Alkmaarsctie Gouroni Oareohtmatlg bezlt, Radio-hoekje FEU1LLETON. Woensdag 4 Mei. Sftadsnieuws Rechtszaken Ro. 104 1927 Honderd negen en fwlnfigsti jaargang, Donde-dag 5 Mn Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichlen. 12.3'52.Lunchmuzieic door het Trianon- Trio 3 304.30 Uurtie voor Ziekenhuizen en wees hoi ion 6.7.45 Concert door het H. D O.-orkest. R. Uiieribogaard, piano. 7.45 Po Jitieberivhten. 8.10 Concert door het Stedelijk orkest van Leeuwarden, onder leiding van Willem Zonderland. Adolphe Pot, viool. 10.30 Persberidhfen. In de pauze concert door de manriolineclub „In.ter Nos". Daventry, 1600 M. 10.20 D. Bors' Lyric Theatre or test en solisten (sopraan, tenor, fluit). 11.05 Voorleziug. 11.20 (vervolg) Concert. 12.201.20 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor lezing: Natural history of Selborne I.50 Lezing: How things grow. 2.20 Even song van de Westminster Abbey. 3.05 Knip- les. 3.20 Daventrykwartet en gem. koor. !4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.35 Landhouwberichten. 5.40 Dansmuziek. 5.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 6.05 Lezing door Admiraal Jellicoe. 6.20 Lezing: The joy of a garden. 6.35 MacDowell's pianomuziek. 6.45 Lezing: Don Quixote. 7.05 Jimmy the quare feller. 7.20 Tschaikowsky-concert. A. Catterall, viool. Symphonie-orkest. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.40 Lezing: The songs of birds. 8.55 (vervolg) Tschaikowsky-con cert. 9.3011.20! Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M 9.50 10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert 4.054.55 Klassiek programma. 8.05 10.C. Franck-Vincent d'lndy en hun school Langenberg, 469 M. 12.251.25 Politie- kapel. Concert. 4.205.20 Orkestconcert 7.509.35 „Von Narren und Kauzen". Con cert. Lutterkapel en Dr. Castelle. W. Wahl. Muziek en declamaties. 9.5011.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M 2.207.05 Lezingen en les sen. 7.50 Wiener Luft. Een avond van vroo- lij'ke Weensdie mnziek en zang. Dr. Fortner, declamatie. A. Fleischer, bariton. A. Sax, so praan. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50-1.20 Orkest concert. 1.252.10' Kamermuziek. 3.35 4.20 Liedjes van den Rijn. 4.205.20 Dans- muzieik. 5.206.10 Orkestconcert. 7.20 II.10 „Ut 'n Geesack", tooneelstuk. Daarna dansmuziek en uitzending van buitenland- ache zenders. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Scenes van „Grin- goire", oomedie in 1 acte van Bauville. 8.30 —9.20 Orkestconcert. BOND VAN BFDR IJFS AUTO'HOUDE RS Dictrict Noord-Holland. Dinsdagavond kwam het district Noord- Holland van den Bond van Bedrijfsautohou- ders in Nederland in vergadering bijeen in het cafe „De Jager". Na een kort openingswoord van den voor- zitter en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd een aanvang ge maakt met de afwerking der agenda. Als stemgerechtigde afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering, welke dit jaar te Rotterdam zal worden gehouden, werden ver- kozen de heeren Kok, Keetman, Met, Hoed, Brugman, Soeters en Harp. Als plaats voor de algemeene vergadering in 1928 werd het besluit genomen Arnhem voor te stellen. Eenstemmig girag hierna de vergadering accoord met een tweetal voorstellen tot wij ziging resp. van het huishoudelijk reglement en de statuten. Voor de verkiezing van een nieuw bestuur voor de afd. Autobushouders stelde het dis trict candidaat den heer Kok, terwijl als can- didaat voor een plaats in het hoofdbestuur van den bond werd' aangewezen de heer La- keman. Naar a'anleidinig van punt 10 der agenda: „Punten welke men gaame behandeld zag in de Teohnische en Wegencommissie" drongen eenige leden aan op besprekingen ter over weging van verbeteringen van den Twuijver- weg en veibindingen Amsterdam—Zaandam, Z a andam- Beverwijk, Beverwijk—Castricumj enz. Voorstellen ter behandeling op de a.s. al gemeene vergadering werden door de aanwe zigen met gedaan. Na de gebruikelijike rondvraag, waarbij enkele leden protesteerden tegen de drukkende Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 13) „Aardbeien?" vroeg zij het vierde meisje. „Ja, Matoushka." De vroegere kinderjuffrouw slaakte een zucht van voldoening, een einde makend aan haar angstige oeschouwing van haar ge- roosterde pruik, die op haar schoot bleef liggen en waai tegen Byou, zijn beginsel ge- trouw, op een afstand bleef zitten brommen, zette zij haar elboog op de tafel, waarop de vier meisjes haar vrachtjes hadden geplaatst, en verdiepte zich weldra in een eerste portie aardbeienjam. Intusschen was de optocht wee naar de deur getrdkken, waar hij werd opgevangen door een woedende oude vrouw met een vuurrooden hoofddoek, die het dichtst bijzijnde meisje bij het oor, dat zij het eerst te pakken kreeg, trok en vroeg, waarom zij het theezeefje had vergeten en waar zij na haar dood dacht te komen, als zij voortgsag met aldus de haar gegeven bevelen in den wind.te slaan. Toen die storm weer was gaan ligjtn, kwam een andere oude vrouw binnen om te vragen, of zij ook den hoed van de genadige vrouw beneden zou brengen. Het was een der eigenaardige instellingen van het hmshoudea wegemxslasnng, -vend de vergadering geslo- ten. BIJZONDEK LAGER ONDERWIJS. VOPM1NG PARALLEL-KLASSEN CHR1STELIJKE SGHOOL. B. en W. sohnjven in bijlage No. 46: Den 17en Maart j.l. stelde Uwe Vergade ring om bericht en raad in onze handen een adies dd. 16 Maart t.v. van het Bestuur der Vereeniging tot bevordenng van Christelijk Schoolondci'wijs alhier, verzoekende: a. beschikbaarstelling van eene geschikfe lokaliteit voor de 1 Mei a.s. te vormen parallel eerste klasse dier school; b. gelden uit de gemeentekas voor de aan- schaffing van schoolmeubelen en leermid- delen ten behoeve der eveneens met 1 Mei a.s. te vormen paraltel-tweede en vierde klassen dier school. Met betrekking tot dit adres deelen wij U het volgende mede. Bij besluit van 15 Juli 1926, Nr. 25, ver- leende Uwe Vergadering medewerking tot vorming van parallel-eerste en derde klassen aan de school. Deze worden met 1 Mei as. tweede en vierde en zouden dan ongesplitst onderseh. phm. 70 en 60 leerlingen tellen Splitsing zal derhalve ook nu weer moeten plants hebben. Voor deze beide klassen zijn mitsdien nieuwe leer- en hulpmiddelen be- noodigd. De met 1 Mei a.s. nieuw te vormen eerste klasse zal waarschijnlijk 57 leerlingen tellen. Ook deze klasse behoort te worden gesplitst. Hiervoor zijn de benoodigde leer- en hulpmid delen aanwezig en behoeven dus alleen nog een lokaliteit aangewezen en meubileering be- sehikbaar gesteld te worden. Het Bestuur decide ons mede bereid te zijn tot de zomer- vacantie voor klasselokaal beschikbaar te stel len zijn vergaderlokaal in het gebouw der school in de Doelenstraat. Daarna komt, ten- gevolge van de opheffing der 3e klasse van Gemeenteschool nr. 5, in het gebouw dier school een klasse-lokaal beschikbaar voor de parallel-eerste klasse der Christelijke school, in wel'k gebouw ook de beide andere oarallel- klassen dier- school zijn ondergebracht. Waar de kosten van aanschaffing der be noodigde schoolmeubelen en leermiddelen niet zijn te rangschikken onder de kosten van in standhouding, bedoeld in artikel 101 der L. 0.. wet 1920, welke kosten jaarlijks door de gemeente aan de besturen der bijzondere scho- len worden vergoed, en overigens aan de in artikel 73 der wet cmschreven eischen is vol- daan, is Uwe Vergadering op grond van arti kel 72, le lid, jo. artikel 75, 2e lid, dier wet, verplicht de gevraagde medewerking te ver- leenen. B. en W. geven mitsdien in overweging het desbetreffende besluit te nemen. W1JZIGING VERORDENING OPENBAAR LAGER ONDERWIJS B. en W. sehrijven in bijlage No. 41: Bij de behandeling van ons voorstel betref- fende de organisatie van het openbaar lager onderwijs (bijlage 83 van 1926) in uwe zit- ting van 15 Juli 1926, hebben wij U toege- zegd nader te zullen overwegen of de duur der zomervacantie voor alle openbare scholen voor gewoon lager onderwijs al dan niet ge- lijk zou moeten zijn. De resultaten van gehouden ouderavonden aan de gemeentescholen nrs. 1, 7 en 8, in het bijzonder bijeengeroepen voor eene behande ling van dit vraagstuk, gaven ons de overtui- ging, dat verreweg het grootste deel der ouders van leerlingen dier scholen onverschil- lig daartegenover staat, terwijl ons voorts uit een onderzoek is gebleken, dat van 41 gemeen- ten in 28 de duur der zomervacantie voor alle scholen gelijk is, in N.-Holland o.a. in Amster dam, Bussum, Enkhnizen,.Haarlem, Hoorn, Purmerend, Velsen en Zaandam. In Heldet bestaat een verschil van 4 dagen, terwijl in Hilversum de scholen met korter zomerva cantie een herfstvacantie hebben. Kennisneming van een en ander heeft ons, in overeenstemming met den Inspecteur van 't lager onderwijs in deze inspectie doen be- sluiten de zomervacantie voor alle openbare scholen voor gewoon lager onderwijs gelijk te doen zijn, en deze te stellen op 4 weken en 3 dagen, aanvangende op den Zaterdag; die va'.t op 15 Juli of het diichtst bij dien datum. De scholen 1, 7 en 8 hebben daardoor 3 dagen korter, de andere 3 dagen langer vacantie. Door deze regeling is tevens tegemoet geko- men aan ons kenbaar gemaakte wenschen om den aanvang der zomervacantie niet later te stellen. Ingevolge artikel 9 der desbetreffende ver- ordening vangt het school jaar aan den eer- sten schooldag na de zomervacantie. Hand- having van dit voorschrift zou tot gevolg hebben, dat telkenjare de vereischte toelatings- leeftijd van 5 jaar op een anderen dag zou moeten zijn bereikt, welk verschil met betrek king tot de scholen 1, 7 en 8 reeds bestond. De Inspecteur stelde prijs op een vasten da tum daarvoor. Aan dit bezwaar is tegenmoet te komen, door het schooljaar te bepalen van op Lubynia, dat het vrouwelijk element onder het bediendenpersoneel vertegenwoordigd was door kinderen en door oude wijven, een bij- zonderheid welke te danken was aan het diep- ingewortelde wantrouwen, dat Timosh, die sinds onheugelijke tijden aan het hoofd van het huishouden stond, koesterde voor het vrouwvolk. „Zoolang zij nog te jong zijn om oogjes te geven aan de mannen, kan je nog iets vanze gedaan krijgen," was hij gewoon te zeggen; „en zoo is het ook er mee gesteld als zij te oud er voor zijn. Maar ik kan ze niet gebrui- ken, zoolang zij op een leeftijd zijn, dat zij een vrijer kunnen hebben." Het gevolg hiervan was, dat er geen meis jes boven de twaalf en geen vrouwen onder de zestig bij het personeel op Lubynia waren, een regeling, die ontegenzeggelijk gunstig was voor de moraliteit, hoewel moralitert niets had te maken met Timosh motieven, die alleen rekening hield met wat nuttig was. De algemeene regel was, dat de meisjes alien beefden voor de oude vrouwen, die haar aan de ooren trokken of ze een klap in het gezicht gaven, terwijl de oude vrouwen en de jonge meisjes gezamenlijl^ beefden voor Timosh, die zeer onpartijdig oud en jong op oorveegen tracteerde. Ierwijl Malania zioh geheel wijdde aan een tweede portie jam verscheen kort daarop de dictator der huishouding zelf met de me- dedeeling, dat het rijtuig voor de deur stond. Zijn binnenkomen was voor Malania geen reden om haar met kant afgezetten maar niet 11 Augf»bis tot 31 J ill. i-raktisch heeft deze wijziging alleen tengevMge, da* de kinderen soeeds op 1 Augustus den leeftijd van 5 y- ]aar moeten liebben bereikt om na de zomer vacantie tot de school te kunnen worden toe gelaten. Het onderwijs bitj ft als bij de be staande regeling na de zomervacantie aan- vangen. Met de gewijzigde regeling wordt tevens het voordeel bereikt, dat een juisler be- rekening van het sdhoolgeld over gedeclten van een jaar kan plaats hebben. Voor het uit- gebreid lager onderwijs kan hetzelfde rege ling gelden met betrekking tot den aanvang van het schooljaar. Wij maken van deze gelegenheid gebruik U nog eene wijziging der verordening in overweging te geven met betrekking tot de aangiften voor toelating tot de scholen voor gewoon lager onderwijs. Deze aangiften ge- schieden tot dusver bij de hoof den. De laat- ste jaren bleek het ons steeds bij ontvangst der aangifte-formulieren, dat de aangifte voor sommige scholen te groot was om met het oog op de beschikbare rui-mte alle verzoeken in te willigen, terwijl voor andere scholen de aan- gifte zoodanig was, dat een onvoldoende be- zetting zou worden verkregen, indien niet versohil'lende kinderen, al dan niet met in- stemming der ouders, op de school werden geplaatst. Een uitgebreid onderzoek was dan noodig voor het nemen van zoodanig maat- regelen, dat de verschillende scholen eene be- hoorlijke bezetting kregen en daamaast met de wenschen der ouders zooveel mogelijk reke ning werd gehouden. Het komt ons gewenscht voor, dat deze aangifte in het vervolg plaats heeft ter gemeente-secretarie. Bij het doen der aangifte kan dan tevens aan de ouders of verzorgers worden gevraagd op welke scholen of scholen zij achtereenvolgens de kinderen bij voorkeur zouden zien geplaatst, indien plaatsing op de a Her eerst gevraagde school niet mogelijk mocht blijken. Wij heb ben dan terstond na de sluiting van den ter- mijn van aangifte de noodige gegevens bij een om een gelijkmatige en billijke toewijzing van leerlingen tot de verschillende scholen tot stand te brengen. B. en W. stellen voor het desbetreffende be sluit te nemen en vast te stellen een gewijzig de verordening tot wijziging der verordeniru* tot regeling van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, LA'NGESTRAAT 85. Geopend alle werkdagen van 1010 uur. 's Maandags van 210 uur. De boekerij werd met de volgende werken uitgebreid: Nederlandsche letterkmde. 8 11 H 95. C. Huygens. Korenbloemen. De nieuwe zeestraet van 's-Gra- venhage op Schevening. (Gedieh- ten. (G.) 811 R 64. A. Roland Hoist. De wilde kfm. (Gedichten). 811 S 565 Agatha Seger. Verzen. 811 T 34 F. Timmermans. Boudewijn. (Gedichten). 811 V 15 Van den Vos Reinaerde. (Ge dichten.) (G.) 812B77s. Ina BoudierBakker. Sipring- vloed. (Tooneelstuk). 812 S 36 H. J. Schimmel. Struensee. (Too neelstuk. (G.) 812 S 59 d. W. Shakespeare. Drie konin- genavond. (Tooneelstuk.) (G.) 812 T 125 R. Tagore. De brief van den ko- ning. (Tooneelstuk), 814 J 14 R. Jacob sen. Carel van Mander (15981606): dichter en proza- sehrijver. g. (Nederl. opstellen). Romans. C 42 b. J. J. Cremer. De lelie van 's-Gra- venhage. (G.) I 85 b. Ivans. De boschgeest N 26 Martin Andersen Nexo. Ditte. O 35 5b. Baronesse d Orczy. Lord Tony's vrouw. (G.) S 70 j. De Oude heer Smits. Janus Snor en familie van ons. (G.) T 34 n. F. Timmermans. Naar waar de appelsienen groeien. R 42 II. W. St. Reymont. De boeren. Dl. II. Winter. Engelsche letterkunde. 822 G 13 J. Galsworthy. Strife. (TooneeT- stuk). 823 L 74 lo. J. London. Love of Life. (G.) Fransche letterkunde. 843 A 47 a. Mar. Audoux. L'Atelier de Marie-Claire. 843 C 38 r. P. de Coulevain. Le roman merveilleux. (G.) 843 E 35 m. E. Erckmann en A. Chatrian. Madame Therese. (G.) 843 P 34 E. Perochon. Nene. (G.) Wetenschappelijke werken. 150 B 22 O. Barendsen. Eenvoudige ziel- kunde. 3>0O E 22 R. Eisler. Sociologie. (G.) vlekkeloozen peignoir wat dichter over haar boezem te trekken. Timosh als een mannelijk wezen te beschouwen, zou al te vriendelijk geweest zijn tegenover hem, en Katya be- dierf hem toch reeds door haar minzaamheid. De verdlachte boekenzending was inder- daad aangekomen, en toen Katya de trappen van postkantoor te Feliksoto afging, vlaste zij reeds op een rustigen namiddag op een barer geliefkcosde plekjes in het park. Zoo vervuld was zij met die aangename gedachte, dat zij onder aan de trap bijna aanbonsde tegen een ander, die met een briefkaart in de hand de trap opliep. „0, neem mij niet kwalijk," zeide de ander op ietwat verlegen toon. Op kijkende zag Katya een bekend gelaat, dat van een sehooljuffrouw, die onlangs aan de Poolsche school was aangesteld, waar wel de landstaal werd onderwezen doch onder het gestrenge oog va nde vaderliike Russische regeering, die dit ondenicht dus met de ge- bruikelijke bemoeielijking uvars zat. Een paar dagen te voren had Katya kennis met haar gemaakt door bemic'deling van een ba rer jonge dienstmeisjes, die onverwachts was aangegrepen door dorst naar wetenschap en waarvoor zij een afipraak voor avondles- sen had gemaakt. Het was mijn schuld, geloof ik," zei Ka tya, die altijd veel yrendelijker was voor haar maatschappelijk minderen dan voor haars ge- lijken. „A1 te vriendelijk van u", prevelde het meisje,. 340 H 14 H. van Haeringen. Over recht en rechtspraak. 371 4 R 48 i*. J. RiemensReurslag. Van kind tor mensch. 371 4 V 45 g. Jef Vermeer. Langs glooien- de velden. 580 A 77 G. Allen. De plant en haar le- ven. (G.) 607 S 95 Studie en vooruitzichten van den ingenieur. 629 S 8411 G. F. Steinbuch. De automobiel. Deel II 634 S 92 J. H. v. Straaten v. Nes en C. Ph. Moerlands. Boskoop in zijn historische ontwikkeling als cen- trum van boomkweekerijen. (G.) 655 O 25 F. K. van Ommen Kloeke. Copie en correctie. 750 L 95 H. Luns. Rembrandtiana. V 229 H. Bahn. Erinnering an Biurckhard. (G.) GOEDE RAAD IS DUUR! VOOR DEN POL ITIER ECHT ER ZITTING VAN 2 MEI. De 30-jarige zwerver H. C. v. d. L. werd op 27 April te Enkhuizen aangehouden wegens landlooperij. Hij zwierf daar zonder noemenswaardige middelen van bestaan rond In zijn bezit was nog 27 cents, plus drie paar oude schoenen en eenige gummihakken die hij zeer optimistisch „handel" noemde. v. d. L. werd ingerekend en stond nu terecht. Hij is reeds eenige malen loge geweest in de Kolonie Veenhuizen. Het schijnt nu eindelijk in zijn levensplan te leggen, werjc te zoeken. De agent van politie Ubbels heeft verdachte gearresteerd. De handelsartikelen bij hem gevonden zijn naar royale schatting van den agent geen 5 cents waard. De aangehoude- ne verkeerde in zeer verwaarloosden toestand en trok daarom de attentie van het Enkhuizer publiek. De officier vorderde 3 dagen hechte- nis en 1 jaar opzending naar een njkswerk- lnrichting. Verdachte wordt veroordeeld conform dit requisitoir. OPLIOHTING. yervolgens wordt voortgezet de reeds in hei verslag van verleden week gereleveerde zaak tegen Simon Vr. te Anna Paulowna, die een handelaar in gemaakte kleeren, voor een jas. ter waarde van 35 had opgelicht. Mr. Buiskool advocaat te Schagen was inmiddels aioor verdachte verzocht zijn juridische be- iangen te behartigen. Hij was de vorige keer niet gekomen, omdat hij naar een begrafenis moest. De politierechter bracht hem onder het oog, dat dit niet op gaat. De oplichting werd door verdachte erkend. Hij heeft de jas onder een valschen naam gekocht. Hij heeft kort daarna de jas voor 25 gulden verkocht. Maar is tot dusverre in gebreky gebleven den winkelier te betalen. De officier ging het verloop der zaak nog eens in ex-tenso na en kwam tot de conclusie dat hetgeen de verdachte heeft uitgespookt! gekwalificeerd kan. worden als oplichting. Spreker gevoelde niet veel Clementie voor hem en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Buiskool ontkende het oogmerk van weder- rechtelijke toeeigening, wat pieiter nader aantoonde, voorts memoreerde pieiter de ver- houding van verdachte en diens echtgenoote. Die is oorzaak dat de jas nog niet voldaan is. De vrouw heeft beloofd daarvoor te zul- .en zorgen. Verdachte heeft veel spijt van het gebeurde. Pieiter concludeerde vrijspraak, subsidiair een voorw. straf of een hooge geld- boete. Uitspraak over 14 dagen. VERNIELING. Voortgezet werd de zaak tegen A C B te noogkarspel die zich had schuldig gemaakt aan het middel van vernieling te plegen Hij werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dacren hechtenis, daar inmiddels de schade was vergoed. OPLICHTING EN MEDE' PLICHTIGHEID. Daarop stond terecht de 16-jarige Willem n., te Beemster, en zijn 18-jarige zuster t rijntje uit de Rijp. Deze jongelui stonden terecht wegens oplichting. Willem omdat hij in den winkel van getuige Woestenburg op een valsch brief je een paar klompen had we- ten te bemachtrgen, terwijl het zusje bedoe'd bnefje, valsch gesteld op den naam van wrlloms moeder had geschreven. Willem had haar voorgezegd wat zij moest sehrijven. Mej. Cornelia Woesterburg had de klompen afgegeven in goed vertrouwen op de echt- heid van het briefje. De klompen zijn inmid dels betaald. De ouders van de jeugdige ver- daehten, in de zaal aanwezig, werden ge- hoord tot het geven van in-lichtingen. De heer officier vorderde tegen den jongen 25 boete of 14 dagen tuchtschool en tegen het meisje 30 boete subs. 30 dagen hech- tenis. De ouders zeggen die boetegelden niet te kunnen betalen. Mr. Buiskool van Schagen trad1 als ver- ..Laat ik u niet ophouden. U wii die kaart in de bus werpenKatya, die even een oog had gewoipen op de briefkaart in de hand van de sehooljuffrouw. hield plotseling, met een stra-kken blik op, terwijl zij hevig bloosde tot achter de ooren. De sehooljuffrouw volgde haar blik, kreeg ook een kleur en deed een haastige poging om 'het adres op de briefkaart te verbergen. ,,Dank u. Tot genoegen. U zult een prettig ritje hebben bij dit mooie w-^er." Met een haastige buiging ging zij voorbij. Katya maakte een enkele snelle beweging als om haar tegen te houden, hield zich ech- ter in, bleef een oogenblifc weifelend en blijk- baar van haar stuk gebracht staan, keerde vervolgeni paar de open victoria terug en ging aan den anderen kant van de bank zit ten. „Naar huis?' vroeg de koetsier, die wel een soort van liverei droeg, doch een strooien hoed had opgezet als een geschikte bescher- ming tegen de stralende Septemberzon. ,,Neen. Blijf, tot ik je zeg op te rijden. Vijf mrnuten gingen voorbij, terwijl Katya met tweede roode vlekken van opwinditig op de wangen, de oogen onafgebrok.n gericht •hield op de ingang van het postkantoor en loden en Christen zag binnen gaan en naar buiten komen, nu gens met iets in de handen, dan weer met niets. Eindelijk verscheen ook weer de sehooljuffrouw, en ook zij had niets fn de hand. Bij het gezicht van het rijtuig, nog steeds op dezelfde plek staande, keek zij onderzoe- ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT dediger ap voor den knaap en refereerde zich aan het oordeel van den politierechter. Verdachten werden veroordeeld tot geld- boeten. Het meisje tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. De jongen tot 5 boete of 1 week tuchtschool. Hij werd voorts 1 jaar onder toezicht van een gezinshoofd gesteld. De heer S. J. de Vries, directeur van de melkfa- briek werd met dat toezicht belast. VOORTGEZETTE ZAAK VAN MISH AND E LING. Voortgezet werd een mishandelingszaak te gen Mies H., stucadoor te Alkmaar. De heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering, ver- klaarde, dat verdachte nog steeds cafe's be- zoekt en geen animo had betoond geheelont- houding te beoefenen. De schade aan den mishandelde Pauwels uit te betalen was nog niet vergoed. De officier persisfeerde bij het requisitoir van zijn voorganger strekkende tot veroor- deeling van verdachte tot 1 maand gevange- nisstraf. Vonnis 30 boete of 30 dagen hechtenis met toewijzing der cureele vorde- ring tot een bedrag van 13. Daarmede werd genoegen genomen. DIEFSTAL. De niet ter zirting verschenen Jacob M. had in vereeniging met zekeren Jan K. in November 1925 ten nadeele van den landbou- wer Simon Bolier aldaar ontyreemd een partij ingekuilde aardappelen. Tegen ver dachte, die nog een bianco straf regis ter had. werd gevorderd 45 boete of 45 dagen hechtenis. De politierechter achtte het wen- schelijk dat verdachte persoonlijk voor hem verschijnt, dus werd de zaak aangehouder tot over 3 weken. BELE'EDIGING VAN EEN AMBTE NAAR IN GESCHRIFTEN. De 18-jarige Comelis S., te Warmenhui- zen, had aan den gemeenteveldwachter Pronk een beleedigend briefje j>er post toege- zonden. De veldwachter werd daarin be- dreigd en uitgescholden. De auteur was tot de samenstelling van dit fraaie epistel aan- gezet door een vriend en geestverwant. Bedoeld briefje had betrekking op een onderzoek, door Pronk en Kraneburg inge- steld naar een ander strafbaar feit. Eisch 50 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 28-jarige verdachte Pieter Sch. te Avenhorn stoffeerde de beklaagdenbank omdat hij op 6 Maart nabij het cafe van Langendijk den getuige Wals uit de Beem ster zoodanig had gestagen dat hij bloedend werd verwond en hij zich onder geneeskundi- ge behandeling moest stellen. De mishan delde wenschte een schadeloosstelling te vor- deren van Piet S. tot een bedrag van 67.10 voor onkosten, doktersbehandeling en ar- beidsverzuim. Getuige Wals was geanimeerd aan het bakkelij'en met zekeren Bakker. Verdachte had zich met die vechtpartij bemoeid er Wals twee klappen gegeven, vermoedelijk me een of ander voorwerp, doch dat was niet na der komen vast te staan. Gevorderd werd f 60 boete of 30 d-ager hechtenis en toewijzing van de schadeloos stelling tot een bedrag van f 31.10. Het von nis luidde: 30 boete of 30 dagen hechteni en 31.10 schadevergoeding. MISHANDELING. De niet verschenen Willempje Br., huisvr. Jb. B. te Urk, had volgens dagvaarding kend in de richting er van. „Panna Rudkowska", zei Katya, zich tot haar vooroverbuigend en zoo levendig spre- kend, dat de sehooljuffrouw verbaasd er var opkeek, „zou u mij het genoegen willen doe: mij een beetje gezelschap te houden? Ik ge voel me zoo vreesefijk alleen in dit groott rijtuig." „U gezelschap houden?" vroeg het meisje •bijna verbuft. „Ja, u zei daareven, dat het zoo'n heerlijki dag was voor een ritje. Laat ik u uitnoodigen tot een tochtje! De ochtendlessen zijn afge- loopen, niet waar? Nu, ik heb geen haast." „Ik heb nog wat te corrigeeren voor de avondschool", zei Panna Rudkowska, blijk- baar aarzelend. „Kom, maar een klein eindie", hield Kety< aan. „Stap gauw in, de paarden beginnen on' geduldig te worden", en zei wees een beetje ongeduldig naar de plaats naast zich. De toon van haar woorden duldden blijk baar zoo weinig tegensprak, dat de sehool juffrouw na nog een wei'felenden b.ik om zich been geslagen te hebben, bezweek voor der drang. De strijd tusschen nationaal vooroor- deel en aangeboren ijdelheid was kort maar hevig geweest. Als het onaangenaam was om beschermd- te worden door een persoon die door alle rechtgeaarde Polen fe'telijk was geboycot, was het toch wel prettig om door de meeMeres van Lubynia te worden opge- merkt. Er speelde een lachje van voldoening om Panna Rudkowska's lippen, toen zij zidi naa<!t Katya in de kuseens vleide. (Wordt vervolgo.) 1 W(| act) tar kunnen U aan goeden raad ge* van, dla abaoluul nlel duur is. Wannesr gf| markt, dat het aantal uwer klanten eteada gell|k blljtt, gaan voor. uitgang vertoont, dan la dai aan bewlJv dat aw zaak niet bekend genoag la. U zult due ■near reclame moeten gaan maken. Ragel. matlg advartaeren Is dan ook aan aerate verelaohte en wetuin. nan U daarom alsetit* met klem advlsaerant

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5