DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Veor het Neutrale Centraie Ziekenhuis. Voorjaarsblsemententoonstelling Uit den Alkmnarsciien Raad. Vooijaarsbloemententoonstelling So. 107 Honderd negen en twintlgste Jaargang 1927. Ibonn&netitsprijs bfj roomltbetallng per 3 maanden f2.tr. per post f2.50. Bewtfsn. 6 ct Adverfentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters *»vr tftfr Brleren franco N.Y. Book- en Handelsdr. tJcl Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Mministr. No. 3. Redactie No. 38. M ZATERDA6 5 MEL D!i nummcr Destaat nit 3 blades. twee Zieken- 10.— 2.50 1.— 4.— 0.50 Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3e en laatste inzameling Sen bate van het Neutrale Centraie huis: jE. M. Dames M. en G. L. wG. O. faTwee huisvaders en :fcuismoeders jtyan twee page-kopjes [iAlkmaarsche vrouw in de Sioop, dat alle vrouwen vol- gen K. te Ursem Een dubbele huisvader iWed. M. F. B. Overschot huishoudgeld Restant bloempjes Afd. Alk- maar v. d. Bakkersgezellen Mevr. R. te Bethol (Znid- Afrika) ter nagedachtenis van haar broeder die veel voor het Ziekenhuis ge- voelde Restant kaartpotje Van 3 oud-Alkmaarders ter navolging Een paar vrouwen Een kaartpotje Een huisvader t Van twee jongens, die zich „de pokken" gesjouwd heb ben aan een leege kist Nog eens van L Van een onbekende Familie P Direrieur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1.— 25.— 2.— 10.— 1.— 3.65 12.— 6.09 3.— 2.— 3.62 1.— 1.— 25.— 1.— 2.50 Sam en 117.86 Bij den penningmeester van het hoofd- comite, mr. Moens alhier, zijn de volgende bijdragen ingekomen: J. A. H10. Diaconie N. H. R. Groot- Schermer 100. J. 50. Oude blinde dame uit Nij- megen5. Ph. M. B50. Diaconie N. H. G. Heiloo ter navolging 50. Samen De vorige week was bij- ecu Bijgevoegd van beide inza- melingen f 265.- 4458.70i/2 382.86 In totaal dus thans 4841.56 Wij zijn deze week heel tevreden want men heeft onze inzameling niet vergeten, er is van verschillende zijden iets binnen- gekomen en het totaal wijst weer een aar- dig bedrag aan. Als't zoo door gaat zullen niet onze kleinkinderen maar onze kinderen mis- schien nog van het ziekenhuis „profitee- ren". Er begint werkelijk eenige actie onder de zoo dikwijls opgeroepen huisvaders te komen. Er hebben zich deze week tenmin- ste verschillende aangemeld, waaronder zelfs een „dubbele". Waarom hij zich een dubbele noemde is ons niet duidelijk geworden. Bigamie is in ons land uitgesloten en van eenige speling der natuur was geen sprake. De man zag er precies eender uit als alle andere huis vaders en de eenige afwijking, die wij ge- constateerd hebben, was dat hij dubbel be- taalde. Een zeldzame medewerkster is zeker de huismoeder, die j 1 stort als overschot van haar huishoudgeld. Wij hadden zoo'n stil vermoeden, dat moeders die huishoudgeld over hadden alleen maar in een sprookje voorkwamen. De firma Kerrebijn, glashandel te Alk- maar, heeft de vorige week een kist verlo- ren, welke door een paar onbekend geble- ven jongens terug bezorgd is met het vol gende briefje. Mijnheer, Deze kist circa 9 uur gevonden op de Handelskade. Wij, twee jongens van de vooruit- gang, hebben ons „de pokke" ge sjouwd, hier naar toe. Of het goed was weten wij niet, maar nadere in- lichnngen nergens. Belooning bezor- gen bij de Alkmaarsche Courant voor 't Neutrale Ziekenhuis. Dat zijn nou nog eens flinke jongens. Ze sjouwen zich „de pokken" om een gul den voor't Ziekenhuis te verdienen. Het zou zeker niet onbillijk zijn hen, en alien die hun voorbeeld volgen, als het zie- er is. gratis ter verpleging in de ALKMAAR. Op Zondag 8 Mei wordt aan iederen 108cn bezoeker een sonvenir nitgereikt bescbikbaar gesteld door de Meubel- fabriek „Eik en Linde". Entree 30 ct. Geopend van 10-8 uur. Matinee 2-6 uur. barakken op te nemen. Twee page-kopjes hebben samen 0.50 bij elkaar gebracht. Het idee is zeer sympa thies Jammer alleen maar, dat page-kopjes in dezen tijd blijkbaar niet meer op p r ij s gesteld worden. Laten we ten slotte mededeelen, dat wij deze week erg tevreden zijn, al blijft het aantal huisvaders nog altijd beneden onze verwachting en al beginnen de hortensia's en azalea's, die op den vijjhonderdsten en duizendsten bezoeker staan te wachten, langzamerhand een beetje uitgebloeid te geraken. De vrouwen, zoowel huismoeders, page- kopjes als weduwen, hebben ons deze week flink geholpen. Aan haar een bijzonder woord van dank. Laten zij ook de volgende week nog eenS bewijzen, dat vrouwen veel standvastigei en royaler dan niannen kunuen zijn. Aan de huismoeders allereerst de taak haar nalatige echtgenooten een duidelijk voorbeeld te stellen. De gemeentebode had in de raadszaal pliehtnutig zes-en-twintig glaasjes met water gevuld en de gordijaen aan ae zonzijae dichtgetrokken. Er stonden breede, zware en zeer solide stoelen met armleuningen te wachten. Ze waren met stadswapens geborduurd voor het college en de stoel van den burgemeester was weer een klein beetje hOoger dan die van de wetliouders. Altes was dus, zooals het in een behoor- •lijke raadszaal zijn moet en het wachten was alleen nog maar op de dames en heeren, die met hun portefeuilles gewichtig zouden bin- nens'tappen, hun handteekening op de presen- tielijst zetten en zich tevreden in het ge- stoelte der eere zouden nestelen. Maar toch, het duurde dezen keer wat lan ger voor al die zetels bezet waren. Het duurde wat langer eer het debat over alleriei onbelangrijke agenda-punten kon ge opend worden, want er waren een drietal raadsleden „verhinderd" en er was een nog veel grooter aantal, dat zoo laat binnen- kwam, dat de vergadering eerst een kwartier over- tijd geopend kon worden. Het leek wel of vele onzer vroede vaderen tot de conclusie waren gekomen, dat het toch honderdmaal prettiger en gezonder zou zijn in het warme duinzand aan zee te liggen, dan in een duistere stadhuiszaal te debattee- ren over den verkoop van een stukje grond of de vaststelling van begrootingen en rckenia- gen van alleriei heel of half officieele licha- mcn. Het zonnetje stond hoog aan den blauwen hemel en keek lachend op het stadiiuis neer. Het stuurde wat gouden straaltjcs doer een open gebleven venster de raadszaal bin- nen en die straaltjes stceiden en dartelden daar net zoo lang totdat alle raadsleden er naar keken. Zij keken- er naar en keken meteen eens naar buiten, naar de strak blauwe lucht en dachten er over hoe, in de eerste weekvan Mei, de natuur op haar mooist is, hoe boo- men en struiken in een nieuw groen voor- jaarskleedje zijn gestoken. Dan zuchtten die edelachtbare dames en heeren eens en keken weer plichtgetrouw op hun agenda's. Want zij zaten daar niet voor hun eigen pleizier, maar als vertegenwoordigers' van hun kiezers en die ki-ezers verlangen, dat onze gemeente door wijze mannen en vrouwen be- stuurd zal worden. Dus werkten zij alien ijverig in het welbe- grepen belang onzer gemeente. Zij stelden vochloopige voorschotten voor bijzondere scholen beschikbaar, zij stelden de begrooting vast van het Burgerlijk Armbe- stuur, het Stadsziekenhuis, het Burgerwees- huis, den Armenraad, de Kinderbewaarplaais en nog tal van andere nuttige instellingen. Zij beslisten over het erfpachtsrecht van een stukje grond aan het Oudorperdijkje en verkochten een brokje van onzen Vaderland- schen bodem aan de Juliana van Stolberg- laan. Zij verleenden hun medewerking voor de Christelijke school, gaven drie ontheffingen van een bepaling der bouw- en woningver- ordening en beloofden een subsidie uit de Ge- meentekas ten behoeve van onze Algemeene Bewaarschool. Maar telkens als er weer zoo'n belangrijk besluit des voorzitters ebbenhouten ha- mer samssmd was. tekga de dames en heg*. ren onzer vroed'schap, als H.-B.S.-leerlingen in een warme klas stiekum eens naar buiten en zagen dat de zon nog altijd hoog aan den hemel stond en dat de lucht diep-blauw was geworden. Zij keken zoo dikwijls door de breede ven- sterruiten, dat de voorzitter tot de conclusie kwam, dat alles ontdekt was en het maar ;t beste zou zijn eerlijk op te biecflten wat er gebeurd was. Want, op de plants waar tot dusver in de ramen der raadszaal ovale medallions wa ren open gelaten, prijkten nu mooie ruitjes van gebrand glas met velerlei wapenschil- den. Het zag er alles veel mooier en veel vroo- lijker dan vroeger uit en de eenige bezwar rende ged'achte bij het aanschouwen van al diat schoons was, dat het wefficbt een ko®t- bare geschiedenis zou kunnen wordlen. Maar de burgemeester wist met een enkel gerusLsteilend woord menigea bezorgoen trek in een gnmiacti te veraaaerem. Hij veneide en het scnyat dus heusch waar te zijn diat ai die mooie ruitjes er al- uja gewecst waren. Do jongste bediende van het bureau van Gemeentewerken had ze bij de jaariijksche schoonmaak toevaliig op aen rommeizoider omaem en de groose vraag was nu maar in wcike eeuw en door welke otnstandigxieden ze daai- teiecht zijn gekomen. De burgemeester heeft een pnjsraadSel uit- geschreven om er achter te komen wat al die voorstellingen beteekenen en van wie de ver schillende familiewapeas afkomstig kunnen zijn. Onze archivaris, die heer Dresch, heeft dsn puzzle giansrijk opgeiost en zoo kon dan Donderaagmiadag medegedeeld worden, dat alleriei buxgemeesters, scnouten en schepenen uit de lde eeuw, alsmede bekende stadgenoo- ten uit den tijd van Alkmaar's bdeg, lamilie- wapens hadden, welker afbeeldingen thans in de ruiten van onze raadszaal gepiaatst werden. 1 Het eenige punt der agenda, dat tot debat noopte, was het voorstei om voortaan, wat den duur der vacanties ".'n den aanvang van hot sehooijaax betreit, voor alle lagere ge- mcenteschoien een geujke regelmg te maken. Het was eigenuijk vrij onoelaugi ijk, maar esu ridder in de kleuren der Vrijzinnig- Deiiiocraten, waarin men gemakkelijk den heer Sietsma kon lierkennen, zette zich dch stormhelm op het hoofd, gaf zijn paard de sporen en viel met gevelde lans op den wet- houder van onderwijs aan. Er schijnen, volgens dezen vrijzinnigen volksvertegenwoordigers, hoolden van scho len te zijn, die een vacantie van 4 weken en 3 dagen niet lang genoeg vinden en ook die er zich niet mee kunnen vereenigen, dat de 'aangifte voor de scholen niet meer bij hen maai- op de gemeente-secretarie moet geschie- den. Het antwoord van wethouder Wcsterhof kwam er op neer, dat een mensch maar een mensch is en dat niemand het prettig vindt ook maar een dag van zijn vacantie te moe- tcn missen, maar dat er aan alles ten slotte een grens is en het hem voorkomt dat een va- c.ntietijd van pirn. 7 weken per jaar lang genoeg is. Te meer omdat men niet alleen om de be- langen de onderwijzers, maar ook om die van de ouders der leerlingen moet denken, die gewoonlijk den dag zegenen, dat hun sprui- ten wer geregeld aan het werk gaan. De wethouder zag in de geringe opkomst der ouders op een ouder-avond het bewijs, dat de vacantie-kwestie de meeste vaders en moeders vrij koud laat en betoogde vervol- gens, dat het afnemen van administratieve beslommeringen het onderwijs slechts ten goede kan komen. Het hoofd der school heeft, volgens den wethouder, geen andere taak dan zich uitslui- tend met het onderwijs te bemoeien, zijn per- soonlijk stempel op de school te drukken en te zorgen, dat men daarover algemeen tevre den kan blijken. De heer Sietsma deed nog een paar degen- stocten naar den heer Westerhof, maar zag at spoedig het nuttelooze van dezen strijd in, waarom hij weer afsteeg en zijn paard aan den bode gaf om het op stal te brengen. Tot zijn waarschijnlijk niet geringe ver- wondering bemerkte hij, dat hij twee schild- knapen had gekregen De heeren Kusters en Bak Meken het roe- rend met den heer Sietsma eens te zijn, hoe- wel zij hun houding in geen enkel opzicht motiveerden. Of dit geleide den Vrijzinnig-Democrati- schen voorman, zoo vla'k voor de verkiezin- gen, erg aangenaam was, durfde de heer Weserhof betwijfelen. Gelukkig geldt bet hier geen principieele kwestie. Ware dat wel het geval, mejuffrouw Carels zou het zeker niet gewaagd hebben, den grooten leider harer fractie op een dergelijk critiek moment in den steek te laten. Er schijnen nog langdurige debatten in het regentencollege noodzakelijk te zijn ge- weest alvorens men heeft kunnen besluiten doctoren-specialisten hier ter stede vergun- nirm te ^venjiun patienten Q«k injiei 3tad.s- BIJZOND. VRIJW. LANDSTORM. ziekenhuis te behandelen. Thans schijnt men daartoe besloten te hebben, met het gevolg, dat ook Burg, en Weth. daartegen geen enkel bezwaar maak- ten. Het eenige verwonderlijke in dit alles is, dat het nog niet veel eeraer gebeurd is. Het is toch zoo van zelf sprekend, dat een specialist zijn patient niet plotseling uit het oog moet verliezen zoodra deze de poort van het ziekenhuis binnen gegaan is, dat men er zich werkelijk over verbazen mag, dat zooiets tot in den jare 1927 heeft kunnen voortduren. Het is duidelijk, dat al de voorrechten aan vrije artsenkeuze verbonden, straks niet al leen voor het Sint Elisabeth-gesticht maar ook voor het nieuwe ziekenhuis zullen moe- ten gelden. Blijft de ouderwetsche toestand, dan zal het neutrale ziekenhuis zoo sterk gehandi- capt worden, dat het den bestaansstrijd wel- licnt niet zal kunnen volhouden. Vrije artsenkeuze is een onafwendbare eisch van dezen tijd geworden. Met ons blijken velen zich afgevraagd te hebben wat de bedoeling van den heer JKus- ters geweest is toen hij over dit punt het woord vroeg. Immers, hij verzekerde verscheidene malen het vol komen met Burg, en Weth. eens te zijn en het bevreemdde hem zelfs dat men nog maar aan een specialist en niet tegelii- kertijd aan alle anderen van de verheugenue nieuwe regeling kennis had gegeven. Hij kon zich, naar hij zeide, volkomen met al het voorgestelde vereenigen en toch critiseerde hij links en rechts alleriei maat- regelen die voor de nieuwe regeling noodza kelijk blijken. Is het wonder dat men onwillekeurig den indruk kreeg, dat de vergemakkelijking van het special istenbezoek aan het Stadszieken huis niet zoo bijzonder de instemming van dezen afgevaardigde heeft als hij met nadruk meende te moeten constateeren? Het vermenigvuldigingscijfer is ten slotte van 0.65 tot 0.72 verhoogd en de sociaai- democraten hebben uitdrukkelijk laten aan- teekenen, dat, wanneer hun voorstellen des- tijds waren aangenomen, van geen belasting- verhooging sprake behoefde te zijn. De heer Westerhof zal zeker niet nalaten in woord en geschrift in de komende dagen van strijd zijn gehoor daarvan te doordrin- gen. Voor een raadsvergadering die nog geen twee weken voor de groote verkiezingen ge- houden werd, was deze bijeenkomst bijzonder kalm. Dank zij wellicht de ledige publieke tribu nes, heeft geen enkele woordvoerder de gele- genheid aangegrepen, nog eens in het bij zonder de superioriteit van eigen beginselen naar voor te brengen. Melden wij ten slotte, dat aan den heer T. IJpma op zijn verzoek, met ingang van 1 September eervol ontslag verleena is als hoofd der tweede gemeenteschool, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De heer IJpma heeft een lange reeks van jaren het onderwijs hier ter stede op voor- beeldige wijze gediend, en zeer velen hebben aan hem den goeden grondslag voor hun verdere ontwikkeling te danken. Hij'was een r.auwgezet hoofdambtenaar, met groote toe- wijding voor zijn dikwijls moeihjke taak en wij willen bij dit eervol ontslag gaarne de hoop uitspreken, dat de heer IJpma nog lan ge jaren van een welverdiende rust zal mo- gen genieten. Met dat alles was de agenda afgehandeld. De gewone agenda, maar niet de buitenge- 'wone, want de taak van dezen Raad bleek na sluiting der openbare zitting nog g'eens- zins geeindigd. In vijf groote auto's, volledig bezet met vrouwelijke en mannelijke leden onzer vroed- schap, alsmede met de in de Raadszaal aan- wezige journalisten, werd een geheimzinnige tocht ondernomen. Het zou naar verluidt dwars door het straks door Groot-Alkmaar te annexeeren gebied gaan, om den Raad met eigen oogen te laten aanschouwen welke prachtige na- tuurgebieden weldra aan de binnenzijde van onze gemeentelijke grenzen zullen liggen. In verband daarmede werd over Koedijh via Schoorldam en Schoorl naar Bergen en Bergen aan Zee gereden waar naar men vermoedde de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten de aandacht van den Alkmaarschen Raad op een bepaald gedeelte van duin en strand had gevestigd. Geen beter middel was er om zonder arg- waan te wekken dit terrein te bestudeeren, dan een gezamenlijk uitstapje, waarbij de aanwezigheid der journalisten den indruk van een onschuldig vacantie-tochtje heeft moeten wekken. Anderzijds wordt betoogd, dat het in verband met het streven van Bergen, zich van Alkmaar ios te maken en abattoir te bouwen niet heelemaal toeval iig was dat zoowel de voorzitter als de leden der Alkmaarsche slachthuiscommissie zich Donderdag onverwachts in Trianon vertoond hebben. Weer anderen meenen, dat de tocht vast en zeker in verband gestaan heeft met het nieu we ziekenhuis, en dat het verschijnen van een vijf tal auto's vol Edelachtbaren, met het College voorop, een schitterende reclame- optocht was om Bergen er aan te herinneren, dat het nog altijd niets heeft bijgedragen. Hoe 'took zij, wij kunnen constateeren, dat een on-officieele raadsvergadering in Trianon veel gezelliger is dan een officieele in onze raadszaal, nog afgescheiden van de meer ondergeschikte kwestie, dat een hotel- eigenaar iets beters ter tafel brengt dan de traditioneele glaasjes water, die onze ge- meente-bode pleegt te schenken. Van een gezamenlijke strandwandeling en een tweetal daarbij genomen foto's wordt o. i. terecht verwacht, dat zij als olie op de golven zullen werken en de oorzaak zullen zijn, dat in de komende verkiezingsdagen alle raads leden zich als broeders en zusters zullen ge- voelen. f Laten wij tenslotte den mopperaars en die behooren natuurlijk tot de ingezetenen onzer gemeente, die dit gezellige tochtje niet meegemaakt hebben verzekeren, dat hun voorspelling dat de gemeente dergelijke „uit- spattingen" zal moeten betalen, niet zal uit; komen. En waar wij tevens het ongetwijfeld in spanning verkeerende gemeente-bestuur van Bergen gaarne gerust willen stellen, kunnen wij hier ten slotte de mededeeling laten vol gen, dat alien die aan dit aardige uitstapje deelnamen, de gasten van den burgemeester geweest zijn. Het voorjaarszonnetje, de blauwe lucht en de vervelende agenda hebben ongetwijfeld samengewerkt om de gedachte aan dit uit stapje zoo plotseling te doen opkomen en zoo spontaan tot uitvoering te brengen. Moge nog vele malen een heerlijk zomer- zonnetje in een vervelende raadsvergadering de gedachte aan zee en strand, aan auto's en Trianon wakker roepen! ALKMAAR. A s. Zondag wordt de zilveren bekor, nitgeloofd door de N.V. Krol Co., als pnblieksprijs toegebend aan het ■oolst# perk late tnlpen. Entree 30 ct. Geopend van 10-8 uur. Matinee 2-6 nur. Dagelijksch overzicht. De Engelsche Vakvereenigings- wet. De Britsche schulden aan Amerika. De%eeuwige Marok- kaansche kwestie, Komt er. rust in Nicaragua? Ondanks de hardnekkige actie der ArbeL derspartij is dus zooaTs trouwens wel te voorzien was het ontwerp van de wet op de vakvereenigingen goedgekeurd, zoodai thans de artikelsgewijze behandeling een aanvang kan nemen. Het resultaat der stemming was, dat 386 leden zich voor en 171 leden (arbeiders en 7 liberalen) zich tegen het ontwerp verklaar- den. Van de baan is de Vakvereenigingskwestit echter nog allesbehalve. Immers de Labour-afgevaardigden, die te gen het einde der debatten niet minder dan 200 amendementen indienden, hebben zich heilig voorgenomen ook bij de artikelsgewijzc behandeling heftig obstructie te blijven voe- ren. Zoodat men verwacht dat het herhaalde- lijk tot nachtelijke lageihuis-zittingen zal komen, en dat voortdurend stemming zal worden verlangd ten einde de afdoening zooveel mogelijk te vertrSgen. De arbeiders zullen natuurlijk gnuiven bit een dergelijk optreden maar de andere afgevaardigden zullen waarschijnlijk hee' wat anders doen Tusschen Engeland en Amerika is «v nieuw een gelukkig niet emstig meeningsver- schil ontstaan over de regeling der schulden- kwestie. Zooals men zich herinneren zal heeft de Amerikaansche minister van financiSn Mel lon indertijd naar aanleiding van een mani- fest van een aantal Amerikaansche hoog- leeraren, waarin een herziening van 3e schuldenregeling werd bepleit, er op gewe- zen, dat Groct-Brittannie van Duitschland en van zijn geallieerde schuldenaars vol- doende ontving om Amerika te kunnen beta- len. Dat moest, meende men te Londen, een ongunstigen indruk wekken bij de Europee- sche schuldenaars, wijl immers Engeland nadrukkelijk zich had verbonden, niet meer te zullen verlangen van zijn geallieerde schuldenaars, dan het met inbegrip van de %Duitsche vergoedingsbedragen voor de beta- aan Amerika zou behoevea e n n I n it i- tl n n le Is ODRAN •AC: i 4. op ZATERDAG 14 MEI, op het Gemeentelijk Sportpark te ALKMAAR. Vrijwilligersvrij entree met een Oame. Particulieren fl.80, f1.20, f 0.60. Zie de Aanplakbiljetten en Programma's. 1- en tl t- k tr i-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1