Stadsnieuws uit- ORANKWET./* BURGEMEESTER en WE ItJOUDE.Ka van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat bij hun college is ingekomen een ver- zoek van PIETER MANTEL, alhier, om cerlof tot den verkoop van ALCOHOLHOU- DENDE DRANKEN, anderen dan STER- KEN DRANK voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet perceel LAAT 80. Birnien twee wejcen na dagteekening dezer kan cen ieder schriftelijk bezwaien tegen bet verleenen van dit dit verlof biji hun college in- dienen. Alkmaar, 2 Mei 1927. Burgemeester cn Wethouders voornoeind, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De ontvangsten en uitgaven van deze stelling zijn geraamd op 2970. Het neentelijik subsidie is begroot op 1470. c. de ComniissLe tot Huisverzorging. Deze begrooting sluit in ontvang en gaaf met 3110.Het gemeentelijk subsi die is geraamd1 op /lOOO Het onderzoek van deze stukken heeft tot geen opmerkingen aanleiding gegeven. De daatin geraamde subsidien stemmen met de in de gemeentebegrooting voor 1927 opgeno men bedragen overeen. Onder overlegging van het advies van den 'Armenraad stellen B. en W. voor, in verband met art. 14 der Armenwet, het bes'luit te ne- nien deze begrooting goed1 te keuren en aan genoemde instellingen voor het jaar 1927 een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van respectievelijk ten hoogste 4500. i/ 1470.— en 1000. f POSTDUIVEN. j(| i Postdaivenvereeniging „De Postduij". Zondag hield bovengenoemde vereeni ging een wedvlucht met oude d'uiven van Lier (Belgie) afstand 167 K.M. Los 7.15 uur. N. O. wind. Aankomst: 1. Jos. van Seggelen, 10 u. 11 min. 50 sec.; Jos v. Seggelen, 10 u.. 16 min., 12 sec.; 3. Edm. Kratz (Bergen) 10 u. 22 min., 18 sec.; 4. J. Huiberts Sr., 10 u. 19 min., 38 sec.; 5. 'J. Huiberts Sr., 10 u. 22 min., 38 sec.; 6. C. D. Huiberts, 10 u., 22 min., 52 sec.; 7. Jos. v. Seggelen, 10 u., 23 min., 16 sec.; 8. F. Feijen, 10 u., 23 min., 28 sec.; 9. Edm. Kratz (Ber gen), 10 u., 29 min., 48 sec.; 10. Edm. Kratz (Bergen), 10 u., 29 min., 48 sec.; 11. Th. v. d. Kamer, 10 u., 26 min., 20 sec.; 12. J. Hui berts Sr., 10 u., 26 min., 50 sec.; 13. Jos. v. Seggelen, 10 u., 28 min., 29 sec. Postduiven-vereeniging Alcmaria Victrix. De postduivenvereeniging „Alemaria Victrix hield Zondag 1 Mei een wed vlucht vanaf Lier (Belgie). Afstand 167 K M. De-lost 7 u. 5 minuten. Wind1 N. O. Aantaf d'uiven 200 stuiks. Iste prijs W. Godschalk, 10 u., 14 min., 32 sec.; 2e prijs J. B. de Looze, 10 u., 16 min 6 sec.; 3e prijs A. J. de Wit, 10 u., 17 min., 5 sec.; 4e prijs A. J. de Wit, 10 u., 18 min., 30 sec.; 5e prijs Jansen en Haring, 10 u., 19 min., 13 sec.; 6e prijs L. v. Vuure, 10 u., 22 min., 14 sec.; 7e prijs A. J. de Wit, 10 u., 22 min., 50 sec.; 8e prijs P. C. Weel, 10 u., 23 min., 17 sec.; 9e prijs Ant. de Wit, 10 u., 23 min., 43 sec.; lOe prijs H. J. Struijs, 10 u., 24 min., 18 sec.; lie prijs A. J. de Wit, 10 u., 24 min., 33 sec.; 12e prijs J. B. de Looze, 10 u., 24 min., 53 sec.; 13e prijs Jansen en Haring, 10 u., 25 min., 37 sec. 14de prijs K. Jansen 10 uur 25 min. 37 6ec.; 15de pr H. J. Struijs 10 u. 25 min. 21 sec.; 16e ipr. C. Warner 10 u. 26 min. }1 sec.; 17e pr. C. J. de Moel 10 u. 26 min. 7 sec.; 18e pr. H. J. Struijs 10 u. 26 min. 53 sec.; 19e pr. W. Godschalk 10 u. 26 min. sec.; 20e pr. H. J. Caarls 10 u. 27 min. sec.; 21e pr. L. v. Vuure 10 u. 27 min. sec.;22e pr. C. J. de Moel 10 u. 28 min. sec.; 23e pr. C. J. de Moel 10 u. 28 min. sec.; 24e pr. C. H. Noome 10 u. 28 min. sec.; 25e pr. C. Korver 10 u., 28 mm., 53 sec.; 26e pr. H. J. Caarls 10 u. 29 min. 13 sec.; 27e pr. J. B. de Looze 10 u. 29 min. 11 sec.; 28e pr W. Godschalk 10 u. 29 min. 30 sec.; 29e pr. R. Thie 10 u. 30 min. 10 sec.; 30e pr. W. Godschalk 10 u. 30 min. 35 sec. 58 15 40 4 4 21 POSTDUIVENVEREENIGING „5TEEDS IN SPANNING". De Vereeniging hield Zondag 1 Mei een wedvlucht op Lier 167 K.M. Aankomst: 1. S. Dingerdis 10 u. 24 min. 15 sec.; 2. Jac. P. Blokdijk 10 u. 25 min. 23 sec.; 3. F. H. C. Dingerdis 10 u. 25 min. 37 sec.4. C. J. Pijper 10 u. 25 min. 51 sec 5. Th. Valk 10 u. 27 min. 44 sec.; 6. S Din- gerdis 10 u. 28 min. 29 sec.7. F. H C. 'ingerdis 10 u. 30 min.; 8. C. J. Pijper 10 u. 30 min.; 9. R. J. Ran 10 u. 30 min. 50 sec.; 10. P. de Jong 10 u. 31 min. 5 sec.; 11. Th. Valk 10 u. 32 min. 12 sec.; 12. F. H. C. Dingerdis 10 u. 32 min. 17 sec.; 13 J. Huiberts 10 u. 33 min. 24 sec.; 14. R. J. Ran 10 u. 34 min. 21 sec.; 15. M. Th. Kroe- se 10 u. 34 min. 43 sec. UIT HEILOO. Door de afd. vande S. D. A. P. werd Za terdagavond het 1 Meifeest gehouden. Het begcn met een rondgang door een gedeelte van het dorp en de stoet werd ontbonden bij „De Rustende Jager". De avond werd geopend met de „Interna- itionale" en muziek van de Mandolinedub. De Mei-rede werd gehouden door den heer A. de Vries, van Zaandam. De A. J. C. van Alkmaar hield hierna ,.Een bont half uurtje", waarna door de Ar- beiderstooneelyereeniging „Falkland" de een- acter „Het Kind" van Heijermans werd op- gevoerd. Voor de betooging was bijzondier groote belangstelling. Het fanfarecorps „Ex- ceisiop" van Alkmaar verleend'e medewer- king. Het R. K. Heiloo maakte Zondag de eer- ste bedevaart naar het oord van O. L. Vr. ter Nood, waaraan door nagenoeg alle katho- lie ken werd deelgenpmen. Te 10 uur werd de plechtige Hoogmis op- gen, waaronder Maria-pred'icatie. 'sMiddags werden verschillende oefeningen gehouden, waarbij het R. K. Fanfarecorps „St. Cecilia" hare medewerking verleende. De plechtighe- den werden bslotcn met een plechtig Lof, waaronder het „Te Deum" werd gezongen, afgewisseld met gebeden en begeleiding van het fanfarecorps. De bisschop van Haarlem heeft be- noemd tot kerkmeester vain de narochie ..St. Willebrordus" de heer jb. Bakker en tot arm- mcester de heer P. Stoop. De laatste twee nachten heeft het ge- duchf gevroren. Van de vroege aardbei „Deutsch Evern" zal door de vorst de teelt niet meer besommen dan de halve op- brengst .terwijl meerdere tuinen geheel waar- deloos zijn. Over namen van wegen. De Vereeniging Oud-Alkmaar heeft aan het college van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente het volgende adres gezonden: Geeft met verschuldigde eerbied te kennen: Het Bestuur van de Vereeniging „Oud- Alkmaar', gevestigd te Alkmaar (voor Alk maar en Omstreken); y dat dit Bestuur met leedwezen constateert, dat de Heilooerdijk een naamsverandering heeft ondergaan en thans op Heiloosch grondgebied den karakterloozen naam van „Kanaalweg" draagt; dat het in het algemeen geen aanbeveling verdient om zonder noodzaak de herinnering aan het verleden uit te wischen; dat in onze eeuw waar allerlei technische uitvinden meer de belangsteling in'beslag ne- men dan de nationale historie en de groote daden van het voorgeslacht, iedere gelegen- heid moet worden aangegrepen om het besef levendig te houden van hetgeen wij aan vroeger eeuwen verschuldigd zijn; dat de Heilooerdijk in het jaar 1280 werd gelegd met toestemming van de Heemraden vanKennemerland en wij dezen dijk ver- meld vinden in een charter van Floris V uit datzelfde jaar; dat ons Bestuur van oordeel is, dat het eerder op den weg zou liggen van het Hei loosch Gemeentebestuur om dit merkwaai'dig feit te memoreeren dan om een bijna 7 eeuwen oude naam door een banaal pseudo- niem te vervangen; dat door deze ongewenschte verdooping de zonderlinge en met het oog op mogelijke grensgeschillen wellicht niet geheel onge- vaarlijke toestand is geschapen, dat dezelfde straat op Heiloosch grondgebied een ande ren naam draagt dan op Alkmaarsch terri toir, alwaar de juiste benaming is bewaard gebleven dat het Bestuur der Vereeniging „Oud- Alkmaar" op de hierboven uiteengezette ronden eerbiedig vei zoekt, dat de naam van leilooerdijk ook te Heiloo wederom officieel zal worden erkend; dat genoemd Bestuur in dit verband mede niet wel nalaten Uw Gemeentebestuur in overweging te geven den naam van Nic Beetsweg te verleenen aan de eerste nieuwe straat of weg welke aan de reeds bestaande straten of wegen zal worden toegevoegd; dat immers niets meej; in strijd kan zijn met de opvattingen van Nicolaas Beets, di belangstellend geschiedschrijver van provin cial e zeden en plaatselijke dialecten was, dan het geven van een nieuwen naam aan een al ouden weg, een weg die sedert eeuwen be- kend staat onder de typische benaming van „Achter-Fnidsen", welke laatste benaming te diep wortelt in het spraakgebruik der lan- delijke bevolking om daaruit door een bureau- cratischen maatregel te worden verdreven; dat ons Bestuur derhalve Uw College eer biedig verzoekt om de nagedachtenis van den schrijver en dichter Beets en zijn groote liefde speciaal voor Heiloo, te eeren door diens naam aan meergemelden weg te ont nemen en den ouden naam in eere te herstel- len. De bebouwing van het Raadhuisterrein. Aan het college van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is door de, Ver eeniging Oud-Alkmaar het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen; het Bestuur van de Vereeniging „Oud Alkmaar" gevestigd te Aiikmaar (voor Alk maar en Omstreken) dat de aandacht van dit bestuur is ge vestigd op de mogelijke veranderingen welke het gevolg zouden kunnen zijn. van de over- brenging van den zetel van het Gemeehtebe- stuur naar het nieuwe Raadhuis; dat bij eventueele bebouwing (bebouwing welke het bestuur tot een minimum zou wil- •en zien beperkt) van de plaats thans Ingeno- men door het raadhuis met annexen en daar bij behoorenden tuin, vooral zal dienen te worden gelet op de noodzakelijkheid, om aan deze plek deszelfs landelijk karakter niet te on tnemen dat naar het oordeel van het bestuur moeilijk iets kan worden bedacht, meer In strijd met de eischen van aesthetic* en historie, dan het plaatsen van het typisch witte dorpskerkje in een stadachtige omge- ving van nauwaangesloten en naar voren dringende winkels en woonhuizen; dat genoemd bestuur zelfs heeft overwo- gen of het niet mogelijk is het oude gemeen- tehuis te behouden en aan hetzelve een ancTe- re fcestemming te geven, welke vraag het Be stuur aan de competence van Uw College meent te moeten overlaten; dat in ieder geval zal moeten worden ge- zorgd, dat eventueel te bouw>en nieuwe per- ceelen op behoorlijken afstand van den weg zuiitn komen te staan en niet de aandacht zullc-n trekken door afwezigheid van een norms a! dak of door afziehtelijke gevelversie- ringen in gebruikelijke (doch thans immers reeds verouderde) schelle kleurcontranten dat het Bestuur tevens hierbij meent er op te moeten aandringen, dat de steen, zich be- vindende in den huidigen gevel van de raadszaal op een passende plaats in het nieu we raadhuis worde aangebracht op grond van het feit, dat deze 18e eeuwsche steen historische en artistieke waarde heeft; dat ook al mocht het wapen op deze steen afgebeeld niet in. alle opzichten identiek zijn aan het in 1915 door den Hoogen Raad' van Adel vastgestelde officieele wapen van de gemeente Heiloo, dit op zich zelf naar het oordeel van de onderteekenaren nimm r een reden kan zijn om niet tot overplaatsing over te gaan, juist omdat, afgezien van de heraidische-, de steen toch zooals gezegd historische en artistieke waarde bezit. UIT WIERINGERWAARD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in ons anders zoo rustig en gemoedelijk dorp diefstal gepleegd bij den heer J. K. De waarde van het gestolene is niet bijzon- der groot, want het zijn een paar dekens, die vanaf de bleek zijn meegenomen. Er was ook een bezoek gebracht in den koelkelder, waar- in a! en foe vleesch en ook wel eens een ham- metje werd bewaard. Er waren nu evenwel alleen 4 pannen aan- wezig, die er uitgenomen zijn en buiten't deurtje waren neergezet. Aanvankelijk meende de heer K. geen aan- gifte te doen, doch om misschien te voorko- men, dat er later eens wat meer zou worden weggehaald, is er toch kennis gegeven bij den Burgemeester met gevolg, dat er den ge- heelen Zondag en zelfs met behulp van de moderne midelen een streng onderzoek is ingesteld. Naar we vernemen tot nog toe zonder re- sultaat. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet. Het vermoeden bestaat, dat het geen onbe- kende kan geweest zijn. UIT HEER-HUGOWAARD. De korfbalvereeniging „Houvast" alhier, speelde te Purmerend een wedstrijd tegen B. E. P. van Purmerend. B. E. P. bleek ditmaal de sterkste, zoodat „Houvast" verloor met 2—1. UIT AKERSLOOT. De raad dezer gemeente veigaderde Vrijdag 29 April v.m. 10 uur. Afwezig de heer Van 't Hof. De Voorzitter opende de vergadering en sprak de hoop uit, dat de heer Van't Hof, die nu al 3 vergaderingen niet heeft bijgewoond, w-eer spoedig hersteld in ons midden mag terugikeeren. Na de voorlezing der notulen mer'kte de heer Holder op, dat niet is vermeld het ver- anaeren van het hoogspanningsnet in onder- grondsch net, wat betreft het gedeelte van het transformaforgebouw, in den OostwGu- derpolder tot de Markervaart. Deze vvijziging zal worden aangebracht. Ingekomen is o.a. het bekende, schrijven van de Federatie voor vereeniging< van Zie- kenh uisverp] eging De Voorzitter wensc-te dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De vereenigingen moeten dan hun contributie verhoogen en daar komt bij, dat van hier uit sledife zelden van een academisch ziekenhuis gebruik wordt gemaakt. De heer Helder: Feitelijk was het beter, dat de zieken zelf hun verpleging betalen. In verschillende gemeenten worden daarvoor af- deelingen opgericht. Als het Burgerl. Arm- bestuur er voor opkomt, dan kost het ont- zettend veel. De heer Aafjes vro g, waarom de ver- pkegkosten verhoogd moesten worden. De Voorzitter: Omdat de exploitatiekosten hooger zijn geworden. De heer Berkhout: Ziekenverpieging elders is voor het Burgerlijk Armbestuur zeer kost- baar. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangencmen. Ingekomen was een schrijven van mej. A. Sernee, dat zij hare benoeming tot lid van de coinmissie van toezicht op het Lager Onder- wijs aanneemt, evenzco de heer D. Sobering, ingekomen zijn nog dankbetuigingen. Ingevolge het Prov. Blad wordt aan den raad mededeeling gedaan, dat aan J. Th. Ver- duin alhier vergunning is verleend tot het in werking houden van zijn autobusdienst Uit- geest, Akersloot, Alkmaar vice ,versa onder voorwaarden, dat d'e wagens, tarieven en dienstregelingen goedgekeurd moeten wor, den door Ged. Staten. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen het verslag van den Rijksarchi- varis van Noord-Hoiland, waaruit bleek, dat de oude archieven goed gerangschikt waren, maar dat er prijs op werd gesteld deze en nog andere stukken van waarde op te bergen in een brandvrije kluis. De Voorzitter zei, dat de bedoelde stukken berusten in de kast in de raadzaal en det rest in de forandkast. Wel is van die kast een brandvrije kluis te maken, maar de kosten zullen nogal hoog zijn. Daarom is er nog geen voorstel. De leden bezichtigden de kast, terwijl er nog over gedacht zal worden, een brandvrije kluis te maken. Benoeming leden schattingscommissie. Aftredend de heeren M. Groot, J. v. 't Hof Sr., R. Mul en J. Berkhout. Na stemming werden de aftredenden alien herbenoemd. Vaststelling suppletoire begrooting 1926 en 1927. Dit punt gal nog al eenige stof tot bespre- king. t De Voorzitter: Zooals de heeren kunnen nagaan, komen in deze suppletoire begroo ting posten voor ter uitbetaling, die minder prettig aandoen, o.a. is uit te betalen een post van 3032 over 1923 aan kwade posten op de Rijks Inkomstenbelasting en dat op een onfvangst van f 15000. Gezamerdijk moet aan kwade posten over de laatste 3 jaren worden terugbetaald ruim f 9000. De wegen zijn veel verbeterd, maar hebfoen ook hun kosten meegebracht, eveneens het aanleggen van de waterleiding in de gemeentegebouwen en het aanschaffen van brandbluschmateriaal Alles bij elkaar genomen, vormt dit een be- drag, waardoor het batig saldo ster-k vermin- dert. De inkomens gaan wat de veChouderij en tuinderij betreft achteruit, als gevolg een da- ling van het belastbaar inkomen. Wanneer de toestand' zoo blijft, zal het niet kunnen uit- blij ven, dat een volgend jaar weer gemeente- Iij'ke inkomstenbelasting zal worden gebeven. Twee jaar is dit niet gebeurd; hoog noo- dig is het niet, maar om over een kleine re serve te b'lijven beschikken wel gewenscht. Gedurende een paar jaar zou kunnen vol- staan worden met de heffing van 1 pCt., evenals dit voorheen geschiedde. De heer Berkhout: Het staat er niet best voor, maar de toestand kan zich nog wiizi- gen. De heer Groot: Een reserve is altijd goed, misschien herstelt de land- en tuinbouw zich nog in gunstigen zin, dan is het waarschijn- lijk met noodig. De heer Schut: Men kan niet met een ledi- ge kas zitten, maar voorzichtigheid' blijft toch aanbevolen. De heer Helder: De'inkomens lager en de 'belasting verhoogen, dat is tegenstrijdig. P6 Voorzitter: Het een is een gevolg van het ander Algemeen was men het er over eens, dat de wegen reusachtig verbeterd zijn, maar alien achtten het noodig, deze werken met het oog op de kosten te beperken Hier- rnede zal rekening gehouden worden Verzoek van het R.-K. schoolbestuar alhier om uitkeering ingevolge art. 101 der Laser Onderwijswet 1920 over 1925 ^heer Helder: Het aanbouwen van de T s gaat dit niet buiten de rekening om? De Voorzitter deelde me3e, Hat net opeh- baar lager onderwijs over 1925 per leerling heeft' gekost 15.91, zoodat het schooibe stuur xechf heeft berekend naar 154 leerlin- gen op een bedrag van f 2450.14. Het school- bestuur heeft over dat jaar uitgegeven onge- veer f 1900, zoodat het resteerende volgens de wet moet worden uitgekeerd Een verreke- »pg heeft om de 3 jaren plaats; dan wordt et te veel betaalde in de gemeentekas terug- gestort. Wegens aanbouw van W. C.'s bij de school in het dorp, het opknappen van de school in den Kogerpolder, en het aanleggen van de waterleiding, zal de berekening over 1926 veel hooger worden en vermoedelijk komen op 33 per leerling, zoodat dan het school- bestuur uitbetaald zal krijgen mede wegens het meerder aantal leerlingen pl.m. 5500. Zuinig wordt door het schoolbestuur de zaak geadministrateerd en ik verwacht, dat dit wel zoo zal blijven. De W. C. De Voorzitter: Dit wordt volgens de°L. O. \yet 1920 beschouwt als te zijn instandhou- ding van gebouwen. De heer Helder: Toch wordt het een aar- dige verhouding. De gemeente moet het be talen, hetgeen te veel wordt genoten, wordt door het schoolbestuur belegd. Nu beloopt dit wel geen kapitaal, maar dat'te veel, waar het schoolbestuur recht op heeft volgens de wet uit te betalen, acht ik niet goed. We we- ten alien, dat het fbgenwoordige schoolbe stuur zuinig is, deze zal de gelden, at is er te veel, niet onnoodig uitgeven. Maar er kan een college komen, dat er anders over denkt. Als er nu uitbetaald wordt, hetgeen is uitge geven, dan houden wij het resteerende in de gemeentekas. De heer Aafjes: Er is een schoolbestuur in den omtrek heb ik gelezen, dat enkei met de 80 pCt. tevreden was en de rest de ge meente liet behouden. De Voorzitter: Volgens de wet moet het uitbetaald worden. Maar daar de verstand- houding tusschen gemeente en schoolbestuur altijd uitstekend is, zou door ondprling over- leg veel bereikt kunnen worden, waartoe ik mijn medewerking zal verleenen. De raad ging hiermede accoord. Rondvraag. De heer Helder: Stammes aan het Schouw heeft zijn hek aldaar langs den weg afge- broken. Nu staan er drie palen, maar wel wat ver naar buiten. Het grenst aan den Rijks weg. De Voorzitter: Ik zal daar eens gaan kij- ken. De "heer Berkhout bracht B. en W. dank voor de medewerking voor het bouwen van zijn woonhuis. De heer Schut: De melkauto van Meijer rijdt wel wat hard. De Voorzitter: Zelf heb ik de bestuurder er over onderhouden, maar als er eenigszin? termen aanwezig zijn, zal ptoces-verbaal op- gemaakt worden. Hierna sluiting. UIT BEVERWIJK. Na des voormiddags in zijn ambt beves- trgd te zijn door ds. J. A. L. Hovy uit Wijk aan Zee en Duin, die tot uitgangspunt zijner predicatie gekozen had Lucas 22 vers 26, waar Jezus sprak: „Maar de mceste onder u die zijn gelijk de minsten en die voorganger is als een die dient", en hem nog stande toe- gezongen was het laatste vers van Psalm 134. deed ds. Jac. Poort, overgekomen uit Almen, Zondag in eene stampvolle middag- godsdienstoefening zijne intred in de Ned. Hcrv. Gemeente alhier. Als tekst koos de pre- diker: 1 Petrus 1 vers 53: „Geloofd zij God enze Vader Jezus Christus enz. Na de gc- bruikelijke toespraken, waar in 't bijzonder den kerkerad en den koster dank werden gezegd voor de gezonden bloemen, werd ds. Poort na het einde van den dienst nog toege- sproken dor den heer IBauw van hier en ds. van Leuwen uit Velsen. waarna de gemeente hem staan de toezong: Gezang 96 en tot slot een koor hem een zegebedfe toezong. Na het zingen van Gezang 274 vers 5 stroomde het kcrkgebouw leeg. Half Juli hoopt ds. G. W. Westenburg, Herv. predikant te Rotterdam, het Roode- Kruis-Ziekenhuis aan de Vondellaan te opc- nen. UIT WIERINOE'N. Succes I van Wieringen speelde Zondag een competitiewedstrijd1 tegen Sparta If van Schagen. Eindstand 32 in het voordeel van Sparta. Succes II speelde tegen Breezand II en won met 3—0. Zaterdagavond was een vergadering belegd' van de Coop. Electrische Centrale al hier. Op de agenda kwam o.a. voor de liqui- datie van het bedrijf in verband1 met de elec- trificatie van geheel Wieringen door het to- taal aantal leden aanwezig moeten zijn en er van de bijna 200 leden slechts ruim 100 wa ren opgekomen, werd' de vergadering ver- daagd tot a s. Zaterdag. In deze vergadering kan ongeacht bet aantal opgekomen leden tot Iiquidatie worden besloten. De heer J. de Krijger alhier is benoemd tot kantonnier bij de Zuiderzeewerken. UIT SCHAGEN. Alhier zijn als onderwijzer aan de 0. L school benoemd de heeren N. Beunder ri Oudendijk en J. Schlamick van Helder, tijde- lijk te Anna Paulowna. Een derde benoe ming kon niet doorgaan, omdat de candidaat reeds een benoeming te Gieten had aangeno men en de voordraoht slechts uit die eene be- stond. Sparta 2 van Schagen speelde Zondag een competitie tegen Succes I te Wieringen. Sparta won met 32. Sparta 3 speelde een .competitie tegen Geel-wit I van Helder te Schagen. Sparta hield het veld met 5—4. UIT HOORN. B. en W. hebben een nieuw plan voor den Koepoortsweg ingediend. Het eerste plan van ruim 30 mille is door den Raad verworpen; het nieuwe vraagt 12.000. UIT SCH'ERMERHORN. Zaterdagavond gaf de heer G. A. de Jong te Medembiik, Hoofdvertegen/woordiger vqor Noord-Holland van de Eerste Nederl. Maatsch. voor Ziekenhuisverpleging in het District Noord-Holland" in eene openbare vergadering in het Cafe van den heer Koster eene uiteenzetting over het fonds voor Zieken huisverpleging. In een gloedvolle rede zeide spr., dat de ootzettend hooge kosten, welke beta aid moeten worden voor verpleging to een ziekenhuis een gezin kunnen ruineeren. Dit kan worden ondervangen door als lid toe te treden tot de vereeniging, daar deze voor elk ziektegeval of voor elk ongeval, ge durende 8_weken de verplegingskosten, 4.— per dag niet te boven gaande. betaalt in elk ziekenhuis, waarin men wenscht te worden opgenomen. In N. H. bedragen de ziekenihuis- kosten J 3 per dag. Uitkeering wordt gedaan voor elk ziektegeval, dus geen verband hou- dende met een kalenderjaar. Als voorbeeld noemde spr. een geval te Oostwoud, warn voor een patient 3 maal in een jaar verple gingskosten zijn betaald voor verschillende ziektegeval len. Ook voor operatiekosten kan men zich ver- zekeren. In de 3e klasse moet worden betaalf voor eene garantie van 150, 5 ct. ner week- voor een garantie van 100, 4 ct., 75, 3 ct en 50, 2 ct. per persoon, onverschilli^ wel- ken leeftijd. Voor ziekenhuisverpleging al leen bedraagt d'e contributie 5 ct. per we»k voor personen boven 12 jaar, daar beneden 1 ct. per week. Vanaf 1 Jan. 1925 tot 31 Dec. 1926 wer den in N.-Holland als lid ingeschreven 11283 personen. De kostelooze verpleging in Rij'ksklinieken of in een Rijkskweekschool voor Vroedvrou- wen is door het Rijfc afgeschaft, wat voor het platteland vooral te betreuren is. Met succes zeide spr. is in verschillende plaatsen van N. H. door hem gewerkt. Zoo werden reeds ingeschreven in Aartswoud 100 personen, in Abbekerk 148, in Andijk 630, in Beets 469, in Benningbroek 1565, in Boven- karspel 125, in Edam 388, in Enkhuizen 640. in Helder 372, in Hocrn 691, in Medemblil 1066, in Spanbroek 563, in Schoorl 251, in Twisk 273, in LJrsem 116, in Venhuizen 518,. in Wognum 301, enz. De algemeene voorwaarden tot toetred'ing zijn, dat alleen personen kunnen toetreden als lid in plaatsen waar agentschappen zijn gevestigd. Als agent voor Schermerhorn is aangestejd de heer K. Ti-mmerman. Ook wordt geen uitkeering gedaan, wanneer op- name in een ziekenhuis noodig is door een ongeregeld leven of door dran'kgebruik en voor ongevallen als werknemer in een verze- keringspiidhtig bedrijf, daar alsdan de verple ging door het Rij'k wordt betaald. De betalimg der premie kan plaats hebben el'ke week, maand of 3 maanden naar verkie- zing. Ook voor veriossingen, wanneer deze in een ziekenhuis moeten plaats hebben wordt uitgekeerd. Spr. zeide verder, dat hij opkomt met een onbegrensd vertrouwen voor de lijdende mensch'heid en een eerlijke, rechtvaardige uit- voering van de bepalingen waarborgt. Ook kan een werkgever zijn personeel verzekeren. In elke plaats of vocr enkele plaatsen samen is ingesteld een ccmmissie van arbitrage, wel ke plaatselijike ccmmissie toezicht houdt en k'achten kan aanhooren. De Mij. zal zich in voorkomende gevallen onherroepelij'k houder aan de uitspraak dier ccmmissie. Voor Seller merhorn en Oterleek is zulk eene commissi ingesteld. Met eene opwekking tot toetreding ejndigde spr. zijne rede. Door enkele aanwezigen werd de vraag ge steld of ook uitkeering wordt geclaan als iemand eens een breuk heeft. Spr. autwcordcle, dat hiervan aanteekening werd gehouden, wanneer bij toetreding als lid wordt gezegd, dat deze een breuk heeft. Ook werd nog gezegd, dat geen uitkeering wordt gedaan bij verpleging in een sanato rium, een zenuwinrichfing of krankzinnigen- gesticht. Door vertrek van den heer J. Plugboer is door het Hcofds tern bureau tot lid van den gemeenteraad aangewezen de heer W. de Boorder. UIT KOEDIJK. Gister heidacht de lieer K. Slooteh onder zeer groote belangstelling zijn 25-jarig jubi- leum als gemeenteveldwachter alnier. Des moigens verschenen ten huize van den jubilaris de burgemeester, de wethouders en de secretaris. De burgemeester hield een korte toespraak en bracht den veldwachter hulde voor de wij- ze waarop hij zijn ambt vervulde, waarna hij namens den gemeenteraad een enveloppe met inhoud overhandigde. Uit de ingezetenen had zich een comite ge vormd ter aanbieding van een huldeblijk. Ook dit comite, met de dames die zich met de inzameling hadden belast, kwamen hun gelukwenschen aanbieden en namens deze werd het woord gevoerd door den heer Jb. Boldewijn, die eenige waardeerende woordec tot den jubilaris richtte en namens de inge zetenen aanbood een buffet, 4 stoelen en eei tafelkleed. Ook als voorzitter van den polder de Kiel meer, waarvan de heer Slooten 25 jaar bod< was, bracht de heer Boldewijn zijn geluk- wensch en den dank van't bestuur over vooi de goede samenwerking. Voors waren de voorz. en secretaris van de Banne Koedijk aanwezig en na den ge- lukwensch overhandigde de voorzitter een enveloppe met inhoud als blijk van _waardee- ring. De jubilaiis dankte alien hartelijk voor de hem getoonde blijken van sympathie. In den namiddag werd nog bezoek ge bracht door den heer Mulder, lid van hei Burgerlijk Armbestuur, en door eenige gc meenteveldwachters uit den omtrek, alsmede, door de buren, welke laatsten den jubilaris een fruitschaal ten geschenke hadden gege ven. Voor bloemen was in ruime mate ge- zorgd. Van verschillende besturen en ook van ingezetenen waren bloemstukken aan wezig. Des avonds te 7 uur werd1 door de harmo- nievereeniging „Aurora" een serenade ge bracht. Den heer Slooten heeft het dezen dag niet aan belangstelling outbroken. UIT BERGEN. Aan den gemeenteraad van Bergen is dooi het Dagelijksch Bestuur van den Bond Heemschut het volgende adres gezonden: Edelachtbare Heeren, Naar ons bestuur meent te weten is in de Bouwverordening van uw gemeente een wel- standsbepaling opgenomen, ten doel hebben- de het weren van aan de schoonheid af- breuk doende bouwwerken of in het algeitfeen het behoud van de schoonheid in uw ge meente. Aangejieu te Bergen zoowel een iatieme 111- ge-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6