Aspirin SpitesalfBo^x leetijeiingen tabletten&uy£k" ft@chtszaker9 Binnenlansl ondersteund door inwrijven met stillen rheumsifiscfae pijnen en jicht-. verpleegd. Met Burgerlijk Armibestuur van Alkmaar zal dan ook in het nieuwe ziekenhuis voor de on- en minvermogende patienten jevenveel krijgen te betalen als de Burgerlijike Armbe- sturen uit de subsidieerende buitengemeenten en dit zal alleen mogelijk zijn, door een ver hooging der Alkmaarsche subsidie aan het geimeentelijk B. A. De geheele exploitatie-opzet van het te stichten centrale ziekenhuis met klassenver- pleging berust trouwens op een tarief, dat voor de Alkmaarders en voor de inwoners uit de buitengemeenten gelijk zal zijn en dat voor de le klas patienten gfraamd is op f 10 per dag, voor de 2e op 6, voor de 2e b op 4.50, voor de 3e klas patienten op 3 cn voor die in de barakken voor de besmettelijke ziekten op 4 per dag. De heer Bogtman sprak ook nog met een enkel woord over wat hij noemde „het van den vloer geraken van het groote plan en het tot stand komen van het gewijzigde". Hij liet het daarbij voorkomen. alsof hij veronder- stelde, dat het gewijzigde plan iets zoo geheel anders is dan het oorspronkelijke, dat dit ten- gevolge zal hebben, dat Alkmaar op grond daarvan met de buitengemeenten tot een ge- heel nieuwe overeenkomst zal moeten komen. De heer Bogtman had kunnen weten, dat in het nieuwe plan alleen geschrapt is de Zuid-West vleugel van het hoofdgebouw, dat de verdieping boven het operatiegebouw nist gebouwd zal worden en dat er voorloopig voor de drie ontworpen barakken twee zullen komen, waardoor de totale stiditingskosten van 719300 op 661300 of op 5700 per bed worden terugebracht. De opzet van het ziekenhuis, een ziekenhuis met 116 bedden en de mogelijkheid om, naar- mate de behoefte blijkt dit te vergrooten tot een ziekenhuis met ISO' bedden is gehee 1 on- veranderd gebleven. De heer Bogtman had kunnen weten, dat de R. K. raadsleden te Alkmaar hun onposi- tie tegen het door de geheele niet-R.K. bevol- king van Alkmaar en omgeving gewilde Cen trale Neutrale ziekenhuis, hebben opgegeven omdat zij, die voor hun ijistellingen zoo vaak een beroep op de overheid doen, hebben inge- zien, dat zij zich niet blijvend kunnen verzet- ten tegen een instelling, die gewild wordt. Niet deden zij dit uitsluitend omdat het plan zooveel kleiner is geworden. Wat B. en W. voorstelden om aan Alkmaar te vragen hadden zij reeds moeten weten. Wanneer het den heeren ernst is met hun beweringen, dat zij voor het Centrale Zieken huis zijn, dan hadden zij zich dadelijk na het binnenkomen van het sympathieke voorstel van den heer Swaag op de hoogte moeten stellen en er zich niet toe moeten bepalen dit voorsfel slechts bij de ingekomen stufeken ter tafel te brengen. De protesten van de heeren Swaag en den Das tegen het niet op de agenda zetten van dit voorstel, waren volkomen op bun plaats. De voorstanders van het nieuwe ziekenhuis kunnen met recht uitroepen „Bewaar ons voor zulke medestanders, als B. en W. van Ber gen". B. en W. dienden te weten dat vast staat, dat in het toekomstig centrale ziekenhuis de tarieven voor de Alkmaarsche on- en minver- mogenden gelijk zullen zijn aan die voor de on- en minvermogende patienten uit de bui tengemeenten. Ook voor de barakpatienten zal plaats te bekomen zijn en dit te meer omdat, zooals de heer den Das terecht opmerkte, de buitenge meenten in de gelegenheid zullen worden ge steld met Alkmaar contracten af te sluiten, waarbij eenerzijds die gemeenten zich ten be- hoeve harer ingezetenen't recht en daarmede de zekerheid verschaffen op de beschikbaar- heid gedurende den contractduur van e6n of meer bedden en anderzijds Alkmaar van die gemeenten de garantie ontvarrgt, dat deze bedden gedurende den geheelen contractduur, bezet zullen zijn. Tegenover de groote beteekenis van het te stichten Centrale Neutrale Ziekenhuis met het oog op de belangen van de volksgezond- heid uit de geheele streek, doet het pijnlijk aan, een voorzitter van een Raad als die te Bergen, te hooren betoogen, dat;. alvorens men tot het verleenen van een garantie van 7 500 per jaar, gedurende den tijd van 10 jaar, kan besluiten, het eerst gewenscht is, te onderzoeken, of daar tegenover voor Bergen voordeelen staan. Een dergelijke opvatting, die alleen past voor hen, die de meest benepen dorpspohtiek willen voeren, is o.i. een Mr. H. D A. van Reenen onwaardig. Wij verheugen ons er althans over, dat men in deze voor Bergen zoo duffe raadszitting ook nog het frissche geluid van de heeren Swaag en Den Das heeft kunnen beluisteren. Zij leverden het be- wijs, dat zij begrepen, dat Bergen ten- aan- zien van deze sociale zaak, die door geweste- lijke samenwefking behoort tot stand te ko men, niet tot de klaploopende gemeenten mag behooren. Wij hoopen, dat ook onze burgemeester, die in andere zaken wel het inzicht toonde, de juiste plaats te weten, die Bergen moet inne- men, een verdediger zal worden van het sym pathieke voorstel van den heer Swaag, dat in den Raad een betere behandeling had ver- diend. Met den heer Den Das zijn wij volkomen eens, dat Bergen als badplaats zich gelukkig mag prijzen, door het offeren van een derge- lijk luttel bedrag er toe te kunnen meewer- ken, in de naaste omgeving over moderne zie- kenhui9ruimte vte beschikken, die het zich met geen mogelijkheid zelf zal kunnen verschaf- len. Toen het vorige jaar wethouder Hoksber- gen, omdat hij van links geen voldoenden ffteun kon krijgen voor de door hem in het be- lang der gemeente noodzakelijk geachte belas- tingregeling, met de R. Kath. tegen de Alk maarsche srbsidie-aanvrage stemde, toonden de heeren Brugman en Bogtman zich daar- over ten zeerste verontvvaardfgd. Dat zij thans tegen het voorstel van den heer Swaag zouden stemmen, zal wel geen van de zieken- huisvoorstanders in de gerneente hebben voorspeld. De heer Baltus gaf nog te kennen, dat z. i. het voorstel van den heer Swaag den schijn had, op verkiezingsreclame te berusiten. In de Memorie van Toelichting tot zijn voorstel zegt de heer Swaag terecht, dat men op grond van zijn intrede in dten Raad1 van hem heeft kunnen verwachten, dat hiji, zoodra de gelegenheid zich voordeed, met voorstellen zou komen om het besluit tot afwijzing van het Alkmaarsche subsidie-verzoek, ongedaan te maken. Dat hij daartoe de gelegenheid van het afkomen der goed'keuring van Ged1. Staten op het Alkmaarsche raadsbesluit, waarbij toi: de definitieve stichting van het Centrale Neu trale Ziekenhuis werd besloten, heeft aange- grepen, is volkomen begrijpelijk en kan abler- minst verkiezingsrecdame worden genoemd. Van den heer Baltus, die zelf nog al eens poitlieke trucjes weet te benutten, mag men zoo'n veronderstel'ling wel verwachten. Zijn het vorig jaar gedaan voorstel om permanent een subsidie aan't Alkmaarsche Ziekenhuis af te wijzen, had o. i. geen anderen grond dan zijn streven om zich in het belang zijner par- tij handiger te toonen dan zijn wethoudter- lijke fraetieleider en in dat opzicht had de heer Baltus succes. Dat de heer Hoksbergen toen in deze door den heer Baltus gestelde fuik liep, bliiven wij echter betreuren. Voor ons staat echter vast, dat de heer Hoksber gen zich door geen enkel ander motief dan het financieel belang der gemeente liet Idden. Het moge voor hem, die vaak wel andere ver- wijten te hooren kreeg, zeker een voldoening zijn geweest, door den heer Den Das in den Raad zonder tegenspraak tc hebben hooren betoogen, dat ook z. i. de invoering van de Haagsche belastingregeling voor cen heer Hoksbergen het eenige motief voor het af- 'stemmen is geweest. De heer Den Das had dan ook volkomen gelijk, toen hij op een directe behandeling van bet voorstel van den heer Swaag aandrong, om te voorkomen, dat de Ziekenhuia-subsidie weer het offer zou worden van een compro- mis. Voor den heer Bogtman moet wel wat pijnlijk zijn geweest, te zijner verdediging dcor den R. K. heer Baltus tegenover den heer Swaag, die opmerkte, d-at hij van den heer Bogtman als lid van het plaatselijk Zie- kenhuiscomite een andere houding had ver- wacht, te hooren aanvoeren, dat de heer Bo.gtman als wethouder er anders voor staat dan als raadslid. UIT SCHAGEN. Voor onderwijzers aan de O. L. School alhier zijn de voigende (fliMallen opgemaakt: Vacature Parkvliet, vertrokken: 1. N Be under te Oudendijk; 2. J. Oosterhof te Marsum (Fr.); 3. J. Sch.lamicht te Anna Paulowna Vacature wegens overplaatsing van den heer I. Roos naar de U. L. O.-School: 1. J. Oosterhoff als boven-; 2 en 3 als 1 en 3, als boven. Wanneer de lOe leerkracht in den Raad van Zaterdag e. k. wordt aangenomen, is daarvoor reeds het voigende 3-ta-l opge maakt: 1 J Sehlamilch als boven; 2 en 3 als 1 en 3 van het eersfce drietal. STOOMVAART1IJNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Johan De Witt (uitr 26 April te Port Said Prins Der Nederlanden (uitr.) 27 April te Southampton. Roepat (uitr.) 26 April te Port Said. KON. NED. STB. MIJ. Agamemnon 27 April v. Smyrna te Aratw. Brielle (uitr.) 25 April v. Coquimbo. Copenhagen 25 April v. Carthagena te Santa Cruz. Iris 28 April v. Genua te A'dam. Jason (thuisr 25 April te Santiago Juno 27 April v. Bremen te Amst. Neptumus 27 April v. A'dam n. Ham-b. Notos 27 April v. Cad-ix te Lissabon. Oberon 24 April v. Puerto Barrios te King ston, J. Odysseus 27 April v. Amst. te Bordeaux. Vesta 27 April v. Rott. n. Gibraltar (v. o.) Almelo 27 April v Curasao n Cristobal. Aurora 27 April v. Rott. te Amst. Breda 26 April v. Amst. te Hamb. Clio 26 April v. Napels n. Catania. Erato, Danzig n. Amst., 26 April v. Bruns- biitU. Euterpe 27 April v. Amst. te Rott. Orestes 26 April v. Varna n Constanza Zeus 26 April v. Gibraltar te Valencia. KON. HOLL LLOYD. Oaasterland (uitr.) 26 April v. Santos. Gelria (thuisr.) 26 April v. Rio Janeiro. Flandria (uitr.) 27 April v. Permambuco. O rani a (thuisr.) 27 April v. Vigo Zeelandia 27 April v Amst. n. Buenos-Ayres. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 26 April v. Hamb. te Buenos Ayres. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bill i ton 27 April v. A'dam n. O. Afr-ika via Rotterdam. Callisto 26 April v. Mozambique n. Beira. Goron-tala (thuisr26 April v. Genua n. Marseille. HOLLAND—AMER1KA LIJN. Breedijk 26 April v. Tampico en Norfolk te Antwerpen. Drechtdijk, Rott. n/d. Pacifickust, 26 April te Londen. Noordam, Rott. n. New-York. 26 April v. Halifax. Spaarndam, Rott n. NewOrleans, 26 April te Vera Cruz. Cardiganshire, v Vancouver n. Southamp- ton/Rott., 25 April v. Liverpool. Edam, v. Rott. n. New-Orleans 27 April v. Corunna. Eemdijk 27 April v. Seattle 1. v. Hamburg te Rotterdam. Locbmonar 25 April v. Vancouver. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN St. Andrew (uitr.) 27 April te Colombo HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Ouderkerk (thuisr.) 27 April v. Singapore. HOLLAND-—WEST-AFRIKA LIJN. Albireo 25 April v. Bonny n. Fernando Po. Drechtstroom (uitr.) 25 April te Dakar. Djocja 27 April v. Hamb, n. Amst. Holder (thuisr26 April v Freetown n. Las Palmas. 'JAVA-NEW-YORK LIJN Ajax, v. New-York -n. Java, 27 April te Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Del-i (uitr.) 24 April v. Port Swettenham. I-ndrapoera 27 April v. Bat. n. Rotterdam. Modjokerto (uitr.) 26 April te Vragnizza. Jember (uitr.) 17 April v. Sabang ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Poeldijk 27 April v. Rott. n, Hamb. Aldabi (thuisr.) 25 April v. Rio Janeiro. Zijldijik 26 April v. Buenos Ayres. n. Rott. STV. MIJ. OCEAAN. Calchas 23 April v. Yokohama n. Rott Priam, v. Bat. n Amst., 26 April v. Singapore. Rhenenor, v. Japan n. Rott., 26 April v. Sin gapore. Telemachus, v. Bat. n. Amst., 24 April v. Port Said EMZETCO LIJN. Jonge Anthony 26 April v. Candla te Bar celona. VERDUISTERINO. Wegens verduistering in dienstbetrekking heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan de 39 jarige J. de K-, uit Zeist, de- pothcuder der N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthande! v/h. S. en M. B. Verdachte had voor aan klanten der N.V. geleverde goe- deren geld ontvangen en volgens het proces- verbaal zou verdachte van die gelden 14.000 hebben verduisterd. Verdachte bekende en zeide, dat de provi- sie, welke hij van de N.V. ontving, niet toe- reikend was voor eigen onderhoud en voor liet op gang houden van het bedrijf, dat o.m. twee vrachtauto's noodig had. De directeur der N.V., decide mede, dat verdachte uitbetaald werd provisie 40 rij loon, vverkloon, pakhuishuur en in het laatste jaar 15 vast salaris per week. Bovendien had verdachte het recht behouden om als vrachtrijder inkomen te zoeken. De officier van justitie, mr. Fabius, wees erop, dat gebleken is, dat verdachte 40 pCt. provisie en 15 vast salaris per week kreeg tijdens het jaar, waarin verdachte de 14.000 verduisterde. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. DOOD DOOR SCHULD. Het gerechtshof te 's-Cravenhage heeft uit- spraak gedaan in de zaak tegen d.en 23- jarigen student in d-e rechten P. C., won end e in Den Haag, aan wiens schuld het te wij-ten zou zijn geweest, dat hij op een avond in September van het vorige jaa-r op de Boor- la an in Den Haag met een door hem be- stuurden auto den daar wa-ndelend-en stu dent Bvussen en diens verloofde een ver- pleegster heeft aangereden, met bet ge- volg, dat die student zoo ernstig werd ver- wond, dat hij kor-t daarop is overleden. Het meisje kreeg even eens eenige verwondingen en kon gedurende korten tijd haar beroeps -bezigheden niet uito-efenen. In eerste instantie heeft de Haagsche recht bank verdachte schuildig verklaard aan het veroorzaken door schuld van eens anders dood! en van zoodiamig lichamelijk le-tsel, dat v-e-rhindering in de uitoefening van beroeps- foezig1 eden ontstaat, en hem deswege ver- oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Het hof bevestigde dit vonnis. DE I-NIB RiEK ER-UITBR EKE R VEROORDEELD. De inhreker-uitbreker H. L. M., die voor de eerste relks diefstallen met braak tot 21 maanden gevangenisstraf was veroordeeldl (eisch 40 maanden) zag zich Dinsdag door de Rechtbank te Maastricht voor de laatste reeks van 8 diefstallen met braak resp. ver- oordeeld tot 14 dagen, 14 dagen, 14 dagen, 14 dagen, zes weken, zes weken, 14 dagen en 14 dagen in het geheel zes maanden, dat maakt met de vorige 21 maanden 2 jaar en drie maanden gevangenisstraf. GROOT NOORD-HOLLANDSCHE VAN 1845 VER. VAN LEVENSVERZEKERINC EN LIJFRENTE. Aan het bestuur der Groot-Noordholland- sche van 184'5 vereeniging van Leven-sverze- kering en lijfrente is het voigende verslag over 1926 uitgebraoht. Alvorens tot het zakelijke deel van ons ver slag over te gaan, meenen wij eerst in herin- nering te moeten brengen het verlies, hetwelk onze Vereeniging leed, door het overlijden van uw medebestuurslid, den heer G. Ripping, op 28 Januari 1927. Wel geldt deze droeve tijding niet het jaar, waarover ons verslag loopt, doch wij meenen daarvan nu reeds melding te moeten maken. De heer Ripping heeft sedert 1906 met groo te be]angstelling in de zaken onzer Vereeni ging, het lidmaatschap daarvan bekleed, waarvan de laatste 4 jaren als bestuurslid. Wij zullen den vriendelijken, zakelijken man, d'ie, daar waar hij daartoe de gelegen heid had, de belangen onzer Vereeniging steeds daarwerkelijk bevorderde, zeer missen. De nagedachteniS van den heer Ripping zal bij ons cngtewijfeld in ,eere worden gehou- den. Daarna wordt aandacht gwijd aan de over- name van het „Noord- en Zuid-Hollandsch Begrafenisfonds". Dit fonds werd in 1856 opgeridit door den oprichter-directeur onzer instelling, nadat hij een jaar tevoren bij ons van zijn functie ont- leven was. Bij die o onzer instelling hun vroegeren directeur en wisten zij tal van onze verzekerden te bewe- gen hunne verzekering over te brengen bij de nieuw opgericihte instelling. Naast zakelijke overwegingen gaf het feit, dat wij daardoor vroegere relatien weder in onze organisatie zouden opnemen, ons mede aanleiding U voor te stellen „Noord- en Zuid" over te nemen. Ook het afgetreden Bestuur van dat fonds ontleende aan een en ander mo- tieven om in de eerste plaats met ons te on- derhandelen inzake overdracht der portefeuil- le, teneinde de belangen zijner verzekerden en agenten veilig te stellen. Deze onderhandelingen hadden een zeer vlot verloop en wij ontvingen den 2en Januari 1926 van de Verzekeritigskamer de verkla- ring, dat de overdracht definitief kon door- gaan. Aangezien de geheele administratie van Noord- en Zuid" buitengewoon goed in orde was, kon deze overdracht zonder eenige bij- Dpricbting volgden enkele agenten lliug hun vroegeren directeur en zonaere inspanning gesohieden. De reserve berekenden wij in overeenstem- ming met de door ons steeds gevolgde mefho de bij overname van portefeuilles, waarbij wij' dus ook weder een verhooging aanbrach- tn om retening te houden met de uitbetaling van de verzekerde bedragen op den sterf- dag. Voor deze verhooging en voor regeling der belangen van het personeel van „Noord- en Zuid" hebben wij de wiskundige reserve in den loop van 1926 verhoogd met een bedrag van 21.232.91, waarvoor wij de Reserve voor uitbreiding ad 10.000.bezigden en van de Extra reserve 'n bedrag ad 11.232.91 overboekten. Een vei-heugend feit is het voor ons, U t; kunnen mededeelen, dat het netto winstcijfer in 1926 verkregen, hooger is dan in eenig boekjaar behandeld. Het winstcijfer stemt te meer tot tevreden- heid, omdat niet alleen de gewone onkosten afgeschreven zijn, doch ook de extra kosten die wij moesten maken, doordat wij tijdelijk ons kantoorpersoaeel versterkten, noodig voor het wijzigen van de administratie der ten vo rige jaren overgenomen portefeuille „Helpt Elkander" en het, voor het eerst, samenstellen der wettelijke voorgesohreven staten. Boven dien werden alle nieuw aangeschafte kantoor- machin-es geheel afgeschreven, tenvijl een be drag vani f 1434.24 werd uitgegeven als bij- dragen voor de slachtoffers van den waters- nood in 192-6. Voorts eischte de uitbreiding van den bui- tendienst, mede in verband met de grootere productie, een hooger bedrag aan salarissen, reis- en inspeetiekosten en provisie. Daar, na inschrijving van alle bovenbedoe!- de kosten, een nettowinst werd behaald van 143.857.331/, tegen 119.361.58 in het vo rig boekjaar, mcen-en wij de verkregen finan- oieele uitkomsten buitengewoon gunstig te mogen noemen. (Wordt vervolgd). NEDERLANDSCHE AMBTENAREN TEGEN DE GRIEKSCHE REGEERING. Het bureau der ambtenaren- en onderwij- zersinternationale heeft, in vergadering bij- een te's Gravenhage op 25, 26 en 27 April, een motie aangenomen, waarin het, kennis ge nomen hebbende van een telegrafische inede- deeling uit Griekenland, dat aldaar een ver- volging is ingesteld tegen d-e georganiseerde ambtenaren en dat zelfs de secretaris-gene- raal der aiiibtenaren organisatie in hechtenis is genomen, krachtig protesteert tegen een dergelijke aantasting van die burgerrechten der Grieksche collega's. De motie wordt ter kennis gebracht van de Grieksche regeering, den Volkenbond, het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen en de pers. EEN RATTENPLAAG. Een blok panden in de omgeving van de Schavensteeg, de Nieuwsteeg en de Zand- straat te Rotterdam wordt den laatsten tijd geteisterd door een rattenplaag. Des avonds en des nachts richten de dieren, van welke sommige exemplaren bijzonder groot zijn, ware verwoestingen aan. Een echtpaar, dat in een van deze panden op een kermisbed sliep, kwam den volgenden morgen tot de ont-diekking, dat de ratten een groot gedeelte van het bed hadden weggevreten. De gemeen- telijke reiniging- en ontsmettingsdienst zal een onderzoek naar de rattenplaag instellen Reeds zijn hrikele foxterriers er op los gela- ten, en deze hebben al tientallen ratten ge- vangen. DE EXPLOITATIE IN DEN ACHTERHOEK. De boringen te Hupsel en te Meinsiuk na-bij Groenlo, welke door de Nederlandsche Maat- schappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Wexken, ddreotie ir. J. Kos-ter te Heerlen, worden uit-gevoerd, zijn thans ge- eindigd. Bij de boringen te Hupsel werd1 een totale diepte be-reikt van 1329.10 Meter en bij de boringen te M-ein-sink een totale diepte van 1358.58 meter. Bij de boringen te Hupsel zijn in het geheel 10 ontginbare k-olenlagen door- boord en een zoutlaag ter dikte van 92 Meter, terwifl bij de boringen te Meisink 5 ontgin- bare kolenlagen zijn doorboord en een zout laag ter dikte van 380 Meter Bij beide borin gen zijn ook sjpren van aardolie aangetrof- fen. De boorgaten worden thans d-icht ge- maakt, terwijd de buizen zooveel mogelijk uit de gaten verwijderd worden. Het is nog nief bekend, of de boorins-talla- ties thans ook nog op andere plaatsen nieu we exploratie-werkzaamheden zullen b-egin- nen. De in gang zijnde boringen te M-eddoo heeft het steen'kolenterrejn op 915 Meter diepte bereikt. Het is de'bedoeling om met deze boringen nog geruimen tijd voort te gaan. Ook bij deze boringen is reeds een zoutlaag ter dikte van 97 Meter' boven het steenkol-enterrein doorboord. Met de verschillende boringen, die door Mijnbouwkundige Werken zijn uitgevoerd, is aanwezigheid van 6teenkolen bewezen in het geheele aangevraagde concessie-gebied ter groot-te van 12,000 H.A. Men mag thans aaunemen, dat het geheele ontginba-r-e kolen- gebied nabij Winterswijk en Groenlo, inbe- gr-epen de reeds vroeger verkregen resulta- ten, een oppervlakte van circa 18,000 H A. beslaat. ORGANISATIE VAN ROOMSCHE ARBE1DERS. Het besfuu-r van het Verbond van R.-K. werkliedenvereenigingen heeft, naar de Volks- crant meldt, een centrale commissie voor de vrouwenorganisatie in het leve-n geroepen, welke voorail tot taak zal hebben leiding te g-even bij het organiseeren van a-rbeidsters HERVORMDE PREDIKANTEN- VERGADERING. Bij de vrije discussie vestigde ds. Henne- man Dinsdagavond de aandacht op Indie Aller-eerst op de ontzaglijke u-itgestrektheid der t-erreinen. Dan op de twee soorten hunner "eden: Europeanen en Indo-Europeanen in hun onderlinge verhoudingen en afstanden. Op den invloed van theosophie; de R. Kath. propaganda. En hoe't geheele werk moet gedaan worden door 43 prediikanten; die vaak niet voltallig zijn. Hij 1-egt deze diingen vooral neer voor de jongeren of er mogelijk voor hen daar geen werk ligt. In IndiC wordt de groote slag geleverd. Niet de politiek; want deze is ten slotte secundair. Ds van Leeuwen (Hilversum) sprak over de Hervonnd'e radio-vereeniging. Nadat gediscussieerd1 was over de rede van ds. Klein, hield ds. Berkelbach van cten Sprenkel een referaat over de kanse-n van het kerikelijk leven in de groote stad. Na de discussie over het referaat van dt. Berkelbach van den Sprenkel is de vergade ring gesloten door dr. Lammerts van Bueren. In het moderamen zijn gekozen prof. dr. J. Aalders en as. P. de Haas. EEN FRANSCHE RECHERCHEUR OPGELICHT. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt meldt: Een strafzaak tegen twee Nederlanders, wier namen verschillend worden opgegeven, mar die Otto van der Heule en Walter van der Rijs schijnen te heeten, heeft te Parijs de aandacht getrokken. Zij hadden zich wegens oplichting van een rechercheur te verant- woorden. De komische noot ontbrak niet, en de rechtzaak zelf speelde zich in vroolijke omstandigheden af. Op 26 Februari hadden zij op verzoek van het Fransche ministerie van oorlog de recherche te Parijs opgezocht, omdat ze voorgaven, een Duitsch spion, dien ze te Utrecht gekend hadden en die Ulrich heette, te willen uitleveren. Ulrich moest hen te Maubeuge wachten om hen naar Metz te leiden, waar een tweede spion, Schmitt, hun documenten zou overhandigen, die ilaar Duitschland moesten worden vervoerd. Een inspecteur werd met beide Nederlanders mee- gegeven. Hij at eerst met hen en overhandig de Van der Heule op diens verzoek duizend francs, om hem eenige kosten te vergoeden. Van der Heule teekende een regu, maar ont- kwam terstond. Van der Rijs bleef o-nder be- waking, en twee dagen later was ook Van der Heule weer gepakt. Deze zei gisteren voor het gerecht, den in specteur niet te hebben willen oplichten; bo vendien zou hij dronken zijn geweest. Een reis naar Amsterdam zou ten doel hebben ge- had, aan de Parijsche politie het voorschot terug te betalen. Van der Heule is tot zes, en Van der Rijs tot vier maanden gevangenisstraf veroor- deeld. VERSTEKELINGEN. Met l;et stoomschip Bellepline, dat 6 we ken gelederr- van Antwerpen naar Boston is vertrokken, is de 25-jarige Russische sto ker A. R. als verstekeling meegegaan. In Boston zag hij evenwel geen kans, aan wal te komen, en zoo is hij met dit schip, dat ver- volgens naar Rotterdam is gereisd, aldaar aangekomen. De rivierpolitie heeft hem van boord gehaald en ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. Men weet even wel met dezen man geen weg, omdat men hem in geen enkel land wil hebben. Men zal probeeren, hem met een sowjet-schip mee te krijgen. - Met het stoomschip Nieuw-Amsterdam van de Holland-Amerika-lijn is te Rotterdam aangekomen de Nederlandsche timmerman J S. uit New-York, die de reis als versteke ling heeft meegemaakt. TRAMBOTSING. Gistermorgen is te Haarlem een wagen- trein van de E.S.M. ter hoogte van de remise aan de Leidsche vaart, komende uit de rich- ting Haarlem, op een uit de tegenovergestel- de richting komenden wagentrein gereden. De botsing was zeer hevig. De beide balkons werden in elkaar gedrukt, waarbij de wagen- bestuurder v. d. Z. daar tusschen beklem-d geraakte. Hij werd door leden van den onge- vallendienst voorloopig behandeld en daarna per brancard naar de Mariastichting ver voerd. De materieele schade is vrij aanzien- lijk. De wagenbestuurder verklaarde, dat, toen hij de botsing zag aankomen, zijn rem stroomloos stond en de botsing dus onvermij- delijk was. Het ongeluk is gebeurd doordat van een tramtrein uit de richting Haarlem een wa gen derailleerde, zoodat deze trein stroom loos doorreed. De toestand van den wagenbestuuredr v. d. Z. is niet zoo ernstig als "zich eerst liet aanzien. DE REGEERING EN HET GEOR- GANISEERD OVERLEG. In een Zaterdag te Utrecht geliouden ver gadering van het hoofdbestuur van den Cen- tralen Nederl. Ambtenaarsbond met de verte- genwoordigers van dien Bond in de verschil lende bijzondere commissies van overleg is de voigende motie aangenomen: De vergadering enz. overwegende, dat ver schillende vraagstukken ten opzichte van de regeling van de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel, zooals: rechtspositie, sala- rieering en klassificatie, dringend om oplos- sing vragen; constateerende, dat de regeering alles na- laat te doen, wat het brengen van die oplos- sing kan bevorderen, en zelfs centraal geor- ganiseerd overleg door niet bijeenroeping practisch buiten werking stelt; protesteert tegen deze tactiek der regee ring, waardoor aan de organisatie rechtma- tige invloed op de regeling van de arbeids voorwaarden van het rijkspersoneel wordt onthouden, en het door de regeering zelf in- gestelde centrale overleg wordt genegeerd; juicht toe, dat het algem. comity ter behar- tiging van de klangen van overheidsperso- neel thans het initiatief heeft genomen tot het bijeenroepen van de centrale commissie van overleg; besluit een krachtige actie te voeren om in den voor het personeel zoo nadeeligen toe- stand ten spoedigste verandering te brengen, en gaat over tot de orde van den dag. DUITSCHE BELANGSTELLING VOOR DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSWONINGBOUW. Gister is te Rotterdam op bezoek geweest een gezelschap van twaalf vertegenwoordi- gers van het gemeentebestuu'- van Leipzig, bestaande uit drie wethouders en negen raad died en, die in oogenschouw komen ne men, wat in ons land op het gebied van den volkswoningbouw wordt gedaan. Dinsdag hebben de heeren Amsterdam bezocht. On der geleide van ir. A- H. Sweys van den woning- dienst maakten de Leipziger vroede vaderen gistermorgen een tocht naar den Linker- Maasoever om Vreeswijk en de betonwonin- gen t'e bekijken. Des mid-dags zijn ze naar Tusschendijken, het Witte dorp, Oud Ma- thenesse en den Galerijbouw in Spangen ge weest. Zij vertrokken gisteravond naar Den Haag.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6