Aikmaarsctie Csarant r Osrechtmatig bezit, ABYEBTEEKT IN BE ALKMAARSCHE COURANT1 FEUILLETON. Honftrd negen en twmtigsti Jaargang. Yrfidag 22 April. Radio-hoekje Rechtszaken iiginenland No. 94 1927 Zaterdag 23 April. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten, 12.362.Lunchmuziek door 'het Trianon- trio. 5.—6.45 Concert door het H. D. O.-or- kest. 6.45—7.45 Cursus voor Boekhouden en Handelskennis. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persfoerichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Mevr. J. v. Heusden, sopraan. Mevr. J. Platteeuw- Holtmark van Dijketehoff, begeleiding. Me] L de Groot, cello. De heer L. Metz, piano. De heer W. v. Capellen, voordracht. Spreker: De heer A. F. Mutter; over: De arbdders'be- weging en de sport la. Mijn Moedertaal, Brandts-Buys. b. Als de Zieie hustert, C. v. Rennes. c. Zonnelied (sopraan). 2a. AngSi. Herman Heijermans. b. Meester Pennewip, Multatuli (voordracht). 3. Elegie (cello), Faure 4. The broken music-box, Freeman (piano). 5. Toespraak. 6. Arlequin (cello), Doppe. 7. Twilight, Freeman (piano). 8. Het salie-avondje bij juffrouw Pieterse, Multatuli (voordracht). 9a. Solvejgs lied, Grieg. b. I oh liebe Dich, Grieg, c. Het Hemelhuis, Hullebroeck. d. Jonge Lieide, Mann. e. In i donker, Verhallen. 10.30 Een imrtie frmmu- zidc van de Cinema RoyH Amsten -im_ Daventry, 1600 M. 1-36 Vo, --uweastnjd De F. A. Cup Final. 4£! i T' r"yk\var- -tet. 4.20 Kinderuurtje. 5.0K .i gal dep Talk. 5.20 Lichte EngeTsUie muziek. 5.50 Tijdsein, weerberidht, nieuws. 6.05 Lichte En- gelsche muziek. 6.20 Lezing: Homing Pi geons. 6.35 Liederen van Hugo Wolf. 6.4n Lezing: Yachting on a small purse. 7.06 Lichte Engelsdhe muziek. 8.20 Ladies night Dinner of the Press Club. Concert. Weerbe- ricbt, nieuws. 8.35 Nieuwsberichten. 8.40 Concert. K. Winter, sopraan. D. Smith, bari- ton. M. Cole, piano. M. Constan-duros, T Handley en F. Oldham, koor. 9.5011 20 Dansmuziek van het Savoy-Hotel. Parirs „Radic-Paris"1750 M. 9.50-- 10.20 Concert. 11.501.10 Orkestconcert. 4.056.Concert. Radio Jazz Symphonic. 7.50—9.50 Gala-concert. Orlcest, jazzband en solisten. Langenberg, 469 M. 10.2011.20'Orkest- concert. 12.25—1.25 Gramofoonmuziek 4.50 5.50 Populair orkestconcert. 7.358.20 Pianoccncert door Pantseho Wladigeroff. 8.201—10.20 „Funkbastlers Traum", radio- revue. 10.30—12.20 Dansmuziek. Konugswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 2.20—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 „Der Mann im Regen", kludht Ver- der vroolijke muziek en zang door orkest en solisten. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50-1.20 Orkest concert. 1.25—2.10 Kamermuziek. 3.35— 4.20 Vroolijk concert. 4.205.20 Danstnu ziek. 5.20—'6.10i Vroolijk concert. 6.45 „Der Fliegende Hollander", rom. opera in 3 acten van Wagner. Daarna tot 11.10 Dansmuziek Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek 7.208.20 Orkestconcert. 8.359.55 Dans muziek. de be ats MISHANDELING VAN EEN KIND OP SCHOOL. Gister diende voor de Haarlemsche recht- bank de zaak van de onderwijzeres aan de openbare lagere school te Vogelenzang, mevr. G M. K., die beschuldigd was van mishan- deling van een leerling dezer school. Deze zaak heeft geleid tot het ontslag van de on derwijzeres. Het knaapje dat mishandeld zou zijn, K. W. van V., deelde mede, dat de on derwijzeres hem een kneep in den arm en een schop tegen he? onderdeel - van het lichaam had gegeven, omdat hij aan een verzoek van de onderwijzeres, om iets na te laten, niet had voldaan. Volgens het knaapje had de on derwijzeres hem in den rechterarm geknepen. Verdachte zei, dat ze den jongen eerst met blokken had laten spelen en dat ze daarna had gezegd, dat hij daarmee moest ophouden. Het knaapje had daaraan niet voldaan. Toen, aldus verdachte, heb ik den jongen gezegd: Ongehoorzame jongens behooren in dte school niet thuis, hem in den linkerarm geknepen en hem uit de klas gezet. Verdachte stemde toe, dat het knaapje huitde, maar dat doen kin deren meer, zei ze, indien ze een standje krij- gen. Dr. P. van Aalst, de huisdokter van de familie van V., verklaarde, dat het jongetje een zwak kind was en aan bloedarmoede leed. Getuige had gezien, dat -het kind flink ge knepen is. Verdachte herhaal-de nogmaals, t dat ze alteen den jongen bij den arm had: ge- pakt en een duwtje met den voet had gege ven. Het O. M. merkte op, dat het bewijs. van mishandeling geleverd is en dat verdachte te ver is gegaan. Inmiddels moet dit feit niet al te zwaar worden aangeslagen. Met een geld- boete kan hier worden volstaan. Het O. M. eischte wegens mishandeling 20 boete en 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. Mendels, laakte het in den gemeenteraad van Bloemendaal, dat hij deze verdachte zo-| maar als een hond had ontslagen, zonder dat zij in staat was ge- weest zich te verweren. Wat verdachte ge- daan heeft, is niet anders dan een tucht- en ordemaatregel geweest. Normaal, zeide pi is het orderecht toegepast. Van moedwil of opzet is geen sprake. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. DE KNOEIERIJEN BIJ DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEL1JKE VISCHVOORZIENING. Gister heeft voor de tweede maal voor de vierde kam-er der Amsterdamsche rechtbank terecht g-estaan de 54-jarige B. H. L., klerk- kassier bij de genieentelijke vischvoorziening te Amsterdam, die op 31 Maart wegens w-ederrecbtelijke toeeigening van omstreeks 11,000 veroordeeld is tot dri-e jaar gevan genisstraf. Thans heeft hij zich te verantwoorden gel: ter zake van verduistering tct geza- nr.u bedragen van f 4000 en f 10,000, gepi-eegd in den loop van de.jar-en 1921, 1922 en de eerste drie maanden van 1923. Deze verduistering, met te verwarren met de on- regelmatigheden, waarvoor hij reeds werd veroordeeld, zijn gepleegd in samenwerking met den opzichter-afslager S., en den ge meenteklerk B. en den schrijver v. V. bij gemeentelijke vischvoorziening. Verdachte heeft de bovengenoamde dragen on-d-er zich gehad in zijn functie ambtenaar bij de vischvoorziening. Het O. M. had in deze zaak elf, de v-erdedi- ging drie getuigen gedagvaard. Voor den aanvang der zitting bepleitte de verdediger van verdachte mr. Corns. J Goudsmit de nietigheid der dagvaarding subs, de niet-ontvankelijkheid van h-et O. M. op grond van art. 68 van het Wetboek van Strafrecht, waarb-ij verbod-en wordt, dat men tweemaal terechtstaat wegens dezelfde fei- ten. Dit nu, aldus pleiter, is hier het geval, daar de verduistering, waarvoor verdachte thans terechtstaat, valt onder het op 17 Maart ten laste gelegde. En in het vonnis, dat op de terechtzitting van 17 Maart isvge- volgd, is verdachte vrijgesproken, van wat „hem meer en anders ten -laste is gel-egd", in casu van de verduistering, waarvoor hij thans in deze nieuwe zaak wordt vervolgd. Het O. M., waargenomen door mr. Rei- ling, bestreed deze opva-tting; de rechtbank. na geru-imen tijd in raadkamer te zijn bij-een geweest, wees het verzoek van den verdedi ger af, op grond dat men hier niet staat te- genover een gewijsde zaak. Hi-erop werd de behandeling der zaak voortgezet. Verdachte bekende thans positief het hem ten laste gelegde. Tevoren had hij te dien opzich-te een aarzelende houding aange- nomen. Het getuigenverhoor bracht geen nieuw licht in de zaak, bevestigde de feiten, reeds bij de vroeg-ere terechtzitting en aan den dag gekomen. Het O. M. wees erop, dat deze zaak z.i. een veel ernstiger karakter draagt dan de on 17 Maart 1.1. behandelde. Hij is ervan over- tuigd, dat ved grooter bedragen dan 11,000 in deze zaak zijn verduisterd1; hij eischte derhalve een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de vooiloopige hechtenis. De raadsman van verdachte meende, dat verdachte wel zeer zwaar gestraft wordt voor zijn misslagen. Im-mers vier jaar iang heeft verdachte in voortdurende spanning ge- leefd, 7 lA maand bracht hij reeds door in voorloopige hechtenis, drie jaar gevangenis straf heeft verdachte nog voor den boeg. Komen bier nu nog 2 jaar gevangenisstraf bij, dan wordt de boetedoening al zeer zwaar. Pleiter vraagt daarom een gevange nisstraf gelijk aan de voorloopige hechtenis. Vervolgens werd de zaak behandeld tegen den 30-jarigen J. T. v. V., schrijver bij de ge meentelijke vischvoorziening, ter zake, dat hij omstreeks 1921, 1922 en in d-e eerste dri-e maanden van 1923, tezamen met den kHrk- kassier, den klerk en den opzichter-afslager, zich een bedrag van omstreeks 1000 wed-er- rechte-liijk heeft toegeeigend. Dit was geld, deels afkoms'tig van de opbrengst der ver- kochte visch, deels van aanvoer- of afslag- gelden. Elf getuigen waren door het O. M. gedag vaard: een getuige was door den verdedige- opgeroepen. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde, verklaarde intusschen, dat hij schi'llende malen zijn medeplichtigen had!1 aan- geraden met de verduisteringen op te hou- den. De getuige B., de ontslagen klerk, beves tigde deze verklaring. In zijn requisitoir concludeerde het O. M dat niet bewezen is verduistering, maar al'loen heling. Hij vroeg derhalve wegens voortg-* zet misdrijf van heling een gevangenisstraf van 6 maanden. De raadsman, mr. Corn. J. Goudsmit, ver- zocht dezen verdachte, van wien een boven alien lof verheven reclasseeringsrapport is ra ge komen,' voorwaardelijk te veroord-eelen. Uitspraak 5 Mei a.s. j j HET STOOMSCHIP „STATENDAM" AANGEKOMEN. Een groot s-leepwerk is weder verricht. Het casco van de „Statendam" is Woensdag- morgen in veilige haven, na een reis van ruim een week, binnengekomen te Hoek van Holland. Te ongeveer 7 uur passeerde de sleep het Maas-vuurschip, 7V2 mijl uit de kust. Men had de „Statendam" reeds eenige uren tevo ren verwacht, doch door tegenwind was men cpgehoudcn. Te ongeveer half negen kv/am het transport vcorgaats, doch het tij was met gunstig en de commandant van de sleep, kapi- tein N. Person, die zich aan boord van de „Roode Zee" bevond, gaf order om te stop- pen. Ruim een uur moest gedraaid worden en alle krachten moesten worden ingespannen om de sleep in een goede positie te krijgen. De „Roode Zee" en de „Poolzee", welke sleep- boot de „Witte Zee" verving, werden voor vastg-emaakt, de „Seine" achter en de „Oost- zee" aan bakboordzijde. Bovendien kregen de sleepbooten „Rozen- burg" en Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 3) En het hartstochtelijk snikken der vrou- wen mengde zich tusschen de bruisende klan- ken der melodic van het lied. Maar de mannen hadden geen tijd om tra- nen te storten. Reeds had een schare der jon- gere deelnemers aan de processie een der booten losgemaakt, welke doorgaans gebruikt werden, als steun, waarop dte brug drijvenc werd gehouden, maar die nu onder de over hangende wilgen verborgen lag-en. De pries- ters, banierdragesr alsmede de in het wit gekleede meisjes werden naar het dek van de boot geleid om op die wijze naar de overzijde te wor-den overgebracht. Allen meenden, dat zulks mogelijk zou zijn. Maar toch niet alien waren daarvan overtuigd. To-en de menschen met ernstig gelaat ke- ken naar de boot, die zij niet mochten hopen te kunnen volgen, zagen zij ineens een enicele gestalte aan de andere zijde van de rivier welke, zoover mogelijk naar voren tredend, zijn handien als een trompet voor zijn mond hield en trachtte zich aan hen verstaan'baar te maken. Het was nog een jonge kerel zon der baard of snor, maar met de houding van een edelman, en in een nationale kleedij, zoo veelkleurig, dat hij deed denken aan een vo- ver- gel met schitterende pluimage, die daar bo- ven op den rand van de rote zat. Vele deel nemers aan de processie kenden hem als Stas Swigello, den twintigjarigen zoon van den grijzen graaf, die aan het hoofd van de tweede processie stond. Men kon duidelijk zijn slanke gestalte en zijn gebiedende geba- ren onderscheiden, doch zijn woorden bereik- ten de overzijde niet. Maar daarom deed hij geen moeite ze te herhalen. Hij sprong van den oever tot den kant van de rivier en kortweg iets bevelend tot hem die achter hem stonden, greep hij een der planken van de afgebroken brug en be- gon haar weer in haar oorspronkelijke posi tie te brengen. In een oo-gwenk stondten een dozijn hem ter zijde, daarna zeker wel hon- d-erd. Langs den oever krioelde het van be- drijvige menschen, en van den overkant weer- klonk een luide kreet. Men had zijn plan be- grepen en zette zich ook daar aan het werk. Geen oogenblik van aarzeling was te onder- kennen. De kennismaking met dte sabels van de Kozakken hadden hen niet terug doen dieinzen, en zij kon-den evenmin wijken voor de golven van de Niemen. Met koortsachti- gen ijver werkt-en zij door, terwijl zij intus schen elk oogenblik verwachtten het gedreun van paardevolk en het reeds eenmaal vemo- men bevel: „charge met getro-kken sabel!" te zullen hooren. Maar geen soldaat vertoonde zich. Het bleef alles stil van den kant van de stad. Het overrompelde stadbestuur zag zich in zijn plannen gedwarsboomd en beraadslaagde nu verbijsterd, zoodat er to-t geea doortastenden Waterweg", die des morgens uit Hoek van Holland ter assisten-tie waren uit- gcvaren, aan -stuurboordzijde een plaa-ts. Dc sterke Westenwind gaf nog eenige moeil'ijkhe- dtn en daardoor vorderde het werk uiterst langzaam. Vijf minuten over twaalf kwam het gewichtige oogenblik, dat de sleep tus schen de pieren gebracht werd. Uiteraard vorderde dit groote stuurmanskunst, terwijl bovendien er steeds voor gezorgd moest wor den, dat de tross-en strak teeven. Alles had echter een buiten-gewoon vl-ot verloop en on geveer kwart over twaalf venvelkomden dte sirenen van verschillende in den Waterweg liggende sleepbooten het transport. Aan boord van de sleepbo-ot „Kever" be vond zich de directie van L. Smit Co-.'s In- ternationalen Sleepdienst, welke het groote sileepwerk verrichtte en enkele vertegenwoor- d'igers van de HollandAmerika Lijn, die de kapiteins van de sleepbooten geiukwenschten met hun behouden thuiskomst. G ERE FOR MIEE ROE P RED 11< ANTE N- VERGADERING. Gister heeft dr. E. D. Kraan van Vlaardin gen gesprcken over Open-baring en mysterie. Aan de discussie over dit referaat nam een zestal predikan-ten deel. Desmiddags sprak ds. J. A. Tazelaar over ,,Het gebruik van beeidspraak en illustratie in de prediking". Ock na dit referaat vond discussie plaats. De druk bezochfe en geaniiTieerd-e conferentie werd laat in den namiddag gesloten. DE GROOTE KERK TE GOES. De co-mmissie vcor de restauratie van de Groote of Maria Magdalenakerk te Goes heeft in een circulaire de ingezetenen opge- wekt, dcor geldel-ijken s-te-un het der comm-is- si-e mogelijk te maken, aan haar financieele verplichtingen te vpldoen. en de door het ge- m-eentebestuur voorgeschoten gelden tijdig te restitueeren. Bij de circulaire is een geillus- trecrd'e brochure betreffende de kerk en haar restauratie gevoegd. NOODLOTTIG SPEL. Gistermorgen is de 18-jarige glazenwas- scher B., die aan een school aan de Duiven- bodestraat te Leiden werkzaam was, in den schafttij-d in het gymnastieklokaal aan een paar ringen gaan hangen. Hij is toen geval- len waarbij hij een halswervel brak. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het academisch ziekenhuis vervoei'd. OP 'T LAATSTE OOGENBLIK BESTOLEN. Woensdagmi-ddag zou de 25-jarige hout- vester C. J. M. van Rotterdam per trein van 5 uur 20 min. naar Genua vertrekken. Om 4 uu-r was hij aan het station D. P. bezig zijn bagage af te geven. Daarbij heeft hij zijn portefeuille even ombeheerd laten liggen. De ze portefeuille is toen gestolen. Er in zaten een pas, een plaatsbewijs voor de reis en een bedrag van f 350. M. deed dadelijk aangif- te van den diefstal. Door bemiddeling van de politie kreeg M. nog een nieuw en pas met foto, zoodat hij toch nog met den trein kon vertrekken. Naar de portefeuille wordt nog gezocht, ONTROUWE PORTIER. De nachtportier van de Amstelbrouwcrij te i Amsterdam stond reeds geruimen tijd onder verdenking van het plegen van oneerlijke handelingen. De politie heeft nu geconsta- teerd, dat door mid-del van dezen portier elf vaten bier werden afgeleverd aan twee man nen, vader en zoon, die een bierbottelarij in de stad drijven. De portier en de beide man nen zijn in arrest genomen. HET 75-JARIG JUBILEUM VAN ONZE POSTZEGELS. Het jongste nmnmer van het Nederlandisch Maandblad voor Philatelie is tot een beschei- den Jubileumnum-mer gemaakt naar aanlei- ding van het 75-jprig bestaan van enze post- zegels. Het nummer bevat verschillende bijdragen over de eerste uitgave in 1852 van onze post- zegels. De eerste uitgave omvatle alleen post- zegels in de waarden van 5, 10 en 15 cent. De teekening en matrijs was vervaardigd do»r J. Wiemer te Brussel, aan dte Rijksoiunt te Utreclit werden zij gedrukt. DOODELIJKE VAL. D 37-jarige hulpmonteur J. H. Handgraaf uit Geleen, werkzaam bij den bouw van het nieuwe ketelhuis op d-e staatsmijn Maurits, stond daarbij op een ijzeren balk, welke 28 M. boven den beganen grond was. Door een sehok van een hijschblok verloor hij het even- wicht en stortte naar beneden. De man is en kele oogenblikken later gestorven. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Hij was in dienst van de finma De Vries en Robbee te Gorinchem. GELDT DE ARBEIDSWET NIET VOOR URK? Voor den kantonrechter te Hoorn is arbeidsovertreding te Urk behandeld. scheeps-bouwer P. H. had in het laatet Januari en in de tweede week van Februari arbeiders 11 uur per dag laten werken zon der daa-rtoe vergunning te hebben. Verdachte erkedne de feiten, doch beriep er zich op, dat geen enkeUe werkgever op Urk zich aan de arbeidswet hield en hij dus, in verband met de concurrentie, wel gedwon-gen was, lan-ger te laten werken. De eisch was 37 boeten van 8. De kantonrechter, mr.. Bijl de Vroe, re- kening houd-ende met de jtoestanden op Urk, bepaal-de de straf op 21 ma-al 5 en 16 maal 2. een De van maatregel kon worden besloten. Met dertig duizend paar handen vlot een werk, zelfs on der een Augustuszon. In nog geen twee uur lag de brug weer over de rivier, niet veel wankeler dan gewoonlijk en betrekkelijk vei- lig trokken de bedevaartgangers in dichte drommen er over heen, om letterlijk in de armen te vallen van hun landgenooten en me- ni-ge vreemde drukte zijn trillende lippen op die van een onbekende en tal van landbou- wers zagen zich door een edelman aan het hart gedrukt. Nadat eindelii-k de ontroering plaats had gemaakt voor een rustiger stemming, werd de processie op nieuw opgesteld en trok men naar de kerk van het naburige dorp, welke steeds het doel van den tocht was geweest. Hier bogen zich vele d-uizenden knieen, en duizenden mondien smeekten om betere tijden voor Pol en. Maar het slot van den dag bracht ook een blijder oogenblik. Van de treden der kerk deelde de grijze graaf Swigello aan de schare mede, dat alien op dezen dag zijn gasten waren, en hij ging hun voor op weg naar zijn voorvaderlijk landgoed, dat -dicht bij was gelegem Hier kon men ten slotte uitrusten van alle inspanning. Tot op dit oogenblik waren zelfs de zenuwen der kinderen dermate overspan- nen geweest, dat zij niet eens bemerkt hadden hoe uitgeput en hon-gerig zij waren. Maar bij het gezicht van de tafels, die gereed wa ren gezet op de grasvelden, en die beladen waren met koud vleesch, met s+apels brood- jes en bergen van vruchten, van de vaten, EEN BRABANTSCH'E. PROTESTANTENDAG. Den lsten November is te Eindhoven een druk bezochfe samenkcinst gehouden, in wel ke ds. W. Bax, voorzitter der Limburgsche Protestantenvereeniging, heeft gesproken over de inrichting en het doel van den Limburg- schen Protestantendag. In die vergadering werd in beginsel besloten tot de ins telling van een Brabantschen Protestantendag. De eerste vergadering onder dien naam is thans bepaald op den tweeden Pinksterdag te Eind hoven. Hij gaat uit van de pas gestichte Pro testantenvereeniging de Meijerij, wier voor zitter is dr. E. A. J. Plug te Someren. AANRANDING. Woensdagmidda-g is op den straatweg tus schen Ed-e en Arnhem een dienstmeisje uit Ocsterbeek, dat zich per fiete naar huis be- gaf, door en man aangevallen, die haar van haar geld wilde berooven. Hij gaf haar met een stok een slag op het hoofd, zoodat zij van haar fiete viel. Toen een auto naderde, sloeg de man op de vlucht. De twee heeren, die in den auto zaten, zagen wat er gebeurd was en zetten den man na. Deze wist met een knuppel zijn achtervolgers van zich af te houden en verdween in de bosschen. Inmid dels was de politie te Ede gewaarschuwd, die telefonisch rijkspolitie, de politietrepen uit Harskamp en jachtopzieners te hulp riep om den man in te sluiten. Het gelukte den jacht- o-pziener W. van Riessen den man in de Mos- selsche laan te vatten. Bij verhoor bleek hei een zwerver, G. E., uit Arnhem, te zijn, die pas een half jar geleden uit de gevangenis ontslagen was, waar hij gezeten had voor een zelfde feit, n.l. aanranding van een zuster van den jachtopziener, ide hem nu gegrepen heeft. Het meisje ken na door een dokter onder- zocht te zijn, haar weg vervolgen. Ze had den jachtopziener, die hem nu gegrepen heeft. JUB1LEUMBRIEFKAARTEN. Ter gelegenheid van den 18den verjaardag van prinses Juliana zal Huygen's Boekhandel te 's-Gravenha-ge een Jubileumbriefkaart uit- geven met een portret der prinses en een opname van het paleis aan den Kn-euterdijk te Den Haag. De netto-opbrengst van den verkoop dezer Rijksbriefkaart zal ten goede komen aan het werk der Central-e Com-mis- si-e voor uitzending van Nederlandsche kin deren naar buiten. NA DEN COMMUNISTISCHEN OPSTAN-D IN INDIe. Een comi-te van in Utrecht, voornamelijk aan de Indologische facultei-t aldaar studee rend-en heef-t in totaal 2190 ingezameld en naar Indie overgemaak-t ten behoeve van de nabestaand-en va-n hen, die bij de bescher- ming van het gezag bij de Inddsche commu- nistisch-e onlusten zijn gevall-en. B. K. I. TENTOONSTELLING IN HET GEMEENTELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. De Nederl. Bond voor Kunst in Industrie (B. K. I.) zal een tentoonstelling openen op 7 Mei a.s. in de benedenzalen van het Ge- meentelijk Museum te Amsterdam, welke kos- teioos toegankdijk zal zijn tot uit. Mei Deze tentoonstelling zal een beeld trachten te geven van datgene wat in ons land werd bereikt door samenwerking van den indu- strieel (of uitgever) met den kunstenaar, voor zoover iiunne producten (gebruiks-vo-orwer- pen) fabriekmatig (in eerie of massa) zijn ver vaardigd en aesthetisch en technisch goed zijn verzorgd, naar cntwerpen van Neder landsche kunstenaars. Behalve de inzendingen der leden van den Bond, werden door het Bestuur voor exposi- tie uitgenoodigd eenige industrieelen, die, hoewel geen lid van den Bond zijnde, to-ch in meerde of mindere mate in dezelfde richting werken en tevens enkele firma's, die streven naar een goed verzorgde m-oderne reclame. Onderstaande heeren werden reeds bereid gevonden in het Eerecomite zitting te nemen: Eere-voorzittersZijne Excellence mr. M. A M. Waszink, minister van Onderwijs, Kun- stcn en Wetenschappen, en W. de Vlugt, Bur- gemeester van Amsterdam; F. M. Wibaut, Wethouder van Financien van Amsterdam; C. W. H. Baard. E. Heldring, mr. G. Visse- ring, mr. H. K. Westendorp, terwijl de Perm. Tentoonstellin-gs-Commissie bestaat uit de heeren H. Wouda (architect der tentoonstel ling), J. de Leeuw (adviseur namens het be stuur), A. D. Copier, J. A. Muntendam G. P. Ticrie, te Haarlem, s-ecretaris. welke naar buiten waren gerold en er op wachtten aangeslagen te worden, eischte de menschelijke natuur haar rechten op. Ook helden moeten op bepaalde oogenblikken hun hon-ger kunnen stillen en d-eze menschen had den sedert den morgen gevast. Een gevoel val blijde verademing was nu getreden in de plaats van de zoo lang vol gehouden ijzeren vastberadenheid. Aan de land-elijke tafels en op de uitgestrekte grasvelden raakten ten slotte de tongen los en op verschillende wijze werden de gebeurtenissen van den dag be- sproken. „Kan iets duidelijker zijn, dan dat de he- mel Polen beschermt?" „Maar als nu dte order van den gouver- neur vijf minuten later was gekomen?" „Die kon niet vijf minuten later zijn geko men, daar zij -door den hemel was gezonden. De gouverneur moest haar uitvaardigen om dat de hemel dit beval." „En als de ulanen nu eens een charge had den gedaan, wat dan nog?" „Een aantal goede doodien, misschien zou- den die wel beter dood hebben gevonden dan dien wij misschien etenmaal zullen sterven." En de spreker zuchtte alsof hij het bijna be- treurde, dat een goede gelegenheid was voor- bijgegaan. Binnen in het groote, witte huis, boven welks ingan-g een in steen gehouwen groot familiewapen prijkte, werden de leiders der processie verkwikt met edeler drank dan bier. „Laten, wat mij betreft, mijn kelders een menechenlevenlang ledig zijn," zeide de graai tot zijn majordomus, „maar geen BRANDEN. Woensdagavono is door onbekende oor- zaak brand ontstaan in een houten gebouw achter de woning van den heer N v. Eysden aan den Kruisweg te Almelo. Het gebouw, dat diende als magazijn voor galanterieen, aardewerk, teer, kit, leer en schoenfournitu- ren, is geheel afgebrand. Vermoedelijk tengevolge van het wegwer- pen van een hranden-de sigaret is in den mensch mag vandaag dorstig huiswaarts keeren." En niemand mocht ook hongerig heen- gaan. Om daarvoor te zorgen bewoog hij zich tusschen de op het gras onder de hooge lind-eboomen gelegerde sehare, een statige oude gestalte met sneeuwwitten baard en met woorden van welkom op de lippen. „Als in -den ouden tijd, juist als in den-ouden tijd," konden zij hem hooren prevelen. „Maar het zijn er haast te veel om voor te zorgen. Denkt Stas wel om alles?" Maar Stas vergat niets. Met vluggentrec en een glimlach op de lippen, bewoog hij zich tusschen de schare, die genoot van de gast- vrijheid zijns vaders, even rap als hij dec bouw van de brug had ter hand genomen. Zijn handen waren d-eerlijk geschaafd mooie, blanke handen, verzorgd als de han den van een dame en zijn lichtblauw zij- den wambuis was gescheurd en gevl-ekt, maat hij lette er niet op, terwijl hij zich tusschen de scharen bewoog, met groote opgewektheid gastvrijheid bewijzend, welke na den strijd altijd de grootste vreugde van d-e Swigello's was geweest. Wie zou het hem euvel kunnen duiden, dat het lichtblauwe wambuis vakei in de nabijheid van de witte gewaden dan bij andere kleedij werd gezien, waar zooveel knappe gezichtjes boven die witte kleerer uitstaken? Een meisjesgek? Neen, na wa- hij op dezen dag had gedaan, mocht men hem niet zoo noemen! (Wordt vervolgd.) JU—Ml ii iiiihuhw mi muMimi mi lw■■miininrr Als ge alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesfold, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5