BinnenBand Ppowinciaai nieuws 81ac*!kthes*ifilit©aii Brieven uit Weenen. xxn. r ET worm omre gefcrufk gemaalrt van de 6a- %li en voornamelijk de Vrijebaan wedstrijden ni>gen zich in een bijzondexe belangstelling yerheugen. Hieronder valgen de verschiliende standen itot Dinsdagavond 8 uur. Korpswedstrijd. IMarineclub Slapjes I uit den Helder 233 pt. Marineclub Slapjes II idem 220 pt. Koekoek II Alkmaar 226. Hard1 gaat ie I 215 pun ten De Club 1217 pun-ten de Club II 211 pun- ten, de Burg II 201 punten. „Kampioen" baan. L. Boom Senior, Alk maar, 55 punten; 'N. J. Lensen Junior, den Helder, 62 punten. Dames: Mevr. de Lange, Alkmaar, 38 pt. „Paren" wedstrijd: Mevr. de Wit—J. Met 45 punten. Mevr. de Lange—S. Hamburger 44 punten. Mevr. NelesD. Kort 42 pun ten. Mej. Stadegaard—Y. Genefaas 41 pt. „Vrije baan" Dames: Mevr. de Lange 43 punten Mevr. Appel 38 punten. Mevr. Geus 37 punten; Mevr. Schenke 36 punten; Mej. iThijssen 35 punten. „Vrijebaan" Seniores: G. Genefaas 46 pt.; W. J. G. Scheepmaker 4342 pt.; H. F. (Buijs 424140; W. E. Theinert, den Het- der, 42—4138; C. de Bears 4140;- J. Metz 40—39. Vrijebaan" Juniores: W. A. Everaards, den Helder 42t39J. Theinert Jr., den Hel der, 42—38-37; J. Met, alhier, 42—38; D. Kort 42; F. Kroon 41; L. Hoekstra 40; P. Modder 3936. Juist wordt ons riog bericbt dat het besturuslid, de beer S. Koster, het genoegen mocht smaken, 44 te gooien Vrijebaan Juni- ores. VLiSSINGBN 'EN DE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". if In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is andermaal aan* de orde gekomen de overeenkomst met de Maat- schappij „de Schelde" tot den aanleg en bouv/ van sluizen, het leggen van rails enz. op ge- meentegrond, en het sluiten van een garantie overeenkomst over door het R-ijk aan de Maatschappij „de Schelde" terug te betalen belaating, indien deze meer bedraagt dan een bedrag van 38.000. Na uitvoerige discussies stemde de raad eerst over een voorstel van de s. d.-fractie om alsnog te trachten andere voorwaarden te bedingen. Over dit vooi-stel staakt,en de stem- men, daar de heer Wesseling als directeur van^ „de Schelde" niet aan de stemming mocht deelnemen. Het voorstel was daarmede ver- worpen. Hierna werd gestemd1 over de voorstellen van B. en W. Met algemeene stemmen werd bet voorstel om concessie te verleerien aan- genomen, terwijl het garantievoorstel met 11 7 stemmen werd aangenomen (tegen do s.d.a.p., de r.k. en de s p.). Hierna werd nog verworpen een motie van de r.k. fractie om er bij de Tweede Kamer en de regeering op aan te d'ringen het garantiecontract uit het wets- ontwerp te verwijderen. AUTO TE WATER. Maandagavond is onder de gemeente Overschie een open auto te water geraakt. stuurde, was een verkeerden weg ingeslagen en toen bij achteruit wilde rijden, Hepde auto met een vaart terug en geraakte in de De heer C. van Rtijo, wonende in de Sclliet- baanlaan te Rotterdam, die den wagen be- Schie. In de auto zat ook nog een dame, mej. 'H. de Ruijter. Na veel moeite slaagden vier toegeschoten mannen er in, de drenkelingen op het droge te halen. De dame was bewusteloos. De ontboden geneeskundige dienst aehtte haar overbren- gi-flg naar het ziekenhuis aan den Berg weg noodzakelijk. Daar slaagde- men er spoedig in, het levdn weder op te wekken. De heer Van Rijn had geen letsel bekomen. De auto is's nachts gelicht. DRAMA IN EEN HOTELKAMER. Gistermiddag heeft zich in een hotel te Maastricht een vreeselijk drama aigespeeld. Sinds eenige dagen verbleef daar de'26-jarige J. K., uit- Diisseldorf afkomstig, met een meisje, dat thans ie gebleken te zijn de 22- jarige E. K. uit Evgelshoven, een verre ver- wante van den jongeman, en die sinds een week uit de ouderlijke woning werd vermist Gistermorgen omstreeks ell uur was J. K. nog even uitgegaan en een half uur later te- ruggekomen, waarop hij zich naar zijn kamer begaf. foen des middags een kellner aan de ka mer klopte, kreeg hij geen antwoord. Hij be gaf zich daarop naar binnen en zag tot zijn groote ontsteltenis J. I<. daar liggen met een revolver in de hand. Hevig ontdaan snelde hij naarb eneden, awarop de politic werd gewaarschuwd en men opnieuw naar boven ging. Men vond toen beiden dood, met een scliot door de nslaap. Blijkbaar heeft d'e jongeman eesrt net meisje.en -daarna zichzelven gedood. Blijkens een door het meisje achtergelaten brief, moet de oorzaak van het drama wot dm gezocht in het feit, dat de ouders geen toestemming voor een huwelijik wilden verlee- nen. De pofitTe neen de njken m oeslag geno- men. Van de schoten had men in het hotel nicis gehoord. DE OPENING DER LUCHTLIJN- AMSTERDAM—ROTTERDAM— BRUSSEL—BASEL. De nieuwe luchtlijn tusschen Nederland en Zwrtserland1, welke geexploiteerd wordt door de K. L. M. en de Zwitsersche Maatschapp Balair, is geopend. Uit Amsterdam vertrok een K. L. M.-toestel met I passagier aan bord en ruun 400 K.G. monsters van Neder- landsche artikelen, Welke zooals reeds gemeld is ,te Basel zullen worden tentoongesteld' en d'aarna bij opbod verkocht, ten bate van de Zwitsersche Tuberculose-vereniging. Uit Ba sel vertrok het Zwitsersche toestel met 3 pas- sagiers aan boord en goederen. Te Brussei stapten nog 5 passagiers voor Amsterdam in. Deze snelverbinding, waarmede de al- stand van Nederland' tot Zwitserladn in 6 uren word't afgelegd, schijnt zich reedis dade- lijk in het begin in en groote belangsteMing te mogen verheugen, want terstond zijn de boeldngen voor deze lijn begomnen. E)e tij- den van bnakomst en vertrek uit Basel zijn ook dusdanig gekozen, dat het mogeliik is van dev erdere groote treinverbindingen op Zwiitsersche sted'en en op Noord-ftalie ge- brui'k te maken. BOSCHB'RAND BIJ VENLO. De brand was Maandagmiddag te 1 uur ontstaan, maar daar hij zich niet ernstig liet aan?ien, nam men geen bijzondere maatregc- len. De vlammen doofden allengs, tot zij te gen 4 uuPplotseiing weer hevig oplaaiden en naar andere perceelen oversloegen. In een minimum van tijd stonden vier groote bos- schen in brand, in hoofdzaak diennen en ak- kermaalshout. Het vuu,r dreigdfe eveneens over te slaan over dten z.g. Boschweg naar ander terrei- nen. De commissaris van politic te Venlo, diie iumiddels gewaarschuwd was, zag in, dat hier de brand'weer niets zou kunnen uitrich- ten. Hij riep in overleg met den brandmee,-.- ter de hulp in van militairen voor het ma ken van brandgraven. Terwijl de manschap- pen gealarmeerd werd'en, trachtte men het vuur tegen te houden door het maken van te- genvuren, om zoo het voortijlende vuur in zijn loop te stuitra. Hot requireeren van manshappen ging niet zoo vlug en gemakkelijk als men dit wei wenschte, want de meesten waren na het be- eindigen van den dienst, ongeveer 5 uur, de stad ingegaan. Maar tegen 9 uur in den avond stond een 100-tal mannen gereed om uit te rukken. De wind was intusschen gaan liggen en axbeid'ers hadden kans gezien door het ma ken van tegenvuren de vlammen goeddleels in haaf loop te stuiten. Deze konden niet meer over den Boschweg slaan en aan de zijde van d'e Duitsche grens werd het vuur even> eens bedwongen. Daar toen gevaar voor uit- breiding geweken was, behoefden de man- schappen niet meer handelend op te treden. De geheele strook tusschen Boschweg en Veldweg in de richting van den weg van Kaldenkirchen naar Heerlen is innviddels in vlammen qpgegaan. DE MOORDAAN'Sl.AG TE KOOTWIJKERBROEK. Over den moordaanslag, die door den 21- jarigen landarbeider J. v. L. op zijn vrouw is gepleegd, vemeemt de Tel, nog het vol- gende: Van L. heeft, nadat hij uit de preventieve hechtenis was ontslagen, ongeveer drie we- ken geleden te Ede een nieuwe-revolver ge- kocht, benevens zes scherpe en tien losse pa- tronen. De losse patronen had hij wegge- gooid. Gistermorgen bega^ hij zich per riji- wiel van zijn ouderlijke woning te Kootwij- kerbroek, gem. Barneveld naar de woning aan den Amsterdamschen weg. Naar hij aan de politie meedeelae was het zijn bedoeling om kleeren bij zijn vrouw te halen. Toen zijn vrouw hem zag, schrok zij hevig en vluehtte zij den weg op, luid om hulp roe- pend. Zij klampte ten slotte een melkboer aan om haar te beschermen. De dadcr heeft aan de politie verklaard1, woedend te zijn geworden, toen hij zijn vrouw met cen anderen man zag praten. Hij had zijn revolver getrokken en hoewel de melk boer nog had geroepen „Doe het niet, doe hetmiet!"- vuurde hij op zeer korten afstand- drie schoten op zijn vrouw af. Het eerste schot ketste, de twee overige kogels troffen haar in den rug. Kermend' was zij neergeval- Jen. Onmiddellijk na zijn aanslag sprong de dader op zijn fiets en reed1 hij, zooals men weet, in voile vaart weg, de revolver meene- rnend. De Arnhemsche politie, die gewaarschuwd werd, stelde per auto een vervolging in en haalde den dader bij het ouderldjk huis van Van L. te Kootwijkerbroek in. Van L. werd daarop gearresteerd1. De man bekende, dat hij de revolver in een I sloot bij Essen onder Barneveld geworpen had. Men reed nu naar deze plaats en inder- daad vond.men daar de cylinder revolver in de sloot. In de revolver bevonden zich twee Ik ben verslaafd aan leege hulzen en twee scherpe patronen. De man heeft, zooals reeds gemeld, zijn misdrijif ten voile bekend. Morgen wordt hij ter beschik'king van de justitie in het huis van bewaring opgesloten. 'De toestand van de vrouw, naar wij thans nader vernemen, niet levensgevaarlijk. KORTE BERICHTEN. Sinds enkele weken wordt te Kerkfade vermist de 21-jarige dienstbode B., die de ouderlijke wooing had verlaten om in Heer len in betrekking te gaan, doch daar niet is aangekomen. Te Rilland' Bath is een vijif-jarig dooh- tertje van den heer S. door een auto overre- den en gedood. In een vergadering van den Bijzonde- ren Vrijwilligen Landstorm vanwCge de land- stormcommissie 's Gravenhage, heeft de plechtige uitreiking van het mobilisatiekruis plaats gehad' aan oud-ministers dr. J. Th. de Visser, oud-veldpre.di'ker in algemeenen dienst. UIT OUDKARSPEL. De gehouden collecte voor het Drentsche Veenkind heeft in deze gemeente 91.50 op- gebracht. In het najaar zullen in onze gemeente voorbereidende wedstrijden gehouden wor den voor de Olympische Spelen in 1928. Het zal een nationale wedstrijd wbrd'en, met speciale wedstrijden voor de athleten uit onze provincie. De wedstrijden konten te staan onder de reglementen van de Prov. en Ned. Athletiek- bonden. Het terrein van D. T. S. werdl voor het be- oogdle d'oel uiterniate geschikt gevond'en. UIT HENSBROEK. V. V. V. (Vereeniging voor Vol'ksvermaak), dezen winter officieel opgericht, houdt in Juni haar eersten feestdag. Aan het vast gestelde programma ontlee- nen we het volgende: De verschiliende wedstrijden worden ge opend met een optocht voor versierde fiet- sem en wat verder daarvoor in aanmerking komt. Na de ontbinding worden de verschillen-, de wedstrijden voor schoolgaande kinderen gehouden en op den middag die voor oude- ren. De prijsuitreTkmg zal des avonds ge houden worden, waarna een gemaskerd bal een waard'ig slot voor dezen avond kan wor den. Het geheel zal worden opgeluisterd door de „Kleine Kapel'" van Oudlkarspel, terwijl de heer D. Wit geheel gratis een terrein be- schikbaar zal s tell eh. Societelts-bedlende: ft hoor dat U juist getrouwd bent. Zal ik U op m'n lijst zetten, meneer? Soos-lld: Welke lijst? Beiiende: De lijst van de heeren, die niet op de societeit zijn, als hun vrouwen opbellen, meneer. ^Passing Show) AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 4 Mei 1927. Op de hed'en gehouden aardappelntarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 4 ladingen. (2704 H.L.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 4 Mei 1927. Op d'e hed'en gehouden veemarkt waren aangevoerd: 290 Vette kalveren, le kw. 0.90—/ 1.04 per K.G.; 2e kw. 80—f 90 levend; 3e kw. 7080 gewicht'; mindere soorten 54 70; 181 nuchtere kalveren 714; 560 varkens, Holl. le kw. 76—77 ct. per K.G.; 2e kw. 75—76 cent per K.G. slacht- gewicht; Overz. en Geldersche le kw. 76— 77 cent per K.G.; 2e kw. 7576 cent per K.G. slac'htgewcint; Vette varkens 73— 74. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei '27. Langedijker Groentenveiling. Heden werd betaald voor: Wortelen 3.70—/ 3.90; Gele Kool 2.606.70; Deensche Witte Kool 1.70—/ 5.50; Uien 4.70—/ 5.60; Nep 1.601.90; Bieten 1 50, alles per hon- derd K.G. Aanvoer: 3900 K.G. Wortelen; 33000 K.G. Gele Kool; 21000 K.G. Deensche Witte Kool; 4700 K.G. Uien; 1400 K.G. Bieten. ZWAAG, 2 Mei. Veiling Bangert en Om- streken. Spinazie 5.309, Pcstelein 12.9015, Witlcf 22—/ 34, Uien 3.70, Bloemkooi 30—/ 36, Sla 3.20— 6.40, Rabarber 6.30—/ 10, Radijs 3— 4.90, Prei 2.90—/ 3.10, Wortelen 14 tot 15, Aardbeien 1.70—/ 3.20, Present van England 27. WARMENHUTZDN. 2 Mei 1927. Deensche witte kool 4.90, Uien 3.30, Grove Uien 3.40. Aanvoer: 500 K G Deensche Witte kool, 275 K.G. Uien. NOOR'DSCHA RWOUD'E, 3 Mei. 11400 K.G. Uien:: Uien 4.Q05.50, Drielingen 2, Nep 2.30, Grove Uien 5.10—/ 5.50, 27800 K.G. Peen 1.60— 2.90, 90.000 K.G: Roode kool f 7.40 12.10, 31800 K.G. Gele kool f 1.80— 4.40, 160800 K.G.; Deensche witte f 3.70 tot 6, 250 K.G. Kroten f 1.30 p. 100 K.G. WARMENI I'UIZEN, 3 Mei 1927. Roode kool le soort 9.1011.30, Gele kool 2e soort 22.60,Deensche Witte kool le soort 3.2'Ql-/ 4.80, Drielingen 1.20—/ 1.30, Uien 4.60^/ 4.70, Grove Uien 4.10, Peen 1.20—/ 1.70, Bieten 0.20. Aanvoer: 6060 K.G. Roode kool, 1000 K.G. Gele kooh 17.400 K.G. Deensche witte kool, 2200 K.G. Bieten, 3500 K.G. Uiep, 3700 K.G. Peeh. Verkiezingsdrukte. Weenen in den Paasc'htijd. De bloesem- pracht der Wachau. Weenen, half April. De lente schenkt dit jaar in Weenen geen onverdeelde vreugde: de atmosfeer is lichte- lijk vergiftigd door den verbitterden verkie- zingstrijd, die aan den grooten „Wahhfag" voorafgaat. Niet alleen uit de ellenlange be- schouwingen in de bladen merkt men, dat het bloed dei" politiek geintersseerden kookt: de stad zelf hangt vol met de meest schreeuwe- lige, dikwijls ook wel zeer knap en pakkend geteekende plakkaten o& a lie mogelijke en on- mogelijke plaatsen, zonder eenigen eerbied voor de artistieke schoonheid dezer oude stad. De opsdiriften en verkiezingsleuzen geven een denkbeeld van den haat, die de menschen elkaar toedragen en van de leugenachtigheid, welke in de politiek,althans hier in deze da gen, tot deugd schijnt te worden venheven. Weenen, anders in vergelijking met een stad als bij v, Parijs in het avonduur werkelijk „la ville sans lumiere", lichtreclames worden door wethouder Breitner zoo hoog belast, dht bijna niemand zich zulk een luxe veroor- loven kan) ziet er in het centrum nu door de felverlichte verkiezingsipropaganda in alle kleuren van den regenboog, bepaald gezellig uit. De deugden van de eene partij wisselen af met de wandaden en schanaalen van de heeren van den anderen vleugel in de afge- loopen zittingsperiode; dit alles zoo smake- lijk opgediend, dat zelfs degefte, die van poli tiek geen flauwe notie heeft, er belang in moet gaan stellen. In het bizonder weten de sociaal-democraten met hun gratis bioscoop- biljetten voor een uitvoering hunner meester- lijk voorbereide en dikwijls amusant samen- gcstelde propagandafilms en met hun open- luchtbioscoop op een groot terrein bij het be gin der Wiedener Hauptstrasse, 't volk han- dig, edoch eenzijdig, in den doolhof der poli- tieke problemen wegwijs te maken en zij ver- eenigen zoodoende het nuttige met het aan- gename. Iederen avond staat dan ook een tiendui- zend koppige menigte te turen naar het hoog- opgehangen witte doek en geniet van de mu- ziek der kapel, die met behulp der geluidver- sterkers zeer ver te hooren is. Men wordt in het sociaal-democratische partij program ma grondig onderwezen en van de weldaden der social isten, voor zoover men die praetisch nog niet ondervonden mocht hebben, op de hoogte gebracht. Vooral de toelcomstige moe- ders onder de kijklustigen zullen dankbaar zijn voor het geschenk, dat iederen nieuwen zuigeling door de socialistische gemeente Weenen aangeboden wordt, n.l. een complete zuigelingenwasch, bestaande uit 24 luiers, flanellen, hetnden, veiligheidsspelden, zeep, poeder en alle mogelijke andere attributen, {jie een jeugdig wereldburger voor een wel- gedijen schijnt noodig te hebben, maar waar- van ik u, als niet-huisvader, geen volledige opsomming kan geven. Voor het kweeken van een krachtig socialistisch nageslacht wordt dus gezorgd. Het werken met cadeautjes en andere voordeelen, om stemmen te winnen, is opmerkelijk: een beschouwing over de voor- en nadeelen van zulk een systeem laat ik, als objectief kroniekschrijver, maar liever achter- wege. Gebouwen, zalen, lokalen, pleinen en ter- reinen toonen het beeld van de qiurmureeren- de kiezersmenigte onder den ban van den voor eigen heil of dat der partij heftig rede- ileerenden politicus en meri kan er uih opma- ken, dat de menschelijke tevredenheid voor- alsnog een ideaal is, waarnaar op dit aard- ri.jk met een lantaarntje gezocht moet wor den. Een. ander en vrij wat vl'oolijker beeld too nen de beroemde Weensche stadsparkcii met het jonge groen, overstraald door het wannc voorjaarszonnetje: hier ook een menigte, maar die verstandiger blijkt te zijp en in plaats van zich druk te maken in bedompte vergaderzalen, de milde lentelucht weuscht op te snuiven. Kinderjuffrouwen laten de aan hun zorgen toevertrouwde zuigelingen, al of niet voorzien van gratis gemeentever- sehooningen, den eersten buitenblos op de wangen tooveren en verheugde moeders met brei- of borduurwerk kouten over huishoude- lijke problemen, die hun heel wat meer be lang inboezemen dan ondoorgrondelijke poli- tieke vraagstukken. Straks hooren ze immers toch wel van hun diverse echtgenooten, op wien ze stemmen moeten. Het eerste lenteteeken was voor mij de ope ning van de kelderdeur aan den overkant, waaruit de wagentjes der rondrijdende stads- parktijdschriften-leenbibliotheek verschenen, voortgeduwd door bekoorlijke „Wiener Ma- dels" in gloednieuwe mantels en met witkan- ten „luncllroom" mutsen op de welverzorgde bubikopjes. Ze zijn belast met de versprei- ding van meer of minder degelijke lectuur voor zonbakkende kindermeisjes, huismoe- ders, renteniers of heeren zonder bepaalde bezigheid. Helaas bleek de openingsdag nog wat vroeg gekozen, de regen viel en de nieuwe wagentjes, nieuwe tijdschriften en nieuw uitgedoste verkoopsters kwamen met vaart naar den kelder terug. Vooral op de Paaschdagen genoten de Weeners van de eerste wandelingen door de parken, al was het weer nog wat onbestendig, waardoor de winterjas noodzakelijk bleek. Er waren nog andere wandelaars: „Kar- samstag", de Zaterdag na Goeden Vrijdag, bracht de traditioneele Serie indrukwekkende processies door de gansche stad onder het sonore klokgelui der kerken. Iedere kerk heeft haar eigen, in merkwaar- dige combinatie opgestelde processie, met de gewadenschittering der geestelijken, de bont- gekleurde vereenigingsvaandels", de beelden en wierookvaten, de baldakijnen waaronder het Heilige Sacrament, de witgejurkte meis- jes met bloemenkransen in het haar, de wal- mende fakkels, de blazersmuziek en het in stramme parademarsch met de klotsschoenen zwaar op het plaveisel dreunende „Fi"ont- kampfer" regiment, geweer over den schou- der en de ijzeren oorlogshelmen op het hoofd. De voetwassching in de Stephanuskirche trok ais steeds ook nu weer een schare Wee ners -en vreemdelingen. Den twaalf oudsten inwoners der stad valt deze eer te. beurt. Kardinaal Piffl vervangt keizer Franz Jozef en knielt voor de in lange witte mantels ge- hulde, langgebaarde, kale en bleeke stokoude mannetjes. Hij zegent hen, verdeelt spijs en drank, wascht de voor deze gelegenheid reeds s morgens extra zorgvuldig gereinigde voe- ten en schenkt dezen armsten der armen nog een geldsom, die hun een onbezorgden oudeh dag verzekert, maar waarvan zij, getuige hun meestal akelis. verouderd voorkomen. wel - t m- niet bijsfer lang meer zullen geniefen. 1 Op dezelfde dagen gaven de talrijke kerk- concerten tijdens de godsdienstoefening (voornamelijk werden de missen van Haydn en Mozart uitgevoerd) weer een bewijs van het uitstekende muzikale peil, waarop zij staan. Voornamelijk waren het de Stephanus-,' MicIiaHer-, Augustinerkirche en de oud-kei- zerlijke Burgkapel, waarin de met muziek niet te verzadigen Weeners zich verdrongen. De muziekoverlading tijdens de Beethoven- feestweek scheen aan de voortdurende be- langstelling geenerlei afbreuk te hebben ge- daan. Wat de bloembollenstreek voor den Haag en Haarlem beteekent, dat is de aan het Rijn- land herinnerende Wachaustreek voor Wee nen: het Donau-dal tusschen de stadjes Krems en Melk met de dorpjes Diirnstein, Weissenkirchen, Spitz, ScnVvallenbach en Augsbach. Hierheen maken nu de Weensche „Wanderv6gel" hun bloesem-pelgrimstoch- ten: het is net Oostenrijksche land der ker- sen, perziken, appelen en peren en nu een bloementuin, zoo ver het oog reikt. De stadjes zelf zijn ideaalplekjes voor al of niet verlief- de „weekenders die in kleine hotelletjes als bijv. „Das Glocklein von Schwallenbach" voor eenige dagen onderduikqn in een wereld vol romantiek. Trotsche burchten en rui'nes aan steil uit het water oprijzende rotsachti- ge bergert wisselen af met de prachtige kloosterS der oer-oude stadjes. Iedere bocht vail den Donau biedt een nieuw verrassend uitzichtin de kabbelende golfjes klinkt nog zacht dc zang van het Nibelungenlied, want door de Wachau geleidde Rudiger von Be- chelaren de scharen der Nibelungen ko- ningen stroomafwaarts naar het l:of van ko- ning Etzel. Hier legerden Romeinen, Germa- nen, Hunnen en Avaren, Zweden cn Fran- schen. Nu ligt als in een doornroosjesslaap het land, dat door de eeuwen heen oorlogsge- donder hoorde en bloed dronk. Men kan deze strek per boot doorvaren, in een automobiel doorjakkeren en er op ouder- wetsche wijze doorwandelen. De laatste ma- nier is de langzaamste, maar de mooiste. Wij begonnen den tweeden Paaschdag om zeveii uur in Durnstein, nadat we om vijf uur de nog slapende stad Weerten per trein hadden verlaten. Diirnstein is het kleinood der Wa chau: in dit kleine stadje met zijn 400 inwo ners is de tijd stil blijven staan; slechts sage en geschiedenis vertellen van een groot ver- ledert. Hoog boven op de rotsrii ligt de ver- vallen rui'ne Durnstein, waar in 1192 en '93 Richard Leeuwerthart gevangen zat, tot hij eindelijk door den trouwen zanger Blonde) bevrijd Werd. Door de popperige brokk-lstraatjes Wande- len wij hier langs de rtlinen Vail kloosters en kerken uit de iiejrende eeuw en langs het „Chorherreustift met zijn prachtige kerk, een der meest grootsche gedenkteekens der Oostenrijksche barokkunSt. Ik zou pagina's kunnen vullen met de besclnijving der ge- schiedkundige hermneren, die wij langs wan- delden. De natuurliefhebber en geschiedkun- dige raken hier niet uitgekeken, men wandelt in een levend natuurhistorisch museum. En om wat bij te komen dronkert we aan den Donau-oever al in het morgenuur de goudgele prikkelende Heurigerwljn, die vol- maakt naar Champange smaakte. In Neder land vraagt men op de wandeling naar kof fie, melk of chocola, in Oostenrijk is in de eenvoudige doipseafetjes slechts wijn aan- Wizig. Verder ging onze toeht langs de droo- mende oude huizen, kerken en logementen, opduikeild achter-de wit-roze bloesempracht. Door Spitz giilg het naar Schwalletlbach, waar een iiiet-fjleistelen in het beiOemde „G16cklein" tot de onmogefijkheden bchoort. Hier was (leel aiilomobielrijdertd Weener vereenigd en genoot in zor.nige boomgaafder onder den bloesemsehat, van de bcroemd- voortreffelijke spijzen, die uit de onvindbarc keu.ken van het dorpshotel te voorschijn ko men. Het was helaas te laat gewordeil om nog verder te gaan naar Augsbach, Aggstein en het beroemde Melk, het „MedeIike" uit het Nibelungenlied, waar het wereldbekende Bc- nediktiner Stift op een naar den Donau steil nederdalende rots irooni. We hadden te veel tijd vefloren met het bekijkeil der tallooze schilderachtige „H6fe", de binnenpiaatsen der oude boerenwoningetl, wier eigenaardig heden en kleurenrijkdom mijn pen niet bi machte is in dezen beknopteri brief te be- schrijven. Nog wandelden we door Joching, waar in tegenstelling met de gothische gebouwen ir de omliggende dorpjes, barokvormen domi neeren, langs eindelooze wijn- en oofttuinen waar Weissenkirchen, ideaai gelegen, dooi wijnbergen omgeven, waar de hoeveelheic lieflijke en meest verscheidene landschaps- motievefl onuitputtelijk is: ook dit dorpje zonk weg in de kleurige zee der ooftbloesems Deze streek is het kleaal voor wandeltocb ten: iederen dag een paar dorpjes, icderei dag een hoeveelheid nafuur-, kunst- en ge schiedenisindrukken. Gelukkig weten de Weeners de prachtige natuur in de onmiddellijke nabijheid hunne stad naar waarde te schattende boeme! trein, die ons in twee uren weer naar Weenen terugbracht, was volgeladen met een enthou- siaste touristenmenigte in gekleurde truier en met pofbroeken en spijkerschoenen. Verde, de vurige schoolieugd met opgewonden, flik- kerende oogen, die hun laatste spaarduitjes voor den tocht naar de bloesemtuinen en naar het geheimzinnige land van de „Ko- ningen, graven en ridders" hadden uitgege ven. Na het zingen van middeleeuwsche liede- ren onder begeleiding van de met vele linter behangen mandolines, bespraken ze plannen voor nieuwe tochten naar nog onbekende kasieel rui'nes en sprookjesachtige burchten of donkere holen, waar hun fantasie zich met de werkelijkheid kan meten. De terugtocht in den bekend Iangzaatt rijdenden Oostenrijkschen boemeltrein, die eenmaal in een dorpje puffend aangekometr het eerste half uur er niet meer uitkomen kan, kon slechts weinig afbreuk doefl aan onze dankbare stemming na het unieke genot van een glorierijken buitendag in een onver- getelijk schoone natuur, waarvan wij na de lange, sombere en gure maanden in he' 's winters toch nog wel zeer melancholiekt Weenen dubbel genoten! -th, i. h. -an

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 3