AlKmaarsche Courant I Onrechtmatig bezit, De papiermand FEU1LLET0N. s s s s Donderdag 28 April. Ko. 99, 1*27 Hondsrd Negen en Twiifigste Jaargang. Vrijdag 29 April. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 12352.l.undrmuziek door het Trianon- Trio. 5.6.46 Concert door het H. D. O.- kwartet. In de pauze spredkt de heer Stofko- per, over't vervolg van „De fietstooht van Bootsman Arie", en daama „Bootsman Arie op visite". 6.457.45 Engelsche lessen. 7.45 Politieberichten. 8.10 Les vanwege het On- derwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker v. h. Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart is de heer A. C. v. Ree, over: Motoren. 8.36 Con cert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Nico Treeo Herman Leydensdorff, viool. Daventry, 1600 M. 10.20 Het Daventry- fcwartet en solisten (contra-alt, bariton, pia no). 11.50 Orgelconcert. 12.20—1.20 Orkest- concert. 2.20 Corelli Windeatt's band. Mex- borougih Excelsior mannenkwartet en solis ten (sopraan, cello). 4.20 Causerie. 4.35 Kin- deruurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50' Tijdsein, weerberic'ht, nieuws. 6.05 Orkestconcert. 6 20 B. B. C. muziskcritiek. 6.35 De sonates van Beethoven. 6.45 Variete (humorist, duetten aan de piano, dansband). 7.20 „Romeo en 'Julia", opera van Gounod. Symphonie-orkest, koor en solisten. Ora 8.20 ondenbroken door nieuwsberidhten. 9.40 Causerie. 9.55 Variete (ihumoristen)10.2511.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 Al. 9.50 10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. M. Landeau, declamatie. Piano- en vioolmuziek. 7.5010.Concert Trio Rose-Liebrecht-Mendelssohn, o.a. De on- yoltooide symphonie van Schubert. Langenberg, 469 M. 12.251.25 Orkest concert. 4.205.20' Orkestconcert. 7.509 50 Concert van het zangkoor „R'heinland", met solisten sopraan, viool, cello, piano). 10.05— 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 11.20—7.15 Le^.ngen en les-a sen. 7.30 „Li-Tai- Pe", onera in 3 acten vaif Lothar. Muziek van Franckenstein. 9.50 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 1.252.05 Kamermu- ziek. 3.35 Lenteliederen tot 4.20. 5.20—6.10 Vroolij'k concert. 7.20—11.10 Symphoniecon- cert. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5.20' Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Stenografieles. 8.05 —9.20 Orkestconcert (vervolg). Provinciaaf nieuws UIT WINKEL. (Vervolg raadlsverslag.) Burgemeester en Wethouders stellen voor artikel 41, 2e lid der bouwverordeaing te lezen als volgt: „Op mu-ren van niet minder dan 0.11 meter dikte mogen geen topgevels worden ge maakt van meer dan 13J4 M2. oppervlakte". „Op muren van niet minder dan 0,11 meter dikte mogen geen topgevels worden ge- maakt hooger dan 3 Meter boven de balk- laag en die niet behoorlijlk zijn verankerd". Omtrent de voorgestelde wijiziging is het advies der gezondheidscommissie gevraagd, doch nog niet ontvangen. B. en W. stellen voor tot die wijziging te besluiten, behoudens het advies dier com- missie". Aldus besloten. Ontheffing van hondenibelasting wordt verleend aan: D. Berkhout en A. de Witte wegens ver trek en. aan K. Appel en P. Fijnheer wegens onvermogen en van schoolgeld aan: W. P. van Gijtenfoeek over 1925 3.90, idem over 1926/1927 1.56, C. Kuut over 1926/1927 0.87, D. Berkhout over 1926/1927 f 5.40, alien wegens vertrek. De heer J. A. Rietbergen werd benoemd tot vakonderwijzer in het vak wiskunde aan de U.L.O. School. Burgemeester en Wethouders stellen voor hem voor het geven van onderwijs in wis kunde aan de U.L.O. School een belooning toe te kennen van 325 per jaar, voor welk bedrag 4 uur per week, gedurende pl.m. 40 weken per jaar les gegeven zal moeten wor den en deze belooning toe te kennen vanaf 1 Januari 1927, het tijdstip, waarop de nieuwe regeling in working is getreden. Aldus wordt besloten. Het komt B. en W. gewenscht voor, om voor een goed en regelmatig onderhoud der wegen de beschilkking te hebben over een jonge werkkracht, die uitsluitend aan de Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 8) Niet dat zij gedwee den dood ingingen. Bij het gezicht van die mannen die door de deur aar binnen drongen, werd ieder dier knapen gelijk aan een in het nauw gedreven dier. Instinctmatig was de gedacbte in al die ont- zette hooiden opgekomen het leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Bij gemis aan revol vers en sabels konden zij zich desnoods behel- pen met een kruk en zelfs met een bank Mizi Chileski, met Stas Swigello, de eenige die op een begin van een snor ken bogen, verrichtte wonderen met een dier meubels, zijn eigen leven en dat van vele zijner kameraden met vijf minuten verlengend. Stas Swiggello had ziah met een b'liksemsnel gebaar in het bezit gesteld van een bijl van zijner aanvallers en had met behulp daarvan nog vijf minuten langer zich de vijanden van het lijf gehouden Zoo iets strookte ook beter met den aard van een Swiggello dan het nederleggen zijner wa- pens, waarin hij met zoo veel tegenzin had toegestemd. Voor hem zelven was het gezicht der bijlen bijna een opluchting geweest, want zijn ontembare strijdlust, welke aditer zijn vriendelijk uiterlijk school, werd daardoor weer wakker geroepen. Maar aan het einde braoht dit ten slotte geen verandering. Het iooneel waarover de Meizon haar stralen deed schijnen was dat van een afzichtelijk wegen wervzaam zal zijn en zij stellen voor hen te machtigen daarvoor een oproeping te doen, aanvankelijk voor een proeftijd tot 1 Januari 1928 en teg en een loon van 21 per week. DaarnaaM wenschen zij de tegen- woordige werkkrachten Korver en Fijnheer te behouden en deze allereerst te benoemem wegwerker zal het goheele wegnnet hebben te verzorgen en derhalve uitwinnen de kos- ten van afzonderlijk weuk in de Weere en Lutjewinkel, waarvan de kosien in 1926 heb ben bedragen f 263,35. Na' bespreking in besloten vergadering wordt dit voorstel genomen. UIT NOORDSCHARWOUDE. De markt. Het is deze week goed gegaan met de opbrengst der aangevoerde producten Alle koolsoorten en ook de uien hebben flink verhoogde prijzen opgebracht. Alleen met de peen wilde het ook nu nog niet vlotten. De roode kool ging alleen deze week soms met bijna drie gulden omhoog. Maandag was de hoogste noteering 10.40 en Zateraag 13.30, terwijl Vrijdag nog eenmaal 13.80 gemaakt is. De groote soor- ten die steeds het laagst noteeren gingen om hoog van 6.20 op 8.10, zoodat ook dit een mooie verhooging is. Ook de doorschot bracht een besten prijs op, enkele malen zelfs boven 10. De gele kool is deze week vrij gelijk geble- ven doch het deed reeds goed, dat de ver hooging van de vorige week zich heeft kun- nen handhaven. Met de Deensche Witte welke het den ge- heelen winter het slechtst gedaan hebben, gaat het nu ook goed. De hoogste noteerim- gen verhoogden deze week van f 5.50 op 6.40 en de groote van f 3.20 op 4.50. Minder dan 2.30 per 100 Kg. is deze week geen kooltje verkocht. Jammer dat door het late seizoen zoo weinig tuinders er nog van kunnen profiteeren. Ook met de uien begint de gang er aardig in te komen. De laagste noteering was nu 6.10 en de hoogste 8 gulden. De Drielingen brachten ten hoogste 5.10 en de Nep 1.70 op. Voor de Peen was aanvankelijk eenige ver- betering doch Zaterdag was het weer heele- maal mis. Ook de kroten brachten als steeds bitter weinig op. Gezien den tijd van het jaar was de aan- voer nog belangrijk. 64 wagons roode, 20 wagons gele en 62 wagons witte kool en dan nog 4 wagons uien en ruim 1 wagon peen alleen aan deze markt is waariijk geen kleinigheid. In Broek was de aanvoer SO wagons en in Warmenhuizen 31, zoodat in totaal ruim 260 wagons verzonden zijn. Het instituut voor nrbeidsontwikkeling gaf gisteren den laatsten avond in dit sei zoen. Als spreker trad op Ds. de Kloet uit Hel- der, die op de meest duidelijke en correct e wij'ze een uiteenzetting gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van het Alcoholisme. Het was voor de ongeveer 40 aanwezigen een leerzame en gezellige avond. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De vergadering van het bestuur der Lan- gendijker Groentencentrale, werd gehouden Maandag 26 April, 's middags 2 uur. De voorzitter, burgemeester Slot, opende met een welkom de vergadering, en heette in het bijzonder welkom den heer Jb. Glas als nieuw lid voor de vereeniging „Hugowaard". Door den secretaris werden de notulen ge- lezen van de twee vorige vergaderingen, wel ke onveranderd werden vastgesteld en getee- kend. Tegenwoordig waren 27 personen, waaronder twee afgevaardigden van „Koop- handel". Afwezig was het bestuurslid Jb. de Boer van de Schermer. Voorgelezen werden de keurlijsten van Fe- bruari en Maart, in Februari hadden 18 keu- ringen plaats gehad en in Maart 19, waar over geen op- of aanmerkingen werden ge maakt. v Een schrijven is ingekomen van den heer Madderom, aangaande het keuren. Hij wenschte hiervoor een andere regeling te tref- fen; b.v. als een partij gekeurd wordt en er wordt een sleoht uitgelegd kan ook nog een boete volgen. Doch thans is het nog al eens: slechte er uit, prijsvermindering en boete. Hij meende dat dit te ver ging en zou 'daarin gaarne verandering hebben. Met voorbeelden werd bewezen dat dit aan den keurmeester overgelaten moet worden, daar uit de keurlijsten is gebleken, dat het meermalen voorkomt zooals de heer Madde rom het wenschte, maar er kwamen ook ge- vallen dat het practischer was een kleine prijs vermindering te geven. Algemeen wordt de keuring zooals het thans gaat goed gevonden, doch er wordt in de keurlijst nog al eens ver- meld „doorschot door goede" en dat achtte bloedbad. De witgeklatote muren waren met meer wit, maar rood gekleurd met het edelste zoo dan niet verstandigste bloed van Polen. Op den grond lag een hoop lichamen, bij den eersten aanblik alien ontzield, velen er van halfnaakt, doordat hun bij de worsteling de kleeren van het lijf waren gescheurd, hun weerlooze handen nog steeds samengeklemd Dwars over een bank hing de knaap met hec meisjesgezicht, wiens gegichel nimmer weer zou worden gethoord, over hem been het lijk van den bijzienden knaap, wiens knijpbrilletje al dadelijk vermorzeld was. Boven op de groote steenen kachel lag „de Boterham" met een gespleten schedel. In een bloedplas was Juzio Melinski neergevallen met het gelaat van een martelaar in de arena, zijn mooie bruine oogen opgeheven naar de lage zolde ring; naast hem was Stas Swigello voorover geslagen, de bijl nog steeds tusschen de vin- gers gekneld. Zelfs de Kozakken kruisten, toen zij het vertrek binnen gingen, zich met een rilling en hun aanvoerder schudde, terwijl hij van het eene lichaam naar het andere ging om naar eenig teeken van leven te zoeken, het hoofd en bromde wat in zijn baard. Slechfe een paar harten klopten nog, maar de meesten hadden voor altijd opgehouden te kloppen. Vlak bij de laatste hut van het dorp wijst een hooge aarden heuvel de laatste rustplaats van de vermoorden aan en zal voor de ko- mende geslachten de herinnering zijn aan een der afschuwelijkste misdaden welke ooit zijn gepleegd. Binnen de muren van het naburige ziekenhuis kwamen de slachtoffcrs, die nog ademden, waaronder ook Stas Swigello, we- der tot bewustriin ~v uier om te leven men niet jui«t. Wanneer partijen geveild worden voor goed dan kan men niet 100 pet go rlangen doch loopt door zoo'n partij wc ,.c een enkde doorschot. Men achtte het gewenscht dat wanneer op een partij, die voor goed geveild is, keur moet worden toegepast, er niet vermeld wordt doorschot. door goede, doch afwijkende in de partij. Dit zal aan de keurmeesters worden mcdegcaeeld Uit het rapport over het nazien van het betaal'kantoor werd medegedeeld, dat er in de maand Januari geveild was voor een be drag van 212.810.01, waarvan voor: Broek op Langend. 42646.99; Koedijk 39744.09 Zuid-Scharwoude 27834.23; Zuid-Schar- woude R. K. 940.32; Heer-Hugowaarj 17752.21; H.-Hugowaard R.K. 20542.36: St. Pancras 39055.77; St. Paneras R.K 284U78; Ursem 2395.14; De Sc'hermeer 9494.30; Hensbroek 5829.83; Oterleek /448; Diversen 3284.99. In de maand Februari is geveild voor een bedrag van 27398.18, waarvan voor: Broek op Langend. 63058.16; Koedijk 48814 64 Zuid-Soharwoude 35358.73; Zuid-Schar woude R. K. 3228.60; Heer-Hugowaard 20876.24; H.-Hugowaard R.K. 21351 65 Sc. Pancras 58240.88; St. Pancras R. K 4922.98; Ursem 1711.46; De Schermeer 10980.35; Hensbroek 2427.83; Oterleek 476.11; Diversen 2534.55. In de maand Maart was geveild voor een bedrag van 331296.63, waarvan voor: Broek op Langendijk 82752.06; Koedijk 63679.66; Zuid-Scharwoude 45611.55; Zuid-Scharwoude R.K. 2496.49; Heer-Hu gowaard /'.18666.40; Heer-Hugowaard R.K. 19856.31; St Pancras 68020.50; St. Pancras R.K. 5335.36; Ursem 2779.70; De Schermeer 13447.87; Hensbroek 2999.12; Oterleek 669.71; Diversen 4981.90. Een dankbetuiging was ingekomen van de wed. S. Zeeman voor het haar toegekende pensioen. Een schrij ven was ingekomen van den Bond van Bedrijfsautohouders met berieht dat zij adhaesie hadden betuigd aangaande de stukken, die gestuurd waren aan Gedepu- teerde Staten wat betreft verbetering en openstelling van den Twuijverweg. Gevraagd werd of daar nog eenig antwoord op ont vangen was. Medegedeeld werd, dat dit tot heden toe nog niet het geval was. Dit was wel vreemd, daar toch de beleefd- heid vordert, dat in elk geval eenig berieht terug komt. Op 3 Februari zijn de stukken verzonden met begeleidend schrijven en toen in het laatst van Maart nog geen berieht was ontvangen, is er nogmaals een brief ge- sdireven op 31 Maart met verzoek om eenig antwoord, waarop tot heden toe nog niets is ontvangen. De heer Kloosterboer wenschte bij de rond- vraag hier iets over te zeggen. Medegedeeld werd dat door den Keurings- dienst van te veld staande aardappelen in 1926 voor onze vereeniging zijn gekeurd 49.87 H.A. en in het gelled" in Noord-Hol- land 297.46 H.A. Een schrijven was ingekomen aangaande bestrijding van de gewone aardappelziekte (Phitophtona infestans) met droge poeder genaamd Pota in de plaats van Bordeausche pap. Dit poeder kan droog uitgestrooid wor den als het loof rat is van dauw, doch er moet beslist geen wind zijn, want het poeder is zoo fijn, dat het allicht met wind wegstuift Enkele proeven waren reeds met Pota geno men, waarvan de resultaten goed waren Ook de kosten zijn niet hooger dan met Bordeau sche pap, zoodat het wel aan te bevelen is, Tevens was er nog een bestrijdingsmiddel ingekomen tegen de aardvloo, waar echter niet veel voor werd gevoeld. De secretaris wilde echter gaarne inliehtingen geven aan ieder die dat wenscht. Medegedeeld werd, dat er in dit seizoen tot einde Maart 1961 bonnen waren uitgege- ven voor onderhandschen verkoop, tegen het vorige seizoen 3451. Om verslagen uit te brengen van de ver gaderingen van de Groepsveilingen en van het H. C. B. achtte men niet noodig, daar deze uitvoerig in „de Tuinderij" waren ver meld. De voorzitter decide mede, dat er op 16 Mei a.s. een vergadering zal worden gehou den te Hoorn ter bespreking: „verplicht veilen van te veld gekeurde aardappelen". Op die vergadering zullen uitgenoodigd worden de veilingen waar vroege aardappe len geveild worden en ook waarschijnlijk ver- schillende keuring-commissies. De heer Wagenaar (Koophandel) vroeg of het ook niet gewenscht zou zijn, dat daar een paar kooplieden uitgenoodigd werden. Dit zou overwogen worden. De heer Tromp achtte het veilen van ge keurde aardappelen wel moeilijk, omdat hij vreest dat er geen koopers zullen zijn, daar doch om levend begraven te worden in het oord van ballingschap Siberie. Tweede deel. L U B Y N I A. HOOFDSTUK II. De rechtmatige bezitster. „De hoeveelste in het vandaag, Timosh?" Steunend op zijn vaarboom stond Timosh een beetje na te rekenen op zijn dikke vingers alvorens te antwoorden. „De 30ste, genadige meesteres." „De 30ste? Dat is dan de 12de volgens Poolschen kalender. Wel, dat is de herinne- ringsdag van de processie! Ik stel me voor, dat ze even zulk weer hebben gehad als wij vandaag. Was het niet net zoo'n dag, Timosh? Vertel mij nog eens alles wat je je er van herinnert!" „I'k heb al zoo vaak alles aan de genadige meesteres verhaald," bromde Timosh, terwijl hij zijn vaarbom weer in het water duwde. „En dat zal je nog dikwijls moeten doen Ik zal het nooit genoeg lrunnen hooren." „Alsof iemand zich alles zou kunnen her- inneren na verloop van drie en veertig jaar' „Des te meer is het noodig, je er naar te vragen zoolang je geheugen goed blijft Er bevonden zich slechts twee personen in de breede, platte boot: een zeer jong meisje en een zeer oude man, hij onbegrijpelijk, ja haast afschrikwekkend leelijk, met een bos borstelig grijs haar boven een samengedron- gen gezicht met mongoolsche oogen, en zij even bekoorlijk als hij leelijk was om aan te zien. Haar glanzend zwart haar was reeds een schoonheid op zich zelf, maar dat was de prijs toch altijd iets hooger moet zijn. In 1 zijn vereeniging was besloten om te veilen, doch de aardappelen moesten 1.50 per iOO K.G. meer opbrengen dan de exportaardap- pclen. De voorzitter zeide dat het met de gekeur de aardappelen den verkeerden kant uit- gaat. De meeste van die aardappelen gaan voor pootgoed naar het buitenland, terwijl onze menschen zelf ze moesten hebben. De heer Wagenaar (Koophandel) beaam de dit ten voile en zeide, dat Belgie steeds een concurrent was geweest, doch altijd een paar weken later kwam, maar nu ongeveer gelijk met ons op de buitenlandsche markt komt, wat zeker toch wel mede komt, doordat het beste zaaizaad hier vandaan naar Belgie gaat. Bij de rondvraag zeide de heer Klooster boer, dat hij het zeer gewenscht zou achten, als ook de teekeniag met kostenberekening voor verbetering van den Twuijverweg, van den heer Wartenhorst gestuurd werd naar het gemeentebestuur van Alkmaar, om dat college te verzoeken, over dat ontwerp een vergadering te beleggen met de voile gemeen- tebesturen van den Langendijk en Sint Pan eras. Hij meende, dat, zooals het thans gaat, het niet goed is. De weg is dicht en men hoort niets, als de hooge regeering daarover beslis- sen moet kan het nog wel een half jaar duren. Het plan van Wartenhorst vond hij heel goed, dat waarborgt een goeden vertrouwden en tevens een breeden weg en de kosten daar van zijn te betalen. Dit kon de goedkeuring der vergadering wegdragen en de secretaris zal zoo spoedig mogelijk de stukken in orde maken. In bespreking werd nu gebracht het besluit van den vorigen zomer aangaande't fooien- stelsel. Daar zijn zware straffen op gesteld. De tuinder die geeft zal beboet worden met 25 en de arbeider die er om vraagt of het aanneemt wordt direct ontslagen. Er waren er die meenden, dat er toch nog wel eens iets gegeven werd. Zij vroegen of daar niets van bekend was. Hierop werd geen defintief ant woord gegeven, doch wel werd gezegd dat de toen bepaalde straffen in voile gestreug- heid zouden worden toegepast. Zonder aan- zien des persoons. Ook werd bepaald, als een tuinder of arbeider een geval bij het be stuur aanbracht en deze daarover later lastig gevallen werd, dezelfde straffen zouden wor den toegepast. Een ieder wordt dan ook ten zeerste aangeraden als hij een geval ontdekt, het bij het bestuur aan te geven, want een tuinder die nu nog een fooi geeft, doet het om zichzelf te bevoordeelen, waaruit volgt, dat hij den koopman benadeelt. Ook benadeelt hij de geheele organisatie, daar hij slechte waar voor goede levert. De vergadering sprak den wensch uit, dat nooit iemand voor dat feit gestraft behoefde te worden, doch wanneer het moet, zal het ten strengste gebeuren. De heer Smit vroeg of er op het nummer dat de veilingleider opgeeft, gewogen moet worden. Dat werd bevestigend beantwoord. De heer Madderom zeide, dat er aan het spoor nog wel eens slechte en beste kool door elkaar geladen .wordt. Men achtte het nuttig, dat met kooplieden die dat nog doen er over gesproken zal worden. Tevens vroeg de heer Madderom hoe of het staat met de kanalisa- tie-plannen. Hij zou het gewenscht achten ais daarmee begonnen werd, dat de vaart van hier naar Alkmaar het eerst aan de beurt kwam, met het oog op de hooge spoorvrach- ten. Veel kon er niet over gezegd worden, doch men was van meening, dat dit wel het eerst op bet program staat, doch eerst moet het geld er wezen. De heer Glas (Br. o. L.) vroeg of de koop lieden thans reeds bloemkool kunnen gebrui- ken, dit met het oog op enkele tuinders die een warenhuis hebben en binnenkort bloem kool ldaar hebben. Deze willen zeker het lefst hier veilen, als er maar koopers voor zijn. De heer Wagenaar (Koophandel) was van meening, dat het wel gaan zal, omdat bloem kool in dit geval een gemakkelijk artikel is, daar het als stukgoed verzonden kan worden en dat hier vele koopers voor het binnenland zijn. Hierna sluiting, Door den kerkeraad der Geref. Kerk al- hier is voor de verkiezing van een predikant in de vacature ds. B. W. de Jonu, het navol- gende tweetal alhpabetisch gesteld Ds. J. H. Donner Jz., van Molenaarsgraaff, en ds. J G. de Kruijter, van Hasselt. Bij de op 26 April j.l. door het Hoofdistem bureau alhier gehouden nummering van de ingeleverde candidatenlijsten voor de gemeen teraadsverkiezing kreeg bij loting de lijst Glas (a.-r.) No. 1, de lijst Oijevaar (c.-h.) No. ook het geval met de zich in een rechte lijn daaronder afteekenende wenkbrauwen, die even zijig zwart waren, de donkere oogen met lange wimpers, die den gewonen aman- delvorm hadden welke aan het oosten herin nert, het hooge blanke voorhoofd, en de teere gelaatskleur, waarbij het zachtg rood, zich liefelijk afteekende tegen een roomkleurigen ondergrond. Hoewel zij blijkbaar nauwelijks den kinderschoenen ontwassen was, lag er toch een ernstige trek op het gelaat van het meisje, dat leunend tegen een rug van het bankje, waarop zij was gezeten, haar rechter- hand achteloos liet hangen in het water. Het was het geliefkoosde plekje van Katya in het uitgestrekte park. Deze wereld van riet en biezen, dit stille plekje had voor haar iets geheimzinnigs, dat inwerkte op haar ver- beelding en met haar aard strookte. Hier in het bijzonder hield zij er van te luisteren naar verhalen uit vroegeren tijd. „Verhaal me nog meer omtrent die proces sie", beval zij, al plassend in het water. „Heb je ookheb je van je sabel gebruik gemaakt, Timosh?" „Neen, jammer genoeg! Ik was er te ver van af, stond ongelukkig in 't tweede deel gelid." „En behoorde je tot de soldaten, die hun muts afnamen, toen het volkslied werd ge- zongen, vroeg Katya verder, oogensehijnlijk niet bijzonder geergerd door de onmensche- Iijke verklaring, welke zij daar even had ge- hoord. Timosh bromde iets in zijn stoppeligen baard, terwijl hij zijn boom nijdig in het wa ter stak. „Nu, dat doet er niet toe. ik weet heel E E E E E E E E E E E E E S N.V. vh. Herms.Coster&Zti Voordam C 9 El Alkmaar. [5] E 2, en de lijst Slot (vrzij.) No. 3. Z Op de vakschool van den Kappersbond te Zaandam behalden de heeren A. Romeijn en W. Kuit het diploma lste bediende. UIT OTERLEEK. Bij de stemming voor een lid in't bestu '.r van den Polder Oterleek werd gekozen heer D. Kuilboer. Duitschland. UIT BERGEN. In en om den Berger Raad „Wat zitten die kerels daar toch in de ruim- te te zwammen en wat zijn ze er dikwijls to taal naast. Een kind zou beter kunnen vertel- len hoe het in elkander zit, dan men't daar kan vernemen". Aldus een bezoeker van de publieke tribu ne, die in de laatste raadsvergadering de be spreking over het „Centrale Neutrale Zieken huis" had medegemaakt en dien wij later over de daarbij door de vroede vaderen naar vo- ren cebrachte wijsheden spraken. Wij toonden dezen bezoeker aan, dat hij met zijn bewering een geheel verkeerde con- clusie trok, al moeten wij toegeven, dat de be- toogen van de verschillende sprekers we1, eeni ge aanleiding gaven tot zijn conclusie. Met niet geringe verwondering hebben wij wethouder Bogtman hooren betoogen, dat men niets van de verplegingstarieven in het te stichten centrale Neutrale Ziekenhuis weet en dat men daarom nog geen subsidie kan geven. Dat de heer Zeiler, hoewel principieel voor- stander van het Ziekenhuis deze voorstelling van zaken beaamde, zal hoogst waarschijnlijk het gevolg zijn van het feit, dat hij zich de laatste maanden zijn tijd zoo zeer voor de ver- grooting van zijn hotel in beslag genomen ziet, dat hij den geheelen epzet van het cen- traal ziekenhuis blijkbaar vergeten is en daarom maar aannam, wat een wethouder en een burgemeester beweerden. Wanneer hij het Ziekenhuisrapport nog eens naziet, zal hij tot de ervaring komen, dat het in sommige geval len maar beter is zelf een onderzeek in te stellen. Een man met een helder verstand. als de heer Zeiler, had dadelijk, evenals de heer den Das, behooren in te zien, dat de voorzitter de zaak leelijk verwarde door de verpleging van de Alkmaarsche on- en minvermogenden en die van de buitengemeenten in het tegenwoor- dige stadsziekenhuis, dat een Alkmaarsche in stelling van weldadigheid is, te verhaspeler met de verpleging van dezelfde categorie per sonen in het te stichten Centrale Neutrale Zie kenhuis, dat van de stadsarmenzorg geschei- den wordt gehouden. De burgemeester had dit kunnen en moeten weten, aangezien uitdrukkelijk in het rap port van de groote ziekenhuiscommissie aan den Alkmaarschen raad vermeld staat, dat de opzet voor de exploitatie van het te stich ten Centrale Neutrale Ziekenhuis een zooda nige is, dat bij de ramiag der inkomsten uii verpleeggelden in de 3e klasse geen onder- scheid is gemaakt tusschen hen, die deze ge!- dien zelf betalen en hen, die geheel of gedee! telijk voor rekening der armbesturen worden goed, dat jij dat gedaan hebt. Maar zeg me nog eens, zag je de meisjes in de witte klee ren erg duidelijk?" „Nu, ik zag ze duidelijk genoeg." „En waren zij heelemaal niet bang voor de sabels?" „Ik we;et niet of zij niet bang waren, maat in ieder geval lieten zij er niets v^,n merken", gaf Timosh knorrig toe, „Ik weet niet, of ik dat wel zou gekunc hebben", was de overpeinzing, die Katya lui- de deed hooren, terwijl zij met haar blikker, de diepte van het water trachtte te door- gronden. Maar onmiddellijk daarop zeidt zij „Ja, toch wel, denk ik, als ik me maar ge noeg aangetrokken gevoel voor iets of voor iemand, wat dan ook. Maar Andrey Nikola- jow, mijn grootvader heeft toch er niet op in geslagen?' De oude vertoonde een stel geduchte maar zwart gekleurde tanden, tenvijl hij vroolijk grinnikte. „Niet? Hij zou met tien sabels er op in geslagen hebben, als hij ze gehad had. Ja, Andrej Nikolajow was altijd een man die er graag op inhakte. En in wat een bocs hu- meur was hij, toen we naar de kazerne te- ruggestuurd werden! Bij alle heiligen, wij hebben het moeten bezuren! Maar hij heeft later zijn schade ingehaald, toen het goede oogenblik er voor was gekomen. Ik zal nooit den dag vergeten, toen wij aan de laatste vluchtende bende de pas afsrieden. Zij wilden zich niet overgeven, die Poolsehe zwijnshon- den, en ik geloof, dat Andrej Nikolajow daar eigenlijk niet rouwig over was. Hij hield er altijd van schoon schip te maken, wanneer hij een zaakje onder handen had. Ja, dat was een prachtdag!" (Wordt vervolgd). <3*uuiiiivi 1 -O Uli U' Is mee&ta! een met bedoelde ber^plaata voor drukwerk, dat men aan Irlantes doet toekomcA. Ooed nitgevocrd zal bet niet coo gauw wecgedaan worden, ais drukwerk, dat een slecbt verzorg- den, elordigen ta- druk maakL Over de resultatea van uw aankondi* gingen, prospectl, en al aw overige drukwerken, cult ge tevreden cijn, wan* neer gi} te laat ge* reed maken bij de

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5