Alkmaars&hs Caurant FEU1LLET0N. Wie is Edmnnd Gray 1 ^endard negen en twlntigsti Jaargang, Racli®"ii@ekje Binnenland De algemeene vergaaenng, enz. geeft haar diepe teleurstelling te kennen over de uitspraak van den Hoogen Raad in zake art. 40 van het Bezoldigingsbesluit; wijst er met nadruk op, dat deze uitspraak niets afdoet aan den moreelen plicht der re- geering haar eens gegeven woord gestand te doen; besluit alle pogingen in 't werk te stellen, die de regeering zouden kunnen no- pen in dezen haar plicht te vervullen en ver- der de in gang zijmde salaris-actie naar ver- mogen te steunen. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Museum der Ned. Heide Maatschappij, waar- na een gemeenschappelijke maaltijd plaats had. ZE HEBBEN H'ET GOEDG'E'D A AN. De zittende raadsleden van Goedereede zijn bij enkele candidaatstelling herkozen. Zij hebben blijkbaar hun taak in de afgeloo pen periode naar tevredenheid der inwoners verricht. AUTOBUSDIENSTEN Ged. Staten van Noord-Holland hebbn weer verschillende concessies voor autobus- diensten verleend. Daaronder zijn de volgende: J. B. Post voor een dienst HoornMoogkarspelEnk- huizenC. Kok voor een dienst op hetzeifde traject; J. A. Schweitzer voor een dienst HaarlemBeverwijk; H. van Diggelen, voor hetzeifde traject; Waterdrinker voor fen dienst B e ve r w ij k—AV i jlk -aan - Zee. Geweigerd is de aanvrage der Haarlem- sche Brockway-Bus-Maatsc'happij om ver- gunning voor een autobusdienst van Haar lem over Schoten en Velsen naar IJmuiden en terug. Ged. Staten hebben overwogen, dat naar het oordeellvan hun College door de Ne derlandsche Spoorwegen en de bestaande autobusdiensten te zamen voldoende in het reizigersvervoer tusschen Haarlem en IJmui- den wordt voorzien, zoodat aan het in wer- king brengen van een nieuwe autobusverbin- ding tusschen beide plaatsen geen behoefte bestaat, terwijl hun College eventmin aanlei- ding vind voor de exploitatie van het traject HaarlemVelsen aan de Haarlemsche Brockway-Bus-Maatschappij boven een der bestaande ondernemingen de voorkeur te ge- ven. Eveneens is geweigerd1 de aanvraag van de Alg. Transportonderneming te Utrecht voor autobusdiensten EnkhuizenHoogkar- spel—Hoorn en EnkhuizenSchellinkhout Hoorn. Ged. Staten meenen, dat de bestaan de autobusdiensten in de behoeften van het vervoer voidoende voorzien. Ten slotte is ook afgewezen de aanvraag van de Brockw ay-Maatschappij te Hoorn voor een dienst Hoorn!HoogkarspelEnk huizen, omdat de bestaande spoorwegen en autobusdiensten in de behoeften voorzien. DE lOO.OOOSTE IS ER. Vrijdag is te Groningen aangifte gedaan, dat Woensdag geboren is Frederik Johannes, zoon van J. Graniberger en S. M, Wieringa. De lOO.OOOste. De burgemeester en de ge- mcentesccretaris hebben het gezin bezocht en daar het spaarbankboekje met 200 ach- tergelaten, dat het gemeentebestuur voor het heugelijh feit had uitgeloofd. EEN MERKEN'GESCHTL. De president der rechtba'nk te Den Haag heeft dezer dagen een beslissing gegeven in een merkengeschih De Oliefabrieken Calve-Delft te Delft heb ben voor de rechtbank een procedure aanhan- gig gemaakt tcgen de maatschappij Holac te 's-Gravenhage. In die procedure vordert zij, dat aan die maatschappij verboden zal worden het handelsmerk, door haar aange- bracht op de door haar in den handel ge- brachte flesschen sla-olie, verder te gebrui- ken, omdat dat merk zoozeer gelijkt op het etiket, hetweik Calve-Delft op haar flesschen sla-olie aanbrengt, dat het publiek daardoor in verwarring wordt gebracht. Calve-Delft heeft nu den president der rechtbank verzocht, hangende dat geding al vast aan Holac het gebruik van het bedoelde merk te verbieden. De president besliste, dat naar zijn aan- vankelijik oordeel het merk van Holacin vorm en kleur en door de piaatsing van de daarop voorkomende woorden en letters, zoo- mede door de overeenstemming van die woorden en letters, zoo groote overeenxomst vertoont met het etiket van Calve-Delft, dat verwarring tusschen beide en omtrent de' wa- ren van partijen door het niet altijd nauwlet- tend toeziende publiek met groote waar- schijnlijkheid is te voorzien, te meer omdat ook op de flesschen, die de olie van Holac be- vatten, met dezelfde klaarblijkelijke strek- king tot nabootsing van hetgeen Calve-Delft doet, gelijksoortige sluitstrooken zijn aange- braUit als op de flesschen van Calve-Delft. De president beval daarom Holac, tot voren- bedoeld geding bij gewijsde zou zijn besiist, zich te onthouden van het in den handel bren gen, verkoopeh, te koop aanbieden, afleveren en ten verkoop in voorraad hebben van ta- felolie, voorzien van een etiket als zij tot dus- verre gebruikte. Hij verklaarde zijn vonnis op dat punt uitvoerbaar met hulp van den sterken arm. Bovendien veroordeelde hij Ho lac, aan Calve-Delft f 150 per dag te beta- len, voor elken dag, waarop deze in strijd met het in de eerste plaats gegeven verbod mocht handelen. VERDUISTERING VAN EEN AUTO EN noo. Donderdag heeft de garagehouder van de garage Pompenburg, aan de Gedempte Karne- melkshaven te Rotterdam, den 28-jarigen chauffeur C. de M., de opdracht gegeven, een bedrag van 1100 te gaan betalen. Aange- zien er nogal haast bij de boodschap was, l'iet hij den chauffeur gaan met een vracht- auto, welke het dichtst bij de hand stond. De chauffeur is sedert dien niet teruggezien. Eenigen tijd geleden heeft De M. een man, die een soortgelijk misdrijf probcerde te ple- gen, met een auto achtervolgd en aan de po litic aangewezen. EEN NIEUWE TRUC. Bij den horlogemaker P. G., aan den Vis- schersdijk te Rotterdam, vervoegden zich twee mannen, die een zilveren horloge ter repara- tie aanboden. Een hunner maakte het horloge open en liet er de veer uitvatlen. Toen de winkelier zich bukte om de veer op te rapen, griste een van de mannen een gnu den horlo ge van de toonbank, waarna beiden er van door gingen. EEN GESGHENK VOOR PRINSES JULIANA. De leerlingen van het St. Gertrudislyceum en Pensionaat der Franciscanessen te Roosen- daal, 115 in getal, hebben te zamen een Smyrna tapijtje vervaardigd, dat aan Prases Juliana ter gelegenheid van haar 18den ver- jaardag wordt aangeboden. Het tapijt, dat geheel uit de hand is vervaardigd, is naar een ontwerp van dsn heer Joh. J. Werz, leeraar aan het lyceum. Als hcofdmotief is gen omen het wapen van de Baronie van Breda, drie zilveren kruizen in een rood veld. Het muis- grijze fond is omrigd door een Oranjeband en gestyteerde oranje motieven, afgezet door paarse, groene en luchtblauwe tinten. Een oorkonde, welke het wapen van Prin- ses Juliana, geflankeerd door twee kroondra- gende engelen vertoont schilderwerk van Jo Bijvoet vergezelt het geschenk. WERKLOOSHEIDSSTEUN. Naar de Volkskrant meldt, heeft de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten aan d'cn Nederlandschen Werkloosheidsraad vooi zijn vergadering, welke op Zaterdag 23 April in het dcpartement van arbeid gehouden wordt, het volgende voorstel. voorzien van een uitvoerige memorie, ter behandelino insre- zonden en aan den minister van arbeid1 te verzoe- ken, zoodanige maatregelen te willen bevor- deren, dat de uitkeeringstermijn der weikloo- zenkassen zoodanig worde verlengd, dat al- thans bij normale werkloosheid de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders slechts bij uitzondlcring op steun uit anderen hoofde zul- lcn zijn aangewezen; 2c. zich te richten tot den Raad van Minis- ters, met het verzoek, de werkverruiiriing in Kl algemeen en in het bijzonder in die stre- kcn en gemeenten, waar buitengewone werl'- Iocsheid heerscht, te willen bevordteren, o. a. door het steunen van de uitvoering van open- bare werken. DE VERGIFTIGING IN DEN HAAG. Omtrent de vergiftiging van kapitein Queck wordt nog gemeld is 44 iaar oud en maakt sinds 1909 deel uit van het officierenkorps van den geneeskundigen dienst, het faatste jaar in den rang van majoor. De verdediger van den aangehoudene, mr Bouiher, heeft een ondei'houd met den majoor gehad. Deze decide toen mede, dat hij kapitein Quock opzettelijk van het leven had be roofd door hem een cyaan-kali-injectie ie seven, Hij wist, dat de dood onmiddeilijk zou intre den. De motieven, welke majoor G. tot de daan georacht hebben, zijn nog niet geheel tol klaarheid gebracht. No. 91 1927 G ROOTE VOO'RJ A AR S VEE M A R'KT. De Directeur van het Marktwezen te Alk- tnaar brengt ter algemeene kennis, dat - ter gelegenheid van de Groote Voorjaarsvee- anarkt op WOENSDAG 20 APRIL a.s. het vee, hetwe'k men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden ilangs den HEI.DE'RSCHEN WEG, over de H E I LOOcR B RUG of over de F R I ESCHE BRUG. Aanvoer van vce over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Popmansfcrug (Nieuwlan- dersingelbrug) of de beide rustieke voetbrug- gen is verboden. Het vee over de Boombrug bij het Z*glis naar de markt gebiacht, moet den weg voigen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaald'.jk naar de Friesche brug. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Hande'skade; de Havenmeester zal de lig'plaats aanwfjzen. Het vee langs den Heldcrsdhen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade imag alleen n»ar de marict worden gebracht over de KO'RTE N'lEUWESLOOT van de Handelskade af. Bij de FRIESCHE BRUG, de HBILOO- ERiBRUG en aan de KORTE NIEUWE- S'LOOT zal het aan te voeren vee door des- kundigen worden onderzocht, en zal het ver- schu'ldigde marktgeld1 moeten worden vol- daan. In het algemeen mag men gmi vee ter imarkt brengen zonder voorafgaand deskun- dig onderz '-ek en betaling van het markt- geld. De toegangen tot de markt zullen worden otwnfesteld op WOENSDAG 70 APRIL dee voormiddags 7 uur. Na 10 uur wordt geen vee meer ter markt toegelaten. De Directeur voornoemd, ,3 D. SCHENK Alkmaar, lb April 1927. Woensdag 19 April. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 12.352.Lunchmuziek door het Trianon- Trio. 2.3.Engelsche les voor kinderen. 3.4.Knipcursus. 4.5.Vrouwenuurtje door Mevr. Rhemond'a. 5.306.15 Concert door het H. D. O.-orkedl Sepha Jansen, viool. 6.156.45 Lezing door den heer B. J. Kerkihof, over: De Nederlandsche wegen, hun gebreken en de middelen tot verbUering. 6.45 7.45 Conceit vervolg), 7.45 Poliheberich- ten. 10.30 Persberichten. 8.10 Chr Omroep Mevr. Annie Cleuver-Long, piano. De heer W. Heukeroth, cello. Mej. Euwe. zang. De heer F. N. v. Schouwenburg, beceleiding. De heer G. Grettani, vcordrachtkunstenaar 1. Selig, wer an Jesus denkt, Bach. 2. Im Abendroth, Schubert. 3a. An die Nachtigall. b. Sommerabend. c. Wir wandelten, Brahms (zang). 4. In der Nacht, Schumann (piano) 5. Das Hexenlied, Wildenbrudi (voordracht- piano). 6. le ged. rede van Dr. J. v. d. Spek, over: Cultuur en Ontaarding. 7. Kindcrsce- nen, Schumann (piano). 8. Romance de Marguerite, Berlioz. 9. Serenade Florentine, Duparc (zang). 10. Kol Nidrei, Bruch. 11. Arlequin, Dopper cello). 12. 2e ged. rede. 13. Etude in C-moll, Chopin (r;ano). 14. Die Wallfahrt nach Kevelaer, Heine. 15. Am Springbrunnen, Davidoff (cello 16. Pasto rale et capriccioso, Scarlatti (piano). 17a De NaChtegaal, Zagwijn. b. Sommer, Wierts (zang). Daventry, 1600 M. 10.20 Het Daventrv- kwartet en solisten sopraan, bariton, cello, piano). 12.20'1.20 Orkestccnoert. 2.20 British Imperial Military Band en solisten (contra-alt, tenor, viool). 4.20 lezing: The happy hunting grounds. 4.35 Kinderuurtje. 5 20 Orgelbespeling, om 5.50 onderbroken door Tijdsein, weerbericht, nieuws. 6.20 Le zing: Grassland in two hemispheres. 6.35 Liederen van Hugo Wolf. R. Uayson, tenor 6.4(5 Lezing met milzkkdemonM'aties van de „Bosun's Pipe". 7.05 Murray Ashford's con cert-party. 7.45 „The Spell", 1-acter van B 'Ehiffy. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.40 Le zing: Our summer talks programme. 8.55 10.20 My Programme, door A. J. Alan 10.2011.20 Dansmuziek. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 89) Nadat hij dezen brief gelezen had, stond mr. Dering op en keek in de safe, waar hij de hewuste papieren vond. Hij beide. „Checkley, wie is in mijn safe geweest?" „Niemand anders dan u zelve." „Geen leugens! Wie heeft die papieren in de safe gelegd?" „Ze moeten er gisteren ingelegd zijn; u was in de kamers." „Gisteren? Wat is er gisteren ge- beurd?" Checkley was stil. „Wie was hier gisteren? Ga voort, Checkley. Wees niet bang." „Sir Samuel was hier, en lady Dering, en mrs. Arundel, en miss Elsie, en uw deelge- noot, en mr. Athelstan. Er zijn er nog twee of drie even binnen geweest maar die gingen weer weg." „Genoeg. Je hoeft mij niet meer te vertel- ten. Bijzonderheden verlang ik niet te weten, Checkley, mijn werk is afgeloopen, Al ienigen tijd heb ik er zoo over gedacht. Maar nu ben ik er zeker van. Ik ga mij ferugtrek- ken." „Neen, neen!" riep Checkley, terwijl de tra- nen hem langs het gezicht liepen„U niet terugtrekken, na al die jaren, u niet terug- trekken!" „Ik weet nu, wa-t die buien van vergeet- Farljs „Ra'dio-Paris", 1750 M 9.50-- 11.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert 4.054.55 Orkestconcert. 8.059.30 Gala- concert. Groct orkest en vocale en instrument solisten. Langenberg, 469 M. 10.20—11.20 Orkes' concert. 12.50—1.50 Populair "orkestconcert 4.205.20 Orkestconcert. 7.509.50 i-*dite muzek door het groote Werag-orkest. onder leid'ing van J. Kiihn. 10.0511.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.06 Lezinigen en lessen. 7.35 Symphonircon- cert uit Leipzig. F. Neander, viool. Sympho- nie C-moll op. 11. 9.3511.20 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert 1.252.05 Karncrmuziek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206.10" Dansmuziek. 7.20 11.10 „Tartiiff", klucht van Moliere Dans muziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Kamermuziek. 7.208.20 Orkestconcert. 8.20—9.50 Dans muziek. HOOG WATER IN TWENTE. De Bolksbeek heeft weer honderden heeta- ren bnocklanden overstroomd. Bij Markelo langs de Reggcstaan ook groote uitgestrekt- hedten land b.ank. Bij Borne en Zenderen eveneens. Te Hengelo staan verscheidene tui- nen onder water. HET CONGRES VAN HET I. V. V. De besturen vergadering van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft beraad- slaagd over de voorstellen voor het congres van het Intern. Verbond van Vakvereenigin gen, dat dit jaar te Parijs zal worden gehou den. Aangenomen werd het volgende voorstel van den Ned. Schil dersgezel ien bond inzake een internationaal stakingsfonds. „Het congres draagt het bestuur van het I. V. V. op een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, een internationaal steun- foods voor -fakingen en uitsluitingen op te rif+aen en besluit, dat het eerstvolgend con- gr-» van het I. V. V. zich hieromtrent zal i»itsp*'eken. Verder maakte de financieele positie van het I. V. V. een punt van bespreking uit. Het is in die laaiste jaren herhaaldeiijk voorgekomen, dat het I. V. V. werkzaamhe- den, tot zijn taak behoorend, niet kon uitvoe- ren, wijl de financien ontbraken. En zelfs na deze beperkingen viel het het I. V. V. moei- lijk, de gewone huishouding te voeren, zoodat allerlei bizondere maatregelen moesten wor den beraamd. Daarom stelde het Verhonds- bestuur van het N. V. V. voor en de be- sturenvergadering was het daarmee eens aan het congres voor te stellen, de contribu- tie voor het I. V. V. van 12 per 1000 leden te verhoogen tot 18. Op initiatief van den C. N. A. B. zal wor den voorgesteld te pogen, verbetering te bren gen in de vreemde-taien-misere op Internatio nale congresseri, door dat het I V. V. onder- zoeke de mogelijkheid van het aannemen van een bepaalde taal of hulptaal als voer- taal voor de I- V. V.-congressen, en wat eventueel door het I. V. V. kan worden ge daan om het tiidrcovende en verwarring bren- gende verlaten op de internationale congres- sen der arbeidersbeweging overbodig te ma- ken. De Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbei- ders zag haar voorstel inzake de arbeiders- spostinternationale aangenomen: Het I. V. V. erkent principieel de Ziiricher Internationale van Arbeiders-Sportbonden als de sport-organisatie voor de op het stand- punt van de Amsterdamsche internationale vakbeweging staande arbeidlers. Het I. V. V. verklaart zich tot moreelen steun aan de Ziiricher Internationale van Arbeiders-Sportbonden bereid, en het ver klaart zich tot samenwerking bereid, waar zulks gewenscht geacht wordt. Het voorstel inzake de samenstelling van het bureau, ingediend. door den Alg. Ned. handels- en kantoorbediendenbond en strek- kende tot aanvulling van het bureau met een door het I. V. V.-congres gekozen lidbeambte, werd aangenomen. Tenslotte nam de hoofdbesturenvergade- ring een voorstel van den Landarbeidersbond aan in verband met den arbeidlsduur in den landbouw. Dit vraagstuk stond in 1921 ter behande- ling op de agenda van de conferentie van het Internationaal Arheidsbureau te Geneve. Het is er toen afgevoerd en is er tot dusverre niet op feruggekomen. De Landarbeidersbond' stelt daarom v«;r: achtigheid beteekenrex heb het al eenigen tijd gevreesd. Terw'« T voor mijzelven ver- loren ben, ga ik de wereld -ond en doe ik weet niet wat! E;. ik wil met vtagen. Ik kan wel die Edmund Gray zijn, die socialisme prdeikt en mij zijn kostbare verhandelingen geeft. Ik kan ook we' iemand anders zijn. Ik betuig je, Checkley, dat ik nu weet, wat mij overkomen is. Ontken het eens, als ie kunt!" Checkley ontkendle het niet. Hij liet het hoofd hangen. „Dit was de bedoeling van Elsie's vreemde zinspelingen. De helft van den tijd ben ik gek, regelrecht gek! Checkley, verzoek mr. Austin, am dadelijk te komen. Mijn taak is afgeloopen." Hij sloot het open vloei-boek, schoof zijn stoel weg den stoel, waarin hij meer dan vijftig jaar gezeten had: „Mijn taak is afgedaan, afgeaaan!" HOOFDSTUK XXXV. Slot. Mr. Dering verliet zijn kantoor, ging te rug naar Gray's Inn en zat dan weer voor <fe ivoren poortx). Die hier eens gezeten heb ben, keeren er steeds weer. Vooreerst is het de mooiste poort, die ooit werd gebouwd. Het menschelijk verstand kon nooit het plan voor de poort bedacht hebben. Ze is van' ivoor, in gelegd met bloemen, die nergens bloeien. Alle droomers liggen hier, niet slapendle, maar droomence. Ze hebben de oogen open, maar ze zien ellcaar niet: ze zien die droo- men. De jongeren, die edelmoedig zijn van aanleg, komen hier, en droomen er tot ze ou- der worden, en aan hun werk geketend zijn en niet meer kunnen droomen. Menschen van allerlei stand komen hier, zelfs het loopjon- Het I. V. V. bevordere, dat het vraagstuk van cW uo^idsduur in den landbouw weer op fr "i.ie Ub' wordt geplaatst van een der e.v. co". ss van het Intern. Arbeidsbureau te Geneve. Deze voorstellen van de hoofdbesturen- vergadering zullen thans aan het I. V. V. worden toegezonden ter piaatsing op de agen da van het congres, dat van 1 tot 6 Augustus te Parijs zal worden gehouden. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN IN NEDERLAND. Onder voorzitterscbap van den heer A. J. van Goethem heeft de Vereeniging van Hoof- den van Scholen in Nederland Zaterdag haar jaarlijksche vergadering gehouden in Maison de Bruyn te Arnhem. Nadat de voorzitter van de afd. Arnhem, de heer Hoytink, de aanwezigen welkom had geheeten, hield de voorzitter de. heer van Goethem een openingsrede. Het jaarverslag van den secretaris, den heer E. J. Blekkink, werd goedgekeurd, even- als de rekening en verantwoording van den penningmeester. De volgende algemeene vergadering zal in Apeldoorn gehouden worden. Hierna kwam in behandeling het voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat in de vorige vergadering was aangehouden, luidende: „Het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een krachtige actie te voeren voor een wijziging van de examen- eischen voor de akte van onderwijzer, in dien zin, dat in het programma wordt opgeno- men een onderzoek naar de practische bedre- veniheid van den candidaat." Het hoofdbestuur adviseerde tot aaiine- ming van het voorstel. Daaraan zou het gaarne deze uitspraak zien toegevoegd: Het is wenschelijk, dat de invoering der oplei- ding voor de verkrijging van de bevoegdheid, bedoeld in art. 134 der wet (volledige oplei- ding) zooveel mogelijk worde bespoedigd. In stemming gebracht werd het voorstel na eenig debat met 37 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarna kwam aan de orde het eveneens in de vorige jaarvergadering aangehouden voorstel van Leiden, luidende: Het hoofdbe stuur wordt uitgenoodigd zoo spoedig mo gelijk een krachtige actie te voeren, in dien zin, dat eenzelfde stel opgaven voor het sehriftelijk deel van het onderwijzers-examen voor het gansche land verplicht wordt ge- steld, zoowel voor het school-examen aan kweekscholen als voor het Staatsexamen. Het hoofdbestuur had geadviseerd dit voorstel aan te nemen. De heer Bigot, directeur van de Kweek- school voor Meisjes te Arnhem gaf het hoofd bestuur in overweging de geheel e kwestie van de opleiding en ook die van bet eind- examen tot een onderwerp van ernstige stu- die te maken en adviseerde de afd- Leiden, om voorloopig haar voorstel terug te nemen. Dit voorstel werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Het volgende punt dat aan de orde kwam, was behandeling van het door het hoofdbe stuur aan de orde gestelde onderwerp: Schoolvergaderingen. Het hoofdbestuur had de volgende tonclusies voorgesteld: I. De wettelij'ke voorgeschreven school vergaderingen vm thans hebben een fiasco geleverd en behobren te verdwijnen. II. Waar zich een streven openbaart naar het houden van niet-verplichte schoolver gaderingen, dient dit in de band te worden gewerkt. Verschillende sprekers willen de eerste con- clusie wijzigen, en ten slotte werd deze vast- gesteld als volgt: „De wettelijke voorgeschreven schoolver gaderingen van thans hebben ndet gebracht wat men er van verwachtte." De tweede con- clusie werd ongewijzigd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde: „zes- of zeven- jarige grond-school?" Het hoofdbestuur had de volgende conclusies voorgesteld: I. Deze vraag staat in geen enkel verband met de herinvoering van de zevenjarige leer- verplichting voor het lager eindonderwijs een zaak die urgent blijft. II. Tegen den overgang voor het U. L. O. en Nijverheidsonderwijs na het doorloopen van zes leerjaren bestaat geen bezwaar. II. Ten aanzien van H. B. S. enz. dient de bestaande toestand (overgang na 6 jaar mo gelijk) te worden gehandhaafd. Na uitvoerige besprekingen in verband met het vergevorderde uur de verdere be spreking van deze kwestie aangehouden tot d>e volgende jaarvergadering. Ook de andere agenda-punten werden aangehouden. Aangenomen werd nog bij acclamatie de volgende motie: getje, zelfs het meisje, dat messen slijpt en laarzen poetst. Ook is er de jeugdige prins, de jonge man, wiens eerzuchtig streven uit- gaat naar het verkTijgen van redenaarsta- lent. De dichter is er en de schi'der en soms de rcmanschrijver en de tooneelschrijver. De musicus komt er de zielsverheffing zoeken, die enkel maar muziek kan geven; en de tooneelspeler, opdat hij in zijn dtroomen ge- dachten zou krijgen die hij in zijnv spel zou kunnen uitdrukken die zelfs de schrijver nooit in zijn' werk heeft gelegd. Groot is de nacht en groot zijn de gaven van dit edele Ivoren Hek! Daarvoor zittend, krijgt zulk een droomer, als Edmund Gray, vreemde visioe- nen. Hij ziet duidlelijk en van nabij toestan- den die misschien komen zullen, maar die er toch nog niet zijn en nooit komen kunnen zoolang de mensch zijn zelfzuchtigheid niet aflegt. Voor zulk een droomer is het Koninkrijk der Bemelen werkel.jk aanstaande als wij er maar willen binnentreden. Hij spoort zijn ka- meraden aan toch mee binnen te gaan. En ze zouden wel willen volgen, maar ze kunnen niet, teruggehouden als ze zich voelen door gewoonte en noodzaak. Ze moeten de wetten van de menigte gehoorzaimen, dus blijven ze, wie ze zijn. En als de diroomer weggeno- men wordt is de herinnering aan hem ook weldra verloren em het licht, dat hij, tijdelijk, onder hen verspreidde Dan komen er veer nieuwe droomers iederen dag staat er een Edmund Gray op Het huwelijk werd dus voltrokken, zooals Elsie het wel had voorspeld; in alle plech- t'igheid en bevrijd van het sombere, dat er zoo lang, als een dreigende wolk, boven had gehangen. Athelstan, de banneling, Athel stan de Deugniet, Athelstan, de Bezoedelde, was er bij tegenwoordig en niemand die zich in het minst over hem schaamde. Er was geen zweem van schandaal meer te bekennen. Hier was hij van zijn reizen te rug, een flinke, knappe man, deftig-gekleed en, in alle deelen, zeer welhebbend uitziend. De blik van zijn moeder bleef op hem ge- vestigd, als zij eerder naar de bruid of in haar gebedenboek moest hebben gekeken. Haar oogen waren rood, maar een moeder mag dan ook wel een paar tranen schreien als haar dochte# het ouderlijk huis verlaat. En, degenen, die gepraat haddten van fami- lie-oneenigheid, of vervreemding, zwegen nu als het graf. Alle rijkers leden van Huize Arundel, de City-Arundels, waren tegenwoordig. Even eens de Austins, die niet wanhopend arm waren wat helaas met enkele takken van de familie het geval was. En na den dienst ging het gezelschap naar Pembridge Square, bewonderde daar de hu- welijks-cadeaux, dronk er op de gezondheid van bruid en bruidegom en schaarde zich met broederlijke nieuwsgierigheid, om den verlo ren zoon. Maar ze wisten niets let wel van zijn betreklcing met Camberwell! En niets van zijn veronderstelde medeplichtig- heid in de zaak. Edmund Gray. Gelukkig was er geen schandaal geweest. Onder het gezelschap in de kerk was ook mr. Dering. Hij stond daar, in kaarsreehte houding, de jas toegeknoopt, zijn gelaat scherp en hard de man van de wet van nature, zoowel als door langdurige han del ing. Maar, zoowat halverwege den dienst kwam er een verandering over hem. Zijn ge laat ontspande zich; de trekken werden min der scherp, de uitdrukking over het geheel, veel minder streng; zijn oogp stogd|[j he]- derder Ongemerkt deed hij zijn handschoe- nen uit en knoopte jas wat los. Hij was Ed mund Gray. In die hoedanigheid dronk hij later op de bruid en wenschte haar geluk. En hij liep heel den weg van Pembridge Square, naar South, Square, Gray's Inn. Ik zie in de toekomst een ouden man, die hoe langer hoe zwakker wordt. Hij leunt op den arm van een jong vrouwtje, dat hij zijn leerlmge zijn discipel, zijn kind noemt. Zijn gelaat is blijmoedig, hij is volkcmen geluk kig, de vooravond van het Koninkrijk, waar- van hij de glorie predikt is voor hem aan staande. Hij woont in het huis van zijn dis cipel. Hij heeft zelfs het bestaan vergeten van zijn zaakwaarnemer. Hij gaat niet meet naai Lincoln's Inn. Altijd dag en nacht ligt hij voor dat wonder werk Van gesne- den Ivoor. Daar slaat hij gade dit is zijn visioen de lange processie van hen, die werken en zingen bij hun werk en gelukkig zijn al werken ze nu ook nog zoo hard; want ze werken, ieder voor alien en alien voor iedfer. En er is geen verdriet of kwelling of pijn meer. Wat kan de Hoornen Poort, waardoor niets dan waarheid mag gaan, de bittere, koude, naakte waarheid, nu te zien geven, in vergelijk hiermee? Een menigte die elkaar verdringt, menschen die elkaar be- stelen en bedriegen, mannen en vrouwen, die gebrek en die pijn lijden Laten wij vluchfen broeders, en ijlings vluchten naar de Ivoren Poort! In het droomhuis .zijn twee poorten: de ivoren poort, waardoor de onware, en <Je poort van hoorn, waardoor de ware vizioener komen. EINPE. <C7 -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9