Alkmaarsche Gourant Vriistelling van den DienstplicM, Onrechtmatin bezit, Maandasr 2 Mei. Radio-hoekje FEUILLETON. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Het Meifeest. No. 102 1927 Honderti negen en fwlntigsfi jaargang, Dinsdag 3 Mei Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het Trianon- Trio. 5.6.45 Concert door het H. D. O.-or- kest. Anton de Leeuw, bas bariton. 6.45 7.45 Emgelsdhe lessen. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 R. K. Radio-avond. Plechtige Meiviering Van die zoete O. L. Vrou- we van den Bosdh. Vierst. mannenkoor van de St. Jans-Kathedraal. Dameskoor met Mej. M. Tilman, soliste. De heer P.* Kallenbach, organist. Knapenkoor van St. Jacob. A. van Bal'kom, stadsbeiaardier. Praeludium. 1. P lech tig lniden der St. Jansklokken. 2 Ma- rialied, Mosmans. 3. Als 'k een klokje was, 'Brekelmans ('knapenkoor). Plechtig lof. 1 Coenantibus illis, Haller. 2. Sanctum en Be- nedictus, Palestrina. 3. Panis Angelicus, Kallenbach. 4. Regima Coeli, Lotti. (bariton). 5. Maria-predikatie door dta Z. Ew. Zgl heer P. v. Grindsven. 6. Ave Maria, Kalkn bach. 7. Opdracht aan Maria, door dm iHoog Ew. Hr. Plebaan J. Brekelmans. 8 I Deum Laudamus, Cuypers. 9. Tantum er o eacramentum en Zegen, Haller (koor der Si. Jamskerk, koor der St. Jozefskerk. Orgeibe- geleiding, prof, de Bree). Na het plechtig Lot" 1. Tota pulchra es, Maria, Haagh (dames koor en soliste)2. Lied ter eere van Onze Lieve Vrouw, Volkszang. 3. Orgelspel, door den heer P. Kallenbach. Carillon-ccncert. 1 O, genadigste. 2. Gekomen is uw lieve Mei, Hamers. 3. Wonder van gloriepracht. 4. Ge- groet, O Hemelkoningin. 5. O, Maria, hoor de beden. 6. Benedicta Tu, Hamers. 7. Maria it winnen. 8. Ave Maria, Schubert. Daventry, 1600 M. 10.20 Daventry-kwar- tet en solisten (sopraan, bariton, viool). 11.05 IH. Millais, actrice. 11.15 (vervolg) Concert. 12.201.20 V. Olof Sextet en Topping, te nor. 2.15 Voorlezing: Pride and prejudice 2.20 Muziekles. 3.05 Fransche les. 3.20 Or- kestconcert. 4.20 Lezing: Empire shopping week. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Koorzang. Dor set Choral Association. 5.50 Tijdsein, weerbe- richt, nieuws. 6.05 (ven'olg). Koorzang 6 20 Lezing: The pitch of military bands. 6.35 Mac Dowel l's pianomuziek. 6.45 Lezing: Na ture and her limitations. 7.05 Dansmuziek 7.20 Concert ??-8.05 Vocaal concert. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.—10.35 „The impor tance of being earnest", comedie van 0. Wilde. 1035—11.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50 10.20 Concert 11.501.10 Orkestconcert 4.05—4.55 Concert piano- viool, cello). 8.05 10.Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.25 Orkest concert 4.20—5.20 Concert (sopraan, orgel. viool). 7.509.20 Concert door het Werag- orkest. E.^Grape, piano. Dr. Buschkotter, dir. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 11.207 05 Lezingen en les sen. 7.30 „Anneliese von Dessau" (Der Jun- ge Dessauer). Operette in 3 acten van Kesz- ler. 9.50' Sluiten. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35— 4.20 Volksliedemi paraphrasen Orkest. 5.20 6.10 Vroolijk concert. 7.20—11.10 Sympho- nieen van Haydn, Mozart en de jonge Beet hoven. Causerie en orkestmuziek. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.20 Orkestconcert. 8.359.20 Dansmuziek. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende ter kennis van belang- hebbenden. De Dienstplkhtwet vermeldf zes redenen van vrijstelling, te weten: a. broederdienst; •b. kostwinnerschap; c. persoonlijke onmisbaarheid; d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend anvbt of opleiding tot zoodanig ambt; e. verdrag f. aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschiitende artikelen der wet is ge regield wat als zuiik een reden van vrijsteUing in aanmerking komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordf hieTonder voor elke rieden afzonderliik ver meld. De vrijsteUing, verieend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in ge val van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui- tengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing wordien verklaard op de Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G Keller 11 -n een tijd lang had zij zich met dit ant- woord vergenoegd. Maar niet alleen de beer en de slang verhaalden haar van het verle- den; herinneringen aan haar ongelukkige voorgangers vond zij aan alle kanten, ook bij kleinere en voor haar belangwekkender voorwerpen dan de wapenrustingen, die zoo trotseh stonden in de groote voorhal of de malienkolders, welke tegen de muren hingen Want de Malkofffs waren niet enkel in de schoenen der Swigello's gestapt, maar zij waren er om zoo te zeggen ingestapt toen ze nog warm waren; de plannen, welke zij hadden gevormd, de boeken, die ze lazen, zelfs de kleeren welke zijdroegen, waren alien in handen van hun opvolgers gekomen. Voor Katya zelve beteekende dit een rijkdom aan beangrijkle ontdekkingen. De voornaamste ontdekking was wel die der portretten geweest. Deze familiestukken, die als niet passend bij den nieuwen toestand werden beschouwd, waren tijdig vervangen door wat de Moskousche kunsthandelaar noemde „een uitgezochte verzameling van kunstvoorbrengselen", waarbij sledevaarten vrijsfehmg, verieend om de onder f genoem de reden. AANVRAGE VAN VRIJSTELLING. Wie vrijsteUing wenscht aan te vragen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeenfce, voor wel ke die belanghebbende voor den dienetplicht ingeschreven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de ge- meente mondeling aanvragen de noodige be- wijsstukken op te maken of zoodanige stuJk- ken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aangegeven. De burgemeester torgt, dat de stukken worden gezonden aan den autoriteit, die over het verleenen van vrijsteHing 'heeft te beslis- sen. Voor zooveel broederdienst en geestelijken enz. berreft, moet de vrijsteUing worden aan- gevraagd tusschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het mschrijvingsregister is ge- sloten. Ontstaat het recht op vrijsteUing na 16 Mei, dan moet de aanvraag geschieden bin nen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor zooveel kostwinnerschap en per soonlijke onmisbaarheid betreft, moet de vrijsteUing worden aangevraagd omstreeks drie maanden voor het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingel'ijfd. BESLISSING OMTRENT VRljSTELLING. Omtrent vrijsteUing wegens broederdienst besiissen Gedeputeerde Staten. Omtrent vrij steUing wegens een andere reden beslist de Minister van Oorlog, of, als het remand be treft, die voor de zeemacM bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, de Minister van Marine. BEROEP. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uit- spraak staat beroep open bij de Koningin Hieromtrent worden nadere mededeelingen gedaan bij de bekendmaking van uitspra- ken. BROEDERDIENST. Bij de Dienstplicht is als beginsel aange- nomen, dat uit ieder gezin niet meer dan een zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrijstel- lingen, door afkeu-ring enz. niet genoeg per- sonen oyerblijven om tot gewoon dienstplich- tige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloopig vrijgestelden, voor zoo- ver noodig, tot gewoon dienstplichtige wor den bestemd. Voorloopig vrijgesteid worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broed>ers, waarvan de helft, of bij -een opeven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft. noch tot gewoon dienstplich tige bestemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verieend aan den ingeschrevene, wiens bree der gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeesche weermachi Onder breeder wordt verstaan de wettige breeder of wettige halfbroeder. Als broederdienst komt slechts in aanmei"- king de dienst van den breeder, die: a. gednrende ten minste vijf en een halve maand de maand op 30 dagen gere- kiend in werkelijken dienst is geweest of, indien hij als dienstplichtige een eerste oefening van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht; b. militair pensioen geniet of heeft genoten; c. gednrende zijn werkelijken dienst is over- leden. Met den dienst, door een breeder vervuld, wordt gelijkgestrid de dienst vervuld door een ingevolge d-e wet voor den breeder ge- stelden plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer broeders voor een- zelfde lichting tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn, wordt, tenzij onderling anders overeengekomen, de oudstfi. hunner en bij ge- lijken ouderdom, hij, die het eerst in het al- phabetisch register werd vermeld, beschouwd als degene, wiens dienst zoo deze voldoet aan hetgeen in het tweede lid is bepaald recht op vrijstelling voor de anaeren opie- vert. Te alien overvloede wordt nog opgemerkt dat hij, die nog geen redht op vrijstelling j wegens broederdienst heeft doordat de dienstplichtige of vrijwiliig dienende bree der nog niet, of nog niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest, atenog vrij stelling kan aanvragen binnen 14 dagen na dat de voor broederdienst vereischte werke- lij'ke dienst is volbracht. Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ont staat, coordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werkelijken dienst komt te overlijden, kan eveneens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich voordoet (een en ander geldt alleen voor hen, die voor de lichting zijn ingeschre ven). Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden inge lijfd, voordat de dienst van den broeder vol- doende is voor vrijstelling, of voordat de ver eischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van de eerste oefening worden verieend in afwath- bij maanlicht met de gebruikelijke toevoeging van wolven en bekoorlijke jonge moeders, die zich over een wiegje buigen, een groote rol speelden. Katya wist niets af van het be- staan der familieportretten tot dat op een goeden dag haar kinderjuffrouw haar we gens stoutigheid op de vliering had opgeslo- ten. Dit was bedoeld als een verzwaring van het gebruikelijke „in den hoek zetten," maar het liep heelemaal anders. Want al was de vliering zeer slecht verlicht, Katya's zenuwen waren even flink als die van haar voorou- ders van vaders zijde; bovendien scheen de zon buiten, en een zonnestraal, die door een dakvenster naar binnenviel, belichtte juist een bijzonder mooi spinneweb, dat daardoor deed denken aan een wiel met zilveren spraken en dat duidelijk zci afteekende tegen de omrin- gende duistemis, blijkbaar deel uitmaakte van een of ander sprookje. Aanvankelijk zag Katya niets anders dan het glanzende spinneweb, maar toen zij er eenige minuten vol venvachting naar gekeken had, en de oude dikke spin in het midden er van blijk baar verbazend langen tijd er voor nam om zich in een fee of een heks te veranderen, be- gon zij rond te kijken naar andere middelen om haar straftijd te korten. Daar ontbrak het niet aan, want een hoop rommel uit de dagen van weleer was daar bij elkaar geworpen. Toen zij zich een tijdje geamuseerd had met gebroken kandelaars en door de mot verteer- de karpetten, deed Katya haar groote ontdek king, die der portrette» ting van de aan te vragen vrijstelling. Voor aanvrage om vrijstelling wegens broederdienst zal een speciale zitting worden gehouden en wel voor hen, wier geslachts namen beginnen met een der letters: OP MAANDAG 16 MEI: A. en B. v.m. tusschen 911 uur. C. t/m G. 11-12 H. K.-n.m. 2— 4 OP DINSDAG 17 MEI: L. t/m» M. v.m. tusschen 911 uur. N. S. T. n.m. 11 12 2— 4 CP WOENSDAG 18 MEI: V. t m Z. v.m. tusschen 912 uur. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee ge- tuigen, die meerderjarige maninel'ijke perso- nen moeten zijn, van wie kan warden aan- genomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene bdioort, voldoende bekend1 zijn. Van elke aanvraag om vrijsteUing wordt terstond een foewijs afgegeven aan den per- soon, die de aanvraag doet. De vader of broeder van een ingeschrevene zal niet als getuige worden toegelaten. Medebrengen van zakboekjes of paspoor- ten, alsmede van het trouwboekje is vereischt KOSTWINNERS. Vrijstelling wegens kostwinnerschap v verieend aan hem, door wiens verb!:.' werkelijiken dienst voor eerste oefening 'voi- doende middelen tct levensonderhoud' aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen: a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bleed- en aanvei-wantsn in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweed en graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de inge schrevene ingevolge rechterlijk vonnis mo.t voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling, niet verieend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat ver- gcedmg wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen slechits bij uitzon- dering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tij- dens den duur der eerste oefening ontstaat of wanneer de belangen van den dienst in an der opzicht niet toelaten den ingelijfden kost- winner vrij te stellen. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvankelijk een of meermalen voor een bepaalden duur verieend. Is de vrijstel ling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaar verieend en blijkt de j grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verieend. Zoolang de vrijstelling nog niet voor goed verieend is, kan zij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer be staat. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID. Vrijstelling wegens persoonlijke onmis baarheid wordt verieend aan hem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de in- standhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot 1 kostwinners onder de letters a—e zijn ver meld. Wat hierboven onder N.B. is vermeld, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. GEESTELIJKEN ENZ. Vrijstelling wordt verieend: a. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diaken van een godsdienstige vereeniging en den roomsch-katholieken ordebroeder; b. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot geeste lijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder diakoon van een godsdienstige vereeni ging wordt opgeleid. Wie geacht wordt een dezer hoedanig- heden te bezitten, is omschreven in een twee- tal tabellen, die belanghebbenden ter Secre tarie dezer Gemeente kunnen raadplegen. De vrijstelling kan ook worden verieend, indien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat met een der in de tabellen omschreven geval- len kan worden gelijkgesteld. Tot het aanvragen van de hier bedoelde vrijstelling moet bij den Burgemeester wor den ingeleverd een verklaring, waaruit blijkt, dat de ingeschrevene verkeert in een der ge- vallen, in de tabellen omschreven, of in een daarmee overeenkomend geval. De hierbedoelde vrijstelling wordt aanvan kelijk een of meermalen voor een bepaalden duur verieend. Is de vrijstelling reeds voor Zij lagen opgestapeld op den stoffigen vloer of stonden naast elkaar tegen de ruw- houten balken van de vliering. Katya droeg een naar het raam en veegde het met haar schortje af. Zij aanschouwde een mooien edelman, in satijn en fluweel gekleed en ge- voelde, dat zij niet zou rusten, voor zij ze alien had bekeken. Gelukkig waren zij ge- makkelijk te hanteeren, zelfs voor zesjarige handles, daar de ijsten gebruikt waren voor de uitgezochte verzameling" beneden, en ge durende het uur, dat haar onderstelde straf tijd duurde, deed zij de mooiste ontdekkin gen: van mannen in dien Poolschen „kontusz" of de Litausche „ezamora", want de Swi gello's waren, al woonden zij op den zuide- lijken oever van de Njemen, van Litausche afkomst en gewoonlijk rustten hun handen op het gevest van hun zwaard. En dan wa ren er vrouwen in stijve keurslijven en met wonderlijk opgemaakt haar, waarvan sommi- ge zoo schitterend om te aanschouwen wa ren, dat zij voor Katya bijna een vergoeding waren voor de feeen, dlie maar niet wilden verschijnen. Maar voor zij nog een vierde van de doc- ken naar het licht had gekeerd, deden zich de schreden cter kinderjuffrouw op de vlie- ringtrap hooren. En ge hoor gevend aan een plotseling bij hear opgekomen ingeving, sprong Katya naar den anderen kant der vliering en nam op een behoorlijken afstand ian haar nieuwe achatten een hij de gde- IB „lk behoef niet te advertee- jj H ren, als ik er voor zorg, dat I jj! m'n etalages steeds aantrek- J m kelijk en verzorgd blijven" 1| Zij, die dit zeggen, hebben 9 H ongelijk, het publiek moet tot f de etalage komen, de annonce H echter komt tot het publiek. m H Om een grooten kring van Jj menschen in Noord-Holland 1 te bereiken is er een manier: W m een gezamenlijken duur van ten minste vier jaren verieend en blijkt de grond voor e'e vrijstelling bij een daarna te nemen beslis "ing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling oorgocd verieend. De vrijstelling houdt op ge':' n, zccclra de vrijgesteldc ophoudt te n in geval, waarop de vrijstelling gcgrond was. VERDRAG. Vrijstelling wegens verdrag wordt ver ieend aan hem, die blijkt ingevolge een ver drag met een vreemden Staat niet tot krijgs- dienst verplicht te zijn. BIJZONDER GEVAL. Wat als een bijzonder geval wordt aange- merkt, staat ter beoordeeling van den Minis ter. Alkmaar, 2 Mei 1927. De Burgemeester, WENDELAAR. Stafisnie&aws Meifeesi S.D. A. P. en Bestuur- dersbond. Het Meifeest werd begunstigd door bijzon der mooi weer. Des morgens brachten leden van de afd. S D. A. P. en Bestuurdersbond, welke beide crganisaties telken jare hier ter stede een Meifeest op to-uw zetten, ten getaie van pl.m. 200 man (d. i. meer dan aoit te voren), een bezoek aan de graven van de overleden kame- raden, waar biosmen werden neergelegd. Bij het verlaten van de begraafplaats sprak de heer Westerhof een hartelijk woord ter na- gedachtenis van de gestoreenen. Des middags om 2 uur was een flink aan- tal belangst'ellenden bijeen aan den Kattenr berg, waar de muziekvereeniging Excelsior" verschillende nummers gaf en dc A-' J. C. eenige spelen uitvoerde, o.a. een dans rand om den Meiboom. Op het tcrrein waren langs de kanten vaandels, svmbo:en en wim- peis geplaatst, die desmiddags alle in den stoet naar den Kattenberg achter de rnuziek waren meegedragen. Des avonds om 8 uur begon het laatste, belangrijkste deel van de Meiviering, het feest in de Harmonie. De groote zaal was geheel gevuld. Langs de wanden hingen een vijftal vaandels en verschillende roode vlag gen en wimp els. Het feest werd ingezet met het staande zingen van de Internationale. Daarna sprak de heer J. A1 f e r i n k, voorzitter van den Bestuurdersbond een kort openingswoord, daarbij als zijn meening uitsprekend' dat de S. D. A. P. te Alkmaar den 1 Meidag goed gevierd heeft. Spr. herinnerde aan de een week geleden gehouden verkiezingen in Oos- tenrijk, die tot gevolg hadden, dat de soc.- dem. vers ter kt uit den strijd te voorschijn kwamen, ondanks de felle bestrijding van rechts. In stede van, zooals gemeld werd, dat de toestand bleef zooals hij was, vreesde spr., dat in Oostenrijk de bourgeoisie, die alle krachten reeds inspande om den strijd te win nen, nog wel eens met geweld zal pogen te bereiken wat haar nu nog mislukte. De soc.- dem. evenwel, die blijk hadden gegeven van zoo'n goede organisatie, zullen dan ook wel paraat blijken. Het volgende nummer van het programma was: muziek. De organisatoren van het feest, die zich den avond van het 25-jarig bestaans- feest van den A. B. B. herinnerden, hadden gemeend dezelfde musici te moeten uitnoodi- gen als die dien avond zoo goed hadden doen slagen. Deze Amsterdammers hadden de uit- noodiging aanvaard. Het eerst van hen trad op mej. Marie Polak, die op schitterende wijze op de viool gaf „Rondino" van Beetho ven (bewerkt door F. Kreisler) en „Romance" van Svendsen. Zij werd daarbij prachtig be- genheid passende houding van berouw aan. Immers als zij deed blijken, dat de straf haar aangenaam was, dan zou zij daardoor een herhaling er van voorkomen, en zij was reeds vast besloten, dat er wel herhaling van zou plaats vinden. Gedurend ede eerstvolgende weken leek zij, naar de kinderjuffrouw onderstelde, haast door den duivel bezeten te zijn. Nooit was het kind zoo weerbarstig en vernielzuchtig geweest. Steeds vaker werd de opsluiting op de vliering toegepast en zelfs de roede kwam er bij te pas, waarin Katya trwille van de vliering, met stoicijnschen moed berustte Een Russische kindermeid is niet bijzonder zacht- handig als zij eenmaal een rietje in de hand heeft en dientengevolge betrad Katya door- gaans in tranen de vliering. Maar de tranen waren al gedroogd, nog voor de deur goed dlicht was, en de herinnering was nooit' zoo droevig, dat zij terugdeinsde voor de herha ling van het pijnlijke precede, dat zij be- schouwde als het eenige middel om in haar tooverland te komen. Want dat was de vliering reedls spoedig voor haar geworden. Bij elke van die gele- genheden was de eerste haastige kennisma- kmg met vroegere Swigello's een schrede verder gegaan. Weldra gevoelde zij zich bijna vertrouwd met deze trotsche, zwart- oogige mannen, wier fijn geschilderde han den haar deden denken aan zilveren of gou- den dolken, want het blonde Litausche ras kwam steeds weer naar voren, en met de da- geleid door J. J. Lemaire. Dat beiden een daverend applaus verwierven, is te begrijpen. 1 Dzelfde was het geval met den heer E. Po k?, die daarna kwam met een serie vo ten, waarvan hij den zang zelf be- g- op de guitaar. Bijzonder aardig was zijn „Sp!itsing in de S. D. A. P." een sarcastisch iicdje, zooals ook het stukje op de raadscandidaten, die in deze dagen bij bosjes genoemd werden. Het refrein van het „Mei- liedje" werd goed mcegezongen. Met een er. ander bereikte de heer Pocstkoke, dat er een zeer prettige stemming in de zaal kwam, die den geheelen avond bleef. Een dankbaar ap plaus was zijn loon. Nauwelijks was het verstomd of mej. Rosey E. Pool stond al weer klaar om een paai' Vlaamsche humorisiische verhaalrjes te reci- teeren. Het eerst gaf zij „Pietje op de Peere- boom" van G. Gezelle en daarna „Van een meisje van Brakel", door S. Streuvels. Ook de declamatrice verwierf een luid ap plaus. Daarna was het woord aan den heer J W e s t e r h o f, die deze dag van 1 Met het hoogtij van den arbeid noemde. Door de jaren heen heeft de Meidag een eigenaardige bekoring gekregen, die hem zelfs omgeeft, als hij op een werkdag valt, waai'op de ar beid (dank zij dc kracht del" arbeidersbewe- ging) vroeger beeindigde wordt dan gewoon- lijk. Gejubeld wordt er op 1 Mei, als de win ter met alle eraan vertenden ellende van zonlooze en koude dagen voorbij is. We zien het ontwaken in de natuur en ieder, die de taal der natuur verstaat, voelt zich vroolijk en dankbaar maar ook hoopvol gestemd. Spr. ging na hoe de Alkmaarsche socialis- ten dezen 1 Meidag hebben besteed en con- stateerde dat hunne gelederen steeds sterker worden. Wat betreft de aanstaande gemeenteraads- verkiezingen, wekte spr. alle aanwezigen op om de komende dagen voor 18 Mei goed te gebruilcen, opdat de strijd tegen de reactie gewonnen kan worden. Spr. betoogde dat verschillende reactionnairen gereed staan om een aanval te doen op het onderwijs. Die aan- val moet worden afgeslagen. Het moet z66 worden, dat ook envermogende coders hunne kinderen kunnen laten leeren. Beurzen van gemeentewege dienen daartoe beschikbaar te worden gesteld. De strijd tegen de werkeloosheid moet mei voile kracht worden gestredenals men maai wil, ziin nog wel werken voor werkloozen te vinden. Ook de vvoningbomv moet een zaak zijn waarvoor alien krachten worden ingespan- nen. Als gij alien meewerkt, zei spr., zal op 18 Mei bcreikt worden dat veel van het genoem de met succes kan worden nagestreefd. Dc strijd voor het socialisme is mooi en groot en kan het zieleleven van alle arbeiders vullen Verwacht mag worden, dat de afdeeling der S. D. A. P. steeds sterker wordt, waardoor hare invleed zal stijgen. Niet genoeg is het, alleen rood te stemmen en geestverwant te zijn, men moet zich als lid der partij doen inschrijven. Speciaal de jongeren wekte spr. op, zich te houden aan het ideaal van het socialisme, te blijven strijden voor betere levensvoor- waarden. Dit ideaal, dat levensblijheic1 kweekt en 't hart van alle ware socialister vult, maakt het leven rijk, zelfs onder bittere armoede. Het leven van het proletariaat zou bet leven dikwijls niet waard zijn, als niet daar was het schoone ideaal van het socialis me, dat zijn aanhangers de zekerheid 'geeft dat zij arbeiden aan de komst van een betert wereld. Wij zullen moeten arbeiden aan de sociali- satie van de bedrijven en zullen daarmee een der hoofdbeginselen van het socialisme wer mes met wespentaille, overdekt met parelen en met onmogelijke bloemen tusschen haar spitse vingers. Met enkelen hunner stond zij op vertrouwelijker voet dan met eenigen le- venden persoon, dien zij kende. Van velen stond de naam geschreven op de achterzijde van het dock; maar het alphabet was nog steeds een ononthuld mysterie voor Katya, en het viel haar gemakkelijk namen voor hen te verzinnen en natuurlijk ook hun geschie- denis te fantaseeren. Er was bijvoorbeeld een Jong evrouw onder, wier lihctblcnd haar en verschrikte oogen duidelijk bewezen, dat zij een betooverde prinses was, die zeer kort ge- lden bevrijd was uit de klauwen van eenver- schrikkelijk, oud monster, dat vermoedelijk gehuisd had in het bosch aan den overkant van het meer, en waarvan men veilig mocht aannemen, dat hij rondtrok in een kar, waar voor zes beren waren gespannen. En dan was er ook een gljmlachende jonge man in blauw en wit satijn,' die het monster had verslagen. Later ontdekte zij, dat de jonge- man was Stanislas Swigello, de eenige zoon van den laatsten eigenaar van het landgoed in het geslacht, en de bewuste dame, jammer genoeg voor haar vertelseltje, als een oud- tante va nhem; dat was echter eerst, nadat de geheimenissen van het abc voor haar ont- huld waren. Maar tot zoolang waren zij Bir- bantine en Narcissus geheeten en dat paste best. (Wordt vervolgd). 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5