DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTRF.KEN. m Buitenlandscfi pmengd nieuws. No. 100 Dir nummer bestaat nit 3 blades, Hunderrt nosren en twintisrste Jaargang 1927 VRIJDAG mmm 29 APRIL Uit het Pariement Dageiijksch overzicht. BuifenlaRid Deit Conrant wordl ELK EN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, oitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheefe Rijk /2.50. AfzonderlUke en bewrjsnummers 5 cents. mmssMme* PRUS DER OEWONE A0V ERI ENTlfiNi Per regef 0.25, bij groote contracten rabat Qroote letten naar piaafsrtrfntfs Brieven franco aan de N. V, Boek- en HandelsdrukkerQ r/b COBTM ft l^ftH Voordam C 9. Directeurt O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADCA1A* Den Haag, 28 April 1927. p 'Na gistermiddag nog de begrooting van het Dep. van Kolomen te hebben goedge- keurd, heeft de Eerste Kamer heden de be- handding van de Indische Zaken niet dade- lijk voortgezet, maar eerst wat kleiner goed afgewerkt. Daartoe behoorde onder meer de samensmelting van de dienstvakken der regi- jtratie en der directee belastingen. Na korte gedachtenwisseling heeft de Ka mer er haar fiat aan geschonken. Wijders heeft de Kamer hare goedkeuring verleend aan de begrootingen van Marine en van Oorlog telkens met 23 tegen 11 stem- men. Tegenstemmers waren de sociaal-demo- craten en vrijzinnig democraten. De daarop volgende behandeling van de Indische begrooting is ingezet met een uit- yocrige rede van den heer De Muralt V. B.), waarvan de hoofdstrekking in de eerste plaats was te waarschuwen tegen de z.g. ethische richting in het bestuursbeleid, met al haar excesses. Men blijve toc'h praktisch in zijn zorg voor het welzijn van den inlander, zorge meer voor vale- dan voor hooggaand intellectueel onderwijs enz. Onlusten als we thans in Indie hebben beleefd zijn niet te wijten aan een slechten economischen toe stand, doch enkel aan Russischen invloed, zij bewijzen echter, dat ons Indische leger ze- ker niet verzwakt mag worden, liefst ver- sterkt evenals de politie, niet in de laatste plaats de recherche. In verband hiermede protesteerde de heer De Muralt tegen de gra de aan terdoodveroordeelden verleend, maar tevens kwam hij op tegen de misleidende wij- ze, waarop de sociaal-democraten hier te lan- de de zaken voorstellen en zoowaar den oud- gouverneur-generaal Fock als beul der inlan ders afbeelden. Trouwens de gansche bon ding der sociaal-democraten in Indie keurde spr. ten sterkste af. De heer Blomjous R.-K.) hield verVol- gens een pleidooi vooi de vrijheid van bewe- ging der katholieke missie in Indie. Ook waarschuwde hij tegen verzwakking van on- ze weermacht, speciaal onze zeemacht in Indie. De heer mr. Mendels (S. D. A. P.) tracht- te weder den indruk te vestigen, dat de eco nomische en staatkundige toestanden in In die hoofdoorzaak zijn geweest van de com- munistische woelingen. Spr. levendig als ai- tijd zakte daarbij af tot Atjeh en zette ifiteen, dat daar feitelijk nog steeds geeri rust heerscht, doch er geregeld inlanders door ons moeten worden neergelegd. De regeering ontkent het bestaan van eco- nomische oorzaken van eenige beteekenis, tot verklaring der algemeene ontevredenheid, doch heeft zij een commissie van onderzoek benoemd. Maar dan had zij toch haar oor deel moeten voor zich houden tot de commisr sie haar meening had gezegd. De heer Men- dels hield tegenover den heer de Muralt vol, dat de belastingdruk en den druk van het hoofdgeld voor de inlanders te zwaar is en liet zich daarbij zeer onheusch uit over dien spreker, hoewel de heer de Muralt de verga- dering had moeten verlaten. De spreker klaagde vervolgens over de overmacht van het kaptaal in Indie en op de Indische regeering en brak daarbij den staf over de hooge amb- tenaren, die, nauwelijks uit den Staatsdienst gcgaan, onmiddellijk een hooge N trekking bij groote ondememingen aanvaarden. Dat moest verboden kunnen worden, omdat dit een bron van corruptie kan worden. De heer Mendels heeft ook nog een zeer ge- rechte waarschuwing laten hooren tegen het uitdeelen van klappen aan inlanders. Over't algemeen worden dergelijke zaken te laag gestraft, maar bovendien is het gevaarlijk in den tegenwoordigen tijd. In verband hiermede drong de spreker aan op utibreiding van het aantal arbeidsinspecteurs. Ten slotte heeft hij geprotesteerd tegen het optredeu der over- heid tegenover de staking der metaalbewer- Jcers te Soerabaja, van wier bestaan de spr. een zoodanige deerniswekkende teekening gaf, dat men haast kan begrijpen,, dat zij in hun lot niet berusten willen. Wachten wij echter af wat minister Koninigsbergen op de rede van dezen afgevaardigde antwoordt. Morgen wordt de behandeling der Indische Begrooting voortgezet. Loopt zij af, dan gaat de Kamer tot 10 Mei uiteen; anders zal zij Dinsdag weer bijeen moeten komen. De Rust in Marokko wederge- keerd? Bezorgdheid in Alba- nie; De Stilte in China. Het was weer eens mis in Marokko, men weet het En ditmaal ging het spreekwoord „Een ongeluk komt nooit alleen" ook weer eens op. Immers: tegelijkertijd met de herleving •der onrust onder de oipstandige stammen in de Fransche en Spaansche protectoraten werd gansch Marokko hevig geteisterd door xware regens en stormen. De toestand leek weer even critiek te zullen worden als ten tijde van Abd el Krim's dictatoriaal bewind. Thans schijnt het echter, dat men zich niet langer ongerust behoeft te maken. Want al waren de berichten zeer zeker verontrustend, al bestond het Spaansche le ger grootendeels uit imlandsche troepen, waarvan velen vroeger deel uit maakten van Krim's leger, zoodat men vreesde dat zij on- beirouwbaar waren en al kregen de Span- jaarden vooral aanvaukelijk enkele gevoelige klappen, thans is men den toestand weer vol- komen meester. Alle venloren posten zijn her- overd1: de Spanjaarden beheerschen opnieuw strategisch-belangrij'ke punten en het con tact met de Fransche troepen is geheel en al hersteld. Het is dus goed afgeloopen in Marokko! Beter dan velen verwachtten Geeft de toestand in Marokko reden tot tevredenheid, Albanie schijnt meer en meer voor Zuid-Oost turopa een twistappel te zullen worden. Doch niet alleen speelt het een hoogst bedenkelijke rol op buitenlandsch politick gebied, ook in het binnenland gaan de zaken allesbehalve naar wensch! Ja zoo slecht gaat het zelfs, dat de huidige regee ring zich ernstig bezorgd begint te maken over de geruchten over een aanstaande revo- lutie. En dat is. logisch, wanneer men weet, dat de tegenwoordige staatspresident Adimed beg Zogoe nu niet precies kan bogen op de sympathie van de meesten zijner onderda- nen. In tegendeel! Zijn Italiaansche gezindheid verbittert niet alleen de aanhangers van zijn voorganger Fan Noli, maar ook vele andere Albaneezen, o.a. de emigranten. Dat vooral deze laatsten, die deels vrijwil- lig, deels gedwongen het land hebben verla ten niet stil zitten en zooveel mogelijk trach- ten naar omverwerping van het regime van Achmed, bliikt o.a. uit een teleerratn in die N'eue Freie Presse, waari-n gemeld wordt, dat de zich te Bari bevindende leiders der Alba- neesche emigranten zich aan het scherpe toe- zicht der Italiaansche politie hebben weten te onttrekken en in een schip naar Ragusa ontvlucht zijn. Hun p'an is thans samenwerking met de te Weenen en Belgrado wonende Albaneezen te bewerkstelligen ten-einde zoo met grooter kans van slagen te kunnen c -heiden aan de veriaging van Achmed beg Zogoe. Men heeft Albanie niet eens h e t land der revolutie genoemd. Als het prijs stelt op dien srihoonen naam dient bet ook in 1927 voor minstens epn ete- viige revolutie te zorgen!! China. Het is er stil. Stiller dan het in iang ge weest is. Belangrijke krijgsverrichtingen vin- den niet plaats. Ook de binnenlandsche oo- litieke to-estand is, na de breuk tusschen Han- kau en Tsjang Kai Sjek, betrekkelijk rustig geworden. En intussehen blijven de mogendheden, ontevreden als zij zijn over het antwoord op hun eerste nota, rustiglijk onderhandelen over de verzending en redactie van de twee- de. Nu is het geval gecompliceerd, dat dient toegegeven. Zooals men weet was Tsiang Kai Sjek als opperbevelhebber feitelijk de verantwoorde- lijke man voor de onlusten en wandaden te Nanking. En ook thans zetelt zijn bewind nog in die stad. Na Tsjang's breuk met Hankau zijn de mogendheden echter ten zijnen opzichte meer vergoelijkend geworden en blijven zich dan ook op het standpunt stellen, dat zij niet met Tsjang, maar met de regeering te Hankau en den vertegenwoordiger ddarvan Tsjen te ma ken hebben. Buiten deze kwestie om blijkt echter ook de vorm en inhoud der nota aanleiding tot mee- ningsversc'hil te geven. De Vereenigde Staten verzetten zich ten sterkste tegen alle dreigement, zij willen vooreerst geen „definitieve maatregelen", d. w.z. geen represailles bij het uitblijven van nader bevredigend antwoord. En schijneti de zaak nu maar eerst eens liever op haar be- loop te laten, nu door de scheuring in de Zuid-Chineesche regeering en het optreden van Tsjang Kai Sjek de toestand zoo zeer is veranderd Dat echter blijkt in het geheel niet naar den-zin van Britsehe kringen in China, die dan ook hot de regeering te on den krachtige vertoogen hebben gericht wegens het dralen der mogendheden met een vender optreden. men schijnt juist hier zeer voel te gevoelen voor strafmaatregelen en meent, dat de slap- pe houding, die na'd'e onbevredigende ant- woorden van Tsjen is aangeno-men, de posi- tie der tuitenl anders in China slec'hts onguin- stiger maakt. Onderling zijn de. voornaamste mogendhe den het, zooals men ziet allesbehalve eens. En't kan, als 't wat tegen loopt, ook no-g lang duren eer ze't wel eens zijn. Intussehen is het in China stil. De stilte voor den 4storm!!! CHINA. DE TOESTAND. Een anti-Engelsch manifest van Tsjang Kai Shek. Vlogens een b richt uit Shanghai aan die „Chicagb Tribune", heeft generaal Tsjang Kai Shek een manifest van de Koeomintang gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de Engelsche gezant te Peking plannen uit- werkt, om groote stukken Chineesch gebied bij Nanking en Shanghai te bezetten, in ver band met de afwijzing der eischen van de nota der 5 mogendheden. Het manifest roept het Chineesche volk op, om niet alleen de militairisten, doch ook de imperialisten ten val te brengen, waarvan de Engelschen de voornaamste zijn. In het manifest herinnert Tsjang Kai Shek in het bijzonder aan het bombarde- ment van Wanhsien, dat verleden jaar heeft plaats gehad en waarbij tal van Ghineezen om het leven zijn gekomen. In verband met dezen oproep van Tsjang Kai Shek zijn nog 2 regimenten naar Shang hai gezonden, daar men voor verstoring van de orde vreest, vooral op 1 Mei. Een twintigtal Chineesche com- munisten omgebracht. Op bevel van maarsohalk Tsjang Tso Lin zijn 21 Chineesche communisten, die bij den inval in de vRussische ambassade te Peking gevangen zijn genome.] na een geheime rechtszitting geworgd. Geen der Russen is geexecuteerd. Er bevinden zich nog 30 Chi- neezen in gevangenschap. De rooden volledig verslagen. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de strijd- krachten van Tsjang Kai Shek de roode troe pen van Hankow 20 mijl ten Oosten van Ki- oekiang volledig' veislagen hebben. De roode troepen trokken plunderend op Kioekiang terug. Men vreest dat Kioekiang geheel leeg geplunderd zal worden, als de hoofdmassa van het terugtrekkende leger daar aankomt VOLKENBOND. DE ECO'NO MISCH E CONE E RENT! E. De meening van Loucheur. Loucheur heeft op uitnoodiging van den bond tot bevordering van het denkbeeld van den volkenbond te Rijssel een lezing gehou- den over de economische wereldconferentie. Hij wees erop, dat het do-el van den volken bond de handhaving van den vrede in Euro- pa is, doch de economische middelen zijn daarbij van veel meer belang dan de politick. Het denkbeeld van de Vereenigde Staten van Europa moet men laten varen. Practisch en uitvoerbaar is het denkbeeld van een tolu- nie en van een internationaal handelsver- drag. Noodzake'ijk is een raticneele organi- satie van de Industrie, wil Europa niet capi- tuleeren voor de dagelijfcs to-enemende rijk- dijmmen van Amerika. DUITSCHLAND. DUITSCHLAND. DE BANDEROLLENVERVALSCHING. Blijkens een telegram uit Dresden aan de „K61n. Ztg." zijn ook daar in verband met den zwendel in vervafschte cigarettenbhnde- rollen arrestaties gedaan. Drie personen, verdacht van deelneming aan deze onregelmatighedien, zijn in lianden der justitie gesteld, o. a. de chef van de Ta- bakhandelsgesellschaft „Balkan", tevens agentuur van de Ned. Turksche Tabakmaat- scliappij te Rotterdam. Een der gearresteer- den heeft hekend; de twee anderen ontkennen alle schuld. STORM EN HOOG WATER. Overal groote schade. Het spookt de laatste dagen geducht in Duitschland, niet zoozeer in de politiek, dan wel in de atmcsfeer. Van alle kanten met een enkel woord is er reeds melding van ge- maakt komen berichten over orkaanachfige stormen, sterken regenval en daardoor ont- stane overstroomingen, welke groote schade vercorzaken aan te velde staande gewassen, woningen, dijken enz. Blijkens de mededeelingen in de bladen heeft de storm vooral in den nacht van Maandag op Dinsdag te Berlijn heftig ge- raasd en nog al schade veroorzaakt. Talriike ruiten moesten het ontgelden, terwijl menige dakp op straat terecht kwam. In parken en tuinen werd het wat jonge groen vernield. In het gebied van de Beneden-Oder is een ware verwoesting aangericht. Te Stettin wer- den eenige groote spiegelruiten ingedrukt; in de haven werden de golven gevaarlijk hoog; en enz. werden overstroomd door het overslaande water zoodat alle arbeid onmo- gelijk werd. Het platteiand werd blank gezet; op verschiHende plaatsen liet men het rivier- water over de akkers loopen, teneinde den geweldigen druk op de dijken te verminde- ren en breuken te voorkonien. Bij Schwedt staan dientengevolge 10.000 morgen, land onderwater. De zomerdijken van de Elbe zijn grootendeels overstroomd; bij het dorp Ban- dekow kon niet belet worden, dat het water een gat in den dijk sloeg; met zandzakken enz. trachtte men erger te voorkomen, hetgeen voorloopig gelukte; politie zette het bedreigde gebied af. Het terrein tusschen de dorpen Langendorf en Danneberg is in een reusach- tig meer veranderd, waaruit hier en daar een dak uitsteekt een bij ons maar al te wel bekend beeld der verschrikking! In geheel Mecklenburg rekent men op was van het wa ter, zoodat men een dergelijke catastrofe als in het vorige jaar voorziet. FRANKRIJK. BRIANITS JUBILEUM. Naar aanleiding van den 25sten verjaardag van Briand's deelneming aan het politieke le ven van Frankrijk ontvangt hij uit binnen- en buitenland nog voortdurend gelukwenschen. In antwoord op een gelukwensch van Strese- mann verklaardfe Briand o. a. dat hij de twee laatste jaren tot de vruchtbaarste rekende, waarin hij in het belang van beide landen en den wereldvrede samen met Stresemann een- sremmig hetzelfde doel nastreefde. ENGELAND. DE VAKVEREENICINGSWET. Gevaar voor den vrede in de In dustrie. De „National Industrial Council", die ge- sticht is om vriendschappelijke betrekkingen te scheppen tusschen werikgevers en werkne- mers en waarin beid'e groepen vertegenwoor- digd zijn, heeft naar de „Daily Chronicle" meldt, een beroep op den premier gedaan om het wetsontwefp op de vakvereenigingen in te trekken, daar naar de meening van den Council" het ontwerp de beweging vooi' vrede in de Industrie ernstig zal benadeelen en de opleving van het bedrijfsleven zal be- Icmmeren. DE VAKVFREENIGINGSWET. Het oor deel der Amerikaansche arbeidersbeweging. Green, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft verklaard, dat de Amerikaansche arbeidersbeweging „met groote ongerustheid" het Britsehe wets- ontwerp inzake de vakvereenigingen be- schouwt. Hij verkl^arde, dat dit ontwerp ge heel in strijd is met de Britsehe traditie en dat het onnoodig is, gezien die gematigdheid en de kalmte, waarmee Groot Brittannie aan de algemeene staking het hoofd heeft gebo- den. DE BRIT SCH-1 NDTSCH€ VLOOTWET. Het hoogerhuis heeft in tweede lezing de Britsch-Indisc'he vlootwet aangenomen, die door het lagerhuis reeds is aangenomen. Lord Birkenhead verklaarde, dat deze wet fen deel heeft een Britsch-Indische vloot te doen ontstaan uit den reeds bestaamden kern van de kontnldij'ke Britsc'h-Indische marine en deze te ontwikkelen tot een instrument, dat in de eerste plaats bestemd is voor de plaat- selijike verdediging ter zee van Britsch-rnd'ie, doch tevens geschikt zal zijn om een rol als een der groepen van de overzeesche vlooten te vervullen, welke door de gemeenschappt 1 ij- ke grondslagen zullen samenwerken voor de rijiksvlootbelangen. Tevens zal de maritieme verdediging van Britseh-Indie, door de schepping van een Britsch-Indische vloot mogelijk te maken, haar eigen plaats in het stelsel der Britsch- Indische constitutie innemen. Burggraaf Haldane steunde uit naam van de arbeiderspartij het wetsvoorstel en zeide, dat het uit een strategisch oogpunt goed schijnt, dat Britsch-Indie een eigen vloot zal hebben. Volgens militaire overwegingen is Brifsch- Indie een werkelijk eiland. RUSLAND. MUSEUMDIEFSTAL TE MOSKOU. Vijf belangrijke schilderijen ont- vreemd. Een Reuter-bericht uit Moskou meldt: Vijf buitengewoon kostbare schilderijen zijn uit het kunstmuseum te Moskou gestolen: Rembrandt's Christus, Titiaan's Ecce Homo, Correggio's Heilige Familie, een Heilige Jo hannes door Carlo Dolci en Pisano's Geese- ling van Christus. De dief heeft uit de schilderijen van Ti- tiaan en Rembrandt de voornaamste partijen gesneden en de bcroemde achtergimnd van de Rembrandt is vernield. De overige drie doe- ken zijn geheel uit de lijst gescheurd en mee- genomen. De waarde der gestolen schilderijen be- draagt 655.000 rcebel, volgens de schatting die voor den enoorlog werd gemaakt. Natuurlijk v/ordt al het mogelijke gedaan om de gestolen stukken op te sporen. AMERIKA. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN. Aanzienlijke waardevermeerdering. Uit New York wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de gesequestreerde Duitsche eigendommen in de Vereenigde Staten in den loop van de laatste drie jaren met ongeveer 50 millioen dollar in waaide ?ija toegenomen. Deze belangrijke waardevermeerdering is een gevolg van de voortdurende hausse aan de Amerikaansche beurzen. DE M IS S I'SS IP PI-OVE RSTROOM INl GEN. De hulpverleening. Uit New-York wordt geseind, dat de scha de, toegebracht aan spoorweggebouwen al leen op zeven millioen dollar wordt geschat. Reeds hebiben bankiers 2 millioen dollars verstrekt om de vluchtelingen te hulp te ko men. New-Orleans bevindt zich thans reette drie meter beneden het niveau van den Mississip pi. Hoover heeft de laatste voorbereiding la ten treffen om de dijken beneden New-Orle ans door te steken. De wateren van de Mississippi passeeren Memphis met een volume van 600.000 kub. meter per seconde, dat wil zeggen tienmaal de normale hoevealheid van den Nlagara- waterval. Een spoorbrug over de Red River is inge- stort, juist nadat een Hein vol vluchtelinger. was gepasseerd. GRIEKENLAND. REVOLUTIE VERIJDELD. De „Matin" verneemt uit Athene: De Grieksche politie heeft een militair complot ontdekt tegen het bewind Er hebben te Athene en in Saloniki talrijke huiszoekingen plaats gehad. Een aantal aanhangers van den ex-dicta- tor Pangalos zij ngearresteerd. Volgens een bericht van de „Information" heeft de regeering te Athene de arrestatie van nog meer aanhangers van generaal Pangalos gelast, die bij het complot tegen de regeering betrokken zijn. Onder de gearresteerden be\inden zich generaal Kapaicanos en kolonel Belsamana- ki. De arrestaties hebben te Athene groote opwinding veroorzaakt. PANGALOS. Naar lthaka overgebrackl Volgens een bericht uit Athene, zoo meldt de Duitsche radiodienst, is de voormalige Grieksche premier Pangalos naar een onder speeiale bewaking staande gevangenis op het eiland lthaka -overgebracht, ten einde hem e'ke mogeliikheid tot terugkeer naar Athene af te snijden. POLEN, BESTRIJDING VAN CORRUPTIE. De staatspresident zal een verordening uitvaardigen, waarbij een buitengewone com- missie van vijf leden in het leven wordt ge* roepen ter bestrijcrng van misbruiken bij staatsbedrijven en ondernemingen, bij welke de staat is geinteresseerd. Zij zal bestaan uit twee civiele rechters, een militairen rechter. een off icier van 'ustitie en als voorzittei den diredeur der rekenkamer. LITAUEN. DE ZAAK-PAJAUJIS. Ter dood veroordeeld. De krijgsraad heeft de oud-afgevaardigde Pajaujis luitenant Tornau en sergeant Schemaitis wegens voorbereiding tot een mi- litairen opstand tot den dood door dien ko« gel veroordeeld. Negentien andere beklaag- den zijn van 12 tot acht jaar tuchthuis vere oordeeid. i Opwinding in Litauen. Verx zoeken om gratie. Dit vonnis heeft in democratische kringen in Litauen ernstige verontwaardiging gewekt. Onder de bevolking heerscht groote opwin ding. Men neemt aan, dat de staatspresident den drie ter dood veroordeelden gratie zal verleenen. Desbctreffende verzoeken zijn reeds ingediend. KORTE BERICHTEN. In de textielindustrie te Hamburg it een staking uitgebrcken, waarbij 5000 arbei- ders betrokken zijn. De werkgevers hadden een eisch tot loonsverhooging met 15 pCt. er verkorting van den arbeidsdag tot 8 uur pel dag verworpen. Zij eischen, dat de werklie- den 54 uur per week zullen arbeiden. Nabij Gera in Tiiuringen is een perso- nenrtein gederailleerd, waarbij een dam* werd gedood en 15 personen ernstig werden gewond. Zeven wagons kantelden. FAMILIE-DRAMA. Te Bruay-en-Artois bij Bethune heeft een Joego-Slavische mijnwerker zijn vrouw es z'n heiden kinderen alsmede zichzelf den hals afgesneden. De arbeider wilde naar Australie verhuizen, maar zijn vrouw wel- gerde mee te gaan, waarop blijkbaar de mijn werker de afschuweliike misdaad begaam heeft. De man en de beide kinderen waren reeds overleden toen een buurman hen vond, de vrouw leefde nog, maar haar toestand wai vrijwel hopeloos. v iCja«itea A I -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1