FISK WHAT'S IN A TYRE? m Binnenland HeM U zorgen, rookt dan een I aanpassen aan de secretarie. De heer Kostelijk wees er op, dat zeer veel afbreuk zou werden gedaan aan den admi- nistratieven arbeid, indien daarvoor de mid- daguren niet vrij bleven. Spr. achtte een openstelling van 9 tot half een ruim voldoen de. Ook de voorzitte'r is deze meening toege- daan. Nog gerumien tijd.werd dit debat voortgezet, waarbij door den heer Tromp nog werd opgmerke of het niet gewenseht geacht moest worden het publiek in de gelegenheid te stellen met den burgemeester te spreken zon- der het bijzijn van ambtenaren, waarop de voorzitter antwoordde, dat die gelegenheid steeds bestond; heel vaak werd door spr. ge vraagd of men hem alleen wenscht te spre ■ken. Overigens verklaarde spr. de burgerij zoo veel mogelijk terwille te zijn. De heer Mienes wenschte enkele vragen te stellen met betrekking tot art. 97 der politie verordening en de waterleiding. Door spr. werd erop gewezen, dat nog vaak het sloot- pvater werd gebezigd voor het reinigen van jvaatwerk, zelfs waar men beschikt over lei- dingwater. In een vergadering der afd. van Het Witte Kruis werd gewezen op ge- vaar voor besmetting, dit ook in verband met de nog steeds over de sloot staande privaten r en verdere verontreiniging van het slootwa i ter. De voorzitter zeide, dat voor verafstaande I woningen het wel lastig is zich geheel aan de i voorschriften te houden. Vooral is het vaak fmoeilijk uit te maken, wie de sloot verontrei- Tiigt, wait de privaten aanbelamgt nu de wa terleiding er is, wordt hieraan niet meer zoo streng de hand gehouden, wat niet wegneemt, dat de verordening zoo goed mogelijk moet werden nageleefd. De heer Kostelijk deelde nog mede, dat door de Gezondheidscommissie dezen zomer een inspectietocht zal worden gehouden. Spr. houdt zich aanbevolen voor mededeelingen omtrent minder goede omstandigheden voor al ook met betrekking tot vervuiling der sloo- ten. In dit verband wees de heer Tromp er op, dat afgesneden tulpen soms bij groote hoe- veelheden in de sloot werden geworpen, waar- door .een akelige stank wordt .verspreid. Door den voorzitter werd nog meegedeeld, dat de inspecteur der Gezondheids Commis- sie heeft aanbevolen zooveel mogelijk verbe teringen tot stand te brengen. Tenslotte werd door den voorzitter nog de mededeeling gedaan,.dat de goedkeuring van de Kroon is verkregen op het besluit het mi nimum vetgehalte den melk vast te stellen op 2.75 pCt., waarna sluiting der vergadering UIT WARMENHUIZEN. Woensdag vergaderde de Tuinbouwver- eeniging. De opkomst was slecht te noemen. De voorzitter deelde mede, dat na loting tus- schen de heeren P. Mink en Joh. Berkhout de druivenkas der vereeniging geplaatst zal worden op een terrein van laatstgenoemde Het werk is voor dezen ondernemer. Het teelplan zal na overleg met deskundigen door het Bestuur worden opgemaakt. Na 10, doc'h niet eerder dan 6 jaren moet de kas worden overgenomen tegen taxatiewaarde. Jaarlijks wordt f 50 afgeschreven en zijn de baten voor 3/4 voor den heer Berkhout. 1/4 komt ten bate der Vereeniging. Biji voldoende ani- mo onder de leden zouden er bloemkoolplan- ten in getrokken kunnen worden. De zetkoolregeling meent het Bestmir on veranderd te moeten laten. De wensch om 1 maal per jaar te schouwen ondervond bij het Polderbestuur bezwaren, vooral ten opz'ichte van het grasland. De contribute der proef en schooltuin te Alkmaar bedraagt f 1 per ■lid. De Voorzitter memoreerde de voordeelen aan het lidmaatschap verbonden en gaven zidh eenige aanwezigen bij den Secretaris als lid op. Er bestond te weinig ambitie om and?- re producten te teelen en zal hiermede dit jaar nog niet worden begonnen. Door den Voorzitter werd de heer P. Bar- singerhorn aangewezen als lid der rekening- commissie voor de C. V. V. Biji de behandeling der agenda van de Al- gemeene Vergadering der Centrale Veilings- Vereeniging op Woensdag 11 Mei a.s. n.m. li/2 uur, komt het eerst aan de orde de reke- ning en verantwoording over 1926. Gevraagd werd, wat beteekent de uitgaven aan het Uit- voer Controle Bureau. Dit bureau geeft be- wijzen af van deugdelijkheid der producten aan exporteurs. De motorvlet is voor 750 verhuurd met recht van koop aan den heer" Koordes te Dirkshorn. Naar aanleiding van een klacht over het diet zuiver wegen der bascules van de ver eeniging aan de laadplaats, deelde de heer Klant mede, dat nog 2 nieuwe bascules zul- len worden aangeschaft. Gewenseht worden bascules zonder schuifgewichten en me groot draagvlak. Met de balans gingen alien accoord. Een der leden vond het safaris van den veiling- leider n.l. f 350.— gedurende het winterhalf- jaar te laag. Besloten werd dit aan het Be stuur over te laten. Het Bestuur der C. V. V. heeft gemeend de winst ad. 4.044.80 na aftrek van 3 pet. aan- deelenkapitaal, met aan de vereenigingen uit te keeren, doch te storten in het fonds voor uitbreidmg en herstel. Werd algemeen goed- gevonden. Sommige leden wilden een voorstel zien in- gediend door de vereeniging om de consump- fieprijzen (vooral voor melk) in het Veilings- koffiehuis te verlagen (als tegenprestatie ver- laging der huur). Het voorstel werd verwor- pen met 19 tegen 6 stemmen. De begrooting voor 1927 werd goedge- keurd. Wat betreft punt V der agenda: Voorstel van de vereeniging „Samenwerking" om een nieuw veilingsgebouw te stichten gaat de ver gadering accoord met het prea-advies van het Centraal Bestuur, dat in een niet te ver ver- wijderde toekomst met voorstellen zal komen. Wat betreft het voorstel van genoemde ver eeniging om de gelegenheid open te stellen witte kool te veilen op de conditie, dat zij °r- leverd kan worden aan de zuurkoolfabrikan- ten te Langendijk, kon de vereeniging mee- Het Bestuur van de C. V. V. neemt het voorstel van de Tuinbouwvereeniging over om een eventueele uitkeering door eerstge- noemde vereeniging aan de aangesloten ver eenigingen voortaan niet meer te berekenen per lid maar naar evenredigheid van den omzet. Goedgevonden werd het voorstel van het Centraal Bestuur om 1/10 pet. van den omzet bij te dragen voor het reclamefonds. De wensch wordt geuit om minder vergun- nmgsbewijzen af te geven voor onder'hand- schen verkoop. Voorzitter en Secretaris zijn van meening, dat deze noodig zijn, om in tij- den van veel vraag en weinig aanbod toch eengeregelden afzet te verkrijgen. Op een klacht over leden van aangesloten vereenigin gen, die elders veilen, werd besloten steeds weer hierop te wijzen tot eindelijk een goede oplossing komt. Het zenden van afgevaardig- den, die hier nooit veilen, dient te worden voorkomen. Vanaf 4 Mei zijn alle leden vrij de resien kool of te veilen waar men verkiest. of onderhands te verkoopen. Gevraagd werd den minimum prijs voor uitschot op 1 te brengen. De voorzitter was van meening, dit thans nog niet te doen, en werd de vergadering ver- volgens gesloten. Veiling. Over de maand April is aan de Veiling aangevoerd 1.091.425 ICG. roode koo', 170.300 K.G.. gele kool 760.150 K.G. Deen- sdhe witte kool, 19.755 K.G. peen, 55.550 K.G. uien, 7.600 K.G. bieten, in April 1926 werd aangevoerd: 526060 K.G. roode koo', 131.530 K.G. gele kool. 97.935 K.G. Deen- sdhe witte kool, 6.300 K.G. peen en 27.125 K.G. uien. In April 1927 bedroeg de omzet 103.971.03, tegen 64.501.44 in April 1926. •UIT WINKEL. Mejuffrouw M. C. Heitlager, onderwijzeres te Lutjewinkel, komt voor als No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan een openbare lagere school te Amsterdam. Door de firma Keetman en Schoorl ai- hier is overgenomen de autobusdienst Nieu we NiedorpAlkmaar, in exploitatie bij de heeren Jonker en Biersteker te Oude Nie dorp. UIT AVENHORN. In de Donderdagavond alhier gehouden raadsvergadering is, na uitvoerige besprekiu- gen, met 4 tegen 3 stemmen besloten tot het aangaan eener overeenkomst met Hoorn, in- zake de uitveering van de Vleeschkeurings- wet. UIT WOGMEER. Mej. A. Komen van hier is te Heerlen ge- slaagd boor het examen vroedvrouw. UIT HOORN. Het provfneiaal kerkbestuur van Noord- Hoiland heeft ds. C. Th. Cramer von Baum- garten, pred. der herv. gem. alhier, tegen 1 Juli eervol emeritaat toegekend. ZELF DEN DIEF OPGESPOORD. De koopmam V., ten wiens nadeele een por- tefeuille met 280 was gestolen uit zijn wo- ning aan den Visschersdijk te Rotterdam, is op eigen gelegenheid op onderzoek uitgetrok- keu. Hij verdiacht den 35-jarigen J. de W., die even voordat de diefstal is ontdekt, biji hem op bezoek is geweest. Gisteren is V. 'naar Amsterdam gegaan en daar is't hem gelukt, dezen de W. op te sporen. Hij heeft hem aan dc poltie gewezen. De W. is aangehouden en zal naar Rotterdam op transport worden ge- steld. s BRANDEN, Te Drumpt, bij iiel, is ae baerderij met cshuur en hooiberg vau gebrs. Van Meeiteu gehtel afgebrand. Dertig kippen kwamen in ue vlammen om. Van den inoocdel werd niets gcred. Te Lankum ondei", Franker, is geheel afgebrand de boerenbehuizing van ri. Zon- dervan, vermcedelijk tengevoige van kortsiui- ung. iwee paarden kwamen in de vlammen cmtwee varkens wisten uit te breken en het anaere vce hep in de weide. Behalve de brandkast en een ander kist met papierea van waarde is al het huisraad verbrand, be- lievens de boeaenwagens, iandbouwgereed- schappen en een groote hoeveeiiicid kooi. Zaterdagmcrgen is door onbekende cor- zaak brand cntstaan in de boerderij van de gebroeders Van Itterse te Zwollerkerspel. twee kceien en een varken zijn in de vlam men omgekomen. Van den mbeedel is heel wcjnig gerecl. Een en ander was iaag verze- kerd. EEN SPOORLIjN VAN DE STAATSMIjNEN. De voc-rgenomen werken van de Neder- iandsche bpoorwegen tot uitoreiding van het emplacement te Lutterade nabij btaaismijn Maurits, tot aanleg van een nieuw station en van en tunnel onder de spoorlijn door, zijn voorlopig uitgestcld. De rcden hiervan schijnt te zijn, dat de staatsmijnen wellichl een eigen spoorlijn widen aanfleggen van Nuth naar de Maas en het in aanieg zijnde Juiiana-kanaal, ten einde later hun kolen zelf rechtstreeks naar den laatsgenoemden waterweg te kunnen vervoeren. Er zit in een FISK band meer dan alleen maar lucht. Er zit in een FISK band Kwaliteit door de wijze van constructie en de ver- werking der materialen. Daardoor hebben FISK banden de belangstelling van hen, die werkelijk voor hun banden iets gevoelen. de band, die minder kpst dan hij moest koslen. NiV. „R. A. M, I." HuK*ggei*iiJke Stand. NOORDSCBARWOUDE. (April). G e b 0 r e n Willem Cornells, z. van Cornelis Muller en Elisabeth Aleidta Starn- mes. Geertruida Catharina, d. van Jacob Schuit en Maartje Bruin. Ondertrouwd Johannes Hermanus Hink en Margaretha Anna van der Stoop. Wouter Kuiper en Guurtje Nottelman. Petrus Maars en Trijntje Gelder. Getrouwd. Johannes Hermanus Hink en Margaretha Anna van der Stoop. Overleden Neeltje de Boer, 60 jaar weduwe van Cornelis van Dijk. OUDORP. (April). G e b o r e n Marinus Anthcnie, z. van Johannes Cornelis Swenne en Cornelia Neeltje de Regt. Guurtje, d. van Jan Dek- ker en Aafje Schermerhorn. Franciscus, z. van Petrus Kunst en Catharina Zijp. Pieter Hendrikus, z. van Hendrikus Tauber en Stijntje Hartog. Arke, d. van Sijtze Breeuwsma en Wiebegje van dler Zee. URSEM. (April). G e b o r e n Clasina Cornelia, d. van Jan Knijn en Cornelia Seijts. Jan, z. van Simon Diepen en Maria Boon. Ondertrouwd: Jan Oomes te Ab- bekerk en Geertruida Maria Stam alhier. Willem Schouten alhier en Margaretha Ma ria Dol, alhier, onlangs te Heerhugowaard. —Cornelis Masteling te Zuidscharwoude en Dorothea Oud alhier. Jacob Tessel en Petro nella Nooij, beiden alhier. Petrus Buur- man te Heerhugowaard en Anna Jong alhier. Getrouwd Willlem Schouten en Martha Maria Dol, beide alhier. Jan Oo mes te Abbekerk en Geertruida Maria Stam alhier. Jacob Tessel en Petronella Nooij, beiden alhier. Cornelis Masteling te Zuid scharwoude en Dorothea Oud alhier. Overleden Antje Ouwe-S, weduwe van Cornelis Ni-euweboer, 90 jaar. Pieter Blank, weduwnaar van Immetje Veldboer, 63 jaar. Ondertrouwd Adrianus Theodorus Oudhuis te Heerhugowaard en Maria Kunst alhier. Gehuwd Gerardus de Zwart te Ber gen en Agatha Bijpost alhier. Jan Blauw te Heerhugowaard en Jantje Maijer alhier. Overleden: Jacob Groot, 29 jaar, gehuwd met Margaretha Koppes. WARMENHUIZEN (April). GEBOREN: Lourentius Johannes, zoon van G. B. Delis en van W. Groot. Jacob, zoon van N. Beets en van E. Keeman. Hendrica Antje, dochter van H. E. Dijken en G. W. Jans. Guurtje Cornelia, dochter van J. Mink en van M. Middelkoop. Anna, dochter van P. J. Pronk en van IJ. Molenaar. Mat- theus Adrianus, zoon van A. de Groot en G. M. Pronk. Alida Anna, dochter van T. Smit en M. Ooijevaar. Cornelia Maria, d. van A. P. Pronk en C. A. Vlugt. ONDERTROUWD: G. J. Jonker en J. D. van Dijk. J. van den Berg en C. M. Stet. A. Biersteker en C. G. Strijbis P. Latenstein en J. Mekken GETROUWD: G. J. Jonker en J. D. van Dijk. J. van den Berg en C. M. Stet. A. Biersteker ec C. G. Strijbis. OVERLEDEN: Nicolaas Dekker, oud 1 jaar, zoon van N. .Dekker ea G. M. Houtenbosch. DE SLAPENDE BRUIGOM. In de Limb. Keener vinden wij het vol- gende verhaal: „Het gebeurde deze week onder'den rook van Venio, op een der dcrpen. Een jeugdige schoone maagd en een Tiuke i>oy hadden elkaar trouw g-ezworen. Nu in de Mei, nu alle vogeltjes een nest gaan bouwen, zou ook het minnend twectali het onbezonnen vrijgezellenleven vaarwcl zeg- gen, om sam-jn in een knus huisje te gaan wouen. Zij, Anna, en hij, Jan. Kci t en goed de trouwdag was aangebro- ken. Op een mooicn dag dezer week zouden ze voor eeuwig elkaar hun harten gaan ver-v, panden. 'sMorgens reeds vroeg stood! de bruid in haar bruidskleed te wachtcn op den bruidegom. Ze wachtte een kwartier, een half uur, een uur, maar Jan, de bruidegom, liet niets van zich. zien. Groote consterantie. Het bruidje eerst zenuwaditig, daarna tranen" Familieleden van haar gingen op zock naar Jan, die een dorpje verder woonde. Onder- weg langs een voetpad in een boschrand lag iemand te slapen. Men ging er naar toe, maaikte hem wakker het wasJan. Laat me slapen, zeide hij schokschou- derend. Maar de aandrang om mee te gaan, was te groot. Jan liet zich overhalen. Droogde de tranen, welke aan de oogen van zijn aan- staand vrouwtje ontweld'en. Schoorvoetend liet hij zich knellen in d'en band, die bindt. De kerkelijke plechtigheidl was afgeloopen en, zooals dat betaamt, ging de bruiloftstoet re- geirecht naar huis, om daar aan te zitten aan het rijke maal, dat gerecd! stond. Nauwelijks was Jan daar naast zijn vrouwtje gezeten, of hij moest even naar buiten. Dat „even duurde lang. Weer consternatie. Gezocht buiten. Jan was nergens meer te zien. En voor de tweede maal toog de fami'ie op zoek. Men ging naar zijn ouderlijk huis, eenige kilometers er vandaan. Daar lag Jan met zijn hoofd op de ellebogen op tafel slapende. En veel moeite kostte het om hem mee te krijigen naar liet huis van dfe bruid1, waar de „bruiIoftsstemming" een „begrafenisstem- ming" was". Depot le AlkmaarJac. Slotemaker, Lindenlaan 100. Telefoon 1113. NOODLOTTIGE DRIFT. Vrijdagavond bemerkte de heer G., aan den Kleiweg te Hillegersberg, dat jongens katte- lcwaad uithaalden in den tuin Van zijn buur- man, die afwezig is. Hij maande de jongens aan om weg te gaan en toen zij daar niet gauw genoeg gevolg aan gaven, werd hij driftig, nam zijn grasschaar en wierp deze naar de jongens. De 10-jarige C. v. B. van den Kleiweg werd door de schaar getroffen en kreeig een ernstige wonde aan de borst. Hij is in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam ter verpleging opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. De heer G. is aangehouden en opgesloten. BALDADIGHETD. Een wielrijder die op weg was van Delft naar Den ITaag is in de Thierenslaan te Rijs- wijk tegen een ijzerdraad aangereden die eenige baldadige jongens tusschen twee boomen hadden gespannen. De man werd aan den hals gewond. De politie stelt een on derzoek in. DE CHRISTIE LIJK-HISTORISCI4 E JONGEREN. De federatie van christelijk-historische jon- gerengroepen heeft ZaterSag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. In de middaghijeenkomst, welke een huis- houdelijlc kara-kter droeg en geleid werd door den voorzitter der federatie, den heer N. G. J. van Sdiouwenburg te Amsteram, heeft ae secretaris, de heer H. Kroon Jr. te Den Haag, het jaarverdlag uitgebracht, blijkens hetwelk de Federatie thans 14 groepen telt, waarin een 1000 leden zijn georganiseerd. Op voorstel van de groep Amsterdam werd de wenschelijikheid uitgesproken, dat de band tusschen het hoofdbestuur der Unie en het Federatiebestuur in dier voege geregelcr worde, dat het dagelijiksch bestuur der Unie met raadgevende steun zitting neemt in het bestuur der Federatie. v Na vrij uitvoerige bespreking vereenigde ae vergadering zich bij meerderheid van stemmen met een motie van de groep Haar lem, waarin zij als haar meening uitsprec-kt, dat tot de federatie slechts die groepen be- hooren te word-en toegelaten, welke voor haar leden een lleeftijdsgrens van ten hoogste 30 jaar hehhen bepaald. Deze middagfcijeenkomst, welke druk be- zocht was, werd mede bajg-ewoond door bei Tweede Kamerlid, den heer Snceck Henke- mans, secretaris van het hoofdbestuur der Ch r is tlijk-Hist o r isc he Unie. De afgevaardigdien der verschillende groe pen, waarondex een vrij groot aantal meisjes, hebben zich daarna met het federatiebestuur en de gasten aan een gemeenschappeHjken maaltijd vereenigd. Des avonds werd weer een bijeenkomst ge houden, welke eveneens druk bezccht was. Mr. J. Schokking sprak een inleidende rede uit. Spr. uitte zijn vreugde er over, dat na hetgeen hij op de laatste algemeene vergade ring der Unie over de Christelijk-Historlsciie Jongerengroep had gezegd, de beweging weer in die mate is uitgegroeid, dat er be- hoefte was aan een algemeene vergadering. Het doel eener algemeene samenkomst na- der beschouwende, wees spr. er op, dat er voor 'n rechtsche fcemoediging van de belang stelling in- het politieke leven groote behoeft-e is. In het algemeen ontbreekt daaraan thans veel. Dat de groote deelneming van de bevor- king aan de algemeene ver-kiezingen, zoowei wat betreft de mate als den aard d!er belang stelling, op zich zelf nog niets zegt, behoeft, meende spr., geen nadere toelichting. Prof. j'hr. mr. B. C. de Savo-min Lohman sprak vervolgens over „Leuze of beginsel." HET JUBILEUM VAN DE STAATSMIJNEN. Zaterdagmorgen is de receptie gehouden voor de beambten van het staatsinijnbedrijf. De oudste ambtenaar, de heer G. Reiber, bood namens het personeel der staatsmijnen gelukwenschen aan. Spr. deelde ten slotte mee, dat alle 792 be ambten van de staatsmijnen tot't huldeblijk hebben bijgedragenook de kantoorjongens, 89 in getal, en het losse beambtenpersoneel ten getale van 60. De presid'ent-directeur der staatsmijnen, de heer Frowein, dankte voor dit huldeblijk. Om half twaalf arriveerde de Prins der Nederlanden, in gezelschap van de ministers Van der Vegte en Slotemaker de Bruine. De zaal, waar de receptie gehouden werd, was te klein om alle gezonden bloemstukken te bevatten. Na de receptie gingen de ministers van der Vegte, Waszink, Lambooy en Slotemaker de Bruine, alle leden van den mijnraad en de di- rectie der staats-mijmen per auto naar de oudst-e mijn van den Staat, de Wilhelmina. Minister van der Vegte bracht, evenals hij later deed aan de verschillende andere mijnen. dank aan alien voor hetgeen zij voor het be- drijf hebben gedaan. Het muziekcorps der mijn Wilhelmina speelde een cmkel nummer, waarna het gezel schap zich begaf naar de staatsmijn Emma. 'Daar werd de groote optocht bezichtigd, die een beeld gaf van het geheele bedrijf, de ver schillende onderdeelen en de producten, die er wordien vervaardigd. Een mummer van den optochit had de bij- zondere belangstelling van de duizenden toe- schouwe-rs: in den stoet liep namelijk mee het mijnpaardi Pierrot, dat 14 jaar onafge- broken ondergfondschen arbeid' op staats mijn Emma heeft verricht, daanbij oud is ge- worden en thans, ter gelegenheid van dit jubi- leum, is bovemgebraeht om zijn verdere le- vensjarem in ongestoorde rust te kunnen slijten. Omstreeks 6 uur kwam het gezelschap op staatsmijn Maurits. Op de verschillende mijnen waren den ge- beelen middag feestel ijkhedener werden concerten gegeven en voetbalwedstrijden ge- speeld en bij de staatsmijn Maurits waren paardenrennen. Op alle feestterreinen was het een druk-te van belang. Op het feestterrein bij de staatsmijn Mau rits waren twee Philips-luidsprekers in ge- bruik. Spraak en muziek waren1 op een af- stand van ruim 1000 meter nog zeer goed hoorbaar. Toen een der spelers van de voet- balvereenigingen die daar uitkwamen, een arm brak, had1 men door middel van een dei luidsprekers binnen enkele minuten een dok- ter ter plaatse. 's Avonds waren dg, miinen gei'llumineerd Bij alle vier mijnen was ten slotte vuurwerk. DE CHRISTELIJK-NATIONALE WERKMANSBOND EN DE ZIEKTEWET. Onder leiding van den Bondsvoorzitter den heer P. J. Nahuyzen, is te Utrecht een vergadering gehouden der afgevaardigder van provincial comite's van den Christelijk' Naiionalen Werkmansbond ter bespreking van het voorontwerp-ziektewet van minister Slotemaker de Bruine. *Mr. A. A. van Rhijn te Amsterdam heeft daarover gesproken aan de hand van de volgende stellingen: I. Kring der verzekerden. Het verdient aan- •bev-eling den lering van hen, die onder de Ziektewet vallen, gelijk te maken met dt vol- gens de Invaliditeitswet verzekerden, waar- door niet alleen een zeer vereenvoudigde ad- ministratie kan worden verkregen, maar bo- vendien de losse arbeiders onder de ziekte- verzekering worden gebracht. II. PremiebetalingdTerecht is in het aan- hangige voorontwerp de bepaling gehand- uaafd, dat d-e premie door patroons en ar beiders gezameniijk moet worden opgebracht, omdat deze regeling de belangstelling der arbeiders bij de verzekering verhoogt en de arbeiders dienen te verstaan, dat het uitode- nen van rechten bij de uitvoering der ver zekering ook plichten schept. III. Rechtszekerheid. Het is in bet belang van de rechtszekerheid noodzakeiijk, dat niet alleen zij, die bij de kas van den Raad van arbeid zijn yerzekerd, maar ook zij, die bij een particuliere kas zijn aangesloten, alien bij den Raad van arbeid worden geregis- treerd, opdat de Raad van arbeid hen, die aan de particuliere kassen ontvaMen, en voor het beta ten- der pfemie en voor het verstrek- ken van uitkeering, tijddg kan opvangen, zonder dat voor hun opsporing hooge kos- ten fcehoeven te worden gemaakt. IV. Grganen der verzekering van het parti- culier initiatief Terwijl als algemeen be- zwaar tegen de regeling van het aanhangige voor-ontwerp een te groote verbrokkelino- moet worden ingebracht, zijn daarnaast de volgende veranderingen gewenseht: a. Niet alleen aan de bijzondere kassen en de ondernemingskass-en, maar ook aan de be- dfijfsvereenigingen moet de eisch cmtrent het getal verzekerden worden gesteld en wel voor alle drie groepen tot een veel grooter getal dan het ontwerp thans reeds voor de bijzondere kassen en de ondernemingskassen verlangt, omdat anders financieel zwakke kassen worden gevormd. b. d-e werkgever mag niet, geajk door het voorgestelde artikel 96 lid 1 het geval is. eenzijdi-g bes-lissen, bij weik orgaan de arbei- der verzekerd zal zijn; c. in het bestuur van de bedrijfsvereeniging moeten niet twee, maar de helft van de b-e- stuursleden tot de vertegenwoordigers der arbeiders behooren, terwijl die vertegen woordigers niet door den minister, maar door de vakvereenigingen moeten worden aangewezen. d. de voorgestelde ziekengeldregelin-g bij de collectieve arbeidsovereenkomst moet ver- vallen. daar zij niet past in het kader van de wet, niet voldoende zekerheid geeft omtrent tijdige uitkeering van ziekengeld, en in het algemeene de verzekering, die stabiel moet zijn, vastkoppelt aan de C. A. 0„ welke bij beeindiging wel eens in het geheel niet, of pas na een contractlooze periode van eenige weken wordt vernieuwd, terwijl ook de werkgevers, die aan de C. A. O. onderwor- pen zijn, telkens wisselen. e. De organen van het particulier initiatief moeten worden verplicht een bedrag af te zorrderen voor prophylaxe. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd over deze inleiding gevoerd. Besloten werd aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres te zenden met de stellingen van den inleider als leiddraad en dit adres zoo noodig mondeling bij den minister toe te lichten. DE RIJKSDAGNORMAALSCHOOL TE VEENDAM. Onder voorzitterschap van den heer F. J de Zee, burgemeester van Veendam, is al- daar een groote vergadering gehouden van burgemeesters en atgevaardigden van ver- eenigngen op allerlei gebied uit de Groainger en Drentsche Veenkolonien, naar aanleiding van het besluit van het ministerie van on- dcrwijs, waarbij de Rijksdagnormaalschoo] aldaar met ingang van 1 September 1921 wordt opgeheven. Eenstemmig besloot men de pogingen van het gemeentebestuur van Veendam om al daar een Rijkskweekschool gevestigd te krij- gen, zoo krachtig mogelijk te steunen. EEN GOEDKOOP PLAATSJE? Tegen juffrouw J. A. K. G., uit de Janne Bouwensstraat te Amsterdam is proces-ver- bual opgemaakt wegens diefstal van 250 straatklinkers, welke zij uit den weg voor haar woning had gestolen en had gebruikt om het plaatsje achter haar huis te bestraten. GEEN ONTSIERING. In een op uitnoodiging van den burgemees ter van Nijmegen ten gemeentehuize aldaar gehouden bijeenkomst van vertegenwoordi gers der politieke partijen is overeengekotnen, dat voor de a.s. raadsverkiezing geen enkele reclame, waar ook, zal worden aangeplakt. De burgemeester deed dat voorstel waar- mee alle aanwezigen zich vereenigden om ontsiering van stad en omgeving te voorko men. Goed zoo! Dergeilijke besluiten moesten oyeral worden genomen. Als geen enkele par- tij zich schuldig maakt aan het afschuwelijke verkiezingsgekladder en -geplak, heeft ook niemand er schade van en net stadsschoon wint er ten zeerste bij als het niet den hal- ven zomer gestoord wordt door allerlei ver- kiezingsreclame. gaaif, LEEUWARDEN Ruiterskwartier 37-4S - Telef. 232 AMSTERDAM; N.Z. Voorbwgwal 75-77 - Tel. 35337

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6