Alkmaarsche Gourant Oireohtmatlg bezit, Maandag 9 Mei. EEUILLETON. No. 108 1927 Hendgrii negen en twintigsta Jaargang, Radio-hoekje Dinsdag 10 Mei. Hilversim, 1050 M. 12.Politieberichten 12.362.Lunchmuziek door het Trianon Trio. 5.6.45 Concert door het H. D. O .-or kest. Mej. Jeanne-Vogelsang, viool. 6.45 7.45 Engelsche les voor gevorderden en con- versatieles. 7.45 Politieberichten. 10.30 Pers- berichten. 8.10 R. K. Radio-Avond, in Eind hoven. 1. Czardas, uit de opera Der Geist des Woiwoden, Grossmann. (Kon. Harmonie Apollo's Lust". 2. Openingswoord door den Burgemeester, den heer A. Verdijk. 3a. Das ist das Meer, Nicode. b. De bruid, den Her- tog (Kon. Zangver. „Eindhovens Mannen- koor). 4. Trio no. 4 (viool, cello, piano), ■Haydn. (Trio „van Liebergen"). 5. Lands- knechtstandchen, di Lasso (Eindhoveasche Solokwartet). 6. Aida, Verdi (Apollo's Lust) 7. Een kort woord over Eindhoven, door den HoogEw. Zgl. Hr. Deken Dr. Jos. Maas. 8a. iDuet uit de „Elias", Mendelssohn, b. Ave Maria, Cherubini. c. Ik houd van m'n Bra bant, Hamers. d. Aria uit de opera Masken- ball, Verdi, e. Crucifix-duet, Faure. (Mevr. y. Doorn-Kruse, sopraan. A. Hollaers, ban- ton, Toos Kruse). 0 Larghetto (viool, cello, piano)., Mozart. (Trio „van Liebergen") 10a. Sneeuwklokjes, Zijderlaan. b. Nieuw lied van een meisje en den schipper, de Her- tog. (Gem. zangver. „La bonne Esperance"). 11. Fantasie sur les contes d'Hoffmann, Of fenbach (Woensel's Muziekcorps). 12a. Pro long van de Paradijsvloek, Laudy. b. Viati cum, Schreurs (H. v. Kamphoven, declama- tor). 13. Invano viool, cello, piano), Amadef ICTrio „van Liebergen"). 14. Indisches Wie- genlied, Wesseler (Eindhovens Solokwartet). 115. Les jeux Olympiques, Popy (Woensels muziekcorps). 16a. Pastorale (orgel). b. Slotkoor uit „Die Jahreszeiten", Haydn. C. v.d. Heubel, orgel. Daventry, 1600 M. 10.20 Daventry-kwar- tet en solisten sopraan, bariton, piano, ko- miek). 12.201.20 Het Olof-sextet en so praan. 2.15 Voorlezing: Pride and prejudice, Jane Austen. 3.05 Fransche les. 3.35 Orkest- concert. 4.20 Lezing: Cornwall. 4.35 Kinder- uurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Tijdsein, weer- bericht, nieuws. 6.05 Dansmuziek. 6.20 Cau- serie: Jaunalistic scoops. 6.35 Sonates van Beethoven. 6.45 Lezing: The limitations of speed. 7.05 Vioolconcert A. Brosa, viool. D. Smith, bariton. 7.35 „The Arcadians", mu- ziek-comedie in 3 acten van Monckton en Tal bot. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.„The Arcadians (vervolg). 9.5511.20 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50— 10.20 Concert. 11.501.10 Orkestconcert. 4.055.Trioconcert (piano, viool, cello). 8.0510.Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.25—1.25 Kamer- muziek. Dusseidorfer strijkkwartetver. 4.20— 5.20 Vocaal concert. A. E. Weber, sopraan. 7.359.35 „Wibbels Auferstehung", tooneel- stuk in 3 acten. 9.40 Sluiten. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berliin 484 en 566 M. 11.207.05 Lezingen en les sen. 7.50 „Die Medaille", comedie in 1 acte van L. Thoma, met muzik. illustr. door het orkest. 9.50 Sluiten. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25—205 Kamermuziek. 3.35—4.20 Noorsche volkslederen. 5.20—6.10 Vroolijk concert. 6.557.15 Arabische muziek. 7.20 11.10 „Goethe in der Vertonung seiner Zeit", :auserie. Daarna dansmuziek. Brussel. 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek 5.20 Les. 7.20 Kwartet voor 2 trompetten en 2 trombones. 7.35 Causerie. 7.50 Concert. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30—9.20 Dansmu ziek. Pp&vinciaaE nieuws NOORD-HOLLANDSCFIE ZANGERSBOND. Het jaarlijksche bondsconcours van den N'oord-Hollandschen Zangersbond zal dit jaar gehouden worden te" Andijk en wel op 26 Juni en 3 JuJi. UIT WIERINGEN. In de Donderdagavond gehouden yergade- ring van de Cooperatieve Electrische Ceu- trale te Hippolytushoef is met algemeene Naur het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 17) „Malligheid, matoushka!" antwoordde Katya lachend. „Ik geef toe, dat het een bru- taal heer is, maar toch niet brutaal genoeg voor zoo iets. U vergeet zeker, dat ik een goe- de partij ben, en hij op stuk van zaken niet meer dan een ambtenaartje. Hij kan onmoge- hjk eenige hoop koesteren. En zelfs als vij- and kan hij niet gevaarlijk zijn met zoo'n lach. Hij kan ons zeker nu en dan van nut zijn en blijkbaar is hij verliefd, maar ik ge- loof met, dat zijn verliefdheid hem tot dwaas- heden zal brengen. Malania zuchtte eens diep, zij was niet be- vredigd. Zij was niet schran-der, maar zij koesterde het instinctmatige wantrouwen van een beschroomd mensch. Bovendien had zij den steelschen vurigen blik van Klobinski op- gemerkt, welke Katya niet had gezien en iets dat meer van instinct dan van verstand had, zei haar, dat een man, met een dergelijk ge- voel vervuld, gevaarlijk zou kunnen worden als hij gedwarsboomd werd. Dergelijken kijk op den toestand hebben niet altijd de scherp- zinmgsten, en vmdt zelfs een blinde kip niet soms een graantje? HOOFDSTUK V. Wat de winter bracht. Pos^ Nog nadere telegram- Iheji? vroeg Malania aan Katya, toeri deze stemmen besloten tot liquidate van het be- drijf, zoodra de levering van stroom door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol- land zal aanvangen en onder voorbehoud dat de bijdragen van de provincie en van de ge- meente, groot respectievelijk 18000 en 14000, zullen worden ontvangen. De bezit- tingen der Centrale gaao over aan de pro vincie. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De jongejuffrouw Annie Balder slaagde voor de vereeniging van leeraren met lof voor het diploma Stenografie Gxoote, (130 lettergrepen per minuut). De Zangvereenigng „Gemengd Koor" hield Donderdagavond haar jaarvergadering in het lokaal van, den heer Earner. Aanwe- zig waren 16 personen. Het jaarverslag gaf redenen tot tevreden- heid. Floewel de vereeniging in 1925 op het boudsconcours een 3de prijs behaalde, werd het vorige jaar een lsten prijs behaald. Het dameskoor, dat voor het eerst in het strijd- perk trad, behaalde toen en de prijs. De ebneerten werden steeds goed bezocht, wat wel een bewijs van waardeering is van de zijde van het publiek. Besloten werd, dat leden, welke driemaal moedwillig verzuimen, voor royemen in aan- merking komen. Tot bestuursCeden werden met algemeene stemmen herkozen de heeren G. Koeman en W. Keppel. Medegedeeld werd nog, dat „Gemengd Koor" op 3 Juli zal deelnemen aan het bondsconcours. Verder werd nog besloten de z.g. jaarlijk sche huishoudelijke vergadering (feestverga- derin-g) niet meer te houden, gezien de gei'in- ge deelname. UIT NOORDSCHARWOUDE. We vernamen ,dat onderhandelingen gaan- de zijn tusschen de gascommissie en het ge- mcentebesLUur van Heerhougowaard, cm in die gemeente gas te leveren. UIT OUDKARSPEL. Het Nutsdepartement hield Donderdag avond een ledenvergadering in het lokaal van den heer Vis. De heer C. Brettu werd als comniissaris van de Spaarbank herkozen. Uit het verslag van de spaarbank bleek 't volgende: Er zijn door bestuur en commissarissen 10 vergaderingen gehouden. Aan spaargelden is ingelegd 53.799.05 en terugbetaald een be- drag van 66.788.90, terwijl 3588.19 aan rente gemaakt is. Het spaarbankbedrag was hierd'oor gedaald van 89.016.34 op 9615.32. De rente van 4 pet. bleef onveran- derd gehandhaafd. Aan hypotheken is uitge zet 49.415.25, tegen 41.636.32 het vorig jaar, terwijil het effectenbezit vermindcrd is van 49.085 op 36.366.25. Uitgeloot was voor 3000, verkocht voor 10.000, terwijl de waardestaging 270.90 was. Het reservebedrag is thans gestegen tot 8784.90. 64 Spaarbusjes zijn geplaatst en het aantal spaarders is 206 of 15 meer dan het vorig jaar. Drie nieuwe leden werden aangenomen. De begrcoting gaf aan een ontvangst en uitgaaf van 790, met een nadeelig saldo van 250. Dit laatste lokte nog ai eenige bespreking uit. Ten slotte weiden eenige voorstellen ge- d an, die door het bestuur in ernstige over- weging zullen worden genomeu. UIT HEILOO. De Christelijke Coop. Boerenleenbank hield haar jaarvergadering-in het Brunogebouw alhier, onder presidium van den heer J. Sen- gers. Aanwezig waren 76 leden, In zijn openingswoord bracht spreker een wOord van dank aan alien die hebben meege- wcrkt om dit gunstig overzicht te behalen, inzondei-heid den kassier. Spr. deed een be- roep op leden, voorschotnemers en spaar ders, om samen te blijven werken. De rekening en balans gaf aan in totale omzet een bedrag van 225.237.13. Aan spaargelden is geboekt 124.592.26. De ba lans gaf als eindcijfer 130.661.11. De financieele commissie, bestaande uit de heeren Wessel en van Westerop, rapporteer- de gunstig, waarna de rekening en balans werden vastgesteld. Het salaris van den kassier werd bepaald op 600, de rente voor voorschotten en spaargelden werd vastgesteld als het vorige jaar. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren J. Ligthart en W. Admiraal, welke laat ste echter bedankte. Daarop werd gekozen de heer P. L. Vermeulen. aan jam grappig met een bundeltje couranten de kamer bin- nenlcwam. ,Je komt ze zeker vertelen, dat het heelemaal een vergising is, dat Port Arthur zou zijn gevallen? Dat zijn weer die socalis- ten!" „Het spijt mij, dat het de Japanners zijn en niet de socialisten, matoushka. Hier vindt u alle bijzonderheden omtrent de overgave als u er belang in stelt." „Belang in stelt? Natuurlijk r.iet! Wie stelt belang in een bundel leugens? Van wien komt die brief?" „Van Fedor Gregorow." Malania, die zich naar gewoonte te goed deed, ving ter sluiks een lachje om Katya's lippen op. „Staat er wat belangrijks in?" „Ja, een allerdolst voorstel. Fedor Gregorow was Katya's voogd, een gepensionneerd generaal te Moskou woon- achtig, dien zij slechts eenmaal, na den dood haars vaders, had gezien. Door jicht ge- plaagd en tamelijk lui van aard had de gene raal zich zelden om zijn pupil bekommerd. Het thans door hem overgebriefde voorstel, door Katya allerdolst geheeten, bewees in- tusschen, dat hij zijn plichten niet geheel ver- gat. Hij deed daarin een huwelijksplan in optima forma aan de hand, de voorgestelde echtgenoot was de drager van een adellijken titel en eigenaar van een Iandgoed, dat niet yeel kleiner dan Lubynia was. Gegeven twee jongelieden, ieder rijker dan noodig is om t'e kunnen leven, kon men dan beter plan beden- ken dan dat zij hun lot aan elkander paar- den, hun geldzakken bij elkaar voegden en aldus nog meer rijkdom in een hand brach- ten? „En wat ben je van plan te antwoorden?" vroeg Malanit, nadat Katya haar den hoofd- inhoud van Fedor Gregorows brief had me- Als Iecten van den Raad van toezicht wer den gekozen de heeren G. S. Koomen c-n Jn. Sengers, tot lid der financieele commissie de heer P. Kuiper. Hierna volgde medededing dat van de in liquidiatie zijnde bank te. Alkmaar was ont vangen 2000, welk bedrag werd afgeschre- ven op het verlies. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het aantal spaarbankboekjes 257 en het aan tal voorschotboekjes 102 bedroeg. De winst a f 1691.68 werd afgeschreven op de schuld, welke nog 5315 78 is. De contribute werd wederom bepaald op 2,50. Na gehouden rondvraag volgdfe sluiting. UIT URSEM. Door het Polderbestuur van Ursem werd voor eenigen tijd terug de politieverordening gewijzigd, waarbij verooden werd eenden los te laten loopen ot te laten zwemmen in den polder Ursem. Dezer dagen werd door de gemeentepolitie tegen een lid van het dage- iijkbch bestuur proces-verbaal opgemaakt, die een 40-tal eenden had laten zwemmen in den polder. De kapitale boerenplaats, vroeger be- woond' door den iieer D. de Waal, thans ver- huurd aan den heer K. Spaan in de Scher- mer gem. Ursem, zal voor rekening van den heer C. Kramer Glijnis te Oterleek worden op-gebouwd door de heeren W. Moejes te Oudorp en Joh. v. Harskamp te Oterleek. UIT BERGEN. Gevonden voorwerpen. Gevonden: Een double ketrinkje met han- gertje; een zwarte heerenportemonnaie met eenig geld, enz.een bruin beursje met eenig geld, enz.; een gouden halsketting met gou- den hangertje; een paar nieuwe zwarte da- meshandsciioeneneen postduif, gem. 716 1926 3541; een zilveren beursje; een zwarte poriemennaieeen alpacca beursje een ring mersteen; een autolens; een Fransch leesboek, een postduif, gemerkt aan de rechterpcot 820, aan de linkerpoot 817; eenige rijwielbdas- tingplaatjes. UIT SCHERMERiIORN. Den 5den Mei werd in de openbare schooi een Ouderavond gehouden onder leiding van den heer W. C. van Setten van der Meer, hoc-id der- school. Tot lid der commissie werd herbenoemd de heer J. Govers. Benoemd werden in de va- cature J. Klippel en C. de Goede (beiden niet herkiesbaar), de heeren T. Boonacker en J. Bosga. Als vocrzitter werd aangewezen de heer J. Bosga, als secretaris de heer T. Boonacker en als penningmeester de heer J. Covers. De heer W. J. Klop klaagde, dat gedurende de ongesteldheid van de onderwijzers de kin- dercn veelvuldig naar huis werden gestuurd. Gaarne zag hij hierin verbetering aange- bracht. Be voorzitter antwoordde den heer Klop, dat bij langdurige ongesteldheid hulp zou nioeten worden verschaft; daar de ongesteld heid van de ondei*wijzeres van tijdelijken aard was, werden na een week de zcoge- naamde noodroosters ingevoerd, waardoor de kinderen cntvingen 6X3 uren ondcrwijs in pla.ts van in normale omstandigheden 10 X 2 uur. Het onderwijs was dus zoo goed mogelijk geregcld. De heer J. Klippel zeide, dat in de to-e- komst de gemeente vermoeddijk toch hulp zou moeten verschaffen; diaar deze school 90 leerlingen telt en de overgangsfcepalin- gen, waarbij 3 leerkrachten worden vergoed1, zou dit dhren tot 1 Januari 1929. De heer J. Klippel zou gaarne d'e kacheis niet zoo vroeg zien weggenomen. De voorzitter antwoordde, dat hier regel is, dat de kacheis in de Paaschvacantie wor den weggenomen; hij wilde hier evenwel wel rekening mede houden. De heer J. Bosga wilde gaarne aan de va- canties de Maandag toevoegen, zoodat de school Dinsdag begint na elke vaeantie. De voorzitter zeide hier bij elke leerplicht- wijziging voor te hebben geijverd; het werd evenwel nooit toegstaan. De burgemeester is hevoegd verlof te geven. Hij zal den Inspec- teur hierover nog eens schrijven. De heer T. Boonacker zeide, reeds twee ja ren geleden op rapportboekjes te hebben aangedrongen en herhaalde thans wedbr dit verzoek. Ekj heer Bosga steunde gaarne dit verzoek, daar z. i. de ouders een beter overzicht krij- gen over het gedrag en de vorderingea der kinderen. De voorzitter antwoordde, dat aan rap- porten groote bezwaren zijn verbonden. Flij zelve en ook zijn personeel zijn er bepaald te gen. Een kind bijv. dat niet best mee kan komen, derhalve lage djfers zou krijgen, en toch zoo goed mogelijk zijn best docf zou daaxdoor geheel ontmoedigd worden. Verder werd nog gesproken over het moeilijk uitvoeren van de vrije- en orde-oefe- ningan door het vele gru plein, waarom de heer Kli int op het school- lippel in overweging degedeeld, terwijl zij van verrukking de han- den in haar schoot samenklemde, daar al wat op huwelijk betrekking had de vroegere kin- derjufrouw in geestdrift bracht „Dat ik nog niet van plan ben te trouwen en dat indien ik daar wel aan denk, ik zeker mijn echtgenoot zelve hoop te kiezen." „Maar kun je je nu een mooter partij dan deze bedenken?" „Zeker wel. Maar intuschen, zooals ik zei, ik ben niet van plan te trouwen." „Nooit?" vroeg Malania, een weinig ver- b leek end bij het hooren van zoo'n afschuwe- lijke verklaring. „Vermoedelij'k nooit, behalve wanneer „Behalve wanneer wat?" Katya keek naar buiten naar de langzaam neerdwarrelende sneeuwvlokken. „Behalve wanneer iets erg ongerijmds mocht gebeuren. Als ik ooit trouw, zal het vermoedelifk niet voor mijn genoegen zijn „Maar Katya, mijn snoesje, wat bedoel je daarmede?" Wanhopig als door een panischen schrik bevangen richtte Malania haar bruine oogen naar Katya, als vreesde zij voor haar ver stand. „Men kan toch wel trouwen om zijn gewe- ten gerust te stellen, niet waar? Wanneer men bijvoorbeeld door te trouwen een onrecht herstelt?" Maar nu geraakfe Malania, die Katya's gedachten niet kon volgen, dermate over- stuur, dat zij geen woord meer kon uiten, maar haar geheele houding en gelaatsuit- drukking droegen zulk een vragend karakter, dat Katya zich haastte er op te laten volgen „Nu, maak je maar niet ongerust, ma toushka! Er bestaat niet de geringste kans, dat zoo iets gebeurf, vermoed ikIk ge- loof, dat het ophoud met sneeuwen. Als het gaf het middenlokaal door een afscheiding in te richten voor de eerste vier klassen en't le lokaal in te richten als gymnastieklokaal. Dit zou aan het gemeentebestuur kunnen wor den gevraagd. Hierna sluiting der bijeenkomst. UIT H E E'RHUOO W A A RD De raad dezer gemeente vergadtrde Vrij dag 6 Mei 's nam. te 2 uur. Met kennisgeving van verhindering af wezig wethouder Kroro, zonder kennisgeving de heer Blom. Na opening der vergadering maakte de heer Kostelijk de opmerking," dat in de vo rige comite-vergadering geen notulen waren gelezen der voorgaande geheime vergade ring. Na eenig debat werd toegezegd, dat daar- aan de hand zal worden gehouden. Ingekomen een verzoek van de slagers C. G. Jong en C. Stam voor verlaging van het keurloon voor varkens tot 3. Door den heer Kostelijk werd opgemerkt dat nog niet lang geleden een dergeiijk ver zoek was behandeld .waarop afwijzend was beschikt. Wel gold het toen een verzceik voor algemeene verlaging doch spr. achtte het niet gcwenscht thans een andere houding aan te nemen. Door den voorz. werd er op gewezen, dat ter zake het keurloon een conferentie was ge houden voor een uniforme regeling, zoodat het spr. ook niet gewenscht voorkwam thans op het verzoek in te gaan. Dienovercenkomstig werd besloten. Door de federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverp'eging was een adres gericht aan den minister om niet over te gaan tot yerhooging van verpleegge'd voor behande- ling in de academische ziekenhuizen en vroeg daarvoor adhaesiebetuiging. B. en W. schenen daarvoor niet veel te ge- voelen, terwijl meerdere raadsleden zich in dien zin uitlieten, hcewel de heer Meines er wel iets voor gevoelde. Na eenig debat vr- eenigde de raad zich met het advies van B. en W. Met betrekking tot het Prov. Waterleiding- bedrijf was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, dat dat college zooved mogelijk de aansluiting wenschte te bevord-eren, waar voor ook de medewerking der gemeenteiiestu- ren werd ingeroepen. Ter kennis werd gc- bracht dat voor de veehouderij de prijs per M3. was verlaagd tot 25 ct. bij een minimum verbruik van 40 M3., en betaling van me- terhuui'. Tot 31 Dec. zal echter de 40 ct. per M3. worden geind, terwijl dan het teveel be- taalde zal worden verrekend. Met instemming werd van dat besluit door den raad kennis genomefi. Op een vraag van den heer Kostelijk, hoe het ging met de aansluitingen, antwoordde de voorz., dat eenige personen zijn beboet voor 2; het vorige jaar waren nog onge- veer 100 panden niet aangeslote;:. Algemeen was men van oordeel dat de ver- ordening gehandhaafd diende te worden Waar door den heer Poland werd beweerd. ■dat aansluiting voor enkelen toch beslist on- noodig was, werd deze meening bestreden vooral met het oog op de groote verontrelm ging van dakwater, niet het minst tengevoige van het opgejaagde stof door het drukfce autoverfceer. De heer Kostelijik wees er op, dat aan den Elasselaarsweg weer een paar huiz-en zijn bijgebouwd en stelde nu de vraag of er kans van slagen zou zijn, indien door het ge- meentebestuur verzocht werd werd dien weg in het waterleidingbedrij-f op te nemen. Spr. was van oordeeil dat er niet zoo halsstarrig moest worden vastgehouden aan de rendabi- lit-eit van een of andere uitbreiding. Door den voorz. werd er op gewezen, dat het gewenscht zou zijn ,dat de aanwonenden blijk gaven aangesloten te willen worden wat anderzijds werd bestreden, aangezien bij eersten aanleg ook niet was gevraagd ol men wilde aansluiten of niet. "De voorz. meende, dat men meer kans van slagen nan. indien de verzekering kon worden verstrekt, dat de aanwonenden op aansluiting gesteld zijn. Na eenige voortzetting dezer diseussie, werd besloten, dat voor aansluiting van ge- noemden weg een verzoek aan het Prov. Wa terl. bedrijf zal worden gericht. Overgelegd werd de rekening der sluis te Rustenburg, waarvoor de gemeente jaarlijks eens bedrag van 100 bijdraagt. Op een desbetreffende vraag antwoordde weer opklaart, ga ik in den namiddag een slederit maken." „Met deze koude?" „Ja, ik wil van Panna Rudkowska de laat ste berichten omtrent Stasia hooren." „Altijd die Panna Rudkowska," zeide Ma lania zuchtend, in een aanval van naijver, daar zij vond, dat de Poolsche schooljuf- frouw in onbehoorlijke'mate beslag legde op de belangstelling van haar suikerpopje. „Ik begrijp niet, wat je in dat meisje ziet." Toen het in den namiddag opgehouden had te sneeuwen, ging Katya op weg naar Feliksoto. Stasia was op het gunstig oogen- blik naar voren gekomen. Men kon het excen- triek, desnoods ongeloofelijk heeten, dat de belangstelling in de vorderingen van het dienstmeisje haar geregeld een praatje deed maken met de schooljuffrouw, maar voor Katya was dit werkelijk een behoefte gewor- den. Panna Rudkowska was de eenige broze band, die haar aan de Swigello's bond, haar eenige zwakke bron van inlichting. De inlichtingen waren anders tamelijk schaarsch, daar de briefwisseling tusschen Panna Rudkowska en Kazimira Swigellover van druk was. De ontvangst van de prent- briefkaart was naar behooren bericht en een paar vragen waren gedaan betreffende het Iandgoed, welke vragen op zeer diplomatie- ke wijze waren uitgelokt. Het ging moeielijk verder te gaan, zonder Panna Rudkowska's natuurlijk wantrouwen op te wekken door haar, zij het ook slechts gedeeltelijlc, een blik te geven op Katya's eigen inzichten. Maar daardoor werd de schooljuffrouw half in ver- trouwen genomen, werd haar een blik ge- schonken op de sympathie, die Katya voor de ballingen gevoelde. De wensch om zich in hun oogen te rechtvaardigen speelde hier half bewust. eea rol bij Misschieu koesterde de voorzitter dat deze sluis in gebruik zal blijven ook na de tot standkoming der kana- lisatie plannen. Door B. en W. werd voorgesteld het hef- fingscijfer voor de gem. inkomstenbelasting te stellen op 1 pCt. Uit de toelichting bleek, dat voor den dienst '27 noodig zal zijn 800(1 en voor den dienst 1926 nog 400, terwijl de raming van't kohier bedraagt 11250.33. De heffing van 1 pCt. is dus wej wat krap, doch met het oog op de ihinder gunstige financieele uitkomsten der bedrijven van de burgerij, achten B. en W. het zeer gewenscht, zoo mogelijk, belasting verhooging te ontloo- pen. De raad vereenigde zich met het voorge stelde percentage. Hierna kwam aan de orde nadere vaststel- hng der gemeenterekening, welke met ruim 30 opmerkingen van Ged. Staten is terug ont vangen. Vele dezer zijn uitsluitend van ad- ministratieven aard. De post belasting dienst 1^25'26 moet worden overgebracht op den dienst 1926, wat een verschil geeft van onge- veer f 9000, zoodat het voordeelig saldo werd teruggebracht tot ruim 20.200. De gewenschte wijzigingen zijn inmiddels aan- gebracht, hetgeen verbazend veel arbeid met zich bracht. De voorzitter vroeg nu de goed- keuring van den raad voor deze wijzigingen welke werd verleend evenals voor de supple toire begrcoting voor 1925, als gevolg dier wijzigingen ten bedrage van 17123)1 en voor eenige af- en overschrijvingen. Door den heer Kostelijk werd nog opge merkt, dat het voor de gemeentebesturen toch inderdaad wenschelijk zou zijn, indien door Ged. Staten in dezen een vaste liin werd aan- gegeven. Bij de rondvraag werd door den heer Po^ land ingediend het voorstel om voor de ge meente Heer Hugowaard een notariaat "te stichten. Uit de toelichting bleek, dat in het arron- dissement, waartoe onze gemeente behoorl een maximum van 34 notarissen is vastge steld, terwijl op't oogenblik er zich 32 heb ben gevestigd. De voorsteller is van oordeel, dat het voor de burgerij een groot gemak zou zijn, indien hier een notariaat was geves tigd, aangezien men steeds naar een" an dere gemeente moet gaan voor notarieele aan- gelegenheden. Met het oog op de bevolking staat onze gemeente in dit opzicht ten achter, bij vele gemeenten met een geringer bevol- king, zoodat de heer Poland als zijn oordeel uitsprak, dat het gewenscht is, pogingen in het werk te stellen. Hier een notariaat geves tigd te krijgen. De voorzitter verklaarde dit ook wel in 't belang der gemeente te achten, hoewel spr. vooziet, dat een zich hier vestigend notaris niet direkt een behoorlijken praktijk zou heb ben. De heer Kostelijk achtte het gewenscht dit voorstel aan te houden, opdat er eerst eens over gedacht kan worden en een onderzoek in te stellen zal zijn. De heer Poland zeide, dat het verzoek ge richt moet worden aan den minister van Jus- titie, terwijl de benoeming geschiedt door de Konmgin. Besloten werd vooraf eens informaties in te winnen bij een gevestigden notaris, opdat dan in de volgende zitting B. en W. met het bepaalde voorstel kunnen komen. De heer Tromp wenschte een vraag te stellen ten aanzien openstelling der secretarie tijdens den zomertijd. In zijn toelichting wees de heer Tromp er op, dat vrijwel de geheele aezen tijd, te elf uur de secretarie reeds geslo- ten is. Spr. zou daarom de sluiting willen stellen op 12 uur zonnetijd, of, indien dit te bezwaarlijk mocht wezen de secretarie ook bevolking zich houdt aan den zonnetijd, zoo dat er over geklaagd wordt, dat, gerekend des Maandags open te stellen. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat het gemeentebestuur aanscbrijving had ontvangen de gtmeentelijke uurwerken te stellen op zomertijd, welke ook als wettclijke tijd geldt. Naar spr.'s oordeel is het niet ge wenscht; dat handhavers van de wet hande- len in strijd met de wettelijke bepalingen. Trcuwens, zeide spr. wie des middags ter secretarie komt, wordt, wanneer het althans geen beuzelingen betreft, wel geholpen Naar spr.'s oordeel heeft de burgerij. inder- daad niet te klagen over gebrek aan inschik- kelijkheid ter secretarie. NX^aar men echter nog al graag gebruik maakt van het middag- UUI"> gevoelde spr. er wrel iets voor de sluiting half een te doen plaats hebben. De heer Poland wees er op, dat de secreta- rieuren ten gevolge van de zeer uitgebreide administratie tijdens de mobilisatie zijn gesteld van 9 tot 12 uur, doch ziet niet in, waarom de burgerij zich geheel zou moeten zij wel de onbestemde hoop, dat enkele ba rer woorden, zouden worden overgebracht wat ook inderdaad het geval was" daar Pan na Rudkowska's tamelijk levendige fantasie geprikkeld was door het eigenaardige karak ter van den toestand. Haar nationale voor- oordeelen waren in verloop van tijd gezwicht voor een ander, streelender gevoel en juist in de briefwisseling met een echte, levende gravin, al leefde deze in ballingschap, speeK de het gevoel van om te gaan met de groote wereld een niet onbelangrijke rol. Uit dit al- les ontwikkelde zich een soort van eenzijdigf intimiteit, zich beperkend to? een kant en vri van wederzijdsche genegenheid. En uit di:; intimiteit peurde Katya weder kruimpjes nieuws, die haar verbeelding met gretigheid aanvaardde. De oude belangstelling was in deze maan- den van uiterste eenzaamheid buitengewoon gegroeid, nu zij een vasten bodem had ge-a kregen. Op het met een dikke ijslaag bedekte meer ritselden de rietstengels als droge takken tegen elkaar. Het was onmogelijk geworden door het onder sneeuw bedolven park te wan- delen, en de wind, die er doorheen huilde, was beladen met angstaanjagende sugges- Ees, daar hij uit de Litausche wouden kwam, die uitgest'rekte, ongebaande, onmetelijke wouden, welke de volksverbeelding ook thans nog met monsters bevolkt. Die wouden wa ren hun schuilplaats, hun heiligdom. Daar legden zich alle oude dieren van de wereld te sterven, ongezien, wat de oorzaak is, dat geen menschelijk oog ooit het lijk van een S h'%1 Zljn nntuurli!'ke dood is gestor- ven, heeft waargenomen. Daar hielden de v.erv°et,ge rooers hooggericht en ginge! met u;r ^en veroorcleelden misdadiger 'Wordt vervolizd)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5