AlKmaarsche Courant ALKMAAR AAN ZEE. De Nationals Bakkeiijtantoanstelling in ,,'t Gulden Vilas" Honderd Negen en iwmtigste jaargang, Zaterdag 7 Mei. Stadsnieuws No. 107. 1927 VEREENIGING HET LANDBOUWHUIS NOORD-HO'L L A'N'D De vereeniging „Het Landbouwhuis Noord Holland" vergaderde Vrijdagmiddag in het Landbouwhuis. De voorzitter, de heer G. Nobel, opende met een woord van welkoni er op wijzende, dat de vergadering in een gunstig teeken stond doordat Alkmaar de verwaiming van een gasverwarming in een cokesverwarming had veranderd, waardoor de financieele re- suitaten zooveel gunstiger waren geworden. Spr. bracht Alkmaar daarvoor een woord van dank. Het vorig jaar had de verw ar ming 1000 gekost terwijl op f 1500 was gerekend. L De heer J. Dekker las alls secretaris de notulen. Medegedeeld werd dat Alkmaar oe con cierge voor de bediening van de centrate co- kesverwanung, ten belhoeve van het gymna sium, een afzonderlijke belooning geeit. Het AllSnaarsche gemeentebestuur had yerschillende bezwaren naar voren gebracht voor het maken van een autogarage in den tuin achter het gymnasium ten be'hoeve van degenen die per auto het LandbouWhuis be- zoeken. Voorts bleef het bestuur van oordeel, dat een heffing over de leden voor eventueele exploitatietekorten verkiezelijker was dan een omslag over de vereenigingen die in het ILandbouwhuis huren. Het bestuur had de glasverzekering, due 1/ 53 per jaar kostte, omdat 'het van meening was, dat de kosten, omdat de ruiten kleln wa ren, wel zonder verzekering gedragen kon- den worden. Op een verzoek oin de Gashouderstraat te asphalteeren, omdat de tegenwoordige be- strating een zoodanige is dat passeerende rij- tuigen het onmogelijk maken zich in verga- deringen, die in het Landbouwhuis worden gehouden, verstaanbaar te maken, had Alk maar geantwoord dat de financieelen toe- stand niet veroorloofde daarvoor op de be- grootingen voor 1926 en 1927 gelden uit te trekken De heer E. Koster (Bond van Rundveeiok- vereenigingen) kon zich ten aanzien van de regeiling voor het dekken van tekorten wel met de bestuursopvatting vereenigen, om dat ook hij verwachtte, dat tekorten weltneer zullen voorkomen. Hij bleef echter van oordeel, dat het ]>uis- ter was de tekorten te verhalen op degenen die de tekorten veroorzaken. Spr. wees er voorts op, dat het bouwen van een autogarage in den tuin niet gevraagd was. Wat gewenscht werd was de gelegen- heid voor bezoekers van het Landbouwhuis om een auto in een afgesjoten ruknte te plaatsen, aangezien ze bij het plaatsen van een auto voor het Landbouwhuis veel hinder ondervinden. Spr. zette nog uiteen dat hetgeen ge wenscht werd reeds door verbreeding van de poort kan worden verkregen, zoodat de kosten miniem waren. De voorzitter handhaafde de meenlnn van het bestuur over het verhalen van tekorten. De moeil'ij'kheden zijn practisch echter op- geheven. Ten aanzien van het plaatsen van auto s op een afgesloten ruimte had spr. den indruk gekregen dat het Alkmaarsche gemeentebe stuur in hoofdzaak daartegen bezwaar had met het oog op het uitrijden in de- smalle drukke Gasthuisstraat. De heer H. K. Koster oordeelde, dat het .belang van het Landbouwhuis vorderde, dat er zooveel mogelijk vergaderd werd. Het Alkmaarsche belang vorderde zoo veel mogelijk vergaderingen in Alkmaar re hebben. Wanneer tijdens vergaderingen in de Gasthuisstraat rijtuigen voobbij rijden dan is het niet mogelijk zich verstaanbaar te maken. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat het bestuur op het geruischloos maken van de Gasthuisstraat bleef aandringen. De voorzitter zegde dit toe. Spr. deelde nog mede, dat voor eenlge weken, sinds de oprichting, de lOOOste ver gadering in het Landbouwhuis was gehou den, zoodat met vertrouwen de toekomsf voor het Landbouwhuis tegemoet getreden kan worden. Overeenikomstig het advies van de rappor- teus, bestaande uit de heeren Kramer, Glijnis en E. Govers, werd de rekening crvef 1926 goedgekeurd met een voordeelig saldo van 491.74. Het bestuursvoorstel om van dit saldo 432,54 te bestedcn voor de afschrijving van de oprichtingskosten 59,20 te bestem- men voor een omslag over de leden, werd aangenomen. De begrooting voor 1927 werd1 conform vastgesteld. De Zuivelbank en het Groot Yorkshire Varkensstamboek werden aangewez-en voor het nazien der rekening over 1927. In pBaats van den heer Commandeur, niet herkiesbaar, werd tot bestuurslid1 met 23 te- gen 19 stemmen op den heer Jb. Kuiper, de heer P. Konijn te Venhuizen gekozen. De voorzitter bracht den heer Comman deur dank voor hetgeen hij voor het Land bouwhuis had gedaan. De heer Commandeur verzekerde dat zijn functie steeds een aangename geweest was. Spr. verzekerde dat de vereeniging zijn sym pathie blijft behouden. Bij de rondvraag gaf de heer v. d. Sluis het bestuur den wenseh om nog eens bdj het Centraal Bureau voor een bendrage aan te kloppen. Deze wenk zal ter harte genomen worden. Uit het jaarverslag stippen wij het volgen de aan: Het aantal leden bedraagt thans 12 t. w. De Bond van op coop, groncfelag werkende tuivelfabrieken in Noord Hollland, de coop. Zuivelbank, de Vereeniging voor Landbouw- huishoudonderwijs, de Vereeniging van oue- leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, het Groot Yorkshire Varkensstam boek, het Texelsch Schapenstamboek, de Bond van geitentokvereenigingen, de Wolfe- Na dwars door het te annexeeren gebied te zijn gereden, vertoeft de Alkmaarsche Raad in een bepaald gedeelte van Bergen aan Zee, over welks annexatie men het nog met geheeleensis. De Raad overtuigt er zich van, dat de voorspelling der tegenstanders. dat dit gebied voornamehj uit zandgrond bestaat en dus zeer onvruchtbaar is, volkomen juist mag genoemd worden. BovenRaadsleden en jourrfalisten nemen het te annexeeren terrein in oogenscnouvv. Opder: Het gezelschap in rust na de vermoeiende dagtaak. deratie, de Bond van rundveefokvereenigin- f:n, de provinciate Regelingscommissie, het aascontrolestation en het Botexcontrole- station. Wegens opheffing bedankte het lid <Te Coop. Bond van coop, landbouwvereenigin- gen in Noord-Holland. De Rijkstuinbouwconsulent heeft thans ook zijn zetel in het Landbouwhuis. Opgezegd werd het lidmaatschap van de Onderl. Alkmaarsche Glasverzekeringsinds 1 Januari draagt de vereeniging zelf het ri- sico van glasbreuk. Het aantal vergaderingen in 1926 in het Landbouwhuis gehouden bedroeg 137alfie landbouwvereenigingen worden opgewekt hare vergaderingen hier te houcfen. Het bestuur kwam 5 keer bijeen ter behan- deling vani de voorkomende zaken. Begin de- zes jaars werd de heer Mr. Langeveld be- noemid tot reriitskundig adviseur in de plaats van den heer Mr. Offers, die als zoodanig had bedankt wegens zijne benoeming tot agent van de Nederl. Bank alhier. In den loop van 1926 werd de stookinrich- ting omgezet van een gasverwarming in een cokesverwarming. De exploitatierekening over 1926 geeft een voordeelig saldo aan van 491,74 hetwelk het bestuur voorstellt om voor afschrijving te gebruiken. VEREENIGING VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN. Vrijdagavond had in hotel Toelast een ver gadering plaats van de vereeniging van Huis en Grondeigenaren en Bouwondernemeis voor Alkmaar en omstreken „Het Eigendom' Na voorlezing en goedkeuring van de notu- len der vorige vergadering, het jaarverslag van secretaris en penningmeester en het ver slag van de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording, was het woord aan den heer W. J. D. Appel, voorzitter der vereeniging tot bespreking van het onder- werp „Organisatie in verband met de as opheffing der huurwetten." Spr. ving aan met zijn spijt te betuigen, dat de leden zoo weinig belangstelling toonen waar het de behartiging betreft van hun eigen belangen. De matige opkomst is z.i. een veeg teeken. Ten onrec'hte meent men, dat, als de huur wetten worden opgeheven, organisatie over- bodig wordt. Reeds in het begin van den we- reldoodog in 1914, bij het ontstaan van de huurcommissie's etc., werd algemeen de nood- zakefijikheid ingezien van spoedige organisa tie: te zeer kwamen de belangen der huis- eigenaren in't gedrang. Ook in Alkmaar ontstond toen een ver eeniging, dezelfde die thans in vergadering bijeen is. Aanvanfcelijk was de geestdrift zeer groot: tegen de huurcommissie werd o.a. met kracht opgetreden, met dit sucees, dat het op- treden van deze commissie aanmerkelijk meer rekening ging houden met de wenschen der verhuurders. Daarna zijn nieuwe successen bereikt, eveneens door toedoen van de ver eeniging. Sinds dien is de animo en de belangstelling der leden echter zeer verminderd, voorname- lijlk ten gevolge van het vrijlaten door de huurcommissie van de huiseigenaren in een betrekkelijke verhooging der tot dat oogenblik geldende huurprijzen. Hier ziet men dus het merkwaardige ver- schijnsel, dat, nu eenmiaal succes bereikt is, de leden de organisatie die dit tot stand bracht, verlaten. Spr. verwachtte zelfs, dat de daling der be langstelling nog voortgang zal vinden, wan neer binnenkort de opheffing der crisiswetten een feit zal zijn geworden. Toch zullen er moeilijkheden komen, die bewijzen zullen dat organisatie ook thans nog van het grootste gewicht mag heeten. Immers: men moet niet meenen, dat na op heffing der wetten de gulden tijd voor de huis eigenaren zal aanbreken! Want al heeft thans het gezond verstand bdj de regeering gezegevierd en al zijn de voor de bezitters on- billijke huurwetten dus achter den nig, moei lijikheden zullen er genoeg aanwezig blijven. Al wordt het mogelijk huurprijzen te ver krijigen, meer in overeenstemming met de huurwaarde en de draagkracht der huurders, men dient te waken tegen een onverstandige huuropdrijving, die in de allereerste plaats nadeelig zou zijn voor de eigenaren zelf Want zoodra dit laatste het geval zou worden, mag men verwacbten dat gemeentelijke ver- ordeningen in het leven zullen geroepen wor den. En dan is men weer even ver als ten tijde van het bestaan der crisis-huurwetten. Wel achtte spr. het niet waarschijnlijk, dat het rijk gemeentelijke verordeningen zonder meer zal toestaan, doch dit neemt niet weg, dat B. en W. steeds in staat zullen zijn verschillencie bepalingen in het leven te roe- pen en dan moet men maar afwachten of de rechterlijke macht deze bepalingen bm- dgnd zal verklaren of niet. O.a. staat een huurprijsverordening waar schijnlijk te wachten en een toenemend optre- den tegen de krotwoningen, dat niet altijd billijk zal kunnen zijn. En ook hieromtrent is niet met zekerheid te zeggen hoe de rechterlij ke macht daartegenover zal staan. Van be lang is in verband hiermede dat reeds thans in Rotterdam en Amsterdam pogingen wor den aangewend om tot gemeentelijke verorde ningen te komen. Daardoor en vermoedelijk ook op andere wijlze zou opnieuw inbreuk worden gemaakt op de rechten der particuliere huiseigenaren. Spr. drong er bij de leden dan ook op aan vastaaneengesloten te blijven en eensgezina zorg te dragen, dat deze inbreuk voorkomen wordt. Oganisatie blijft een eiseh van dezen tijd! Ein de lasten die oganisatie in dit geval met zich brengt zijn zeer gering tegenover de voordeelen die daaraan verbonden zijn, zoo- als: voorlichting door den bond op allerlei gebied, gratis tcezending van het zeer prac- tische en terzake deskundige bondsorgaan, enz., enz. Men blijve vast aaneengesloten! Als orga- InTsaHe moet de vereeniging waken tegen <Je izevaren, verbonden aan de opheffing aer I huuiwetten en de aanvallen die van buiten af na de opheffing te wachten zijn! Bij de rondvraag vroeg een der aanwezi- wen, wat er, wanneer de huurprijs, zooals yer- wacht kan worden, verhoogd zal worden, gelbeuren moet met de menschen, die geen hoogeren huurprijs kunnen betaien. Geantwoord werd, dat daarvoor dan wo- ningen zullen moeten worden gebouwd, die meer in overeenstemming zijn met de draag kracht dier huurders. Verder werd naar voren gebracht, dat oos in verband met de eventueele onbewoonbaar- vehklaring van woningen, organisatie ge wenscht is, daar men georganiseerd stery staat en ongeorganiseerd machteloosVooral de kleine eigenaren, die niet aangesloten zijn, zullen dit laatste ondervinden, o.a. in verband ook met wanbetaling en verwaarloozing der huizen. Ten slotte werd algemeen betreurd, dat de belangstelling der leden zoo buitenmatig slecht moet worden genoemd. Er is heusc® nog genoeg te doen in het belang der huis eigenaren. Daar niemand der aan vezigen verder ge dachtenwisseling verlan-gde over het vlotte er heldere betoog van den voorzitter, werd daar na de vergadering gesloten. LAN1DDAG VOOR DE BIJZ. VRIJWILLIGERS VAN DEN LANDSTORM. Men schrijft ons: Het gemeentelijik Sportpark te Alkmaar is Zaterdag 14 Mei den geheelen dag ter be- l schikking van de gewestelijke Landstorm- I commissie in het Verband Alkmaar. Dit vei- band omvat Noord-Holland ten noorden I van de lijn HeemskerkEdam, alsmede V ie- ringen en het eiland1 Texel. De gewestelijke commissie vormt der schakeT tusschen het bu.rgerlijke en het mili- taire deel dezer organisatie, welker eenig doel is: „handhaving van het wettig gezag Dit sluit in zich, dat de organisatie bestemd is om zich te keeren tegen alle revolutie- pogingen, ongeacht of deze zouden komen van links of van rechts, en zij verdient dan ook zeker ten volte den steun van alle goed- gezinde en rustige burgers. Zaterdag a.s. heeft de gewestelijke Com- j missie voor de aangesloten vrijwilligers een Landdag georganiseerd, waarvan de kosten geheel van pafticut-iere zijde zijn bijeenge- bracbt, dank zij den krachtdad-igen steun der 56 Plaatselijke Landstormcommissies, die onder de gewestelijke Landstormcommissie ressorteeren. De Minister van Oorlog en verschillende andere autoriteiten zullen den Landdag be- zoeken. Van 8.30—1 worden sehietwedstrijden ge houden op elf naast elkaar aangelegde Mar- o-aJbanen in den N. W. -hoek van het terrein. Van 10—12 sportwedstriiden, terwijl om 11.30 een escadrille jagervliegtuigen uit het vliegkamp de Kooy boven het terrein demon- I straties zal geven. Het gemeentebestuur zal om 10.15 auton- j teiten en genoodigden officieel op het Stad- 1 huis ontvangen. In den namiddag zullen eenige korte rede- 1 voerinsren worden gehouden, terwijl voor de i vriiwilli-gers van den Motordienst motorwed- strijden met bindernissen zijn georganiseerd en de dag wordt besioten door oefeningen van een afdeeling der bereden- en een afdee- ling der riiet-bereden militaire politietroepen uit Amsterdam (colonne-geweer, clowns te paard, carousselnijden, Hongaarsche post en patrouitle-springen). Alle bijzondere vrijwilligers hebben vrijen toegang met een dame. Twee muziekkorpsen zullen tot de vroo- Iiike stemming bijdragen, n.l. de Koninklijke Marine Kapel u-it Helder, en de Kapel Sint Louis uit Alkmaar. j Wanneer het weder medewerkt, zal deze Landdag ongetwijfeld duizenden uit de Pro- i vincie in Alkmaar samenbrengen. i Uitvoerige Programma's zijn Zaterdag op het Sportpark verkrijgbaar. Men zie de adVertentie in dit nummer. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1927. Op 8 Mei zal geopend zijn de apotheek van Mevr. Schouten-Oele, Kcorstraat 47. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Door den Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers, afd. Alkmaar wordt van 6 tot en met 8 Mei in ,,'t Gulden Vlies" een nationale Bakkerijtentoonstelling georgani seerd. In zijn inl-eidend woord, geplaatst in der catalogus, zegt de voorzitter van den Bond, de heer H. J. Sprokop van deze wedstrijden o.m.: De vakwedstrijden dan ook, zij moeten een prikkel zijn om een gezonden naijver in het le ven te roepen en te behouden; een onbevangea oordeel over eigen werk, getoetst aan datgene wat anderen wisten te bereiken, zal ofwel be- vrediging schenken en het streven naar groo- tere volmaaktheid levendig houden, ofwel de deelnemers fouten en gebreken in eigen werk doen ontdekken die bij hen het streven naar „beter" moeten aanwakkeren. De tentoonstelling en de vakwedstrijden moeten een perspectief openen. Het oogen- blikkelijke succes moet zijn, dat zij, door een I veelzijdige medewerking en de deelneming j van alle belanghebbenden ten voile aan den opzet beantwoorden en schitterend slagen. Het meer verwijderde succes blijft dan van zelve niet uit. Want dan zal de belangstelling voor het vraagstuk der vakopleiding niet alleen leven dig blijven maar steeds grooter worden. En de gezel en de bediende, als een levend wezen met licnaam en ziel, nie* beschouwd worden als een „ingeschakeld raadje in de machine van de „systematische productie" maar als een ,^>ersooolijklieid" wieos gevoel van eigea- ■■-»»

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5