AlKmaarsche Courant Onrechtmatig bezlt, ®a®®®aasa®Bso FEUILLETON. 1 Honderd ncSeii en iwintigste laargang. Dinsd&g 26 April. Radio-hoekje Stadsisieaaws No. 97. 1927 Woensdag 27 April. Hilversum, 1050 At 12.— Politieberichten. 12.362.Lunchmuziek door 'het Trianon- Trio. 2.-3.— Engelsdhe les voor kinderen. 34.Knipcursus. 5.306.1'5 Concert door het H. D. O.-orkest. A. Slinikert, bariton. 6.156.46 Causerie door den heer W. J. Bastiaarfj over: Toepassing der stenogTafie 6.457.45 Concert door het H. D. O.-orkesi (vervolg). 7.46 Politieberidhten. 10.30 Pers- beridhten. 8.10 Christel. Radio-avond. Het Luthersche Kerkkoor van Hilversum. Chr Zangkoor „EmtmanueT\ van Bussum, onder leiding van J. H. Sm.it Duyzentkunst. Me]. J. Kuipers, sopraan. De heeren J. v. Groen, te nor. J. H. Smit Duyzentkunst, bariton R. Karsemeyer, orgel. S. Laan, fluit. 1. Knielt, Christenen! voor Uw Redder neer, wijze Ps. 95 (koren). 2. Rede van Dr. H. Schokking, over: Christus Belijdenis en Opstamdigsge- loof. 3. Oratorium „De Dood van Jezus", voor soli, koor, orgel en fluit. 4. Rede van den heer A. C. Andersen over: O, tijd die komt. 5. De Ohristus is verrezen (kcrer Daventry, 1600 M. 10.20 Het Daveniry kwartet en solisten (sopraan, has, bariton) 11.05 Piano en cel'lo-muziek. 11.25 Daventry- kvvartet. 12.201.20 Orkestconcert. 2.20 E. Craft, octet en solisten (alt, tenor). 4.20 Cau serie. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgefbespe- ling. 5.40 Tuinpraatje. 5.50 Tijldsein, weer- beridhf, nieuws. 6.05 Orgelbespelinig. 6.20 Causerie: Joy riding. 6.36 Senates van Beet hoven. Pianomuziek. 6.45 Variete. (piano, guitaar en een selhets). 7.35 Kamermuziek. Het Philharmonisch trio. A. Fransella, fluit. L. Goossens, hobo. F. Ticciati, piano-. 8 20 Weerbericht, nieuws. 8.35 Concert. Cathedral- Tnannenkwartet. I. Menges, viool. 9.20 „The Bubbles concert party. 10.2011.20 Dans- muziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50 10.20 Concert. 1160—1.10 Orkestconcert. 4.055.— Concert. Orkest en pianosoli 8 05 Muziekwedstrijd. Operazangeressen. Langenberg, 469 AA. 12.501.50 Koor- zang en soli (cello-harp")4.205.20 Werken van Max Reger, door orkest en sopraan 7.35 8.15 Vroolijk concert. 8.2010.05 Concert Orkest en solisten (sopraan, tenor, declama- tie, piano), Daarna tot 11.20 Dansmuziek Konigswusterhaasen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en les sen. 8.20 Vroolijk concert. Orkest. W. Weisz, tenor. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394 7 At 11.501.20 Orkest concert. 1.262.05 Kamermuziek. 3.50— 5.16 Dansmuziek. 5.20—6.10 Dansmuziek. 7.20 Tooneelstuikjes. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel, 509 At 4.20—5.20 Kamermuziek. 7.20 Orgelconcert. 8.05 Gramofoonmuziek Moderne dansen. 8.20—9.20 Fragmenten van „Chalet", opera-comique van Adam. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De gisteravond in cafe „Central" gehoudien vergadering van de afd. Alkmaar van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd bezocht door een veertiental leden. de aanwezigen. Het slechte weer in aanmer- opende de vergadering met een welkom aan dke aanwezigen. Het slechte weer in aanmer- king genomen, viel hem de opkomst nog niet tegen. Spr. hoopte, dat de besprekingen op aan gename wijze zouden worden gevoerd, in het belang van de afd. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ingekomen was een schrijven van het Hoofdbestuur over het geven van een cursus in eerste hulp bij ongelukken, vanwege de Ceutrale Landbouw Onderiinge te geven voor vrouwen ten plattelande. Medtdeelingen war den daarbij verstrekt ten aanzien van de kos- ten, het cursusgeld, leermiddelen, enz. De voorzitter vond het idee zeer sym pathies maar geloofde, dat het in Alkmaar niet zal gelukken een voldoend aantal leerlin- gen te krijgen, omdat hier reeds een uitsteken- de dergelijke cursus is. Op het platteland zal de behoefte veel grooter zijn, oak al om dat men daar niet, zooals hier, reeds vele personen heeft die een dergelijken cursus heb- ben gevolgd. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 3) Het was voor de eerste maal, dat Stas in net openbaar sprak, maar geen zweem van febrek aan zelfvertrouwen was merkbaar. ij-n makkers verslonden de gloeiende woor den, waarmee hij in de zwartste kleuren de onderdrukking der Russen beschreef en daar- tegenover stelde hij de heerlijkheid van de gclukkige toekomst onder Poolsche heer- schappij, en zij wenschten zich geluk met hun keus van een aanvoerder. Het leek hun on- denkbaar, dat men tegenover dergelijke argu- menten niet zou zwichten. In spanning keken zij naar de gezichten der luisterenden, ho- pend, dat er iets op te lezen zou zijn, dat van instemming gefuigde. Maar nit de afge- tobde gezichten was weinig troost te putten De sluwe oogen hadden geen vijandige uit- drukking, maar zij ontweken duidelijk die der vreemde bezoekers. De meesten hunner ble- ven ietwat verlegen staan, zonder een hand te verroeren, bhjkbaar niet wetende, hoe zij moesten reageeren op de toespraak. Zij ge- voelden wel, dat er iets waars in school, maar achterdochtige geesten vroegen sterker be- wijs. Bovendien was hun vrees voor de Rus sen groot, veel grooter dan hun vertrouwen hi de Pol en. Toen Stas even adem schepte en met ver- ontwaardigden blik de hem omringende scha- re monsterde, werkte de algemeene stilte als Het sfuK werd voor kennisgeving aangeno men. Namens de commissie tot nazien der reke- ning over 1926 deelde de heer M o o ij mede, dat hij alles mee had na^ezien en dat alles netjes in orde was. De heer K. J.Govers decide nader mede, dat de ontvangsten waren bevonden te zijn 19511.42, de uitgaven 19272.18, het saldo was dus f 239.24. Hierdoor zijn de schuldea van vorige jaren teruggebracht tot 461.23. De voorzitter dankfce de rapporteurs voor hun werk en den penningmeester voor zijn accurate administratie. De heer K. J. Govers deelde nog mede, dat de rekening van de afd. nu niet zoo gun- stig was, maar de feestcommissie was erg zuinig geweest, waardoor zij een klein saldo had. De voorzitter was de feestcommissie dankbaar voor haar beleid en hoopte, dat zij op deze wijze zal voortgaan. Hij onderschatte de moeilijkheden hiervan niet, want hij wist daarvoor veel te goed welke eisclien aan de commissie worden gesteld ten aanzien van al- lerlei onderdeelen van de tentoonsteiling. De rekening werd hierna vastgesteld. Tot afgevaard'igde naar de op 29 April te Amsterdam te houden algemeene vergadering werd na drie stemmingen benoemd de heer E. Dz. Govers, plaatsvervanger zal zijn de heer J. Borst. Tct afgevaard'igde naar de op 11 Mei te Midden-Deemster te houden vergadering van Hollands Noorderkwartier (en ook voor de najaarsvergadering, dus voor een jaar) werd benoemd de heer J. Borst, tot diens plaatsver vanger de heer Morsch. Devoorzitter hoopte, dat de afgevaar- diigde zal meewerken om de najaarsvergade ring te Alkmaar te doen houden. Overigens wenl hem vrij mandaat gegeven. Bij de behandeling van den beschrijvings- brief voor de algemeene vergadering te Am sterdam merkte de voorzitter op, dat de rekening er vrij wat beter uitziet. Het voorstel van het Hoofdbestuur om het safaris van den secretaris-penningmeester te brengen op 5000, werd door den voor zitter nader toegelicht en verdedigd. De heer E. Dz. Govers was getroffen door het zoo schielijk op de aanstelling ge- volgde voorstel tot salarisverhooging. Hij achtte het echter wel de plicht van de H. M. v. L. om een dergelijk safaris te betalen, het- welk nog niet in een goede verhouding staat tot wat de Zeeuwsche en Groningschc Maat- schappijen geven. Spr. was niet tegen het voorstel, maar had liever een meer geleide- lijke verhooging gezien. Den afgevaardigde werd opgedragen voor het voorstel te stemmen. De begrooting 1928 van de H. M. v. L., loo- pende over een bedrag - an 38610, werd met de toelichting hierop door den voor zitter voorgelezen. Hier en daar werden op daartoe strekkend verzoek nadere mededeelin- gen gedaan. De wenschelijkheid werd uitge- sproken van specificatie van de uitgaven voor reis- en verblijfkosten der hoofdbestuursle- deu. Omtrent de werkzaamheid van de com missie voor de gebouwen in deze provincie werd door den voorzitter gezegd, dat hare vcorlichting meer gevraagd dient te worden. De heer E. Dz. Govers, lid dier commis sie, deelde mede, dat waren ingekomen 9 aaa- vragen om vcorlichting, waaronder vier voor nieuwbouw. Ook voor stalinrichting wordt meer en meer haar advies gevraagd. De voorzitter betuigde zijn dank voor de dezer dagen van de zijde van het bestuur ontvangen attentie bij zijn 45-jarig huwolijk Bij punt „Mededeelingen en rondvraag" verzocht de voorzi kter den datum van de tentoonsteiling vast te stellen op 21 Septem ber. Werd goedgekeurd. Met de voorloopige werkzaamheden zal worden begonnen. De heer E. Dz. Govers vreesde, dat de afd. rundvee wel eenig bezwaar zal ontmoe- ten, in verband met de beschikbare prijzen. Hij gaf in overweging te pogen hier de na- ]aarskeuring te krijgen, waardoor het moge- lijk zal worden een zeer goede demonstratie van fokvee te krijgen, al zail men dan de zoo- genaamde tentoonstellingsdieren missen. De heer K. J. Govers meende, dat deze kwestie beter in de bestuursvergadering kou worden besproken. Dc voorzitter vond het idee van den heer E. Dz. Govers zer syrapathiek, maar zag toch bezwaar de tentoonstellingsdieren uit te schakelen. Spr. geloofde dat het idee wel in de bestuursvergadering zal worden be sproken. De heer K. J. Govers wilde propaganda zien gemaakt om meerdere leden te krijgen. De voorzitter antwoordde, dat de reeds ondernomen pogingen zullen worden voortgezet. een stortbad van koud water op hem. Woor- den1 van schamper verwijt dirongen zich naar zijm li-ppen, maar een zwakke opflikkering van zijn gezond verstand hield ze terug. Al- lean tot Juzio's ooren drongen zij door: R utheensche honden- „Wij vragen niet, dat ge onmiddellij'k een besluit zult nemen," zeide hij, met a-lle krachi zichzelf weer meester wordfend en onwi'llekeu- rig een vriendeliiiken toon aanslaand. „Wij zullen u het „Gulden Nieuws" achterlaten om het te lezen en te bestudeeren, en over een paar dagen komen wij hier weder en zullen u o-ngetwij'feld aan onze zijde vi-nden in den strijd voor de goede zaak Dus tot wederziens over enke'le dagen, breeders!" „VaarweI!" antwoordden enkele stenimen. terwijl een hand zich schuchter uitstrekte om het^velletje papier in ontvangst te nemen. I® in i^dfer geval beter dan ni-ets, geloof ik zeide Stas tot Juzio, toen de troep, nage- staard door de nieuwsgierige oogen der boe- ren, op nieuw door de diepe modderpoelen ploeterde. „Ze hebben zielen van hout," zei Juzio met een zucht, „of neen, zelfs niet van hout want hout kan vlam vatten." „Zij kunnen niet alien evenzoo zijn," merk te er een op, „en dat is ten minste a! iets." Dit werd algemeen beaarnd. Uit gebrek aan wat beters, stelde men zich tevreden met dit negatieve succes. Maar niemand dacht er aan daarom den moed te laten zakken. En dus ploeterden de „verloren schapen" weer verder. Het daglicht had nu de Iaatste schaduwen van den nacht v-erjaagd, doch geen zonne- straaltje viel op de eindelooze via Id e der step pe. Boven hen welfde zidh een egaal grijs Hierna sluiting met een woora van dank voor de opkomst en de discussies. VERSLAG VAN DEN SCHOOLARTS OVER ZIJN'E WERKZAAMHEDEN EN BEVINIDINGEN IN HET JAAR 1926. De sdhoolarts Dr. J. H. Pameijer schrijft in zijn verslag: Het gemeentelajk geneeskundiig sdhooltoe- I zicht strekte zidi uit over npgen gemeente- scholen met respectievelijk 191, 169, 242, 247, 123, 292, 151, 194 "en 108 leerlingen, de U.I..O.-school voor meisjes met 46 leerlingen de U.L.O.-school voor jongens en meisjes met 64 leerlingen, de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs met 226 leerlingen, de Christelijike school met 321 leerlingen, drie Roomsch Katholieke jongensscholen met resp. 244, 194 en 277 leerlingen, de Roomsch Ka tholieke bewaarschool met 345 leerlingen en de School voor Buitengewoon lager onderwijs met 49 leerlingen ih totaal op 31 December 1926 4169 kinderen. Bij het uitbrengen van dit verslag zal het gemeentel'ijlk geneeskundig schooltoezicht on- geyeer hen jaren bestaan hebben en zal het mij zeker wel vergund zijn een vergelijking tussciien het le jaar en nu te mogen xnaken. Kwam ik in 1917 te staan voor een geheel ongeorganiseerde taak nu is het schooltoe zicht geheel georganiseerd en blijkt het te kunnen vcldben aan allerlei eischen d'aaraan van verschillende kanten gesteld. In 1917 werd het toezicht uitgeoefend over 9 sclholen met 1928 kinderen, nu vermeldt mijn verslag 21 scholen met 4169 kinderen, een gevolg daarvan, dat in 1917 alleen de openbare sdiolen on-der toezicht stonden, doch nu sinds verscheidene jaren reeds, oolc de bijzonder-e scholen. In 1917 waren alle scholen op een na bin- nien de singels gelegen, nu zijn er reeds zes scholen buiten de singels en binnenkort na den bouw der nieuwe Roomsch Katholieke scholen aan de Koomlaan negen scholen buiten de oude stad. Hieraan is dan ook te zien hoezeec de gemeente zich buiten haar oude grenzen uitbreidt. Parallelklassen bestonden in 1917 niet, nu zijn er in het geheel 13 parallelklassen, te we- ten: 1 van de 6e gemeenteschool (le kl.), 2 van de Christelijike school (le en 3e kl.), 2 van de Roomsch Katholieke jongensschool A (le en 3e Masse), 1 van de Roomsch Katho lieke jongenssdhool B (5e kl.), 1 van de R.K jongenssclhool (4e kl.), 6 van de Roomsch Katholieke meisjesschool B (le tot 6e kl.), op twee na niet gevestigd in de schoolgehouwen, doch elders in de gemeente. De bestrijding der besmettelijke ziekten be- stond voor 1917 voornamelijk uit formaline desinfectie der lokalen, waarvan h-et nut pro- bkmafisdh was. In 1917 is dit door mij afgescbaft en is daarvoor in de plaats getreden een beperkte desin'fectie van banken en leermiddelen, welke nu ook doer het geneeskundig staatstoezicht aanbcvolen wordt. Veel moeite heeft het gekost verschillende ouders, onderwijzers en autoriteiten te over- tuigen, dat ook de nieuwe methode doel treft en men niet bang behoeft te zijn voor besmet telijke zieken, wanneer ze maar tijdig uit de school verwiiderd worden en diverse andere maatregelen in adht genomen worden ten op- zichte van andere kinderen uit hetzelfde ge- zin, bacillendragers, enz. Dat is en blijft de hoofdza-ak, de locale desinfectie is bijzaak. Was het voorheen voor de hoofden van scho len mceilijk kinderen met open tuberculose, favus, allerlei besmettelijke huidziekten uit de school te weren, thans levert dat geen be zwaar meer op, speciaal in overleg met de bchandelende geneesbeeren. Alle kinderen, die voor het eerst op school komen moeten volgens de verordening door den schoolarte onderzocht worden, tenzij de ouders een geneeskundige verklaring van hun huisarts overleggen. In 1917 werden op deze wijze 132 kinderen door mij onderzocht, het Iaatste jaar 435 kin der en. De scihool voor buitengewoon lager onder wijs, begonnen met 15 leerlingen in 1921, telt er nu 49; dit jaar werden voor foelating op school 12 kinderen onderzocht, waarvan" 2 af- gekeurd werden om gezondheidsredenen. Een maatregel van vrij ingrijpenden aard is de aanstelling der scihool-verpleegsters ge weest, waartoe de vereeniging gezinsverpie- ging hare hulp verleende. De bestrijding van het hoofdonrein moet steeds onverzwakt volgehouden worden; hoe vaker de zusters de sdholen bezoeken en hoe mamvkeuriger zij de kinderen nazien, des te beter wordt dit kwaad bestreden. Voor het bureau voor de beroepskeuze wer den door mij 27 keuringen verricht, waarvan 3 van personen buiten Alkmaar woonachtig. Nog rest mij te vermelden de opening der Roomsch Katholieke Muloschool voor jon- wolkendek, rechts en links van den breeden weg strekten zich van horizon tot horizon ein delooze grasvelden uit, thans in het voorjaar nog lieht van tint doch tengevolge van den nachtelijken regen tegen den grond geslaigen Op een oogenblik stolcte veler adem. Want in de verte was een troep ruiters zichtbaar ge- worden. „De kozakken!" was onvermijdelijk de eerste gedadhte, en na een haastigen blik om z.ch heen ten einde evenwd tot de erkente- nis te komen, dat er geen spoor van eenige dekking was te bekomen, greep ieder naar zijn wapen. Doch gelufckig duurde de ongerustheid niet lanig. Weldra hadden de hoofddeksels alles duidelijik gemaakt. Kozakken dragen geen stroohoeden zoomin als vilten mutsen. Het was ongetwijfeld een troep boeren te paard op weg naar veraf-gelegen akkers. „Maak de vlag klaar," beval Stas, terwijl hij intussohen zijn keel schraapte voor zijn te venvachten toespraak. Toen de beide groepen elkaar ontmoetten, wapperde de witte adelaar weer in den wind Zelfs zonder het bevelende gebaar van Stas zou het gezicht er van de boeren er toe ge- bracht hebben in hun verbazing hun paarden in te houden. "Breeders," ge moet niet verder gaan alvo- rens het „Gulden nieuws" gehoord te hebben dat wij met gevaar voor ons leven tot u wi'- len brengen." Reeds bij de eerste woorden gevoelde Stas, hoe een grijshange boer, die tot de voorste ruiters behoorde, zijn scherpzinnige oogen in een aandachtig luisteren op hem vestigde. Het waren zulke verstandige oogen, dat hij bij zijn verdere rede voortging als of hij al- lecn tot them sprak, en hij gaf d'aarom van m s REGELMATIG EM OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT gens aan den Nieuwlandersingel in Januari en van de 9e Gemeenteschool op Rochdale in November. Bij de opening der Iaatste school heb ik ge- pleit voor het invoeren van schoolbaden. Hier mede bedoel ik de inriohting aan een school, waar centrale verwarming is, van een douche kamer. Zonder veel kosten is dit tot stand (e brengen en kunnen dan op aanwijzing van den sdhoolarts, van de(n) onderwijzer(es) ot van de schoolverpleegster verschillende kin deren naar de douche verwezen worden. Bevordering van reinheid, het aanleeren van lichameiijke verzorging is hiervan het doel. Mogen het gemeentebestuur en de besturen van bijzondere sdholen dezen raad in gunsti- ge overweging nemen. Otiderzoek der nieuwe leerlingen. Het onderzoek der leerlingen, die voor het eerst cp school kwamen, begon 5 Mei en duurde tot 17 November. Het onderzoek op 36 scholen, omvattende 588 leerlingen betrof den Zindelijkheidstoe- stand, de H-uid, Mond, tanden, Neus, keel klieren, Oogen, Ooren, Borstorganen, Spraak en intellect, Zenuwstelsel, Misvormingen. An dere ziekten, afwijkin-gen. De van school gezonden kinderen mogen weer toegelaten worden, nadat zij op net spreekuur ter controle gekomen zijn en een verklaring van genezing gekregen hebben. Het spree;kuur van 12 uur is geheel koste- loos toegankelij k voor alle ouders van school- gaande kinderen die het een of ander wen- schen te vragen. Oog- en ooronderzoek. Het oog- en ooronderzoek vond plaats van 1 November tot 22 November op alle scholen in de twe-ede klassen behalve in de U. L. O. en bewaarscholen en de school voor buiten gewoon lager onderwijs. Het resultaat was als volgt; Op 15 scholen werden 444 kinderen nage- zien. Eerst werd de gezichtssdherpte van ieder kind voor ieder oog afzonderlijk met de let ters van Snellen bepaald en daarna de ge- hoorscherpte voor ieder oor nagegaan met de fluisterstem op een afstand van 6 meter. Er waren reeds 14 kinderen van een bril voorzien; bij 47 kinderen werden afwijkingen in de gezidhtsscherpte gevonden, voor 34 van hen was een bril noodig, voor 10 onnoodig, 3 maakten er geen werk van. Gehoorafwijkmgen kwamen bij 3 kinderen voor, twee hebben hiernaar laten zien, een niet. Besmettelijke ziekten De vclgende gevallen van besmettelijke ziekten kwamen voor: le Gemeenteschool, roodvonk 2, typhus 1; 2e Gemeenteschool roodvonk 14e Gemeen teschool diph'terie 16e Gemeenteschool rood vonk 2; 7e Gemeenteschool roodvonk 3; 8e Gemeentesdhool roodvonk 2, diphterie 1; School voorber. 1. o. roodvonk 1typhus 1 Ohristelijke school roodvonk 2;* R. K. Jon- gensschool A roodvonk 2; R. K. Jongens sdhool B roodvonk 4; R. K. Jongensschoo! C diphterie 1R. K. Meisjessohool B roodvonk 3, typhus 1. Bestrijding van pediculosis, hoofdeczemen en favus. Van vermindering of uitroeiing dezer aan- doeningen is helaas geen sprake; de zusters der gezinsverpleging moeten voortdurend bij de hand zijn om deze aandoeningen onder den du:im te houden. Een hygienische behandeling van de hoofd- haren hunner kinderen is bij een deel der Alkmaarsche bevolking nog onbekenid en mis schien wel onbemind. Aan de zusters der- gezinsverpleging betuig grooter geestdrift en warmte blijk dan tevo- ren. Het waren betere, gloedvoller woorden dan hij op het mark-tplein had gesproken en ditmaal werden de in spanning afwachtender; voor hun moeite beloond. Op de oudere ge zichten begon zoo iets van ontroering te ko men, terwijl de oogen onder dfe borstelige wenkbrauwen en tusschen de door wind en weer verbleekte oogwimpers nu een naar den een dan weer naar den anderen jongen man keken. „Ge zijt een nobele jonge kerel," zeide de schrander uitziende boer, die het eerst Stas' aandacht had getrokken, „doch veroorloof mij een enkele vraag: hebt ge een vadter?" „Mijn vader werd drie weken geleden be graven op het slagveld bij M." zeide Stas trots, „en mij zou niets liever zijn dan wan neer mij eenmaal een dergelijk levenseinde werd beschoren". „Maar moet dat dan reedls zoo vroeg plaats vinden?" De oude man zuchtte en wees daarop naar, dt boterham", die in ge- spannen aandacht over den rand van den wagen keek. ,,Hoe oud is hij nu? Niet ouder dan mijn Wasyl, zou ik denken." "Hij is oud genoeg om, als het noodig is, voor zijn land te sneven!" riep Stas uit, tot groote voldoening van „de Boterham", die had gegruwd, toen er met minachting over zijn jeugd werd gesproken. "Gij zijt dappere jonge edellieden," zeide de boer zacht. „De reChtvaardigheid van onze zaak maakt ons dapper. Mocht ge daaraan nog twijfelen, dan vindt ge dit hierin nader uiteengezet." Hij haalde nog een exemplaar van het „GuI- dien Nieuws" voor den dag. „Ik weet, dat uw ik mijn hartelijken dank voor hun goede zor- gen aan de schoolkinderen bewezen. Daarna volgt een overzioht van het aantal bezoeken door de zusters op de scholen ge- bracht, de geconstateerde gevallen van hoofd onrein, levend hoofdonrein, uitslag en andeve aandoeningen. Hygienisch toezicht op de scholen en hun inrichtingen. De Directeur der Gemeentewerken heeft met mij een bespreking gehouden inzake de keuze en grootte der banken voor de nieuwe 9e Ge- meentesdiool. Voor zoover ik op het oogenblik kan beoor- deelen is die keuze gelukkig uitgevallen. Hoe gaarne ik de 5e gemeentesdhool vat het tooneel had zien verdwijnen, toch schijnt deze school gedoemd te zijn op een langzame nog eenige jaren durende wijze te rnoeten af- sterven. Aan het einde van dit decennium spreek ik den wensch uit, dat de samenwerking met het College van Burgemeester en Wethouders, met de hoofden van sdholen, onderwijzers en onderwijzeressen steeds even goede vruchten moge dragen als in het afgeloopen tienjarige tijdperk. JAARVERSLAG NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET. Aan het verslag over het boekjaar 1926 uit te brengen in de algemeene vergadering van aandeelhouders van 2 Mei a.s., wordt het volgende ontleend: In de algemeene vergadering van het vorig jaar werd aan den heer J. F. Moens ingevol- ge zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrek- king van directeur verleend. De heer Moens werd bereid gevonden, zich een benoeming tot commissaris te laten welgevallen, welke benoeming plaats vond in de vergadering van aandeelhouders van 14 Juli j.l. In de vacature, die in de directie ontstond door het aftreden' van den heer j. F. Moens, werd voorzien door de benoeming tot direc teur van den heer Mr. F. A. Josephus Jitta, sinds meerdere jaren aan de vennootschap als secretaris verbonden. De resultaten van het afgeloopen jaar zijn iets minder gunstig dan die van het vorige, wat voor een voornaam deel het gevolg is van minder gemaakte effecten-provisie; ook is de interest-rekening minder voordeelig, hoewel de cijfers der debiteuren en crediteu- ren geen groote veranderingen te zien geven. De bruto-winst bedraagt, het saldo van het vorige jaar ad 961.41 inbegrepen 661.976 Aan het pensioen- en ondersteuningsfondi wordt toegevoegd: 22.195.78, terwijl wordt voorgesteld te reserveeren voor diverse be- langen 15.000, af te schrijven op safe- inrichtingen en meubilair 3.834 21 (di; hcofd komt hierna al3 naar gewoonte voot 1 op de balans voor), voorts op gebouwen 20.000. De tegen dubieuze debiteuren gevormde reserve, die onder het hoofd crediteuren is opgenomen, wordt ruimschoots voldoende ge acht. Na voormelde afschrijvingen en toevoegin- gen kan op de preferente aandeelen een divi dend van 6 procent uitgekeerd worden en op de gewone aandeelen een dividend van 51 -. pet. De preferente aandeelhouders hebben in mindeiing hierop in November 1926 reeds een interim-dividend ontvangen van 3 pro cent. De voornaamste rekeningen wijzen dc vol gende cijfers aan: Acceptatie-rekening 5.346.687.73 (v i 5.318.398.03. V harten zich aan onze zijde zullen scharen. Is dat niet reeds nu het geval?" „Onze harten zijn aan uw zijde, breeders!" werd in koor geantwoord, en niet alleen de verstandige oogen van den man, die had (>e- sproken, waren voehtig. In werkelijkheid hadden zij niet veel meet van het „Gulden Nieuws" begrepen dan de inwoners van D Maar velen hunner waren vaders, terwijl ook andere bijzonderheden hen hadden getroffen. Na herhaalde verzekering van broederlijke gevoelens en vurige aanroe pingen van de Voorzienigheid om de avontu- riers te bescihermen, gingen de beide groeper uiteen. „Zeide ik niet, dat zij niet alien van het zelfde maaksel konden zijn?" zeiden de jonge lui tot elkaar, terwijl nieuwe moed hen aller vervulde. Het was een lichtstraal op hun pad. de eenige dien zij zouden ontmoeten. En met frissche moed hobbelden de „ver- loren schapen" weer verder. Zij hadden dien moed wel van noode. Me! bliksemsnelheid had zich de tijding van hun tocht en het doel er van over de steppe ver- spreid. Bij elk dorp, dat zij binnenreden, kon den zij bemerken, dat hun komst verwacht werd doch tevens ook gevreesd. Het was in- derdaad niet moeielijk om de menschen bij elkaar te krijgen, nieuwsgierigheid vervulde daaibij een belangi'ijke rol, rriaar zij beleef- den geen enkele maal een oogenblik als zij op den weg hadden meegemaakt. Zoo zij al niet stieten op botte onverschilligheid, gevoelden zij op tegenstar.d te stuiten. een tegenstaud, waaraan de politie zoowel als de pope schuld droeg. Soms werd een hand uitgestoken om het Gulden Nieuws" in ontvangst te nemen doch vaker liet men het blad wegfladderen ir de modder. moet glj adverteeren, Indian ge wenscht dat het publiek uw zaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer bo> kend wordt, is er ook maar een mlddel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bljzon- dere advertentie wilt plaatsen of een specials reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelt eens, hoe ta handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. AY/ ru'Al- uaruftl or/4\

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5