DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fioinrtCTrt nesreti in fwinftesfe .laarsrsra? Buifenland VBIJDAG 6 MEI l/it irnmrnrr ocsiaai mi 3 STadeit, 1937 Deze Coorant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagenaltgegeven. Abonnementsprijs bij vooriulbelaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door Xet geheele Rijb /2J50. Afzonderlljke en bewnjanummers S cents. j. PRUS OER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per rege! /0.25, bij groofe contracten rabat Groote letter* oaar ptaatsrafof* Brieveo franco nan de N.V, Boek« en HandelidnikkerQ r/h SOSTBft# ICtt Voordam C 9. Dfreetanrs G. H. KRA^C. Telef.nr. Administrate 3. Tdefconnr. Redadie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N« ADEMA. Dagelijksch overzicht Een komisch incident te Gene ve. Joego-Slavie capituleert. - Het gebeurde te Peking. Reeds gister vestigden wij er in ons blad de Sandacht op, dat de Zwitsersche regeering >zidh wel buitenimatiig bezorgd toont voor de 'veiligheid der Russiscihe gedelegeerden on d econotniscthe w>ereldeonferentie. Wat wel demand verwacht zal hebben, is thans echter gebeurd: niet alleen bleken de IRussen deze bezorgdheid allesbehalve te ap- precieeren, doch zij toonden zich ztelfs uiterst yerontwaardigd over de al te uitgebreide veiligheidsmaatregden wat zij wenschten te demonstreeren door op een man na uit de fitting der conferentie van gisterochtend weg te blijlven, inmiddels kraditig protqpteerenc bij den Volkenbond tegen de „overdreven" be- sdherming, die zij eei; als een vrijheidsbelem- mering of bewaMng bescihouwen. Zoo zien wij het eenigszins komisch ver 6chijnsel, dat de Russen, die aanvankelijk Sialsstarrig weigerden naar Geneve te komen, omdat zij zich daar niet veilig achtten, thans een surplus aan veiligheid afwijzen en daar toe protesteeren bij den Volkenbond, het !i- chaam dus dat door hen bij alle mogelijke ge- legenheden bestreden werd. Inmiddels is dit betrekkelijk onbeteekenenc conflict echter naar wensch geregeld. En de Russen kunnen dus rustig aan de zittinigen beginnen deel te nemen. Het Jtaliaansch Joego-Slavisch conflict 6chijnt thans werkelijlk tot oplossing te zullen komen. Uit Belgr^jo wordt namelijk gemeld, dat men beslote^heeft van alle oorlogszuchtig vertoon, zoowel van Italiaansche als van Joe- go-Slavische zijde, af te zien, en de zaak op vredelievende wijze te schik'ken. Van zeer veel gewicht is daarbij de verkla ring, dat de Slavisdhe regeering zich vocro-e- nomen heeft na een twee dagen durerufen ministerraad onder voorzitterschap van den honing geen nader onderzoek, noch nadere besprekingen te eischen inzake het te Tirana gesloten verdrag tussdhen Italie en Albanie Daar juist het verdrag van Tirana een der voornaamste gesdhilpunten uitmaakte, is dit wel een zeer gewidhtige concessie van Servi- sche zijde. Naar verluidt is zij echter voorna- melijfc te danken aan de pressie van een be- vriende mogendfaeid waaronder waar- schijnlijk Franikrijk zal moeten worden ver- staan. Zal het thans eindel'ijk eens rustig worden op den Balkan? N'og altjjd is ook in Europa aan de veront- waardiging over de huiszoekiog in de Sovjet- Ambassade te Peking geen einde gekomen Zoo heeft thans minister Chamberlain in antwoord op eenige hem gestelde vragen in verband met de ter dood brenging op last van iTsjang Tso Lin van de bij die gelegenheid gearresteerde Chineezen het noodig geacht nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat de toestemming tot het onderzoek in tot de Rus- sische legatie behoorende bijgebouwen we1 moest worden verleend, nu daar huisv'esting werd verleend aan tegen de plaatselijke regee ring samenzwerende lieden. En dat de oudste gezant, op het Chineesche verzoek om toela- ttng tot de legatiewijk een antwoord had giezomden, hctwelk door dc and ore vertogen- waardigers, ook de Britsche, volkomen was goedgekeurd. Aan de persoonlijke aanvallen op den heer Oudendijk, die als deken, woord- yyfe was van de Z-S- protocolmogendhe- flen, behoorde dan nu ook eindelijk eens een einde te komen1. VOLKENBOND. De economische conferentie. Algemeene beschouwingen. Bij; de algemeene besdhouwingan, gehouden ectfflomische wereldconferentie te Gene ve, hebben gister alls belangrijkste sprekers net woord gevoerd de secretaris der Fransche arbeidersorganisatie Jouhaux, de beide Ne- derlandsChe gedelegeerden Zimmerman en Cohjn en de Duitsohe deskundige Dr. Sie- mens. Rede Mr Zimmerman. Mr. Zimerman, die de Tij der sprekers opende, maakte in de eerste plaats een verge- hjking tussdhen de economische toestanden in Staten en die in Europa. Hij verkla a rde, dat de tegenwoordige economische toestand in de Vereenigde Staten bijna als een ideaal-toestand kan worden beschouwd Als voornaamste oorzaak van dezen goeden economischen toestand noemde spr. het ont- br^ke" van tolbarrieres, waardoor een snelle ontwikkeling van den welstand in de Veree nigde Staten mogelijik was. Voor Europa kan dit een voorbeeld zijn. Verhooging der productie in Europa is vol- gens spreker onmogelijk zonder verhoog-ino van de koopkracht. Sprdrende over Oostenrijk, stelde hij dit land nog als voorbeeld, dat bewezen heeft dat een uoodlijdsad i«UQ,d de aangrenzeade staten automatisch medetrebt in de moeilijkheden. Slechts door een betere samenwerking tus- schen de staten van Centraal Europa kan de economische toestand worden verbeterd. De heer Zimmerman gaf vervolgens m korte trekken een overzidht van het sanee- ringswerk van den Volkenbond in Oostennjlc en deed mededeeling van de ervaringen, die hij1 daarbij heeft opgedaan. Verder betoogde hiji, dat de economische wereldconferentie in de allereerste plaats moet komen tot de oplos sing van de economische prohlemen van Cen traal Europa. De tegenstelling tusschen Colijn en Jouhaux. Een merkwaardige tegenstelling kwam aan het licht na de redevoeringen van Colijn en Jouhaux. Jouhaux betoogde in de allereerste plaats dat geen politieke vrede mogelijk was zonder economisdhe eensgezindheid en omgekeerd. Zijn verder betoog kwam voornamelijk hier- op neer, dat z.i. de Volkenbond de thans be- staande economische commissie moet reorga- niseeren tot een commissie voor economische samenwerking om een permanente studie te maken van de beginselen, waardoor de econo mische overeenkamsten moeten worden ge- inspireerd1. Maar Jouhaux wil meer, name lijk: een autonome economische organisatie, opgericht door den Volkenbond, en die ver- schillende organen zal bezitten, waarvan het voornaamste een Internationale economische raad zal zijn met een permanent bureau en een directeur en waarin de arbeiders eonstitu- tioneel zullen zijn vertegenwoordigd, evenais de regeeringen, en waarmede het internatio- nale economische leven gestadig kan worden voorbereid op regiementeering door interna- tionale conventies. In ar'beiderskrinigen hoopt men, dat het yoorstel door de conferentie bij den Volken- bondsraad zal worden ingediend, maar in de milieux der niet-arbeiders, die hier de meer- derheid hebben, bestaat daartegen, voor zoo- ver reeds nu is op te maken, groOte oppositie. In elk geval was het groote woord er uit Tenzij de Russen nog met voorstellen komen, is nu de radicaalste stem uit de conferentie gchoord. Intussdhen mam Colijn, die na Jouhaux sprak, vierkant stelling tegen elke vooiberei- ding in deze conferentie van een permanent instituut, door te verklaren, dat van deze ver- gadering alleen verwacht wordt, dat zij de oorzaken van den tegenwoordigen economi schen toestand zal aanwijzen en de richting zal aangeven waarin naar een oplossing moet worden gezocht. Meer willen zou vol- gens dezen spreker de grenzen van het prac- tisch mogelijke overschrijden. Na de redevoeringen van Jouhaux en Co lijn kreeg men den indruk een maximalist en een minimalist te hebben gehoord. Jouhaux verwacht groote en ingrijpende daden, waar- toe deze conferentie niet competent is, en waartegen om vele redenen oppositie zal wor den gevoerd. Colijn heeft een practisch mini mum uitgezocht, waarover de meeste men- schen het in theorie eens zijn, zoodat er kans is op unanieme resoluties, die dan door de regeeringen zullen moeten worden verwezen- lijkt. Voorloopiy laat het zich aanzien, dat Colijn's methode meer kans van slagen heeft dan die van Jouhaux. Andere sprekers. De Deutsche deskundige, dr. Siemens, heeft een uitveerige rede gehouden, waarin hij wees 'op de gevolgen van de oorlogs- en infla- tietoestanden op met economischdi leven. De Oostenrijksche afgevaardigde, mevrouw Freundlich, keerde zich tegen de te hooge douane-barrieres, die de natiomale industrieen moeten beschermen, maar in werkelijkheid voor elk land werkloosheid en nood be- teekenen. Het lot der werknemers is verslech- terd, de koopkracht daalt en de economie ver- keert in nood. Mevrouw Freundlich onderwierp het te genwoordige productieproces aan een critisch onderzoek en zeide, 'dat internationale samen werking, stijiging der koopkracht en gemeen- sdhappelij-ke goederenproductie en verdeeling een uitweg zouden brengen. Spreekster deed tenslotte een beroep op de conferentie om een oplossing te vimden, welke de internationale solidariteit der landen dui- delijk tot uiting brengt. De prijsvxaag voor het Volken- bondsgebouw. 27 bekroningen 3 Nederlanders. De internationale architected.jury voor den bouw van het volkenbondspaleis kon geen definitieve uitspraak doen, daar de allerbeste Ixiuwplannen hier en daar, vooral menigmaa! in financieel opzicht, tegen de voorwaarden der prijsvraag zondigden. De Jury heeft daarom besloten de 27 beste te bekronen, in- drie categorieeD, ieder van negen in ge'lijken rang. De eerste categorie van negen prijswin- naars met ieder 12.000 francs telt geen Ne- derlander. De tweede categorie negen eervolle vermeldingen eerste klasse en ieder 3800 Zwitsersche francs heeft twee Nederlanders, namelijk Wijdeyeld (Amsterdam) en van Lin- ge (Grooingen). De derde categorie negen eervolle vermeldingen tweede klasse en ieder 2500 Zwitsersche francs telt een Nederlanaev de firma Luthmann en Wonda ('s Graven lhage). under de 27 bekremingen zijn niet minder dan acht Fransdien, voorts vier Duitschers, vier Italianen, vier Zweden, twee Zwi-tsers. een Belg en een Deen. Wat thans geschieden gaat, ligt geheel in de hand der volkenbonds- vergadering van September. Men acht het niet uitgesloten, dat de volkenbondsvergade- ring negen prijswinnaars tot een nieuwe on- derlinge prijsvraag uitnoodigt of wellidit zelfs alle 27 bekroonden. ENGELAND DE VAKVEREENfGINGSWET. De laatste dag der debatten De belangstelling voor het debat in het Lagerhuis over het wetsontwerp op dte vak- vereenigingen was gioter, den laatsten dag der debatten, zoo mogeijk nog grooter dan de v-oorafgaande dagen. In dte buitenste lobby van het Lagerhuis vormdte zich gister een lange file belangstellenden voor de opening van de publieke tribune. Men was er meer dan ooit op uit kaarten te bemachtigen en dte damestribune was stampvol. De beste rede voeringen, die gehouden zijn, zijn die van Sir John Simon, die een echte adVoeaten-critiek Iaf, eerst op de Arbeiderspartij en daama op e regeering, van den veteraan der Arbei- derspartij Walsh, die zijn natuurlijke be- daardheid prijs gaf en sprak met een kracht, die het Huis in verbazing bracht, en gister- avond van Philip Snowdten, die met groote bekwaamheid de nieuwe argumenten voor het on twerp van Sir John Simon ontzeouwde, en, ten slotte, van Lloyd George. Deze, door- kneed als hij is in dte kennis van dte sociale wetgeving, betoogde met groote welsprekend- heid, dat het wetsontwerp, in plaats van de bedceling dter wet op dte vakvereenigingen te verdmdelijken, haar beginselen vertroebelde door dubbelzinnige bewoordingen, hetgeen gevaarlijlk was, als ze door de magistraten moest woiden uitgelegd. Maar dat was niet alles. Veel ernstiger was dat het ontwerp op een geheel verkeerd oogenblik kwam, op een oogenblik dat er naar vrede in de industrie werd gesteeefd. De algemeene staking had de positie van dte regeering niet verzwakt, maar versterkt. De staking was een totaal en be- schamend fiasco geworden en dte kans was niet gro-ot, dat dte vakvereenigingen dte po- ging ooit zouden herhalen. De industrie wenschte geen verscherping van de wet. De fout van het ontwerp was, dat niet de verbe- tering van de industrieele toestanden er de hoofdzak in was, maar dlat het een politieke tendenz had. Philip Snowdten bestreed de wet eveneens fel en verdedigde het algemeen stakinus- recht. Gisteravond zou reeds de stemming heb ben plaats gevcndtedn, doch tot op dit oogen blik is van den uitslag nog niets bekend. Aanneming van het wetsontwerp staat ech ter wel vast. DE SCHULDEN AAN AMERIKA. Nieuwe verklaringen van Mellon. Hoewel het Amerikaansche departement van. buitemtandsche zaken, zooals men weet, bekend heeft gemaakt, dat het de correspon- dentie over de corlogsschulden van Mellon, den minister van de schatkist, als een zuiver particuliere aangelegenheid b-eschouwt, waar over het in geen officieele dip-lomatieke ge- dachtenwisseling wenscht te treden, heeft Mellon een nieuwe lange verklaring over dit ontwerp gepubliceerd. Het is op het oogenblik nog oobekend, of de Engelsche overheid dte zaak zal laten bij de uiteeuzetting van de feiten, in de Engel sche nota vervat, of dat een nieuw antwoord op Mellon's laatste verklaring zal wordon gegeven. Te Londten verklaart m-en met nadruk, dat Engeland zich in de nota niet beklaagt, of eenige herziening voorstelt van dte sehulden- overcenkonist, welke met de Vereenigde Sta ten is gesloten. Be nota tracht uitsluitend den indruk te corrigeeren, door de in wijden krm-g versp-reide publicatie van de onjuisfe verklaringen gewekt. Dy feiten zijn in het algemeen, dat Enge land na den oorlog opgekomen is voor een alzijdige annuleering dter oorlogssehulden en dat, toen de Vereenigde Staten daarmee niet accoord wilden gaan. Engeland zich heeft vcrplicht om onder geen omstandigheden van al zijn schuldenaars een bedrag te aanvaar- den, dat in totaal grooter zou "zijn dan de eigen betalingen aan de Vereenigde Staten. Een Russische nota. Het departement van buitenlandsche zaken der Sovjetregeering heeft aan den Chineeschen gezant te Moskou een nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat te Mskou verontrus- tende beridhten zijn ingekomen nopens de voorgenomen berechting van de gevangenen van het s.s. „Pamiat Lenina" en de mogelijk- heid1, dat zij hetzelfde lot zullen ondergaan als de Ohineesche communisten, die de vorige week geworgd zijn. E>e Chineesche regeering wordt gewaarsChuwd voor de buitengewoon ernstige gevolgen indien deze gevangenen ter dood worden gebracht. Naar te Peking verluidt (aldus de „Times' correspondent aldaar) zal aan de verdachten met inbegrip van mevrouw Borodin spionna- ge en het voeren van opruiende propaganda worden ten laste gelegd en zullen zij eve'n- tueel worden gedeporteerd. D"E REGEERING TSJEN. Naar de Engelsche bladen melden, heeft Tsjen, de minister van buitenlandsche zaken der regeering van Zuid-China, den Engel- schen gezant te Peking laten weten, dat de Zuidelijke regeering bereid is aan de groote mogendheden een bevredigende oplossing van het conflict in verband met de gebeurte- nissen te Nanking voor te stellen, mits men de.regeering tijd laat om den strijd met de communisten uit te vechten. Volgens deze berichten moet Tsjen voor- nemens zijn om gezamenlijk met Tsjang Kai Shek een regeerin gte vormen. Naar het schijnt, zijn Japan en de Veree nigde Staten van opvatting, dat men de ge matigde nationalisten in de gelegenheid moet stellen om hun heerschappij te bevestigen, voordat men verder gaat met de onderhande- lingen over de incidenten te Nanking. Vol gens de bladen dbet ook Tsjang Tso Lin po- gingen om een leening van 20 millioen pond te verkrijgen. CHINA. CHINA EN RUSLAND. In antwoord op vragen in het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van buitenland sche zaken, Chamberlain, medegedeeld, dat de Chineesche regeering een boek zal publi- ceeren, bevattende de documenten, die bij den jongsten raid in de Russische legatie te Pe- king in beslag zijn genomen, welk boek ter kennis van de verschiltende belanghebbende regeeringon zal worden gebracht. DUITSCHLAND. POLITIEKE MANIEREN! Een rumoerige vergadering. Woensdag hield de Volkische partij een vergadering, waar als spreker optrad de He- ken de dr. Gobels met het onderwerp „Jakob Goldschmidt und die „Reichspost". In plaats daarvan begon hij echter zijn ge- moed te luchten over de berichtgeving der bladen over de spreekbeurt, die Adolf Hitler deze week te Berlijn heeft vervuld Hij las de berichten uit de linksche en de Centrum-pers voor en noemde de namen der journalisten, die deze verslagen hadden geschreven, waar- bij hij zijn zg. „Rolkommandos" aanspoorde de adressen dezer journalisten goed in't ge- heugen te prenten. Toen de aanwezige predikant Sfruver hier- tegen protesteerde, noodigde Gobels de aan- wezigen uit, Struver te lijf te gaan. Aan dit verzoek werd voldaan en ernstig gewond moest de predikant de zaal verlaten. Eerst buiten verleende de politie hem bescherming. Vervolgens hitste Gobels de toehoorders op tegen den eveneens aanwezigen verslaggever van den „Lokal Anzeiger", den bekenden cud-majooi" Henning. Ook deze kre'eg een ge- ducht pak slaag. Hij begaf zich naar het nabijgelegen politiebureau, waar men het nu eindelijk-noodig achtte in te grijpen. Erwer- den 300 agenten naar de vergadering ge- stuurd. De politie-majoor He-der sprong op een tafel en decide mede, dat de aanwezigen slechts een voor een de zaal mochten verla ten, daar het vermoeden bestond, dat alien gewapend waren, weshalve zii zouden worden gefouilleerd. Aanvankelijk scheen het, dat de nationaal-socialisten zich en bloc tegen de po litie zouden keeren, doch zij kozen ten slotte eieren voor hun geld en onderwierpen zich aan de fouilleering. Men verwacht, dat de president van politie in overleg met/len minister van binnenland- sche zaken de Berlijnsche afdeelingen van de partij zal ontbinden en dat tegen de leiders en verschiilende bezoekers der vergadering een onderzoek aanhangig zal worden ge maakt De Berlijnsche Volkischen orga nisatie onibonden. y De Berlijnsche president van politie heeft thans de nationaal-socialistische arbeiders partij van Berlijn-Brandenburg met haar on- derafdeelingen als onwettig ontbonden. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. Op de vergadering van de partij in 't Kriegsvereinshaus werder. niet minder dan dertig degenstokken, die als wapens worden beschouwd, in beslag genomen; 29 personen werden gearresteerd, van wie 11 wegens het in het bezit hebben van wapens. DE STAHLHELMDAG. Een plan der communistenop- blazen van spoorbruggen. De directie van de rijksspoorwegen heeft eenige anonieme brieven ontvan-gen, waarin wordt medegedeeld, dat de communisten van plan zijn 'n aantal spoorbruggen op te blazen teneinde op die wijze het transport van Stahi- helm-mannen naar Berlijn te verhinderen. Ofschoon men te bevoegder plaatse niet ge-1 looft, dat de coflapynisten t"t zulfee krasse maatregelen hun toevlucht zullen nemen, heeft men het niettemin wenschelijk geacht, een conferentie met de spoorwegautoriteiten van Berlijn, Maagdenburg, Halle, Breslau en Stettin te houden, waarin o.m. werd beslo ten voor alle zekerheid toch maar de z.g Bahnschutz een uit spoorwegpersonee' samengestelde bewakingsdienst te mobili- aeeren en alle sfworbruggen op de naar Ber lijn leidende trajecten te bewaken. Te Maag denburg staan twee gepantserde treinen on der stcom. Het Berl. Tag. steekt met deze maatrege- len den draak. Ten onrechte! D<e communis ten z:jn niet kieskeurig in de keuze hunner strijdmiddelen en hebben reeds bij herhaling bewezen tot de gekste dingen in staat te zijr Men denke slechts aan hun poging enkele ja ren geleden om de Siegessaule in de lucht fc laten vliegen. FRANKRIJK. DE „ACTIE" TEGEN HET ANTI- MILITAIRISME. Algemeene oppositie tegen Sar raut. Cachin, de communistische leider, heeft een interpellate aangekondigd over de circulaire- Sarraut, teneinde een kamer-debat in den loop der volgende week, na het reces, uit te lokken. Ook van de zijde der nationalistische oppo site heeft men veel lust het op een debat aan te sturen. Het heeft er op het oogenblik alien schijn wan, dat minister Sarraut van aanval- ler aangevallene is geworden en men ver wacht, dat vooral zijn geestverwanten hen een heet uurtje zullen bezorgen, daar de ra- dicalen en de socialisten zeer ontevreden zijn, dat hij de stille eendracht tusschen de link sche partijen heeft verstoord. De nationalistische oppositie verwijt Sar raut vooral slechts met woorden de commu nisten te lijf te gaan, zonder tot daden over te gaan. De anti-militairistische propaganda woedt feller dan ooit. Waar de communisten thans een groof aantal meetings organiseeren ter gelegenheid van het opkomen der nieuwe lichting, krijgl Sarraut echter een schoone gelegenheid to) ingrijpen. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Woensdag heeft de Duitsche legatieraad, dr. Rieth dte Duitsche gezant von Hosch is ongesteld - een bezoek gebracht aan mi nister Briand. In het onderhoud van den Duitschen diplomaat met den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken zou ook de kwestie van de vermindering van de bezetting in het Rijnland ter sprake zijn gebrach,t. Dit zou echter niet zijn geschied op specialen last van de Duitsche regeering, maar slechts een gevolg zijn van een indertijd reeds gege ven algemeene instructie om bij de eerste de beste gelegenheid deze zaak aan de orde te stellen. Er hebben dan ook volstrekt niet gelijktijdige stappen te Londen, Brussel en Rome plaats geliad. Niettemin heeft te Parijs deze Duitsche stap eenige beroering g.wekt, omdat men bhjkbaar volkomen beseft, dat deze herinne- rmg aan de afspraken van Thoiry in zake d« yoorloopige vermindering van het aantal der bezettmgstroepen slechts de inleiding is tot ®rde stellen van het groote vraag- stuk der volledige ontruiming van het bezette gebied. Wanneer de heer Stresemann den tijd nertoe gekomen zal achten is nog onzeker, Maar dit ter sorake brengen van de door Briand toegezegde mogelijke verlichting der 3ezetting, geeft nu uitnemend gelegenheid om de stemming in Frankrijk eens te peilen. HONGARIJE. 5 DE TROONKWESTIE IN HONGARIJE. Een mededeeling der geallieerden Een conservatief Engelsch blad verklaart met betrekking tot het vraagstuk van het her- stel der Habsburgsche monarchic in Honga- rije, dat de geallieerde mogendheden oor- spronkehjk geneigd waren hun goedkeuring te nediten aan iedere candidatuur, mits de candidaat slechts geen Habsburger was. On- langs heeft men echter Hongarije een wenk gegeven, dat de geallieerden ook de Candida- tuur van een Habsburger zullen overwegen mits de voorgestelde troonopvolger een aan- nemelijke candidaat voor de geallieerden en de Balkanstaten, Roemenie, Zuid-Slavie en Isjecho-Slowakije wordt bevonden. RUSLAND. DRONKENSCHAP ONDER VROUWEN. De ,Jroed'', het centrale orgaan van het Russische Vakverbond, deelt vele biizonder- heden mede over de drankzucht onder de Russische vrouwen Het blijkt, dat de man- nen niet meer het monopoli bezitten voor de eer dronkaards te zijn. Het gebruik van brandewijn (d. w. z. van „rykowka", van het product van het rijksmonopolie dus) wordt in de industrie-centra gesehat in doorsnee op 12 sommige mstellmgen voor alcoholisten vor men de vrouwen zelfs de meerderheid (64 or ocent) ALRMAARSCHE CODRANT. ■FlpCQrhpn npr nprcnAn oor inn. i -v in

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1