a a a a a a a a a a a a a a a aaaaaaaaaaaaaaa Met Dr. Van der Sleen op reis. Binnenland afelen 45 per honderd bos; Sla 5 7; Roode Kool 3—/ 10; Gele Kool 3 8 per honderd; Aardappelen 7—/ 10; Witlof 9128i; Uien 24; Sjalotten 2—/ 4.50; Peen 2.50—/ 3; Bieten 3j504; Spinazie 2 758 per hon derd K.G.; Koolrapen 1.25 per zak; Zu- rfng 2530 cent per kleine kist; Asperges dftk wit 1.16; bteuw 5790 cent per bos; Postelein 15,50—/ 16.50 per honderd pond. ZAANDAM, 19 April 1927. Veiling „De Zaanfftreek," Spinazie 2040 cent per kleine kist; Raapstelen 18—52 cent per 10 bos; Sla 234—9# cent per krop; Piksla 20—35 cent per ktefflse kist; Prei 5—7 cent pe rbos; Pie- tOersefe 3347 cent per bos; Seklerie 13 cent per bos; Spinazie 0.90—/ 1.35 p. kist; Ra- dijs 70—96 cent per 10 bos; Rabarber 10— 11 cent per bos; Bloemkool 511A cent per stuk; Appelen 151714 cent per pond; Peen 131426 cent per bos. WARMENHUIZEN, 19 April 1927. Roo de Kool 5.50—/ 9.70; Gele Kool 6; Deensche Witte Kool 3.20—/ 3.90; Uien 6.20. Aanvoer: 63700 K.G. Roode Kool; 500 K G. Gele Kool; 7000 K.G. Deensche Witte Kool en 760 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 19 April *21. Uien 6.506.60; Grove Uien 6.70; 'Roode Kool 6.2010.40; Doorschot V 5.40—/ 7.40; Gele Kool 3.20—/ 6.60; 'Deensche Witte Kool 3.205 50; Door schot 2.40—/ 2.70, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2300 K.G. Uien; 28400 K.G Roode Kool; 14800 K.G. Gele Kool; 43300 K.G. Deensche Witte Kool. ALKMAAft, 20 April 1927. Op de heden gehouden Voorjaarsmarict waren aangevoercf 2117stu'ks. Melkkoeien 250—/ 400, Gelde koeien 200—/ 325, Pinken 60—/ 150. Handel vlug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN. AMSTERDAM, 20 April 1927. [f 0.10f 0.1234 p. K.G. Overige onveranderd. Aanvoer 3 ladingen (25151 H.L.) AMSTER'DAMSCHE VEEMARKT. 568 vette kalveren, le kw. 0.90—/ 1.06. e kw. 0.800.90, 3e krw. 0.70—0.80 per K.G. levend gewitiht. 150 nudhtere kalveren 713 per stuk. 53 varkens Holl. le kw. 0.730.74, 2e kiw. /0.720.73 per K. G. slachtgewicht Ovez. en Geld, le kw. 0.73/0.74, 2e kw. /0.72:0.73 per K. G. slachtgewicht, Enlkele boven noteering. Vette varkens 0.700.72 per K. slachtgewicht. m Malta prijzen 6r itfn am oen man weg te ruEcen, maar hf kwam te laat. Hoewel de machinist uit alle macht remde, zoodat de trein up 25 meter af- stands stopte, werd v. d. L. aangereden en na eenige oogensblikken was hij dood U!t- wendig had hij aileen een hoofdwond. Hij is binnengedragen bij' een spoorwegbeambte, het lijk zou gisteravond naar Vlaardingen worden gebracht. De burgemeester van Kethel, de beer J. L Verveen, was spoedig ter plaatse. De machinist van den trein, D. Seesink, trot hiermee voor de derde maal een ongeluk ter plaatse. In October zegde de minister reeds een extra-onderzoek naar dezen gevaarlijken overweg toe, maar sindsdiea is nog geen en- kele verandering ten goede gekomen. De heer Verveen heeft nu nog een telegram aan tten minister gezonden, waarin het ongeval wordt vermeld als een aansporing tot ingrijpen. UIT HET TAB AKSBEDRIJF. De voorgenomen contractueele regeling tussdhen de versdiillende bel anghebfoenden bij het tabaksbedxijf is, door het niet aanvaar- den van de overeenkomst door den Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen in Nederland, dezer dagen mislukt. Het besluit van genoemden Bond' werd eenstemmig genomen. Onder zijtn aangeslo- ten organisaties heersdhte een levendig verzet tegen het concept-contract, waarin men een knechting van het vrije bedrijif zag. Het gehee- le land door zal men nu den toch reeds vinni- gen coneurrentiestrijd zien toenemen, want de contractueele samenwerking gold ook enkele kleinere bonden van sigarenwinkeliers, die nu warden losgdaten. Het besluit van den groo ten bond tot overleg met de bestaande coope rates, is van buitengewoon verr# strekking. De hoofdstad Den Haag en Rotterdam en groep Friesland hebben sterke coopera tes, zoodiat op deze wijze, in deze vakorga- nisaties van winkeliers een geheel nieuwe weg wordt betreden. Aldus wordt eenigszins gecamoufleerd, dal het- aantal werkelijk zelfstandige onderne- mers in dit eertijds voor het banderol le tijdperk bloeiende bedrijf bijzonder gering is. under de laatste categoric vinden de fa- brikanten voor hun eventueele plannen tot versterking van hun positie tegenover de coo perates spoediger steun. Voor de winkeliers schuilt in het element der onzelfstandigen het moeilijke probleem van den band met hen, die wel, en hen, die niet tegen regelmatige prijzen verkoopen. G. VAN TWEE DWAZE OUDjES. Het spreekwoord, d'at in de stokouden de wijsheid is, wordt niet altjd bewaarheid en zeker was d'at niet het gevai op den eersten Paaschdag in de Kozenstraat te Amsterdam, waar het verre van gozengeux en maneschijn .was. Daar wonen in de buurt twee oud'e heer- tjes, die dien dag hun tjd op ongepaste wijze hadden doorgebracht en te diep in het traditioneele glaasje hadden gekeken. Zij wer- den. eenigszins opgewonden en kregen ruzie. Deze ruzie ginig den perken te buiten en plots trokken zij allebei een mes. De partjen wa ren geheel gelij'k: beiden waren verre van nuchter, het mes even groot en beiden wa ren twee- en-zeventig jaren. En ze vcch- ten met elkaar als jonge leeuwen en met een enihousiasme als wel.eer in de kroegen op den Zeedijk veeten werden beslecht. v Voor iemand tusschenbeide kon komen had een dezer miritante heertjes vier verwondin- gen aan gelaat en achterhoofd. Met het oog op zijn leeftjd werd hij per autobrancard naar het Binmengasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De overwin- naar werd1 naar het politiebureau Laurier- gracth overgebracht, dOch spoedig weier los gelaten, omdat bleek, dat de verwondingen niet van ernstigen aard waren. EEN WOESTELING DOOD- GESLAGEN. Zaterdagavond omstreeks 11 uur werd de politie te Raamsdonksveer gewaarschuwd, dat in de Kloosterstr. een man was doodge- siagen. De politie begaf rich direct ter plaat se en zag bij de woning van O. een man op zijn rug liggen, badendle in zijn bloed, die bleek te zijn E. van S., wonende aan den Sluishoek. Hij was zeer ernstig gewond op zijn hoofd en in het gelaat Bij nader onder- zoek bleek het sladjtoffer reeds overleden te zijn. Het lijk is in beslag genomen. Het drama heeft zich als volgt afge- speeld: v. S. had Zaterdagavond verschillen- de cafe's bezocht en was erg vechtlustig. Met een zoet lijntje is hij omstreeks 10 uur naar huis gebracht. Thuis gekomen stelde hij zich er woest aan en heeft er den boel kort en klein geslagen. Daarna is hij naar de woning van O. gegaan in de Klooster9traat, alwaar hij met geweld bmn-en wilde. Met een iizeren ge- bintbalk van een schip sloeg hij tegen deuT en venster, zoodat deze indeukten. De bewoner, de 24-jarige C. O., begaf zich met een schop gewapena naar buitoi en heeft v. S. daarmede een slag op zijn hoofd toege- bracht, zoocfat dezie bew'usteloos neerviel De 49-jarige vader, J. O., die bij zijn gehuwden zoon inwoont, kw-am nog met een nek toege- loopen en heeft v. S. vreeselijk toegetakeld. De daders hebben zich direct bij de politie aangemeld en zijn na verhoor in verzekerde bewaring gesteld. Zij staan beiden goed be- kend. De verslagene was ongehuwd en 30 jaren oud, stond wanneer hij onder den invloed van sterken drank verkeerde als een lastig en on- gunstig bekend. 1 DE GEVAARLIJKE OVERWEG BIJ KETHEL. De 71-jarige v. d. Laan uit Vlaardingen wilde gistermiddag om kwart voor vier den onbewaakten overweg bij Kethel oversteken, juist op het ocgenblik dat de personentrein, die om 3 uur 39 uit Schiedam vertrekt, in het gezicht kwam, V d. L was doof. Vier personen aan de orerzijde van de hjn, die het gevaar zagen, waarschuwden door roepen en .'eekens en de machinist gaf krachtige signa- len. Een van de vier toeschouwers sproog op DE GERINOE VRAAG NAAR STEEN'KOOL. De geringe vraag naar kolen op de we- reldmarict begint zidh ook in het Limburgsche mijlnlbedrijf ernstig te doen ge\roelen. Tal van particuliere mijnondernemingen hebl>en reeds in verband hiermede belangrij'ke hoeveelheden op moeten tasten, terwijl de Oranje Nassau- mijn en de Domaniale Mijn er toe zijn over- gegaan haar bedrijf eenige Zaterdagen stil te zetten. In verband met het inleggen van deze „Feierschichten" dagen waarop niet ge- werkt wordt en dus geen loon wordt uitbe- taald heeft de Alg. Ned. Mijnwerkersbond een sdhrijven tot de Contact-commissie ge- richt, waarin de bond er op wijlst dat dit in- leggen van dienstlooze dagen nog niet in de vergadering van de Contact-commissie be- handeld is. De Bond verzoelkt daarom deze kwestie op de eerstvolgende vergacfering te bespreken. JAN VAN* KAN Sr., DE NOOR'D'WIJK- SOHE M-EN'SCHEiNREDDER Men schrijft uit Noordwijk aan de N. R. Ct.: Oip tweeden Paaschdag was het 40 jaar ge leden dat onze dorpsgerioot, Jan van Kan Sr., een vaste aanstelling verkreeg als lid der bemanning van de in Noordwij'k gestati- onneerde reddmgsboot van de N. en Z. Ho'l. Reddingsmij., op den zelfden dag kon hij zijn 25-jarig jubileum herdenken als seoretaris penningmeester van het plaatselijfk comite dezer maatschappdj. Op 22 Juli 1870 te Noordwijk geboren, dicht bij de zee die hij ondanks hare verra- derlijkheid lief heeft, had hij eigenlijk zeeman moeten worden en hij,werd. smid. Op 16- jarigen Ieeftijd' volbracht hij zijn eerste red ding. Er was onder de kust een zeilboot om- geslagen. Toen hij d'at hoorde greep hij het qerste het beste paard dat in de nabijheid stond en terwijl anderen nog aan het beraden waren, sprong hij er op en ging de zee in Vier menschen, die met den dood- worstelden, wist hij te grijpen en naar het strand te bren- gen, waarvoor behalve zijn toen reed's ge- spierde armen, de rug, de nek en zelfs de staart van het paard dienst moesten doen. Tijdens zijn militaire dienst bij de marine volbracht hij zijn tweede redding. In den storm van 18 November 1893 liep een Engelsche schoener op het strand. Twee opvarend'en verdronken, maar men slaagde erin zes menschen te redden. Koningin Victo ria schonk Jan een zilveren medaille. Van koning Edward vertoonde hij ons een geel- geworden brief met een dankbetuiging. Een eigenhandig door Koning Willem III geschreven brief bracht zijn herinnerlng te- rug naar de redding van vier schipbreuke- liugen in 1889. Het zou te veel worden, indien wij al zijn reddingen hier mededeelden. Die loopen naar de honderd. De m-oeilijkste en ook dte meest tragische, omdat er drie van de bemanning der reddingsboot, zijn makkers J. Cramer, L. Stelelnberg en- Ii. Vink, het leven bij verloren, was toen de logger K. W. 47 in nood zat. Veretien mannen van Nbordwijk, van wie twee zoons van hem, voeren onder vliegcnden storm uit, hoewel de bevolking aan het strand zeide, d'at het niet ging. Pas kort waren ze in zee toen de reddings boot omslotg zoodat alle veertien inzittenden in de golveo terecht kwamen. De drte ge noemden verdronken, de overigen wisten, el- kaaf helpende, het strand te bereiken. De zoons van Van Kan waren brwusteloos, toen zij het strand -bereikten. Met Van Kan bega- ven zich Simon Verloop; Piet EKiyndam, de agent van politie Boon, jhr. Greven, E. van Looyen, Jac. van Duym Lzn. cat J. van Ko- mjnenburg nogmaals aan boord en het ge- lukte het moedige zevental met Jan vooraan, den logger te bereiken en de uitgeputte be manning op e^n na te redden. De Koningin kwam pereoonlijk In Noord wijk om Jan daarvoor de gouden medaille op de hoist te sipelden terwijl zijn twee zooms twj die gelcgenheid elk een zilveren medaille uit H. M.'s handen ontviogen. Ook van Prins Heodrik toonde de heer Van Kan ons nog een medaille en voorts een aantal brieven en telegrammen uit het buiten- land en uit Indie, zoowel als uit ons land zelf waarin bewondering voor zijn werk werd uitgesiproken. Gisteren vlagde het dorp reeds en de gelukwenschen kwamen van alle kan- ten binnen in de' vonn va telegrammen, brie ven en kaarten uit alle deelen des lands en zelfs uit het bhitenland. Velen hadden het daar niet bij la ten blijven. Vandaag iiad echter de offideele huldiging plaats, tegelijlk met een reddingsdemonstra- tie. Daarvoor waren de voorzitter en de se- cretaris van de N. Z.-Holl. Reddingsmaat- schappij, de heeren P. E. Tegelberg en H. de Booy, uit Amsterdam overgekomen. Aan het strand hadden tegen halfvier, toen de red dingsboot in voile ui trusting de zee inging, honderden zich verzameld om van de demon- stratie getuige te zijn. Na afloop had ten huize van den jubilaris de huldiging plaats, waarbij1 behalve de ge- noemde hoodrbestuursleden het plaatselijk comite tegenwoordig was, benevens de oud- bootsman de heer D. Ameraal, die wegens gezondheidsredenen als zoodanig ontslag had moeten nemen en diens opvolger J. van der Niet. De voorzitter, de heer Tegelberg, bood ter herinnering aan dezen dbg den jubilaris een pendule aan. Jan aanvaardde dit geschenk in grooten dank en bracht van zijn kant het hoofdbe- stuur huld'e voor hetgeen zij in het belang van het reddingwezen hebben gedaan. Jhr. Van Panhuys voerde vervolgens na- mens het plaatselijk comite het woord en schetste mede de verdiensten van Van Kan in het bijzonder als secretarisi-penningmeester van het plaatselijk comite. Ook de secretaris van het Hoofdbestuur huildigde hem; de bootsman Ameraal voerde iiet woord en tenslotte bood een vertegen woordiger van de Bataafsche Petroleum- maatschappij ook een herinnering aan. KORTE BERrCHTEN. Een complex van twaalf schuren, toebe- loorende aan den hr. H. J. de Haan te Rijns- burg, is door tot nu toe onbekende oorzaak tot den grond toe,afgebrand. Een paard en een hoeveelheid pluimvee kwamen in de vlam- men om. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Vlissingen is van het Engelsche stoomschiip Hadfield een verstekeling, een ne- ger, afgezet. Het schip was onderweg van Anitwerpen naar Cardiff. De neger wordt over de grenzen gezet. - De heer Gerard Leenders, de bekende zanger wiens naam ook buiten de grenzen van ons land een bekenden klan'k heeft, Zal 23 April a.s. zijn zilveren zangersjubilenm vieren. Uit onze Staatsmachine. Rijkswerkliedenreglement 1927. Aldus luidt de verkorte titel van het be- langrijk Koninklijk Besluit, dat in No. 53 van het Staatsblad verscheen en als volledigen titel heeft: „Besmit tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende regelen in acht te nemen bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden van werklieden in's Rdjks dienst. Als definitie van rij'kswerklieden wordt gegeven: volwassen werklieden, die niet voor een bepaalden tijd noch voor de uit- voering van een bepaald werk in dienst zijn genomen. Onder jongmaatjes verstaat men: jeugdige werklieden, die niet voor een be paalden tijd noch voor de uitvoering van een bepaald werk en evenmin met het doel om hen tot vaklieden op te leiden in dienst zijn genomen. Tijdelijke werklieden of jongmaat jes kunnen ook onder deze bepaling gebracht worden, met dien verstande, dat ze wel voor een bepaalden tijd of een bepaald werk aan- genomen werden, terwijl leerlingen die jeug dige werklieden zijn, die in dienst zijn ge nomen met het doel hen tot vaklieden op te leiden. Onder vaklieden worden verstaan werklieden uit wier aanstelling blijkt, dat zij in dienst zijn gesteld voor het verrichten van werk, dat in den regel slechts wordt ver- richt door personen, die in eene inrichting van vakonderwijs hunne opleiding hebben genoten of zich elders op soortgelijke wijze hebben bekwaamd. De aanstelling tot werkm,an in 's Rijks dienst geschiedt door het hoofd, dat is de ambtenaar of autoriteit, belast met het be- heer of de leiding. Tijdelijke werklieden of jongmaatjes kunnen evenwel door anderen, daartoe door het hoofd gemachtigd, worden aangesteld. De aanstelling geschiedt schrifte- fijk, tenzij de aanneming geschiedt voor een tijd, korter dan zes achtereenvolgende dagen. Bij de indiensttreding ontvangt de werkinan een dienstboekje, dat zijn naam enz. bevat, benevens een opgave van het loon en de be- palingen, welke hij heeft na te leven bij de uitoefening van zijn dienst, voorzoover die niet blijken uit de arbeidsvoorwaarden. Ver anderingcti in een en ander moeten ook in dat boekje aangeteekend worden. De aan stelling geschiedt niet dan na geneeskundig onderzoek, waarin aan de eischen, welke het hem op te dragen werk sieM, moet voldaan worden. Tijdelijke werklieden en jongmaatjes be- hoeven niet geikeurd te worden, tenzij dat de tijdelijlke bewerkstelling bedoeld is als een proeftijd voor jle vaste benoeming of indien het hoofd toch een keuring noodzakelijk acht. Herkeuring kan door een afgekeurde ge- vraagd' worden. De keuring is ten laste van den Staat, de herkeuring voor die van den aanvrager, tenzij deze goedgekeurd wordt Wil iemand als rijkswerkman aangesteld1 wor den, dan moet hij eerst 'n proef afleggen ten genoege van't hoofd. Is iemand' reeds eerder in 'a Rijks dienst geweest of is hij- daar nog in, dan kan hij van die proef vrij!gesteld wor den. Voor aanstelling als leerling of jong- maatje is de eisch een andere. Zij moeten Mij.ken geven van voldoende verstandelijke ontwikkellng. Bmeden veertien jaar kan niemand in's Rijks dienst worden opgenomen. Van leerlingen kan geeischt worden 'n proef tijd van ten hoogste ten jaar. Jongmaatjes worden uiteriijlk op hun 20-jarigen Ieeftijd aangesteld als Rijkswerkman, zoo er gele- genheid tot plaatsing is. Men kan niet lan- ger dan twee jaar, hetzij ineens of bij gedeel- ten, jongmaaitje wezen. uat war de aanstel ling betreft. Het hoofd ontslaat ook de werklieden schriftelijJc, behalve degenen, die mondeling werden aangesteld en niet bij wijze van straf werden ontslagen. De reden van het ontslag moet ook in den ontslagbrief worden medege- deeld. Wanneer het ontslag gegeven wordt niet op verzoek en ook niet bij wijze van straf, moet het minstens vier weken tevoren worden aangekond'igd. De aanvrage om ontslag moet veertien dagen tevoren worden ingediend. Is daaraan niet voldaan, dan kan het ontslag todi verleend worden, indie de bdangen van den dienst zich daartegen niet verzetten. Voor de tijdelijke werklieden is de termijn voor ontslagaanvrage niet langer dan een week. Vaste werklieden worden uit den dienst ontslagen bij het bereiken van den teeftijd door den minister, onder wiens departement ze ressorteeren, vastgesteld, of wanneer zij ter eerste oeefning in werkelijken militairen dienst treden of wanneer op last van den mi nister het personeel van de inrichting of van den tak van dienst wordt verminderd of om andere redenen ter beoordeeling van het hoofd. Indien iemand op een anderen grond dan de boven genoemde ontslagen wordt, kan hij, tenzij diet ontslag als straf is verleend, binnen zes dagen in hooger beroep komen bij den minister, die, na een commissie van ad- vies gehoord te hebben, zijn beslissing neemt, Aan de ontslagenen wordt een getuigschrift uitgereikt, waarin aileen op verzoek van den betrokkene mededeeling gedaan wordt van de wijze, waarop hij zijn betrekking vervuldeen van de reden, waarom hij ontslagen werd. Indien iemand ontslagen werd, omdat hij in militairen dienst moest, wordt hij na het ein- digen van dien diensftijd weer aangenomen, wanneer hij binnen acht dagen zich weer aan- meldt bij het hoofd en in den dienst zich niet aan wamgedrag heeft schuldig gemaakt en lichamelijk niet ongeschikt wordt bevon- den. Pe wachtgeldregeling kunnen we hier ge- voeglijk voorbijgaan, omdat die weinig af- wijkt van de gewone. De werklieden worden verdeeld in loon- groepen. Voor elke groep worden de mini mum en maximum loonen (tijdloon) vastge steld en de periodieke verhoogingen geregeld Het minimumloon verkrijgt een werkman op zijn 23e jaar. Voor de jongeren komen loon- schalen in verband met den Ieeftijd. De perio dieke verhoogingen worden niet toegekend aan hen, die op grond van onvoldoenden ijver of geschiktheid voor hun werk daarop geen aanspraak kunnen doen gelden. Bij la ter gebleken ijver of geschiktheid worden de verhoogingen telkens zooveel later toege kend als de vroegere verhooging werd uitge- steld, terwijl degeen, die aldus gestraft werd wanneer hij later meer dan gewonen ijver of geschiktheid betoont, in het genot gesteld kan worden van een of meer der uitgestelde verhoogingen. Dezelfde oorzaken kunnen ook oorzaak wezen, dat een werkman meer loon ontvangt dan waarop hij contractueel recht had. Wat het arbeidsreglement meer bepaalt, zullen we een volgend maal zien. HYGIeNE- EH VOLEGHESDSHOEKJE Lood, loodwit en loodmenie be- hooren tot de gevaarlijkste vijanden van den arbeider. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt aileen bij voortdurende zorg. ZINDE LIJKHE1D IS DAARTOE EERSTE VEREISCHTE. HET GEZONDHEIDSRAAD. 'n menschenleef'tijcl gapantfe! B&irgjerlijke Stand. H'ENSBROEK. (Maart). GEBOREN: Afra, dochter van Pieter Appelman en van Aaltje van der Eng. Lize, dochter van Dou/we Jongsma en van Ettje Jongstra. XXXX1I. Naar de Wildernissen van Travancore. Twee plaatsen zijn er in deze streek, waar een goede autoweg tot in het hart der wilder- nis voert. Deze voeren u beide naar meren, kunstmatige meren in het voorgebergte. De centrale ketens zijn practisdh gesproken onb reikbaar. Menigeen onzer lezers zal de groote stuwdam van de Gileppe in de buurt van Spa hebben bezocht, hier hebben wij met dergelijke werken te doen. Ik meldde u reeds hoe rijst in het water gezaaid, uitgeplant en geoogst wordt en om dit in een der drogere gedeelten mogelijk te maken is de stuwdam gebouwd, waardoor Kodayarlake ontstaan is. De weg er heen gaat eerst door het gewone cocos- palrn- en rijstlandschap, dan een eind'je langs het bevloeiingskanaal, even een heuvel op het bosCh in en daar staat de bungalow met uit- zidht op het meer, vroeger woning van den ingenieur, thans ten gerieve der bezoekers, die hier komen lunehen of zwemmen. Vlak voor de bungalow drie wilde kippen aan den weg- kant, een teeken, dat wij de beschaving ver- laten hebben. Wij keken eerst wat uit over het meer, maar van dierenleven zelfs van vogels, is geen sprake. E'dhter aan den overkant staan kleine huisjes, geheel in bamboe bladeren gebouwd "Kanikuddies" zegt Foster met de steel van zijn pijp, maar dat eene woord zegt veel. Het duidt een stam van halfwilden aan die slechis hoogsit zdden met de blanken en zelfs liever niet met de andere bewoners in aanraking ko men. De kijker toomt duidelij'k midden in de groep een dergelijke hut in de onderste takken van een teakhout'booim. Zoo hoort het eigen- lijlk. Kanikuddie betedkent boombewoner en deze familie is haar stamgenooten ver vooruit, daar zij hun huisjes op den grond hebben gebouwd en slechts ten in den boom om in te vluohten als tijger of olifant hen bedreigen Maar van cultour is niets te bespeuren. Ston- den de huisjes niet op een gedeelte, dat kort- gdeden kaal gebrand moest zijn, dan waren ze niet zichtbaar. Rondom het meer loopt een weg, bij de aan- leg van den dam gemaakt en sindsdien steeds opengehouden. Wij slaan dezen in om te trach ten met de Kanikuddi's in aanraking te ko men. Wat een bosah. Teakhout en ^lack- wood" groeit hier in woudreuzen. Het „gras" is meer dan twee meter hoog. Cycaspalmen spreiden hun prachtige kronen er boven uit. Het is de plant die de lauwertakken voor graf. Hansen levert. Ze wordt t ier dadelpalm ge- noemd., maar daar lijkt het al heel weinig op. Maar ze noemen de agave hier aloe en wat ze met sagopalm betitelen kan ik niet thuisbrengen. Maar sago is het vast niet. Het bosch laat weinig uitzicht toe. Af en toe, bij een in'ham van het meer, kunnen wij de oevers overzien en de klei-ne nederzetting, die ons doel is. Eindelijk leid't een smal, stij- gend voetpad er been, maar. de bewo ners vluchten bij de nadering der blanken het bosch in en zijn in minder dan geen tijd spoorloos verd'wenen. Foster ^eet bij onder- vind'ing, dat roepen niet baat. Ik had' zoo graag wat van hun gereedschap en wapens, alles „homemade" gezien. Hun voornaam- ste wapen is een boog, waaimede zij geen pij- len maar steenen wegschieten uit een matje, door twee pezen gesteund. Maar om met de ze menschen in aanraking te komen is meer tijd noodig, dan ons gegeven was en een tweeden keer hebben wij dit merkwaardig volkje niet mogen ontmoeten. Het tweede groote stuwmeer in Travanco re ligt veel Noordelijker. Het is bekend als Peryarlake en ligt dicht bij den grooten Rijksweg MaduraGuilon die op een betrek- kelijlc laag gedeelte (ongeveer 100.0 M.) den twee a drieduizend meter hoogen bergketen snijdt. Dit meer ligt in Travancore, maar de overvloeiing heeft plaats naar den Britsch- Indischen Oostkant en irrigeert daar een stuk woestijnland. De Peryar-rivier in Noord-Travancore is grootendeels afgedamd, zoodat een stuwmeer is onstaan, dat afgetapt wordt door een tun nel van een mijl lang aan de andere zijde. Het meer is ongeveer 7 mijl lang met een zts- tal armen in alle richtingen. Een stoombootje verbindt tunnel en dam. De tunnel ligt dicht bij den. bovengenoemden hoofdweg. De 200 mijl, die ons van Peryar scheiden, zul'ien weer per auto worden aigelegd. Al vroeg wordt de wagen beladen uet een goe- den voorraad blikjes, voor de vrouw en mij onze doi.sdekeiis en lakens en voor Forster zijn bedding-ro'.l en voort gaat't, eerst den bekcndtn weg naar Trivandrum, maar ae reiuen-olifant is er inet meer. Na I rivandrum slaan we meteen van den hoofdweg af en ne men een landweg langs den voet der heuvels, war banaan en Arecapalm de cocospiantages vervangen. Overal huisjes, overal menschen. Verbazend dicht bevolkt is dit land. En wat primitief nog. in Ayur is markt en dus in die buurt een heo.e drukte langs den weg. Maar niet een van de tien vrouwen draagt een bovenkieed en dietten-e is dan een Syrische Christin, waarover ik reeds schreef. Overal werke.i bijna naakte figuren in het land, want een wolkbreuk heeft zeer vele rijstvel- dcii overstroomd en groote schade aange- bracht. Wat hier werkt zijn echter allemaal daglooners. De schade is voor de groote rijke grondeigenaars. De Cherumanen verdienen een extra geld om weer roode kralen en schelpen halskettingen te kunnen koopen. Er wordt dan ook onder het werk braaf gelachen en gezongen. Na den middag achter Guilon wordt het land erg laag. Groote meren liggen tusschen c'.« rijstvelden met cocospalmen omzoomd en vol eilandjes, die alle met palmen bedekt zijn. Breede groote rivieren passeeren wij, waar< over de laatste jaren groote betonnen brugv gen gebouwd zijn. Dan gaat het het heuvel- land in. Bananen en suikerriet geven den hooidto'on in het landschap en daartusscliea de reusachtige bladeren van de paraplupalm. Waaierpalm zouden wij weer zeggen, maar de bSaderen zijn zonder steel ruim twee meter lang en breed Hier en daar in een verlaten hoekje en ook wel langs den weg bamboe. Maar wat voor bamboe. Als een fontein springien de Stengels uit den grond, schieten orahoog en buigeo zich om in sterke verier vonniige vertakkingen. Wat weer een pracht- plant. Honderden stcngels vormen ten plant. Elk 15 a 20 M. lang. Bij Forster in den tuin maakte een kleine plant nieuwe loten, die een voet per dag groeiden. Als je dat ziet, en de ijzerharde punt der bladschede bekijkt, dan bcgrijp je de geraffineerde wreedheid van een straf uit d'en Mogultijd. Deze lieve heeren lieten den veroordeelde vastbinden boven een uitspruitende bamboe en in cen dag tijd groeiden eenige pieken dwars door het lichaam van den ongelukkige heen. Een wreede dood voorwaar. Bamboejungle? Daar hoort nog iets meer bij dan d'eze reuzenplanten, die door hun sndlen groei den bodem natuurlijk met neer- geval'len stengels al tamelijk onbegaan ma ken. Reken daarbij een ondergoei van 2 Meter hog gras, of nog beter van olifantenriet, een riet-achtige plant van 2 a 3 M. hoog met lang-ovale bladeren van ongeveer een voet lang. co dicht groeiend dat ge de stengels op zij moet buigen om den volgenden voet- stap te overzien. Door dat terrein slingert het laatste gedelte van den weg, die voert naaT de Travellers Bunglow aan het meer, waa' wij heeiiijk geslapen hebben op de tafd! Maar dat is het begin van een ander ver haal. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8