telijkheid doen worden. straks, op 18 Mei, za 1 men weer ten stapje nader kunnen komen tot het doel. Spr. hekelde wat hij noemde leugens over het socialisme, als daar is: dat de soc.-dem. anti-godsdienstig zijn. Is het ongodsdienstig als wij tegen oorlog zijn, aan kinderen willen geven wat des kinds is, man en vrouw gc- lijk willen sfellen? Juist bij ons is de gods- dienst veiig gesteld, zei spr., omdat in dieze wereld van zelfzucht de ware christelijkheid goen kans heeft. Aiken op Zondag in de kerk spreekt men over broederschap. Welk een vloekbare tegenstelling tusschen het woord van de zich christenen noemenden en hunne dikwerf weinig breeder!ijke behandeling van Jiun personeel. Zij zijn felle tegenstanders van medezeg- genschap van de arbeiders in de bedrijven, hoewel dit een eisch van christelijikheid is, omdat zij een eind zal maken aan het rijk van nietsnutters en nietsdoeners, die leven op kos- ten van de werken den. Socialisatie der bedrijv»n achtte spr. zeer goed1 mogeldjk, de provinciate en andere gc- meensehapsbedrijven hebben die-mogelijkheid reeds voldoende aangetoond. De socialisatie zal hooger welvaart brengen voor de werkers, die niet meer worden bedreigd door bet spcok van werkloosheid en gelegenheid zullen hebben hun voile werkkracht te ontplooien. Meer dan dertig jaren is er gevochten voor den 8-urendag en steeds is die een onmoge- lijkheid genoemd. Maar juist in Amerika, waar de arbeid zoo goed georganiseerd is, ,voerde men den 8-urendag het eerst in. Ook ■in ons land kwam hij, maar, helaas, nog duizenden arbeiders vallen daarbuiten, dank zij allerlei regeeringsbepalingen. De land- arbeiders, die den rijkdom uit den bodem ha- leni maar zelf een loon genieten waarvan het leven bijna onmogelijk is (in Groningen wordt zelfs reeds een ticxm genoemd van pirn. 25 cent), vallen b.v. nog niet onder de 5- urenwet. Zware, volhardende strijd zal noo- dig zijn om te bereiken, dat Nederland de conventie van Washington teekent, waarop dan zeker oclc verschillende andere lamkn zullen volgen. Een behoorlijk loon moet ook bij den 8- urendag bereikt kunnen worden. Mede wekte spr. op zich te organiseer n tegen den oorlog, die al weer dreigt, ofschoon de wereld nog slechts ternauwernood is her- steld van de wonden van den vorigen, Ais een nieuwe oorlog uitbreekt, wachten wij slechts af het bevel van het I. V. V. om met gekruiste armen den vijand af te wachten. (Daverend applaus Spr. besloot zijn rede met een krachtige opwekking om den strijd voor een betere we reld met kracht te blijven voeren en de so- ciaal-democratie sterk te maken. (Krachtig applaus.) Het vervolg van het program was weer zeer afwisselend. Allereerst werd gegeven't tableau .Slagveld", ingeleid door E. Smal- hout. Het tooneel was verancferd in een slagveld met dooden en op den voorgrond een verpleegster, die een gewonde ondersteun- de. Vanachter de coulissen klonk zacht trom- geroffel. Vol temperament declameerde mej. Pool het gedicht „Het slagveld" van Van Collem, waarin de oorlog fel gehekeld wordt. Mej. Polak zorgde op schitterende wijze voor de muzikale illustratie van het inder daad prachtige tableau. De beer A1 f e r i n k sprak naar aaniei- ding van dit tableau een kort woord, waar- bij hij schetste hoe vele gewonden er nog zijn in vele landen, die aan den jongsten oor log deelnamen. En ondanks dit wordt een, nieuwe oorlog voorbereid, die zeker alle be- schaving zal wegvagen. Spr. vond hierin aanleiding met klern aan te dringen op toe- treding tot de gelederen der socialisten, op dat de strijd tegen het militairisme met te meer kracht kan worden gevoerd. Na eeij korte pauze werd het programma voortgezet met muziek (viool en piano). Ge geven werd „Chant Sans paroles" van Tschaikowsky en „Reverie" van H. Vieuw- temps. Daarna declameerde mej. Pool weer een paar Vlaamsche verhaaltjes, eerst „Het Versken", waarin F. Timmermans vertelt hoe het varken aan de krul in zijn staart kwam, en dan een mop uit Oolen (het Kampen voor Vlaanderen.) De heer Poestkoke gaf hierna nog eenige earicaturen en coupletten, die alle zeer m den smaak vielen. Op dringend verzoek, door de zaal op de meest duideiijke wijze tot hem gericht, gaf hij als toegift „Japie Schuif- trompet Tot slot werd verteond een tableau, voor- stellend werkzame menschen in een koren- veld, alsmede drie werklieden in een smederij. Mej. Pool declameerde hierbij „Vrede", van Adama van Scheltema, waarin het ge- luk van den vrede bezongen wordt, terwijl mej. Polak voor passende muziek zorgde achter de coulissen (slot van de negende symphonie van Beethoven). De slotapo- theose stelde de opstandigheid voor, waarbij mej. Pool een gedicht van v. Collem decla meerde. Spontaan zong de heele zaak hierna staande de „Internationale", waarvan mej. Polak het begin had gespeeld als behoorende bij de declamatie. Door de schitterende be- lichting bereikte men met dit tableau groot 'succes. Bij de sluiting dankte de heer A 1 f e r i n k alien, die aan het welslagen van den a vond hadden medegewerkt en tevens herinnerend ban de deze week te houden verkiezingsver- gadering met debat, waarbij de heer Wester- hof als spreker zal optreden. Revohdionnair Socialistische 'Arbeidersvereerdging. In de groote zaal van het Gulden Vlies kwam de Rev. Arbeidersvereesaiging bijeen. Ha een kort openingswoord van den voor- zilter, den heer F. van Dartel, declameerde mevr. Bankersen-Boot, die tevoren daarop een korte inleiding gegeven had, het bekende ge dicht van mevr." Henriette Roland Hoist „De Deerne". Vervolgens droeg de heer B. C. Loevens een tweetal gedichten voor van C. S. Adama van Scheltema, n.l. „Meilied" en „De Daad", waama't woord was aan Ds. N. j, C. Scher- merhorn tot het houden van zijn Meirede. Spr. gaf uitdrukking aan de vreugde, waar- mede hij ook dit jaar weer gehoor had gege ven aan het verzoek om voor de talrijken, die kUi in zeker oj^igbt, de eea ©eer, de ander minder, zijn geesfverwanten noemf, een Met- rede te houden. Allen zijn we Revolutionnar ren! De Mei, aldus spr. is de lentemaand, de tijd van de vernieuwing des aardrijks. Daar- om is het zoo'n mooie gedaehte geweest om juist dien eersten Mei te maken tot den revo- lutionriairen arbeidersdag. Zooals daarbuiten het nieuwe leven open- gaat, zoo hoopt men ook, dat over de arbei ders een nieuwen geest zal vaardig worden, dat zij het juk zullen afschudden, hoog zieh oprichten met een diep verlanigen naar ge- rechtiglheid en broederschap. Spr. gaf hierop een historisch overzicht van den toestand zooals die was, nadat in 1890 het Socialistisch Copgres te Parijs besloten had den Meidag te vieren. Aanvankelijk vreesde de bourgeoisie niets. Doch toen men' zag hoe sterk de arbeiders waren, toen begon men, al bekende men dit niet openlijk, wel degelijk angst te koesteren. Als ze eens opstaan. oproer maken, zij die door ens verdrukt werdenzei men bij zich zelf. Wat is alles sinds dien tijd anders gewor- den Thans loopt men in mooie optochten, be- geleid door agenten te paard! Men draagt rooie tulpen in zijn knoopsgat! En angst koesterd niemand meer. Spr. is geneigd deze verandering te betreu- ren Want heel veel vurig enthousiasme is ver- loren gegaam, evenals veel idealisme. Ook de socialistische 'beweging is fatsoenlijk gewor- den en dat beteekenf de dood van de bewe ging! Met een fatsoenlijke beweging is even weinig te beginnen als met een fatsoenlijk mensch Want fatsoenlijk zijn beteekent: zich rich- ten naar de heersehende moraai! En juist te gen deze moraai moeten wij in verzet komen 1 Helaas, veel van (h^t mooie is verloren ge- gaan! Eenigen tijd voor den dood van den groo- ten pionier Domela N'ieuwenhuis, zeide deze tot spr.: Als ik het volk den socialistischen heiistaaf ken geven, dan zou ik het niet doen! Al lijkt dit hard, toch had Domela Nieu- wenhuis gelijk. Want het volk houdt alleen dit in. stand, wat het zelf heeft tot stand ge- bracht. Zelf moeten wij dus werken, niet al les zooals thans vaak gebeurt, aan de leiders over la ten! Zelf tot stand brengen;, zelf wer ken! De arbeidersstand moet zieh tot het uiterste insipanneni! De historic leert ons, dat zonder inspanning de arbeiders nooit den toestand zullen bereiken, waar ze in hun beste oogen- blikken thans wel van droomen. De historic leert ens, dat de geschiedenis nooit iets anders is dan het lijdensverbaal van de groote massa. De geschiedenis is gebouwd op wat men zou kunnen noemen de ellenden des volks, de ellenden der onderworpenen! Zelfs Plato kon zieh den heilstaat niet den- ken, dan gebouwd pp de slavernij. Ook bij de Romeinen was het zoo. En juist bij de Romeinen, in hun rijk, was het, dat de man van Nazareth het woord der broederschap verbreidde en liefde predikte. Toen richtten de slave®, de zwoegers zich op, hopend op een gouden eeuw! Helaas: op Jezus' prediking werd het trof- sche gcbouw der kerk gebouwd en in de we reld, die zich christetijk noemde, bloeide slavernij! In die zelfde wereld leven thansde beiders Slavernij is afgeschaft. Doch zijn de beiders vrij? Het lijkt er niet naar! Nog zijr. er bezitters en arbeiders, rechthebbers en rechtloozen, menschen die de nracht hebben en arbeiders, die geen erikele fabriek de hunne kunnen noemen. Nog moeten de arbeiders bedelen om ar beid, hun spierkracht aan de bezittende klasse verkoopen voor geld. De arbeiders zijn koopwaar, marktwaar, aldus spr. De groote vraag is nu: Wat moeten wij doen om aan dien toestand een einde te ma ken? Daartoe is nocdig: dat men niet het werk aan anderen overlaat doch zelf de hand aan den ploeg slaat! De inzichten der arbeiders moeten worden veranderd, er moet een geeste- lijke revolutie komen! Wat is het volk nog dom, aldus spr., om, waar er dagelij'ks voor- beelden te over zijn die wijzen op misstanden, nog altijd genoegen te nemen met de maat- schappeiijke toestanden, waaraan het gewend is! Onbewust riemen de arbeiders genoegen met wat zij altijd om zich heen gezen hebben Daar moet men voor oppassen! Te dikwijls ziet men zelfs, dat revolution- nairen hun kinderen opvoeden in de gewoon- ten der kapitalistische samenleving! Voor een burgeimeester is men behoorlijk! Een schooier stuurt men van de deur! Dat is verkeerd! Volkomen moet men zich vrij ma ken uit den greep van het kapitalisme! En dat is niet gemakkelijk. Te zeer zijn zij afgestompt Maar we moeten het! Het is te verschrikke- lijik, dat in een maatschappij van menschen zoo schrijnende tegenstellingen bestaan. Nog is deze wereld een wereld vol ongeredhtighe- den, waar de weelde steunt op de ellende der zwoegers en zweeters! Daarom is het verkeerd, dat men zoo rus- tig is. De onrech'tvaardigheid onzer maat schappij moet men weer leeren zien! Alleen door arbeid kan men een menschwaardig be staan krijfgen. Is het dan niet verschrikke! ijk, dat juist de arbeiders in de slechtste positie verkeeren? Er moet gewerkt worden! Er moet gestreefd worden naar een menschelij- ker, waarachtiger bestaansmogelijkheid. Om daartoe te komen moeten wij geestelijk veranderen, het leed van anderen tot het onze leeren maken. Zoolang men dat niet doet kan de nieuwe wereld niet ontstaan! Het enthousiasme slinfet te snel. Te dikwijls worden socialisten, revolution nairen, burger- lijke mannetjes, die lachen om hun jeugdigc dwaasheid van voor'heen, in wier hart niets meer schrijnt bij het leed van anderen! Daarom: revolutionnaire gevoelens moeten groeien uit het hart, uit de ziel, moeten ont staan uit ontroering door de misstanden der hedend a agsche samenleving Eerst als dat gebeurt wordt bereikt het groote doel, waarnaar men streeft: de nieuwe, menschwaardige wereld! gicus zooals dat van DomeU de ar- ar Nieuwenhuijs. Religieus in dezen zin: dat wij steeds in harmonic blijven met ons diepste zelf! Dat wil zeggen: Mensdh in de beste en meest waarachtige beteekenis. De leugen, dat deze wereld niet anders worden kan! Dat de wereld door den gods dienst etc. zoo blijven moet! De leugenmoraal Ons idealisme moet tevens wezen een reli- Strijden moeten wij tegen de heersehende leugen en het heersehende geweld, die deze wereld in stand houden. moet bestreden en menschelijkheid moet haar vervangen. Het geweld, dat bestaat uit politic, uit ma- redhaussee, etc., maar vooral uit het leger, dat in stand gehouden wordt om het kapita- listisdhe bolwerk te beschermen. Zoolang men daartegen niet strijdt, o.a. door dienstweigering en krachtige antimili- tairistische propaganda van arbeiderszijde wordt niets bereikt. Klagen helpt niets! Verzet dat is het eenigr- Het militairisme is eerst weg, als het volk- zelf het ten onder heeft gebracht. Onder daverend applaus besloot spr. zijn met vuur uitgesproken rede. Met algemeene stemmen nam hierop de ver- gadering de volgende motie aan: De Grocte Openbare Een Meivergadering te Alkmaar neemt met diepe verontwaardiging kennis van de op valsche aanklacht en leu- genachtige getuigenverklaringen berustende ter dood veroordeeling van de kaimerader. Sacco en Vanzetti, constateert, dat het barbaarsche vonnis een uiting is van de klasse moraai en van de wraak der Amerikaansche machthebbers op twee woordvoerders van de revolutionnaire atbeidersfcewaging, die om der wille van hun revolutionnaire denkbeelden gestraft worden, stelt vast, dat de verandering van de dood- straf in dertig jaren tuchthuisstraf de erken- ning is van de ongegrondheid en't ongemoti- veerde van het hardvochtige vonnis; protesteert ten scherpste tegen de gevan- genhouding van Sacco en Vanzetti en eischt in naam van de mensdhelijke rechtvaardig- heid en humaniteit hun directs invrijheidstei- ling en roept de Nederlandsche adbeiders op energiek deel te nemen aan de internationa'- le actie voor de vrijheid van de beide onschul- dig veroordeelde kameraden. Deze motie zal* verzonden worden naar den president van Amerika. Na de pauze declameerde mevrouw Ban kersen-Boot opnieuw eenige verzen, waarna tot slot werd opgevoerd een tooneelstukje van mevr. G. Loevens, getiteld: Een Botsing. Dit aantrelckelijk geschreven een-bedrijfie, vlot gespeeld, was een waardig slot voor de zen revolutionnairen avond. CHRISTELIJKE ORANJE - VEREENIGING. Zaterdagavond hield de Christelijke Oranje Vereeniging in de Harmonie een feestvergadering, ter herdenking van den 18en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Nadat de bijeenkomst met gezang en ge- bed was geopend, nam ds. H. J. Hak, voor- zitter der Oranjevereeniging, het woord tot het houden van zijn feestrede. Spr. herinnerde er aan, dat hij eerst sinds enkele weken het voorzitterschap waarnam en herdacht met waardeering de wijze, waar op zijn voorganger deze taak vervuld had. Hij sprak den wensch uit, dat deze feest vergadering een waardig karakter mocht dragen en niet alleen een „hulde" aan Prin ses Juliana zou zijn, doch tevens er toe bij- dragen, dat de band tusschen volk en vor- stenhuis nog sterker worden zou dan hij tot nu toe steeds geweest is. In zijn eigenlijke feestrede betoogde Ds. Hak, dat de 30sten April 1927 voor Neder land een historische datum is. Immers, op dien dag wordt Juliana 18 jaar, wordt dus meerderjarig, wordt lid van den Raad van State, Kroonprinses! Spr. sprak de hoop uit, dat, wanneer een- maal de tijd zal zijn gekomen, dat Juliana zelf de regeeringstaak zal moeten opvatten, deze taak haar niet te zwaar zal vallen en zij zich dan gedragen zal kunnen weten door de liefde van het volk. De Christelijke Oranjevereeniging heeft emeend, dat deze gewichtige dag voor ilkmaar, dat immers in Nederlands verleden zoo'n belangrijke rol heeft vervuld, niet on- opgemerkt mocht voorbijgaan, en het lag op den weg der vereeniging, daartoe zorg te dragen. Nog is het geen 29 jaar geleden, dat de 18-jarige prinses Wilhelmina tot Koningin gekroond werd. Thans wordt een nieuwe telg aan het Oranjegeslacht, dat steeds zoo on- Verbrekelijk aan het lot van Nederland ver- bonden was, meerderjarig. En nu valt het volgens spr. op, dat men juist dezen dag zoo weinig beschouwt in zijn nistorisch verband. Te velen zijn er tegen- woordig, die het koningschap maar al te zeer beschouwen r Is een verouderde instel- ling. Hoe verkeerd doen zij! Is het dan niet dui- delijk genoeg, dat het koningschap bij ons een instelling is, die regelrecht gegroeid is uit hetgeen de Oranjes voor ons land gedaan hebben? In de moeilijkste tijden stonden de Oranjes boven op de bres voor de Neder landsche zaak. In den godsdiensttijd was Oranje de kreet in Nederland. Overal, waar Nederland vocht voor zijn vrijheid op allerlei gebied, was het Oranje, dat leiding wist te geven. Als Oranje's naam klonk, als Oranje's wimpel waaide, dan stond de kleine groep der Hollanders krachtiger tegenover de over- macht, dan streed het moediger zijn bitteren strijd tot het gelukkige einde! God heeft in Oranje gegeven de vrijheid om hem te dienen naar hart en geweten! Door Oranje werd de Spaansche dwinglandij ten onder gebracht! Maar alles heeft Prins Willem in den moeilijksten tijd dan ook opgeofferd om Neerland's zaak te redden. Spreker gaf hierna een beknopt historisch overzicht van de verrichtingen der Oranje's in den loop der eeuwen. Daarna tot de slot- som komend, dat Oranje voor ons volk van den aanvang af was, wat het tot dezen dag gebleven is: de groote kracht, en het symboot van een sterk Oodsvertrouwen. Oranje is samengegroeid voor ons volk met zijn bitterste beproeving en zijn schitterend- sten zegepraal! In Koningin Wilhelmina leeft nog altijd de geeat der oyde Oranje's. Men ©ag dps Gebrek aan eetlust verwachten, dat zij onze nieuwe kroonprinses zal hebben opgevoed in dienzelfden ouden geest. Juliana zal toonen, dat in haar het Oranje-bloed nog frisch en krachtig stroomt! Spr. besluit zijn rede met het nogmaals uitspreken van de hoop, dat deze vergade- ring inderdaad een waardige viering zou worden van dezen heugelijken dag. Blijde staat ons volk om Juliana heen! Het leeft mee met haar en wenscht haar dit toe: Moge God haar de kracht geven, om als de tijd daartoe komt, een echte Oranje, een vrome, godsvruchtige, krachtige vrouw te zijn, een vorstin, gedragen door de liefde van ons gansche volk voor het Oranjehuis. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestprogramma, dat o.m. omvatte muzikale afwisseling, bestaande uit zang en muziek door mej. Mien Sieze:;- (piano), mej. A. Veenenbos, al't-zange-e den heer F. H. Maschhaupt (cello) en dec' matie door den heer H. L. Glinderman uit Utrecht. Uitgevoerd werden o.a. het bekende Kol Nidrei van Max Bruch (cello en piano), het Larghetto van Mozart en een Menuet van Beethoven, verder het Largo en Arioso van Handel en Agnus Dei van Bizet (zang, cel lo en piano). Het krachtig en herhaald applaus der tal- rijke aanwezigen bewees genoegzaam, hoe- zeer de muzikale vertolkingen werden op prijs gesteld en ook wij kunnen niet anders dan met lof ervan gewagen. De heer Glinderman had met zijn met zorg samengesteld repertoire eventnin over succes te klagen: wat hij ten beste gaf werd met graagte en aandacht aangehoord. Rest ons nog te vermelden, dat tal van Oranjeliederen, oude en nieuwe, door de ver- gadering uit voile borst gezongen werden, zoodat geconstateerd mag worden, dat deze feestelijke bijeenkomst inderdaad geworden is wat Ds. Hak ervan hoopte: een waardige en oprechte hulde aan onze nieuwe kroon prinses, een feest, dat er toe bijdroeg, den band tusschen volk en vorstenhuis opnieuw te versterken. BEK RON IN GEN B LOE M BO L L EN- TE'NTCONST E L LI N'G. JUL PEN. (Vervolg). 243. P. Leijen, St. Paneras, E.V, Tulpen, Couleur Cardinal, verg. zilv. med. 244. J. C. Boon, Limmen, D.V., Tulpen, Ada, kl. goud. med. 247. Afd. Hoorn en Omstreken van het Holl. Bloemb.kw. Genootscliap, E.V., Tulpen, Prins v. Oostenrijk, zilv. med. 248. M. Kruijenaar, Akersloot, E.V., Tul pen, Pink Beauty, zilv. med. 249. M. Kruijenaar, .Akersloot, E.V., Tul pen, Pink progression, zilv. med. 250. Afd. Hoorn en Omstreken v. h., Bloembollenkweekersgenootschap, Akerslooit, E.V., Tulpen, Witte Zwaan, zilv. med. 257. Afd. Castricum der Alg. Ver. voor Blcembollencultuur, E.V., Tulpen, Le Reve (Hobbema), bronz. med. 261. D. Schoenmaker, Limmen, E.V., Tul pen, Le Reve (Hobbema), bronz. med. 264, 269, 271, 273, 275, 277, 279, 281, 283, 285, 287, 291, 293, 295, 297, 299, 301, W. B. Roozen, Castricum, D.V., Tulpen, Murillo, kl. goud. med. 265, 268. S. Koppes Cz., Akersloot, DV., Tulpen, Tournesol, zilv. med. 282, 286, 290, 294, 298, 302. S. Koppes Cz., Akersloot, E.V., Tulpen, Vermilion Brilland, k'. goud, med1. 266, S. Koppes Cz., Akersloot, D.V., Tul pen. Lac v. Haarlem, verg. zilv med. 280. S. Koppes Cz., Akersloot, E.V., Tul pen, Cramoisi Brillant, zilv. med. 270. van 't Hof en Blokker, Limmen, E.V., Tulpen, Flamingo, verg. zilv. med. 272, 276. van 't Hof en Blokker, Limmen, E.V., Tulpen, Couleur Cardinal, kl. goud. med; 274, 278. S. v. Til Pz., Limmen, E.V., Tulpen, Flamingo, kl. goud. med. 284, 288, 292, 296, 300. C. v. d. VeJde, Huiswaard, E.V., Tulpen, Artu®, verg. zilv. med. Anemonen. 77. M Thus, Beverwijk, Anemonen, FuL gens Multi petala, verg. zilv. med. 78. P. Heere, Castricum, Anemonen, St. Bavo, zilv. med. Vas te P 1 a n te n. 187. Stadskweekerij, Alkmaar, vaste plan- ten, Angusa, verg. zilv. med. Provlnciaal nieuws UIT SGHjOORL. De Vereeninging voor Vreemdelingenver- keer te Groet—Kamperduin hield Donder- dagavond een ledenvergadering bij den heer Kaasenbrood te Katrijp. De opkomst der le- den was minder groot dan gewoonlijk, des- niettemin waren de discussies aangenaam en in't beiang van de streek, evenals de voor- zitter, de heer Dehe dit bij de opening als wensch te kennen gaf. Vanaf de bestuurstafel werd mededeeling gedaan van een onderhoud met den burge- meester over strandaangelegenheden te Karnp, zulks overeenkomstig een opdracht uit de vorige ledenvergadering. Reeds Weken vele dezer zaken al ter spra- ke gebracht door een raadslid, op de laatste raadsvergadering en zullen B. en W. in een volgende raadsvergadering aan den raad eventueele voorstellen doen, geheel in den geest en ovefeenkomstig de wenschen van V. V. V. Groet. Uitbreiding van het stxand- toezicht bij't baden zal over een traject van 1000 M. misschien wat duur uitkomen voor de gemeente, doch't zal in elk geval over- wogen wordien, alsook beter en doeltreffender reddingsmateriaal, te plaatsen op't strand. Het bord bij de dammen, dienend-e tot waarschuwing, zal voorzict; worden met het opBcftfjft „teveii5.£evaarlijk ip de nabijlieid dezer dammen fe zwemmen", Rekening zal ook worden gehouden dat een badman kunde moet hebben van de zich steeds wijzigende toestanden van zee en branding. Natuurlijk zal voor dit alles de goedkeuring van den raad moeten komen, Algemeen juichte de vergadering deze maatregelen toe en men achtte den komenden toestand vrij wat meer in't beiang van Kam- perduin, dan de maatregelen van 1926. Ook werd goedgevonden dat het bestuur bij een eventueele openbare strandverpachting, in- dien deze zou plaats hebben, aan B en W wenken zou geven welke mogelijk zouden kunnen strekken tot een volledige aanvulling van de gemeentelijke verpachtingsvoorwaar- Nog werd gediscusseerd over het gidsje van 1927 hetwelk door de vereenigingen de V.V.V. Schoorl en P. H. V. wordt uitgegeven, Er bleek beter papier noodig te zijn iets wat natuurlijik meer kost en nu stond men voor de vraag of Groet meebetalen zou. Men was in het algemeen hier wel voor, doch er wordt gewerkt met nog zeer beschei- den middelen zoodat de kas ook iets had mee te praten. Men kwam tot de gedachte dat indien in de aanstaande herfst de kas het toestaat, een deel er aan mee te betalen, zoo dat het vraagstuk werd verschoven tot ce aanstaande herfst. kU L- 'L edend'orp, secretaris, gaf- een u'-ooi jar., cs ag, de eersteling van" de ver- cenigmg, d: :-:r ze nog slechts een jaar be- staat. Het verslag ademde een blijmoedigen en opgewekten geest, doordat de koe in Groet bij de horens is gepakt en de zaken flink hun beslag krijgen. &venals elders, werd ook hier gewag ge maakt van een slechten zomer voor de pen- sionhouders in 1926, deels door het regen- achtig weer, deels door de trek buitenlands. Het ledental liep 31 December tot 59 met daarbij 4 donateurs. 4 Algemeene en 3 be- stuur^vergaderingen zijn gehouden, benevens 2 gecombineerde bestuursvergaderingen met V. V. V. Schoorl. Het aanvraagbureau had goed voldaau, de reclame was met de kleine middelen zoo goed mogelijk uitgevoerd. Het verdrin- ken van 2 baders was een ramp geweest voor de badplaats, die ten zeerste door alien werd betreurd; de strandwacht was onvoldoende geweest en deed te veel politiewerk, ten koste van zijn eigenlijke roeping. Een aangevraag- de wegwijzer zal bij het station door de A. N. W. B. worden geplaatst en meerdere daden van het bestuur kwaiften nog weer eens naar voren. Jammer, zeer jammer-werd het gevonden dat ook deze V.V.V. nog niet de sympathie- had van alle raadsleden en niet cfen vollen steun van den raad. Het feit alleen dat door het trekken van menschen naar Schoorl het belastbaar inkomen kan worden verhoogd, en de finan- cieele draagkracht van gemeente en ge- meentenaren vooruitgaat, wat toch bij de slechte bedrijfsuitkomsten in andere bedrij ven wel van overwegend beiang mag wor den geacht, kon een meerderen steun van den raad zeer zeker rechtvaardigen. De voorzitter dankte den secretaris hartelijk voor het mooie verslag. Nog las de secretaris copie voor van een uitgegaan schrijven aan de inspectie van pos- terijen en telegrafie waarin verzocht werd om het poststation te Groet om te zetten in een hulpkantoor, terwijl gewezen werd op slechte positestellingen en buslichtingen. Met een hulpkantoor kan dit veel verbetera worden. Het verslag van den heer Jb. Koeten, pen- ningmeester, deed zien dat d-e uitgaven in 1926 282.24 en de ontvangsten 250 50 hadden bedragen, een nadeelig slot dus van 31.74, wat is ontstaan doordat de versprei- ding van de gids zoo was afgevallen. Door een misverstand was Groet buiten deze ver- spreiding gebleven en waren er abnormaal hooge kosten op dit werk gekomen. De heer P. Praat verklaarde namens de commissie, dat't werk van den penningmees- ter in de beste orde was. De rekening werd aangenomen, penning- meester en commissie werden bedankt voor hun werk. De heeren P. Kos en T. Schoen werden benoemd in de financieele commissie 1927, Daarna kwam in bepsreking om den heer Venneker als houder van het aanvragenbu- reaix, een kleine vergoeding te geven, zulks op voorstel van den heer Duinmeijer. Alge meen was men van oordeel dat een vergoe ding op zijn plaats was, doch de stand van de kas liet het niet toe om een eenigszins passend bedrag uit te trekken voor dit doel. Ten slotte werd men het eens om den heer Venneker een bedrag van f 10 per jaar aan te bieden, niet als salaris want dit kan het niet heeten, doch als bewijs van waardeering voor zijn werk, 'n Bestuursvoorstel om in diverse annonca- rubrieken advertenties te plaatsen tot een bedrag van 58.50 totaal, werd aangeno men. Een plan van het bestuur om in't selzoen een zomerfeest te organiseeren op het strand, vond bijval. Callantsoog doet dit ook en het valt daar in goede aarde. De heeren P. Praat, P. Kos en G. Duinmeijer zullen als commissie het bestuur bij het organiseeren van dit feest behulpzaam zijn. Bij de rondvraag uitte de penningmeester den wensch om tot stijving van de kas, een kleine verloting te houden. Dit werd goedge vonden, zal worden aangevraagd en door 1 bestuur na toestemming van B. en W., wor den uitgevoerd. Nog werd door den heer Vriendjes eene uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden bij het ongeluk te Kamp in 1926 en bleek daaruit dat alles nog niet voor elkaar Is; de heer Vriendjes zal nog verdere corresponden ce voeren, hoewel hij dit meer het werk van den burgemeester had gevonden. De heer Huiberts klaagde over het neer- werpen van vuilzelfs matrassen en bedcTen vindt men aan den ingang van de Harger- zeeweg en ook op andere plaatsen. Het besiuur zal te bevoegder plaatse d-e aandacht op dit euvel vestigen. De vorige week hield de pasopgerichte „Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging" haar tweede vergadering bij den heer J. Schuit, alhier. Als spreker trad op de heer H. E. Dijketr uit Sclioorldam, Hoofdbestuurslid der Fede tie voor Ziekenhuisvereenigingen, propagan- tlechte spijsvertering. Scheie hoofdpi)n, prikkelbaarheid, ver- stopping. maagpljn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Maagpillen Foster's Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6