BOEKHAHDEL ADTERTENTIE-BUREAD. DRUKKERIJ Bij zwaktetoestanden Buitenlandsch gemengd nieuws. Buitenlansfi Van Recht en Onrecht. Brieven uit Weenen. Si3ecia,e,l -voojc in Ssortem tijd. Per Doos f 1.90; bij Ajfoth. cn Drogisfen. Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN, eene bezwijm-ing nabij was. Spoe-dig waren twee do'ktoren ter plaatse aanwezig, en bleek dat het ongeval niet van ernstigen aard1 was. De m-onteur kon den vo! gen den dag zijne werkzaamheden we-der voortzetten. GEVON-DEN VO'ORWERPEN Een donkergrijze da-meshandschoen, een grijs portemonnaietje met eenig geld, een Ihuissleutel, een klei-n nikkelen sleuteltje, een le-esboc-k, getiteld „De val van Napoleon", een sleuteltje van een actetasch, een zakmes met kurkentrekker, een zilveren heerenhorio- geketting, een double kettinkje. P ERSQNENTA RIEF DER NOORD- S HOLLAN'DSCHE TRAM. P 'Met Personentarief der Noord-Holiano- sche Tram, zal met ingang van 27 April a.s. •wor-den verlaagd, door dat de prijaen voor en- Hoele kringkaarten en retours zullen worden verminderd en bovendien een uitbreiding aan de retourkaarten wordt gegeven. Tevens wordt vanaf 1 Mei a.s. het abon-nementsta- rief uitgebreid door de ins-telling van maand- abonnemeniten. Afdrukken dezer tarieven zijn tegen beta- ling van 2 cent, resp. gratis aan de stations te verkrijgen. I UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. In de gemeente Zuid- en Noord-Shermer zijn op 12 April j.l. voor den gemeenteraad ingediend de navolgende candjddtenlijstea (nog ongemummerd) Voor den Vrijheidsbond: F. Posch, P. de Beer, Jn. Smit Jansz., M. C. v. d. Laaa, Jb. Boekei Czn.v D. Schermerhorn Dzn., W. Zee, R. E. Schermerhorn, Jb. Dekker Azn., C. Madderom. Voor de S. D. A. P.: Neeltje Slooten geb. Smit, Jacob Heinis Mzn., Dirk Pascha, Trijn- tje Vlaanderen geb. Boot, Teede Slooten, Maartje Broertjes geb. Koning, Simon Kriek, Gcrret Hartog. Pieter Hoogland. Voor de Wilde Partij: C. Moknaar, J. Kluft, Wijbr. Ouweltjes. der ingeieverde lijsten van candidaten voor den gemeenteraad en over de hand-having van de daarop voorkomende candidaten. De be- siissing is z. h. st. geschied. UIT EGMONO AAN ZEE. In verband met de ond'erscheidene candi- datenlijsten voor den gemeenteraad schijnt de mcening te bestaan, dat een bepaalde groep Protestanten, die dan oak met een af- zcnderlijke lijst is uitgekomen, van medewer- king aan de Protestantsche lijst was u-itge- slcten. Dit is evenwel onjuist, daar een pu- blieeke oproeping aan alle Protestanten op verschillende plaatsen werd o-pgehangen en bovendien op de openbare vergadering uit- drukkelij-k gevraagd is, of iemand nog ande- re candidaten voor de Protestantsche lijst kon noemen. "UIT BEEMSTER. Voor de a.s. gemeenteraadVerkiezing wer- den de volgende vijf lijsten ingediend: R. K. lijst: 1. J. N. van Baar (aftr.), 2. H. van Diepen, 3. Jac. P. Peel, 4. J. J.1 Oudejans, 5. Th. E. Stadegaard, 6. J. Ko- nij-n Pz., 7. J. Stam Jz., S. P. Smit Kz. De hecren Groot en Kramer wenscbten zich niet herkiesbaar te stellen. Vrijz.-Dem. lijst: 1. Jb. IJff, 2. J. Edel Kz., 3. J. A. Woelders, 4. D. Kohne, 5. H. Wage- maker (alien aftred.), 6. A. Molenaar-Kooij, 7. T. Mantel, 8. Joh. van der Molen, 9. D. Zeekant, 10. Ps. Stolp, 11. D. Beets, 12. P. Waal Gz. Vrijheidsbond, 1. H. Zijp, 2. P. Knip Sz. (aftr.), 3. C. P. Hartog (aftr.), 4. D. No bel Jz., 5. J. Kwadij-k-Balcker, 6. P. Hoek Spaans, 7. J. Koopman, 8. D. Scheringa Dz., 9. F. Schmidt, 10. P. Otjes Mz., 11. J. Sloo ten. De heer Jon-gens wenschte zich niet her kiesbaar te stellen. Anti-Rev. lijst ,,Nederland en Oranje": 1. P. HiRe, 2. H, Strietman, 3. P. En- sting Jz., 4. W. Eernsting Sr. Arbeiderspartijlijst: 1. A. dte Haan, 2. P. Groot, 3. D. Regter, 4. Jb. Slot, 5. W. Edam. UIT HEILOO. Zondagmiddag ontstond hier door onbe- kende oorzaak brand bij den heer Th. Leek. Hoewel men geen zekerheid heeft, meen-t men dat de brand is ontstaan door kinderen, die met lucifers speelden bij een riethoop. Door B. en W. is gegund de levering van benoodigdheden voor het O. L. onder- wijs en sehooibehoeften aan de firma P. de La-nge te Deventer voor f 470.70 en voor handwerkonderwijs enz; aan de heeren P. de Groot en Zonen alhier voor f 2820. De heer M. van Stijgeren is benoemd tot ambtenaar van den Rijksplantenziekten- kundigen dienst, met als ambtsgebied Kenne- merland en de koolstreek aan den Langendijk In de bestuursvergadering van de sport- vereeniging V. V. H. is besloten dit jaar in de maanden Mei, Juni en Juli wederorn seriewedstrijden te houden, waaraan ver- bonden is een eere-wedstrijd. Er zal worden gespeeld in 3 klassen. Er zijn besehikbaar ge- steld zilveren lauwerkranzen, zilveren kruis en verschillende medailks terwijl voor den eerewedstrijd een zilveren beker is besehik baar gesteld. Zaterdagmiddag 3 uur is door het Cen- traal stem-bureau bc-slist over de geldigheid TSJECHO-SLOWAKIJE. KABIN'ETSCRISIS. De minister-president Oezonowitsj heeft bij den koning het ontslag van hlet kabinet inge diend. De bedoeling van dit aftreden der regee- ring is een uitbr. idin-g der regeerings-coalitie moge-lijk te ma-ken. Veldj-a Voekitsjevitsj, -1 eider der radicale partij, ontving opdracht een nieuwe ministe- rie te vormen op den grondslag eener groote coalitie. Een nader telegram d.d. 17 dezer meldt: Het nieuive kabinet is reeds gevormd. Minister-p-residient en minister van binnen- landische zaken is Voekitsjevitsj, minister van b-uitenlandsche zaken Marinkovitsj, minister van oorlog en marine Harditsj. JAPAN. MINISTERCRISIS. Het kabinet is afgetreden. Dit aftreden der regeering volgde op een vergadering van den raad van state, in tegenwoordigheid van den keizer gehouden-, ter bespreking van de kwes- tie van steunverleening aan de bank van Tai wan. Een verzoek van den eersten minister om een keizerlij'ke crdonnan-tie, waarin het regee- ringsvoors-te-l tot steunverleening aan ge- noemde bank zou worden bekrachtigd, werd met 19 tegen 11 stemmen verworpen. BELGIe, GROOTE MlJNiRAMP. Te Estinne au Mort (Belgie) heeft een ernstige mijn-gasontploffing plants gehad in de mijn Levant d'e Mons. De catastrofe gebeurd-e juist, nadat de nachtplceg was afgehaald. Dadelijk werd er hulp geboden, doch eerst omstreeks 4 uur's morgens was de eer- ste gewonde boven gehaald. Deze werd on- middellijk per auto naar het hospitaal van La Louviere overgebracht. Hij was ernst'ig verb-rand over heel het lichaa-m en ook het ge- zicht. Kort daarop werden nog twee and-ere gewonden boven gebracht, die eveneelis naar La Lcuviere wei'den gevoerd, met ernstige brand wonden. Talrijke wefklieden ontbraken evenwel bij het appel en volgen-s de eerste inlichtingen bedraagt het aa-ntal dood-en 28. Het aantal gewon-den bedraagt ongeveer 50. DE BRUSSELSCHE AUTO-DIEVEN. Tot dusver heeft de Belgische politic meer dan 5-0 auto's wet-en te achterhalen, die in Frankrij-k, hoofdzakelij-k te Parijs waren ge- stolen, en door een tweeial Brusselaars, August van Kerckhcv-en en Armand Pierrv, die o-p het oogenblik achter slot zitten, in Belgie waren herverkocht. Op alle gestolen auto's is beslag gelegd; er rij-den er echter nog een honderdtal rond die tot dusver niet zijn achterhaald. Pierry en van Kerckhoven moeten een groot aantal medeplichtigen hebben ge-had, waar- onder cok Nedsrlanders. Feit is, dat men ze te Brussel meermaien met Hollanders samen- zag, die men sedert hun arrestatie in de Bel gische hoofdstad niet meer heeft gezien E-eni- ge Belgische l'ech-ercheurs zijn n-aar Amster dam vertrokken, om in samenwerking met de Ned-erlands-che politic het onderzoe-k voort te zettan. Vele n-ieuwe eigenaars van de gestolen Fransch-e auto's werden cntdekt, doordat zij verzuimd hadd-en hun wagen aan te geven voor de luxebg-lasting en voor d-e invoerrech- ten. Zoo is in Ocst-Vlaanderen een der klan- ten van Pierry en van Kerckhoven door den fiscus aangesproken voor 4800 francs luxe- belasi'.ng, vcor 9000 francs invoerrechten en voor 4-8000 francs boete, onvermin-derd de straf die hem wacht, wanneer mocht blijken, dat hij zich bewust aan heling heeft schuldig gemaakt. BULGARUE. SLUITING VAN DE SOBRANJE. Met de d-ezer dagen door het Bulgaarsche parlement aanvaarde kieswethervorming was het^ program der parlementaire werkzaam heden van d-e thans zitten-de wetgevende ver gadering uitgeput. In tegenwoordigheid van de ministers en van het corps diplomatique heeft daarop de sluiting van het parlement plaats gehad. De koning, die deze plechtigheid verrichtte, werd, op zijn tocht naar het parlement, door de bevolking van Sofia geestdriftig toege- juicht. In zijn boodschap aan het parlement i-ele- veerde de koning het zeldzame feit, dat dit parlement, voor het eiiide van zijn man-daat, heel zijn taak had afgedaan. I I De Koninglijke besluit-en waarbij het par lement wordt ontbonden en de datum der nieuwe verkiezingen op 29 Mei wordt vastge- steld, zullen onverwijld in het staatsljlad wor den gepubliceerd. FOKKER LICHT GEWON'D. Bij een proefvlucht van het vliegtuig America", dat voor den tocht New-York Parijis gebouwd was, ziin de drie inzittenden, Fokker, luitenants Byrd en Bennett, gewond, nadait het toestel bij de landing over den kop sloeg. Byrd braik een arm. Geen banner werd !e- vensgevaarlijk gewond. De meea-nicien Ben nett is er het ergst aan toe met een dlijbeen- fractu-ur, een geb-roken rib en een schouder- vei-wondinig. Byrd brak zijn linkerpolls, ter wijl Fokker zoo licht gewond werd, dat hij niet in he-t hospital beh-oefde te blijven. (Nadruk verboden). XXXVIII. Ongemotiveerd. procedeeren. Sommige geillustreerde bladen onthalen hun getrouwen steeds maar weer op meer of minder geslaagde grappen over procedeer- lustigen, die dan meestal tot den boeren- stand heeten te behooren. Men is genei^d, dat als schromelijke overdrijving te beschou- wen, maar aan de ingewijden is dit type heel gced bek-end. Een arrest van een gerechtshof komt nu aan een. grooteren kring een merk- waardig staaltje van ongemotiveerd proce deeren toonen. Ook hier was er een boer in het spel, maar deze werd juist tegen zijn wil den weg van rechten opgedreven. Voor het rechtsgevoel is het bevredigend, dat hij in twee instanties in het gelijk werd gesteld. De bewuste boer had van een naamlooze vennootschap een aan deze toebehoorende bouwhoeve gepacht voor den tijd van zes ja- ren, ingegaan 1 Jan. 1921. Reeds van den aanvang af schijnt de verhouding niet ideaal geweest te zijn, althans bij vonnis van 18 Dec. 1924 werd de verhuurster veroor- deeld om aan den huurder schadevergoeding te betalen. Het blijkt niet op grond waarvan; het bedrag moest echter nog nader vastge- steld worden: de huurder maakte aanspraak op 4000. Op 1 Jan. 1925 verviel weer de huursom ad 302, die per geheel jaar be- taalbaar was, en de advocaat van den huur der stelde bij brief van 31 Dec, 1924 aan de tegenpartij voor, dat het bedrag onder den huurder zou blijven berusten, totdat ook over de hoegrootheid van de schadevergoe ding zou zijn beslist. Daar de verhuurster in financieele moei- lijkheden verkeerde, zou de huurder r.nders ioch conservatoir arrest onder zich zelf op die huurpenningen leggen en de kosten daar- van konaen bespaard worden. Men kan na- melijk tot bewaring van zijn recht beslag leggen onder den schuldenaar van zijn eigen schuldenaar, d. w. z. zooals men anders diens tastbare bezittingen in beslag neemt o'm te voorkomen, dat hij ze weg maakt, zoo belet men nu, dat hij het geld, waarop hij zelf aanspraak heeft, in handen krijgt. Is de beslaglegger d'us geld- sdi-uldig aan zijn schuldenaar, dan legt hij het beslag onder zich zelf en vermijdt daardoor, dat er hem een grief van kan" worden gemaakt, dat hij niet betaalt. De verhuurster beantwoordde het voorstel met het verzoek om inzage van het zoo juist gewezen vonnis; daaraan werd voldaan. Toen volgde een deurwaardersexploit van een andere naamlooze vennootschap, die verklaarde de hoeve van de oorspronkelijke verhuurster reeds een half jaar geleden ge- kocht te h£bben, en die nu den boer aan- maande om binnen drie dagen de huttr te betaien. Pogingen om tot opheldering te ko- men slaagden niet en op 12 Febr. werd de huurder door de nieuwe eigenares gedag- vaard met eisch tot ontbinding der huur, ontruiming en schadevergoeding. Als men nu weet, dat het exploit van 2S Januari de eerste kennis-geving was, die de huurder er van kreeg, dat de gepacht-e hoeve in an-der handen was overg^aan en verder, dat de directeur en de advocaat van de nieuwe eigenares een en dezelfde persoon was, als die van de oude, dan zal men het met den huurder een-s zijn, dlat het niet bill-ijk was hem een prc-ces aan te doen wegens het niet betalen der huur onder de beschreven omstandigheden. Het Hof overwoog dan ook, dat de ge- noemde directeur der beide naamlooze v-en- n-oo'tsdiappe-n uit den brief van 31 December 3 Dokter: En als hij nog eens z'n bewustzijn raochl ver- liezen, dan moet U hem een beetje van die brandewijn geven. Vrouw van den patient: - Wit, terwijl hij bewusteloos is? Hij zou het me nooit vergeven. (Passing Show.) wist, dat de huurder bereid was de huur te voldoen, maar dat hij met het oog op het voor hem gunstig-e vonnis van 18 December zijn daa-ruit voorlspruiten-de rechten op de m-in-st kostbare wijze wilde waarborgen. Daarop had de directeur moeten antwo-or- den, dat d-e huur niet meer aan de oorspron kelijke verhuurster, maar aan de nieuwe eige nares voldaan moest worden. Inplaats daar- van vroeg hij inzage van het vonnis, kwam toen met de sommatie en „besprong", zooals het arrest beeldend zegt, denslotte den huur der met een dagvaardin.g Bij deze toedracht der feiten is des huurders wanpraesta-tie ver sdioon-b-aar en rechtvaardigt niet de ingestel- de vordering. Ik rook allien XX. De Weener is liever uit dan thuis. De „Weinkeller". Walsquar- tetten. lets over Beethoven en zijn - tijd. Weenen, half Maart 1927. De Weener gaat voort met jammeren over den slechten gang van zaken (hoewel de sta- tistieken en balansen tegenwoordig een aan- merkelijke verbetering in den economischen toestand toonen) en de winkeliers schudden nog immer regelmatig achter de toonbank met't hoofd, sprekenVol ontzetting over hun a.s. faillissementen en over 't op springen staan van de heele serie luxe en modemaga- zijnen in de Kartnerstrasse, die er echter te genwoordig weer prachtig uitzien en voller zijn dan ooit. Wat natuurlijk ook ten deele aan 't vooriaarsse-izoen ligt. Zij ein-digen doorgaans hun relaas met de verzuchting: „Negen jaren na den oorlog en nog geen uit- zicht op herstel!" Pessimistische winkeliers- beschouwingen treft men dders in Europa ook aan, zelfs wanneer de zaken goed gaan. Dat schijnt nu eenmaal tot dat vak te be hooren, maar in Weenen is't al heel erg. 't Komt me echter, voor, dat de onrustba- rende uitlatingen't gevolg zijn van de speci- ffek Wecn-sche eigenschap ,,'t leven te wilier, genieten".De Weenbfs hebben daarom 'n be- ter gevulde beurs noodig en meenen die ook te mogen eischen dan de in doorsnee minder uithuizige, spaarzamer en eenvoudiger aan- gelegde Neaerlander. De Weener van voor aen oorlog was gewend een belangrijk per centage van zijn verdiensten in cafeconsump- ties of comedie en concertbezoek „om tc zct- ten". Geld aan kunstgenot uitgeven is niet erg, want kunst is geen luxe, al denken velen daar nog ande.3 over. Mcar dat cafe, „Bier- haus"- en „Weinkeller"-bezoek loopt heel wat meer op dan de Weener ook maar ir. de verste verte vermoedt en is minder rendabel dan 't beleggen van inkomsten in een smaakvolle woninginrichting. Het woord „My home is my castle" begrijpt een Nederlander beter: de Weener heeft voor de verwezenlijking van dit begrip eigenlijk maar bitter weinig ov.-r. En nu d-e i-n-komsten niet meer Boven't kost bare uitgaan in die mate toelaten als vroeger, jammeren in eindelooze voortduring ook zij, die daartoe geen reden zouden hebben, wan neer ze maar andere eischen aan den levens- standaard stelden. Overigens moet men niet denken, dat de Weener nu thuis blijft. Opera en Burgthea- ter zitten gemeenlijk vol, terwijl men daar voor een eenigszins behoorlijke plaats achter in de zaal al gauw 15 a 20 schilling betaalt, wat neerkomt op 7, hetgeen zelfs voor Ne- derlanders buitensporig hoog is. De prijzen loopen op tot ongeveer 't dubbele. Men kari veelal in de Weensche couranten beschotiwingen lezen over den enorm wree- den Existenz-Kampf", met dan als merk- waardige slottirade „we moeten nu maar in 's hemels naam 's avonds thuisblijven en er dan met de radio of een whistspelletje van trachten te maken, wat er van te maken valt". Voor 't whistspel heerscht hier een rage, waarbij vergeleken die der Black Bot tom nog maar kinderspel is. In de cafe's zijn aparte „whist"- en „bridge"-zalen ingericht en de kaartleei'aren en leeraressen, dikwijls uit vroeger beter gesitueerde kringen, maken een prachtige verdienste. Als Nederlander staat men echter tegenover een mentaliteit, die de woonkamer als een soort laatste toe- vlucht v-cor beh-uisden beschouwt en die 't cafelampen-goud-geschitter slechts noode kan missen, ietwat vreemd. Het verlrngen naar de z.g. ,,Weinkeller" is echter vblkomen begrijpefijk. Want in deze onderaardscne ge- weiven, meestal kelders va oude kloosters, heerschen een intimiteit en een warme sfeer, welke die van de huiskamer duchtig becon- curreeren en iemand, die er den smaak van te pakken krijgt, zoo gauw niet weer loslaat. Bars en cafe's, ze zijn in iedere grootstad; maar de Weensche „Weinkeller" is iets aparts en groote plakkaten, waarop „Halt Weintrinker", herinneren dan ook de vreem- delingen, nu Loofclzakelijk bezoekers van de „Fruhjarsmesse", er aan, dat een hartige slok onder den grond, een behaaglijk uitrus- ten na gedanen arbeid in een ideale omge- ving tot eventueel voortzetten van handels transacties beteekenen kan. Het zijn slechts de vreemdelingen, die ei heen gelokt moeten worden. De Weeners ko- men er vanzelf wel en weten goed waar de gemoedelijke stemming heerscht en waar men niet te veel op geldklopperij uit is. Langs een nauw, geheimzinnig wentel- trapje duikt men in den Urbanikeller. 't Is hier schemerig en rookerig; slechts 't flauwe "gele schijnsel der lantaarns verlicht dt ver- fiefde paartjes, die achter de houten beschot- te-n als tortelduifjes weggekropen zitten en onder de groene denr.etakken fluisterend minnekoozen. Hier is de wijn 't auurst, zeker een gevolg van de vernuftige inrichting der zitplaatsen, die't mogelijk maakt, de geliefde een zoen te ontfutselen, zonder dat de buur- lieden er wat van zien. De waard schenki „Spezial feurige Siiszwein fiir Verliebte"; over 't algemeen is de wenn in Weenen kop- pig, maar dit soort vooral brengt den on- schuldigen drinker in de meest innige, poeti- sche en „We!tentriickte" stemming. In de Melker Stiftskeller, klooster uit 't jaar 1636, heerscht niet zulk een verheven stilte. van elkaar weemoedig in de oogen blikkende jeugd. Hier speelt weer de bekende quartetmuziek, die de jodelende zangers be- geleidt. Peze heeren scharen zich aan uw tafel, halen gelijktijdig maar vast hun wijn- glas uit den zak en drinken 'tvolgend oogen blik vertrouwelijk ad fundum on uw gezond- heid. De ontelbare glazen, die aeze knijpende zangkunstenaars iederen avond op bezoe- kersgezondheid ledigen, verknoeien op den duur lichtelijk hun eigen gezondheid, getuige hun welgevormde buik en roodgevulde neus. Men moet de vitaliteit en 't onuitputtelijke moppen-repertoire van deze „borrelende" op- timisten wel bewonderen. In een hoekje zitten troepjes studenten, druk politiseerend of philosofeerend achter huii achtste of kwartliter Karlowitzer Rot- wein, redeneerend tot 'tsluitingsuur (2 of 4 uur in den morgen), zooals dat in de „Sturm und Drang"-periode zoo graag ge- daan, wordt, tot men er achter komt, dat j' daar ook al niet mee opschiet en waarvan dt Weener zijn heele leven niet genoeg krijgt, Later op den avond verschiinen dikwijls hie' nog families uit de beste Weensche kringen die na een diner of een noodgedwongen hui- selijke whistpartij, liever nog wat op" de ruw houten benken komen zitten en van de viool, harmonica en guitaar willen genieten, dar dat ze op de salonsofa naar de radio ol grammofoon moeten luisteren. In Holland zou men raar opkijken, als iemand om elf uur na een dinertje met 't voorstel kwam ergens nog even in een kroeg onder te duiken om een wijntje te verschalken, maar in deze omgeving voelt een rechtgeaard Weenei zich eigenlijk pas „thuis". (Wordt vervolgd). f van geestdijken en licharoelijken aard of na uitputtende zlekten is het noodig geruimeo tijd eta versterkend praeparaat in te nemcn. In zoo'n geval verdienen Dr HOMMTEL'S HARMATOGEN-TABLETTEN de voorktur omdat zij door hun beerlijke chocolaamaak nooit tegenstaan. Op- wekkend en versterkend.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7