Alkmaarsche Oourant Onrechtmattg beztt, Woensdag 20 April. Radio-hoekje Brieven nit Weenen. FEUILLETON. No. 93 1927 Handerd negen an twintigsts Jaargang, Donderdag 21 April. Hilversum, 1050 M. 12 Politieberichten 12.3012.Lunchmuziek door het Trianon- trio. 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Zieken- huizen. 6.-7.45 Concert door het H. D. O.- orkcst. Mia van de Eyndte, sopraan. 7.45 Po- h'tieberkihten. 10.30 Persberichten. 8.10 Po- pulair concert door het H. D. O.-orkest, on- der leidling van Wi'llem van Warmelo. In de pauze optreden van Ed. Verkade, in Sha kespeare's „Macbeth". rT a Daventry1600 M. 10.20 Het Goodnarts sextet en solisten (sopraan, bariton, viool). 11.05 Gadichtsn voorlezing door O. March T1.20 Concert (vervolg). 12.20—1.20 Gra- tniofoonmuziek. 1.20 Openingsplechtigheid Van het National Museum of Wales in Car* diff door den Enigelsohen Koning. 3.20- Or kestconcert. 4.20 Lezing: The Aissaouas ot •North Africa. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dans muziek. 5.35 Landbouwberichten. 5.40 Dans muziek. 5 50 Tijdsein, weerbericht, ni:uw* 6.0 Causerie. 6.20 Lezing: Women's Hockey and the Australian Tour. 6.35 Liederen van Hugo Wolf. R. Clayson, tenor. 6.45 Lezing: Helping the African to grow up. 7.05 Con cert. L. Gasparini, cello. M. Hamblett, piano ,7 20 Orkestconcert, door het Stedelij'k Orkest van Bournemouth. 8.20' Weerbericht, nieuws. 8.40 Lezing: Round about Jerusalem. 8.55 Spring". M. Thomas,, sopraan. V. Hely Hutchinson, piano. E. le Breton Martin, ge dichten. R. Robertson, piano. L. Godowski, viool. 9.50—11.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1750 M 9.50— 10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert 405,4.56 Klassiek uurtje. 8.059.30 Lie deren van Schubert en Schumann. Muziek van Wagner. Causerie. Langenberg, 469 T). 10.2011.20 Orkest concert. 12.50—1.50 Aria's en liederen met pianobegeleiding. Solisten: Alt, sopranen, bariton, viool. 7.35—8.20 Vroolijtk concert. 8.20—9.40 Symphonieconcert door het We- rag-orkest. R. Grote, cello. 9.50—1120 Dansmuziek door de Lutterkapel van cafe Kaiserhof Miinster. Konigswusterhausen. 1250 M. en Bernjn '484 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 Moderne Lyriek door R. Becher. 8.35 Kamermuzieik. Trio rAayer-Mahr (pla na, viool, cello, viola, contra-bas). Quintett op 114, Schubert. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest- concert. 1.25—2.10 Kamermuziek. 4.20— 5.15 Orkestconcert. 5.20—6.10 Vroolijk con cert. 7.20—11.10 Mendelssohn-avond. Or kest en solisten. Daarna moderne dansmuziek met causerie. Moderne dans en tempo. Jazz- band. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Kindermati- nee. 7.20—8.50 Orkestconcert. 8.50—9.20 „Le cheveau blanc", 1-acter. (if Vervolg. Dan is er nog't z.g. „Brathwurstglocker", waar in twee naast elkaar gelegen zaken de sfeer van de 19de en van de 20ste eeuv; heerscht. Hier de boerenkapel met de zachte walsmuziek of oud-OostenrijksChe vol'kswijsje en't rustige mijmeren over de cnoplosbardTe- venprcblemen, daar de hijgende Black Bot tom derwischjen en de krijschende saxophoon il>e neger-inwloed laat zich zelfs in deze vredi- ge bierknijp gelden. De consumptie is in beide zalen dezelfde. Worstjes met mosterd, peper- koeken, reuze zoute Stengels, broodjes met •ham en meelspijzen met hoevedheden slag- room. „Krugel"-bier worden .in series vgj;- zwolgen: de kellner noteert alles zorgvulcng op't papdertje in't glas voor u, dat bij de meesten 10 of meer streepjes aanwijst. En naar huis kan men brief kaar ten verzenden, die er uitzien a Is gewichtige documenten met roode lakken, waarop geschreven staat, hoe- veel glazen men op hun gezondheid naar bin- nen heeft gewerkt. Graag had ik tijdens mijn bezoek op de gezond'heid van alle lezers dezer regelen willen drinken, maar de gevolgen zouden mij verliinderd hehben ze neer te sdhrijven, Waarom ik het dus maar met deed Onder de lampions zitten de quartetspelers. Ze spelen eohte vo'lksmuziek, maar ook de nieuwste nummers van't operette-repertoire kunnen ze droomen. Een eeuw geleden waren ook de beroemde Lanner en Johan Strauss (vader) leden van zulk een quartet. Zij speel- Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 1) Eerste deel. 1861—1863. HOOFDSTUK I.' Dt processie. Het was een schitterende zomersche dag, foen den 12den Augustus 1861 de zon op- ging iboven de vlakten van Litauen. Over de uitgestrekte boschmoerassen zweefden lichte nevels als dunne sluiers, die door de stralen- de zon weldra waren opgeslorpt en een zomersche rust lag over het landschap. Maar in de aan de rivier gelegen stad Kowno bereidde men zich niet op rust voor. Hoewel de dag pas was aangebroken, krioel de het in de stad van een wonderlijk onrus- tige schare en uit elke straat, die naar het ruime plein in het centrum der stad voerde, stroomden de menschen in feestgewaad so men. De witte kleedij der vrouwen stale vroo lijk af tegen de donkere lange jassen en de met bloemen versierde hoofddeksels der man- nen. Maar om de lippen dier steeds talrijker schare, uitgedost als ging zij ter brudloft, 6peelde geen enkel glimlachje, terwijl er uit de oogen een andere glans blonk dan door het vooruitzicht vaeen feest wordt opge- wekt. Ernstig zwijgend schreden zij .alien aen o. a. in het „Rebhuhn" cafe in de uold- sebmiedgasse, waar Franz Schubert met zijn vrienden steeds naar de vriendelijike melodieen der groote Lamner-kapel luisterden. Lanner en Strauss, die in de voorstad in doorrookte bierhuizen waren begonnen en met een bord het geld ophaalden, veroverden mef ,hun kunst al spoedig geheel Weeenen. Zij waren contrasten. De eerste, de blonde wals- troubadour, was romanticus als Schubert en Radmund. Zijn muziek verplaatste in bloeien de Biedermeyertuinen en was als een Weensch meisje, vol ontroerende, lieflijke fa- tie. Gehed anders Johann Strauss ,^e! schwarze Mohrenschadel"vuriger heerschzuchtiger. Deze was een ve^overanr natuur en de jeugd van oud-Weenen dr.hste op de rhythmasche maal van zijn vurige to verviool. Hij maakte groote concertreizen en droeg den roem van de Weensche wals de wereld in als dirigent van groote componist, tot wien een ieder met heiligen eerbied>en lief- de hier opziet, spreekt heel Weenen in deze dagen. De winikels riohtten speciale Beethc-. ven-etalage inzijn bekranst borstbeeld staat omringd door de gravures van hem, zijn vrienden en de afbeeldingen van de tallooze woningen, die deze rustelooze zoeker en dwa- ler „zonder woning" telkens voor korten tijd betrok. Dan de serie Beethoven-biografieen, die in de laatste weken de boekenmarkt over- stroomt. Beethoven-s geest zweeft hier nog irnmer door de huizen, straten, Gassen en door't ver- rukkelijike Weensche landschap. Beethoven en Weeenen: hvee namen, die door de geschiede- nis en't noodlot eeuwig verbonden blijven Oogenscihijnlijk twee tegenpolen, het sombere genie eh de stad van de „goddelij'ke" lichtzin- nigheid, maar die harmonisch in elkaar op- gingen 'en magnetisch aantrokken. Aan Beethoven's wezen ontbrak de onschuldige vroolijkheid en zorgelcoze genotzucht van den Weener. Hij was pathetiseh, ernstig, vol diepe tragiek. Maar juist deze tegenstelling lokte zijn anderen aard en hij kon zich, hoe sterk zijn persoonlijkheid ook was, op den duur niet aan de bekoring, die van de barokke cultuur, de eigenaardigheid en schoonheid der stad en van de zinnelijke warmte harer bevolking uitgaat, onttrekken. Ook hij werd gegrepen door de magie van het Weensche landschap, die haar oorsprong haar kracht in de muziek heeft. Het werd z'n tweede va- derland, dat van zijn ziel. Wandelend in dorpjes als Grinzing, Heili- genstadt, Modling en Baden en langs de heu- velen en bosschen rond den Kahlenberg. luisterdn wij af en toe in hun ziel en zachte melodiieen klinken dan vol stille, schoone me- lancholie, vol herinneringen aan die reus, die zij onsterfelijke scheppingen droomend, deze streken in eenzaamheid doortrok en zoo in- nig I'iefhad. In zijn jonge jaren, toen nog geen doofheid hem kwelde en verbitterde, nam hij in de „Gasthauser" Oostenrij'ksche volksmelo- dieen in zich op. Wij denken hier o. a. aan zijn variaties Opus 105 en 107 (Air Autrl- chien en Tyrolien) en aan de derde Satz der Pastorale Symphonie „Lustige Zusammen- sein der Landsleute", waarin hij ook de tij dens het spelen inslapende en dan weer wak- ker schuddende muzikanten heeft nagebootst Zijn grootste scheppingen als de Missa Solemnis en negende symphonie, waarvoor hem op zijn wandelingen over deze stille we- gen met de eindelooze vergezichten menig motief inviel zullen, in komende feestweek door de eerste Weener en buitenlandsohe krachten uitgevoerd worden. Hun namen waarborgen een uiterst hoog niveau der uit- voerinigen en zij zullen tot een uniek gebeuren in de muziekgeschiedenis worden. Hoe weinig is eigenlijic veranderd in deze streken en in deze „Gasthauser", waar irn mer nog de ouderwetsche muzikanten op hun kraakstoelen en hun verhooging zitten, de potten schuimend bier tussehen zich in; 't valt moeilijik te gelooven, dat we nu al weer 100 jaar verder zijn en de tijd, waarin een Schubert den ganschen avond walsen voor zijn vrienden speelde, of zijn eigen liederen begeleiden moest, totdat eindelijk 't doodver- mioeide,, transpireerende mannetje bij een be- scheiden souper weer wat op adem komen mocht, al weer zoo ver adhter ons ligt. Maar als ilk in de andere zaal het in deze omgeving bepaald storende Jazz BandLgemiiauw hoof, dan voel ik plotseling pas weer goed, welke schrikbarende omwentelingen de wereld ge- teiisterd hebben. De Weeners zijn echter con- servatief eu't is hier de stad van dte traditie. Over 100 jaar zullen de wals-quartetten in Weenen dus nog steeds in eere zijn en 't na- geslaoht zal er precies zoo van genieten.als nu. I'k denk, dat de kloppende, bonsende* en gillende Jazz-Band'muziek, die niet als de wals voor de eeuwigfheid geschreven is, dan wel weer in den poel der vergetelheid onder- gedoken zal zijn. Althans hier. TH. J. H. naar het plein en op den hoek van de straat gekomen keek ieder haast instinctmatig naar den zuidikant van het plein. Hier werd het belle zonlicht weerkaatst door blanke wape- nen en blinkend paardetuig. Een sotnie ko- zakken stond er in twee gelederen geschqard over den weg, welk-e naar de rivier leidde. Aan hun hoofd stond met getrokken zwaard een plompe norsche kapitein. In een zij- straat was een talrijke schare ruiters opge- steld, waarvan de lansen in bet zonlicht schitterden. Het waren ulanen, die daar als reserve waren samengebracht voor het geval van nood. Een generaal met talrijke decora- ties op de borst reed, gevolgd door ettelijke adjudanten, voor de troep heen en weer, en trok in afwachting van wat er zou gebeuren zenuwacbtig aan zijn grijze, borstelige snor. Iedere nieuw aangekomene kon met een oogopslag zien, hoe de toestand was, maar geen ongerustheid, zelfs geen verbazing was op eenig gelaat te lezen, terwijl mannen en vrouwen gezamenlijk met opeen geperste lip- pen en het hoofd omhoog optrokken naar de verweerde kerk, van waar gedempte orgel- tonen naar buiten dirongen. Waarom zouden zij zich ook verbazen? Reeds weken tevoren hadden de Russische autoriteiten uitdrukkelijk de voorgenomen manifestatie verboden. De 12de Augustus is de herinneringsdag aan de vereeniging van het hertogdom Litauen met het koninkrijk Polen, een. vereeniging, welke drie eeuwen lang trouw was in eere gehouden, en die dag was een dag van beteekenis in de ge- schiediboeken van het land. Het was een uit- verkoren dag om aan de Poolsche broeders het bewijs te geven, diat bij den komenden Provmciaal niouws ~uTt HEERHUGOWAARD. Zaterdagavond werd in het lokaal van den hr. Rus de jaarveigadering gehouden van de Coopp bocreniccnbank. welke wend bljge- wo t r 128 leden Door den directeur, c ;i i* V van Slooten, werd vergadering Uit c: rekening, welke liep over 576527.38 in ontvangsten en uitgaven, bleek, dat aan spaargelden was ontvangen f 180708.36 Yi, in loopende rekening van dc leden 196559.69, van de Centr. Bank f 134589.10, terwijl op voorschotten was terugbetaald 39921.25, totaal aan rente was ontvangen 14462.45, aan provisie f 75.80, terwijl aan verkochte waarden was ontvangen 4868.75 en diverse ontvangsten 270.89 bedragen; uitgegeven was aan teruggevraagde spaargriden 145733.60, aan voorschotten 37200.—, in loonende re kening aan leden 170218.51, aan de Centr Bank 198967.48; het totaal der uitbetaalde rente bedroeg 11274.16, andere uitgaven te zamen 1619.27; op de reserve gdbrachte winst van het vorige boekjaar 1504.63V:;, terwijl de inhoud der kas op 31 Dec. bedroeg IOO29.7214. Uit de balans bleek dat aan voorschotten uitstond 133843.75 in loopc-n- de rekening 164747.05, terwijl aan spaar gelden verscbuldigd was 243180.75, in loo pende rekening 49290.25; het reservefonds bedroeg 14424.8114. Over het boekjaar 1926 is een winst gemaakt van 1915.71. De rekening was nagezien door de heeren D. de Jong, K. van Twisk en G. Kooij Az. Bij mon- de van eerstgenoemde werd namens de com- missie gerapporteerd de rekening goed te keuren. De opmerking werd gemaakt, dat de eommissie het wenschtelijk adhtte, den post di verse uitgaven gespecifiseerd weer te geven, hetgeen door den voorzitter werd toegezegd Door de vergadering werd de rekening goed- gekeurd. Door den Directeur werd hierna het jaar- verslag uitgebradht. Hieruit stippen we het volgende aan: Spr, wees op den ongimstigen toestand in het land- en tuinbouwbedrijf, waarvan de Bank wel eeniigermate den terug- s!ag ontvangt, tot heden ec'Mer nog niet in groote mate.' In het afgeloopen jaar heeft da bank gunstig gewerkt, hetgeen ook reeds is af te le'iden uit de rekening en de balans; aan bijina alle credietaanvragen is voldaan, met bepaling der verplichte jaarlijksche aflossing. Behcudens enkele uitzonderingai hadden aflossingen en rentebetalingen op tijd plaats, terwijl in enkele gevallefi uitstel is verleend tot een bepaalden datum. Wordt deze termijn overschreden, dan wordt de beti-okkene aan zijn verpl'ichting herinnerd. Voor een groot deel des jaars stond de bank in de berekening bij de Centr. Bank, op het einde des jaars ech ter stond een belangrijk bedrag bij de Cen- trale. De omzet der bank is nog weer uitgebreid, hetgeen bleek uit de vergriijkende cijfers van 1925 en '26. Tijdens d'e ongesteldheid van den heer Kos- telijk, werd deze in de bestuursvergaderingen vervangen door den heer Van der Oord, wien spr. daarvcor een woord van dank bracht. Mededeel'ing werd gedaan van de st'ichting eener grondkapitaalbank door de Centra te. Namens bestuur en Raad van Toezioht bracht spr. een woord van dank aan den kas- sier voor de wijze, waarop deze zijn taak op- vat. Met de beste wenschen voor onze mooie instelling, eindigde spr. zijn verslag, waarop leen warm applaus volgde. Hiern^ kwamen de veridezingen aan de orde, waarvoor ter bespoediiging een dlrietal stembureaux werden aangewezen. In het bestuur werd met groote meerder- heid van stemmen herkozen de heer S. Brug- man. Voor de stemming voor een lid van den Raad van Toezicht deelde de voorzitter mee, dat de heer Ploeger wegens gevorderden leef tijd heeft te kennen gegeven niet meer in aan- merking te willen komen. Voor deze functie werd gekozen de heer P. Blauw, nr. 1 der voordracht, met 74 stemmen, terwijl 33 stem- men waren uit)gebracbt op den heer D. de Jong en de andere stemmen over eenige per- sonen verdeeld of van onwaarde waren. Tot plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen de heeren A. van der Oord en H. A. M. Wuijs. Voor zooverre aanwez'ig, na men de gekozenen de benoeming aan. De heer Blauw was niet aanwezig. Onder goedikeuring der vergadering wer den voor het nazien der rekening over 1927 door den voorzitter aangewezen'de heeren P Molenaar Kz., T. Appel en C. Koeman, die zich deze keuze lieten welgevallen. Machtiging werd gevraagd en verleend voor afvoering van de ledenlijst van eenige personen, die de gemeente hebben veriaten. strijd, een strijd waarin binnenkort het gan- sche land gewikkeld zou worden, het hart van Litauen aan hun zijde was. Reeds toen het eerste bloed te Warschau werd ver- goten, was dit voor Litauen een aigemeene dag van rouw. Het waren rouwgewaden, welke deze in het wit gekleede vrouwen he den voor een dag hadden afgelegd. Grootsch was de plechtigheid, welke was ontworpen. Na den kerkdienst zou een pro cessie de rivier de Niemen oversfeken en aan de overzijde een zusterprocessie ontmoeten, welke uit het koninkrijk was opgetrokken. De officieele mededeeling, dat indien men zou beproeven een optocht te vormen, daar zon- der genade op gevuurd zou worden, had en kel ten gevolge, dat men des te vaster be- sloot de plechtigheid 'door te zetfen Nie- mand twijfelde er aan of de bedreiging zou verwezenlijkt worden, maar niemand dacht aan wijken. Geen kalmer volk in Europa dan de Litauers, maar ook geen koppiger. Reeds dagen tevoren was elke biechtstoel belegerd geworden door dichte drommen, die wilden zorgen met den hemel vrede te hebben ge- sloten, alvoren® op te trekken. En wanneer al die mannen en vrouwen, die zelfs uit tia- burige pliaatsen daar waren samengekomen, en waarvan velen den nacht onder den Uoo- ten hemel hadden doorgebracht, met zuik een onverschilligheid naar de troepen keken, kwam dit, opdat zij alien gekomen waren na zich op den dood voorbereid te hebben. Met elke minuut werd de menigte, welke zich tegenover de kerk verdrong grooier Geen twintigste deel er van had binnen de kerk plaats kunnen vinden. Intusschen was er voor de gendarmes, die onvermoeid rond- Door den heer Jac. Geel werd te kennen ge geven, dat hij wenschte uit te treden. Door den voorzitter werd medegedeeld, op welke wijze de opzegging van het lidmaat- schap meet geschieden. Bij de hoofdelijke rondvraag werd door den heer D. de Jong gewezen op de reeds gevormde reserve en de nu gemaakte winst. Spr. vroeg met het 00g op den ongunstigen tijd of het wellicht nu n'iet gewenscht geacht meet worden de rente voor voorschotten iets te verlagen. Door den voorzitter werd hierop geant- wcord, dat er groote kans bestaat, dat er vrij wat spaargelden zullen worden opgevraagd, v/at niet wegneemt. dat het bestuur de zaak ernstig zal overwegen. De heer Mienis heeft een besluit eener vorige vergadering zoo op gevat, dat de borgen jaarlijics bericht zouden ontvangen omtrent het bedrag der loopende borgstelling. Door den voorzitter werd hierop geantwoora, dat het bestuur aan verschillen- de personen een borgstelling had gezonden, docli het bedoelde besluit niet zoo heeft opge- vat. dat dit aan alien en ieder jaar moest ge schieden. De heer Mienis achtte jaarlijksche kennis- geving to eh wel gewenscht. Door den heer Kostelijik werd er op gewezen, dat omtrent lang ivitstaarde posten, waarop weinig of niets wordt afgelost, bericht wordt gezonden aan de hehekken borgen, doch niet omtrent voorschotten, welke in den loop des jaars ge- nomen zijn. Nog vraagt de heer Mienis ot de borgen bericht ontvangen, indien een post afloopt. De voorzitter antwoordde hierop, d'at de geldnemer zijn schuldbekenteniis terug ont vangt met de opdraoht de bcrgen h'ienn'ee in kennis te stellen. Door den heer Brugman werd er nog op gewezen, dat nu voor alle voorschotten een verplichte jaarlijksche aflossing moet worden vastgesteld op voorschrift der Centr. Bank, er veel voor te zegigen is, dat de borgen er mee in kennis worden gesteld of al of niet aan de verplichting is voldaan. Door den heer P. Kostelijk werd1 er op ge wezen, dat door het bijvoegeu dej winst over het afgeloopen jaar het reservefonds nu is ge- stegen tot ruim 16300, wat zeker van zeer groot belang is voor de bank. De vraag rijst thans echter: zijn we met dit bedrag op peil We dienen er rekening mee te houden, dat werken met geld van de Centrale schadelijk is, terwijl er wel verwacht kan worden, dat spaargelden zullen worden opgevraagd. In dien het mogelij'k was, achtte spr. verlaging van rente zeer wenschelijk. Door den voor zitter werd er nog op gewezen, dat de Centr. Bank steeds aaiidringt op de vorming eener flimke reserve, waarmee het bestuur steeds rekening heeft gehouden. Indien het echtei lean is ook spr. wel voor eenige verlaging Toegezegd werd, dat het bestuur in de eerstvolgende vergadtering deze zaak ernstig zal overwegen. Hiermee is de agenda afgewerkt. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat de heer Ploeger nog een der wein'ige overgeblevenen mede-oprichters der bank is en vanaf het stichtingsjaar 1904 steeds in het bestuur of in den Raad van Toezicht zitting heeft ge- had en zeer veel heeft gedaan in het belang der bank; vooral heeft de heer Ploeger in de eerste jaren van het bestaan der bank er zeer veel toe bijgedragen, dat deze tot uitbreiding kon komen. Spr. bracht, onder krachtig applaus der vergadering, den heer Ploeger hartelijk dank daarvoor, na nog een woord van dank te heb ben gericht aan de stembureaux, de comm. voor het nazien der rekening, den kassier voor diens beheer en de aanwezigen voor de aan- gename samenwerking, slooti de voorzitter met de beste wenschen voor de bank en haar leden, de vergadering. UIT ZIJPE. Bij de gistermiddag te Leiden gehouden aanbesteding van den bouw van een land- bouwwinterschcol te Voorhout was, de laag- ste inschrijving die van de firma Arie Buur, fe Burgerbrug, ender deze gemeente, met 29,975. UIT AKERSLOOT. Dinsdagmorgen is uit het Noord- Holland'sch Kanaal onder de gemeente Hei- loo het Iiijk opgehaald van den sedert 29 Maart j.l. vermisten eer C. D., alhier. Den vijfden April j.l. was het 50 jaren geleden, dat de heer J. Sernee als onderwijzer bij het R.-K. bijzonder onderwijs werd aan- ^steld te Haarlem, alwaar hij van af dien datum tot 1 October 1889 werkzaam was en alhier werd benoemd tot hoofd der R -K school alhier. Met het oog op den Vastentijd werd dit feest den 2en Paaschdag gevierd. Algemeen werd gevlagd, een eerepoort was voor de school opgericht en een de^ school- lokalen was versiend. Talrijke felicitaties patrouill'eerden, geen aanleiding om hande- lend op te treden. Weldra werd het dco- p •beweging, even rustig als tot nog toe de schare was geweest, aan de toeschouwers duid-elijk, dat het kritieke oogenblik nabij was. Op de treden van de kerk verdeelde de menigte zich als gehoorzamend aan een be vel, dat intusschen niet was gegeven, naar links en rechts, een breeaen weg openlatend. De gendarmes keken schuin naar hun aan- voerder te paard, die recht tegenover de kerk- deur stond en onafgebroken er heen staarde. Ongeduldig wendde de kozakkenkapitein zijn oogen naar den generaal, terwijl zijn hand zijn sabel wat steviger otnklemde. Wanneer zou het bevel om te chargeeren worden ge geven? Zijn ruigharig paardje schudde zijn manen, alsof het evenals zijn baas er naar verlangde op de menigte in te rennen. Maar blijkbaar was de generaal het nog niet met zich zelf eens. Een charge scheen hem over- bodig. Ongetwijfeld was die haag van ko- zak-ken, ook al bleven zij werkeloos, voldoen- de om een menigte tegen te houden, welke enkel met gebedenboeken en rozekransen ge- wapend was. Dus bleef hij rustig op zijn paard zitten, terwijl de eerste processiegan- gers met afgemeten schreden de trappen van de kerk afdaaldem. Aan het hoofd er van schreed een groote oude boer met een hou- ten kruis in zijn vereelte handen geklemd; vlak achter hem liepen een aantal paren jonge meisjes in witte moeselinen kleedij en met een krans van witte bloemen om het hoofd. Elk paar droeg tussehen haar in een miniatuur platform, waarop een bouten beeld van de Maagd Mariof een of anderen schutsheilige troonde. Het waren voor een deel boereg- kwamen binnen, ferwlfi van de receptie enorm druk gebruik werd gemaakt. Vele onder- wijzers, die voorheen aan de school verbon den zijn geweest, waren bij dit jubileum tegenwoordig. In den namiddag werd door het R.-K. Harmoniegezelschap Sint Cecilia een sere- nade.gebracht, terwijl de kinderen der school een feestlied zongen. Door 4 kinderen ver- kleed als kaboutertjes werd op rijm het cadeau van de kinderen, zijnde een staande klok en een vaas met bloemen aan den mees- ter aangeboden. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester een cadeau aan, be- staande in zilveren lepel en vork. Van de parochianen werd een couvert met inhoyd en van het R.-K. schoolbestuur ook een couvert met inhoud aan den jubilaris overhandigd, terwijl van de oud-onderwij- zers een gouden vulpen en potlood werd ge- offreerd. Zichtbaar aangedaan, dankte de heer Sernee voor de vele blijken van belang- stelling ondervonden. Verder werd het feest in intiemen kring voortgezet. UIT GROET. Ons plaatselijk fanfarecorps, staande onder de uitstekende leiding van den heer G. An derson uit Alkmaar, gaf den 2en Paaschdag 's avonds een alleszins goed geslaagde uit- voering in het lokaal van den heer Huiberts Er was aardig wat publiek, wat natuur- l'ijk naast de liefhefcberij voor goede muziek, ook te danken was aan het feit, dat dit met de Paaschdagen de eenige gelegenheid was. waar de danslustigen zich na afloop van het concert konden vermeien. De muziek was goed. Vooral met het oog op het klankgehalte in het kleine lokaal, vol- deden de beide fantasien, als de minst- forsche nummens, nog het beste. Ook „Voix Goumaines" deed het goed. Over de geheele linie viel echter goede Vooruitgang te con- stateeren. De muziek werd op prettige wijze afge- wisseld door voordrachten van de heeren K. Anderson en C. Duin Wz. Ook dit ge 'eelte van et programma vie' goed in den smaak, terwijl bet bal natuurlijl ook geen onbelangrijk gedeelte van der avond was. UIT HEILOO. V7oor een uitverkochte zaal gaf Macudag- avond ,,'t Gntluikende Rosje" zijn laatste uil- voering in dit seizoen. Dat „De Rustende Jager" op den 2en Paaschdag geheel bezet zou zijn, hadden we niet verwacht, doch de bezoekers zullen geeu spijt gehad hebben. Opgevoerd werd het bekende „Taate Jut- ta" (can zeer wild huwelijk), blijspel in 3 be- drijven van Max Reiman en Otto Schwartz, een moeilijk stuk, waarvan echter de vereeni ging zich behoorlijk heeft gekweten. Het is een ingewikkelde geschiedenis, waarin Dr. Hans Hanneman (de heer A. Greeuw Jr.) de hofdrol vervult. Het onbedaarlijk gelach was oorzaak dat hot spel niet altijd was te volgen, doch het deed geen afbreuk aan het mooie samenspe'. Dc heay D. die Jager speelde niet onverdien stelijk zijn dubbele rol van tooneelspeler ei ,,vrouw" van Hans Diederich Vollekop vonc in den heer van 't Veer een goede vertolker terwijH van dr. Mummelman den heer P. Jon- gejan een prachtuitbeelding gaf. De grimee- ring van de firma Ridderikhoff uit Hoorn was geheel af. ,,'t Ontluikende Roosje" kan me' voldocraing op dezen laatsten avond terug zien. Der traditie getrouw was er een bal na, dat tot laat in den nacht duurde. De Christelijke Jongelings- Meisjes er zangvereeniging alhier geeft Vrijdagavond de eerste opvoering in de zaal van den hee: Sluijters. De feestavond geeft afwisseling en naar we vememen zal het varieerend program wei voldoen. Door B. en W. is vergunning verleend voor een tombola tot dekking der kosten. De entree is bijzonder laag gehouden. Voor bij- zonderheden zie men de geolaatste adverten- tie. UIT WINK EL. Op 16 April werd de jaarlijksche tentoon- stellmg van werkstukken van leerllngen der tee'kenscholen van de vereeniging tot bevorde- ring van het vakonderwijs in West-Frieslano gehouden, en aan de leerlingen dezer school de volgende prijzen toegekend. Lijnteekenen alle vakken, Iste klass^ Iste prijs J. Zander. Vakteekenen tiihmerlieden, 2de klasse, 3d'e prijs P. Smit Wzn., 3de klasse, 3e prijs A. Wagen, 4de klasse Iste prijs C. D. Joon, 2de prijs K. de Rooij. Hand- en vormteekeneu timmerlieden, 3de klasse, 3de prijs, P. Imping. kinderen, maar ook dochters van adellijke fa milies zag men daartusschen, want naar deze gevaarlijke eerepost was met vuur gedongen. Op, haar volgden de banierdragers, en daar na een talrijke sdiare koorknapen in roode gewaden met witte overkleeren, die Mokjes lieten bengelen en wierookvaten zwaaiden. De optocht werd besloten door een groep priesters in met goud bestikte gewaden. Even rustig en afgemeten alsof men te doen had met een goed voorbereiden tocht, zon- der een oogenblik van verwarring of onrust, sloot de dichte menschenmassa zich daarbij aan, met roode blauwe banieren, welke flad- derden in de lichte bries, met rinkelende schellen en wierookvaten, die hun geurige rookwolken deden opstijgen in de klare lucht De drager van het kruis schreed langzaam maar recht toe op den muur van soldater, af, welke den weg naar de rivier versperden, zonder een oogenblik te aarzelen, alsof hij de militairen niet zag, en achter hem aari kwamen de in het wit gekleede meisjes even eens zonde. een oogenblik te aarzelen. De ineengedrongen, somber uitziende kapi tein keek met nog doordringender blik naar den generaal, maar deze deed nog niets an ders als aan zijn snor draaien. Al wat hij op eigen gezag kon doen, was de gelederen nog nauwer doen opsluiten, en dit was spoedig geschied, zoodat de harige flanken der paar- den elkander raakten. En toch naderde dc oude man met bet kruis steeds alsof zij daar niet stonden en de dicht-aaneengesloten pro cessie volgde hem getrouw. (Wordt yeryolgd). ^COpClid.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5