DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 99 Honderd negen eft tw!nt%sfe tfsargaiig 1927. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 mnanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar Brieven franco N.V, Boek- en Handelsdr. yJu Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3, Redactie No. 33. Uit het Pavement Dagelijksch o¥ei«zicht. Buitenland an ntnnmer beslaat nit 2 oiaaca- DONDERBAG Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 28 APRIL. Den Haag, 27 April '27. De Begrooting van Waterstaat is in de avondzitting van gister door de Eerste Ka mer afgehandeld. Maar zij heeft toch nog de gansehe zitting in beslag genomen, omdat na het antwoord des ministers verscheidene sprekers zich niet bevredigd betoonden. Toch was minister Van der Vegte in zijn verkla ringen nog at positief geweest en had hij ge- itracht den heeren duidelijtk te maken, wat-zij aan hem hadden. Maar een minister en voor- al een minister van waterstaat kan niet voor- uitloopen op zijn beslissingen en dan moet hij wel volstaan met de verklaring, dat eeni ge zaak in overweging of voorbereiding is. Maar dan gevoelt ook weer menige afge- vaardigde zich genoopt zijn wenschen nog eens te ondterstreepen. Aan de verklaringen van minister Van der Vegte ontleen ik, dat hij het initiatief niet ikan nemen tot verbetering van de coupes der- de klasse op onze spoorwegen, alleen met de spoorwegdirecties er over praten wil. Over onze mijnen was de minister over het alge- meen best te spreken, zij worden goed geex- ploiteerd, de ongelukken zijn niet talrijiker dan in andere mijnen, de loonen zijn niet zoo slecht als de beer Linde/er wil doen geloo- ven en spreker wilt dan ook niets weten van een enquete op dit pupt. Aan de verbetering van de scheepvaartverbinding Amsterdam R'ijin en aan de plannen voor een Rijn-Twen- tekanaal wordt gewerkt, zelfs reeds de laat- ste hand gelegd. De veiligheid op de spoor wegen acht de minister voldoende verzorgd, zoodat hij ook op dit punt aan geen enquete denkt. De hooding der directie van de tram Zutfen-Erameriik verdedigde hij niet, en hij scheen het't best te vinden, als de heer Van der Lande, die als arbiter bij het geschil tus schen directie en personeel goed werk heeft verricht, zich nogeens tot het bestuur wend- de. De minister gevoeld'e niet veel voor het •denkbeeld om die tramwegen door autobussen te vervangen. Met deze bloemlezing uit de rede van den heer Van der Vegte meen ik te kunnen vol staan, hoewel hij nog menig punt h^eft be- sproken. Maar daarbij deed hij geen belofte of sprak geen al te positieve meening uit Heden is het werk van den Senaat wat vlotter gegaan. Na eerst eenige kleine ont- werpen te hebben aangenomen, waaronder de begrooting der posterijen en de begrooting der staatsmijnen, nam hij in behandeling de Begrooting van Marine. Een debat van eenige beteekenis is daarover niet gevoeres. We hebben enkel te gewagen van de opmer- king van m-evr. PothuisSmit, de militaire specialiteit der S. D. A. P. in de Eerste Ka- mer, over het vlagvertoon van onze oort-ogs- schepen. Dat Tiep toch maar op pretjes uit en leek haar dus volkomen overbodig. Minister Lambooy dacfat er anders over, vlagvertoon is nuttig voor onze handelsbetrekkingen en die feestelijkheden vond1 hij werkelijk nog niet zoo verschrikkelijk. Zij behooren er eenmaal bij en de minister kan blijkbaar de zon nog wel in het water zien schijnen. Bij de daarop volgende Begrooting van Oorlog was het weer mevrouw Pothuis Smit, die het debat aangaf. In de eerste plaats klaagde zij er over, dat de minister wel beweert de versobering bij het leger voort te zetten,. maar dat daarvan niets is te bemerken. .In de tweede plaats kwam zij er tegen op dat de minister het weekblad „De Notenkraker" in d;e kazerne en bij de vloot had verboden wegens het feuil letonistiscTi bijblad, bestaande uit "een in afleveringen verschijnenden roman 'van A. M. de Jong. Minister Lambooy zette wat het eerste punt betreft uiteen, dat de versobering bij het leger nooit zoover mag gaan, dat de weer- baarheid er ondei; lijdt. Maar overigens hield hij vol, dat hij in alle opzichten de grootst mogelijke zuinigheid betrachtte. Wat het tweede punt betreft, las hij enkele fragmen- ten uit den roman voor om duidelijk te ma ken, dat inderdaad de bewoordingen van dien aard zijn, dat het werk bij jongelieden, die onder de wapenen zijn gekomen, een zeer verderfelijken invloed1 moet uitoefenen omdat het op de grofste wijze laat spreken over al wat onze verdediging en onze regeering be treft. Daartusschen hebben we nog een ver- gissing gehad van den heer Van der Hoev°n (C.H.), die den minister bijviel, maar daarbij de doodzonde beging sociaal-democraten en communisten over een kam te scheren en te beweren, dat zij beiden beoogden door ge- weld de huidige maatschappij te vernietigen. De heer Moltmaker (S. D. A. P.) heeft hem op hardhandige wijze hiervoor bestraft en de heer Van der Hoeven heeft het verstan- dig geacht te zwijgen. Over deze begrooting >al evenals over de Begrooting van Marine morgen gestemcl worden: de Voorzitter vreesde blijkbaar, dat er niet genoeg leden tegenwoordig zo'uden zijn. Nadat vervolgens weer eenige kleinere ont- werpen waren goedgekeurcf, kwam de Be grooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde. De heer Van Lanschot (R. K.) heeft daarbij een ongedacht uitvoerige rede ge- houden over de gebrekkige organisatie van het departement, waarover vroeger de heer Colijn reeds een enkele opmerking had ge- maakt, en daaraan knoopte hij de voor velen zeer belangrijke vraag vast, hoe het nu zou gaan met het tractaat met Belgie. Minister Beelaarts van Bloklandl, die nu voor de eerste maal in de gelegenheid was voor de Voiksvertegenwoordiging te spreken, deed zich kennen als een lang niet zoo vlot spreker als zijn voorganger, wat intusschen in den loop van den tijd nog wel verbeteren kan, doch hij verschiilde ook in dit opzieht van den heer Van Karnebeek, d'at hij een veel optimistischer kijk op de toekomst heeft dan deze. De heer Van Karnebeek huiverde bij de gedachte aan een verwerping van het intusschen toch aigestemde tractaat met Bel gie, doch de heer Beelaarts had, naar hij uitdrukkelijk verklaarde hij had zelfs voor ale zekerheid zijn verklaring vooraf op schrift gebracht goeden moed, dat het weer tot overleg met Belgie zou komen en dat het besluit hiervan zou zijn een nader verdrag, dat beide partijen zou bevredigen. Ik meen, dat ieder in die hoop deelt, geen rechtgeaard Ncderlander kan er vrede mee hebben, dat de toestand onveranderd blijft. Wat de organisatie van zijn departement betreft zeide de minister verbetering toe. Hij heeft er zelfs reeds een aanvang mede ge- maakt. De Begrooting is hierop zonder stemming aangenomen. Nadat de Kamer hare goedkeuring had1 gehecht aan het verzoeningsverdrag met Zwitserland, echter eerst na een academisch debat tusschen'den heer Anema (A. R.) en den minister over de beteekenis van enkele onderdeelen, en het arbitrage- en verzoe ningsverdrag met Duitschland, was de mi nister van Kolonien aan de beurt om een aantal onderwerpen, rakende zijn departe ment, waaronder ook de Indische Begroo ting, te verdedigen. Daarover evenwel mor gen nader. Loucheur over zijn Duitsche Reis. Worden de diamanten waardeloos? De Volkenbond en Rusland. Angst voor troe- belen in Duitschland. Een paar weken geleden heeft de Fransche oud-minister Loucheur die vooral bij de onderhandelingen met Duitschland1 over de schadevergoedingskwestie indertijd een be langrijke rol heeft gespeeld voor de Ber- lijnsche Kamer van Koophandel een reeks propagand!a-lezingen gehouden voor econo- mische Internationale samenwerking. Ultvoe- rig hebben wij onze lezers van het daar ge en besprokene op de hoo'gte gehouden, zooaat wij verwachten mogen, dat velen thans be- lang zullen stellen in Loucheur's e i g e n meening en indrukken. Welnu: Aangaande den algemeenen toestand in Duitschland verklaarde Loucheur ddzer da- gen aan een vertegenwoordiger van de Temps, dat deze noeh het overdxeven optimis- me van bepaalde buitenlanders, noch het ge- wilde pessimisme van eenige Duitschers rechtvaardigt. Met betrekking tot een economische toena- deting tusschen Duitschland en Frankrijk meende Loucheur, d!at verschillende zijoer toehoorders verwonderd waren te hooren dat van de vorming. van een Fransch-Duitsch economisoh blok geen sprake kan zijn, daar men Engeland en de overige industrielandcn van een dergelijke ovei-eenstemming niet bui- tensluiten kan. De groote beweging in Duitschland ten gunste eener samenwerking der brnnenlandsche industrieen, zou naar Loucheurs meening, de taak vergemakkelij- ken van diegenen, die een Internationale kracbtsinspanning wenschen. Alvorens echter een Europeesche overeenstemming in overwe ging te nemen, moet de noodzakelijke aan- eensluiting in elk land zelf tot stand komen. En in dit opzieht is Duitschland de andere la'nden van Eurbpa vooruit. Een interessant nieuwtje al heeft het met de politick nu niet direct veel uit te staan komt uit Zuid-Afrika. Bij de dbbatten over de controle over de diamantmijnindustrie heeft het Zuid Afrikaansehe parlementslid Oppenheimer verklaringen afgelegd, waarln hij niets meer of minder zeide, dan dat het diamantsyndicaat buiten de gewone voorra- den nog voor meer dan 12 millioen gulden van de markt heeft moeten houden om den priis op peil te houden. De wereld krijgt te veel diamanten! En in plaats van beter, blijkt de toestand voor dfe diamantmijnindustrie zelfs nog slech- ter te zullen worden: Terwiji' in '1926 de productie 4 millioen bedroeg, wordt zij voor 1927 op 7 millioen pond sterling gesehat, wat hierop neerkomt, dat men in plaats van op een overschot van 12 millioen gulden, op een teveel van 148 millioen rekent! Terecht dringt men dan ook aan op pro- ductiebeperking1 Want de vrees, dat binnen- kort de diamantdelverij in Zuid Afrika niet meer loonend zalj blijken loopt maar al te groote kans verwezenlijkt te zullen worsen! Officieel heeft het V o 1 'kenb on dssec reta ri a at thans haar houding bepaald ten opzichte van Rusland's deelneming aan de op 4 Mei a.s. te Geneve te houden econbmische conferen- tie (waarvoor de belangstelling zeer groot blijkt te zijn). In bovenbedoelde verklaring wordt er aan herinnert, dat de economische experts van Rusland indertijd werden uitgenoodigd om deel te nemen aan de voorbereidende wefk- zaamheden, terwiji Rusland 22 December 1926 werd uitgenoodigd om afgevaardigden te zenden ter conferentie op gelijken voet als de overige staten-niet-leden van den Volken bond. Rusland wees bij brief van 19 Januari 1927 de uitnoodiging van de hand om dte De- kende reden, dat Rusland1 weigerde deel te nemen aan een bijeenkomst op Zwitsersch grondgebied. Na de totstandkomdng van de overeenkomst tusschen Zwitserland en Sov- jet-Rusland staat het aan laatstgenoemd land om uit te maken, of thans nog bezwaren be- staan tegen de benoeming van afgevaarddg- den van Rusland. De positie van den Volkenbond is duidelijk Rusland1 werd indertijd uitgenoodigd kraeh- tens eenstemmig Raadsbesluit, welk besluit intact blijft. Het secretariaat merkt op dat in- dien Sovjet-gedelegeerden naar Geneve ko men, zij de zelfde ontvangst deelachtig zul len worden als de afgevaardigden van alle andere nationaliteiten. De Volkenbond be- hoeft dus geen nieuwe uitnoodiging aan Mos- kou te doen. Op 8 Mei a.s. zal in Duitschland de groo te Stahlhelm-dag worden gehouden, een propagandad&g der rechts-radicalen. Reeds sedert weken jaagt dit vooruitzicht den link- schen bladen dte stuipen op het lijf, wat weer tot gevolg heeft, dat door het alarmeerend geschrijif ook de burgerij in een op zijn zachtst uitgedrukt ,,zenuwacbtigen" toestand begint te geraken. Deze zenuwachtigheid in de linksche pers heeft thans echter obk de linksgeorignteerde politiebondten aangetast. Het sociaal-demo- cratische Allgemeine Preussissche Polizei- beamten-Verband publieeert een oproeping aan zijn ledten er zijn er slechts een goede vierhondterd waarin het bestuur zegt, cfat men er rekening mee dient te houden, dat de ze betooging zal leiden tot botsingen met an- dersgezinden. Het roept zijn leden op, zich dien dag niet te laien provoceeren en zich door dte officieren niet te laten verleiden tot daden, die in strijd zijn met de plicht van een politieambtenaar. Het veel grootere Verband dter Preussi- schen Polizeibeamten publieeert eveneens een manifest, waarin wordt betreurd, dat dte autoriteiten dit „spelen met tout" op 8 A»?i hebben toegelaten. Deze publicatie is echter veel bezadigdter danvdfc dqr sociaal-democra ten. Ten einde nochtans de gemoederen eenigs- zins te kalmeeren heeft Seldtke, de bonds- voorzitter van de- Stahlhelm te Dresden een rede gehouden, waarbij hij o.a. zeide: dat de Stahlhelm op 8 Mel naar Berlijn komt om het zonder wapenen te veroveren. Jarenlang is de Stahlhelm voorziohtig om de vesting Berlijn heengetrokken. Thans zal zij in stormaanval genomen woxdten. De leden van de Stahlhelm gaan echter niet als revolution- nairen naar Berlijn, maar als staatsburgers, die dezen staat aanvaarden. Zij houden van d'ezen staat, hoe ellendig die ook is en zij wil- len hem een nieuwen vorm in overeenstem ming met hun idteaal geven. Of inderdaad dte dag zonder botsingen zal verloopen? Wij twijfelen! CHINA. DE TOESTAND. De Sovjet-documenten. De poliitie publieeert de resultaten van een door accountants ingesteld onderzoek van de boe-ken van de Russische Bank, in be slag genomen bij de huiszoeking, in de sov- jetsgebouwen te Peking. Er blijkt nit, dot de sovjets meer dan 10 millioen dollars in goud hebben uitbetaald voor het instandhouden van de nationalisti- sche strijdkrachtcn en de campagne tegen de vreem-delingen. Er is tevens een volledige lijst gevonden. van alle wapens en munitie, door de Russen aan de Zuidelijken geleverd. Ook is gebleken, dat de sovjets deelneming van -dte Russen aan aile beraadslagingen der nationalisten eischten, dte Chinees-che en Rus sische raadsliedten aanbevolen, tenein-de de campagne tegen de Noordelijken te winnen. De onderhandelingen over de nieuwe nota. De ministers der vijf belanghebbende mo- gendheden confereerden opnieuw over de re dactie der nieuwe, in verband met de on- lusten te Hankow te zenden nota. Ofschoon over deze conferentie geen offl- cieele mededeeling werd verstrelet, sohijnt bet toch, dat de Vereenigde Staten tegen het vaststellen van definitieve maatregelen in verband met de incidenten van Nanking zijn gekant. In sommige kringen wordt, nu Tsjang Kai Shek blijken geeft van gematigdheid, voorge- steld, dai dte mogendhedten de ont\yikkeling van den toestand zullen afwachten. 'In de krirfgen der buitenlanders gelooft mien echter vrij algemeen, dat een talmen der mogendheden een herhaling der aanslagen, hetzij te Peking, hetzij te Tientsin, tengevol- ge zal hebben. Europeesche aanhangers der Koeomintangpartij. Te Parijs is gisteren een vergadering van de aanhangers der Koeomintangpartij in Europa gehouden. De secretaris-generaal van het Parijsche executieve comite oniving na afloop van het congres de vertegenwoordigers van, dte pers, wien hij verklaardte, dat dit congres een be tooging is-geweest, om het vertrouwen in Tsjang Kai Shek te betuigen. De breuk tusschen de communisten en ons is thans een voldongen feit, zeide hij verder. Deze breuk was onvermijdelijk. Tsjang Kai Shek heeft aanvankelijk de propanganda dter sovjets gesteund, daar er veel punten van overeenkomst met dte Chintee- sehe nationalistische aspiraties bestonden. De proefneming is echter voor China nood- lottig geworden, Wij strijden voor de onaf- hankelijkheid van China en de opheffing der eenzijdige en verouderde verdragen Echter ligt het denkbeeld van een conflict met de Europeesche mogendhedten verre van ons, De Koeomintangpartij is nationaal. De begin- selen van Sun Yat Sen zijin niet die van Karl Marx en Lenin. Wij hebben trouw aan deze beginselen gezworen en vertrouwen op Tsjang Kai Shek. De troebelen in China. Tot de jongste incidenten in bet Jangtse- gebied behoort de aanval, die gisteren o-n- dernomen werd op de Britscbe kanonneer- boot in de nabijheid van Tsjin-Kiang Deze kanonneerboot, de „Cockehafer", beant- woordde het vuu-r met zijn gewone bewape- ninig van twee 6-inch-stukken. De „Cocke- hafer'! is de kanonneerboot, die beirokken was bij de Wanhsien-actie, bij welke ge legenheid de commandeerende offdeier Com mander Acheson gewond werd. De toestand in China was het voornaam- ste ond-erwerp van bespreking in den h-eden- m-iddag gehouden Kabinetsraad. DUITSCHLAND. SPOORWEGARBEIDERS OVERREDEN. Vier dooden, twee levensgevaar- lijk gewonden. Woensdagimiddag half vier is de D-trein Berlijn—Keulen nabij Ahlen in Westfalen midden in een ploeg spoorwegwerkers ge- reden. Vier mannen werden gedood en twee anderen levensgevaarlijk gewond. Den machi nist tr-eft geen schuld, daar hij bij herhaling fluitseinen heeft gegeven, die die arbeiders blijkbaar niet gehoord hebben. Het was den machinist niet mogelijk den trein tijdig tot staan te brengen. DE BEZETTIN'G VAN HET RIJNLAND. Een nieuwe Duitsche demarche? Naar vernomen wordt zal de Duitsche re- geering binnenkort nogmaals met nadruk aandringen op vermi-ndering van het aantal bezettingstroepen. Het staat nog niet defini- tief vast, wanneer deze nieuwe demarche zal worden ondernomen HET SAARGEBIED. De afmarsch der Fransche troepen. De Parijsche correspondent van de „Ti- tnes" meldt, dat de Fransche troepen in het Saargebied geleidelijk naar Frankrijk wor den teruggeroepen. Men zal zich herinneren, dat op de laat- ste zitting van den Raad in Maart is vast- gesteid dat de evacuatie door de Fransche troepen binnen drie maanden moet zijn vol- tooid, terwiji in deze zelfde periode een In ternationale spoorwegpolitie van hoogstens 800 man moet worden gevormd ter bescher- rning van de geallieerde spoorwegverbindin- gen d'oo-r bet Saargebied. Deze politiemacht zal dan de eerste internationale macht onder den Volkenbond zijn. Men acht het meest waarschijnlijke, dat dteze internationale poli tiemacht in hoofdzaak zal worden samenge- steld uit officieren en mansehappen uit het geallieerde bezettingsleger; van Britsche zij- de zou een compagnie geleverd worden. FRANKRIJK. DE SPAANSCHE ANARCHISTEN. Het .Journal" meldt dat de regeering heeft besloten, ingevolge bet advies van de Kamer van inbeschuildigingstelling, de Spaansche anarchistein Ascaso, Durutti en jov-ez ter be- schi'kking der Argentijnsche regeering te stellen. De „Surete Generale" zal zich met hum transport naar Buenos Ayres belasten. (De drie anarchisten, die in Frankrijk een complot op touw zetten om Konin-g Alfonso van Span]e tijdens zijn verblijf in Parijs te vermoorden, worden door Argentinie opge- eischt om zich wegens een inval in een bank te verantwoorden). ENGELAND. DE LUCHTVAART. Sir Philip Cu-nl-iffe Lister, d-e Minister van Handel, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de ondeirhandeliogen met Duitschland in- zake een wederkeerige luchtvaartover-een- 'komst goe-d-e vorderingen maken. De Minis ter sprak de hoop uit, dat binnen afzien- baren tijd tot teekening van een overeen komst zal kunnen worden overgegaan. DE VAKVEREENIGINGSWET. Drieduizend demonstrates op 1 Mei. Op 1 Mei zullen er in Groot-Brittannie niet minder dan 3000 arbeidersdemonstraties worden gehouden, die alle gericht zullen zijn tegen het ontwerp nopens de vakvereenigin- gen. RUSLAND. HET SOVJET-CONGRES. Het congres der sovjet-uinie heeft haar werkzaamheden, na de verkiezing van het centraal executief comite der uni., bestaande uit 585 leden, van wie een derde gedeelte partijloos, beeindigd. Met akemeene stemmen is een amende- ment op de constitutie aangenomen, inhou- dende, dat het congres slechts om de twee jaar bijeenkomt daar de unie in een vreedzaam stadium van ontwikkeiing is gekomen en de grondbeginselen harer politiek voor een la-ngeren tijd kan vaststellen. I OOSTENRIJK. NA DE VERKIEZINGEN. De politieke toestand, Nu de vebkiezingen voor het parlement hebben plaats gehad, zal de Oostenirijksche regeering vermoedelijk in de eerste zitting van den nationalen raad op 17 Mei form-eel haar ontslag indiienen. Het is echter vrij zeker, dat de burgerlijke partijen, die ook in den nieuwen nationalen raad over een meerderh-eid beschikken, d!rc Seipel opnieuw als bondskanselder zullen kie- zen. In politieke kringen te Weenen verwacht men dat dr. Seipel onderhandelingen met den Landbund zal beginnen, ten einde dezen tot deelneming aan een burgerlijke coalitie te bewegen. De Landbund had in den ouden nationalen raad 5 zet-els, doch beschikt thans over 9 ze- tels, zoodat de deelueming van den bond aan de regeering wel niet beslist noodizakelijk is, doch tot een belangrijke versterking van dte regeeringsmeerderheid zou leiden. HONGARIJE. DE VROUWENVEREENIGINGEN EN DE ZEDENWETTEN. De federatie der Hongaarsche vrouwenver- eenigingen heeft onder voorzitterschap van gravin Apponyi een algemeene vergadering gehouden, waarop met voldoening kon vast- gesteld worden aat zelfs die links-radicale vrouwenvereenigingen eenstemmig voor de noodzakelijkheid pleitten van stronger toe- zicht op dte zeden en de daarop betrekking hebbende verordeningen van den minister van binnenlandsche zaken-, Bela Scitovsky, toe- juichten. De vereenigingen begroetten de verzwarende voorwaarden voor echtsch .i- ding, aan welker toeneming groote maat- schappelijke nadeelen verbonden zijn. De federatie veroordeelde de uitspattingen der moderne mode, stelde echter goeddeels de manuen daarvoor verantwoordeilijk, met name de getroujgdp mannen, die toestaan dat hpn vrouwen onbehoorlijk gekleed o-p straat loo- pen. De Zriniy-Gardte hield in de verschillendie wijken van Boedapest volksvergaderingen^ welke den minister hulde brachten voor het verscherpte toezicht op de openbare zedelijk- heid en de strenge doorvoering ervan vordter- den in het belang der jeugd. ITALIC. COMMUNISTEN-ARRESTAT1ES i TE FLORENCE. Te Florence zijn verschillende communisten gearreste-erd, die des nachts in het geheim een oproep hadden aangeplakt om te protes- teeren tegen de bizo-ndere rechtbank, die thane te Rome zetelt. Bij de huiszoeking is gebleken, dat ook reeds een communistische oproep voor den lsten Mei gedrukt was. HET ITALIAANSCH-JOEGO-SLAVTSCH CONFLICT. Volgens de „Echo de Paris" heeft Cham berlain een onderhoud gehad met den gezant van Italie en dien van Frankrijk. Het wordt, aldus schrijft het blad verder, bevestigd, dat de Engelsche regeering ten op-, zichte van het Italiaansch-Joegoslavisch con flict er steeds meer toe neigt, om een politiek van welwillende neutraliteit te volgen. Engeland heeft op het oogenblik gieen re den om Joegoslavie voor te trekken, aangezien dit land zijn oorlogsschulden nog niet heeft geregeld. De jonge Joegoslavische staat wordt door de Londensche geldmarkt geboycot en de di nar aan de Londensche beurs zelfs niet geno- teerd. Op deze wijze is de groote terughou- dend-heid van Engeland in het conflict zeer goed te verklaren. i VAN EUROPA NAAR AMERIKA IN1 50 UU'R Uit Milaan wordt gerneld, dat dte bekendt automobielfabrikant Bugatti aan Mussolini heeft medegedteeld, dat hij een motorboot heeft gebouwd, waarmee hij den Aflantlsehen Oceaan van Europa naar New York in 50 uur kan oversteken. Zij heeft den vorm van een duik-boot en de afmetingen 25 bij' 3 me ter. Zij is voorzien van 8 motoren van to, taal 2400 P.K# loopt volgens Bugatti 100 K.M. per uur en biedt rudmte aan 8 passa- giers. TSJECHO-SLOWAKIJE.4 DE VERKLARINGEN- VAN BENES. I TEGENSPRAAK. N Een Wolff-telegram uit Praag heeft deze! dagen melding gemaakt van verklaringen van den Tsjecho-Slowaakschen minister van bui tenlandsche zaken, Benes. O. a. werd daarin melding gemaakt van de volgendie uitlating: „0p Polen kan Hongarije niet rekenen. Po- len is een Balkan van het Noorden". De personen, die aan de conferentie, waar in Benes het woord voerde, deelnamen, heb ben thans een verklaring gepubliceerd, waar in zij het relaas van Benes' rede, voor zoover dit op Polen betrekking heeft, tegensprekeo en fantasje noemeo, 1 ALRMAARSCHE CODRANT. lllll III I

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1