DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ro. Houderfl negen ©n twintigste jaargang 1927 DONDERDAG 21 APRIL Uif het Fai«lsvi»enjt Da§§elijkscli overzichf. Bultesiland c m numinw oestaat on 2 piadf»» m Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestaagenaltgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rljk /2.50. AfzonderHike en bewqpnutmners 5 cents. Directeurt G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. PRUS DER GEWONE ADVCRI ENTI&Nt Per regel ©.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsmfmte, Brieven franco aan de N. V< Boek« en HandelsdrnkkerQ v/b HBRjftfc G0STIR6 ifflh Voordam C9. Hoofdredacteura Tj. N, AD£MA. Postgiro 37060. IDen Haag, 20 April 11927. 'De avondzittin-g, gister door de Eerste Kamr gehouden, is voor het grootste deel in beslag genomen door de bchandeling van de grensregelinigen van Haarlem en Breda. En die van Haarlem, waarbij de gemeente Heem- stede van ihaar rijkst en welvarendst gedeelte zal worden beroofd, vroag de meeste aan- dadht van de Kamer. De heeren De Gijselaar (C.-H.), Smeenge (V.-B.) en Van Nageil (V.-B.) protesteerden tegen- het voorstel met bet oog op de belangen van het thans welva- rende Bloemendaal, de heer Wibaut (S. D. A. was er oOk tegen, doch enikel omdat het zoorstel niet ver genoeg ging: Bloemendaal had er ook bij moeten worden getro'kken! Minister Kan -heeft de voordracht met een beroep op de belangen van Haarlem verde- digd en d'aarbij uitvoerig bij den bestaanden E.i, onihoudbaren toestand stilgestaan. Het is gisteravond niet meer tot stemming gekomen: er waren blij'kbaar daarvoor te wei- nig leden aanwezig, doch heden rniddag zijn bei'de ontwerpen -goedgekeurd, dat betreffende Haarlem met 30 tegen 13 stemmen, dat be- trekking hebbend op Breda met 37 tegen 6 stetmmem. D behandeling der begrooting van Arbeid, Handel en Nlijverh-eid was gisteravond ook jiiet ten einde gebracht, doch heden heeft zij let grootste deel van de dagvergaderi-ng jeslag genomen. Er is, gelijk bij deze begroo- tng gewoonte is, heel wat ter tafel gebracht tn daarvan was mes»g p-unt ook reeds in de Tweede Kamer aan de orde gekomen. Veel nieuws valt er d'us niet van te vertellen, voor- al omdat minister Slotemaker de Bruine er slag van heeft weinig los te laten. Hij heeft het zelf verklaardwie wat belooft, moet zijn belofte houden en zelfs als -dat een minister niet tno-gelijk is geweest, wordt hem dat toeh nagehoudendaarom belooft hij liever niets, Maar wel overweegt hij1 des te meer of is een of andere zaak bij hem in overweging dan wel in vooibereiding. En daarmee -moet zich de Kamer dan wel tevreden stellen. Ik heb gister maar een positieve verzekering uit zijn mond kunnen opvangen en dat betrof de Huurwetten, waarvan een sociaal-democra- tisdh spreker de verdwijning betreurde, De minister was het daarmee v-olstrekt niet eens en met cijifers heeft hij den spreker duidelijJ: rachten te maken, dat de toestand weer nor- maal is, in ieder geval gelijk aan dien voor den oorlog. De wonin-gmarkt is normaal als er ongevcer 3 percent der woningen op een gegeven oo-genblik ledig dus voor verhuring besdhikbaar is en die toestand, welke in d? ja- ren van en na den oorlog'op geen stukken na bestond, is thans weer te co-nstateeren. De statistieken betreffende steden als Leiden en Den Haag wijzen dat afdoende uit en daar mee is uitgemaakt, dat noodwetten, gelijk de Huurwetten inderdaad waren, niet meer mo- gen blijVen bestaan. De begrooting is ten slotte zonder stem ming goedgekeurd. Daarna begon men met de behandeling van de begrooting van Waterstaat en hoor den we -onder meer prof. Van Embd'en (V.-D een pleidooi houden voor een belang, dat ve- len aangaat, n.l. een betere inrichting van de spoorwegcoupe's derde klasse. Hij rekende den minister voor, dat als hij de zittingen in de* coupes laat bekleeden en er 1-eunin-gen in laat aanbrengen, dit aan de spoorwegonder- emingen per jaar nog geen twee ton hehoeft te kosten en dat dit bedrag dan nog is te dek- Icen door de tarieven voor personenvervoer met nog geen kwart percent te verhoogen Voor een kaartje van Den Haag naar Gro- ningen zou dit een verhooging van nog geen twee cen-t beteekenen. Het cijfer is haast te mooi om het maar zoo grif aan te nemen en we zu'llen dus afwachten wat minister Van der Vegte er cp zal antwcord'en. Morgen wordt de behandeling der begrooting voort- gezet. De Strijd in Marokko. De Crisis in Japan. Uit den Chirieeschen Chaos. Reeds in ons overzieht van Zaterdag j.l. schreven wij naar aanleiding van Prkno de Rivera's reis naar Marokko, dat waarsehijn- lij'k niet, zooals gemeld werd, deze reis in vetband met de groote schade welke de jongste orkaan daar ter plaatse aangericht heeft, ston-d, doch grootend-eels edn gevolg moet zijn geweest van politieke oogmerken. Thans blij'kt dat wij inderdaad goed haa- den gezien: Primo is werkelijk aan het in- specteeren van den militairen toestand ge- trokken! In Tetoean heeft Primo verder een procia- matie doen opstellen, welke door vliegers bo- ven het gebied der opstandelingen werd neer- geworpen en waarin hij dezen aan het lot van Abd el ICri'm herinnert. In naam van het Kalifaat en van Spanje sdienkt hij bun vergiffenis wa-nn-eer Zi] hun wapenen aan dett dichlst nabij aijuden Spaanschen post milieu ui tic ver en. Zoo niet. dan sullen zii met geweld worden ontwapend. Intusschen schijnt de orkaan niet gering te zijn geweest. De maritieme basis in de baai van Alhucemas is vrij wel vei'woest, terwijl in Cala Quemado 23 personen werden gedood en 59 gewond. Een geheimizinnig bericht, dat op een bei- melijke medewer'lring van Europeamen aan' den oipstand in Spaamsdi-Marofcko wijst, komt uit Tanger, vol gens hetwelk el Beggar, die op het oogenblik de leider van den op- stand tegen de Spanjaarden is, onlangs mu nitie zou hebben ontvangen dow middei van een vliegtuig, dat door twee Europeanen werd bestuurd. In Fransch-Marokko heerscht volkomen rust. Steeg, de resident-generaal, vertoeft thans in Marakesj-, waar hij de jaarmarkt heeft geopend en tevens een onderzoek instelt naar de door den honger geteisterde zuidelij- ke districten. Maar ook in Fransch Marokko konden de poppen wel weer eens aan't d'ansen trek- ken! Kunnen in Marokko d'e poppen aan't dan- sen trefcken, in Japan is die mogelijkheid nog grooter. In laatstgencemd land ec'hter slechts in politieken zin. Immers: de financieele moeilijkheden, die een gevolg zijn van de ineenstorting van het geweldige handels'huis Soezoeki hebben hier tot een crisis geleid, Het kabinet Wakatsoeki, dat de in moeilijkheden verkeerende Bank van Formosa met staatssteun Wilde tegemoet komen, zag zich genoodzaakt ontslag te ne men toen de Geheime Riaad zich tegen deze plannen verklaarde. En op advies van den eenig overgeblevene der ,,oude slaatsliedcn", der genro, markies Sayonji, is aan baron Ta- naka het premierschap opgedragen. Baron Tanaka is leider van de Sei-Yoe-kai die in het parlement ver in de mi-nd'erheid is, zoodat het nog zeer twijfelachtig is of de -nieuwe re- geering zich zal kunnen handhaven. De re- geeringswisseling_ in Japan is echter niet al- leen van beteekenis, omdat men d'oor de hui- dige oplossing van de crisis met mogelijke nieuwe verkiezingen zal moeten rekening houden, maar ook omdat Tanaka in tegen- stelling met den afgetreden premier voorstan- der heet te zijn van een krachtige politick je- gens China. Bij den loop dien de gebeurte- nisisen thans in China nemen, ka-n dat dus van bijzonder belang zijn. Nogmaals: al rekent men er op, dat al- thans voorloopig de politiek van het vorig kabinet zal worden voo-rtgezet, de mogelijk heid dat de poppen aan 't dansen gaan is ook hier lang niet gering. En om nu maar bij de poppen te blijven: in China zijn ze al lang aan- den gang en ze zullen dat voorloopig ook nog wel blij- ven. Want het wordt werkelijk vervelend tel- kens hetzelfde te moeten zeggen o-pnieuw is de- toestand hier veranderd, algeheei ver- anderd, door de -breuk van Tsjang Kai Sjek met de Volkspartij (Koeo-mintang). Tsjang Ka-i Sjek, de tot dusver zegevieren- de opperbevelhebher van de Zuid-Chineesche troepen, heeft te Nanking met den vroeger door hem zelf verdreven, maar thans door hem uit de baHingsehap teruggeroepen, zeer radicaal-gezinden voorzitter van de Koeo- mintang, Wang Tsji-ng Hoei, en met de zg. controle-co-mmissie dezer partij, als het ware een co-ntraregeering gevor-md. De te Hankau gevestigd-e en onder communistischen invlcecf staan-de partijleiding is tot vijand van de openbare orde en veiligheid verklaard en ha re arrestable is gelast. Op haar beurt verkiaart de te Hankau ge- vestigde „regeering", den cpperbevelhebber Tsjang Kai Sjek tot verrader. Zij ontzet hem uit zijn arnbt, gelast zijn arrestatie en zij heeft den bekenden Christen-generaal Feng, die het vorige jaar in den onderlingen strijd der noordelijke generaals een zoo vooma-me rol vervulde, in zijn plaats tot opperbevel hebher benoemd. Met Nanking en Sjanghai worden alle be- trekkingen verbroken. En in groote trekken is nu de toestand dus deze, dat er thans drie groepen elka-nder de macht in China betwis- ten: Tsjang Tso Lin, de noordelijke gene- raal, Tsjang Kai Sjek, de huidige leider van den anti-communistischen vleugel der Koeo- mintang en de communistische vleugel dezer partij, waarvan -de lei-ding zich te Hankau be- vindt. Waar intusschen zich de christen-generaal Feng bevindt, die do-or de Hankauer-regee- ring tot opperbevelhebber is -benoemd, ligt in het duister. Het heette -tot dusver dat Feng zich nog in Sjensi bevond. Hij zou dus eerst geheel Hona-n moeten d-oortrekken voor hij Hankau te hul-p zou kunnen komen. Maar in Honan schijnen de extremis-ten nog over a-anzienlij- ken aanhang te beschikken en- voorloopig zouden ze dus uit dieze provincie nog hulp lainnen ha-len, terwijl bovendlen h-ierdoor de o'pmars-ch van Feng ten zeerste zou kunnen word-en bespo-fd-igd. Men ziet: de poppen daaeenl CHINA. DE TOESTAND. De positie van Tsjang Kai Sjek. Aan de „Times" wordt uit Sjanghai ge meld, dlat ondanks de beloften van Tsjang Kai Sjek de toestand te Nanking niet verbe- terd1 is. Geen buitenlander kan aan land gaan en het plunderen gaat zonder op'houden voort. Het zou zeer verkeer-d zijn te meenen dat Tsjang Kai Sjek den buitenlanders veel tege- moetkoming zal bewijzen of zijn beloften be- ter zal houden dan de communisten. Het terrein der Internationale Exportmaat- sdhappij is door een groote afdeeling troepen bezet. De buitenlanders, die nog achter geble- ven zijn, zullen vandaag de stad verlaten en naar Sjanghai worden gebradht. De beschie- tihg van de stad van de overzijde der Jan-gtse dUurt voort. De stad Poekow, is door de noordelijke troepen heroverd. Verder wordt gemeld, dat Soen Tsjoean Fang op den Zuidelijken oever van de Jangtse tegen Tsjiangkiang oprukt. De diplomatieke medewer'ker van de „Daily Herald", schrijft, dat de Eagelsche regeeri-ng overweegt met Tsjang Kai Sjek reeds als een de facto regeering te onder'handelen. Het merfcwaardi'ge feit, dat de protestnota wegens de gebeurtenissen te Nanking zoowel aan Tsjang Kai Sjek als aan zijn regeering, als welker dienaar hij gold, werd overhan- di-gd, had reeds veel weg van een -erkenning als een de factoregeering, nog voordat deze gevormd was. De Engelsche regeering wenscht dringend, dat de strafmaatregelen uitsluitend tegen de regeering van Hankow en niet tegen Tsjang Kai Sjek gericht zullen zijn. Daarom is ook het denlkbeeld, dat voor de staatsgreep van Tsjang Kai Sjek werd overwo-gen om Nan king te bez-etten, I-osgeiaten. Thans wordt zeer ernsti-g het denkbeeld overwogen om de eoncessie van Hankow we- der te be-zetten, onder voorgeven, dat de voor- waarden van de met Tsjen- gcsloten overeen- ko-mst niet vervuld zijn. Peking en Moskou. Naar het agentschap „In-do-Pacifique" uit Peking meldt, beef-t de Pekingsche regeering alle eischen, die .e sovjet-regeerin-g in haar nota betreffende de huiszoeking in de Rus- sische legatie had gesteld, van de hand gewe- zen. De Ver. Staten en China. Het Witte H-uis te Washington heeft laten verklaren, dat geen wijziging van de Ameri- kaansche politiek ten opzichte van China wordt overwogen. Deze uitlating wordt be- schouwd als een aanwijzin-g, dat de regee ring in een nota, welke gelijkluidend zal zijn aan die der overige mogendheden, tegen het antwoord van Tsjen zal protesteeren. De breuk in de Koeomintang. De positie van Tsjang Kai Sjek. De definitieve breuk tusschen de Zuidelij- ke Nationalistisdhe regeering met haar hoofd- stad Hankau en Tsjang Kai Sjek, den bevd- hebber van de Zuidel-ijke legers, die een te- gen-regeering te Nanking heeft gevestigd, draagt er op zijn minst tijdelijlc toe bij, den chaos in China te vergrooten. De aanhangers van Tsjang Kai Sjek, die de baas zijn te Sjanghai en Kantcn, schijnen volgens ver- schillende berichten klaarblij'kelijk in vele an d-ere zuidelijke centra, waar-onder S-watau, Footsjau, Hangtsjau, Nlngfoe en Woesieh, aan macht te w-innen. In Hankau, Tsjan-gsja en Tsjinkianig blijft de regeering van Hankau den toestand meester. Van verschillen-de kanten wordt gemeld, dat de regeering te Han-kau bevel heeft gege- ven, naar Nanking op te rukken en de regee ring te Nanking overweegt een actie in te zet- te-n tege Hankau. Het is de uitgesproken be- doelin-e van Tsijang Kai Sjek, den communis tischen invloed in de Ghineeseh-e Nationalis- tische beweging d-en -kep in te d'rukken en zijn politiek te baseeren op de oors-pronkelijke be- ginselen van de Koeomintang. Zijn tegenwoordigheid te Nanking schijnt intusschen geen vehbetering in dentoestand aldaar te hebben gebracht, voor zoover de buitenlanders aambelangt. Alle buitenland- sch-e ondferdlanen in deze stad verireidcen naar Sjanghai-; hun bezittingen worden nog steeds geplundera. Tsjang Kai Sjeksplannen. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kai Sjek na de vor-ming van zijn kabinet voornemens zou zijn den veldtocht tegen de n-oordelijken voort te z-etten. Hij beschikt over meer dan 300.000 man en vreest dus geener- lei offens-ief van den kant van Hankau. De nieuwe nationalistisdie regeering* zou de vriendschap va nalle land-en wensch-en maar staat o-p de opheffing van al'le on-gelijke ver- dragen. VOLKENBOND. HET ITALIAANSCH-JOEGO-SLAVISCH CONFLICT. I if Internationale politieke kringen te Geneve wint meer en meer de overtulging veld, dat alleen een beroep van Joego-Sl-avie op den- vol-ken-bond de andermaa! tusschen Italie en Joego-Slavie ingetreden spanning uit d-en weg -kan ruimen en de Al-baneeschie -kwesti-e blij-vend kan oplossen. De vrede op d-en Balkan kan niet worden verzekerd, ten-zij een i-nlern-ationale r-egeling van het Alban-eesche vraagstuk tot stand komt. DUITSCHLAND. DE BANDEROLLEN-ZWENDEL. De crim-ineele polit-ie te Aken heeft Katzky, den hoofddader van d-e band-ero 11 en-verva 1 - s-chin-gsaffaire, waardoor de Staat voor een bed-rag van ongeveer 40 mil-lioen Mark bema- d-eel-d werd, aan de Belgische g-rens g-earr-es- teerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Toen een vracht-auto, tot personenauto in- ge-richit voor een groep bruiloftvierders, uit de richting Finsterwalde kwam gereden, raakte hij- bij een scherpe boch-t nabij Dabern aan het slimgeren., stor-tte van een helling af in een sl-oot en sloeg om. Terwijl de bruid een buil, de 'bruid'egom en ee-nige gasten blo-edige sch-rammen oplie- pen, -braken eernge andere gasten -hun sleu- tel-been. Een 39-jarige vrouw werd zoo zwaar ge wond, dat ze spo-edig st-ierf. In net -geheel werden 17 person-en- gewond. Naar het schijnt, heeft de bestuurder van den auto niet de noodige voorzichtigheid be- t-racht en v-erzuimd, op het gevaarl-ijike punt, dat hij passeeren- moes-t, bijfijds te remmen. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Dr. Stresemann heeft met Paschen in ver- sch-illende bladen van de Duitsche volkspartij een artikel gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat het beste voor de interaationa-le betrek- kingen zou zijn, dat het initiatief tot het ver- krijgen van een oplossing van het Rijnland- vraagstuk van Fransche zijde zou uitgaan. Het artikel van Stresemann word-t druk be- sproken in de Fransche pers. PEre Nonvelle ver-klaart van o'fficieele zijde te zij-n gemach- tigd te verklaren, dat het artikel van den mi nister geen verband houdt met een diploma tieke actie van de rijksregeerinig. De Vossische Zeitung schrijft, dat deze uitlating juist is. Wat Stresemann over hot Rijnk-'.nd schrijft, dient niet te worden be- sciio-uwd- ails een in-leid-idn-g to-t een officieele Duitsche actie. In de jongste vergadering van den raad van den Volkenbond heeft Stre semann verklaard, dat de Duitsche regeering zich voorbeh-oudt te zijner tijd! officieele stap- pen te d-oen tot het verkrijgen van de on-trui- ming van het Rijnland-. Later is hieraan toe- gvoegd, dat men dit tijd-stip gekomen zou •ach'ten, zoodra- de overeenkomst, die in Ja- nuari te Parij-s getroffen is inzake Duitsch- land's onfwapening is u-itgevoerd. Dit zal, yol-piens de Vossische Zeitung, in het begin van den zomer het geval zijn, zoodat de aar- ige-kondigde stappen in d-e maand Jul! zouden kunnen werden verwacht. Het bl-ad gelooft niet. dat de kwestie van de on-truiming van het Rijnland op de aars-taande bijeenkomst van den raad in Juni officieel zal worden be- h-andel'd. Men zal van Duitsche zijde wel eerst op nici-officieele wijze poolshoogtc nemen. FRANKRIJK. FRANKRIJK EN ENGELAND. Seydoux, de vroegere medewerker van het Fransche ministerie van buitcnlaudsche za- kan, bespreekt in en uitvoerig artik-d in de „Petit Parisien" de oorzaken van die ontstem- ming, welke er tusschen Engeland en Frank- rijk bestaat en komt tot de gevoigtrekking, dat dieze ontstemming in hoofdzaa-k te wij-ten is aan die Du-itsch-Fransch-e ond-erhande-lingen en aan het zelfsita-n-dig optr-eden van Frankrijk i-h het vraagstuk der stab-i-lisatie van den frank. In Engelsche economische kringen maakt men zich ongerust over het al te sp-oedige her- std van Duitschland en Frankrij'k. Tot nu toe heeft Engeland op het vastelan-d van Europa zoowd in politiek als in economisch o-pzicht de voornaamst-e rol gespeeld. Het hers-tefi van Europa geschi-ed't thans echter onafhankelijk van de door de City voo-rgeschreven methode. Seydoux wijst er verder op, dat eventuede misverstanden tusschen- Frankrijik en Enge land uit dten weg moeten w-orden geruimd-. De entente cordiale tusschen beide la-nden moet zo-rgvuldig worden ondcrh-ouden. Het aaostaande b-ezo.ek van den president der Fransche republiek aan Engeland biedt diaar- toe de beste gelegenheid. DE HO-OFD-OFFICIEREN MOETEN LEEREN TYPEN. De Fransche minister van c-orl-og heeft een bevel uitgeva-ardigd waa-rb-ij alle hoofdbffi- cieren moeten leeren typen, zu-lks naar aanlei ding van dfe in eenige spio-nnage-p-rocessen aan het 1-i-cht getreden feiten, dat de copieen van verschillende gewich-tage stukken, die door cfficieren ged'icteerd waren, door subal- temen ontvrcemd zijn, of deelen van d-en op- gegeven tc-kst door de minderen was onthou- den en aan agenten van vreemde mogendhe den verte-ld - - 1 GRIEKENLAND. HET AFTREDEN VAN D-EN PRESIDENT. Maandagmorgen is de Grieksche staats- man Venizel-os, die sindis jaren in vrijwillige baii-ingschap ieeft, te Piraeus aangekomeo, op weg naar Creta, zijn geboortestreek. N'aar verluidt, blijft Venizel-os weigeren in de politiek teru-g te keerenhij moet verklaard hebben, dat slechts als de gebeurtenissen zich zoo zouden on-twi-kkelen, dat het bestaan zelf van Griekemland in gevaar kwam, hij van dit besluit af te brengen zou zijn. In Athene hoopt men echter, dat het besluit van Condoeriotis om als president der Griek sche republiek af te treden, Venizelos zal be- wegen het bewind te aanvaarden, daar hij als d'e eenige man beschouwd w-ordt, krachig ge noeg en tevens over voldoende sympathie be- schikkend om do partijen en d'e mi-litairen in bedwang te houden. LITAUEN. EEN SPAAK IN HET WIEL. De Litausche regeering heeft een spaak in het w-iel gestoken bij de ins-telling van een 1-uehtlij-n tusschen Moskou en Berlijn door haar weigering om de Russ-ische vliegers in haar land toe te laten. Reeds waren a-lle noo dige maatregd-en getroffen om den d'ienst den lien Mei te openen, doch thans ver- klaart de regeering van Lita-uen dat de sovjet- pilo-ten misbruik van hun rechten hebben ge- maakt, en da-t zij communistis-ch propa-ganda- materiaal binnen-gesmokkeld hebben, hetgeen haar noopt, om tot dezen stap over te gaan. ITALIe. HET PROCES TEGEN ZANIBONI. Het O. M. heeft in het pro-ces tegen dezen en nog twee bekla-a-gden ieder 20 jaar tucht- huisstraf geeischt en tegen drie andere be- klaagd'en in totaal 26 jaar tuchth-uisstraf. POLEN. AANVAL OP EEN POSTWAGEN. Gistermorgen is in Zuidfelij-k- Congres Polen op den straatweg van Krasmik naa: Urzedow, een postw-agen overva-Tlen door een met revolvers en bijlen gewapendte bende. De roov-ers, die maskers droegen, doodden den postiijon met bijlslagen en roofden den wagen 1-eeg, dien zij veiwolgens met petroleum bego- ten en in brand staken. Vervol-gens verdwe- nen zij in de boss-chen. Een achtervolging le- verd-e geen resultaat op. JOEGO-SLAVIe. HET ALBANEESCH CONFLICT. Het nieuwe Joego-Slavis-che kabinet, ge vormd door Woekitsjew-i'tsj, telt onder zijn 1-eafen als minister voor buiteniandsche za'ken Marinkowitsj, die ook reeds vroeger dezen mini-sterpost heeft bekleed; het schijnt dat deze minister zeer pacifistisch is gezin-d en* te verwachten is cj^n ook, dat hij bij de oplos sing der huidige problemen er met alle lcracht naar zal strev-en om den vrede te handhaven. De rnotie van den Italiaanschen afgevaar- digde, Duban, waarin de opzegging van de conventie van Rapallo wordlt geeischt, rege- 1-ende de verdeeling van de Adriatische kust- landen tusschen Italie en Joego-Slavie, wordt beschouwd als het begin van een open-lijke breuk. De pers te B-elgrad'o eischt de opmiddel- lijke interventie van de mogend-heden. ZWITSERLAND. DE REGELING VAN HET RUSSISCH CONFLICT. Met u-iizonderi-ng van den Katholi-eken „Courier de Gen-ev-e" is de geheele Fra-nsch- Zwitsers-che pers verontwaardigd over de Berlijn-sche r-egel-in-g tot -bijleggin-g van liet Zwitsersch-Russisch Worowski-geschil. De meeste bladen b-eschouwen d-e Ber- 1-ijns-che regeling als strijd-ig met de waardig- heid van het Zwitsersch volk en al-s een te groot offer aan den vol-ken-bond, wien-s popu- laritei-t daar-door bij het Zwitsersch volk zal Daarent-egen 1-egt de Du-itsch-Zwits-ersche burgerl-ij-ke pers zich bij de regeling n-eer en erk-en-t evenals d-e „Courier de Geneve" de noodzakeMjkheid voor Zwrtserlan-d om d-e hind-erpal-en tegen de Soyjet-deel-neming aan de ontwapenin-gs-conferentie en andere vol- k-enibonds-conferenties uit d-en weg te ru-itn-en. Men is intusschen alg-emeen sceptisch over het ^werkelij'k nut van een d-eelnemin-g der sovjet-gedelegeerden aan de Gene-efsche con- ferenties en de uitlating-en der Zw-itsersche socialistische pers zijn wel in staat, dit scep- ticism-e te verst-erk-en want de uiterst linksche socialistische sovje-t gezind-e bladen achten het grootste voordeel d-er Berlijnsche schik- kin-g, dat d-e sovjet-gedelegeerden thans van de Geneefsche tribun-e de waarhead aan d-e menschhei-d in d-e ooren zull-en kunnen- schr-eeuwen- en de i-mperialistische practij'ken d-er vol-kenbondsstaten openlij-k b-estrijden. Het is duidelijk, dat bij een dergelij-ke ge- zin-dheid de Russ-en beter uit Geneve kun-n-en wegbl-ijven. Vrijwel de geheele burgerlijke Zwitsersche pers bestrijdt de „de jure"-erk-ennmg der sovjetre-geering en hoont, d-at de Zwitsersch-* mceeri-ng daartoe niet zal ove;rgaan,' ALKMAARSCHE COVRANT. ft***

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1