, meent men dat de brand is ontstaan door kinderen, die met lucifers speelden bij een riethoop. Door B. en W. is gegund de levering van benoodigdheden voor het O. L. ond-er- wijs en schooibehoeften aan de firma P. de La-nge te Deventer voor f 470.70 en voor handwerkonderwijs enz. aan de heeren P. de Groot en Zonen alhier voor f 2820. De heer M. van Stijgeren is benoemd tot ambtenaar van den Rijk-splantenziekten- kundigen diens-t, met als ambtsgebied Kenne- merland en de koolstreek aan den Langendijk In de bestuursvergadering van de sport- yereeniging ,V. V. H. is besloten Hit jaar in de maanden Mei, Juni en Juli wederom seriewedstrijden te houden, waaraan ver- bonden is een eere-wedstrijd. Er zal worden gespeeld in 3 klassen. Er zijn beschikbaar ge steld zilveren lauwerkranzen, zilveren kruis en versehillende medailks terwijl voor den eerewedstrijd een zilveren beker is beschik baar gesteld. 1 Zaterdagmiddag 3 uur is door het Cen- traal stem-bureau beslist over de geldigheid der ingereverde lijsten van candidaten voor den gemeenteraad en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De be- slissing is z. h. st. geschied. UIT EG MO NO AAN ZEE. In verband met de onderscheidene candii- datenlijsten voor den gemeenteraad schijnt de mcening te bestaan, dat een bepaalde groep Protestanten, die dan oak met een af- zonderlijke lijst is -uitgekomen, van mecrewer- king aan de Protestantsche lijst was uitge- sloten. Dlt is evenwel onjuist, daar een pu- blieeke oproeping aan alle ProtestaHfbn op versehillende plaatsen werd1 opgehangen en bovendien op de open'bare vergadering uit- drukkelijk gevraagd is, of iemand nog ande- re candidaten voor de Protestantsche lijst kon no-emen. TS JECHO-SLOW AKIJE. KABINETSCRISIS. De minister-president Oezonowitsj heeft bij den koning het ontslag van htet kabinet inge diend. De bcd'oeling van dit aftreden der regee- ring is een uit'br.iding der regeerin-gs-coaTitie mogelijk te maten. Veldja Voekitsjevitsj, 'leider der radlicale partij, ontving opdracht een nieuwe ministe- rie te vormen op den grondslag eener groote coalitie. Een nadfer telegram d.d. 17 dtezer meldt: 'Het nieuwe kabinet is reeds gevormd. Minister-president en minister van binnen- landSche zalken is Voekitsjevitsj, minister van b-uitenlandische zaken Marinkovitsj, minister van oorlog en marine Hard'itsj. JAPAN. MINISTERCRISIS. Het kabinet is afgetreden. Dit aftreden der regeering volgde op een vergadering van den raad van state, in tegenwoordigheid van den keizer gehcuden, ter bespreking van de kwes- tie van steunverleening aan de bank van Tai wan. Een verzoek van den eersten minister om een keizerlij'ke ordonnantie, waarin het regec- ringsvoorstel tot steunverleening aan go noemd'e bank zou worden bekrachtigd, werd met 19 tegen 11 stemmen verworpen. BELGIe, GROOTE MIJNRAMP. Te Estinne au Mort (Belgie) heeft een ernstige mijngasontploffing plaats gehad in de mijn Levant de Mons. De catastrofe gebeurde juist, nadat de nac'htplceg was afgehaald. Dadelijk werd er hulp geboden, d-och eerst omstreeks 4- uur's morgens was de eer- ste gewonde boven gehaald. Deze werd on- middellijk per auto naar het hospitaal van La Louviere overgebracht. Hij was ernstig verbrand ever heel het lichaam en ook 'het ge- zicht. Kort daarop werden nog twee andere gewonden boven gebracht, die eveneens naar La Lcuviere werden gevoerd, met ernstige brandwomden. Talrijke werklieden ontbraken evenwel bij het appfel en volgens de eerste inlichtingen bedraagt het aantal doo-den 28. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 50. DE BRUSSELSCHE AUTO-DIEVEN. Tot dusver heeft de Belgische politie meer dan 50 auto's weten te achterhalen, die' in Frankrijk, hoofdzakelijk te Parijs waren ge- stolen, en door een tweetal Brusselaars, August van Kerckheven en Armand Pierrv, die op het oogenblik achter slot zitten, in Belgie waren herverkocht. Op all-e gestolcn auto's is beslag gelegd; er rijden er echtsr nog een hcnderdtal rond die tot dusver niet zijn achterhaald. Pierry en van Kerckhoven moeten een groot aantal medeplichtigen hebben gehad, waar- onder ook Nederlandcrs. Feit is, dat men ze te Brussel meermalen met Hollanders samen- zag, die men sedert h-un arresta-tie in de Bel gische hoofdstad niet meer heeft gezien Eeni- ge Belgische rechercheurs zijn rl-aar Amster dam v-ertrok'ken, om in samenwerking met de Nederlandsche pclitie het onderzoek voort te zetten. Vele nieuwe eigenaars van de gestolen Fransche auto's werden ont-dekt, doordat zij verzuimd hadd-en hun wagen aan te geven vcor de luxebelasting en voor de invoerrech- fen. Zoo is in Ocst-Vlaanderen een der klan- ten van Pierry en van Kerckhoven door den fiscus aangesproken vcor 48O0 francs luxe belasting, vcor 90,0'0 francs invoerrechten en voor TSCOO francs boete, onverminderd de siraf die hem wacht, wanneer mocht blijken, dat fiij zich bewust aan heling heeft schuldig gemaakt. BULGARf IE. SLUITING VAN DE SOBRANJE. Met de dezer dagen door het Bulgaarsche parlement aanvaarde kieswethervorming was het program der parlementairc- werkzaam heden van de thans zittende wetgevende ver gadering uitgeput. In tegenwoordigheid van de ministers en van het corps diplomatique heeft daarop de sluiting van het parlement plaats gehad. De koning, die deze plechtigheid verrichtte, werd, op zijn tocht naar het parlement, door de bevolking van Sofia geestdriftig toege- juicht. In zijn boodschap' aan het parlement rele- veerde de kening het zeldzame feit, dat dit parlement, voor het einde van zijn mandaat, heel zijn taak had afgedaan. De Koninglijke besluiten waarbij het par lement wordt ontbonden en de datum dier nieuwe verkiezingen op 29 Mei wordt vastge- steld, zullen onverwijld in het staatsblad wor den gepubliceerd. FOKKER LICHT GEWOND. Bij een proefvlucht van het vliegtuig •„America", dat voor den tocht New-York Parijs gebouwd was, zijn de drie inzittenden, Fokker, luitenants Byrd en Bennett, gewond, nadat het toesiel bij de landing over den kop sloeg. Byrd brak een arm. Geen hunner wei'd !e- venisgevaarlijik gewond. De mecanicien Ben nett is er het ergst aan toe met een dijibeen- fractuur, een gebroken rib en een schouder- verwonding. Byrd brak zijn linkerpoSs, ter wijl Fokker zoo lieht gewond werd, dat hij niet in het hospital behoefde te blijven. (Nadruk verboden). XXXVIII. Ongemotiveerd procedeeren. Sommige geillustreerde bladen onthalen hun getrouwen steeds maar weer op meer of minder geslaagde grappen over procedeer- lustigen, die dan meestal tot den boeren- stand heeten te behooren. Men is genei^d, dat als schromelijke overdrijving te beschou- wen, maar aan de ingewijden is dit type heel gced bekend. Een arrest van e?n gerechtshof komt nu aan een grooteren kring een merk- waardig staaltje van ongemotiveerd proce deeren toonen. Ook hier was er een boer in het spel, maar deze werd juist tegen zijn wil den weg van rechten opgedreven. Voor het rechtsgevoel is het bevredigend, dat hij in twee instanties in het gelijk werd gesteld. De bewuste boer had van een naamlooze vennootschap een aan deze toebehoorende bouwhoeve gepacht voor den tijd van zes ja- ren, ingegaan 1 Jan. 1921. Reeds van den aanvang af schijnt de verhouding niet ideaal geweest te zijn, althans bij vonnis van 18 Dec. 1924 werd de verhuurster veroor- deeld om aan den huurder schadevergoeding te betalen. Het blijkt niet op grond waarvan; het bedrag moest echter nog nader vastge- steld worden: de huurder maakte aanspraak op 4000. Op 1 Jan. 1925 verviel weer de huursom ad 302, die per geheel jaar be- taalbaar was, en de advocaat van den huur der stelde bij brief van 5l Dec. 1924 aan de tegenpartij voor, dat het bedlrag onder den huurder zou blijven berusten, totdat ook over de hoegrootheid van de schadevergoe ding zou zijn beslist.. Daar de verhuurster in financieele moei- lijkheden verkeerde, zou de huurder r.nders toch conservatoir arrest onder zich zelf op die huurpenningen leggen en de kosten daar- van konden bespaard worden. Men kan na- melijk tot bewaring van zijn recht beslag leggen onder den schuldenaar van zijn eigen schuldenaar, d. w. z. zooals men anders diens tastbare bezittingen in beslag neemt om te voorkomen, dat hij ze weg maakt, zoo belet men nu, dat hij het geld, waarop hij zelf aanspraak heeft, in handen krijgt. Is de beslaglegger d'us geld- schuldig aan zijn schuldenaar, dan legt hij het beslag onder zich zelf en vermijdt daardoor, dat er hem een grief van kan worden gemaakt, dat hij niet betaalt. De verhuurster beantwoordde het voorstel met het verzoek om inzage van het zoo juist gewezen vonnis; daaraan werd voldaan. Toen volgde een deurwaardersexploit van een andere naamlooze vennootschap, die verklaarde de hoeve van de oorspronkelijke verhuurster reeds een half jaar geleden ge- kocht te hebben, en die nu den boer aan- maande om binnen drie dagen de huur te betalen. Pogingen om tot opheldering te ko- men slaagden niet en op 12 Febr. werd de huurder door de nieuwe eigenares gedag- vaard met eisch tot ontbinding der huur, ontruiming en schadevergoeding. Als men nu weet, dat het exploit van 2S Januari cle eerste kennisgeving was, die de huurder er van kreeg, dat de gepachU h-ocve in an-der handen was overgegaan en verder, dat de directeur en de advocaat van de nieuwe eigenares een en dezelfde persoon was, als die van de oude, dan zal men hot met den huurder een-s zijn, dat het niet billijk was hem een prcces aan te doen wegens het niet betalen der huur onder de beschreven omstandigheden. Het Hof overwoog dan ook, dat de gs- ncemd-e directeur der beide naamlooze ven- nwtschappen uit den brief van 31 December 1 Dokter: En als hij nog eens z'n bewustzijn mocht ver- liezen, dan moet U hem een beetje' van die brandewijn geven. Vrouw van den patient: Wit, terwjjl hij bewusteloos is? Hij zou het me nooit vergeven. (Passing Show.) wist, dat de huurder bereid was de huur te voldoen, maar dat hij met het oog op het voor hem gunstige vonnis van 18 December zijn daaruit voortspruitende rechten op de minst kostbare wijze wilde waarborgen. Daarop had de directeur moeten antwoor- den, dat de huur niet meer aan de oorspron kelijke verhuurster, maar aan de nieuwe eige nares voldaan moest worden. Inplaats daar- van vroeg hij inzage van het vonnis, vkwam toen met de sommatie en „besprong", zooals het arrest beeldend zegt, tenslotte den huur der met een dagvaardin.g Bij deze toedracht der feiten is des huurders wanpraestatie ver sclioonbaar en rechtva-ardigt met de ingestel- de vordering. alleen XX. De Weener is liever uit dan thuis. De „Weinkeller". Walsquar- tetten. lets over Beethoven en zijn tijd. Weenen, half Maart 1927. De Weener gaat voort met jammeren over den slechten gang van zaken (hoewel de sta- tistieken en balansen tegenwoordig een aan- merkelijke verbetering in den economischen toestand toonen) en de winkeliers schudden nog immer regelmatig achter de toonbank met't hoofd, spreken vol ontzetting over hun a.s. faillissementen en over 't op springen staan van de heele serie luxe en modemaga- zijnen in de Kartnerstrasse, die er echter te genwoordig weer prachtig uitzien en voller zijn dan ooit. Wat natuurlijk ook ten deele aan 't voorjaarsseizoen ligt. Zij eindigeri doorgaans hun relaas met de verzuchting „Negen jaren na den oorlog en nog geen uit- zicht op herstelPessimistische winkeliers- beschouwingen treft men :lders in Europa ook aan, zelfs wanneer de zaken goed gacn. Dat schijnt nu eenmaal tot dat vak te be hooren, maar in Weenen is't al heel erg. 't Komt me echter voor, dat de onrustba- rende uitlatingen't gevolg zijn van de speci- f'ie'k Weensche eigenschap „!t leven te willen genieten". De Weeners hebben daarom 'n be- ter gevulde beurs noodig en meenen die ook te mogen eischen dan de in doorsnee minder uithuizige, spaarzamer en eenvoudiger aan- gelegde Nederlander. De Weener van voor den oorlog was gewend een belangrijk per centage van zijn verdiensten in cafeconsump- ties of comedie en concertbezoek „om tc zct- ten". Geld aan kunstgenot uitgeven is niet erg, want kunst is geen luxe, al denken velen daar nog ande.s over. Maar dat cafe, „Bier- hans"- en „Weinke!ler"-bezoek loopt heel wat meer op dan de Weener cok maar in de versfe verte vermoedt en is minder -rendabel dan 'tbeleggen van inkomsten in een smaakvolle woninginrichting. Het woord „My home is my castle" begrijpt een Nederlander beter: de Weener heeft voor de verwezenlijking van dit begrip eigenlijk maar bitter weinig ov:r. En nu de inkomsten niet meer boven't kost bare uitgaan in die mate toelaten als vroeger, jammeren in eindelooze voortduring ook zij, die daartoe geen reden zouden hebben, wan neer ze maar andere eischen aan den levens- standaard stelden. Overigens moet men niet denken, dat de Weener nu thuis blijft. Opera en Burgthea- ter zitten gemeeniijk vol, terwijl men daar voor een eenigszins behoorlijke plaats achter in de zaal al gauw 15 a 20 schilling betaalt, wat neerkomt op 7, hetgeen zelfs voor Ne- derlanders buitensporig hoog is. De prijzen loopen op tot ongeveer 't dubbele. Men kan veelal in de Weensche couranten beschouwingen lezen over den enorm wree- den „Existenz-Kampf", met dan als merk- waardige slottirade „we moeten nu maar in 's hemels naam 's avonds thuisblijven en er dan met de radio of een whistspelletje van trachten te maken, wat er van te maken valt". Voor 't whistspel heerscht hier een rage, waarbij vergeleken die der Black Bot tom nog maar kinderspel is. In de cafe's zijn aparte „whist"- en „bridge"-zalen ingericht en de kaartleeraren en lee^aressen, dikwijls uit vroeger beter gesitueerde kringen, maken een prachtige verdienste. Als Nederlander staat men echter tegenover een mentaliteit, die de woonkamer als een soort laatste toe- vlucht vcor behuisden beschouwt en die 't cafelampen-goud-geschitter slechts noode kan missen, ietwat vreemd. Het verlrngen naar de z.g. ,,Weinkeller" is echter volkomen begrijpelijk. Want in deze onderaardsche ge- welven, meestal kelders va oude kloosters, heerschen een intimiteit en een vvarme sfeer, welke die van de huiskamer duchtig becon- curreeren en iemand, die er den smaak van te pakken krijgt, zoo gauw niet weer ldtelaat. Bars en cafe's, ze zijn in iedere grootstad.. maar de Weensche „Weinkeller" is iets aparts en groote plakkaten, waarop „Halt Weintrinker", herirneren dan ook de v.eem- delingen, nu hoofdzakelijk bezoekers van de „Fruhjarsmesse", er aan, dat een hartige slok onder den grond, een behaaglijk uitrus- ten na gedanen arbeid in een ideale omge- ving- tot eventueel voortzetten van handels transacties beteekenen kan. Het zijn slechts de vreemdelingen, die ei heen gelokt moeten worden. De Weeners ko- men* er vanzelf wel en weten goed waar d? gemoedelijke stemming heerscht en waar men niet te 'veel op geldklopperij uit is. Langs een nauw, geheimzinnig wentel- trapje duikt men in den Urbanikeller. 't Is hier schemerig en rookerig; slechts 't flauwe gele schijnsel der lantaarns verlicht de ver- liefde paartjes, die achter de houten beschot- ten als tortelduifjes weggekropen zitten en onder de groene dennetakken fluisterend minnekoozen. Hier is de wijn 't duurst, zeker een gevolg van de vernuftige inrichting der zitplaatsen, die't mogelijk maakt, de geliefde een zoen te ontfutselen, zonder dat de buur- lieden er wat van zien. De waard schenki „Spezial feurige Siiszwein fur Verliebte" over't algemeen is de wenn in Weenen kop- pig, maar dit soort vooral brengt den on- schuldigen drinker in de meest innige, poeti- sche en „Weltentrtickte" stemming. In de Melker Sttftskeller, klooster uil 'tjaar 1636, heerscht niet zulk een verheven stilte van elkaar weemoedig in de oogen blikkende jeugd. Hier speelt weer de bekende quartetmuziek, die de jodelende zangers be- geleidt. Deze heeren scharen zich aan uw tafel, halen gelijktijdig maar vast hun wijn- glas uit den zak en drinken't volgend oogen blik Vertrouwelijk ad fundum op uw gezond- heid. De ontelbare glazen, die deze knijpende zangkunstenaars iederen avond op bezoe- kei"sgezondheid ledigen, verknoeien op der duur licbtelijk hun eigen gezondheid, getuige hun welgevormde buik en roodgevulde neus. Men moet de vitaliteit en 't onuitputtelijke nioppen-repertoire van deze „borrelende" op- timisten wel bewonderen. In een hoekje zitten troepjes studenten, druk politiseerend of philosofeerend achter hun achtste of kwartliter Karlowitzer Rot- wein, redeneerend tot 't sluitingsuur (2 of 4 uur in den morgen), zooals dat in de „Sturm und Drang"-periode zoc graag ge- daan, wordt, tot men er achter komt, dat y daar ook al niet mee opschiet en waarvan di Weener zijn heele leven niet genoeg krijgt Later op den avond verschijnen dikwijls hie' nog families uit de beste Weensche kringen die na een diner of een noodgedwongen hui- selijke whistpartij, liever nog wat op de ruw houten benken komen zitten en van de viool, harmonica en guitaar willen genieten, dar dat ze op de salonsofa naar de radio ol grammofoon moeten luisteren. In Holland zou men raar opkijken, als iemand om elf uur na een dinertje met 't voorstel kwam ergens nog even in een kroeg onder te duiken om een wijntje te verschalken, maar in deze omgeving voelt een rechtgeaard Weenei zich eigenlijk pas „thuis". (Wordt vervolgd). \l1 i'£. if-- van geestelijken en lichamelijkeo aard of na ultputtende ziektcn is bet noodig geruUAen tijd een versterkend praeparaaf in te nemen. In zoo'n geval verdicnen Dr HOMMEL'S HAEMATOGEN-TABLETTEN de voorkeqr omdat nj door bun beerlijke chocolaamaak nooit tegenstaan. Op- wekkend en versterkend. Per Doos f 1.901 bij Apoth. en Orogisten. Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN, het beste bloedvormcndc en versterkende middcl sedert 35 jaar. h, v",'. N.V. Ooek

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 11