1 Paascbcongres S. B. A. P. Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! nn SB ProvinciaaB nieuws Scheie hoofdpijn Tegen nrajoor G. is een bevel tot gevangen- houdang uitgevaardigd. Wij lezen in d*e Tiaagsche Courant: Het geheimzinnige sterigeval van den kapi- tein Q. heeft diooa- dte bekcntenis van dr. G. algeheele opheldering gekregen. Het schijnt than® volkomen vast te staan, dat de echtge- Btoote van den overledene onkundig is geweest van den opzet van dr. G. Toen dr. G. den bewusten Zondagcchtend den kapitein een kop chocoladc aanreikte, zat diaarin een vergitt, dait evenwcl geen doo- deiijke uitwerking had, doch den kapitein tot waanzin bracht. Dr. G. had in den kop chocolade een dosis scopolamine gediran, met het oogmerk kapi tein Q. te bedweemen, opdat deze in dien toe- stand een verklanng zou teekenen, die er toe zou leiden, dat een echtscheiding tusschen 'den kapitelin en diens virouw zou worden uit- gespro Dr. G. misre'kende zich bdj het toed&enen van de dosis, want in plaats dat Q. tijdelijk suf werd, werd bij krankzinnig. Mevr. Q., cnkundig van den waren aard van het drama, dat zich voor haar oogen af- speelde, smeekte den medicus om aides te doen om haar echtgenoot te helpen. Dr. G., die toen reeds een verschrikkelijke wrceging had, verzette er ziich tegen, dat mevrouw Q. van den afschuwelijken toestaad, waarin zich haar man bevond, getuige zou zijn en verwijderde haar uit het vetrrek, waarin de lijdfer lag. Zelf tot dollen angst gedlreven, dat zijn noodlottige daad zou uitkomen, diende dr. G. dsn kapitein twee injecties toe met cyaankali- dis onmiddellijk een einde maakten aan het leven. Het eenige motief, dat dr. G. voor zijn daad aanvoert, is, dat hij gek was van liefde voor mcvrouw J., die haar man niet w»ou veriiaiten, omdat zij daardoor ook haar kind zou moebem missen. Evenmin kon mevrouw Q. het over haar hart verkrijgen, haar kind rnee te nemen en daardoor den kapitein. die dblveel van zijn dochtertje hield, te treffen. Door haar weigering, die eenige dagen voor het drama herhaald werdi, is dr. G. tot wanlioop gebraeht en in dien tocstand is bij hem het plan gerijpt, om den man, die hem in den weg stond, te dwingen in een echtschei ding toe te stemmen. Zijn plan mislukte en het bekentDe noodlottige einde was het resul- taat. De justitie heeft, nadat omtrent de dtoor den anatoom-bacterioloog R. R. Rochat ver- richte sectie op liet stoffelijk overschot van kapitein Queek voorloopig rapport over de dbodisoorzaak was uitgebracht, het chemisch ondlerzoek naar de stof, waarmede de kapitein is vcrgiftigd, opgedragen aan prof. dr. D. H. Wester en den directeur dfer gcmeente- apotheek A. H. Schirm, welke laatste, gelijk gemeld, tevens aan het sectie-onderzock heeft ded'genomen. UIT DE METAALNIJVERHEID De Volkskrant maakt thans melding van het voorstel, dat de Metaalbond heeft gedaan aan de arbeidersorganisaties in de metaalnij- verheid om te komen tot een collectieve ar- beidsovereenkcmstDit voorstel houdt o.m in: Er wordt een minimum uurinkomen vastge- steld, dat in elke onderneming gemiddeld aan [de tot een en dezelfde vakgroep behoorende werklieden van een leeftijd, resp. leeftijds- groep, zal worden betaald, voorzoover die werklieden den 65-jarigen leeftijd nog niet overscfaredera hebben. Voor de leeftijiden van 25 jaar en jonger geldt daarbij het volgende: Bedraagt het tot een. bepaalde vakgroep behoorende aantal werklieden van een leeftijd minder dan 10, dan zal^een eventueel tekort aan gemiddeld uurinkomen voor die werklieden verrekend mogen worden met een eventueel te veel voor de tot die vakgroep behoorende werklieden van een anderen leeftijd. Naast het minimum gemiddeld uurinkomen is een minimum uurloon vastgesteld, dat in elke onderneming zal worden betaald aan ten minst 85 pet. der werklieden van iedere vak groep, voorzoover die werklieden1 den 65-jari- gen leeftijd nog niet overschreden hebben. Aan elke onderneming zal een fabrieksraad worden opgericht. Deze fabrieksraad zal bij gdheime stem ming rechtstreeks door de meerderjarige werklieden gekozen worden uit die werklieden van 25 jaar en ouder, met dien verstande evenwel, dat het actieve en het passieve kies- recht niet toekomen aan werklieden, die niet gedurende het half jaar, aan de verkiezing voorafgaande, onafgebroken bij de betrokken onderneming in dienst zijn geweest. De fabrieksraad stelt zich ten doel, in alle fabrieksaangelegenheden de moreele en de materieele belangen der werklieden te bevorde- ren; hij zal zoowel adviseerend1 als onderhan- delend optreden.- Gemeenteklasse-indeeling. Gem. Klasse I. "Amsterdam, Rotterdam, Schiedam Gem. Klasse II: Arnhem, Delft, Dord recht, Enschedie, Haarlem, Hengelo (O Hilversum, Koog aan de Zaan, Leiden, Nij- megen Rheden, Utrecht, Velsen, Voorburg, Zaandam. Gem. Klasse III: Alkmaar Amersfoort, "Apeldoorn, Breda, Culemborg, Deventer, Go- rinchem, Helmond, Nieuw Lekkerland, Mid- delburg, Olst, Oudewater, Teteringen, Tiel, Vlissingen Winschoten, IJlst, Zwolle. Overuren. a. Voor de laatste 2 uren voor d^| aanvang en- de eerste 2 uren na het einde van den normalen werkdag wordt per uur 25 pet. van het vaste uurloon extra betaald. b. Voor elk der overige uren wordt 50 pet van het \aste uurloon extra betaald. c. Voor elk uur op Zon- en feestdagen wordt LOO pet. van het vaste uurloon extra betaald. X Als overuren wordt niet beschouwd: 1. De uren de buiten den normalen werk- ijd gewerk worden tengevolge van bedrijfs- stoormssen in eigen bedrijf, als defect raken van machines, ovens of andei'szins. 2. 'De uren, die buiten den normalen werk- tijd gewerkt worden door werklieden, wier ar- beid'uit den aard buiten de gewone uren moet worden verricht. 3. De uren, die buiten den normalen werk- tijd worden gewerkt met het doel, niet-ge- werkte uren in te halen. Aan de^ werklieden zal worden betaald op Nieuwjaarsdag, 2den Paasehdag, 2den Pink- sterdag, Hemelvaartsdag en len en 2en Kerstoag (voorzoover deze niet op een Zon- dag vallen) de helft van het vaste uurloon, dat zij zouden hebben verdiend, als die dag geen feestdag geweest was. Aan de werklieden, die tenminste een jaar bij dezelfde onderneming in dienst zijn, zal jaarlijks en vacantie worden gegeven van ten minste drie werkdagen en over dien tijd de helft. van het vaste uurloon worden betaald, dat zij die dagen zouden hebben verdiend. De Zaterdag geldt als een halve dag. Zoolang geen wettelijke regeling bestaat, zijn de werkgevers, zoover zij geen voldoende ziekteverzekering, ter beoordeeling van de centrale commissie, hebben, verplidht een re geling in te voeren, waarbij de kosten gelijke- Fijk door den werkgever en de werklieden wor den gedragen en waarbij 80 pet. van het uur inkomn gedurende 26 weken per jaar, waar- van ten boogste 13 weken achtereenvolgens, wcrdt uitgekeerd. VERDRONKEK. Op de Maas bij Reek (N.-Br.) zijn de schip- per W. Hassolo en zijn knecht van de Rijnaak fhemar uit Dordrecht, bij het licbten van het achteranker, met behulp van een roeiboot, te water geraakt, dbordat de boot water schepte. De heer Kersten Jr., die van den wal het ongeval zag, sprong in zijn boot en wist den knecht te redden. Schipper Hasselo echter verdween met zijn roeiboot in de diepte. De 42-jarige schipper was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen na. Vrouw en kinderen waren denzel'fden morgen naar Dordrecht vertrokken. VERGOED1NG NA EEN DOODELIJK ONGELUK/ Bij een botsing van een toer-auto en een lo- comotief, op 28 Augustus j.l. te Parijs, is een Nedierlandsche dame, mevrouw Claesen, ge- dtood. De bestuurder van den toer-auto is thans tot 2 maiandsn gevangenisstraf veroor- deled en dfe familie van mevr. Claesen heeft een vergoeding gekregen van 4160 en 1420 Fransche francs voor allerlei kosten, die uit het ongeval zijn voortgeVloeid. JEUGDIG AVONTURIER. Vrijdagavond vonden de martchaussees op het stationsemplacement te Roosendaal in een goederenwagon een elfjarigen jongen uit Rot terdam, die op avemtuur iwilde naar Antwer- pen. Donderdagavond was h.ij in den wagen gekropen. Hij was verkleumd van kou en flauw van den honger. Een marechaussee heeft den knaap naar het ouderlij'k huis te- ruggebracht. Zaterdag, Zondag en Maandag werd te Utrecht het eenendertigste congres van de S. D. A. P. gehouden. Zaterdagmiddag nam het Congres een aanvang met de openingsrede van den Partij- voorzitter, den heer Henri Polak. In zijn rede bracht hij dank aan zijn voor- ganger, den het vorige jaar afgetreden voor- zitter, W. H. Vliegen. Vervolgens herdacht hij een aantal binnen- en buitenlandsche. par- tijgenooten, die het afgeloopen jaar zijn over- lecien. Hderna sloeg spr. een bli'k op de voomaam- ste gebeurtenissen, welke gedurende het ver- slagjaar in binnen- en buitenland hebben plaats gegrepen. Daarbij valt de aandacht onmiddellijk op de werkstaking der kolen- mijnwerkers in het Britsche Rijk, die ingeluid werd door eene algemeene werkstaking, welke ten doel had den strijd der mijnwerkers snel den gewenschten uitsiag te bezorgen. Deze laatste was 'n mislukking en daardoor tevens een waarschuwing voor diegenen, die in lan- den, waar de arbeiders veel minder s'terk zijn georganiseerd dan in Groot-Brittannie en er van eenheid, als in dat land bestaat, geen sprake is, doorgaan de algemeene werksta king aan te bevelen en voor te stellen als het middel tot het verwezenlijken van allerlei verlangens. Noch in ht economische, noc'h in het poli- tieke leven heersoht rust. De legers en vloten zijn er nog steeds, de bewapeningen zijn niet verminderd en de wetenschap wordt misbruiht tot het uitdenken van steeds geduchter verdel- gingsmiddelen, die gruwelen moeten aanrich- tn van een omvang en een ijselij'kheid, waar bij zelfs die van den jongsten oorlog verblee- ken. De oude wed loop in oorlogstoerustingen duurt dus voort, njaar er is alom de wil tot vrede, zegt men. Zeker, de Volkenibond is daar en zijn be- teekenis mag niet onderschat worden. Doch men mag deze ook niet oversehatten. Het is en blijft de taak van het socialistisch denkende en handelende gedeelte der arbei- dersklasse om alles in het werk te stellen, dat tot het afwenden van alle oorlogsgevaar, tot het mogelijik maken van oorlogvoeren, bijdra- gen kan. Spr. herinnerde nn aan de grootsche betoo- ging te's Graven'hage op 19 September 1926 en daamevens het Cntwapeningseongres van den dag tevoren. Hij constateerde, dat de Partij bij de verkie zing v9n een gedeelte van de Eerste Kamer, welke in 1926 plaats had, haar positie ver- mocht te handhaven. Over den algemeenen gang van zaken kan men tevreden zijn. Sprekende over de verhouding tusschen het N. V. V. en de S.D.A.P., verklaarde de heer Polak, dat reden bestaat om de verwach- ting nit te spreken, dat het gewenschte resul- taat thans bereikt zal worden, en een vast"1, .georgamseerde samenwerking tusschen beide ikhamen binnen niet zeer langen tijd werke- lijiheid zal zijn. Spr. was over den toestand der organisatie optimistisch' gestemd, mede in verband met de bij de Provinciate Staten-verkiezinigen be- reikte resultaten. Nadat de voorzitter zijn onder luid ap- plaus beeindigde openingsrede had gehouden, werd naar aanleiding van een mijnramp in de Borinage in Belgie een telegram van deel- neming naar de Belgische zusterpartij gezon- den. De voorzitter deelde nog nieae, aat yolgens fcericht van den executeur-teslamentair van de nalatenschap van wijlen partijgenoot H. H. van Kol deze aan het partijbestuur 16.000 had gelegateerd, onder voorwaarde, waarvan 1/4 te gebruiken voor het in leven rcepen van een of ander monument of instel- ling ter herinnering aan den erflater volgens eigen idee van het partijbestuur en het overi ge aan te wenden ten behoeve der propagan da voor de internationale sociaaldemocratie. Vervolgens werden de verschillende versla- gen aan de orde gesteld. Met de bespreking daarvan was de geheele middag en den avond tot half een gemoeid; deze liepen voornamelijk over de kwestie van de bijwoning van de opening van de Staten-Generaal door het meerendeel der Kamerfracties. Zoowel voor- als tegenstanders voerden het woord. Hierom- trent werd o.a. het woord gevoerd door den heer Frank van der Goes. Deze meende in den gedanen stap een verband te mogen zien met de heerschende. denkbeelden bij verschei- dene leden der Kamerfractie, volgens welke men meent het einddoel in de soc.-dem. poli- tiek slechts te kunnen bereiken door zich ver- plichtingen te laten opleggen, door van iets afstand te doen. Hij wees er verder op. dat in art. 104 der grendwet de mogelijkheid ligt om tot afschaffing van de groote plechtigheid te geraken. Niets dwingt den koning zelf de Kamers te openen. Door heen te gaan, had z.i. de Kamerfractie verzuirr.d een niet-onbe- teekenende verandering in de behandeling der openbare zaken teweeg te brengen. Hij achtte het een daad van politick fatsoen, om niet te zeggen der.edelmoedigheid, om de per soon der koningin buiten de kwesties der po- litieke partijen te houden. Hij noemde het een erbarmelijfce 'houding der Kamerfractie om te zwijigen, toen „Leve de Koningin" werd ge- roepen, temeer, zoo zeide hij, waar het hier geldt een zoo'weinig offensieve persoonlijk- heid als de huidige draagster der Kroon, ko ningin Wilhelmina, die door hen, die met haar in aanraking komen, niet anders dan geprezen wordt, Spr. achtte ddt heele doen lomp, temeer waar men dit door afwezig blij- ven had kunnen voorkomen. De heer van der Goes stelde tenslotte een motie voor, waarin het congres de kamerfractie verzoekt, terug te keeren tot den tot 1926 gevolgden regel. Dit idee verwierf veel bijval. De heer J. W. Albarda behandelde even- eens uitvoerig het punt van de bijwoning der opening van de Staten-Generaal. Hij meende, dat, als wordt verboden om volgende ope- ningsvergaderingen bij te worren, de Kamer- fradie belemtoerd1 wordt en gevaar zou loo- pen, de achting van den tegenstander te ver- liezen. Ten slotte de moties behandelend, wijzigde spr. de ingediende motie van het partijbestuur in dier voege, dat zij ook een uitspraak bevat omtrent het koningschap. Zij luidde toen: Het congres, overwegende, dat de partij het recht det- sociaal-democratisdie Kamerleden, om zelf te beslissen, of zij' bij1 de opening der Kamers zulien tegenwoordig zijn, nooit door eenig be- sluit heeft beperkt; overwegende, dat het partijeongres van 1926 te Rotterdam aan de fracties de vrijheid heeft gelaten om daarover zelfstand'ig te be slissen; constateert, dat de fracties derhalve ten voile het recht hadden in September 1926 tot bijwoning van de openinigsvergadering te be- sluiten; overtu'igd dat uit dat besluit der Kamer fracties en uit de aanwezigheid van een aan tal barer leden hij de opening geenszins mag worden afgeleid, dat de fracties of een deei harer leden het standpunt zouden hebben ver- laten, dat de partij onveranderd tegenover het koningsrhap inneemt bevestigt het con'gresbesluit van 1926, om aan de fracties de beslissing over de bijwo ning van de openingsvergadering over te la- ten; en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie, afdeelingsggwijze in stemming gebraeht, wordt aangenomen met 478 stem- men voor en 363 tegen. (Applaus). Te half een's nadhts werd de vergadering verdaagd. Zitting van Zondag. In de zitting van Zondag werden de be- sprekingen over de verslagen voortgezet. De heer Schaper stond stil bij de opmerkingen aangaande de partijpers, terwijl de heer J. F. Ankersmit, hoofdredacteur van „Het Volk", de critiek op de redactie beantwoordde. De partij-secr., de heer C. 'Werkhoven, diende van antwoord ter zake van de opmerkingen van organisatorischen aard. De partijvoorzitter, de heer Henri Polak, beantwoordde daama de overige opmerkin- gen. Hierbij kwam het nog tot een korte woor- denwieseling tusschen d'e heeren Wibaut en Polak naar aanleiding van wat eerstgenoem- de in de Eerste Kamer sprak over het Belgi sche verdrag. Het conflict werd bijgeiegd toen de heer Wibaut de hoop uitsprak, dat beiden nog lang in de partij zullen zijn en dat het hun mogelijk zal zijn, in de toekomst missehien door betere en ru'ime voorbereiding conflicten als deze te vermijden. Bussum trok de"motie in, die de afdeeling inzake de „Sumatra" stelde, in. De heer Boekman diende namens alle af- deel'ingen van „Amsterdam", het grootste aantal afdeelingen van Rotterdam" en een groot aantal afdeelingen van ,,Friesland" 'n motie in waarbij het congres uitspreekt zijn overtuiging van de wensehelijkheid, dat wor- de nagegaan of en in hoever de organisatie der partij wijziging behoeft en waarbij het partijbestuur werd uitgenoodigd, een commis sie te benoemen, waarin zitting hebben de leden- van het partijbestuur, de" Kamerfractie en de vertegenwoordigers van stedelijke. en gewestelijke federaties, met de opdracht een onderzoek in te stel len en eventueele voorstel- len te doen. Nadat de verslagen waren goedgekeurd, verklaarde de voorzitter, dat de leden van het partijbestuur nocb de wensehelijkheid, noch de nioodzakelij'kheid inrien van een dergelijke reorganisatie, die slechts tot tijdverlies en ver- wikkelingen zal leiden. De resolutie, hierna in stemming gebraeht. werd aangenomen Hierna kwam in behandeling het door de vereendging van soc. dem. gemeenteraadsle- den vastgestelde gemeenteprogram. Na een inleiding van den heer Polak volgde een zeer uitgebreide discussie, die tot in bijzon- derheden afdaalde. Overgenomen werden 111 f il voorstellen om in punt 3 achter: „openbare parken" te lezen „sportterreinen", en om in de tweede alinea van punt 9 te lezen ach ter: „schiipperskinderen": „kinderen .van woonwagenbewoners". Het congres maditigde de commissie en het partijbestuur om in punt 17 een juiste forinuleering te vinden voor landexploitatie door de gemeentc. Verder zegde de heer Ed. Polak toe, dat de commissie en het partijbestuur de nadere formuleering der veel bestreden agrarische paragraaf nader zullen bezien. Verdere voorstellen tot wijziging werden verworpen, waarna het ontwerp vastgesteld werd. Het zal met de wijzigingen later ver- schijnen, voorzien van een schrif telijke toe- lichting. Verkiezing partijbestuur. Medegedeeld werd, dat de partijvoorzitter Henri Polak en de partij-seeretaris C. Werk hoven bij enkele candidaatstelling zijn herko- zen. Verder werd medegedeeld, dat de heeren mr. G. W. Sannes en J. H. Schaper geen can- didatuuir voor het partijbestuur meer aan- vaarden. De heer Sannes deed dit besluit vergezeld gaan van een brief, waarin hij ver- klaard na een tienjarig lidimaatschap van h°t partijbestuur overtuigd te zijn geworden, dat het niet gewenscht is, dat een pattijbestuurs- ilid voor zijn leven zitting neemt. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het partijbestuur werd hierop gekozen de hr. E. Boekman met 836 stemmen, terwijl herko- zen werd de heer A B. Kleerekoper met 413 stemmen. Op den heer S. R. de Miranda wer den 418 stemmen uitgebracht. Vervolgens wordt overgegaan tot de ver kiezing van acht leden van het partijbestuur. Uitgebracht werden 1065 stemmen, waarvan 18 van onwaarde. Herkozen wordt mej. Suze Groeneweg met 1010 stemmen, alsmede de heeren J. W. Albarda met 1027, F M. Wi baut (die voor het dagelijkseh bestuur be- dankte) met 1002, W. H. Vlkfcn met 881, J. A. Bergmeyer met 730, mr. D. A. van Eck met 944 en J. van der Kieft met 751 stemmen. Gekozen wordt de heer W. Drees met 703 stemmen. Tot-hoofdredacteuren van „Het Volk" en de „Voorwaarts" werden rap. herbenoemd de heeren Ankersmit en Van der Veen. De heer Albarda hield vervolgens een rede, waarin hij allereerst wees op den econo- mischen vooruitgang waardoor men nu reeds spreken kan van den wereld huishouding waaruit ook ons land voorzien wordt. Men kan thans zeggen, dat alle landen, dus ook ons land, beheerscht worden door de wereldpolitiek. De gebolgen van den oorlog voelt men nog steeds, de regelmatige vooruit gang is er door verstoord, vooral op het ge- bied van de levensmiddelenvoorziening. De landen in Europa, betoogde spreker, zijn staatkundig ouderwetsch georganiseerd in vergelijking met Amerika. Er is niet aan ie ontkomen, dat Europa zich al zal moeten herzien, wil het niet ten onder gaan. Bij die herziening zal de sociaal-democratie een groote rol moeten spelen, voor den vrede en de ontwapening. Aan een federatie van de Europeesch stat'en zijn gevaren verbonden, waarvoor wij de oogen niet mogen sluiten. Geen federatie tegen Amerika of tegen de Aziatische landen of een verbond tegen Rus- land mag het worden! In Azie dreigt, ging spr. voort, het groote gevaar van een wereldramp. Ons land staat vrijwel buiten de Chineesche kwes tie, doch wij begroeten die beweging als een symptoom van de opleving van de arbeiders. In Indie staan wij niet buiten de beweging Per slot van rekening zijn de onlusten daar ontstaan als gevolg van ons beleid. De actie zelf komt uit andere oorzaken voort dan uit communisme. Het opleven van het nationaal bewustzijn Indie, dioor den oorlog nog meer aangeblazen, heeft onze regeering absoluut niet begrepen. Met allerlei dwangmaatrege- len heeft men in Indie getracht die opleving tegen te gaan. Wij eischen een volledige ver andering van beleid en koers ten opzichte van de Indische bevolking. Het ontwikkelingsproces van heden is, zei de spr., het ontbindingsproces van het kapi- talisme en het wordingsproces van het socia- lisme. De overmacht van de liberalen is to- taal uit. Een liberale rendering is voortaan ondenkbaar in ons land, en een christelijke regeering zal men evenmin spoedig terugzien. Indien de coalifie zich voor de verkiezingen herstelt, haalt zij geen meerderheid en her- stelt zij zich na de verkiezingen, dan leeft zij zeker niet lang. Een andere politieke constel- latie zal er moeten komen. Achter ons ligt het tijdperk van de politiek onder leiding van de bezittende klas6e, in het konj£Hde tijd perk zal de politiek staan onder leiding van de arbeidende klasse. De grootste rijkdom van Europa is het bewustzijn in de hoofden en harten van het volk, dat er komende is e6n tijd van vrede en welvaart. Het congres werd hierna verdaagd tot Maandagmorgen. Het onderwijsvraagstuk. In de zitting van Maandag werd d'oor den heer A H. Gerhard een referaat gehouden over het onderwijsvraagstuk, naar aanleiding van het in 1925 uitgebrachte rapport, waarin een program was neergelegd. Aan de besprekingen hieover namen ver schillende afgevaardigden deel. Besloten wordt in de laatste alinea achter de woorden: ,,ste.un aan instellingen voor arbeidersontwikkeling" te voegen: ,,vrije jeugdvorming". „Groningen" stelt voor, zich thans niet uit te spreien over eeri zes- of zevenjarlge grondschool. De Voorzitter zegt, dat het partij'bestuur zich met dit voorstel vereenigt, zoodat het aan het Congres voorstel t, thans over die voomame kwestie geen uitspraak te doen en de zaak te renvoyeeren naar de commissie, die er te zijner tijd over zal rapporteeren. Naar dezelfde commissie wordt teruggezon- den de kwestie van de reorganisatie van het mid'delbaar onderwijs en van het nijverheids- onderwijs. -- Het gewijzigde program wordt hierop goedgekeurd. De Voorzitter sloot d'aarop het congres. KORTE BERICHTEN. Er is een comite opgericht (bescherm- heer oud-ministei de Visser), dat zich ten doel stelt een gedenkplaat aan te brengen in de herv. kerk te Naarden, ter nagedachtenis van den bekenden organist Johan Schoondei'- beck. Bij het station te Voorst is de 7-jarige Johanna Friezekolk onder een autobus ge raakt en spoedig daarna overleden. Prins Hendrik heeft het voornemsn Maandag 25 dezer te 's-Gravenhage de aan- biediing te 4 uur namiddag in hot gebouw „Pulchri Studio" bij te wonen van het hulde- blijk aan dcti minister van Staat, mgr. dr. Nolens, lid der Tweede Kamer, ter gelegen- heid van diens 40-jarig priesterjubnlcum. De Rotterdamsche politie heft op aan- wijzing van een paar burgers twee mannr.n aangehcuden. die.juist hadden ingebroken <n een stoomwasscherij, waar de buit 80 be- droeg plus een evenhoog bedrag aan postze- gels. Een door hen tevens gepleegde in- braak bij een autobusmaatschappij had voor hen niets opgeleverd. icgen hvee bewoncrs van den Linker- Maasoever te Rotterdam is proces-verbaal op- gemaakt, omdat zij uit de Van Dalsenstraat de bcstraiting over een oppervlalrte van 6 vier- kante M. hadden opengebroken. Met de daaruit gestolen klinkers hebben zii de plaats- jes achter hun woningen bestraat. Prins Hendrik is voornemens Vrijdag te Utrecht tegenwoordlig te zijn ter jubileurn- verg: d'ering, .gewijd aan het 25-iarig be- staan van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellincs- en Vacantiekolouies. De bijeenkomst heeft plaaits in het jaarbeursge bouw. UIT BERGEN. Vrijdagmorgen omstrecks half zes is te Bergen aan Zee ter hoogte van strandpaal 34 een lij'k van een onbekend mansper- soon dat reeds in verren staat van ontbinding verkeerde. Het was gekleed in bruine Kiel en droeg een blauwe wollen trui, een paar bretelles, een molton hemd, waarin ter hoogte van de borst met rood sajet de letters A. L. waren geborduurd, een molton onderbroek en een blauw laken pantalon, welke ter hoogte van de linkerknie en rechter- dij was hersteld met een lap. In de linker- broekzak bevond zich een blikken doosje met tabak, waarop stond vermeld „Pastilles Du Docteur Sadler, De la Gorge et de la Broa ches". Een ongeval dat zich aanvankelijk ern- stig liet aanzien doch ten slotte goed afliep, overkwam dezer dagen een monteur van Elec- trostroom te Rotterdam, welke Maatschappij in deze gemeente electridteitswerken ultvoert. Toen deze monteur met werkzaamheden be- zig was in de laagspanningsafdbeling van jjet transformatorgebouw aan de Dorpsstraat alhier, viel zijn duimstok juist tusschen twee phasen in met het gevolg dat kortsluiting ontstond. Door een vlam, welke ontstona, werd de monteur in het gezicht getroffen, ge- 1 ukkig zooals naderhand bleek niet ernstig. De monteur was zoo geschrokkeo, dat hij Foster's Alom verkrijgbaar is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezondcn eetlust, nieuwe energic en een opgeruimd humeur. a f 0.65 per Bacon. apiteii oxen. j f ppiiwwga I j jj bmanxa De eerste zwaluw, die gezien wordt, is nog geep bewij» dat de zomer er al is. Wei echter is he! een aanduiding dat er ver andering ten goede in de natuur Zoo is het ook met adverteeren: Daarora moet ook ten stelligste de meening weerlegd worden, die men too vele malen hoort: „lk heb al eena een advertentie geplaatst, bet geett toch niets, ik heb nooit sncces gehad of vooruitgang bemerkt." Neen, natuurlijk niet, door e6n advertentie maakt gij uw zaak niet bekend, gij moet regel- matig adverteeren, wij geven u de verzekering, dat gij beslist en afdoend succes zuit hebben.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6