DAGBLAD VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. Honflera negen en twintigste Jaargansr DINSDAG 10 MEI 109 Dif naramer besraaf uft 2 madem 1927 Deze Conrant wordt ELKENi AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, altgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—frauco door bet geheele Rijk /2.50. AfzonderlUke en bewTjanummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVER1 ENTlfiNi Per regel /ft.25, bij groote contracten rabat. Groote letter# naar plaatarofmtik Brieven franco aao de N. V. Boek- en Handelsdmkkerjj v/h HERMs. COSTfiRft Voordam C9. Dlrecteurt Q. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, AOEMA* Dageiijksch overzichf. Plechtige Parlementsopening in Australie. Het sprookje van den Diutschen Stahlhelmdag. Zondag is te Canberra, die nieuwe Austra- (ische hoofdstad, het eveneens fonkel-nieuwe parlementsgebouw geopend. En natuurlijk geschiedde dit zooals bij zulke plechtighe- den te doen gebruikelijk is met de noodige, ja onontbeerlijke, luister en plecfltstatigheid. Voor den aanvang der feestelijkheden arri- veerde de Hertog van York, tweede zoon van Engelands koning, die speciaal voor deze ge- legenheid in gezelschap van zijn alleszins iieftallige gade even naar Australie over was gekomen, op het terrein. Blauwe mariniers deden op zilveren klaroenen van zijn aan komst aan den volke kond. Na een inspectie van de eerewachten, die bewust van de historische beteekenis van dit oogenblik, het koninklij'k saluut brachten, be- steeg de hertog de treden naar de deur van het nieuwe parlementsgebouw en zoodra hij zich naar de wachtende menigte keerde Jiiei de beroemde zangeres Nellie Melfoa met tot schreiens toe roerende stem het national Volkslied aan. Gaheel alleen zong zij het eerste vers, waar na het volk uit voile borst met haar inviel Dan verzocht Bruce, de premier, den her tog de deur van het parlementsgebouw fo meel te openen. Na enkele woorden voldeed deze aan dit verzoek en draaide den sleutel om Doch nog voor den drempel overschreden werd, had een korte godsdienstoefenin plaats, eendrachtelijk geleid door de hoofden der Engelsche, Presbyteriaansche, Metho distische en andere kerken. Daarna trad men binnen en kreeg de her tog van York gelegenheid om zijn plechtige inwijdingsspeech te houden. Hij zeide o.m. dat de koniing voor wien tegelijkertijd een borstbeeld werd onthuld hem in't bijzonder opgedragen had, te zeg- gen, dat zijn gedachten speciaal op dit uur bij het Austalische volk waren. Verder sprak hij de hoop uit, natuurlijk! dat de dagen der plechtigheid zich zouden kenmerken door dat de Australischc gemeenschap zich met nieuwe kraeht zou wijden aan de schoone en grootsche idealen van vrijheid, eerlijkheid en reohtvaardigheid, evenais aan de bestendiging van den vrede, waaryoor het roemruchte A1 bion in't bizonder voortdurend op de *bres stond. Ten slotte hield hij een revue over de vloot het leger en de luchtmacbt en begon ool het volk aan de feestelijkheden, die zooals bij zulke gelegenheden te doen gebruikelijk is wel niet al te plechtstatig zullen zijn ge- weest Het sprookje Meer dan 120.000 Stahlhelm-leden waren Zondag naar Berlijn gekomen om daar hun grooten dag te vieren. In de linkscbe pers had men voorspeld, dat ook deze voorbereiding mislukt was en meer dan 40.000 vreemde gasten niet te verwach ten waren. Deze journalisten zullen Zondag vreemd hebben gekeken. Toen tegen half een alles opgesteld was een waarlijk onover zienbare menschenmassa, waaronder stellig 50.000 werkelijke oud-strijders, de gri'jze uniformblouses met ridderorden behangen hadden de beide Bondsvoorzitters reserve-ka pitein Seldte en overste Duesterberg meer dan twee uur noodig om de verschillende fronten af te marcheeren en zeker 50 groote muziekcorpsen lieten daarbij hun vroolijke marschen hooren. Maar het plechtige kwam eerst, toen Seldt'e en Duesterberg met hun staf alles streng-militair geregeld en in scene gezet eindelijk de trappen van het oude Museum bereikt hadden en Seldt van daaruit -de hon- derdduizenden toesprak, zijn stem vertien- voudigd en over alle pleinen en straten door loudspeakers voortgeplant, terwijl hoog in dc lucht de vlie-gtuigen bromden. Muisstil was bet, a Id us het Hbld., toen de Leider „boodschap" aan het volk van Berlijn kondigde en zel-dzaam ontroerend klonk, der leiding van een blaasorkest hoog in een der domtorens, Valerius' „Wilt heden nu treden", het heerlijke lied „Idi hatt' ein Ka- meraden" ter herinnering aan de doode strij ders, „Nun danket alle Gott" en het volkslied ,^Deutschland, Deutschland, iiber alles" Wis dat bijgewoond heeft, zal het stellig zijn le- ven lang niet vergeten! ver- on- Toen werd het sprookje waar! Er had een defile in paradepas voor Seldte en Duesterberg plaats, dat bijna vier uren duurde en waarbij o.a. ook de Pruisische prinsen Eitel Fried rich en Oscar onder de de- fileerenden opgemerkt werden. Dat zal de va- derlandslievende likeur-fabrikant en reserve- kapitein Franz Seldte stellig niet gedroomd habben, dat hij eens een massa van ruim 100.000 strijders, onder wie beroemd gewor- den opper- en hoofdofficieren, commandeeren zou op dezelfde plek, waar zooveel jaren lang de Duitsche keizer op 1 Januari zijn garde en wachto geinspecteerd had."Met als ach- tergrond de massale omtrekken yan het kei- zerlijk slot en -de silhouetten van tientallen monumenten. Maar stellig zal hij in zijn stoutste fantasie niet voor mogelijk gehouden hebben, dat twee zoons van dezen keizer voor hem zouden defileeren. Dat was het sprookje van de „Stahlhelm"- feesten. BuiteBiiangj VOLKENBOND. DE ECONOMISCHE CONFERENT1E. Commissievergadering. Zaterdag werden de Algemeene Beschou- wingen op de Economische Wereldconferen- tie beeindigd, zoodat gister een aanvang kon worden gemaakt met de commissieverga- deringen. In de handelscommissie, die onder de vaderlijke, mapr stoere leiding van Colijn staat, kwam Serruys, directeur der handels verdragen van het Fransche ministerie van handel met een uitgewerkt concreet voorstel in een lang ontwerp-resolutie, wel'ke in de con- ciderans een krachtige veroordeeling inhoudt van handelsbelemmeringen, onstabiele tarie- v-en en handelsverdragen en gebrek aan uni forme nomenclatuur van goederen bij douane- formaliteiten. Bij de indiening van dit plan dat hij als basis voor een practisc'he discussie aanbood. zeide Serruys, dat men in de conferentie veei minder moet zoeken naar compromis-oplos singen, welke directe toepassing zouden toe- laten dan naar absolute oplossigen, welke in 10 of 15 jaar werkelijk goede resultaten kun- nen opleveren. Dit was uit den mond van een Franschman, wiens regeering juist bezig is't eigen tarief te verhoogen m'isschien begrijpe lijk maar bleek velen, de een sneller resultaat begeeren, te machtig. Tegen Serruys' meeninig, dat de tarief niveaux moeilijk aan te tasten waren als be hoorend tot de staatssouvereiniteit, verzette zich onder andere de Duitscher Trendelen burg, wiens land export-kansen zoekt om de oorlogSschuld te betalen. Ook van andeer zijden kwam echter protest De algemeene indruk is, dat het een strijd wordt tusschen hen, die op directe concrete resultaten hopen yn hen, die slechts in een langzame evolutie naar een verlichter econo mie gelooven. Zoo ook-de in de industrieele commissie waar Jouhaux de kwestie van de controle over de industrieele comfoinaties in den vorm van een permanent instituut opnieuw te berde bracht ondanks de sterke oppositie, welke dit plan reeds heeft ontmoet bij hen, die soepeler methoden verkiezen. Bij de algemeene beschouwingen in de der- de commissie der economische conferenh: voor landbouwkwesties heeft de Nederland- sche gedelegeerde, Lovink, in antwoord op eenige redevoeringen van andere leden die een bevorderen van de koopkracht der land bouwarbeiders bepleitten, verklaard, het ge heel eens te zijn met de wenschelijkheid van een zoodanige vermeerdering der koopkracht. doch niet wel in te zien, hoe dit door inferna- tipnale maatregelen zou kunnen geschieden Zijns inziens moet vooral langs nationalen weg in het belang der landbouwarbeiders worden opgetreden en Lovink wees op de heilzame uitwerking van d'e verbeteringen op het gebied van landbouwtechniek en verkeers wegen. DUITSCHLAND. NA DEN STAHLHELMDAG. 833 personen gearresteerd. Den geheelen Zondagnacht bleef het uiterst rumoerig in Berlijn, hoewel ernstige relletjes uitbleven. Om twaalf uur verlieten de laatste Stahlhelm-transporten de stad. De politie heeft in den loop van den avond nog 467 personen aan,gehouden, in totaal dus op de beide dagen 833 personen, van wie er thans reeds 669 op vrije voeten zijn gesteld. Van de overigen zal het grootste deel aan een verhoor worden onderworpen en waar- schijnlijk vandaag weer in vrijheid worden gesteld, terwijl de rest, circa vijftien personen, voor den reohter van instructie zullen moeten verschijnen. De meeste delicten bestonden in het niet opvolgen van de bevelen der politie, ophitsing. beleediging, verboden dragen van wapenen en voor een klein deel gewelddadigheden. De Stahlhelmers, die heden nog niet ver- trokken waren, hielden te Potsdam een op- marsch. Zij werden door den Oberbiirger- meister, dr. Rauscher, begroet. DE RIJKSDAG WEE'R BIJEEN. Ontslemming over een rede van W estarp. De Rijksdag komt heden na het Paaschre- ces weer bijeen. H-et Berliner Tageblatt" ver neemt, dat de interfractionneele commissie der regeeringspartijen morgen eveneens bij een zal komen om de loopende aangelegenhe- den te bespreken. De commissie zal ook de richtlijnen der verschillende partijen van de regeeringscoalitie behandelea, Het is evenwel de vraag, of dit reeds ipor gen plaats zal hebben. Men meent in politie- ke kringen, dat de politieke vraagstukken eerst in de fracties der regeeringspartijen be- sproken zullen worden en eerst daamna in de interfractioneele commissie. Morgen houden het Centrum en de Duitsch- nationale fracties zittinigen. Naar het blad vcrneemt, heeft in Centrum-kringen een rede van graaf Westarp te Rostock, waar- in hij het herstel van het keizerschap eischte. ernstige onistcmming gewekt. Voorts verheelt men zich in Centrum-kringen niet, dat door den eiseh van het congres der Duitsche con- servatieven tot opheffing van de wet tot be- sdherming van de republiek beoogd wordt, druk uit te oefenen op de Duitsche nationalen en dat daardoor de toestand niet verbeterd wordt. In elk geval heeft men er in Centrum-krin gen op gewezen, dat de uiteenzetting van graaf Westarp niet in overeenstemming kan worden gebracht met de richtlijnen, die bij de vormdg der regeering overeengekomen zijn. Men neemt aan, dat de Centrumleden der in terfractioneele commissie een rechtzetting de- zer aangelegenbeid zullen verlangen. MO N A RCHI ST ISCH E AGITATIE. Zondag heeft de Deutsche Konsernative Partei, naar men weet een onderdeel van de Duitschnationale partij, te Berlijn. vergaderd Ef werd onder meer een driewerf hoera op den keizer uitgebracht. Een der sprekers, het Duitsch-nationale rijksdaglid dr. Everting, zei o.a.: „Spoedig zal men ons wellicht verklaren, d'at we de mo- narchie kunnen terugkrijgen, maar naar Ep- gelsCh model. Een dergelijke monarchic zou den we echter beslist niet willen, want we zien er het Joodsche doorheenschemeren. Men wil de monarchic uitbuiten ten bate van het uit- verkorene volk". De spreker eindiigde met de woorden: „We gelooven aan Gods gerechtig- heid, we gelooven aan den terugkeer ties ko- nings, we gelooven aan het herstel ties vader- lands." Er werd tenslotte een motie aangenomen, waarin geeischt werd, dat alle Duitsche vor- sten weer in hun rechten en waardigheden worden hersteld. CHINA. DRIEVOUDIGE OPMARSCH TEGEN DE KANTON-TROEPEN. Uit Sjanghai wordt aan de #„Times" ge- meld, dat. de Noordelijke troepen in de v-er- wa-chting, dat de heersehappij van de nationa- 1 is ten in het Yangtsedal op het punt staat in- een te storten, toebereidselen treffen om tegen de stel'lingen der Kantontroepen op te trek- ken. Soen Tsjang Fang zal langs't groote ka- naal oprubken, over de Yangtse tre-kken en Shanghai inn-emen, terwijl Tsjang Tsjoeng Tsjang Tsjang Kai Shek te Nanking zal aan- vallen en Woe Pei Foe in de provincie Honan zal oprukken. DE VERHOUDING TUSSCHEN ENGELAND EN CHINA. De Minister vap Buitenlandsche Zaken Sir Austen Chamberlain heeft in het Lager- huis een verklaring afgelegd betreffende "den stand van zaken na de Nankingsche excessen. Na-een zeer uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling van den politie- ken toestand in China zelve zeide spr., dat als gevolg van de vorming eener nieuwe re geering te Nanking, de Engelsche regeering van'gevoelen is, dat het nemen van sancties op grond van de te Naking gepleegde geweld- daden en het niet eerbiedigen van de over eenkomst van Hankau, niet dienstig zou zijn. De Chineesche Nationalisten hebben met on- vergelijkelijke gestrengheid en dbortastend- heid de verantwoordelijke agitatoren gestraft. Evenzoo heeft de Britsche regeering besloten voor het oogenblik de Engelsche concessie te Hakau niet weder in bezit te doen nemen Als gevolg van een en ander ligt het niet in het voornemen een nieuwe nota aan Tsjen t$ zenden, maar wel behopdt men zich. volkomen een a-lgeheele vrijheid van handelen voor de toekomst voor, inzonderheid ten aanzien van eventueele nieuwe aanslagen op de Britsche vlaig, onderdanen en de bezittingen. De berechting der Russen. De vertegenwoordiger van de partij van Tsjang Tso Lin heeft meegedeeld, dat alle Russische gevangenen, met inbegrip van me- vrouw Borodin, zijn uitgeleverd aan de plaat- selijke gereditelijke autoriteiten. Men gelooft, dat de openbare behandeling van het proces binnen enkele dagen zal plaats hebben. FRANKRIJK. DE JEANNE D'ARC-FEESTEN. Het jaarlijksche Jeanne d'Arc-feest, dat nu een nationaal feest onder de auspicien der regeering is geworden, is Zondag over ge- heel Frankrijk met groote plechtigheid ge- vi-erd. In vorige jaren was het houden van processies feitetijk verboden, daar men bot- singen met de socialist en vreesde, doch aan dit verbod werd nooit streng de hand ge houden Thau® echter was er geen euikel ver bod en nergeffs zijn wanordelijikheden voor geval'len. Te Parijs vlagden alle regeeringsgebouwen. De voornaamste plechtigheid gescljiedde voor h-et ruiterstand'beeld van Jeanne d'Arc op de Place de Rivoli. Een escadron der Garde Republicaine vormde een eerewacht in tegenwoordig'heid van Painleve, den minister van oorlog, Sarraut, binnenilandsche zaken, Leygues, marine, en tal van autoriteiten. Namens den president der republiek werd een krans bij bet standbeeld neergelegd. Na de diensten in de verschillende berken vormde zich de groote processie, b-estaande uit tal van corporaties begeleid door mu ziekcorpsen. Zij trok langs het beeld, waarbij honderden bloemstukken werden neergelegd. DE VLUCHT PARIJSNEW YORK. Zondagochtend zijn de beide vliegeni°rs Nungesser en Coli te Parijs opgestegen ten einde t-e trachten vandaar naar New York te vliegen. De meest tegejistrijdige berichten doen de ronde over het feit of het vliegtuig, de witte vogel, al of niet in Amerika zou zijn aange- komen. In een bericht uit New York'om tien uur te Parijs ontvangen wordt gemeld, dat een vliegtuig, dat zich snel in zuidelijke richting vo-ortbewoog om 2.35 bij het passeeren van Portland (Maine) was waargenomen. Het is echter niet zeker of. dit het vliegtuig van Nungesser is, dan wel een verkenner die naar hem op zoek is g-egaan. H-et bericht, dat het vliegtuig boven Halifax was gezien, werd eerst geloo-fd, doch toen later Meek, dat het onjuist was, maakte het optimisme te Parijs, Londen en New York plaats voor een gevoel van onrust. De weersomstandigh-eden aan de Atlanti- sche bust werkten niet mee. Gistermiddag kwam een mist opzetten. Ten Oosten van New Foundland stormde het, tei-wijl mist, sneeuw en regen en hooge winden den toe stand nog slechter maakten. Om vier uur verlieten heden negen vlieg- tuigen Boston om naar Nungesser te zoeken. Hun start was verlaat door het-slechte weer. In den loop van den avond bereikten Pa rijs verschillende berichten, dat Nungesser te New-York was aangekomen. Deze berichten hoewel niet bevestigd, werden geloofd. Het nieuws vero-orzaakte groote vreugde in de Fransche hoofdstad. Late edities der avond- Maden waren onmiddellijk uitverkocht en de Fransche luchthelden vormdfen het gesprek van den dag. In sommige cafe's werd de Marseillaise al gespeeld.Om 10.15 werd op het ministerie van Luehtvaart echter medegedeeld, dat nog geen betrouwbaar bericht was ontvangen. Latere berichten uit New York melden, dat het vthegtuig, dat boven Portland is waarge- Hij kens de beschrijving niet de „Wiite Vogel" was. ENGELAND. EEN KOLONIALE CONFERENTIE De minister van Kolonien zal heden een conferentie openen, die bijgewoond zal wor den door de vertegenwoordigers van 23 ko lonien, protectorates en mandates De conferentie is de eerste van haar soort en het is mogelijk, dat zij zal leiden tot een lmperieele instelling zooals de imperieele con ferentie. De gebieden, die vertegenwoordigd zijn, hebben een totale oppervlakte van ongeveer 3.300.000 vierkante mijlen en een bevolkinflf van 60.000.000, waarvan de meesten niet- Europeanen. De agenda bevat kwesties van algemeenen, administraticven en eccnomischen aard. AFRIKA. DE SPAANSCHE OPMARSCH IN MAROKKO. Er komen goede berichten binnen over het verloop van den Spaanschen opmarsch, zoo- wel in de nabijheid van de protectoraatsgren- zen als in het Djeballa-district. In dit gebied Ijebben de Beni Gorfet en de Beni Aros zich onderworpen, hetgeen ongetwijfeld zijn uit werking op de andere stammen heeft. in den laatsten tijd bestond er in zekere kringen een neiging de efficiency van het Spaansche leger te kleineeren; er zijn thans belangriike verbetermgen tot stand gebracht en alles wijst op een succesvol einde van de Spaan sche campagne nog in dezen zomer. BELGIe. DR. BORMS. Hij wordt in de gevangenis op kleinzielige wijze geplaagd. Naar het Vlaamsch-nationale blad De Schelde weet te melden, is dr. Borms, in de gevangenis te Leuven, waar hij, volgens de« aan de "directie gegeven instructies, als een politiek veroordeelde dient te worden behan- deld, nog altijd, af en toe, het voorwerp van allerlei plagerijen van moreelen aard. Werd hem vroeger eens een, door een vriend gezon- den, foto overhandigd waarop de woorden: .Aan den grootsten martelaar van Vlaande- OEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 5. 6, 7, 8 en 9 Mei 1927: alpacca beursje, paai nieuwe handschoenen. 1 Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onder staande vooi*werpen, als gevcnden aangegeven op 5, 6, 7, 8 en 9 Me 1927: portemonnaie met inhoud, H. Kampen Laat 103; portemonnaie met inhoud, G Meyer, Kennemerstraatweg 64; hondenhals- band met ketting, J. Langenberg, Zaadmarki 24; portemonnaie met inhoud, M. de Jong, Bloemstraat 24; pakje manufactumi en portemonnaie met inhoud, S. Scholtens, Prins Hendrikstraat; zilveren dameshorloge, C. Bakker, Omval 13; kinderkruiwagen, B.'C. van den Brink, Krelagestraat 29; heerenre- genjas, J. Genefaas, Verdronkenoord; linnen boord, J. Schats, Molenkade 40; zilveren ro- zenkrans in etui, J. Welbergen, Verl. Land- straat 36; damestaschje met portemonnaie, J. G. Yplaan, St. Annastaat 1duimstok, P. Peperkamp, Wognumschebuurt 6; regenjas, R. Godijn, Stuaristraat 16; portemonnaie met inhoud, J. Bos, Helderscheweg 35; be- lastingplaatje, J. Visser, v. d. Kaaystraat 44; dubbeltje, J. Baltus, Tuipstraat 7; bankbiljet- ten, A. vWoning, Oostwijk 28; dameshoed, A de Groot, Prins Hendrikstraat 15; schaar. E. A. Beke, Stationstraat 10; rijwielbelastin-g- plaatje, C. Wokke, Omval 53; alpaccabeursje, M. Snel, Snaamanslaan 77; mand eenden- eieren, J. Wolzak, marktm. (Zaadmarkt); handschoen en 2, Vroom en Dreesmann, Laat; portemonnaie met inhoud, Klokkemeye? 3e Oosterstraat 1celluloid rijwielpomp, H Henneman, Verdronkenoord 74; hondenpen- ning le kl. 762, H. de Jong, Landstraat 7: grijze mantelriem, J. de Cocq van Delwijnen, Heul 13; kerlcboekje, G. Hartog, le Land* dwarsstraat 5; portemonnaie, B. Venema, Eikelenbergstraat 18. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. r i ren" waren veranderd in: „Aan den groot-. sten makelaar van Vlaanderen", thans wordt de voor hem bestemde correspondentie heel eenvoudig achtergehouden Zoo ontving dr. Borms op 28_ April, zijn 3000sten gevanga nisdag, niet een enkele der vele telegratninet en brieven, hem door zijn vrienden en kennis- sen uit Vlaanderen en Nederland toegezon- den. Uit Antwerpen alleen werden dien dag 200 telegrammen, voor dr. Borms bestemd, verzonden. Geen enkel dezer telegrammen, evenmin als de telegrammen uit Nederland kwam nog denzelfden dag ter bestemming et het is niet bekend of dit later wel is geschied, SPANJE. i BLOEDIGE ZIGEUNERSTRIJD Twee groepen zigeuners in Spanje hadden een oude veete tegen elkaar, die dezer dagen tot een uitbarsting kwam, toen circa vijftig man elkaar ontmoetten op de paarden- en ezelmarkt in een voorstad van Madrid. Met alle mogelijke en onmogelijke wapens, oude ruiterpistolen, messen, stukken ijzer en stok- ken ging men elkaar te lijf een afdeeling on der aanvoering van een meisje. Carmen ge- naamd, dat zich met een lang mes danif weerde, en niet gedood werd, maar wel me veel moeite werd gearresteerd. De marktpoli tie was op een dergelijken veldslag niet voor bereid en kon eerst na tien minuten strijd me*! versterking optreden en de vechtenden uiteen- drijven. Na den aftocht bleven drie zigeuners zieltogend liggen, vjf zijn leelijk toegetakeld en vele tichtgewonden werden later noe ee- arresfeerd. OOSTENWJK. NIEUWE ACT IE VOOR AANSLUITING BIJ DUITSCHLAND. In den, vooralsnog academischen, strijd voo r de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, geldt de bondskanselier dr. Sei- pel niet als een voorstander. Tlftns heeft plotseling, tot groote verras- sing voor alle politieke partijen, naar de Weensche correspondent van de „Voss. Z." meldt, de agrarische vleugel van Seipel's partij het bestuur overrompeld met een onver- wachte agitatie voor de aansluiting en boven- dien met' een eigemmachtige actie te Geneve. De organisatie van den Neder-Oostenrijk- schen boerenbond publiceert een verklaring van de boerenafgevaardigden in den Natio nalen Raad, .waarin verlangd wordt, dat t< Geneve zal worden aangedrongen op zoo al niet reeds een politieke, dan toch op een to- lunie met Duitschland, daar dat land Oos- tenrijksch vee en Oostenrijksch hout noodig heeft, en Oostenrijk Duitsche machines/ kunstmest enz. j De christ.-sociale boeren zijn dus thans in hun afwachtende hhuding ten opzichte van dr. Seipel's standpunt inzake de aansluiting veranderd; hun onverwachte actie wijst er op, dat zij zich van de leiding van de aan- sluitingsbeweging willen meeftter makes. ALRMAARSGHE COURANT. I Mill llll Z1]G

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1