DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor feet leutrale Gentrale Ziekenhuis. Voorjaarsbioementenfoonstelling Kroonprinses. I Hit het ParBemen Buifenland o. 101 Wofflderd negen en twintigste Jaurgang 1927. ibonnementsprljs bij voomitbetaling per 3 roaanden f2.-, fir. per post f2.50. Rewljsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p, regol, grootere Letters tinar mliiitMiltmto: Brieyen franco N.V* Boek- en flandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel, AdminLstn No. 3. Redactie N<x 38. ZATERDAG 30 APRIL. v.tn. Cadettensciiool. Schifferend buitenterrein, Inferieurs, enz. bit nummer bestaat nit 3 biadea. Direcieur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week die volgende bij- dragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neuirale Centrals Ziekenhuis: Wed, C. B,, Bergerineer 2.50 Uit den Spaarpoi van de kinder en Lena, Corrie en Cornells, Bergermeer 1. Een van de 7000 huisvr: s G. V.s alhier,,1.50 Een van de 7000 huisvreu ?t vrouw en kinderen6. K., alhier2.50 Van twee dames en een propagandist 3. Van de bruiloft van Tijs en Bappie 20. L., alhier25.— G. V., alhier 1 Tctaal 63.50 Bij den penningmeester van het hoofd comite, Mr. Moens alhier, zijn de volgende bijdragen ingekomen: Van een onbekende door tusschenkomst van den Burgemeester van Alkmaar 2000. De vorige week was bijeen f 2395.20^ Bijgevoegd van beide Inzamelingen2063.50 In totaal dus bijeen f 4458.70 De op den voorgrond tredende gebeurte- lis is deze week natuarlijk de vorstelijke gift, velke beter laat dan nooit bij den pen ningmeester van het hoofdcomite is binnen gekomen. Een bankinstelling te 's-Gravenhage heeft deze bijdrage van een h.arer clienten die helaas onbekend wenscht te blijven door bemiddeling van den burgemeester aan het hoofdcomite doen ioekomen. Het is, als wij ens niet vergfssen, de grootste gift van particuliere zijde, welke tot dusver bij de inzameling van het ziekenhuis is binnengekonien. Wij weten niet, of de goede gever of geef- ster wekelijks onze verantwoording leest. Is dit wel het geval, dan moge hij of zij bier de verzekering aantreffen, dat deze vorste lijke gift in grooten dank aanvaard is. Als dergelijke bijdragen binnen komen, wordt hef collecteeren een onverdeeld genotegen. Wat onze eigen inzaaneling betreft, wij hebben de vorige week reeds gevreesd, dat een optocht van 7000 huisvaders, die alien f 1.op ons bureau kwamea deposiecren, een gebeurtenis is, die adeen maar in een sprookje kan voorkomen. En toch leeft er in ieder menscb altijd nog zoo'n stifle hoop, dat zooiets eens in werke- lijkheid zal plaats vinden Maandagmorgen vroeg kwam er een huisvadtr een gulden brengen. Hij vertelde, dat hij een van de 7000 was en toen hij weg was, hebben we nitgerekend, dat we er-nog maar 6999 noo- dig hadden cm ens doel te bereiken. Helaas is de toeloop van huisvaders niet zoo groot geweest, als wij wel verwacht hadden. Er is in den loop van de week nog maar een gekomen, hoewel deze ons verraste met de mededeeling, dat hij voornemens was, ook veor zijn vrouw en kinderen bij te dr'agen. Eerlijk gezegd speet het oris, dot het gezin van dezen syrapathieken huisvader niet veel grooter was, hoewel wij zoo'n vermoeden hebben, dat de betrokkene het in dit opzicht niet heelemaal met ons eens is. Wij hebben nog een stille hoop, dat de vader van het Burgerweeshuis ons zal faezoe- ken en dan hetzeilfde royale systeem in toe- i passing zal brengen. Het bedrag, dat wij deze week bij elkaar „gebedpld" hebben, ^inkt natuurlijk in bet niet tegenover dat wat Mr. Moens triom- phantelijk in zijn verantwoording kan ver- m eld en, maar wij hebben zoo'n siil vermoe den, dat de weegschaal van het geiuk ook nog wel eens naar onzen kant een doorslag zal geven. Het doet er ten slotte weinig tae, wie het geld ontvangt, als't er maar kcrnt. Het gaat allemaal in een grooten spaarpot, waaruit straks de bouw van het ziekenhuis betaald zal moeten worden, Hoofdzaak is, dat onze wekelijksche ver antwoording een steeds wederkeerende her- innering aan het nog bestaande tekort zal zijn en tevens een aansporing, daarvoor zoo mogelijk nog een kleine bijdrage toe te zenden. Laten er nu de volgende week eens zoo- veel huisvaders naar ons bureau trekken, dat er een politieagent noodig is, om het verkeer te regelen en een extra bijblad, oan de giften te kunnen verantweorden. Wij zijn gaarne bereid, het goede voor- beeld van de Bloemententoonstelling te vol- jen en elken 500sten bezoeker een azalea of lortensia aan te bieden. machtigd tot zelfstandiger optreden, ja zelfs bevoegd in bijzondere omstandigheden het regentschap te voeren. Gelukkig zijn deze bijzondere omstandig- heden niet aanwezig en de Prinses zelf aller- i eerst zal daarvoor van harte dankbaar zijn. Koningin Wilhelmina, de constitutioneele vorstin bij uitnemendheid, is nog jong en krachtig en men mag algemeen hopen en verwachten, dat zij nog vele jaren Haar plaats als Landsvrouwe zal blijven innemen. Maar toch is daarnaast de meerderjarig- heid van onze Prinses van beteekenis omdat Zij in den loop der jaren de taak van Haar Moeder niet onbelangrijk zal kunnen ver- lichten. Het volk, dat zijn Vorstin bij bijzondere gebeurtenissen in zijn midden wenscht, zal in verloop van tijd ook in Prinses Juliana de Oranje-vorstin begroeten en huldigen. De verandering, die deze verjaardag met zich meebrengt, zal eigenlijk hoofdza elijk door de Kroonprinses zelve gevoeld worden. Waar gelukkig de toestand hier te lande zoo is, dat aan de Prinses geen regeerings- verplichting wordt opgelegd, zal het Neder- landsche volk Haar ook na dezen dag zien, zooals het Haar tot dusver gekend heeft. Deze verjaardag is slechts een waarschu- wing. Een waarschuwing dat de kinderjaren van onze Prinses voorbij zijn, dat zij een nieuw levenstijdperk is ingetreden, dat zjj volwas- sen is en voorbereid tot alles waartoe Zij op ieder oogenblik in het belang van Staat en Volk geroepen kan worden. Wij weten eigenlijk van onze foekomstige Landsvrouwe niet vgle bijzonderheden. Men heeft hier en daar herhaaldelijk van haar dagelijksch leven, van haar verkeer in den kring van familie en vrienden willen ver- tellen, maar het is algemeen bekend, dat de Koningin Haar huiselijk leven liefst zooveel mogelijk onbesproken ziet. Men moet dit eerbiedigen, hoewel daar naast met leedwezen geconstateerd mag wor den, dat veel, dat ons Prinses Juliana nog meer zou doen waardeeren, onbekend is ge- bleyen. In het boek, dat voor deze gelegenheid door den heer Hans is geschreven en waarvoor minister de Visser een voorrede heeft gege- ven, word! duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat de Koningin niet wenscht, dat Haar hui selijk leven bij een bespreking der Prinses naar voren gebracht zal worden. Maar toch wordt daarin medegedeeld, dat de Prinses een spontaan, levendig, natuurlijk kind is, dat Zij is als ieder gezond, levens- lustig meisje op haar leeftijd, dat Zij een goecl verstand heeft, dat Zij gevat en vaar- dig is. Welnu, het is genoeg, wat kunnen wij meer verlangen? Als de periode van het kind-zijn met een dergelijk getuigs.chrift wordt afgesloten, is er de belofte voor een goede toekomst, zijn aile factoren aanwezig om onze Prinses, die zich lichameiijk en geestelijk nog steeds meer ont- wikkelt, ten voile voor de Haar wachtende iaak berekend te doen zijn. Prinses Juliana is th'ans lid van dsn Raad van State geworden. Zij is gerechtigd de vergaderingen van dit ho'oge college bij te wonen, Haar plaats in te nemen in de.rij der. senatoren. Maar liever zien wij Haar anders, liever zien wij 'Haar nog de ionge, levensblijde vrouw, die in Haar academie-jaren is geko men, die in een kring van vertrouwde vrien den, straks wellicht als middelpunt van een kleine hofhoiiding, gezond en levensiustig den tijd doorleeft, dien men als de Sturm und Drang-periooie gekarakteriseerd heeft. Kroonprinses of niet, al dan niet lid. van det.i Raad, van State, er is op dezen dag voor ons niets veranderd. Want nog zetelt op den Nederlandschen troon de Landsvrouwe, wier eigen prinsesse- lijke jeugd nog zoo goed in het geheugen ligt, de Koningin, wie het volk zijn liefde en vertrouwe'n h'eeft ge'geven. Moge Prinses Juliana in verloop van ja ren Haar dikwijls moeilijke taak verlichten, moge zij vele der represeniatieve plichten van Hare Moeder overnemen. Maar moge de tjjd nog ver zijn, dat dit Koningskind het derde tijdperk van Haar le ven zal binnentreden, het tijdperk waarop de regeeringsplichten den vollen mensch zullen eischen. Cp dezen gedenkdag geven wij gaarne uiting aan onze oaVeranderde toewijding aan het stamhuis der Oranjes. Heden 30 April heeft Prinses Juliana den 18-jarigen leeftijd bereikt. En haar verjaardag heeft thans meer dan gewone beteekenis, omdat Zij thans de grens overschrijdt van het vroolijk, onbezorgd kind- zijn en het geroepen worden tot bijzondere plichten. Prinses Juliana is heden onze Kroonprinses geworden, lid van den Raad van State, ge- Den Haag, 29 April 1927. Het vooraitzjcht van vacantie spoort altijd aan tot verdubbding van ijver om me: het werk gereed te komen. En zoo heeft de me dedeeling des voorzitters van de Eerste Ka- mer, dat hij de Kamer tot 10 Mei zou laten uite'engaan, als zij heden de Indische Be- j grooting afhandelde, als een spoorslag op de besprekingen gewerkt, zoodat reeds cm drie uur de heeren zich gereed konden ma ken om hunne penaten op te zoeken. Vermoedelijk zullen dat maar weinigen hebben gedaan: de verlokking om morgen de feesten ter eere •van prinses Juliana mede te maken zal onge- twijfeld voor velen wel te groot zijn geweest. In hun eigen vergadergebouw kunnen zij op hun gemak van de mooisfce nummers van het feestprogramma getuige zijn. Men heeft zich niet gegeneerd om daarvoor zelfs de journalistenkamer in beslag te nemen, zoodat de krantelui maar moeten zien ergens anders onder dak te komen. Maar laat ik niet afwdalen: ik heb alleen over de Kamervergadering van heden te refe- reeren De eerste spreker van heden was die heer Briet (A. R.), die de cnlusten in Indie geheel toeschreef aan de commuinsten, informeerde of d€ regeering wel over voldoende middelen beschikt om het gezag te handhaven en ge- tuHde van zijn ongerustheid over de gratie- verieeningen van "den Gouverneur-Generaal aan de ter dcod veroordeelde misdadigers. De volgende spreker, de heer De Savorndn Lohman (C.-H.) achtte het gewenscht er met nadruk op te rvijzen, dat een Gouverneur- Generaal ook op grond van de nieuwe in het Regeeringsreglement opgenomen regelen slechts in overeenstemming met de opvattin- gen van de moederlandsehe regeering zijn ambt kan vervullen. Aanleiding daartoe gaf hem de omstandigheid, dat de Gouverneur- Generaal schijnt te sympathiseeren met het denkbeeld om aan den" Indischen Volksraad een inlandsche meerderheid te verschaffen. De minister van Kolonien, de beer Ko- ningsbergen, begon in zijn antwoord te be- tocgen, dat de economische toestanden in Indie niets te maken hebben met de commit nistische onlusten. De regeering was op de hoogte van de plannen, maar als de voor- zorgsmaatregelen niet voldoende zijn ge weest, dan ligt dat daaraan, dat de opstjande- lingen iets anders deden dan zij voornemens waren geweest. Zij overvielen b.v. het tele fconkantoor te Batavia, dat van geen belang is, terwijl van veel meer beteekenis ware ge weest een overval van het kantoor te Welte- vreden. Onze weermacht in Indie is vol doende, maar versterking kan geen kwaad en het aantal liefhebbers om onze regeering te steunen is gelukkig ---oot, gelijlc gebleken is. De minister is een groot voorstander van de zoo-genaamde welvaartspolitiek, doch daarnaast wenscht hij ook een goede sociale politick te voeren. Er wordt daarom gestreefd naar een verbetering van de arbeidsinsppctie en tevens wenscht de Indische regeering de medische inspectie uit te breidten. Het volks- onaerwijs moet zich behoorlijk aanpassen aan de behoeften van den inlander, maar men zij voorachtig met het vakonderwijs. Het moet daar, waar er behoefte aan is, in de eerste plaats nijverheidsonderwijs zijn. Land- bouwonderv/ijs achtte de minister overbodig. De Indische regeering streeft er naar den belastingdruk voor den inlander te verlich ten. Wijders moet een betere omgang tua- schen Europeanen en inlanders zooveel mo- gel ij'k worden bevordercL Wat de gratieverkeningen van den Gou- verneur-Generaal betreft, de heer De Graaff heeft daarbij niet zijn persoonlijke inzichten gevolgd, doch gemeend, dat hij rekenjjig nicest houden met de toekomst als het com- lnunisme weer tot het verfeden behoort. In- tusschen lieeft de minister de motiveering van zijn gratiebesluiten niet verno-tnen. Ds op Niemv-Guinea geinterneerden zullen niet tot arbeid worden gedwongen, er zal echtcr ruimschcots gelegenheid zijn zich door ar beid nuttig te maken. De minister vereenigde zich geheel met den 1 of welke aan den afgetreden Gouverneur- Generaal was .gebracht. Wat de somensfelling van den Volksraad betreft is in voorbereiding een voorstel om daarin wijziging' te brengen. zoodat het in landsche element er meerderheid wordt. In de rcgeling van de -zending wenscht de mi nister vc'oralsnog geen verandering te bren gen. Nadat verschilfcnde snrekers hadden gere- pliceerd is de Indische Begrooting- aangenc- men met de sociaal-democraten als tegen- stemmers. Na afdeening van eaiire kkinere o'ntwer pen, afcmede van de Surinaamsche Begroo ting; wasrover de geheele Kamer zweeg, is U:vergadering tot 10 Mei uiteengegaan. ©w©sa^I©iit0 j Spcinje's wankelende 'Troon. j Be!gig's. Internationale posiiie. Dc economische toestand in Dmtsch- land. Koning Alfonso van Spanje gaat jubilee- ren: in Mei regea't hij I'll jaar.' Nog staat zijn troon overeind, ondanks de tallooze ma- len dat hij gewa'nkeld heeft, ondanks de po- gingCn die van aflprlei kanten worden aan- gewend om hem te doen ineenstorten. Dit jubileum het kan voor Alfonso's verminkie koningschap wel eens bedenkelijke gevolgen na zich sleepen. Immers: bemmd is de weinig kr-achtige vorst slechts bij een zeer klein gedeelte van zijn volk en allerminst wel bij de vooruitstrevende elenienten, die ook in Spanje in macht blijven toenemen. Ook onder de vroegere absolute voorstanders der nio- narchie is- na het toekerinen der dictatorial beyoegdheden aan-den Cataleenschen Musso lini Primo de Rivera een bedenkelijke koel- heid te constateeren. Bizonder geestdriftig is men in Spanje ten minste nergens voor het a.s. jubileum. Van voorbereidingen voor het op 17 Mei plaats vindende feest is nog nagenoeg niets waar te nemenbuiten beschouwing gelaten dan het voor den jubilaris wel wat pijnlijk geruzie der Madrileensche hoogleeraren over de kwestie of de weinig filosofisch aangeleg- de koning al dan niet tot doctor honoris causa in de filosofie zal worden benoemd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest. Het droevig, doch veelzeggend resultaat van het professoraal gekibbel was, dat welis- v/aar slechts 16 hoogleeraren tegen stemden en 40 voor, maar dat niet minder dan 60 zich van stemming onthielden! Men verwacht thans dat Alfonso uit dit „incident" ten minste de filosofische leering zal weten te putten en wijselijk bedanken voor de eer van doctor in de filosofie Als het zoo voortgaat wordt het zilveren feest wel wat t e triest voor een waardig ju bileum! De (Brusselsche) „Standaard" lieeft onder het opschrift „Laten we zelfstandig blijven", een artikel gewijd aan de internationale posi- tie van Belgie. Wij weten heel goed, aldus het Brusselsche blad, dat Belgie door zijn strategische ligging, van groote beteekenis is voor zijn buren. De heele Engelsche politiek is daar om voor deze waarheid te getuigen. want de Nederlanden dekken de veiligheid van Brittanie's kust. Zoo pas nog hoorden we meteen een Nederland's Eerste Kamerlid verklaren, dat ons land voor Holland de historische barreel tegen Frankrijk is en het was niet noodig dat de Debats er aan herin nerde, om te bevroeden, dat Frankrijk onze gewesten als zijn Noorderglacis beschouwt. Tegenover deze begrijpelijke algemeene be langstelling, die gevaren verbergt, maar toch de mogelijkheid van gewin niet uitsluit voor "een behoedzame regeering, past, naar ons inzicht, slechts eene houding: deze eener zelfstandige neutraliteit. Niet wij zullen Europa tot een algemeen conflict drijven, niet wij zijn gemoeid met de geweldige stroomin- gen van internationale wedijver en rivaliteit Wij bewegen ons langs wegen van naarstige inspanning tot vrijwaring onzer algemeene belangen, tot handhaving onzer nationale personaliteit. Mochten gevaren dreigen-, dan dient daar hulp gezocht, v/aar de geschiede- nis van onbaatzuchtige belangstelling ge- tuigt, maar 'tzou dwaasheid zijn bij voor- baat bindende akkoorden af te sluiten met een dergelijke mogendheid op een oogenblik, dat die niet dringend noodzakelijk zijn. Het militair akkoord met Frankrijk weegt al zwaar genoeg op onze internationale faam, stempelt ons al te geweldig tot lijdzame sa- tellieten, zoodat verre van deze banden hech- ter te wenschen, wij er veeleer zouden aan denken om die tot volkomen zelfsfandigheid te herleiden.. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Stresemann heeft voor de Vereeniging van Machine-fabrikanten een rede gehouden, waarin hij zich met den economischen toe stand in Duitschland bezig hield. Het b'elangrijkste vraagstuk, aldus Strese mann, is het verschaffen van voldoende ar- beidsgelegenJieid, wat nog steeds uiterst moeilijk is. Wij bevinden ons, ging hij vcort, verge!eken met den toestand van het bedrijfs- leven voor den oorlog ongetwijfeld nog in een tijdvak vaft groote economische depressie. Het is mij daarom onbegrijpelijk, merkte hij op, dat men van welvaart of vooruitgang kan spreken. De toestand van het Duitsche bedrijfsleven wordt vooral gekenmerkt door het gebrek aan grondstof, de onvoidoende kapitaalkracht en de drukkende sociale en andere lasten. De allergrootste inspanning zal noodig zijn om de positie op de wereldmarkt te herove- ren, welke Duitschland voor den oorlog door zijn buiienlandschen handel innam. Deze po sitie was gegrond op de productie van fabri- caten en het is mijn persoonlijke meening, zeide Stresemann, dat zij gegrondvest was voor den oorlog op den gezonden toestand van de verschillende ondernemingen indivi- dueel, terwijl sommige personen "in groote mate daartoe bijdroegen. Hij besloot met den v/ensch, dat het con- centratie-proces, hetwelk na den oorlog zicii sterk heeft uitgebreid, nog ruimte laat voor ondernemingen als door hem bedoeld. CHINA. DE TOESTAND. Een nieuwe groep: neuirale zui- delijke troepen ^Een Amerikaansch bericht uit Sjanghai, medegedeld in een draadloos N. A. T.-tele- p'rain uit NeXv'-York, is wel in staat een beeld te geven van den huidigen chaotischen toe stand in China. Versebciden legers van uit- eenloo-pende grootte trekken door verschillen de de'elcn van China, zoo luidt dit bericht. Wat men eerst dacht dat no-ordelij-ke troepen, ten getate van 80.000 man bij Woehoe wa- ron, blijken thans nationalisten te zijn, doch onder bevelhebbers die naar men gelooft neu- fraal zijn ten aanzien van de sch-euring" in de gelederen der Kantonneezen. Vier colonnes natipnalisosche troepen trekken op naar Kanton, dat zich onlangs neutraal heeft verklaard. Dagelijks 10-6 uur. Zondag 10-8 uur, Entree slechts 30 ct. Tsjang Tso Lin en Sovjet-Rus- land. Grensactie der Soviets, In regeeringskringen verklaart men, dat Tsjang Tso Lin overweegt tot sluiting over te gaan van de Sovjetconsulaten in Mandsjoe- rije. In verband daarmede hebben de consu- laire ambtenaren beipaalde zaken reeds naar Moskou gezonden. Geruchten doen de ronde, dat de Russen oj> de grens van Mandsjoerije een zekere activi- teit ontwikkelen. Verklaard wordt dat Mon- goolsche cavalerie onder bevel van Russische officieren thans in het binnenland van Mon- golie doordrinigt en dat buitenlandsche waar- nemers zij uitgezonden om na te gaan of de ze geruchten al dan niet op waarheid beru6- ten. DE IN BESLAG GENOMEN DOCUMENTEN. Opzienbarende onthullingen. In het hoofdkwartier van Tsjang Tso Lin te Peking werd gisteren aan buitenlandsche cor- respondenten inzage gegeven van vertalin- gen en foto's van cenige der documenten, die naar het heet door de Chinec-sche politic in beslag zijn genomen bij den inval op 6 Apri' in gebouwen op het terrein der sovjet-ambas- sade. Uit hetgeen getoond werd bleek wel, dat men hier met een uitgebreid stelsel van spion- nage te dcen had. Zoo werden zelfs de tafel- schikkingen voor legatie-diners te Peking zorgvuldig bewaard voor later gebruik. Ver- der waren er woordeliike verslagen van tafel- gesprekken onder en lijsten met namen van alle personen, die bezoeken braohten aan de versdhillende legaties, met beschrijvingen van de betrokken personen en vaak een volledig versla-g van de gesprekken met den betrokken ambienaar der legatie. Hoc deze inlichtingen verkregen moesten worden, blijkt uit de mede gevondeii ,,instructies voor het huren van spiornen in de legaties van Japan, Engeland en Amerika". De instructies fcepakn, dat de aMus gebe- zigde spionnen niet moeten beseffen dat zij voor de sovjet-ambassade werken. Men moest hen doen gelooven, dat zij voor een bepaaldf politieke partij in China werkten. Boven he, salaris werd aan spionnen een premie beloofd voor het stelen of copieeren van geheime stuk- ken of vertrouwelijke correspondence. j VOLKENBOND. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Mej. mr. VaVn Dorp tot gedelt geerde benoemd. De Raad van den Volkenbond lieeft mej. mr. Van Dorp benoemd tot een der drie door hem aangewezen vrouwelijke gedelegeerdei ter economische wereldconferentie. Rusland besluit tot deelneming. De samenstelling der Sowjet~ delegatie. De correspondent van het „Berl. Tag." t« Moskou meldt, dat de Sowjetregeering heeft besloten tccn aan de Economische Conferen-. tie te Geneve deel te nemen. De daarheen ver- trekkende delegatie zal onder leiding van Ossinski staan. Sokolnikow, Chintsjoek en Lepse zullen er deel van uitmaken. Vijf des- kundigen zullen de delegatie vergezellen; secretaris is Stein. ENGELAND. ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. Een rede van Balfour, Op een gisteravond gegeven Engelsch- Amerikaansch diner, waarbij lord Reading nresio-eerde en waarbij lord Balfour en de Anierikaansche gezant de voornaamste gas- ten waren, heeft Balfour een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan zijn eerste zen ding naar de Vereenigde Staten. Destijds, aldus zeide hij, had die duikboo- ten-oorlog zijn hoogtepunt bereikt. Da' was de eenige zwakke plek in de wapenrus>. ting der geallieerden. Het was destijds in het geheel niet zeker, of de oorlog op het «lag>- veld of door de duikbooten zou worden ge» wonnen. Dit gevaar te overwinnen, was net voornaamste doel van mijn zending. VoortS besprak Balfour ook het ontwapeningsvraag stuk. Hoewel ten opzichte van dit vraagstnlc nog veel moet worden gedaan, zoo is toch op de conferentie van Washington in 1922 meer bereikt dan ergens anders sedert den oorlog het geval is geweest. Ten slotte verklaarde Balfour zidi tegen een Engelsch-Amerikaansch bondgenoot schap, daar dit niet de methodfe is, waardoos een ware samenwerking tusschen volken, all het Engelsche en het Amerikaansche kaa worden verkregen. BELOR. HET AMNESTIE-ONTWERP. De regeering is het eens: zij zek zich tegen het ontwerp verzettem. Volgens de „Libre Belgique" is de regee ring, die eerst in zake de amnestie een web felende houding had aangenomen, zoodal sommige ministers in de afdeelingen v6dr, andere tegen het onhverp-Van Cauwelaeit hebben gestemd, het eens geworden om tSdi iLKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1