Binnenland De yeijaaidag van Piinses Juliana. Zenu«wstillend en Zenuwsterkerid is de wcrking van Mijnhardt|s Zenuwiabletien Glazen Buisje 7o ct. Bij Apoth. en Drogisten. dist voor genoemde Federatie in geheel Noord-Holland. Spreker zette op duidtlijke wijze uiteen, welke groote voordeelen er zijn verbonden aan het lidmaatschap van een Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Hij braclu bij de aanwezigen de overtuiging, d'at een Maatschappij op dit terrein veel duurder is en meet zijn, dan een Onderlinge. Sterk kwam dlat uit "in de verschillende voorbeelden, door den heer Dijken genoemd. Met belangstelling volgden de aanwezigen de werkwijze van een vereeniging voor zie kenhuisverpleging, terwijl voorbeelden uit de practijk duidelijk het belang van zich te ver- zekeren aangaven. En dan voor een lage contributie van 3 cent per week. Na afloop der redevoering gaven een aan- tal nieuwe leden zich op, zoodat thans reeds meer dan 300 leden zijn ingeschreven. De ge- kozen voorzitter, de lieer F. Wognuni, bracht den Bondsspreker dank namens de geheele vergadering, die een aangenaam verloop had. De heer Dijken deelde nog mede, dat hij zich ook gaarne in andere gemeenten als spreker en propagandist beschikbaar stelt namens de Federatie van Ziekenhuisvereeni- gingen. UIT BERGEN. De afd. Bergen der S. D. A P. en der modern georganisetrde arbeiders-organisa-- ties vierden het Meifeest Zaterdagavond in een bijeenkomst in de tooneelzaal van „de Rustende Jager". „De Stem des Volks" uit Alkmaar, direc- teur die heer Blauw, verleende hare medewer- king door het zingen van eneige liederen, ter wijl eenige Berger dilettanten een tooneel- stukje in een bedrijf ten beste gaven. De voorzitter, de heer L. den Das, wees er in verband met de a.s. gemeenteraadsverkk- zingen in zijn openingsweord op, .dat er vaak beweerd wordt, dat de sociaal-democra- ten niet die economische politick kunnen voe- ren die Bergen behdeft. Vaak zegt men, dat de S. D. A. P. alleen voor de arbeidcrsbelan- gen opkomst. Spr. cor deelde, dat gebleken was, dat dit niet waar was. Wei oordeelt spr. het niet in het belang van de arbeiders, dat de geraeente aan de werldoozen elechs 40 cent per uur betaalt. De gemeente heeft den meed cm dit uurloon zelfs voor prcdfuctid werk te betalen. Wanneer wij ons daartegen verweren, aldus spr., dan is dit vanzelfspre- kend. Het is niet in het. belang van de ge meente, dat de arbeiders m kleine midden- standers getrapt worden. Wei is het van be lang, dat de economische poli'tiek die Bergen behoeft, zoo veel mogelijk bevorderd wordt. Bergen is een bijzondere -'-rats en eischt een bevordering van het vreenidelingenverkeer. De sociaal-democraten hebben dit nooit uit het oog verlcren, omdat zij de welvaart van d'e bevolking willen dienen. Spr. uitte den wensch, dal men dit bij de a.s. gemeente-. raadsvprkiezingen zal bedenktr. Als spreker- voerdh hierna het v/oord dr. Jb. Hemelrijk, over de leuze: Ontwapening, handhaving en doorvoerig van den achturen- dag en medezeggingschap" Spr. ving aan met een geciicht van Adama van Scheltema, die voor eenige jaren het Meifeest inleidde met: „Het is lente geworden, waakt op, Pro- letaren, Wekt elkander voor het leest van den Mei. Herstelt en verzamelt uw scharen, Weer een jaar van den oorlog is voor bij''- Spr. herinnerde aan het insteEen van den 1 Mei-dag voor 37 jaar op het congres van de lie Internationale te Parijs. Om't gevoel van gemeenschapszin te ver- sterken werd als eerste leuze dfe 8-urige arbeidsdag g-esteld, toen door d'e heerschende klasse als de omverwerping van de maat schappij gezien. Daaraaast wilden wij op 1 Mei getuigen van omze groeiende maeht en ons vertrou wen, dat die zal groeien tot de laatste ei- schen verwezenlijkt zijn. Spr. herinnerde aan den tijd toen men er wat voor over moest hebben om tot de soc - (Jem. toe te treden en stelde in het licht, dat de onyerzoenlijke strijders alloen voortko- men uit de. menschen die den wil en het ver- trouwen hebben-. H<V soc.-dem. geloof in d;en mensch is, dat de mensch goed is, waarom het rcchtvaardig- hcidsgevoel. bij kinderen zoo sterk aanwezig, ook weer bij ouderen is te wekken. Spr. weet, dat de socialistische maatschap pij nog ver af is, doch het schoone is niet het hebben van een zaak, maar het streven er naar. Het beerlijke van het Meifeest is, dat het 't visioen van broederschap geeft. Uitvc.-rig betoogde spr., dat de tijd van h A Internationale denken gekomen is. Waar de begeerte ophoudt bij het stoffelijk genoegen en geluk, is de vestiging van de socialistische maatschappij niet mogelijk. Het is de roeping van de arbeidersklasse zich gereed te maken tot het brengen van de beschavingsmaatschappij. Daarvoor is de jooryoering van den 8-urendlag de eerste so cialistische eisch, alsmede ontwapening en medezeggingschap noodzakelijik. De vraag is met of dit kan. Het is noodzakelijk en dus moet het. J Het droevig econotnisch beeld van Europa met zun 9 milhoen werkloozen stelde spr in het licht. 1 De eisch van medezeggingschap leeft nog met in reder arheider. Toch moet het zoover komen, omdat dit d<e ontkennin^ van het gendomsrecht der heerschende klasse is op de arbeidsmiddelen. De verezenliiking van d" socialisa-tie is het begin van het einde van't kamtalisme. Ter voorkoming van het bankroet van de wereld dientde socialisatie te worden door- gevoerd en daarom zullen wij, aldus spr,- er alles voor over hebben. Dit eischt een geschoolde arbeid-ersklass? die niet alleen weet wat ze wil, maar kan wat ze wil. De socialisatie heeft ten doel, dat de mensch doel wordt en dfe predbctie midldel 'egenoyer het materialistische winstprin- cipe van t kapitalisme staat 't dienstprin cipe van het sociahsmc. Slechts door offers brengen voor elkander wordt de maafschap- pij betef T Uitvoerig betoogde spr. nog, dat de soc. dem gelijk hebben' door in Jt belang vari. een t algeheele cntwapenig eerst desnoods-Oe.ua- tionale ontwapening te stellen. De cntwap., ning zal de menschen vrij maken voor ul broederschap. Spr. eindigde zijn redd met het gedicht van Adama van Schelema: „Te Wapen". UIT ST. PANCRAS. Vergadering van de ingeland'en der Vroo- nermeer op Vrijdag 29 April, in het verga- dterloka-al der Bijzondere School. De rekening over 1926, sluitende met een bedrag van f 2362.26, waaronder een batig saldo van 284.75, werd in orde bevonden en goedgekeurd. De heer D. Leijen Sz. (aftr.) werd als be- stuurslid met algemeene stemmen herkozen. UIT HEEMSKERK. Door de vereenigde melkslijters hier ter plaatse is de prijs der voile straatmclk deze week op 12 cent per Liter gesteld. UIT EGMOND AAN ZEE. Dondei"dagavond gaf de gymnastiekver- eeniging „Achi'lles" een uitvoering voor do- nateurs en genocdigden in de zeal van hotel „Welgelegen", het terrein van hoar wekelijk- sche cefeningen. Reeds bij het binnenkomen der leden en adspirant-leden bleek, dat de oprichting van den dergelijke vereeniging een da ad is ge- weest, die veler belangstelling heeft. Het aantal turnsters en turners was aardig gesta gen, vooral de "jongere generatie was toege- nomen. In totaal telt „Achilles" feeds onge- veer 120 medewerkers, die „au grand coin- pkt" het vcor deze gelegenheid nog wat uit- gebouwde tooneel vulden en gezamenlijk hun waardeering voor de lichamelijke opvoeding uittcn in het bekende „Gymnastenlied". De voorzitter der vereeniging, de heer P G. A. Bosschaart, heette het publiek welkom, In het bijzoncler werden door hem be- groet de beschermheer v^n „Achilles!;, burgemeester Eijma, met diens familie, en cok die aanwezigen, die voor eenigen tijd, h-oewel geen donateurs der vereeniging zijn- de, hun bijdragen hadden geschonken Voor't aanschaffen van eigen toestellen. Voor tie f 130, die v/areu bijeengebracht, kon „Achil- les' 'thans vcor het voetlicht treden met een eigen brug en een eigen rek. Aan den diank voor deze medewerking voegdc spr. den wensch toe, dat deze avond de overtuiging schcnkch rnocht, dat dit geld goed' besteed was en dat daardcor de tijddijke steun zou worden cmgezet in een blijvende door toe tt treden als donateur. Om de kosten van dezen avond te dekktn zou een fruitmand worden verloot. Een der jongere turnsters bedo dlaarop den heer Budding, den ijverigen djrecteur, bloe- mtn aan, waarna de werkzaamheden een aanvan-g namen. Het zou ons te ver voeren, wanneer we tot een bespreking der 16 nummers van het pro- gramam in het bijzonder overgingen. Het verslag zou wel wat lang worden, evenals de uitvoering zelf, niaar mogelijk niet zoo on- derhoudend. Want gezegd mag worden, dat tot het laatste toe de belangstelling van het publiek gaande gehouden werd. Zeer zeker werd er over t' algemeen goed geturnd en bleek de geoefendheid s-edert de v-orige uit voering aanmerkelijk te zijn toegenomen Vele numm-ers waren werkeliik niet zoo een- voudig. Bij het werken aan de toestellen kwam de verbeteryig bijzonder uit. Ter afwisseling werd een goed geslaagd schimmcnspel vertoond, waarom hartelijk gelachen werd, terwijl een gezellig bail den avond besloot. Het zou ons niet verwonderen. wanneer bij volgende uitvoeringen de vereeniging in tw6e psrtijen op aparte avonden uitkwam. Zelfs nu werd het bii halve nloegen en te loven vlugge opeenvol-ging nog la at genoeg. In de consistoriekainer der Ned. Herv. Kerk werden Donderdagavond ecu aantal fiaaie dameshandwerken verloot, grooten- deels vcrvaardigd dcor belarigstel-lenden in deze gemcenschap. Het was een aardige ver- zameling, waraan nog eenige geschenken voor bet goede doel waren toegevoegd. Als hoofdprijs prijkte een mooie gehaakte sprei, verdei" trokken een aantal kussens, klcedjes en allerlei nuttige of fraaie handwerken de aan- dacht der dames. Ook vlecht-, batik- en schilderwerk was tento-ongesteld, terwijl een yv.n elders geschonken taart afzonderlijk ver loot werd. Naar we vernamen was het aantal dames, dat zich hoofdzakelijk daarvoor interesseerde en eenmaal 's weeks bijeen kwam, door aller lei omstandigheden tot een minimum ge- da-.ld. zoo dat de taak haar wel wat zwaar begint te worden. Er bleken echter al eenige anderen bercid ha-ar steun te verleenen btii- tcn de gewone vergaderingen om en men hoopte, dat meerderen zich zouden aansluiten om een volgend jaar weer met een aantrek- kelijken voorraad uit te lavnnen komen. De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente een bate opgeleverd van 116.7714. REUZEN SUetES :>eM)en wij met onzen prima Vulpenhouder hTfflr 14 karaats gouden pen, onder voile garautie, slechts f 3.50. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. In Amsterdam waren verschillende stra- ten en grachten door lange banen vlaggedoek feestelijk gesierd. Feestelijkheden hadden niet plaats dan alleen vanwege den Nationalen Oranjebcr „Wat ook vail', trouw staat pal De Amstaidamsche afdeeling van de vereeni ging Protestantsch Nederland hield des avonds een samenkomst in de Nieuwe Kerk. Als straks fyet koninkWjk gezin in de hoofd- stad komt, zal aan de prinses een zanghulde worden gebracht. Het gemeentebestuur heeft het gebruikelijk telegram van gelukwensch gezonden, gelijk dat geschiedt bij iederen verjaardag van le den van het Koninklijlc Huis. Heel Den Haag zag er feestelijk uit, over- al werd druk gevlagd. De Wagenstraat en de Stationsweg ware gei'llumineerd en straal- den reeds Vrijdagavond in schitterende ver- lichting. De ministeries hadden hun gebruikelijke yersiering buiten hangen, die Zaterdag ver- lic-ht werden en de landsgebouwen aan den Vijver: binnenlandsche zaken, waterstaat en de Eerste Kam-er lieten uit hun dakramen vele vlaggen wapperden. Aan de Voorhout hing de gebruikelijke vlaggentooi van de ge meente uif. Het grootste gedeelte van het Voorhout was niet verlicht, maar had wel vlaggenversiering. De scholen werden vroeg gesloten, zoo ook de bureaux van de gemeente en het rijk en verscheidene particuliere zaken. Tegen twaalven was het in het centrum al een drukte, een roezemoes van belang, waar- in zich nog zeer velen van buiten de sta-d mengden. De feestdag werd ingezet met een klokken- spel op den St. Jacobstoren en met, in den middag, een optocht van vereenigingen naar het Binnenhof, waar om 3 uur het groo te feestspel een aanvang zou nemen. Op ver schillende plaatsen in de stad waren muziek- uitvoeringen. De felicitatie Registers werden buitenge- woon druk geteekend. Onophoudelijk werden prachtige bloem- stukken en geschenken ten paleize bezorgd. Onder de bloemstukken was er een van den Raad van State. Pakken vol telegrammen en brieven bereikten het paleis. Omstreeks half een reden koningin, prins en prinses Juliana in een open auto uit naar het paleis aan het Voorhout om het noen- maal bij de koningin-moeder te gebruiken. Bii het wegrijden werden zij door de wachtende menigte hartelijk t-oegejuicht. Tegen 1 uur verzamelden zich een groot aantal vereenigingen, die in optocht zich naar het Binnenhof zouden begeven om daar het Feestspel bij te wonen. Eenige duizenden naar schatting namen aan den optocht deel. Ruim 100 vaandels en banieren werden er- in medegenomen; een groot aantal muziek- kcrpsen liep mee. Niet alle deelnemers konden op het stamp- voile Binnenhof een plaats vinden; alles bleef echter ordelijk. Na het noenmaal bij de koningin-moeder gebruikt te hebben, verliet de Koninklijke Fa milie om 2 uur het paleis aan het Voorhout om zich per auto wederom naar het paleis in het Noordeinde te begeven. Intusschen had den zich reeds duizenden langs den weg op- gestcld. Overal werden koningin, prins en prinses hartelijk toegejuicht. Voor het paleis Noordeinde en daarom- trent stcn-d toen al een dichte menigte den afrit af te wcahten van het Koninklijk gezin, dat, alvcrens het feestspel op het Binnenhof te gaan zi-en, een rijtoer door de stad maakte. Vlak voor het paleis stonden-e-en 300 meisjes- padvinders opgesteld met vaandels en banie ren, alle leden van het Ned. meisjesgilde. Ook het hoofdbestuur was er tegenwoodrig en even voor half drie begaf het hoofdbestuur zich naar het paleis, waar mevr. dr. Wenni- ger Hulsebos, presidente"'van het meisjesgil de, aan de prinses crehideeen aanbood met linten in de kleuren van het gilde: oranje, wit en blauw. Ook bcod mevr. Wennigereen corkonde aan. Precies half drie reed de koninklijke stoet af. Een luid gejuich steeg op, toen de Konin gin, de prins en de prinses op het hordes van het paleis verschenen. Een luid gejuich sfeeg op overal, waar het Koninklijk rijtuig passeerde; h'ier en daar groeidle het aan tot een geestdriftige ovatie en verschillende keeren moest worden gestopt tot het in ontvangst nemen van een huldebe- tuiging. Even na 3 uur arriveerde de stoet op het Binnenhof, waar op het hordes van de Rid- derzaal de koningin-moeder in afwachting van dfe komst van het koninklijk gezin, reeds had plaats genomen. De inanier waarop de koninklijke familie begroet werd, overtrof alles. Aan het ge juich kwam hier. geen einde. Een laatste sein van Nico de Jong, den hoofdregiseur, en het feestspel begon." Zacht zette de koninklijke militates kapel Koeberg's voorspel in, waarin men een enkel bekend motief hoorde; indrukwekkend klon- ken dan de smeekende recitatieven van de menigte „Verhoor o God, ons biddten en ons smeeken" en „G God, wij willen ons verfolij- den voor Uw aangezicht". Vroolijker van toon was het derde recita- tief„Tijd der eerste levensstralen vol ver- wachting, rijk en blij." Plechtig daarna we- der de bede uit den Ged'enckklanck van Va lerius: O Heer die daar des Hemels tenten spreyt met gevouwen handen gezongen door a! de medewerkenden aan het feestspel. Dan de fanfares:-een prinses is geboren, gevolgd door het „Dankt, dankt nu alien God" en Spoel's vroolijke Prinsesselied. Op de woorden: Prinsesse van Oranje haalden nl. alle zangers uit hun zak een rozet van oranje en rood wit blauwe linten voor den dag en zwaaide daarmee boven hun hoofd, een wemeling van kleuren, die den juichtoon van het lied op alleraardigste wijze onder- streepte. En -dan kwamen de Wilhelmusdans door de j on gens en meisjes en de kinder dans. Toen het voorbij was en de kinderen zich hadden teruggetrokken traden de Ha-ghesan- gers naar voren en hieven onder directie van hun dirig-ent Hubert Cuypers een plechtigen Jubelzang aan-. Doch nauwelijks waren zij uitgezongen of het was weer de vroolijkheid, die zich liet gelden. Fanfares weerkionken en het koor, in bonte rij, zette zich in bewegirtg en trok on der 't zingen van „Wij leven vrij, wij leven blij" aan de koninklijke familie voorbij. Hier- op volgden weer een Schotsche drie van de jeugdige dansers en een bizonder feesteliike bloemendans van de kinderen op de muziek van „Hei't was i. de Mei". Dit was het hoogtepunt van het spel. Toen de kinderen uitgedanst waren, kwam uit het groepje jongeren op den achtergrond een jonge man vroolijk huppelende naar vo ren. Hij droeg een grooten bouquet met vele linten dien hij de prinses aanbood en waarbij hij een oorkonde overhandigde. Onmiddellijk na afloop van het feestspel werden door een der meisj-es, die aan den bloemenreidans had medegedaan, en door Ri chard Boer aan de koningin en de koningin- moeder bloemen aangeboden met linten in de stadskleuren. (Het feestcomite had de in de oorkonde be- doelde herinnering ten paleize doen bezor- gen: een schildlerij, in opdracht van het eomile vervaardigd door den heer J. Hoynck van Papenarecnt, waarin (n beeld fs gebracht de wijze, waarop,30 April 1909 in de residentie de geboorte van de prinses is bekend ge- maakt: de heraut met twee trompetters te paard heeft postgevat in de Paleisstraat bij de Gothisdhe Zaal; op den achtergrond is zichtbaar het Paleis aan het Noordeinde met den Koninklijken St'andaard. Bij het schilderij was gevoegd een groote bos witte lelien in een glazen vaas met lint in de stadskleuren en lag een lijst van de vereenigingen,welke aan dieze hulde hebben medegewerkt. Het feestspel werd met het oude Wilhlmus besloten. Nadat de heeren, die zich bij het ineen-zet- ten van het spel verdiensteliik hebben ge- maakt aan de prinses, de koningin, de konin gin-moeder en den prins waren voorgesteld en twee kinderen ruikers hadden gebracht aan de koningin en de koningin-moeder, vertrok de koninklijke familie. Bij den terugrit hadden zich weder velen langs den weg geschaard. Om vier uur werd het spel op het Buiten- hof, onder enorme belangstelling en groote geestdrift van de toeschouwers herhaald. 's Avonds heeft ten koninklijken paleize in het Noordeinde de gala-maaltijd plaats ge- had, door de koningin aan een 80 genoodig- den aangeboden. oen/'/waardevo! qeschenk Rede van de Koningin Aan dezen maaltijd heeft de koningin het wcord gevoerd. Zij richtte zich tct hare doch- ter met de volgende woordenGeliefd kind. Alvcrens uy vader onzen gasten voorstelt een htildfonk op uw gezondtieid uit te bren- g«.n, gevcei ik mij gedrongen een cnkel woord tot u te richten, waar mijn hart vol is van dank aan God dat Hij het u gcgeven heeft in goeden welstand den mijlpaai door de Grondwetgesteld bij dc vervulling van uw 18e jaar te bereiken. Zoo behooren thans de gelukkige jaren van uwe opvoeding en aanvankelijke vonning tot het veri-eden. Ik wensh een worod van hulde eft warmen dan fcte w den an alien die daartoe met ons hebben medegewerkt. Echer kan hiermede voor u het tijdperk van situdie nog niet worden afgesloten, nite- g'endeel, gij zult u nog verdfer vcor de u wachtene taak willen en moeten bekwamen. Het is uw vader en mij aangenaam geweest gcvolg te kunnen geven aan den, in u zelve opgekomen wensch, uw studies voort te zet- ten aan d'e Leidsche Hoogeschool, die door zulke schoone en aloude traditics aan de ge- schiedenis van liet vaderland cn onze familie is verbonden. Er als ik denk aan het schoone voile leven met zijn groote verantwcordelijkhededen, dat u wacht ,te midden waarvan gij de kunst zult moeten leeren verstaan u wezenlijk ge- kxkk'g teg evoelen, onverschillig onder welke omstandigheden, dan gaan mijne gedacliton van zelf terug tot uwe prille jeugd, waarin wij reds het,verlangen u een te voelen en mcd te leven met anderen, mochten beluiste- ren. Zij liet u gegeven altijd weer te vinden d idiepere eenheid die alle mens..hen saam- bindt, die gij steeds gezecht hebt, cn te lee ren anderen en u zelve te begrijpen en u in te leven in het tijdperk dat voor u ligt; u zoo het vertrouwen waardig te maken van uwe tendgenooten en bovenal van ons dierbaar volk, aan welks geluk en welzijn ge eenmaal gerospen zult zijn uwe beste gaven en kracli- ten te wiiden. Wij weten zeer goed, geliefd, kind, dat oij dit alles niet in eigen kracth alleen zult be- proeven, het is daarom dat wij met u heel uwe toekomst met ootmoed en met ontroerin/* in het hart, doch met groote blijdschap en vertrouwen, teggen in die Vaderhand. Die uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol ir- waard heeft. De prins zeide na deze woorden der ko- ingin Ten voile instemmend met de woorden van de koningin, noodig ik u alien uit dezen heil- dronk m te stellen op de gezondheid van ons geliefd kind. Het avondfeest op den Hofvijver. Gntzaglijk groot was de toeloop van het publiek, zoo groot, dat duizendtallen niets van het feest hebben kunnen zien, mede doordat de verkeersregeling spaak liep. Om half 9 arriveerde de koninklijke familie en toen nam het feest een aanvang. De deuren van het Stedelijk Museum wer den gecpend en de admiraals uit de gouden eeuw, bestraald door het licht van vijf kleine zoeklichten, op het dak van het gebouw van Watu'staat opgesteld, traden naar buiten. Op het hordes bleven zij staan en toen werd op het eilandje de standaard van de prinses geheschen, Dit was het hoofdmoment van den avond, De zoeklichten, aan de hoeken van den vijver opgesteld, concentreerdcn hun schijnsel op den oranjestandaard, die boven de boom Kruinen uitrees, terwijl de kanonnen op jiet euandje hun vijf saluutschotsn deden Iiooren Na dit plechtige oogenblik scheepten de admiraals zic'h in. In kiellinie voeren de zeven schepen, ge- roeid door leerhngen van de Zeevaartschool te Sc^evemngen am het eilandie; iedere sloep bracht in het voorbij varen het eerbewijs aan den standaard, d'e roeiers met opgeheven nemen staande in de boot. Tijdens de rond- vaart speelde de Kon. Mil. Kapel en toen de vloot na de eerste rondvaart voor de vensters kwam waar de Kon. familie het schouwspe! gadesloeg en de admiraaTs den groet gebracht hadden met de hand op het hart cn breeden hoedzwaai, werden Cle schepen in deze formatie gebracht, dat de vier met zansrerr heinande sloepen voor den dirigenfsloep kwamen te Iiggen en de acfinl- raalssloepen ter weerszijden. Na de uitvoering van eenige liederen werd de rondvaart hervat waarbij afwisselend' mu ziek- cn zangnummers werden uitgevoerd. Te ruim negen uur mcerde een der sloepen, de dirigenfsloep, aan het speciaal voor de ge legenheid gebouwde steigertje, dat op de hoekpalen vier gouden leeuwtjes droeg, er even later traden de koningin, de prinses en de prins, met eenige leden van het gevolo- naar buiten om zich. voor een rondvaart in te schepen. Tijdens de rondvaart werden de vorstelijke personen door het publiek levendig toege juicht. Te ongevcer half tien keerden zij weer in het gebouw terug en kort -daarop vertrok het gezelschap wederom langs dt officiereneerc-wacht, om zich naar liet Ma- lieveld te begeven, waar na aankomst het vuurwerk een aanvang zou nern^n. De sloe- pen bleven nog eenigen tijd onder liet fan- tastisch schijnsel van lam-pen, zoeklichten en oranjelampions rondvaren. Toen het waterfeest op den Hofvijver afge loopen was, gingen de duizenden, die zich in dc avonduren in de binnerastad hadden op- gehouden, in de richting van het Maiieveld. De Geneeskundige Dienst moest verschei dene malen ingrijpen; tallooze personer moesten uit de menigte verwijderd worden omdat zij aan de beenen geblesseerd waren oi filauvv gevallen waren. Toen de koninklijke stoet het terrein op- reed, steeg er een donderend gejuich op, dat minutenlang aanhield. Om even over half elf was het vuurwerk ten einde. Het slotshik was een groote decoratic be- staande uit een oranjeboom, geflankeerd door twee herauten, waarboven als aureool de woorden: „Leve de Prinses". Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de Prinses zich van haar zitplaats ver- hief cm voor de haar gebrachte hulde te bedanken. Toc-n de Koninklijke stoet kwart over elf aan het paleis Noordeinde was aangelcomen. nadat nog eens een hijtoer door de versierde verlichte straten was gemaakt, en de Ko ninklijke Familie naar binnen was gegaan, drong het publiek, dat in groote massa voor het Paleis had staan wachten, het voorplein op, waar een twintig politieruiters noodig waren om het terug te dringen. Men wilde de Koninklijke personen nog eenmaal zien. De menigte hief weer het Wilhelmus aan, zong Lang zal ze leven, en bleef nog wel eer twintig minuten juichen. De lichten in dt hal gingen toen echter uit, ten teeken, dat de Koninklijke familie zich in haar kamers had teruggetrokken. Er werd Zaterdag te Rotterdam veel drukker dan anders gevlagd. De trams droe- gen den gcbruikelijken vlaggentooi. Op de rivier en in de havens waren vele schepen ge- pavoiseerd. Er is aan den verpaardag meer Iuister bijgezet dan in andere jaren en he. programma geleek een afspiegeling van de viering van den Koninginnedag. Des mid- dags was he* feest voor duizenden kinderen, en des avonds hebben de ouderen op ver- schiller te plaatsen in de stad den Juliana- dag gevtera. Om 8 uur was er groot vuur werk op cen terrein aan de Rochussenstraat. Te midj'rrnacht heeft Vrijdag te Utrecht het tradiiioneete hijschen van de oranjevlag aan de Studentensocieteit op het Janskerkhof plaats gehad, welke plechtigheid ditmaal cet, bijzonder karalcter droeg. De rector van den senaat van het Utrechtsch "tudentencorps, jhr. Six, heeft even voor niicMemacht in bij zijn van een groot aantal leden van het korps en enkele honderden personen uit de burgerij, buiten van het hordes van de societeit, een korte toe- Scraak vek-rden, waarin hij de bedoeling vaiy deze traditie uiteenzette, daarbij wij zenae o.s op de onwankelbare trouw van hel Utrechtsch studenlencorps aan het Vorsten- huis. Prompt 12 uur ging daarop de oranjevlag omhoog. De muziek zeite het Wilhelmus ir en met ontbloote hoofden salueerend zongen de aanwezigen twee verzen van het Wil helmus. Daair.? trok men bij muziek en fakkellich naar het Domplein, waar onder het spelen en zingen van het Wilhelmus cen paar malen rond het slandbeeld van graaf Jan van Nassau werd gewandeld. Zaterdag werd er bijzonder druk gevlagd Er was een orgelconcert in de Lutli kerk vanwege de vereeniging Koninginnedag Utrecht een vaandeloptocht, waaraan 12 muziekkorpsen deeinamen. De commissaris cier koningin ontving te zijnen huize de bestuuroers der deelnemende vereenigingen waarbij hij en de voorzitter van ...Koningin nedag Utrecht" redevoeringen hielden. Op het stadhuis sprak de b-urgemeester. Verde:- feestelijke bijeenkomsten, ook voc: de schoolkinderen, en vuurwerk. Tel eiden speelde het carillon nationa- opfochtren' politie-muziekkorps hield een Te p o r d i c h t was een tentoonsteliing van alte mogelijke bescheiden, betrekking hebbencl o-p prinses Juliana; zelfs sigaren- zakjes. pabpapier en sluitzegels ontbraken met. Alles waar maar iets op stond van de prinses, heeft men verzameld (alleen lucifers- doosjes schijnen vergeten te zijn). In Groningen werd in de Martini- kerk een bijeenkomst gehouden, waar ds. Tj<r. ge'aar en ds. Coolsma het woord voerden De kerk was stairipvol. Tal van autoriteiten wa ren aanwezig. s Avonds trek een lichtstoet (35 vereenigingen) duizenden menschen. T)e viering in het buitenland. Ie b i ussel wapperde de driekleur aan den gevel van het Nederlandsche gezant- scliapsgebouw en lovamen vele Belgische autoriteiten en voorname leden van de Neder landsche Kolonie in Belgie hun handteeke- ning plaatsen in het felicitatieregistei' van de legatie. Twee Brusselsche kran»n, de Derniere Heure en het Laatste Nieuws, bevatten een portret der Prinses, waarbij het Vlaamsehe Wad onder meer schrijft: Hoewel nog jon-o- Prmses Juliana, evenals haar inoeder "be- c ccid met een schrander opvattin™svf,'m - dolthaar allci"hSTt™ in latere jaren de k-oou in N - hi «d aan haar zal toekomen. met al de.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7